Роза гідармет енциклопедія троянд

Авторadmin

Роза гідармет енциклопедія троянд

Зміст:

Класифікація садових троянд: як не загубитися в їхньому різноманітті

Історія садових троянд, в сучасному розумінні, почалася в кінці 18 століття – коли з південно-східної Азії в Англію, а пізніше і до Франції, були завезені вічнозелені та теплолюбні види роз. Ці троянди мали нові декоративні якості: шкірясте блискуче листя, особливу шляхетну форму бутону та квітки, і особливо важливу властивість – ремонтантність, здатність до тривалого багаторазового цвітіння. Селекціонери намагалися створити нові сорти, які б поєднували в собі ремонтантність азіатських і морозостійкість європейських троянд. Вдалі спроби схрещування з’явилися лише на початку 19 століття.

Садові троянди – багаторічні рослини, листопадні чагарники, із прямостоячими або такими, що лазять або стеляться, стеблами. Висота або довжина рослин варіюється від 15-25 см до 8-10 м. Висота одних і тих самих видів може сильно змінюватися залежно від умов вирощування.

Різноманітність форми кущів троянд

Форма куща може бути різною – від розкидистої до вузькопірамідальної. Довжина квітконоса у садових троянд – від 10 до 100 см. Розміри квітів троянд варіюються від 1,5 см до 18 см, кількість пелюсток квітки – від 5 до 200.

Розміри та форма квіток троянд

Роза має унікальну форму квітки, яку неможливо сплутати з іншими квітами, їх існує близько десяти різних типів. Більшість сортів троянд мають одиночні квітки, деякі утворюють суцвіття, від невеликих, в три-п’ять квіток до численних, що налічують десятки квіток – у поліантових троянд.

За колірною гамою – найширше різноманіття, одноколірні, двоколірні, у штрихах, із облямівкою та навіть у цяточку. Деякі сорти троянд можуть істотно змінювати колір в процесі цвітіння. Зауважте тільки: чисто синіх троянд – не буває.

Аромат троянд

Аромат – важлива характеристика троянди. Крім звичайного аромату дамаської троянди, є троянди із фруктовим, цитрусовим, мускусним, пряним та іншими ароматами.

Розмноження троянд

Розмножують троянди, найчастіше щепленням на спеціальні сорти шипшини (підщепа). Саме такий спосіб розведення використовує більшість професійних розплідників. Рідше – діленням куща, кореневими відростками – для кореневласних троянд. Можна розмножувати троянди укоріненням живців – цей спосіб вимагає певних навичок і досвіду. Розмноження ж насінням – використовується радше селекціонерами.

Перед тим, як познайомитися з Міжнародною класифікацією троянд, для початку, давайте складемо собі загальне уявлення про те, які типи троянд використовуються в ландшафтному дизайні і озелененні наших садів. За властивостями та особливостям росту, садовим призначенням, троянди об’єднують в такі основні групи, як їх зазвичай каталогізують продавці саджанців.

Чайно-гібридні троянди

Основна відмінность цих троянд – найвища якість квітки і безперервність цвітіння. На одному квітконосі з’являється один великий бутон, форма і витонченість якого – основний критерій оцінки чайно-гібридних троянд. Це невисокі рослини від 60 см до 100 см, кущі компактні. Цвітіння починається з кінця травня, в кілька хвиль і триває до настання холодів. Квітки у цих троянд діаметром 10-14 см. Вони бувають махровими – 25-35 пелюсток, і густомахрові – 50-60 пелюсток. Забарвлення і фактура пелюсток цих троянд дуже різноманітні. Чайно-гібридні троянди – провідні у вирощуванні квітів для отримання зрізки для букетів.

Поліантові троянди і Флорибунда

Особливість троянд типу поліантових – пишне суцвіття з кількох квіток на одному стеблі. За формою куща ці троянди невисокі, як і чайно-гібридні. Цвітуть рясно і практично безперервно. Часто їх називають Клумбові троянди. Поліантові троянди отримані шляхом схрещування карликової багатоквітковою троянди з повторно квітучими сортами чайно-гібридних. Кущі низькі і компактні – 30-40 см, густі, гіллясті. Квітки дрібні – 3-4 см в діаметрі, часто махрові, зібрані в суцвіття.

Флорибунди отримані шляхом схрещування поліантових троянд з чайно-гібридними. Ці троянди стійкіше поліантових, кущі і квітки більші. Діаметр квіток – 4-8 см. Є бордюрні сорти – до 40 см, середньорослі – 60-80 см, високі – від 100 см. У троянд флорибунда – широке розмаїття забарвлень. Квітки можуть бути прості, напівмахрові і сільномахрові.

Спрей-троянди

Це популярна група троянд, яка відноситься до поліантових. Їх відмінна риса – кожен пагін виглядає як цілий букет. Кущі в цих троянд середньої висоти від 60см – 100 см, компактні. Квіткова кисть у них сильно розгалужена і усипана невеликими квітами – 4-7 см, як бризки. Звідси й назва – «спрей». Бутони дуже витонченої форми. Спрей-троянди можна вирощувати в бордюрах, групових посадках і як вазони рослина, промислово вирощується на зрізання.

Мініатюрні троянди / троянди-патіо / міні-флора

Ця група отримала статус у міжнародною класифікацією зовсім недавно. Це низькорослі сорти. Мініатюрні троянди – 20-25 см, патіо – 45-55 см. Кущики – густі. Компактні. Квітки у мініатюрних троянд дрібні – 1,5-2 см), у патіо – до 3-4 см. Одиночні або в суцвіттях, безлічі відтінків. Цвітіння рясне, безперервне. Рослини досить зимостійкі.

Мініатюрні троянди добре пристосовуватися до кліматичних умов. Можуть рости на альпійських гірках, у контейнерах, як бордюрна рослина, чудова у групових посадках, використовуються як вазони. Саме мода на розміщення горщиків з міні-трояндами у внутрішніх замощених двориках-патіо і дала назву групі.

Кущові / Паркові / Шраби / Напівплетисті / Ландшафтні

Пряморостучі або напівплетисті троянди мають свій клас в садовій класифікації – шраби. Це сильнорослі високі кущі. Коли говорять «паркові троянди» – мають на увазі ті шраби, які надійно зимують без всякого укриття. Сорти цієї групи об’єднує можливість використання, як у вертикальному, так і в горизонтальному озелененні. Вони мають потужні паростки до 2м і більше. Цвітуть рясно й тривало, іноді одноразово.

Більшість шрабів можна вирощувати як у опор, так і в кущовій формі, залежно від обрізки. У каталогах такі троянди можуть називати «напівплетисті» тому, що деякі сорти шрабів, отримавши опору, дають довгі пагони і їх можна вирощувати як невисокі плетисті троянди. Без опори – такі троянди сформують пряморостучій кущ. Не плутайте цю групу троянд з Видовими трояндами, які представляють види шипшин і їх культиварів.

Англійські троянди / Старовинні троянди / Романтика / Ностальгія

Ви можете зустріти назву «Старовинні троянди» в сучасних каталогах продавців саджанців троянд. Так називають сучасні троянди з особливою формою квітки. Але справжні Старі троянди – зовсім інші! Старими, в садовій класифікації, називають сорти троянд, відомі до появи чайно-гібридних троянд (1867 р.) і які з того часу залишилися без змін. Це група троянд, які мають гібридне походження та втратили вигляд шипшин. Ці троянди сповнені витонченості та шарму, але в популярності поступилися сучасним трояндам.

Сучасні кущові троянди зі старовинною формою квітки – в останні роки придбали мега-популярність. Їх називають, англійськими, романтичними, ностальгічними трояндами. У більшості у таких троянд великі махрові квітки у формі чаші, які в повному розпуску стають квартированими, тобто утворюють чотири розетки пелюсток в обрамленні крайніх. Це стійкі сучасні сорти троянд від різних оригінаторів. У багатьох сортів є властивість при наявності опори – давати довгі пагони, що дозволяє вирощувати їх як невелику плетистую троянду.

Найпопулярнішим селекціонером троянд цього типу став Девід Остін. «Остінкі» або «англійські троянди» – заслужено користуються любов’ю в світі садівників. Ці троянди мають сильний приємний аромат. У нашому розпліднику ми професійно вирощуємо троянди і ви можете купити у нас саджанці троянд недорого, з перших рук.

Плетисті троянди

До плетистих відносять троянди кількох видів і в офіційній класифікації плетисті троянди не виділяють в окрему групу тому, що «плетистість» – це лише особливість росту пагонів. Зазвичай, це сильноростучі троянди, із жорсткими пагонами. Довжина пагонів таких троянд може досягати 5м і більше. Можуть бути одноразово і повторно квітучими. За формою і забарвленням квітів – сучасні сорти плетистих троянд дають нам найширший вибір.

Плетисті троянди – одні з провідних рослин у вертикальному озелененні садів. Вони добре поєднуються з малими архітектурними формами – арками, альтанками, перголами, шпалерами та ін., незамінні при оформленні стін будівель, огорож, парканів. Назва «плетисті троянди» зазвичай є в каталогах компаній, які вирощують та продають саджанці троянд. Недорогі саджанці плетистих троянд ви можете купить в нашому розпліднику, тобто за цінами виробника.

Грунтопокривні троянди

До грунтопокривних троянд відносять сорти, які більше розростаються в сторони, а не у висоту. Пагони густо вкриті блискучим дрібним листям. Вони відрізняються стійкістю до холодів і хвороб. Цвітіння – дуже рясне і тривале. Суцвіття зібрані в густі китиці простих, напівмахрових або махрових квітів. Довжина пагонів може варіюватися від 50 см до 2 м. Дорослі кущі можуть покривати площу від 0,5 до 3 м2. На кущі може розпускатися до 500 квіток одночасно, залежно від сорту. У садовій класифікації троянд – ґрунтопокривних троянд немає, як і плетистих. Це пов’язано з тим, що властивість пагонів цих троянд – стелитися, тільки одна з багатьох ознак троянд. Грунтопокривні троянди – широко застосовуються в ландшафтом і садовому дизайні, озелененні. Вони чудово виглядають на підпірних стінках, схилах, відкритих майданчиках, можуть скласти альтернативу зеленому одноманітному газону.

А зараз давайте познайомимось із трояндами по-справжньому. Систематика троянд дещо складна для початківців. Однак загальні поняття та визначення все ж таки є сенс засвоїти. Це дозволити правильно обрати троянди при покупці, грамотно розмістити їх в саду и дати Їм правильні умови вирощування. Ми допоможемо вам розібратися, и ви станете справжнім гуру!

Міжнародна класифікація троянд

В основі поділу троянд на садові групи лежать – походження сортів і комплекс їх декоративних та біологічних особливостей. Струнка система садової класифікації троянд – дозволить вам об’єктивно оцінювати і підбирати троянди по їх перевагах, агротехніці та варіантах використання. Класифікація троянд – створена Американським товариством розоводів (ARS) і затверджена Всесвітньою федерацією товариств розоводів (WFRS). Троянди ділять, насамперед, на три основні групи:

  1. Дикорослі троянди.
  2. Старі троянди.
  3. Сучасні садові троянди.

Кожна група включає ряд підгруп.

I. Дикорослі, або видові троянди – WildRoses, orSpecies

У цю групу входять різні види шипшин і їх культиварів. У більшості з них – природний вигляд куща і цвітуть вони пишно і однократно.

II. Старі садові троянди – Old Garden Roses

Цю групу складають ті троянди, сорти яких були в культурі до отримання чайно-гібридних троянд, 1867 року, і лишилися незмінними. Ці старі троянди гібридного походження і вигляд шипшини був ними втрачений. Старі садові троянди квітнуть рясно, одноразово, їх аромат дуже приємний, часто зимують без укриття. Останнім часом старі троянди здобули велику популярність, а знавці завжди цінували їх витончену стриману красу. Вони хороші для поодиноких та групових посадок.

III. Сучасні садові троянди – Modern Roses

До Сучасних троянд відносяться всі групи, що з’явилися в культурі після виведення першого чайно-гібрідного сорту Ля Франс (La France, 1867р.). Чому ця подія вважається переломною у світової селекції троянд? Ми вже переконалися, що Старі троянди, попередники сучасних – були далеко не ідеальні. В більшості своїй, вони мали одноразове цвітіння, схильні захворювання і недостатньо зимостійкі, що стримувало їх широке розповсюдження.

І ось в 20-х роках 19 століття у Франції в результаті складної міжвидової гібридизації були виведені Ремонтантні троянди – повторноквітучі. Вони показали високу якість квітки і достатню для Європи зимостійкість. Висота кущів досягала 1,5 м і більше. Квіти їх були великими 8-10 см, запашними, округло-чашовидної форми та були махровими. Квіти зібрані в суцвіття по 2-5 квіток. Такі троянди домінували у світовому асортименті 70 років і мали масу сортів. Але, вони були тільки рожевого і червоного кольорів. А друге цвітіння було набагато слабкіше першого.

Поява французького сорту «Ля Франс» від оригінатора Гійо – стало революцією у селекції. Ця троянда має пишне повторне цвітіння, а подальше схрещування її з іншими трояндами дозволило отримати приголомшливу кількість сортів з багатою колористичною гамою, різноманітними формами квіток, що і лягло в основу отримання більшості Сучасних троянд. Сучасні троянди розділені на кілька груп, які включають і їх плетисті форми – клаймбінг або клаймер (Climbing).

Троянда – загальновизнана Королева квітів: агротехніка вирощування садових троянд

Пишне цвітіння троянд – є окрасою різноманітних за стилем садів. Коли ми говоримо «троянди», то зазвичай, маємо на увазі – збірну назву видів і сортів, представників роду Шипшина (лат. Rosa), які люди культивують здавна. Більша частина сортів троянд отримана садівниками в результаті селекційної роботи, шляхом схрещування різних видів і відбором троянд з найкращими властивостями.

Саджанці троянд продаються із відкритою або закритою кореневою системою. З відкритою кореневою системою (без грунту на коренях) або в спеціальній упаковці-гільзі (професійному субстраті) – зазвичай, продають одно- двох-річні саджанці. Трьох- і чотирирічні рослини можна купити із закритою кореневою системою – в контейнерах з відповідною ґрунтосумішшю. При весняній посадці, в даному випадку, троянди дають цвітіння в цей же рік, при осінній – наступної весни.

Троянди – рослини вдячні і вирощувати їх не складно. Головне – правильно вибрати троянди за основними характеристиками:

  • Зони морозостійкості (USDA-зони) – це зони, що визначаються географічним положенням, пов’язаним з мінімальною температурою повітря в регіоні. Саме температура, в нашому випадку, зимова – є обмежуючим фактором росту і цвітіння троянд. Цей параметр включає 11 зон – від 1 зони – Арктика, до 10 і 11 – тропіки. Загальноприйнятим у світі – вважають розподіл на USDA-зони, розроблений Міністерством сільського господарства США. Україна знаходиться в 5-6 зонах. Сумлінні продавці пропонують саджанці рози, які добре ростуть у нашому кліматі, або вказують на особливі умови вирощування.
  • Кратність цвітіння: від троянд, що квітують один раз (майже ефемерні) до безперервно квітучих.
  • Кількість квіток на стеблі. Наприклад, у чайно-гібридних троянд – один бутон на стеблі, у флорибунди – 3-5, плетисті – можуть мати пишні суцвіття до 30 квіток і більше.
  • Кількість пелюсток у квітці і форма квітки.
  • Форма, висота і ширина куща – мініатюрні троянди-патіо, кущові, плетисті, грунтопокривні, ті що стеляться.
  • Тіньовитривалість.
  • Стійкість до захворювань.
  • Стійкість квітки до дощу і вигоряння. Є троянди, квіти яких, потрапивши під дощ, можуть сильно втрачаюти декоративність.

При виборі троянди – звертайте увагу на оригінатора (селекціонера). Найвідоміші: Остін (Austin), Дельбар (Delbard), Гійо (Guillot), Харкнесс (Harkness), Кордес (Kordes), Мейян (Meilland), Поульсен (Poulsen), Тантау (Tantau).

Найкращі троянди отримують маркування – ADR

Абревіатура ADR свідчить, що троянда повинна мати рясне, пишне цвітіння, певний аромат, бути стійкою до несприятливих погодних умов, мати високу зимостійкістю і бути стійкою до захворювань. ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung (нім.) – Це знак приналежності до німецької сертифікаційної системі сортів троянд. Допитливі німці постійно здійснюють тестування нових світових сортів троянд. Але далеко не всі з них отримують сертифікат ADR. Створив і очолив цю систему тестування відомий у всьому світі селекціонер троянд з Німеччини Вільгельм Кордес.

Різноманітність сортів троянд справді величезне. Для початківців садівників наведених вище характеристик цілком достатньо щоб вибрати саме ті троянди, які суміщають легкість вирощування з красою та вишуканістю. Але для того щоб розібратися в різноманітті троянд, познайомтеся з сучасною Класифікацією садових троянд. І ви насправді розберетеся із видами та сортами, станете знавцем і назавжди полюбите ці прекрасні рослини!

Особливості вирощування троянд: посадка та догляд

Терміни висадки саджанців троянд у відкритий грунт

Саджанці троянд висаджують у відкритий ґрунт або у весняний період, або восени. Весняну посадку троянд у кліматичній зоні України зазвичай проводять в квітні, але при необхідності її можна здійснити і в травні місяці. Осіння посадка як правило проводиться з кінця вересня до початку листопада.

Весняну висадку троянд, що ростуть в контейнерах, особливо якщо у них прокинулись бруньки, проводять в кінці квітня або на початку травня, при зникненні ймовірності весняних заморозків.

Підготовка саджанців троянд до посадки

Контейнерні саджанці особливої підготовки не потребують. Досить буде їх акуратно перевалити в підготовлену яму і полити після посадки. Для профілактики захворювань варто обробити саджанці фунгіцидами (і коріння і надземну частину). Рекомендуємо Вам препарат Доктор Фолі з ефектом фунгіциду. Для кращого вкорінення саджанця рекомендуємо перед посадкою скористатися препаратом Укорінювач. До складу препарату входять мікроелементи, амінокислоти і фітогормони, які допоможуть саджанцю добре прижитися.

Саджанці з відкритою кореневою системою і ті, коріння яких упаковані в спеціальний субстрат – до посадки потрібно підготувати. Вийняти з гільзи-упаковки, розгорнути коріння, обрізати занадто довгі, поламані, підгнилі або підсохлі. Підрізати відламані, пожовклі пагони і листя до здорового зрізу. Ми маємо на продаж широкий вибір саджанців троянд, усі вони вирощені в нашому розпліднику, тому ви можете купити їх досить недорого і швидко отримати їх професійно упакованими, зручною для вас поштою.

Безпосередньо перед висадкою, ми рекомендуємо кілька годин витримати саджанці у воді з додаванням препарату Укорінювач. Тим самим розчином ви можете полити рослину після висадки.

Висадка саджанців троянд

Якщо на вашій ділянці грунт родючий, посадкові ями готують на глибину розміщення коренів плюс 15-20 см. Стандартний розмір ями – 50х50 см. Якщо грунт глинистий, важкий або виснажений, ями копають глибше – на 60-70 см і заповнюють знизу готовим поживним субстратом або зрілим садовим компостом. Ні в якому разі не використовуйте в зоні коріння погано перепрілий гній або курячий послід.

Загальні правила посадки:

  1. Глибина посадки – параметр, який повинен суворо контролюватися. Місце щеплення саджанця (або його коренева шийка) повинно бути заглиблене по відношенню до поверхневого шару грунту приблизно на 5 см. Якщо коренева шийка буде знаходитися у верхньому сухому шарі грунту – вона може пересохнути і саджанець загине. Крім того при цьому можуть прокинутися бруньки підщепи нижче місця щеплення, і дати дику поросль шипшини, яка виснажує культурну рослину і вимагає регулярної обрізки. Коренева шийка у випадку занадто глибокої посадки може замокати і погано прогріватися – саджанець буде довго приживатися і почне відрощувати власні корені. Само по собі це непогано, але ріст рослини і терміни цвітіння можуть відтягнутися на наступний сезон.
  2. Після посадки саджанець підгортають землею на 20-25 см.
  3. Радимо притіняти саджанець на протязі 2-х тижнів після висадки – агроволокном або просто сітчастим пластиковим ящиком.
  4. У суху погоду поливайте саджанець кожні 4-5 днів. Земля має бути помірно вологої, але не занадто мокрою.
  5. Знімаємо окучку коли на кущі з’являться пагони довжиною 3-5 см.

Є два простих способи посадки

  1. Перший – класичний. На дно ями насипають гіркою приготовлену грунтосуміш. Саджанець опускають в яму, розправляють коріння на земляному горбку, поступово засипають землею, формують земляний борт для поливу і рясно поливають. Коли вода вбереться, перевірте положення місця щеплення. Якщо саджанець осів у землі – акуратно потягніть вгору за надземну частину рослини. Далі – підгортаємо, притіняємо, поливаємо.
  2. Другий спосіб посадки – «мокрий». У посадкову яму виливаємо відро води, з додаванням препаратів для поліпшення вкорінення, радимо – Укорінювач. Однією рукою тримаємо саджанець у центрі ями, іншою – поступово наповнюємо яму підготовленим грунтом.При такому способі посадки в посадковій ямі не утворюється повітряних порожнеч. Періодично трохи трусіть саджанець, щоб земля ущільнилась. У кінці перевіряємо розташування кореневої шийки, при необхідності коригуємо. Далі – підгортаємо, притіняємо, поливаємо.

Відстань між саджанцями трояндами при посадці

  • для чайно-гібридних троянд і флорибунди – від 40-50 см.
  • для плетистих, паркових і крупних кущових троянд – висаджувати біля опори або шпалери на відстані не менше 1 м один від одного, сильнорослі сорти – від 1,5 м
  • для мініатюрних троянд і троянд патіо – 25-30 см.

У разі плетистих троянд вам необхідно заздалегідь продумати варіант укладання й укриття їх пагонів на зиму. Це ж стосується і троянд на високому штамбі, для цього їх садять спочатку під кутом 30° від вертикалі. Морозостійкі троянди з другого року укриття не вимагають. Але в першу зиму довгі пагони бажано скинути на землю і вкрити, на випадок малосніжної, вітряної та морозної зими.

Особливості посадки різних груп троянд

  1. Посадка в’юнких троянд, на відміну від інших, вимагає більшого заглиблення кореневої шийки, зазвичай до 10 см від поверхні грунту. Плануючи посадку необхідно врахувати, що їм буде потрібна якась опора – арка, пергола, альтанка, стіна або проста решітка. Не можна садити троянду занадто близько до стіни, відстань має бути близько 50 см від неї.
  2. На стіні, на відстані 10 см, додатково закріплюють решітку – троянда повинна добре провітрюватися і її пагони буде зручно закріпити. Так ви уникнете захворювань і збільшите декоративність рослини.
  3. При висадці біля опор – альтанок, арок, пергол, троянди рекомендується розміщувати на відстані від них не менше 20-30 см. Підв’язують їх при цьому з того боку, в який передбачається укладати на зиму.

Найбільш сприятливі умови вирощування троянд

Ґрунти, вимоги до умов освітлення

Троянди ростуть майже на всіх типах ґрунтів, кращі – слабокислі, неважкі, суглинисті ґрунти з достатнім вмістом гумусу. Ґрунт має бути проникним для повітря та вологоємним. Троянди не люблять сухих піщаних грунтів, взимку вони глибоко промерзають, а влітку – сильно пересихають. Вони також погано ростуть на кам’янистій землі, тому не радимо їх висаджувати в рокаріях та на альпійських гірках.

Троянди дуже світлолюбні – від освітленості безпосередньо залежить їх розвиток, бутонізація та тривалість цвітіння. При цьому освітленість і пряме відкрите сонце – різні речі. Є сорти троянд, у яких при тривалому перебуванні на відкритому сонці обгорають квітки.

Троянди не люблять як застою повітря, так і протягів. Їм також не підходять низькі, заболочені місця, бо вони дуже чутливі до надлишку вологи. Тобто, ділянки із високим рівнем грунтових вод для вирощування троянд не підходять.

Догляд за розами

Звичайний догляд за трояндами складається з розпушування, прополки, поливів – агротехніка троянд така ж, як для більшості садових рослин. Регулярно видаляйте відцвілі суцвіття, плодові коробочки, пожовкле або хворе листя та гілки. А ось про полив, підживлення, обрізку та укриття на зиму – ми поговоримо докладніше.

Полив троянд

Троянди не переносять застою води в зоні коренів, тому проводьте полив по мірі висихання земляної грудки. Намагайтеся поливати під корінь, уникайте попадання крапель води на листя і квіти троянд. Найкраще проводити полив в ранковий або вечірній час.

Підготовка троянд до зими та укриття

З середини вересня – припиняйте підживлення, за винятком калійно-фосфорних добрив та обрізайте бутони, відцвілі квіти. Прищипніть верхівки пагонів. Перед настанням морозів, зробіть навколо всіх троянд окучку, висотою не менше 20 см. Так ви збережете місце щеплення навіть у малосніжну морозну зиму. Наприкінці жовтня, у чайно-гібридних, флорибунд, поліантових троянд – обріжте пагони до висоти близько 30 см.

За тиждень до встановлення стабільно морозної погоди – зніміть з опор пагони високих троянд, які ви хочете зберегти до весни (кущових, в’юнких, плетистих). Покладіть їх на землю і укрийте пагони легким субстратом, опалим листям, стеблами однорічників, покривним матеріалом. Відкрити троянди навесні потрібно вчасно – після відходу останніх зимових морозів, а легкі весняні заморозки трояндам не страшні.

Будьте акуратні і дбайливі з пагонами троянд, коли будете їх пригинати, щоб не поламати і не пошкодити кору. Якщо пагони недостатньо гнуться – пригинайте їх у кілька прийомів. Закріпіть їх в напівзігнутому стані (підвантажте дошкою, прив’яжіть мотузкою). За день – повторіть процедуру.

Підживлення троянд

Троянди добре реагують на підживлення. Але як справжня Королева квітів – троянда вимагає до себе уважного ставлення. Радимо дотримуватися цих простих правил:

  • при внесенні сухих добрив до і після підживлень – троянди потрібно рясно полити, якщо ви користуєтеся розчинними препаратами – досить попереньо полити рослини перед підживленням;
  • в період цвітіння троянди не підживлюють;
  • у другій половині літа азотні добрива – виключають;
  • підживлення фосфорно-калійними добривами продовжують до початку вересня;
  • позакореневе підживлення (по листу), щоб уникнути опіків листя, проводять у вечірній час, коли вже сідає сонце;

Необхідно пам’ятати, що саме періоди росту та розвитку рослин визначають календар підживлень. Навесні, в період інтенсивного росту зеленої маси необхідний азот і фосфор, в стадії закладки квіткових бруньок – фосфор і магній, в кінці літа і самому початку осені – калій і фосфор.Комплексні добрива є найбільш відповідними в агротехніці троянд, при цьому дуже важливий їх мікроелементний склад.

Для першого весняного підживлення ми рекомендуємо препарат – Зелений Гай Яскрава клумба. Друге підживлення – в період появи бутонів. Рекомендуємо препарат Зелений Гай з підвищеним вмістом фосфору і магнію. Третю підгодівлю троянд проводять після першої хвилі цвітіння. Рекомендуємо препарат – Гілея Вегетація. У другій половині літа радимо комплексні добрива, у яких переважає фосфор і калій – Зелений гай Золота осінь. Останнє підживлення проводять в середині вересня – початку жовтня калійним добривом. Найдоступніше – деревна зола.

Обрізка троянд. Основні принципи

Обрізка – найскладніша процедура для початківців. Але вона необхідна для троянд. Ви заплуталися в термінах і рекомендаціях, часто суперечливих: обрізка що формує, основна, сильна, річна, слабка, сезонна, осіння, помірна та ін.? Тим не менш, все досить просто! Наводимо короткий курс обрізки троянд.

Отже, основна обрізка – санітарна. Її призначення – омолодження куща: проводити її необхідно кожну весну, відразу ж після початку росту бруньок – прибираємо хворі, засохлі і слабкі пагони. Таким чином ми стимулюємо кущ продукувати нові потужні паростки, а також закладати більше якісних бутонів. Обріжте пагони до здорового місця деревини – вона повинна мати чистий білий або злегка зеленуватий зріз.

Необхідно прибрати поросль в центрі куща – погане провітрювання буде провокувати хвороби. Тепер обріжте старі пагони – зазвичай це стовбури, яким 3-4 роки. Вони виглядають сильно здеревілими, потрісканими, більш коричневими, ніж зеленими. Таких пагонів не повинно бути багато – обріжте дві третини з них, щоб не допускати старіння куща.

Формуюча обрізка

Ця обрізка передбачає створення заданого розміру куща і певної густоти його крони. Зазвичай і в основному це процедура укорочення. Ось тут з’являються поняття: сильна, помірна і слабка обрізка троянд.

  • При сильній обрізці зрізається практично весь пагін, за винятком трьох-чотирьох прилеглих бруньок біля його основи.
  • При помірній обрізці ми залишаємо вже більш істотну частину вертикального пагону з п’ятьма-сімома бруньками на ньому. Для чайно-гібридних троянд в основному використовується помірна обрізка, як правило її проводять між цвітінням. Так само обрізають флорибунди і поліантові троянди. Якщо необхідне серйозне омолодження куща плетистої або в’юнкої троянди також використовують помірну формуючу обрізку.
  • Слабка обрізка – залишаємо 8-10 бруньок. Цей тип легкої обрізки в основному застосовується для шрабів (кущів), паркових, витких і плетистих троянд.

Якщо ви будете уважно спостерігати протягом сезону за вашими вихованцями, то прийде час коли ви впевнено і без жодних сумнівів надасте кущам троянд досконалу форму!

Захворювання та шкідники троянд

Запам’ятайте, від хвороб і навали шкідників троянда може загинути. Тому, регулярно оглядайте рослини і якщо виявили проблеми – швидко вживайте заходів. Для того щоб уникати захворювань – обирайте стійкі сорти троянд і дотримуйтесь агротехніки. Але навіть найстійкіші троянди легко можуть захворіти. Як визначити, що Ваша троянда хвора? На листі можуть з’являтися плями, воно може пожовтіти і навіть опасти в самий розпал сезону. Що робити? Використовуйте препарати-фунгіциди, вони вилікують ваші троянди і захистять від хвороб. Пам’ятайте, профілактика – краще лікування. Радимо використовувати препарат Доктор Фолі від хвороб.Якщо Ваші троянди серйозно захворіли – використовуйте системні фунгіциди.

Так, троянди подобаються не тільки вам, але й шкідникам! Як визначити, що на вашу троянду напали комахи? На листках з’являються дірки або пошкоджені окрайчики, бутони раптом поникли, підсохли або стали криві та пошкоджені, на пагонах ви бачите комах, тоді – збирайтесь до бою! Що робити? Радимо регулярно використовувати препарат Доктор Фолі від шкідників. Його можна застосувати і профілактично. Якщо ваші троянди піддалися серйозному нападу шкідників – використовуйте системний інсектицид.

Особливості використання троянд у ландшафтному дизайні, корисна та цікава інформація

Троянди широко використовуються в озелененні, ландшафтному дизайні, при формуванні бордюрів і міксбордерів. Вони добре виглядають як в одиночних, так і в групових посадках. Крім декоративних властивостей у троянд є і цілющі. Плоди троянди (шипшина) справжня комора вітамінів. Пелюстки троянд можна висушити і використовувати в приготуванні чаїв і ароматних саше. З пелюсток троянд варять дивно смачне варення. А всесвітньо відоме розове масло – ефірна олія троянд, використовує в косметології, дерматології і навіть як афродізіак.

Троянда (Дім і сад)

Суцвіття ностальгічних, дуже подвійних рум’яно-рожевих квітів розквітають постійно протягом сезону на фоні щільного темно-зеленого листя цієї міцної та гіллястої троянди.

Походження назви

Названо на честь казки «Три сестри» або «Зелений луг» — італійська літературна казка, написана Джамбаттістою Базіле у його праці «Пентамерон» 1634 року.

Серія троянд

Казкові троянди Кордес

Нагороди

Австралія – ​​Бронзова медаль, Австралійські національні випробування троянд, 2004р.;

Австралія – ​​Трофей Ірвіна, Австралійські національні випробування троянд, 2004 р.;

Багатель Паризька грамота, Випробовування Троянд Багатель Париж, 2004 р.;

Почесна відзнака Градец Кралове, Випробування троянд Градец Кралове, 2004р.

Селекційна лінія

Ця троянда є результатом перехресного запилення наступних сортів:

Батьківський насіннєвий сорт – сорт троянди «KORfeimot» / «Gräfin Sonja» («Графиня Соня»), троянда флорибунда від W. Kordes & Sons, 1994;

Батьківський пилковий сорт – безіменний та незареєстрований саджанець троянди, який є результатом наступного походження:

Батьківський насіннєвий сорт – сіянець без назви;

Батьківський пилковий сорт – «KORimro» / «Immensee», кущова троянда від W. Kordes & Sons, 1982;

Тому походження сорту троянди ‘KORgrasotra’ / ‘Sister’s Fairy Tale’ можна виразити наступною формулою:

‘KORfeimot’ / ‘Gräfin Sonja’ x [Сіянець без назви x ‘KORimro’ / ‘Immensee’]

Про автора

admin administrator