Що можна обробляти хомом влітку

Авторadmin

Що можна обробляти хомом влітку

Як правильно обробляти помідори фунгіцидом «хом»

Томати, що вирощуються у відкритому ґрунті або в теплиці, вимагають захисту від різних шкідників та захворювань. Для цього дбайливі господарі застосовують усілякі методи: народні рецепти, фунгіцидні препарати тощо. п. Одним із найпоширеніших вважається засіб «Хом». Чим воно так сподобалося городникам і як його застосовувати – розповімо докладніше.

Опис препарату «Хом»

“Хом” – порошок зеленого кольору, який використовують для захисту пасльонових культур від фітофтори та альтернаріозу помідорів. Також його часто застосовують для захисту рослин від ряду грибкових захворювань, оскільки його вплив багато в чому схожий на бордоську рідину. Придбати «Хом» можна в упаковках по 20 та 40 г у спеціалізованих магазинах, а для промислових масштабів його продають коробками по 10–15 кг.

«Хом» відноситься до фунгіцидів контактної дії, яку можна охарактеризувати таким чином:

  1. Препарат має тільки профілактичний ефект. Вже хворі екземпляри він захистити не може.
  2. Мідь не проникає в тканину рослини, а діє лише на поверхні.
  3. У інфекцій немає імунітету до препарату, тому він ефективний завжди.
  4. Обробки «Хомом» можна проводити до 5 разів за сезон.
  5. В середньому 1 процедура дає ефект до 2 тижнів. Однак першим дощем препарат буде змитий.
  6. Частинкам «Хома» необхідно всього півроку, щоб повністю розчинитись у ґрунті.

Чому варто обробляти помідори «Хомом»?

Знаючи про особливості препарату та його склад, можна виділити його переваги та недоліки при обробці помідорів.

Важливо!Головна діюча речовина «Хома» — хлорокис міді, що становить 90 % засобу. Саме мідь формує тонку, непомітну плівку на помідорному листі, захищаючи їх від ураження інфекціями та шкідниками.

Корисні властивості

  • До плюсів «Хома» відносять:
  • високу ефективність;
  • сумісність із іншими препаратами;
  • простоту у використанні;
  • доступну вартість;
  • дія лише на поверхні рослини, без проникнення в тканини листя, стебел та плодів;
  • засіб не залишає слідів у ґрунті вже через 6 місяців після обробки.

Шкода

Головне питання при роботі з такими засобами, як «Хом», — чи шкідливий цей препарат для людини та для самої рослини. Фунгіцид не шкодить томатам, проте людині під час обробки помідорів «Хомом» варто дотримуватися елементарних правил безпеки: працювати у спецодязі, рукавичках та масці, а також мити руки та вмиватися після процедури. Щодо вживання помідорів, то необхідно витримувати певні терміни після обробки рослин, і тоді плоди не завдадуть шкоди здоров`ю.

Терміни обробки

Тепер поговоримо про те, коли можна обробляти томати цим препаратом. “Хом” наносять на рослини в період вегетації, кожні 5 днів. Скільки разів доведеться обробляти кущі — залежить від погодних умов. Якщо у цей період тепло та сухо, то зазвичай буде достатньо 4 разів.

Важливо!Однак після дощів краще проводити повторну обробку для закріплення ефекту, оскільки вода змиває захисну плівку міді.

Приготування розчину

Під час плодоношення дуже рідко проводять обробку рослин «Хомом». Найкраще провести процедуру, наприклад, під час цвітіння (якщо на ділянці не живуть бджоли, для яких засіб становить небезпеку). Але ефективною обробка фунгіцидом буде лише в тому випадку, якщо витримані пропорції препарату та правильно приготовлений розчин, щоб обприскувати рослини.

Пропорції

Готовий розчин зберігати не можна, тому завжди розводьте препарат на 1 процедуру. Для цього важливо правильно розрахувати кількість засобу, виходячи з площі, що планується до обробки.У разі помідорів норма становить 1 л на 10 кв. м. Щоб отримати 1 л готового «Хома», необхідно розвести у вказаній кількості води 4 г препарату. Знаючи ці пропорції, можна легко визначити, скільки фунгіциду варто купувати для обробки ваших насаджень.Однак, враховуйте, що якщо планується екстрене обприскування під час дозрівання плодів, то препарату може знадобитися більше.

Чи знаєте ви? Китай сьогодні вирощує до 16% від світового обсягу томатів, будучи найбільшим постачальником помідорів на планеті.

Покрокове приготування

Розібравшись із пропорціями, приступимо до розведення препарату:

  1. Для початку в ємність насипте потрібну порцію порошку Хом і залийте його невеликою кількістю теплої води.
  2. Акуратно перемішуйте суміш, доки засіб повністю не розчиниться.
  3. Потім долийте ще необхідну кількість рідини згідно з вимогами.

Пам`ятайте, що для приготування розчину Хома не можна використовувати металеві ємності, інакше хлорокис міді у складі препарату спровокує їх корозію.

Відео: приготування розчину «Хома»

Інструкція із застосування засобу

Для роботи з фунгіцидом важливо вибрати правильний час. Незалежно від того, будете ви обробляти кущі помідорів у відкритому грунті або в теплиці, варто робити це в теплий безвітряний день. Обробка рослин цим препаратом протипоказана, якщо температура повітря перевищує +30 °С. Нанесення засобу відбувається у вигляді розпилення, для цього можна використовувати будь-яку зручну для вас ємність із розпилювачем.

Рекомендується процедуру проводити знизу вгору, уважно стежачи за тим, щоб усі листові пластини були рівномірно зволожені. Досвідчені городники записують дату кожної обробки, щоб провести чотири процедури з рівними проміжками часу між ними, як рекомендують в інструкції до препарату.

Чи знаєте ви? У 2003 році американський фермер Роб Баур вивів рослину, в якій поєднав помідор та тютюн. Нова культура отримала назву «томак».

Коли можна їсти томати після обробки «Хомом»?

Тих, хто вперше використовує цей засіб на своєму городі, перш за все цікавить, коли ж можна збирати врожай з оброблених рослин.Якщо ви проводили обприскування лише в період цвітіння, то знімати плоди можете безбоязно в міру їх появи. Але іноді буває, що томати вже в період плодоношення починають захворювати, і тоді проводять повторну обробку. У такому разі краще почекати не менше 20 днів з моменту останнього обприскування перед тим, як вживати в їжу дозрілі помідори.

Корисні рекомендації

«Хом» – досить простий у роботі препарат, але навіть його застосування має низку хитрощів:

  • найкращим часом для обробки засобом вважається ранок або вечір;
  • під час обприскування потрібно приділяти увагу нижній частині листя, оскільки саме там селяться шкідники та виявляються перші ознаки зараження;
  • препарат надасть ще кращий вплив на рослини, якщо його комбінувати з добривами або стимуляторами імунітету.

Чи знаєте ви? За твердженням медиків, регулярне вживання помідорів та продуктів на їх основі знижує ризик онкологічних захворювань.

Запобіжні заходи при роботі з препаратом

Чи не найпопулярніше питання щодо обприскування «Хомом» — чи можна цим препаратом спалити помідори. Ні, засіб не робить такого впливу, але це не означає, що можна легковажно ставитися до питання приготування або нанесення розчину.

Щоб «Хом» не завдав вам шкоди, варто дотримуватися ряду правил у роботі з ним:

  • для кожного обприскування готуйте новий препарат;
  • використовуйте спецодяг, рукавички та респіратор під час обробки;
  • не вживайте їжу і не палите поблизу розчину;
  • зберігайте «Хом» у спеціально відведеному місці, далеко від продуктів харчування, за температури не вище +30 °С і не нижче –5 °С;

Важливо!Зредство має 3-й клас небезпеки, а тому токсично для риб (не можна допускати його попадання у водойми) і бджіл (якщо комахи є на території ділянки, то обробку краще проводити у вечірній час).

Фунгіцид «Хом» допоможе виростити багатий та здоровий урожай. Для цього лише необхідно своєчасно проводити профілактику інфекцій та грибкових захворювань за його допомогою, ретельно дотримуючись правил та рекомендацій щодо його застосування. Пам`ятайте, запобігти небезпеці завжди простіше, ніж пізніше намагатися врятувати свої насадження від захворювань.

Что можно вырастить дома на подоконнике: сад и огород круглый год

Независимо от того, какой сезон за окном, в условиях квартиры приятно радовать себя живыми растениями, выращенными с любовью. Кроме комнатных цветов в горшке на подоконнике можно вырастить свежие витамины: зелень, овощи с фруктами и ягодами – огурцы, помидоры, морковь, редис, перец, лимоны, клубнику… И все это – в домашних условиях, без химикатов и в любое время года, хоть летом, хоть зимой! Узнав о некоторых тонкостях огородничества в квартире из нашей статьи, вы поймете, что это совсем не сложно, а очень даже увлекательно, эстетично и, что еще важнее, – вкусно и полезно.

Читайте в нашем обзоре:

  • Общие правила выращивания овощей и фруктов в горшках
  • Огурцы на вашем подоконнике или балконе
  • Домашние шампиньоны
  • Помидоры на подоконнике – это реально
  • Выращиваем дома сладкий перец
  • Горький перец в горшке – для ценителей остренького
  • Морковь в цветочном горшке
  • Зелень на подоконнике
  • Клубника: любимые ягоды круглый год
  • Лимон на подоконнике – сложно, но возможно

Общие правила выращивания овощей и фруктов в горшках

  1. Саженцам овощей и ягод нужно обеспечить простор, поэтому горшок выбирайте побольше, до 40 см в диаметре и от 20 см высотой. Материал вазона может быть любым – пластик, глина, главное, чтобы на дне были отверстия для стока лишней влаги. Если горшок не новый, и до этого вы что-то в нем выращивали, его нужно хорошо помыть, обдать кипятком и обработать раствором марганцовки, чтобы обезопасить саженец от вредителей.
  2. В какую почву сажать домашний огород? Лучше – в покупную почвенную смесь для горшечных растений, там есть все необходимые вещества для роста и развития, а также минимизирован риск заражения вредителями. Можно приготовить смесь дома своими руками из дерна, торфа и компоста. Если у вас есть приусадебный участок, удобренный органикой, то можно взять почву оттуда. Немаловажен хороший дренаж в емкости для посадки – керамзит, галька. Его наличие позволит корневой системе дышать и обезопасит ее от загнивания из-за переувлажненности грунта.
  3. Необходимо выбирать специальные сорта овощей, корневая система которых предусматривает стесненные условия горшка.
  4. Важным условием является способность растения к самоопылению – такими свойствами обладают специально выведенные гибриды, на них и останавливаем свой выбор.
  5. Влаги и питания должно быть в достаточном количестве. Поливать лучше всего отстоянной теплой водой. Подкармливать – жидким удобрением 1 раз в неделю, как только появятся первые четыре листика. В качестве органической подкормки используют биогумус.
  6. Хорошее освещение – необходимое условие для хорошего развития и плодоношения вашего огорода: даже малейшая тень от соседнего горшка ставит под угрозу будущий урожай. Если освещения недостаточно, можно подсвечивать искусственно: подойдут светодиодные светильники или светодиодные ленты с различным спектром (красный, синий, белый).
  7. В остальном – те же правила, что и для уличных или тепличных сородичей: для ускорения процесса проклевывания – накрывать горшок пленкой, не забывая увлажнять и согревать грунт, подросшее растение регулярно проверять на наличие заболеваний, вредителей, при необходимости – обеззараживать специальными средствами.

Если за неимением времени хотите упростить себе задачу или отличиться оригинальным и полезным презентом – подарите консерву-растение. Несмотря на прозаичное название, такие чудо-горшочки позволят создать на подоконнике настоящий мини сад и огород, вырастить огурцы, томаты, рукколу, розмарин, шпинат, базилик, ромашки, незабудки и другие культуры, а яркое оформление каждый раз будет поднимать настроение.

Огурцы на вашем подоконнике или балконе

Согласитесь, от свеженького ароматного салата из домашних огурчиков не отказался бы никто, особенно когда природа за окном еще и не думала просыпаться.

Вот почему именно с этого овоща лучше начинать домашнее огородничество:

  • Быстрая скорость роста: посадили – и через 7-9 недель можно наслаждаться огуречным салатиком 🙂
  • Вырастить огурцы в собственной квартире под силу даже огороднику-новичку, не только дачнику со стажем.

Какие сорта подойдут

Идеальные сорта – неприхотливые, раннеспелые, самоопыляемые гибриды, теневыносливые, стойкие к заболеваниям и способные хорошо адаптироваться к условиям помещения. Такие есть на рынке, и их не мало, например:

  • Маринда.
  • Клавдия.
  • Маша.
  • Стелла.
  • Регата.
  • Балконный.

Все семена на упаковке имеют маркировку F, что означает их пригодность к выращиванию в горшках в условиях квартиры.

Условия для выращивания

  • Освещение: огурцы – светолюбивые растения, поэтому лучше подойдет солнечная южная или восточная сторона квартиры. При необходимости используйте дополнительную подсветку светодиодными лампами.
  • Температура в помещении: огурцы хорошо растут в тепле, при температуре +20-24°C. Для создания комфортных условий для ваших растений понадобятся измерительные приборы.
  • Режим полива: увлажнять грунт нужно регулярно, но без перелива (чтобы избежать загнивания растения).

Подробнее о выращивании огурцов на балконе смотрите на видео.

Про автора

admin administrator