Бджоли що потрібно знати

Авторadmin

Бджоли що потрібно знати

Чому бджоли такі важливі для екосистеми і що буде з людьми, якщо вони вимруть

Якщо ви вважаєте, що весь сенс життя бджоли в тому, щоб виробляти мед, то будете сильно здивовані, дізнавшись, що ці дивовижні комахи здатні на набагато більше. За великим рахунком від їх існування залежить і наше життя.

News Bytes пише: “Вимирання бджіл як виду, поставить під загрозу існування всієї екосистеми планети. Ця стаття допоможе вам зрозуміти, чому необхідно рятувати цих комах і наскільки вони важливі для біорізноманіття”.

Бджоли – важлива ланка харчового ланцюга

Запилення життєво необхідне квітучим рослинам для отримання здорового насіння. І бджоли чудово справляються з цим завданням. Крім того, вони важлива частина раціону харчування птахів, рептилій і земноводних.

Отже, скорочення популяції бджіл негативно позначиться як на рослинах, так і на існуванні всіх вищезгаданих видів тварин.

Згубні зміни клімату

За деякими даними, глобальне потепління – один із ключових факторів скорочення чисельності бджіл у всьому світі.

Деякі дикі бджоли та інші запилювачі можуть існувати лише у вузькому діапазоні температур. В результаті, коли температура підвищується, вони змушені відлітати в холодніші регіони, скорочуючи загальну територію проживання.

Така тенденція може мати катастрофічні наслідки нашої екосистеми.

Бджоли критично важливі для наших джерел харчування

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), бджоли та інші запилювачі займають 35% світових сільськогосподарських площ, що дозволяє вирощувати багато продовольчих культур у світі.

Однак зростання промислового сільського господарства та повсюдне застосування пестицидів протягом останніх десятиліть призвело до істотного скорочення їх популяції.

Бджоли – важлива частина економіки

Після меду бджолиний віск – другий за важливістю продукт вулика з економічного погляду.

Крім того, бджоли дають високоякісні продукти харчування та інші товари, забезпечуючи таким чином засобами існування багатьох сільських жителів.

Є також дані, що бджолину отруту можна використовувати як натуральний засіб для лікування різних захворювань, починаючи від зняття запалень і закінчуючи важкими хронічними хворобами.

Раніше OBOZ. UA розповів, як розведення бджіл покращує екологічну ситуацію в світі.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber , щоб бути в курсі останніх подій.

Бджоли

Бджіл, як і інших літаючих комах, бояться багато. Однак вони є дуже важливою твариною, яка відповідає за запилення квітів (оскільки без них вони б зникли).

Деякий час їхня кількість зменшувалася, не знаючи, що чи які причини цього. Відкрийте для себе як там бджоли і все, що вам потрібно знати про цей антофіл.

Як там бджоли

Бджоли є антофілами, гілкою перетинчастокрилих комах і належать до родини Apoidea. наукова назва, Антофіла, Вони можуть мати дуже різноманітні розміри залежно від виду, до якого вони належать. Відомо, що найменша бджола має розміри лише 0,21 сантиметра, тоді як найбільша може досягати 4 сантиметрів.

Саме ці комахи виробляють мед, який споживають у всьому світі існує майже 20.000 XNUMX різних видів, розподілили по 9 родинах.

Залежно від кожного виду колір його тіла відрізняється, найвідомішим є чорний з жовтими смугами. Однак вони також можуть бути золотими з чорними смужками або мати кілька смужок з боків.

Вони витягнуті й пухкіші за інших комах. Вони мають довгу структуру (хоботок), яку вони використовують для отримання нектару з квітів. Крім того, вони мають вусики, у самців з 13 сегментами, а у самок на один менше. Нарешті, є яйцеклад, який є жалом. На одному кінці цього є мішок, де зберігається отрута, яку вони щеплюють у момент укусу (тільки самки).

Як і в ос, бджоли також мають дві пари крил, одні більші за інші. Однак у деяких видів ці крила настільки маленькі, що вони не можуть літати.

Тривалість життя багато в чому залежить від виду бджоли: якщо це королева, то може жити 3-4 роки; робочі живуть максимум 60 днів; а трутні близько 90 днів.

Поведінка бджіл

Бджоли, як і оси, самі по собі утворюють спільноту, організовуючи та спеціалізуючись на різних ролях і роботах. Кожна колонія складається з багатьох бджіл, і кожна має завдання.

Зокрема, існує 3 функції бджоли:

  • Бджолина матка: Це єдина бджола у всій колонії, здатна відкладати яйця. Його функція — лише репродуктивна, тому він не покине вулик, а залишиться в ньому, поки відкладає яйця, щоб колонія збільшувалася. Вона більша за будь-яку іншу бджолу в колонії. Здатна відкладати 3000 яєць в день, живе близько 3-4 років, тому за все життя легко досягає мільйона. З цієї причини він потребує важливого внеску їжі, меду, який стає його джерелом енергії. Є лише один випадок, коли дві бджолині матки можуть жити в одному вулику, і це коли друга готується замінити першу.
  • робоча бджола: Це самки, але вони стерилізовані, і їхня функція — упорядковувати стільники, щоб вони були чистими, збирати пилок, зберігати. Крім того, вони ще й доглядають за молодняком, щоб той правильно ріс. Насправді саме вони працюють найбільше, оскільки відповідають за всі необхідні функції, щоб кожен мав свої потреби. Вони здатні регулювати температуру у вулику, влітку махають крилами, як віяло, або виробляють тепло взимку (вони можуть підвищити температуру вулика на 15 градусів порівняно з зовнішньою).
  • Дрони: Усі вони самці, і їх функція також репродуктивна, оскільки вони відповідають лише за спаровування з королевою. Вони насправді нічого іншого не роблять; але вражає те, що як тільки самка спаровується з трутнем, він гине (тому що вона вбиває його).

Хабітат

Бджоли є по всьому світу, крім материка Антарктида. Вони люблять жити в районах, де є квітуча рослинність, оскільки вони харчуються нею. Вони будують свої гнізда (і знаходять притулок) у дуплах дерев, але вони також можуть будувати стільники, де вони живуть з іншими бджолами.

Підгодівля бджіл

Бджоли харчуються квітковий нектар, а також пилок. Іноді вони також здатні транспортувати воду, яку вони використовують для змішування з медом і приготування менш густої їжі для личинок.

Однак не всі бджоли мають такий корм, оскільки є види, які здатні харчуватися падлом.

Розмноження бджіл

Спосіб розмноження бджіл подібний до розмноження інших комах. Як ми бачили раніше, спаровуються лише дві бджоли: бджолина матка та трутні. Коли бджолина матка хоче розмножуватися, вона виділяє особливий аромат феромонів, щоб залучити самців. Саме тоді він залишає вулик разом з ними, у так званому «шлюбному польоті».

Опинившись на вулиці, але близько до вулика, дрони повинні битися, щоб знати, хто найсильніший і це вибирає самка для її запліднення.

Проблема в тому, що коли він це робить (а враховуючи, що королева може зберігати до 5 мільйонів сперми), вона вбиває його, а решта трутнів, втомлені від польотів і боротьби, повертаються з нею у вулик. Саме в цей час, коли вони можуть стати легкою здобиччю для робочих бджіл, які, не вагаючись, нападають на них, щоб убити (багато хто також гине через брак їжі, оскільки трутні повинні знайти їжу, вони не забезпечені) .

Після відкладання яєць переважна більшість з них будуть робочими бджолами, тоді як деякі яйця, які не будуть запліднені, будуть трутнями.

Лише коли бджолиній матці потрібна заміна, вона береться за це сама відкладають яйця в так звані «реалери», де, крім яйця, працівники відповідають за те, щоб покласти маточне молочко та запечатати його, щоб ніхто не напав і не з’їв.

Після народження дитинчат (через 4 дні після кладки) вони проходять кілька фаз, починаючи з личинок, лялечок і дорослих особин.

як робиться мед

Бджоли здатні виробляти поживну, в’язку, цукристу речовину, відому як мед. Це знаходиться всередині вулика, і вони використовують його для будівництва сот і шестикутних комірок, місць, де королева може відкласти яйце. Однак інші клітини використовуються для резервування їжі.

Віск, виготовлений бджолами, є остаточним, і їм потрібно кілька аркушів, щоб створити один грам воску. Його формують робочі бджоли для формування клітинок і разом із нектаром із квітів (та його обробкою бджолами) створюють мед.

Бджолина матка

Ви коли-небудь замислювалися про те, як бджолині сім’ї можуть так добре функціонувати як єдина організація? Завдання, які вони виконують, і те, як вони працюють як команда, справді вражають. однак, є особина, без якої вони не були б здатні до такої організації: бджолина матка.

У цій статті ми пояснимо, які функції бджолиної матки, що станеться, якщо сім’я закінчиться, і як відрізнити її від інших бджіл. Якщо вас зацікавила тема, рекомендую продовжити читання.

бджола-тесляр

Бджоли – одні з комах, які найменше подобаються людині. І однією з вагомих причин є, безсумнівно, укус бджоли. Однак у цьому випадку бджола-тесляр не з тих, хто жалить.

Велика як джміль, ця комаха є однією з найменш відомих. Тому сьогодні пропонуємо вам вся інформація, яку вам потрібно знати про бджолу-тесляра: його характеристики, звідки походить, яку їжу їсть і як розмножується.

гончарна бджола

Царство бджіл досить широке, і можна зустріти дуже різні екземпляри. Наприклад, з гончарною бджолою, названою так через особливий спосіб, яким вона мусить будувати своє гніздо, ніби вона була ремісником.

Якщо ви хочете знати, що таке характеристики гончарної бджоли, середовище існування, де вони живуть, типи, які існують, а також їх харчування та розмноження, подивіться на те, що ми підготували.

японська бджола

Якщо ви любите бджіл, то напевно знаєте про них багато, включаючи найдивніші види, які існують, або найбільші. Якщо ви їх боїтеся, значить, не хочете мати справу з японською бджолою, «жахом» бджіл через її розмір і агресивність.

І це те, що ця комаха може бути смертельною, якщо ви не будете з нею обережні. Тому сьогодні ми поговоримо про Характеристики японських бджіл, його природне середовище існування, тип їжі та спосіб розмноження.

Африканська бджола

Коли ми говоримо про Африканська бджола, також згадується назва бджола-вбивця. Це перетинчастокрилі комахи, які входять до групи, яка має фізіономію з унікальними характеристиками. Вони мають жало і досить агресивну поведінку. Вона відома під назвою африканська бджола і отримала прізвисько африканська бджола, оскільки є результатом схрещування двох типів бджіл.

У цій статті ми розповімо вам про всі характеристики, життєвий цикл, годування та розмноження африканської бджоли.

Бджола – творець меду

Стаття написана Павлом Чайкою, головним редактором журналу «Пізнавайка». З 2013 року з моменту заснування журналу Павло Чайка присвятив себе популяризації науки в Україні та світі. Основна мета як журналу, так і цієї статті – пояснити складні наукові теми простою та доступною мовою.

Зміст:

Опис, будова, характеристика

  • Голова бджоли, яку вінчають вусики в кількості двох штук, також складні очі, що мають фасеточну будову. Очі бджоли розвинені досить таки добре, так вони здатні розрізняти практично всі кольори, за винятком відтінків червоного. Також голова комахи обладнана спеціальним хоботком, призначеним для збору нектару з квітів. Ротовий апарат бджоли має ріжучі жала.
  • Груди бджоли, обладнані двома парними різновеликими крилами і трьома парами ніг. Крила бджоли один з одним з’єднані з допомогою дрібних гачків. Ноги бджоли покриті ворсинками, які служать для практичних цілей – чищення антен, зняття пластинок воску і т. д.
  • Черевце бджоли є вмістилищем травної та статевої системи комахи. Також там розташований жалкий апарат і воскові залози. Нижня частина черевця покрита довгими волосками, які сприяють утриманню пилку.

Місцепроживання

Бджоли живуть у дуже широкому географічному ареалі, так що легше відповісти де бджоли не живуть, ніж де вони живуть. Отже, бджіл немає тільки в тих місцях, де немає ніяких квітучих рослин: жарких піщаних пустелях і холодних арктичних тундрах. У всіх інших місцях бджоли є.

Що стосується улюблених місць перебування цих комах, то вони люблять селитися в гірських ущелинах, влаштовувати свої вулики в дуплах старих дерев і земляних норах. Для бджіл важливо, щоб місце їх проживання було захищене від вітрів, і поблизу знаходилася водойма.

Спосіб життя

Бджоли – колективні комахи, які живуть великими сім’ями – вуликами і мають сувору ієрархію та розподіл праці. Склад бджолиної сім’ї включає в себе:

У бджолиному суспільстві панує матріархат і саме на самках повністю лежить забезпечення життя вулика, в той час як самці, вони ж трутні, існують лише для продовження роду.

Матка бджоли є царицею вулика, саме вона відповідальна за відтворення потомства, також саме вона є засновницею вулика і на перших порах займається його облаштуванням, поки в цьому її не замінюють робочі бджілки.

Завдання самців бджіл, трутнів, тільки одне – запліднити матку.

Все господарське життя вулика лежить на робочих бджолах, самках бджоли, нездатних до статевого розмноження. Саме вони ретельно збирають нектар з квітів, захищають вулик у разі небезпеки, займаються його облаштуванням, переносять мед і т. д.

Тривалість життя

Скільки живе бджола? Тривалість життя бджоли безпосередньо залежить від її місця в бджолиному суспільстві, а також часу появи на світ.

Скільки живе робоча бджола? Термін життя її не великий, і якщо вона народилася навесні або влітку, то зазвичай він складає в середньому всього лише місяць. Така коротка тривалість життя обумовлена важкою працею, яку веде робоча бджілка, добуваючи нектар.

Якщо ж робочій бджолі пощастило народитися восени, то вона може прожити навіть півроку, так як їй потрібно пережити зимові холоди, щоб навесні бути відповідальною за збір меду і взяти участь у його накопиченні.

Термін життя трутня ще більш короткий, ніж у робочої бджоли, через два тижні після появи на світ він вже стає здатним до запліднення матки, і що найцікавіше, через кілька днів після цього самого запліднення трутні зазвичай вмирають. Також буває так, що із закінченням періоду збору меду, і настанням зимових холодів робочі бджоли виганяють на цей момент вже не потрібних трутнів з вулика, після чого ті також гинуть.

Довше за всіх у бджолиному суспільстві живе матка бджола. Зазвичай середня тривалість життя матки становить 5-6 років, але для цього їй необхідно бути цінною самкою і регулярно давати новий приплід.

Харчування

Чим харчуються бджоли? Бджоли харчуються квітковим пилком і нектаром. Через спеціальний хоботок нектар надходить в зоб, де переробляється в мед. Збираючи пилок і нектар, бджоли здійснюють дуже важливу і корисну функцію по запиленню квіток. У пошуках їжі бджоли можуть пролітати до 10 км за день.

Вороги бджіл

Є у бджіл і свої вороги, зазвичай це інші комахи, і тому числі їх найближчі родичі оси і мурахи, а також шершні. Поїданням бджіл промишляють і деякі птахи.

Види

Зоологами нарахована 21 тисяча видів бджіл. Також сімейство бджіл включає в себе близько 520 родів, найважливішими з яких є галактиди, мелвтидт, бджоли справжні, мегахвліди.

Розмноження

Природне розмноження бджіл здійснюється шляхом відкладання яєць маткою, причому яйця вона може відкладати як після запліднення трутнем, так і без такого, з тією різницею, що з незапліднених яєць з’являються трутні, а з запліднених – повноцінні особини.

Шлях від яйця до повноцінної бджоли проходить через кілька стадій: спершу яйце перетворюється на личинку, потім в предлялечку і лялечку, з якої вже формується доросла бджола.

Коли бджолина сім’я досягає великого розміру, відбувається її поділ – роїння. Частина бджіл залишається на старому місці зі старою маткою, а частина з новою маткою відправляється будувати й облаштовувати новий вулик.

Користь

Бджоли, крім всього іншого, мають велику користь в медицині, навіть їх отрута в невеликих дозах корисна при таких хворобах як радикуліт, артрит, защемлення нервів.

Розведення

Утримання бджіл в домашніх умовах вимагає не малої підготовки і знань, ця тема настільки широка, що про неї можна написати не одне дослідження. Якщо коротко, то важливо вибрати правильне місце для бджолиних вуликів, щоб поблизу обов’язково знаходилися квітучі рослини.

Цікаві факти

  • З бджолами пов’язано безліч міфів і легенд, наприклад, за віруваннями давніх єгиптян, душа померлого покидала людину у вигляді бджоли.
  • Ще первісні люди помітили, що бджолині гнізда являють собою цінну здобич, і як наслідок полювали за ними. Але справа ця була небезпечною і важкою, так як бджоли могли закусати невдалого добувача меду до смерті.
  • У стародавній Греції бджолярі вперше навчилися вставляти перегородки в бджолині вулики, і з їх допомогою забирати надлишкові запаси меду. А початок «науковому бджільництву» поклав великий філософ і вчений античності Аристотель.
  • Відомий давньогрецький лікар Гіппократ написав цілий науковий трактат про користь меду для здоров’я людини, і за легендою, на могилі знаменитого лікаря поселився рій бджіл, який виготовляв особливий цілющий мед, що допомагав від багатьох хвороб.

Автор: Павло Чайка, головний редактор журналу Пізнавайка

При написанні статті намагався зробити її максимально цікавою, корисною та якісною. Буду вдячний за будь-який зворотний зв’язок та конструктивну критику у вигляді коментарів до статті. Також Ваше побажання/питання/пропозицію можете написати на мою пошту [email protected] або у Фейсбук.

Про автора

admin administrator