Більше коника і менше воловя шкарпетки значення

Авторadmin

Більше коника і менше воловя шкарпетки значення

коник

∆ Морськи́й ко́ник — риба, голова якої схожа на кінську.

Мовчки й зосереджено пливуть риби. Викручуються морські коники (Ів., Вел. очі, 1956, 63).

2. перен., рідко. Те саме, що ви́брик 2.

[Андрій:] Охочий же був покійний до балачок та до всіляких коників (Мороз, П’єси, 1959, 256);

Коляда впав на ліжко і забився в істериці.. Фросина вийшла з хати. Бачила вона вже не раз ці коники (Зар., На.. світі, 1967, 181).

◊ Викида́ти (ви́кинути) ко́ника (ко́ники) — робити дивні, несподівані вчинки; робити вибрики (у 2 знач.).

Може, я б ще довго викидав тут всякі коники, але на подвір’ї з’явилась моя мати (Сміл., Сашко, 1957, 39);

— Викинеш ще якого коника, на очі не навертайся. Не тільки до нас, а й у колгосп тобі дорога буде заказана (Мушк., Чорний хліб, 1960, 32).

3. перен. Улюблений предмет розмов якоїсь особи.

[Зоя:] Це батькова смерть отак на неї вплинула, Батькове ім’я — це її коник. Вона навіть не вірить, що він застрелився (Коч., II, 1956, 106);

// Пристрасть до чогось; те, що приносить комусь успіх.

Точність була його коником, на якого він ставив і завжди вигравав (Рибак, Час. 1960, 495).

◊ Сіда́ти (сі́сти) на свого́ ко́ника — починати розмову на улюблену тему.

— Я, безумовно, не нав’язую своїх думок… Я в порядку обговорення,— сів він на свого випробуваного коника (Збан., Малин, дзвін, 1958, 236).

4. Вид дитячої гри — їзда верхи на паличці.

Отож воно, мале, взяло Другую паличку у Йвася — Івась у коники ігрався — Зробило хрестик (Шевч., II, 1953, 318).

5. Комаха з довгими ногами, що стрибає й крилами утворює сюркітливі звуки.

Обізвалась трава голосами тисячі своїх жильців: коників, метеликів, жуків (Мирний, І, 1954, 318);

Десь блищить водиця тиха, Край струмка цвірчить десь коник (Л. Укр., IV, 1954, 111);

Уже останній коник степовий затих, І вітер ліг на луках спати (Олесь, Вибр., 1958, 392);

*У порівн. Мов велетенські коники, стрекочуть Там трактори (Рильський, III, 1961, 294).

6. Пряник або іграшка, що має форму коня.

— На, Маріє, медяника та не плач,— сказав Михалчевський, осміхаючись, ..витяг з кишені коника і подав Марії (Н.-Лев., II, 1956, 141);

Він.. знає, що тато привезе гостинця, і вже наперед тішиться дерев’яним коником або цукровою сопілкою (Кобр., Вибр., 1954, 29);

На ній [ялинці] золоті та срібні горіхи, .. коники, ведмеді, зайці (Багмут, Опов., 1959, 6).

◊ Хліб, хоч ко́ники ліпи́ — дуже глевкий хліб.

— Але й хліб спекла, хоч коники ліпи! — сказала сердито Кайдашиха (Н.-Лев., II, 1956, 302).

7. Вирізана прикраса на дахові, що іноді має форму кінської голови.

Голуби посідали на конику будинку .

8. Дерев’яна пластинка з вирізами й загнутим верхом, що її вставляють вертикально в кожний із чотирьох кінців витушки, з якої мотають пряжу в клубок.

Сюрчала міцна нитка в дерев’янім юрку. і коники.. кружляли раз по раз від швидкого обертання (Цюпа, Три явори, 1958, 9).

Значення в інших словниках

  1. коник — ко́ник 1 іменник чоловічого роду, істота кінь; комаха ко́ник 2 іменник чоловічого роду вибрик; улюблена тема Орфографічний словник української мови
  2. коник — див. КІНЬ; (учинок) вибрик, жм. фортель; (риса характеру) пристрасть; (закохання) гоббі, сов. хоббі; (комаха) коник-стрибунець. Словник синонімів Караванського
  3. коник — див. кінь Словник синонімів Вусика
  4. коник — [кониек] -ка, м. (на) -ку /-ков’і, мн. -кие, -к’іў Орфоепічний словник української мови
  5. коник — -а, ч. 1》 Зменш.-пестл. до кінь 1). Морський коник — риба, голова якої схожа на кінську. 2》 перен., рідко. Те саме, що вибрик 2). Викидати коники — робити дивні, несподівані вчинки; робити вибрики (у 2 знач.). 3》 перен. Великий тлумачний словник сучасної мови
  6. коник — КО́НИК, а, ч. 1. Зменш.-пестл. до кінь 1. Ой там, в степу, при дорозі, Шумлять-гудуть дрібні лози. Ой там молод козак блудить, Під ним сивий коник нудить (з народної пісні); Ой конику воронику, конику каштанку, Ой як їдеш до дівчини. Словник української мови у 20 томах
  7. коник — ко́ник 1. шах. кінь (ст)|| = кінь 2. крав. металевий гачок на одязі (ср, ст) Лексикон львівський: поважно і на жарт
  8. коник — (-а) ч.; шк. Двійка, незадовільна оцінка. Словник жарґонної лексики української мови
  9. коник — викида́ти / ви́кинути ко́ника (ко́ники). 1. Робити що-небудь незвичайне, несподіване або легковажне. Адже поки не був радистом в радгоспі, то радіохуліганив, міг через ефір розшукати її в степу, покликати, а тепер, коли йому доручили весь радіовузол. Фразеологічний словник української мови
  10. коник — КО́НИК (комаха з довгими ногами, що стрибає й крилами утворює сюркітливі звуки), КОБИ́ЛКА, ЦВІРКУ́Н, СКАКУ́Н діал. Коники зелені скачуть у траві (В. Словник синонімів української мови
  11. коник — Ко́ник, -ка, -кові, на -нику, -нику! ко́ники, -ків Правописний словник Голоскевича (1929 р.)
  12. коник — (укр.) 1. Оформлення дерев’яного кронштейну у вигляді різьбленої кінської голови. 2. Горизонтальна колода з перевернутим жолобом, яка завершує дерев’яний дах і скріплює схили покрівлі. Її звисаючий над торцем кінець звичайно отримував скульптурне оздоблення. Архітектура і монументальне мистецтво
  13. коник — Ко́ник, -ка м. ум. отъ кінь. 1) Лошадка. Під явором коник стоїть, на нім козак молоденький. Мет. 2) насѣк. Кузнечикъ, Locusta. Вх. Пч. І. 6. В траві ворушився і тріщав цілий мир коників і всяких кузок. Левиц. Пов. 97. Словник української мови Грінченка

Знаки «більше», «менше», «дорівнює»: як пояснити дитині?

Порівняння є важливою математичною навичкою, основою для розвитку в дітей гнучкого розуміння чисел, числових виразів та опанування логіки.

Що таке знак рівності?

Знак рівності (=) – це математичний символ, який використовують для позначення однакових значень. Позначається двома горизонтальними коротенькими відрізками, написаними один над одним. Знак рівності означає, що по різні сторони від нього числа або значення виразів є однаковими, тобто рівними між собою. Для прикладу:

2 + 1 = 3. Значення виразу 2 + 1 це 3. Отже, 3 = 3.

Слід звернути увагу ось на що. Може здатися, що в наведеному прикладі 2 + 3 розглядається як певна проблема, а результат розв’язання цієї проблеми записується по іншу сторону від знака рівності. Але насправді основне призначення знака рівності – показувати, що два значення по обидві сторони від «дорівнює» є рівними між собою. Звідси і його назва. Це як шальки вагів. Ми можемо покласти на одну шальку 1 кг каміння, а на іншу – 1 кг вати. Візуально вони дуже різні, але шальки вагів стоятимуть рівно. Те саме й зі знаком рівності. Яким би чином ми не записували числа чи вирази по обидві сторони від знака рівності, їхнє значення має бути однаковим. Тому в наведеному вище прикладі розмістити знак рівності можна й так: 3 = 2 + 1.

Важливо, щоб діти від початку сприймали знак рівності саме так. Тоді їм надалі буде легше зрозуміти складніші рівняння. Для цього треба постійно повторювати, що по обидві сторони від знака рівності значення однакове, 3 має таке ж значення як 2 + 1. Фраза «має таке саме значення» має звучати часто. Ознайомити дитину зі знаком рівності варто за допомогою образного прикладу, який асоціюється з рівністю. Для цього можна скористатися намальованими вагами зі знаком рівності посередині.

Як ознайомити дитину із знаком рівності?

1. Намалюйте на аркуші (дошці чи навчальному планшеті, на якому зручно стирати й писати знову) ваги із знаком рівності посередині. Згодом образ ваг уже не треба буде використовувати. Достатньо буде невеликого аркуша паперу чи картону з написаним знаком рівності. Ваги закарбують у пам’яті дитини образ рівності. Розкажіть дитині, що ваги – це знак рівності, який допомагатиме показати, що щось рівне чомусь іншому. Поясніть, що знак рівності пишеться як дві паралельні короткі лінії. Запропонуйте дитині спробувати написати такий знак самостійно.

2. Покладіть по обидві сторони від знака рівності по 2 однакові кубики. Поясніть, що це значить. Повторіть з іншими предметами. Дайте дитині змогу попрактикуватися: самотужки скласти однакові вежі, намалювати однакову кількість кружечків тощо.

3. Покладіть декілька предметів по одну сторону, попросіть дитину намалювати відповідну кількість паличок чи кружечків по іншу.

4. Тепер уже можна писати число цифрою по один бік, і нехай дитина доставить кубики по інший бік. Старайтеся під час різних завдань писати по різні сторони від знака рівності.

Згодом, коли дитина ознайомиться з арифметичними діями, вона легко зрозуміє, де і як писати й використовувати знак рівності у виразах на додавання та віднімання.

Як пояснити дитині знаки «більше» та «менше»?

Якщо в результаті порівняння ми з’ясуємо, що два значення не є рівними між собою, то знак рівності між ними використовувати не можна.

Коли ми порівнюємо між собою дві групи предметів, що мають різну їх кількість, чи два числа, то порівнюємо їхнє значення, маючи на увазі, що одне число є більшим або меншим за інше.

4 є більшим, ніж 2;

1 є більшим, ніж 5.

Замість того, щоб писати такі довгі фрази словами – «є більшим, ніж», «є меншим, ніж» – у математиці використовують спеціальні знаки: «більше» (>) та «менше» (<).

У знака «більше» гострий ніс дивиться вправо. У знака «менше» гострий ніс дивиться вліво.

Діти здебільшого не мають клопоту щодо розуміння того, як визначити, де більше, а де менше значення. Плутанина переважно стосується використання власне знаків, адже вони однакові, тільки дивляться в різні боки.

Найперше поясніть дитині, що в математиці ми порівнюємо значення зліва направо (так само, як пишемо та читаємо). І якщо значення, яке стоїть лівіше, є більшим, значить, слід використовувати знак «більше», якщо лівіше стоїть менше число, то пишемо знак «менше». Щоб відрізнити знаки «більше» і «менше» один від одного та не плутати їх, запропонуйте дитині декілька способів запам’ятовування.

4 лайфхаки, щоб легко запам’ятати, у яку сторону пишуться знаки «більше» та «менше»:

  • Крапочки. Знаки «більше» та «менше» мають з одного боку дві вершини, а з іншого – одну. Біля більшого числа треба поставити 2 крапки, а біля меншого – 1 крапку. Запам’ятати це можна легко, бо 2 більше, ніж 1. З’єднавши крапки між собою, отримаємо потрібний знак.
  • Крокодил. Уявляємо, що знаки «більше»/«менше» – це паща крокодила. Крокодил дуже голодний, тому розкриває пащу в ту сторону, де більше значення. Класного ненажерливого крокодила, який допоможе запам’ятати, як правильно порівнювати у математиці, можна виготовити разом із дитиною власноруч. Не забудьте додати зуби та очі. Дитина буде у захваті.
  • Пташка. Знаки «більше»/«менше» схожі на дзьобик пташки. Якщо пташка голодна, то вона дзьобик розкриває, якщо сита, то дзьобик закритий. Можна уявляти відкритий дзьобик пташки, який завжди дивиться на більше число. Або ж – ситу пташку із закритим дзьобиком, який спрямований на менше число.
  • 4 і 7. Якщо уявити невеличку рисочку на нижній стороні знака «більше», то він стає схожим на цифру 7, а знак «менше» – на цифру 4. 7 більше, ніж 4, тому якщо треба використати знак «більше», то вибираємо знак, схожий на 7.

Пропонуйте дитині різні завдання та вправи для порівняння чисел:

  • Для малят, які вчаться рахувати, чудово підійдуть картки з малюнками на порівняння кількості.
  • Дитині, яка добре володіє числами до 10, варто запропонувати завдання, у якому треба розставити знаки «більше», «менше», «дорівнює». Завдання можна завантажити або ж виконати онлайн.
  • «Числові ваги»: завдання, яке потренує навичку порівнювати числа у межах 10.
  • Поміркуйте над незвичним судоку, побудованим за принципом нерівності.
  • Навчитися порівнювати між собою два числові вирази допоможе комплект завдань «Додай та порівняй». Вирази з множенням і діленням порівнюйте за допомогою завдання-розмальовки.
  • А над завданнями від уважного детектива міркуватиме вся сім’я.

Завдання на порівняння, які дадуть змогу попрактикуватися використовувати математичні знаки «більше», «менше», «дорівнює», можуть бути різними й мати неоднакову складність. Для дошкільнят починайте з найпростіших завдань: порівнюйте разом кількість предметів і найменші числа, а учням та ученицям пропонуйте порівнювати вирази різної складності.

Авторка: Наталка Бачко, фахівчиня з домашнього навчання

Про автора

admin administrator