Через що зявляється моль у квартирі

Авторadmin

Через що зявляється моль у квартирі

Позбавляємося молі в квартирі: як це зробити раз і назавжди

Кожна людина хоч раз у житті стикалася з міллю: ця неприємна комаха може жити і в продуктах, і в одязі, і в меблях. Якщо ваш одяг облюбувала міль і ви помітили «лисини» на улюбленій шубі або дірці в одязі, не сподівайтеся, що ситуація пройде сама собою: ваша нова співмешканка зовсім не збирається з’їжджати з шафи без бою.

Види молі

Найчастіше в будинках селяться такі види молі, як:

  • харчова, або вогнівка. Вона харчується сухими сипучими продуктами і може опинитися в банках з крупами і цукром, в горіхах і сухофруктах, бобових, в сухій чайній заварці;
  • речова/меблева/платна. Такий вид молі віддає перевагу шовку, шерсті, хутру і селиться в шафах з одягом. Але якщо вовни і хутра немає, для відкладання личинок підійдуть бавовняні і навіть синтетичні тканини. Моль може селитися в оббивці м’яких стільців, в кріслах і диванах, на килимах і паласах.

Доросла особистість, що літає квартирою — швидше за все, самець. Самки, особливо з личинками, зазвичай ховаються в темних куточках квартири та складках одягу.

Як з’являється моль у квартирі?

Ця комаха може з’явитися в будь-якій квартирі і перешкодити цьому практично неможливо:

  • личинки можуть опинитися в куплених продуктах, наприклад, заражена крупа стане зручним місцем для розмноження комахи. У подальшому моль розселиться в інших продуктах;
  • платтяна міль зазвичай виникає в будинку з появою нового або старого одягу, меблів, килимів та паласів;
  • будь-який вид молі можна принести на одязі додому після прогулянки або поїздки в громадському транспорті. Комахи можуть виявитися і на вовни домашнього вихованця, регулярно буває на вулиці;
  • нарешті, моль може залетіти в будинок через відкрите вікно або вентиляцію.

Як позбавитися від платтяної/речовинної молі

Боротися треба не стільки з дорослими особинами, які можуть літати по квартирі, викликаючи яскраві емоції у господарів будинку, як з личинками. Знайти їх не так просто. Але навіть якщо дорослих особин і личинок не видно, а на мовах у шафі, на килимах або оббивці меблів виявилися проїдені дірки – моль у будинку. Позбутися її можна як народними, так і професійними засобами.

Генеральне прибирання

Перше, що потрібно зробити – це генеральне прибирання по всій квартирі, пропилососити всі полиці, стіни і ящики, протерти їх вологою ганчіркою з миючим засобом. Випрати штори та пледи, здати в хімчистку килими, подушки, м’які іграшки. Увага потрібно приділити в тому числі найдальшим і темним кутам квартири і шаф: моль воліє саме такі місця проживання.

Кедр

Раніше в боротьбі з міллю активно використовувалися нафталінові кульки. Вони містять пестициди, такі як нафталін або парадіхлорбензол. Але дослідження показали, що ці речовини шкідливі для здоров’я людини.

Хорошою альтернативою для профілактики появи молі є кедрове дерево – ці комахи не переносять його запах. У шафи можна повісити кедрові вішалки, які допоможуть відлякати міль від одягу, а за квартирою розвісити саші з кедровою олією.

трави

У боротьбі з дорослими молями велику роль відіграють запахи. По шафах можна розкласти трави, аромати яких відлякують міль: розмарин, чебрець, гвоздику, лаванду, лавровий лист. Таке арома-саше можна зробити самим, поклавши трави в маленькі матер’яні мішечки, а можна купити магазини і супермаркети пропонують великий вибір.

Ще один варіант – використовувати розведені ефірні масла, розбризкуючи їх по внутрішньої частини полиць, килимів, меблів. Але в цьому випадку потрібно бути обережними, оскільки можуть залишатися плями.

Низька температура

Яйця і личинки молі не виживають при низьких температурах. Будь-який одяг і текст із ознаками пошкодження можна заморозити: запечатавши речі в пакет, помістити їх в холод на 24 години. Взимку в морозну погоду (не менше -10 за Цельсієм) достатньо на ніч виставити пакет на балкон, решта часу допоможе морозилку холодильника.

Місця для зберігання одягу та інших речей повинні бути сухими і прохолодними. Моль розмножується у вологому теплому середовищі. Не слід зберігати одяг або речі в підвалах, гаражах, відкритих сараях або інших місцях, які не захищені від змін погоди.

У місцях, привабливих для молі (насамперед усередині шаф, кухонних приміщень та у важкодоступних куточках житла) має сенс розмістити пастки та ароматичні саші.

Звідки береться моль у будинку: основні причини

Домашня міль – поганий сусід для людини. Звичайно, вона не кусає шкіру, зате псує речі та продукти. І, коли раптово по квартирі починають літати бурі метелики, краще одразу забити на сполох. Звідки з’являється міль у квартирі? Варто з’ясувати це питання докладніше, щоб бути у всеозброєнні проти комахи, що літає.

Міль – види метеликів

Існує кілька різновидів молей, які буквально розподіляють сфери впливу в квартирі людини. Усі вони поділяються на дві групи – харчова та платтяна міль. Як видно з назви, одні метелики паразитують на продуктах харчування, інші – на речах та одязі господаря. Виділяють такі види молей:

1. Шубна. Сам метелик жовтуватого кольору розміром до 1,6 см шкоди людині не завдає, тому що нічого не їсть. Основна її мета – покласти кілька кладок яєць, з яких виходять ненажерливі личинки. Зовні вони нагадують черв’яків, мають білий напівпрозорий колір. Хробаки їдять хутро шуб, шапок, комірів, прогризають у них ходи. У лічені дні хутро перетворюється на решето.

5 ефективних засобів, як вивести моль із шуби

2. Платтяна. Розмір метелика – до 2 см, крила її жовті, біля основи фіолетові. Гусениці на вигляд такі самі, як у шубної молі, але поселяються у складках різних тканин, одягу з вовною. Яйця метелик кладе прямо на внутрішній стороні тканини, і після виведення гусениць вони відразу починають харчуватися.

Платяна міль: особливості та методи боротьби

3. Меблева. У будинку вона починає відкладати яйця на оббивці меблів, а також у щілинах деревини. Гусениці їдять оббивку, потім переходять на дерево. Метелик дрібний, до сантиметра при розмаху крил, світло-жовтого кольору з бурими основами крила.

4. Килимова. Личинки цього метелика їдять і килими, і хутро, і навіть шкіряні вироби – сумки, чоботи. Ця міль майже не реагує на стандартні засоби – камфару та нафталін – тому вивести її часом буває складно.

Увага: Харчову міль непідготовлена людина не відрізнить від платтяної, але різниця між ними велика. Цей вид метеликів відкладає яйця прямо в продукти харчування – горіхи, крупи, борошно, і їх личинки посилено поїдають.

Звідки з’являється платтяна моль?

Від чого заводиться міль у квартирі, варто знати всім, адже іноді навіть найакуратніші, погладжені та очищені речі виявляються зараженими цією навалою. Метелик або яйця можуть потрапити до будинку різними способами. Якщо в людини раптом заводиться меблева міль, це, ймовірно, сталося після покупки меблів – інколи навіть нової.

У килимах з натуральної вовни ці комахи теж перекочовують до нового господаря прямо з магазину. Довго зберігаються в магазині речі з хутра також можуть бути зараженими паразитом. Неважко зрозуміти, що від поношеного одягу або інших ненових речей чекати каверзи можна ще частіше.

Крім зазначених шляхів є й інші напрямки, звідки береться моль у будинку:

  1. Метелик може випадково влетіти у кватирку, у відчинене вікно. Подальше розмноження метеликів можливе, якщо такою особиною виявилася самка. Зазвичай комаха літає на вулиці влітку увечері, тому рекомендується мати на вікнах москітні сітки.
  2. Нерідко комахи влітають через двері. Вони ховаються в під’їзді, чекаючи на зручний момент для проникнення в житло господаря. Найчастіше таке відбувається ввечері – коли двері відчиняються, метелики летять на світ.
  3. Від сусідів через вентиляцію міль теж може потрапити до будинку. Тому решітки вентиляції мають бути міцними, неушкодженими, їх потрібно регулярно чистити.
  4. Зрідка, якщо завелася міль, це відбувається через занесення її яєць із шерсті собак. Таке можливо, коли вихованець належить до довгошерстої породи. Метелики можуть відкладати яйця на тваринах як тимчасове житло, і при покупці, крім собаки, власник стане володарем шкідливих комах.

Довідка: Помилково думати, що метелики та їх гусениці заводяться за недотримання санітарних норм, у брудних, неприбраних приміщеннях. Причини, чому заводиться міль, не пов’язані з брудом і пилом – цією комахою, що паразитує, потрібна тільки підходяща їжа.

Як з’являється харчова міль?

Звідки з’являється кухонна моль у квартирі? Якщо моль помічена на кухні, вона швидше за все потрапила туди в полюванні за харчовими продуктами:

  • Крупним і борошном
  • Сухофруктами
  • Горіхами
  • Прянощі
  • Кормами для тварин

Харчова міль: як позбутися шкідника на кухні народними засобами читайте у статті тут.

Харчова міль, залучена запахом такої їжі, може проникати у житло від сусідів із під’їзду. Але в більшості випадків її яйця вже є в продуктах харчування, особливо коли вони продаються на вагу. Важливими причинами зараження продуктів на складах є вогкість, погане провітрювання, порушення герметичності упаковок.

Увага: Харчова міль, точніше, її гусениці, дуже живучі. У коконі вони живуть навіть у несприятливих умовах дуже довго, поки не потраплять у більш сприятливе для себе середовище. У теплі, вогкості вони виводяться та поїдають усе, що зможуть.

Як не допустити появи молі?

Профілактичні заходи, які запобігатимуть появі непроханих мешканців, нескладні. Проносячи в будинок старі речі, їх треба правильно дезінфікувати – прати, чистити. Особливу увагу приділити треба неновим меблям – кріслам, стільцям, диванам, де метелики та їх личинки мешкають найчастіше. Великі вироби рекомендується ретельно провітрювати або потримати під прямим сонячним промінням – комахи гинуть у таких умовах.

Інші заходи профілактики зараження речей міллю:

  1. Користуватись спеціальними аерозолями перед закладанням одягу на зберігання.
  2. Частіше провітрювати вбиральні та шафи, перетрушувати білизну та ковдри.
  3. Моль не переносить аромату лаванди, апельсина, лимона, полину, тому можна покласти в шафи відповідні саші або капнути на ватний диск трохи ефірної олії.
  1. Добре оглядати всі принесені з магазину речі, особливо з вовни або хутра.
  2. Дрібні вовняні речі можна періодично просушувати на батареї, великі – виносити на мороз, адже міль не виносить обидва види зміни температури.

На кухні всі продукти потрібно тримати у контейнерах, кришки яких щільно підігнані. Зіпсоване борошно та крупу з черв’ячками слід відразу ж викидати.

Шафи кухонного гарнітура треба регулярно мити, протирати. Вони можна розкласти лаванду для відлякування комах. Якщо ж шкідники таки проникли в будинок, доведеться без жалості розлучитися зі зіпсованими продуктами та речами, а потім застосувати засоби для боротьби з ними (інсектициди).

Поради, які допоможуть позбутися молі:

Про автора

admin administrator