Чи може свиня переходити свій термін вагітності

Авторadmin

Чи може свиня переходити свій термін вагітності

Скільки свиня ходить вагітна: від чого залежать терміни і визначення

Кожному власнику ферми, яка містить свиноматок, слід знати, скільки свиня ходить вагітною і які особливості цього процесу. Без достатньої кількості знань буде складно добре підготуватися до пологів, надати худобі допомогу, а також правильно облаштувати і виростити потомство.

Які зміни відбуваються в організмі свині під час вагітності

Період поросності вважається складним в життя свині, тому підготовка до нього має бути відповідною. У цей момент в організмі поросной самки відбуваються наступні зміни:

  • Підвищується внутрішньочеревний тиск, у зв’язку з цим частішають акти дефекації і сечовипускання, частішає дихання. У сечі запліднених свиней можна виявити білок.
  • Спостерігається гіпертрофія серцевого м’яза вагітної, особливо лівого шлуночка, тонус судин значно підвищується.
  • Відбувається зміна метаболізму, а саме порушення мінерального обміну, знижується обсяг кальцію і фосфору, виснажується лужний резерв крові.
  • Можливо накопичення азотистих речовин, плацентарних гормонів, поліпшується засвоєння вуглеводів і жиру у вагітної.

Цікаве: Хвороби кроликів: симптоми і лікування, які небезпечні для людини

Важливо! Дізнатися про вагітність самки можна, спираючись на багато зовнішні ознаки, але робити висновки можна тільки по закінченню 1 місяця.

Вагітність у свиней: перші ознаки, правила догляду за самкою, зміна раціону

Свиноматка щорічно дає по два приплоди. За одне опитування вона приносить від 5 до 15 особин. Важливим чинником ефективності цього напряму є порівняно невеликі вкладення.

При вирощуванні свиней фермеру важливо знати терміни опитування. Для цього необхідно мати уявлення про терміни поросності та методи визначення вагітності у підопічних. Не менш важливо грамотно визначити час готовності особини до спарювання, щоб своєчасно запустити до неї кнура.

Незважаючи на те, що з фізіологічної точки зору свиня 5-6 місяців вже виявляє перші ознаки статевого полювання, у цьому віці зводити її з самцем не рекомендується.

Для першої злучки потрібно вік 9 місяців, коли особина набирає близько центнера живої ваги.

Ознаки готовності до спарювання:

  • відмова від корму;
  • статеві органи стають червоним відтінком;
  • неспокійна поведінка.

У присутності самця самка демонструє свою готовність, довго залишаючись на одному місці. Період полювання продовжується від 2 до 4 днів. У цей час потрібно встигнути запустити до свинки кнура.

Важливим моментом для розведення свиней є циклічність статевого полювання на самок. Таким чином вони готові до спарювання протягом усього року. Періоди полювання змінюються періодами спокою. Досить вчасно запустити кнура в стійло.

Свиноматка — характеристики, опис

Народження поросят є важливим моментом у житті тваринника. При цьому важливо бути впевненим, що все відбувається правильно. Якщо виникають складнощі, потрібно вміти допомогти тваринам. Стаття докладно розповідає про те, як проходить опорос у свині, і що треба робити для того, щоб поросята народилися здоровими та життєздатними.

Після одержання насіння до того, як відбудеться народження поросят, у середньому минає 114 днів. Ось скільки ходить вагітна свиня. Насправді цей термін може відрізнятися від середнього значення. У більшості випадків термін вагітності може перебувати в межах від 101 до 126 діб. Для того, щоб тваринник правильно випередив, скільки триває вагітність у свині, найбільш ймовірну дату пологів, можна скористатися спеціальною таблицею, скільки ходить вагітна свиня, яка здатна досить точно її передбачити. Для того щоб правильно визначити цю дату, необхідно зафіксувати час, коли свиня була покрита кнуром. Термін вагітності звичайно залежить від породи тварини: дюрка, ландрас, мангалица чи інші. Дату народження можна визначити за календарем.

Оскільки під час домашнього опоросу можливі ускладнення, необхідно заздалегідь підготувати необхідні інструменти та матеріали. Якщо є така можливість, необхідно запросити для спостереження за тим, як свиня пороситься, ветеринарного лікаря.

Цікаво. Вважається, що один опорос поросна свиноматка може народити до 16 поросят. Найчастіше така продуктивність становить від 11 до 13 дитинчат.

Спарювання свиней, зазвичай, відбувається двічі протягом року.

Як діагностувати вагітність у домашніх умовах

Якщо покриття відбулося, необхідно уважно спостерігати за самкою з метою вчасно визначити настання вагітності.

Зовнішні ознаки з’являються 5-6 день. До них можна віднести:

  • апатію та байдужість;
  • втрату апетиту;
  • густі комкуваті виділення з піхви;
  • різке зростання добових приростів;
  • почервоніння сосків.

На ранніх термінах вагітності великий ризик викидня. Тому самка вимагає в перші дні після зачаття особливо багато уваги. Слід грамотно підходити до щоденного меню, оскільки непридатна їжа здатна спровокувати втрату плода.

Однак самка, що перенесла викидень, при наступі наступного періоду статевого полювання знову готова до схрещування.

Діагностика вагітності на ранніх термінах передбачає застосування кількох методик.

Метод №1

Методика виходить з поведінкової реакції свиней. Власник натискає на особливі відростки на загривку та в районі попереку тварини. Маніпуляцію необхідно повторити кілька разів. За відсутності вагітності особина прогинається в області спини. Свиня, що завагітніла, не продемонструє подібної реакції. Діагностику можна провести, застосувавши кілька підходів, якщо перша спроба не дасть однозначної реакції. Ветеринари оцінюють ефективність цього у 84%.

Подібну методику передбачає ще один спосіб. Самку просто гладять по спині та стежать за її реакцією. Вагітна особина ніяк не відреагує на такі дії. Якщо запліднення не сталося, то особина помітно прогнеться у попереку.

Метод №2

Спосіб визначення вагітності на більш пізньому терміні передбачає спробу намацати потомство в материнській утробі руками. При цьому тварину слід укласти набік та заспокоїти.

Метод №3

У розрахунковий період наступу чергового статевого полювання до самки запускають кнура. Вагітна особина не зверне на нього уваги. Якщо свинка не вагітна, вона проявить до самця певний інтерес. Точнішу діагностику допоможе виконати ветеринар.

Важливо знати, що подібні ознаки притаманні і помилковій вагітності. У цьому випадку недосвідчений тваринник може помилитися. Але через кілька тижнів поведінка особи змінюється, настає період статевої активності. До самки можна знову запустити кнура.

Запліднення свиноматки

Рекомендується проводити случку свиней у той час, коли вони мають період полювання. Далі, як спарюються свині. Найкращий час для запліднення починається незадовго до того, як відбудеться овуляція. Цей період триває від двох до п’яти днів. У цей час свиня поводиться особливо. Саме тому вона активно рухається. Непоодинокі випадки, коли свиноматка перевертає годівниці. Не образа, а прояв активності. Іноді можна побачити, як у цей період тварина виявляє агресію.

У цьому необхідно враховувати, співвідношення яких промірів характеризує типи свиней по продуктивності.

Цікаво помітити. У аналізований період у свинки утворюється певний рефлекс. Якщо долонею натиснути на криж, то тварина на деякий час замре, готуючись зноситися. За кілька секунд рухливість до нього повернеться.

Для того, щоб сталося схрещування, необхідно правильно підібрати для цього тварин. У великих тваринницьких господарствах нерідкі випадки, коли у кнурів, що використовуються для цієї мети, є родовід. Тут неприпустимий поганий вибір. Для невеликих господарств такий ґрунтовний підхід не вважається за доцільне.

На практиці для проведення трапляння найкраще задіяти свиноматок у віці не менше восьми чи дев’яти місяців. Краще використовувати тварин, які досі були хворі. Іноді мають сенс повторні випадки. Рекомендується звернути увагу на кількість сосків у свиноматки. Бажано, щоб їхня кількість не була меншою, ніж 14.

Важливо! Коли планується трапляється, зручніше зробити так, щоб опорос припав на теплу пору року.

Іноді проводиться штучне запліднення свиней.

Лабораторна діагностика

Методи лабораторної діагностики на порядок дорожчі за домашні і вимагають більше часу. Однак і достовірність їхня 100%.

Спосіб №1

Методика зветься «проба Буркіна» і проводиться через 14 днів після зачаття. Достовірність її ветеринари оцінюють у 98%. Для аналізу потрібна сеча свині. Її фільтрують і змішують із низкою хімічних препаратів, серед яких є і соляна кислота. Суміш доводять до кипіння, потім охолоджують. Результат визначають за настанням хімічної реакції. Сеча поросної особини набуде червонувато-бурого кольору.

Спосіб №2

Серологічний аналіз проводять на 22 день. Потрібно взяти у особи зразок крові для лабораторного дослідження. Взяту пробу перевіряють на наявність гормонів вагітності. Важливо, що методика діє на ранніх термінах. Ветеринари оцінюють її достовірність на 100%, але застосовують цей спосіб рідко через його дорожнечу та тривалість.

Спосіб №3

Ультразвукове дослідження Доплера можна провести точно на 26 день після настання поросності. Застосування цієї методики дозволяє прослуховувати биття серця поросят та зміни у кровотоку самки. Дослідження використовують і на пізньому терміні для контролю протікання вагітності, стану поросят та руху плаценти. Ефективність методики майстра оцінюють в 90%. Помилки трапляються через інфекцію або розсмоктування ембріонів.

Спосіб №4

На великих свинокомплексах застосовують сканер для ультразвукового дослідження свиноматок. Ефективність подібного сканування становить 100%. Слід зазначити, що самки спокійно реагують на таку процедуру.

Спосіб №5

На 21 день після схрещування вагітність можна визначити шляхом проведення спеціальних тестів. З надрізу на вусі самки забирають кілька крапель крові. Отриманий матеріал перевіряють шляхом складних лабораторних досліджень.

Більш складні методи діагностики припускають гістологічне дослідження матки або застосування спеціальних гормонів, які вводять в кров особин.

Перебіг вагітності

Початківцям тваринникам важливо знати, скільки днів триває вагітність у свиней. Тривалість його становить від 110 до 120 днів, оскільки іноді складно вирахувати момент зачаття з винятковою точністю. У будь-якому випадку необхідно розраховувати на 4 місяці.

На тривалість періоду поросності можуть вплинути різні фактори. Тому досвідчені тваринники готові до пологів свиноматки на 110 добу.

Фермери рекомендують завести власний календар поросності, у якому необхідно відзначати важливі дати. Це стане своєрідним наочним посібником на майбутнє.

Важливо! Ранні пологи можуть спровокувати стрес. І тут великий ризик втрати частини потомства.

Запорукою появи світ здорових поросят є стан організму свиноматки. Рекомендований вік для отримання приплоду у особини – від 9 місяців до 5 років.

На перебіг вагітності та стан здоров’я приплоду безпосередньо впливає і жива вага самки. Він повинен перевищувати 100 кг. Нащадок у більш відгодованих особин часто гине через ускладнення під час пологів.

На строки поросності впливають:

  • пора року;
  • вік особи;
  • умови утримання;
  • кількість попередніх пологів та малюків у кожному посліді.

Початківцям фермера необхідно врахувати такі фактори:

  • термін вагітності трохи скорочений у молодих свиней;
  • у літній період термін поросності триваліший, ніж узимку;
  • терміном впливає кількість зародків.

Слід взяти до уваги і різновид свиноматки.

  • Білі свині народжують на 114-126 день.
  • В’єтнамська травоїдна порода ходить 114-118 днів до пологів.

Середнім терміном поросності прийнято рахувати 118 днів, але готуватися треба трохи раніше. У свині з 10-15 поросятами вагітність трохи коротша, ніж у особи, яка носить 6 поросят. Найдовше триває перша поросність особин.

Крім всього перерахованого, на тривалість періоду вагітності впливає стан матки.

Скільки ходить вагітна свиня поросята?

Період вагітності у свиней триває близько 114 днів . Це усереднений показник, тому що на тривалість поросності впливає безліч різних факторів.

Період вагітності у свиней

Ті, хто розводить свиней, скажуть, що вагітна свиноматка ходить 3 місяці плюс три тижні та три дні. На практиці все може відбуватися інакше – поросність може завершитися через 102 дні або через 125 днів. Фахівці стверджують, що майже 95% свиноматок приносять приплід через 110-118 днів після запліднення.

Важливо! Вважається, що якщо свиноматка опоросилася через 110 діб, поросята можуть виявитися нежиттєздатними.

Догляд та особливості утримання

Від якості догляду та умов проживання безпосередньо залежить термін появи поросят та кількість молока у матки. При вмісті досить великої кількості поросних маток одночасно ветеринари радять згрупувати їх разом. Групи комплектують за термінами їх поросності. Це полегшує догляд за поголів’ям.

На невеликих термінах вагітності (до кількох місяців) свиноматок можна поєднати в стійлах з розрахунку по 3 квадратні метри на особину.

З початку третього місяця вагітності кожної особи необхідно не менше 6 квадратних метрів особистого простору. Їх можна тримати парами, якщо дозволяє площа загону.

Приблизно за 6-7 днів до запланованих пологів свиней розміщують окремо. За пару днів до появи поросят особину рекомендується розмістити в спеціальний верстат для того, щоб матка не розчавила своєю вагою потомство.

Важливо стежити за температурою повітря у приміщенні, де розміщуються вагітні матки. У разі потреби комфортну температуру можна забезпечити, розмістивши над стійлами інфрачервоні світильники.

Свиноматок поміщають у загони, що у середині свинарника, де немає протягів. Необхідно ретельно стежити за чистотою підстилки. У стійлі має бути сухо.

Досвідчені тваринники рекомендують, щоб догляд у період перед пологами здійснювала одна людина, яка добре знайома тваринам. При великій кількості незнайомих їм людей особини починають нервувати.

Відео

Як визначити поросність свині, а також про основні правила догляду за нею до та після опоросу розповідаю досвідчені фермери у наступних відеосюжетах:

Закінчила МДРІ ім. Орджонікідзе. За основною спеціальністю – гірничий інженер-геофізик, а значить людина з аналітичним складом розуму та різноманітними інтересами. Маю власний будинок у селі (відповідно, досвід городництва, садівництва, грибівництва, а також метушні з домашніми тваринами та птицею). Фрілансер, щодо своїх обов’язків, перфекціоніст і «зануда». Любитель хенд-мейду, творець ексклюзивних прикрас з каміння та бісеру. Пристрасний шанувальник друкованого слова та трепетний спостерігач всього, що живе та дихає.

Знайшли помилку? Виділіть текст мишкою та натисніть:

Ніякого природного захисту у томатів від фітофторозу немає. Якщо фітофтора нападає, гинуть будь-які помідори (і картопля теж), що б не було сказано в описі сортів («сорти, стійкі до фітофторозу» – лише маркетинговий хід).

«Морозостійкі» сорти суниці садової (частіше просто – «полуниця») так само потребують укриття, як і звичайні сорти (особливо в тих регіонах, де бувають безсніжні зими або морози, що чергуються з відлигами). У всій суниці коріння поверхневе. Це означає, що без укриття вони вимерзають. Запевнення продавців у тому, що суниця “морозостійка”, “зимостійка”, “переносить морози до -35 ℃” і т. д. – обман. Садівники повинні пам’ятати, що кореневу систему суниці ще нікому не вдавалося змінити.

Батьківщина перцю – Америка, але основні селекційні роботи з виведення солодких сортів проводилися, зокрема, Ференцем Хорватом (Угорщина) у 20-х роках. XX століття у Європі, переважно на Балканах. У Україну перець потрапив уже з Болгарії, тому й одержав свою звичну назву – «болгарський».

Новинка американських розробників – робот Tertill, що виконує прополювання бур’янів на городі. Прилад придуманий під керівництвом Джона Доунза (творця робота-пилососа) та працює за будь-яких погодних умов автономно, пересуваючись по нерівній поверхні на колесах. При цьому він зрізає всі рослини нижче за 3 см вбудований тример.

Перегній – гній, що перепрів, або пташиний послід. Готують його так: гній складають у купу або бурт, перешаровуючи його тирсою, торфом та городною землею. Бурт накривають плівкою, щоб стабілізувати температуру та вологість (це потрібно для підвищення активності мікроорганізмів). Добриво «дозріває» протягом 2-5 років – залежно від зовнішніх умов та складу вихідної сировини. На виході виходить пухка однорідна маса із приємним запахом свіжої землі.

Від сортових помідорів можна отримати «свої» насіння для посіву на наступний рік (якщо сорт дуже сподобався). А з гібридними це робити марно: насіння вийдуть, але вони будуть нести спадковий матеріал не тієї рослини, з якої взяті, а його численних «предків».

Природні токсини містяться у багатьох рослинах; не виняток і ті, які вирощують у садах та на городах. Так, у кісточках яблук, абрикосів, персиків є синильна (ціаністоводнева) кислота, а в бадиллі та шкірці недозрілих пасльонових (картоплі, баклажанів, помідорів) – соланін. Але не варто побоюватися: їхня кількість надто незначна.

На допомогу садівникам та городникам розроблені зручні програми для Android. Насамперед це посівні (місячні, квіткові тощо) календарі, тематичні журнали, добірки корисних порад. З їхньою допомогою можна вибрати день, сприятливий для посадки кожного виду рослин, визначити терміни їхнього дозрівання і вчасно зібрати врожай.

Збирати лікарські квіти і суцвіття потрібно на початку періоду цвітіння, коли вміст корисних речовин у них максимально високий. Квітки належить рвати руками, обриваючи грубі квітконіжки. Сушать зібрані квіти та трави, розсипавши тонким шаром, у прохолодному приміщенні за природної температури без доступу прямого сонячного світла.

Годування

Запорукою отримання здорового потомства є харчування особин. Ветеринари рекомендують уважно підбирати раціон харчування з моменту настання вагітності. Свиноматкам потрібний особливий режим годування.

Для маток з першою поросністю до раціону харчування необхідно додати мікроелементи. Вони потрібні як організму самих особин, і приплоду.

Досвідчені тваринники радять застосовувати корми із підвищеним вмістом протеїнів. Однак при цьому необхідно дотримуватися норм і не розгодувати маток. Загальна збільшення живої ваги за період поросності не повинна перевищити 55 кг.

Свиноматкам, у яких вагітність не є першою, посилене харчування не потрібне. Потрібно стежити за масою маток. Дорослі свині у період вагітності набирають близько 35 кг. З них близько 25 кг припадає на приплід, плаценту та навколоплідну рідину. Прибавка у масі свиноматки становить близько 10 кг. При перевищенні цієї ваги слід скоротити обсяг разових порцій корму та подбати про прогулянки особи. Надмірно набраний за період поросності вага може ускладнити пологи.

В останній перед пологами місяць з раціону харчування особин виключають їжу, що провокує бродіння та утворення газів у шлунково-кишковому тракті. Меню доповнюють кормами з вуглеводами, що легко засвоюються, і білками.

Вагітних свиноматок годувати слід двічі на день до 80-го дня. У цей час кількість їжі скорочують на 20%. Це роблять тому, що до 85 дня зародки додають вагу потроху. А ось свиноматка може набрати зайву вагу. Він негативно позначиться під час пологів та утворення молока. Порції збільшують в останній місяць поросності, коли зародки починають активно розвиватися та набирати вагу.

Важливо забезпечити свинок свіжою та чистою водою у необмеженій кількості цілодобово.

Меню особини після 85-го дня вагітності у теплу пору року має складатися 2,5 кг зернової суміші, 5-6 кг зеленої маси, що складається з бобових або злакових культур, 2 літри (сироватки або пахти), 45 г солі, 35 г крейди .

У зимовий період до раціону харчування замість зеленої маси входять овочі, варена картопля, комбінована силосна суміш або трав’яне борошно.

Важливо! Тваринам необхідно давати вітамінні комплекси чи проросле зерно.

Не можна годувати свиноматок:

  • соняшниковою лушпинням;
  • макухою;
  • м’якіною;
  • перемороженими чи підгнилими кормами.

У теплу пору року свиноматкам треба дати можливість вигулу на свіжому повітрі. Прогулянки по 45 хвилин рекомендовані і в зимовий період, коли температура повітря не опускається нижче 20 градусів.

На 110-й день вагітності вигул припиняють, особину готують до опоросу.

Які зміни відбуваються в організмі свині під час вагітності

У вагітних (поросних) свиней з розвитком плодів підвищується внутрішньочеревний тиск, що обумовлює почастішання актів дефекації та сечовипускання, дихання стає дедалі більше грудним і прискореним. Посилюється діяльність нирок. У другій половині вагітності у сечі нерідко виявляють білок. Підвищення навантаження на серцево-судинну систему спричиняє гіпертрофію серцевого м’яза, переважно лівого шлуночка (гіпертрофія вагітних); функціональний стан міокарда та тонус судин підвищується.

Внаслідок розвитку планцентарного кровообігу розростаються судини матки, відбувається збільшення їх діаметра в 4-5 разів. Кількість крові збільшується на 20-25%, та її морфологічний склад майже змінюється. У крові виникають молоді форми еритроцитів. Коливання вмісту крові гемоглобіну залишається в межах норми. Відбувається підвищення згортання крові. Прискорюється реакція осідання еритроцитів. Кількості кальцію та фосфору в крові зменшується, калію – збільшується. Спостерігається фізіологічний ацидоз вагітних. Дещо знижується кількість загального білка та в’язкість сироватки крові. Вміст кальцію, фосфору (кальцієво – фосфорний коефіцієнт), каротин, лужний резерв крові змінюється залежно від сезону року та складу раціону.

Відбувається сильна зміна обміну речовин.

Часто у свиноматок спостерігається порушення мінерального обміну. За відсутності в раціоні годівлі мінеральної підгодівлі кісткова тканина свиноматки збіднюється солями кальцію (остеомаляція у свиней), що схиляє до стонтанних переломів кісток.

Вагітність свиноматки супроводжується накопиченням в організмі азотистих речовин. У сечі міститься менше сечовини, кількість аміаку та інших продуктів неповного згоряння білків збільшується.

Поліпшується засвоєння вуглеводів кормів. У печінці накопичується глікоген.

Зміни жирового обміну виражаються у збільшенні у крові кількості нейтральних жирів, ліпоїдів та холестерину.

З перебігом вагітності в організмі утворюються та накопичуються у значній кількості гормони (планцентарні). У вагітних свиноматок утворюється меланогормон, що зумовлює пігментацію плацент, поява «плям вагітності», помітних на непігментованій шкірі, особливо в області пакетів молочної залози.

Відбуваються сильні зміни у статевих органах. З вагітністю у яєчниках виникає жовте тіло вагітності. Розвиток фолікулів не припиняється, проте овуляції та тічки зазвичай не відбувається.

Як правильно підготуватися до опоросу

Процес підготовки розпочинають приблизно за 7 днів до запланованої дати. Особину переводять у верстат, де попередньо настилають м’яку та чисту солому. Свиноматці необхідно створити спокійну та комфортну обстановку.

За 10-14 днів до гаданої дати з раціону дуже видаляють грубі корми і силос, за 7 днів до опоросу кормові порції зменшують. У меню вводять рідкі висівки, сіно та лляне борошно.

У цей час необхідно провести профілактику глистів, надавши тварині відповідні препарати. За станом здоров’я свиноматки слід стежити уважно. Якщо в особини починаються запори, то їй потрібно додати в корм буряків.

У спеку свиней обприскують водою, щоб уникнути перегріву. Днів за 7 до опоросу приміщення обробляють лужним розчином, білять стіни та стелю. Свинарник добре просушують і провітрюють. На підстилку, крім соломи, можна пустити тирсу або лушпиння бавовняного насіння.

На весь підготовчий період свинку переселяють до іншого приміщення. Повертають на місце після повного просушування та провітрювання свинарника. Температура повітря у приміщенні має бути в межах 15-20 градусів.

Свиноматку обмивають теплою водою із застосуванням звичайного господарського мила, а ноги, соски та боки обробляють 1% креоліном.

Ознаками наближення пологів стануть:

  • провисання живота;
  • прогин хребта;
  • набухання сосків та зовнішніх статевих органів.

Необхідно уважно спостерігати за свиноматкою. За добу до пологів відходить кров’яний затор і починає сочитися з сосків молозиво.

У день опоросу самці потрібна чаша із чистою водою. Тварина втрачає багато рідини у процесі пологів, тому воду треба постійно підливати. Це дозволить уникнути зневоднення.

Поширені проблеми, хвороби у свиноматок

Іноді свиноматка після опоросу не підпускає себе дитинчат. Перша реакція часто у тому, що сам підкладає їй поросят, побоюючись, що вони захворіють і загинуть. Більш розумною лінією поведінки є спробувати дати раду причин такого явища.

У деяких випадках у цей час для свиноматки є болючим будь-який дотик до сосків. Поросята зазвичай, коли годуються у матері, сильно стискають соски своїми іклами, що в деяких випадках завдає болю матері. Щоб позбутися цієї проблеми, достатньо підпиляти ікла. При цьому поросята перестануть свиноматці завдавати біль, вона розслабиться, і дитинчата матимуть можливість у неї годуватися.

На замітку. У деяких ситуаціях свиноматка – це не годуюча мати, вона може лягати на живіт, не підпускаючи поросят. Іноді у поведінці видно агресія стосовно дитинчат. Якщо це відбувається, поросят від матері доводиться забирати.

Зазвичай відмова від їжі пов’язані з втомою від пологів. Як тільки свинка відновить сили, вона нормально харчуватиметься. Якщо цього не відбувається, причина може бути в тому, що має місце захворювання шлунково-кишкового тракту. У цьому випадку слід звернутися до ветеринарного лікаря.

Частою причиною виникнення маститу є порушення санітарно-гігієнічних умов утримання свиноматки. Якщо не вжити заходів для лікування, мастит може перейти в необоротну форму. При цьому одним із наслідків є припинення виділення материнського молока. Проте, якщо вжити необхідних заходів, одужання настане пізніше, як за тиждень.

Лікування від маститу виконується таким чином:

  1. Відразу після виявлення захворювання необхідно перемістити свиноматку на чистий верстат, при цьому його потрібно не тільки прибрати, але й продезінфікувати.
  2. Потрібно підготувати багату, суху та теплу підстилку та створити умови.
  3. На час лікування раціон годування має бути змінено. З нього треба прибрати соковиті корми.
  4. Лікування відбувається за допомогою внутрішньом’язових уколів. При цьому для боротьби із хворобою вводяться антибіотики.

Для цього зазвичай використовуються стрептоміцин, або пеніцилін, дозування зазвичай становить від 200 до 250 тис. одиниць, розчинених у напіввідсотковому розчині Новокаїну.

На замітку. Буде ефективним, якщо уколи поєднувати з проведенням теплих та холодних компресів, а також масажу. Рекомендується використовувати дезинфікуючі та пом’якшувальні мазі для уражених місць.

Рекомендації щодо підготовки до пологів

Поради досвідчених тваринників допоможуть фермерам-початківцям уникнути різних помилок при підготовці свиноматки до опоросу:

  • Важливо грамотно спланувати раціон харчування особини, уникнути як перегодівлі, так і нестачі харчування.
  • Меню має бути грамотно збалансовано для того, щоб вітамінів і мінералів вистачило для розвитку плода в організмі матки.
  • У разі нестачі корму вагітній свині плід може розсмоктатися. У разі перегодовування надлишок ваги послужить фактором, що ускладнює пологи.
  • У період поросності необхідно подбати про вигул. Рух необхідний здоров’я свиноматки.
  • Початківцям тваринникам рекомендується запросити ветеринарного лікаря для консультації та більш точного визначення термінів опитування.
  • Згідно з народними прикметами, середній термін вагітності свинки становить 3 місяці, 3 тижні та 3 дні.
  • Свиноматка в перші п’ять разів може приносити 12 або навіть 15 поросят. Після шостої поросності кількість особин у приплоді різко знижується.
  • Чим молодша особина, тим коротший період поросності.
  • У холодний сезон самка виношує потомство менше, ніж у теплу пору року. Слід врахувати, що температура повітря також впливає термін вагітності особин.
  • Особини породи Ландрас виношують потомство від 102 до 110 днів. Їм властива велика кількість поросят у приплоді. Це частково пояснює такий короткий термін вагітності. Але власникам потрібно врахувати, що частина дітей не встигає повністю сформуватися. Тому не всі з приплоду особи життєздатні.

Порода угорська мангалиця відрізняється невеликим приплодом. При цьому всі діти добре сформовані і мають хороші шанси на виживання. Для отримання здорового приплоду використовують свиноматок середньої ваги із добрим станом організму. Однаково не годяться для отримання здорового потомства як надто вгодовані, так і худі свинки.

На всіх етапах поросності потрібно уважно стежити за набором живої маси та станом здоров’я свинки. Не менш важливо забезпечити їй спокійну та розмірену обстановку.

Важливо подбати про повноцінний раціон харчування та своєчасну вакцинацію особин, провести протиглистову терапію.

Початківцям фермерам важливо розуміти, що поросність може зайняти різний період в залежності від цілого ряду факторів. Необхідно вивчити їх усе, щоб забезпечити тварині повноцінний догляд, годування та звести всі можливі ризики нанівець.

Що впливає на тривалість

Тривалість поросності може залежати від низки факторів, таких як регіональне розташування комплексу та умови утримання. Ще однією обставиною є багатоплідність. Якщо у свиноматки менше 6 поросят, то термін вагітності більш тривалий у порівнянні з більш плодовитою хаврон’єю. Також впливають і пори року. У зимові місяці термін дещо менший, ніж у літній.

Існує безліч ознак фізіологічного стану тварини, що змінився. Насамперед стають іншими особливості характеру. Якщо лучка пройшла успішно, то з 5-ї доби можна вже визначити вагітність:

  • статеві органи починають виділяти сирну консистенцію;
  • тварина стає апатичним і може цілодобово перебувати в лежачому положенні;
  • відсутній апетит;
  • свиня додає масу;
  • тварина не приходить у статеве полювання.

У тому випадку, якщо за тридцятиденний період не відбулося вищезгаданих змін у поведінці свиноматки, і вона починає вимагати кнура, значить покриття не вдалося.

За кілька днів до опоросу свині починають будувати своєрідні гнізда, спостерігається почервоніння сосків та з’являється молозиво. У спеку свині можуть не просто приймати грязьові ванни, а лежати тривалий час у калюжі.

За перших ознак пологів свиню рекомендується перевести в спеціальний верстат. Середня тривалість пологів від півтори до шести годин. Сутички можуть відбуватися з періодичністю раз на 10 хвилин, і після кожної на світ з’являється по одному поросяті. При збільшенні тривалості пологового процесу рекомендується зробити дезінфекцію сосків і підкласти до них новонароджений молодняк. Така хитрість сприяє прискоренню процесу та виведенню посліду.

Про автора

admin administrator