Чи можна Бетадіном обробити рану

Авторadmin

Чи можна Бетадіном обробити рану

Зміст:

Чим обробляти різані рани: народні та медичні засоби загоєння

Основний принцип лікування відкритих ран – регенерує здатність до відшкодовувати відновленню. Однак перед цим необхідно щоб на даній ділянці не було мертвих клітин. Лише на чистій області зможе утворюватися нова тканина, що покриває пошкодження.

Найчастіше, відкриті рани не становлять особливої ​​небезпеки для здоров’я, особливо якщо знати, як обробляти їх. Вони досить швидко заживають, але іноді вилікувати подібне пошкодження самостійно немає можливості.

Типи відкритих ран

Існує кілька різновидів відкритих ран:

  1. Різані з чіткими і рівними межами. Таке пошкодження є наслідком необережного поводження з тонкими і гострими предметами. Порізатися можна, навіть випадково зачепивши пальцем край аркуша паперу;
  2. Колоті. Ділянка, на якому є ушкодження, маленький, а ось сама рана може бути досить глибокою. Такі травми отримують, неакуратно використовуючи гострі предмети на зразок шила або прута. Ця рана може бути досить серйозним пошкодженням, якщо збиток був нанесений внутрішнім органам або м’язової тканини;
  3. Рвані рани. Суть даного типу пошкоджень – розрив м’яких тканин. Може бути виявлено відшарування тканин, сильна кровотеча і біль. Тому необхідно знати, як обробити рвану рану;
  4. Операційні. Цей різновид ран обробляється тільки хірургічно, причому сам процес здійснюється фахівцями.

ознаки

Відкрита рана – це порушення цілісного шкірного покриву і внутрішніх тканин. Відсутність своєчасного лікування призводить до таких наслідків:

  • рясна крововтрата, анемія;
  • якщо зачеплені органи або м’язи, є ризик виникнення ускладнень при подальшому лікуванні;
  • перебування в шоковому стані людей, які отримали травму;
  • зараження крові.
  • біль;
  • кровотеча;
  • порушення м’яких тканин;
  • порушення роботи кінцівок як наслідок відкритої рани на нозі або наявності рани на руці.

Обробка рани

Необхідно знати, як обробити відкриту рану. Початкові маніпуляції полягають в усуненні кровотечі і дезінфікуванню відкритої рани.

Для зменшення ступеня інфікування і промивання пошкодженої області краще користуватися перекисом водню, фурациліном або ж хлоргексидином.

Зеленкою і йодом слід скористатися тільки в цілях знезараження кордонів ушкодження і шкіри навколо нього. Крім того, необхідно накласти пов’язку.

Чистота порожнини впливає на подальше лікування рани. У лікарнях при відкритих ранах різних різновидів здійснюється первинна хірургічна обробка, яка є обов’язковою. Очищення пошкодженої області від загиблих або уражених інфекцією тканин зробить процес загоєння більш швидким.

Лікуючий лікар усуває чужорідні об’єкти і згустки крові, січуть пошкоджені тканини і криві кордону, після чого накладає шов – для відомості кордонів.

У тих ситуаціях, коли зведення країв не представляється можливим, порожнину залишається відкритою, а шви накладаються пізніше. Фінальний крок – накладення стерильної пов’язки.

Обов’язково введення сироватки від правця, а якщо травма з’явилася внаслідок укусу якої-небудь тварини – щеплення проти сказу.

Види зараження рани

Ці маніпуляції посприяють прискоренню загоєння, а також допоможуть уникнути серйозних наслідків. Якщо знати, як правильно обробити рану і здійснити описану вище обробку протягом одного дня після того, як була отримана травма, прогноз в цьому випадку є досить оптимістичним.

діагностика

Для того щоб точно знати, як лікувати відкриту рану, фахівець повинен ретельно оглянути хворого, вивчити анамнез недуги і причину, яка спровокувала пошкодження.

Ступінь тяжкості отриманого поранення оцінюється виходячи із загального стану хворого, його самопочуття, сили больових відчуттів і наявності (відсутності) кровотечі. Також ступінь тяжкості визначається за допомогою огляду і опитування пацієнта про отриманої їм травмі.

Лікування відкритою мокрої рани

Рясні виділення прискорюють загоєння, однак при цьому лікарі все одно прагнуть зменшити їх кількість – для поліпшення кров’яної циркуляції.

При лікуванні рани дуже важливо часто міняти пов’язки на чисті. При цьому використовується розчин фурациліну або хлоргексидину, або ж рідкі антисептичні засоби.

Лікувати рани потрібно з використанням антимікробних засобів:

Їх накладають або під знезаражену пов’язку, або на тампон, призначений для обробки пошкодженої ділянки.

Як підсушує засіб застосовується Ксероформ або Банеоцин, що усувають запалення і володіють потужним антибактеріальним ефектом.

Лікування відкритою гнійної рани

Такий тип лікується найскладніше. Головне тут – не допустити, щоб гнійні виділення поширилися на неушкоджені тканини. У цьому випадку кожна перев’язка – справжня маленька операція. З порожнини необхідно вичистити гній, наприклад, з використанням дренажних систем з метою забезпечення гною безперервного відтоку.

Обробка неодмінно повинна супроводжуватися введенням антибактеріального розчину (Димексид). Для зупинки некротичних процесів лікарі застосовують порошки Трипсин або хімопсін.

Суспензією, отриманої з них, просочуються стерильні серветки, після чого вони заправляються прямо в порожнину пошкодження. Міняти таку пов’язку необхідно раз на добу.

Якщо порожнину особливо глибока і широка, серветки не використовуються, в рану просто насипається порошок.

Крім вищеописаної ретельної хірургічної обробки пошкодженої ділянки, лікар призначає хворому антибіотики.

Особливості даного виду лікування глибокої рани:

  • Після того як з порожнини буде видалений гній, в неї потрібно ввести засіб Левосин, що володіє протизапальним ефектом.
  • Як частина лікарської пов’язки можна використовувати Левоміколь або Синтоміцин.
  • Мазь Банеоцин добре допомагає при лікуванні відкритої гнійної рани з виявленим золотистим стафілококом, а засіб Нітацид – для лікування ран з аеробними бактеріями. Діоксид – мазь багато в чому універсальна, що усуває більшість видів інфекцій.
  • Як правило, фахівці застосовують мазі з поліетиленоксид в складі.
  • Прекрасний засіб – мазь Вишневського, розсмоктуються інфільтрати і збільшує кровотік. Її необхідно наносити один або два рази на добу.
  • У лікарні для лікування призначають також імунотерапію і дезинтоксикацию.
  • Щоб пошкодження зажило швидше, в лікарні можуть використовувати рідкий азот або ультразвукову терапію.

Як вилікувати пошкодження самостійно

Якщо площа пошкодження порівняно невелика, вилікувати його можна і вдома.

Запах з рота? Вранці з вас вийде величезний кому паразитів і глистів, якщо випити 3 краплі звичайного … Докладніше

Засоби, які застосовуються для цього:

  • саліцилова мазь – потужний антисептик. Наноситься на пошкодження, зверху накладається пов’язка;
  • способом, зазначеним вище, можна використовувати і іхтіоловую мазь;
  • стрептоцид ефективний при поверхневих ушкодженнях: потрібно дрібно розкришити таблетку і посипати цим порошком рану;
  • бальзам «Рятувальник» створює тонку плівку на поверхні шкіри, тому наноситься тільки на попередньо оброблену ранку або поріз;
  • солкосерил (мазь для сухих, гель – для мокли);
  • цинкова мазь здатна підсушити пошкодження при надмірних виділеннях;
  • «Иманин» також застосовується для підсушування мокли ран;
  • пантенолом можна користуватися тільки для лікування саден або опіків;
  • за допомогою препарату «Еплан» можна продезинфікувати пошкоджену область і зменшити ризик інфікування;
  • мазь «Траумель» допоможе позбутися від болю при наявності гематом, ударів і інших пошкоджень.

Нетрадиційна медицина для лікування відкритих ран

При незначних пошкодженнях можна скористатися нетрадиційними методами. Нижче представлені найбільш дієві і популярні з них:

  • прополіс – засіб для лікування мокнучих ран;
  • суміш соку алое, масел обліпихи і ягід шипшини допоможе вилікувати невелику відкрито не вологу рану.

Пам’ятайте! Перед тим як користуватися нетрадиційними препаратами, будьте впевнені в тому, що людина не страждає алергією на один з компонентів.

висновок

Найкраще, якщо лікувати відкриті рани будуть справжні професіонали-хірурги, які зуміють вчасно встановити початок розвитку запального процесу і підібрати ефективне лікування відкритих ран.

Якщо ви все-таки вирішили здійснювати процес лікування вдома, постійно контролюйте самопочуття хворої людини.

Якщо у нього підвищилася температура або почала сильно боліти рана – терміново звертайтеся за допомогою медиків, адже є ризик, що на пошкодженій ділянці вже розвивається найнебезпечніший інфекційний процес, який з кожним днем ​​без спеціального лікування буде тільки прогресувати, погіршуючи стан хворого.

Обробка ран

Під час походу завжди існує ризик отримати те чи інше пошкодження, поранення поверхні шкіри.

Правильна обробка рани сприяє швидкому її загоєнню без ризику зараження крові, нагноєння і занесення інфекції.

Звичайно, при цьому бажано мати в похідній аптечці мінімальний набір необхідних засобів для надання першої допомоги при виникненні ран і саден, яка відноситься до попереднього лікування.

Правила обробки ран

Існують загальні правила обробки ран:

  • Цей процес здійснюється тільки чистими руками.
  • Потерпілий розташовується таким чином, щоб на пошкоджену частину тіла не виявлялося тиску, зберігався максимальний спокій.
  • Ранову поверхню потрібно відразу ж накрити чистою серветкою, марлевою пов’язкою або бинтом для запобігання потрапляння мікробів і бруду. Слід якомога швидше зупинити кровотечу.
  • Поверхня рани або садна промивається водою. Якщо в похідних умовах немає чистої води, потрібно відфільтрувати і знезаразити воду з найближчого водоймища за допомогою підручних засобів.
  • Краї рани обробляються будь-яким антисептиком. Якщо його нанести на саму поверхню рани, це може пошкодити тканини, в деяких випадках викликати некроз.
  • Для обробки саден в області рота, носа або очей не можна використовувати масляні або спиртові антисептики. Для цього застосовується слабкий водний антисептичний розчин.

Якщо не обробити пошкодження тканин і не зупинити кровотечу глибокої рани через дві години, існує ймовірність виникнення правця, сепсису, порушення роботи серця, запаморочення, втрати свідомості.

Якщо за добу самопочуття різко погіршилося (різко піднялася температура, почався озноб, сплутаність свідомості, з’явилася ломота і слабкість в м’язах), висока ймовірність того, що в кров потрапила інфекція і можливо її зараження, яке з великими труднощами піддається лікуванню.

Рідина для обробки ран

Антисептик знищить мікроби, віруси, грибки, що потрапили всередину пошкоджених тканин, запобіжить подальшому їх розвиток, інфікування, зараження крові.

Антисептична обробка тканини повинна проводитися протягом перших двох годин.

Не слід застосовувати антибіотики замість антисептиків, оскільки вони направлено впливають тільки на бактеріальну мікрофлору, тоді як пошкодження на шкірі може містити бактеріальну, і грибкову, або змішану мікрофлору.

Серед антисептиків виділяють наступні рідини для обробки ран різної етіології та виду:

Йодом обробляються краю пошкодженої тканини, інакше можна викликати опік. Не можна використовувати цей антисептик при захворюваннях щитовидної залози, нирок, різних дерматитах.

Обробка рани зеленкою здійснюється аналогічно йоду – тільки по краях. Вона надає підсушує вплив, і використовується до того моменту, коли рана почне затягуватися. Далі її застосовувати не можна, щоб не викликати опік. Не можна використовувати, якщо рана сильно кровоточить.

Застосовується при первинній обробці після того, як пошкоджена тканина оброблена перекисом водню. Так само як перекис, навіть невелика кількість хлоргексидину знищує гриби, мікроби, віруси. Для обробки потрібно поливати цим антисептиком рану зі шприца.

Готується водний розчин фурациліну з розрахунку 10 таблеток на один літр підігрітої води. Охолодженим розчином обробляються рани на шкірі та слизовій, змочуючи їх струменем антисептика. Крім цього, його можна наносити і безпосередньо на марлеву пов’язку. Застосовувати фураціліновая розчин можна як при первинній обробці, так і при вторинної, а також гнійний ранах.

Використовується тільки 3% розчин перекису. Під час первинної обробки утворюється піна, яка видаляє дрібні забруднення з поверхні рани. Застосовується як при первинній обробці, так і вторинної, при обробці гнійних ушкоджень.

Правильне застосування перекису водню полягає не в прикладанні змоченою нею пов’язці, а змочуванні рани пульсуючим струменем перекису. Як правило, обробка цим антисептиком проводиться при наявності неглибоких ушкоджень шкіри, а також до того моменту, коли починається процес рубцювання тканини.

Перекис водню не застосовується в комплексі з іншими антисептиками, зберігати її потрібно в захищеній від світла ємності.

Спиртом обробляються тільки краю попередньо промитої рани при первинній обробці, після чого на неї наноситься інший антисептик (зеленка або йод).

Слабкий марганцевий розчин вбиває мікроорганізми. Кожну обробку потрібно проводити тільки свіжоприготований розчином. Застосовується при різних ушкодженнях шкіри і слизових оболонок.

Це сучасний антисептик, використовується для обробки відкритих поранень і пошкоджень слизової оболонки. Знищує різні мікроорганізми, віруси, бактерії, грибки, допомагає при опіках.

Якщо з собою немає вищеперелічених засобів, можна використовувати двохвідсотковий розчин соди, концентрований розчин солі, горілку, ромашковий настій.

Антисептичними властивостями володіють відвари трави звіробою, календули, деревію, малини. При відкритих мокли ранах допомагає водний розчин прополісу.

Якщо пошкодження неглибоке, можна приготувати засіб із соку алое, обліпихової олії і шипшини.

Обробка саден і подряпин

При терті шкіри про жорстку, грубу поверхню утворюються садна і подряпини. Пошкоджується поверхневий шар шкіри, порушуються дрібні судини, утворюється точкове кровотеча. Як правило, при цьому пошкоджується велика поверхня шкіри, викликаючи дуже хворобливі відчуття, оскільки оголюється велика кількість нервових закінчень. Відмінність саден від глибоких ран в тому, що вони швидко гояться, не залишаючи шрамів, оскільки при пошкодженні не будуть зачіпатися підшкірні тканини.

Обробка невеликих ушкоджень полягає в очищенні рани від бруду, землі, іншого сміття за допомогою води (краще проточної). Після цього потрібно провести антисептичну обробку, накрити марлевою пов’язкою так, щоб вона не прилипала до поверхні шкіри.

Якщо подряпини сильно забруднені, потрібно промивати їх з особливою ретельністю. Так, для ран на кінцівках або пальцях кращим рішенням стануть антисептичні ванночки. Якщо подряпане тулуб, коліна, лікті, на пошкоджену поверхню потрібно накласти вологу марлеву пов’язку, а після того, як рана буде висушена, приступати до антисептичної обробки.

Обробка глибоких ран

Необхідно розуміти, що обробка глибоких ран повинна проводитися з подальшим наданням кваліфікованої медичної допомоги.

Глибоким вважається пошкодження більше двох сантиметрів, з проникненням сторонніх предметів, коли зачеплені нервові закінчення, які дають різкий біль.

До того, як буде надано медичну допомогу, яка полягає в хірургічному накладанні швів, необхідно максимально швидко і якісно обробити пошкодження:

  1. Для початку потрібно зупинити кровотечу за допомогою джгута чи давить.
  2. Шкіра навколо рани обробляється тампоном, складеним бинтом, змоченим антисептиком.
  3. Пошкодження промивається від потрапила туди бруду.
  4. При серйозності поразки рана буде гноїтися, і заростати грануляційною тканиною. Для зняття запального процесу необхідно забезпечити хороший відтік гною.
  5. Перші дві доби пошкодження обробляється тампоном, змоченим 10% розчином солі, хлоргексидином або перекисом водню з накладенням таких же пов’язок.
  6. Через 5-10 днів можна використовувати антисептичні мазі, що сприяють відтоку гною (Вишневського, Стрептоцидовая мазь, Сінтометацін і подібні).
  7. При рваних ранах пошкоджену ділянку обробляється пульсуючим струменем антисептика.

Після наданої допомоги в похідних умовах, необхідно звернутися до лікаря.

Хірургічна допомога полягає в накладенні швів з попередніми розтином поверхні рани, обробкою антисептиком, обрізанням виступаючих нерівних країв шкіри близько рани, а при наявності гнійного ураження – установки дренажу для його відтоку.

Після того, як запальний процес буде куповані, лікарем накладаються шви. Після цього уражене місце перев’язується бинтом з накладенням антисептичної мазі в комплексному лікуванні антибіотиками.

Як правильно обробити відкриту рану і чим мазати, щоб швидше зажила – алгоритм обробки рани і список антисептиків

Будь-яка рана, навіть найменша, потребує обов’язкового лікування, яке починається з первинної обробки пошкодження розчинамиантисептиків, що запобігають інфікуванню травми.

При цьому важливо, щоб лікування постійно коректувалося, не тільки в залежності від локалізації рани і її етіології, а й від протікання процесів відновлення травмованих тканин і особливостей загоєння.

У цій рубриці ви ви дізнаєтеся, як правильно обробити відкриту рану і чим можна мазати пошкоджену ділянку. Так само ви знайдете відповіді на такі питання, як продезінфікувати садна і подряпини в домашніх умовах, як правильно обробляти глибокі і післяопераційні рани.

Правила обробки ран

При проведенні обробки будь-якої рани, незалежно від її локалізації та походження, важливо дотримуватися ряду певних правил.

Обробка відкритої рани відбувається при виконанні наступних рекомендацій:

  • Перед початком надання заходів першої допомоги необхідно укласти або посадити потерпілого так, щоб мати до місця травми вільний доступ, але щоб при цьому поранення знаходилося в максимально можливому спокої.
  • Не можна торкатися до рани , а також до навколишнього її шкірі голими руками навіть в тому випадку, якщо вони були оброблені розчином антисептика. Проводити всі маніпуляції слід в рукавичках і з допомогою пінцета. Виняток становлять лише екстрені ситуації.
  • Будь-яка рана потребує очищення від забруднень і обробці антисептичними розчинами і.
  • Оброблену травму необхідно прикрити серветкою з стерильної марлі або бинта. Якщо таких перев’язувальних матеріалів під рукою не виявиться, можна використовувати будь-яку чисту тканину, яку попередньо потрібно пропрасувати гарячою праскою.
  • Важливо швидко зупинити кровотечу при його наявності . В екстреній ситуації, наприклад, при отриманні серйозних ран з сильною кровотечею, його зупинка є пріоритетним моментом, оскільки це набагато важливіше, ніж проведення дезінфекції.
  • Не слід самостійно наносити на рану лікарські засоби у формі гелі й, мазей або присипок, оскільки це може ускладнити проведення медичної обробки поранення і оцінки отриманого ушкодження, а також призвести до додаткового забруднення рани порожнини.
  • Не можна видаляти самостійно будь-які сторонні предмети або знаряддя трамірованія з порожнини рани. Проводити таку процедуру повинен тільки лікар.
  • Дуже важливо, щоб потерпілий потрапив в руки лікарів протягом перших 5-й – 6-ї години після отримання рани.

Чим обробити відкриту рану

При первинній обробці рани, як і при всіх наступних, що проводяться при зміні пов’язок, не використовуються препарати-антибіотики, навіть ті з них, які мають досить широкий спектр чиниться дії.

У більшості випадків антибіотичні препарати усувають різні види бактерій , але ж поранений ділянку, крім них, могли потрапити і грибки, а також віруси та інші патогенні мікроорганізми, проти яких антибіотики будуть безсилі.

Для проведення обробки ран слід використовувати спеціальні антисептичні розчини, здатні знищувати практично всі види патогенної мікрофлори, в тому числі і небезпечну туберкульозну паличку.

Звичайно, антисептики не прискорюють процеси загоєння, не стимулюють регенерацію тканин, їх мета полягає у знищенні мікробів, які всі ці процеси значно уповільнюють і ускладнюють, відбираючи у тканин корисні елементи і кисень для власного розвитку.

Але важливо пам’ятати про те, що якщо антисептики використовувати неправильно, можна значно сповільнити процеси загоєння. На кожній стадії регенерації пошкоджених тканин рекомендується використовувати відповідні кошти.

Чим мазати відкриту рану, щоб вона швидше зажила? Про загоюють і мазі і креми ви докладно дізнаєтеся в окремій статті. Так само для загоєння глибоких пошкоджених ділянок шкіри застосовують спеціальний медичний клей, зокрема, БФ-6.

Найчастіше при обробці ран використовують:

  • Перекис водню в концентрації 3%, Купити яку можна в будь-якій аптеці. Якщо концентрація препарату вище зазначеної, такий склад може нанести шкірі досить сильні опіки. Препарат більш високої концентрації (6%) зазвичай застосовується тільки для обробки і зберігання стерильних інструментів. Засіб дуже часто застосовується при первинній обробці, оскільки дозволяє швидко і дуже ефективно знищувати будь-які мікроорганізми, видаляючи при цьому і наявні на поверхні пошкодження забруднення. Щоб обробити глибокий поріз перекисом ні в якому разі не можна поливати рану рідиною з флакона. Дія перекису полягає в тому, що при контакті з живими тканинами тіла вона швидко руйнується, утворюючи активну піну, яка і видаляє патогенну мікрофлору. Але бульбашки повітря при наявності досить великих травм можу проникнути в кровотік і привести до виникнення емболії.Тому проводити обробку цим розчином дозволяється тільки за допомогою марлевої серветки. Для цього її слід змочити в перекису і провести обробку поверхні рани акуратними промокальними рухами. Препарат застосовується тільки для обробки свіжих поранень. Якщо пошкодження вже початок затягуватися, застосовувати перекис не можна, оскільки вона може викликати опік молодих тканин.
  • Розчин фурациліну . Приготувати його можна шляхом розведення однієї таблетки в 100 мл кип’яченої і охолодженої води. Розчинити таблетку можна і в гарячій воді, але використовувати розчин можна тільки після його охолодження. На 1 літр води буде потрібно 10 таблеток препарату. Обробляти таким розчином можна рани не тільки на поверхні шкіри, але і ті, які локалізуються на слизових оболонках, при цьому можна просто лити препарат на наявне пошкодження тонкою цівкою. Застосовувати Фурацилин для первинної обробки ран необхідно з метою запобігання розвитку патогенної мікрофлори. Також можна змочувати розчином пов’язки в тому випадку, якщо вони присохли до місця поранення і їх не вдається зняти, не заподіявши додаткового шкоди наявного пошкодження. Можна промивати їм і гнійні рани при зміні пов’язок.

Чим обробити рану або поріз

З ранами або порізами люди стикаються досить часто. Хтось з необережності ріже собі палець ножем на кухні, хтось ранится про бите скло, хтось навіть випадково наступає на цвях. Які заходи треба приймати в подібних випадках, чи потрібно і як обробляти рану, які засоби підходять для цього?

Чи потрібно обробляти рану?

Обов’язково потрібно. Звичайно, може бути і так, що рана загоїться сама по собі і нічого не трапиться, але без дезінфекції рани ви дуже сильно ризикуєте. У вас на шкірі або на предмет, яким ви порізалися, можуть бути небезпечні бактерії, які, потрапивши в кровоносну систему через відкриту рану, можуть привести до зараження крові і смерті. Померти від невеликого порізу пальця можна запросто!

Як обробляти рану?

Звичайно, рани бувають різні – маленькі і великі, поверхневі і глибокі, тому спосіб їх обробки може дещо відрізнятися. Звичайний порядок дій такий:

  1. Зупиняємо кровотечу, якщо воно триває. Зазвичай, якщо рана невелика і неглибока і не зачеплені великі кровоносні судини, кров зупиняється досить швидко сама, або після застосування тиску. Однак якщо зачеплені артерії або вени і кровотеча сильна, для його зупинки потрібно накласти джгут або тимчасову давить, після чого звернутися до лікаря. Також для зупинки кровотечі можна підняти пошкоджену частину тіла вище, докласти лід.
  2. Очищаємо і промиваємо рану. Якщо в рану потрапила бруд, пісок, якщо ви поранилися брудним або іржавим предметом, рану обов’язково потрібно промити і видалити всі зайві частинки і забруднення, які в неї потрапили. Зазвичай рекомендується промивати рану під струменем холодної води. Вода повинна бути чистою, промивати рану водою з відкритих водойм не можна. Ефективно також промивання рани мильним або содовим розчином.
  3. Знезаражуємо рану. Потрібно використовувати дезінфікуючий засіб, щоб убити потенційно небезпечні мікроорганізми. Існує досить багато коштів, якими можна обробити рану, далі ми розповімо про можливі варіанти.
  4. Накладаємо пов’язку. Звичайно, якщо ранка невелика, її можна просто заклеїти пластиром, але якщо поріз сильний, його потрібно добре забинтувати.

Чим обробити рану?

  1. Перекис водню. Це дешеве і ефективний засіб, який, до того ж, не викликає ніякого роздратування і печіння. При контакті з органічної тканиною перекис водню розкладається, виділяючи атомарний кисень, який вбиває всі мікроорганізми. Перекис водню можна лити прямо в рану, використовуючи для її промивання, вона може допомогти зупинити невелика кровотеча. Також потрібно обробити шкіру навколо рани, наприклад, протерши її змоченим в перекису ватним тампоном.
  2. Зеленка (розчин зеленки). Ще одне популярне засіб, яким можна обробляти рани. Зеленка може викликати невелике роздратування шкіри, так що лити занадто багато її не варто.
  3. Йод . Це надійне дезінфікуючий засіб, але для обробки відкритих ран його не рекомендують використовувати, т. К. Він викликає сильне роздратування і припікає тканини, через що шрам від рани буде затягуватися довше. Йодом корисно обробляти краю рани і шкіру навколо неї.
  4. Мірамістин . Високоефективне дезінфікуючий засіб, розроблене в СРСР спеціально для космонавтів. Вбиває всі види бактерій, вірусів і грибків, володіє імунностімулірующім дією. Для обробки ран можна застосовувати Мірамістин у вигляді розчину або спрея, можна промивати рану. Головний недолік – досить висока ціна препарату.
  5. Хлоргексидин . Порівняно недороге і ефективне антисептичний засіб, яке (у вигляді розчину) також можна використовувати для обробки і промивання ран.
  6. Фурацилин . Зазвичай це засіб продають в таблетках, для дезінфекції рани треба самостійно приготувати розчин. Потрібно приблизно 2 таблетки на склянку води. Розчин фурациліну досить ефективний для обробки ран, їх можна промивати цим розчином, але все ж у фурациліну є помітний недолік. Проблема в тому, що таблетки погано розчиняються у воді, особливо холодної, тому розчин доведеться кип’ятити, а все це вимагає часу.
  7. Інші кошти . Якщо раптом виявилося, що нічого з перерахованого вище і взагалі зі спеціальних антисептичних засобів у вас немає, для обробки рани можна використовувати й інші засоби, які напевно є в кожному будинку. Серед таких засобів: спирт, одеколон, марганцівка (розчин перманганату калію), міцний розчин соди або солі, слабкий розчин оцтової кислоти.

Чого робити не треба.

Перш за все треба постаратися самому не занести інфекцію в рану.

Не треба чіпати рану брудними руками, прикладати до неї брудні листя всяких рослин і інші засоби сумнівної ефективності (від сирої картоплі до сиру і рослинного масла, що часто раджу знавці народних рецептів). Для перев’язки потрібно використовувати стерильний бинт, в крайньому випадку, якщо такого бинта немає, прокип’ячену або добре пропрасовану праскою тканину.

Обробка і лікування різаних ран

Різані рани представляють собою результат поранення такими гострими предметами, такими як ножі, скло, метал, бритви або скальпель. Їх особливістю є наявність рівних країв. При різаних ранах часто бувають рясні кровотечі, однак самі по собі ці рани менш небезпечні, ніж інші, якщо їх вчасно і правильно обробити.

Заходи по обробці та лікування різаних ран покликані прискорити їх загоєння і перешкоджати розвитку мікроорганізмів в рані.

Обробка ран в залежності від часу її виконання буває трьох видів:

  • рання (проводять протягом першої доби з моменту отримання рани для попередження розвитку інфекції);
  • відстрочена (виконують протягом 2 діб, за умови, що пацієнт отримував антибіотики до моменту обробки);
  • пізня (здійснюють після закінчення доби без прийому антибіотиків або після закінчення 2 доби за умови їх прийому, призначена для лікування інфекції в рані).

Як правило, для більшості різаних ран досить ранній обробки, яку можна провести в домашніх умовах. Перш за все, в залежності від рясності кровотечі, потрібно визначити, чи слід звертатися до лікаря або досить самостійно обробити рану.

Якщо кровотеча не сильне, необхідно:

  1. Промити рану проточною водою для її очищення і щоб уникнути загноения рани в майбутньому.
  2. Очистити за допомогою марлевого тампона, змоченого спиртом, поверхня шкіри навколо рани.
  3. Змастити краї рани антисептичної маззю.
  4. Накласти антисептичну пов’язку.
  5. Якщо рана глибока, то краще звернутися до лікаря. До лікаря треба звертатися, і якщо різана рана знаходиться на обличчі, так як рани на обличчі гояться повільніше, а естетична сторона має велике значення.

При великій зоні пошкодження обробку різаної рани відбуваються наступним чином:

  1. очищають поверхню шкіри навколо рани;
  2. краї рани розводять в сторони за допомогою спеціальних гачків, після чого з неї виймаються чужорідні тіла (частки тканин, кісток або одягу);
  3. краї рани січуть;
  4. рана обробляють антисептиком;
  5. на рану накладають тампони, або ставиться дренаж.

Чим обробляти відкриту рану щоб швидше зажила

При відкритій рані обов’язково потрібне лікування і використання антибактеріальних препаратів, адже при занесенні інфекції, вона може почати гнити. Тому в першу чергу необхідно знезаразити рану і звернутися за допомогою до медичного закладу.

симптоми

Під відкритою раною розуміють руйнування цілого шкірного покриву і внутрішніх тканин. Якщо вчасно не почати лікувати відкриту рану, можуть виникнути такі ускладнення:

  1. Сильна втрата крові і анемія;
  2. Зачеплені важливі м’язи і органи, можуть викликати ускладнення в подальшому лікуванні;
  3. шок;
  4. Зараження крові.

Симптоми відкритої рани:

  • біль,
  • кровотеча,
  • дефекти м’яких тканин,
  • неправильне функціонування ніг, рук.

Також може виникнути шоковий стан пацієнта і наявність інфекції. Коли заживе відкрита рана, залежить від тяжкості захворювання і своєчасного лікування.

види

При своєчасному і правильному лікуванні, загоєння ран відбувається швидко і ускладнень не викликає. При сильній кровотечі, потрібна допомога лікаря і своєчасне лікування рани медикаментозними препаратами.

Відкриті рани поділяють на кілька видів:

  1. Різана рана, це поріз якимось гострим предметом.
  2. Колоте поранення, тут має місце невеликі пошкодження, але дуже глибокі і може зачепити внутрішні важливі органи. Наприклад, неправильне використання шила.
  3. Рвана рана, цей вид ушкодження утворюється в результаті розривів м’яких тканин. Характеризується сильною кровотечею і сильним болем.
  4. Операційний шов, виникає внаслідок хірургічного втручання.

діагностика

Щоб правильно призначити лікування, лікар повинен на первинному огляді оглянути пацієнта, анамнез захворювання і причину пошкодження. Після цього, тільки приступає до лікування пацієнта.

Ступінь тяжкості захворювання оцінюється по самопочуттю пацієнта, відчуття болю, наявність кровотечі. А також встановлюється шляхом огляду і опитування потерпілого, які види ран були йому завдані.

лікування

При неглибокій різаною рані, якщо злегка пошкоджено сухожилля або м’яз, необхідна її обробка антимікробними засобами і зав’язати стерильною марлею. Якщо поріз невеликий, можна заклеїти пластиром.

Колота рана потребує огляду і допомоги медика, в зв’язку з тим, що в більшості випадків потрібна операція. Лікування тут потрібна така: зупинити кров і обробити антисептиками.

Якщо кров не зупиняється, то накладають стерильну пов’язку- до припинення кровотечі. Хворому вводять ін’єкцію сироватки від правця.

У важких випадках дають дихати киснем, і якщо потрібно привести до тями пацієнта – нашатирний спирт.

При розірваної рани, потрібно обробити перекисом водню і накласти стерильну пов’язку. Щоб зібрати, пошкоджену шкіру можна звернутися до лікаря, щоб він правильно це зробив і надав своєчасне лікування. Перш ніж почати лікування відкритої рани, необхідно з’ясувати підстави її виникнення, яка тяжкість ушкодження і наявність зараження.

Як правильно обробити відкриту рану ноги, знають тільки лікарі-хірурги. Перш ніж почати лікування відкритої рани на нозі, яка сталася від гострого предмета, потрібно правильно встановити чому з’явилися пошкодження і тяжкість порізу.

Лікування буде ефективним, якщо провести ряд заходів:

  1. Надати першу медичну допомогу
  2. Правильно обробити пошкодження
  3. Приймати своєчасне лікування та догляд.

Правильне надання першої допомоги

Спочатку необхідно зупинити кровотечу, тому накладають джгут. Краї рани потрібно обробити антисептиками і накласти стерильну пов’язку. Сторонні тіла, потрібно вийняти з допомогою пінцета, попередньо краю його можна обробити спиртом.

При рані і наявність глибокого пошкодження, виймати предмет самим не варто, краще, якщо допомогу надасть лікар і призначить правильне лікування. Щоб не виникло зараження пошкодження, треба обробити антибактеріальними засобами.

Після виконання всіх обов’язкових процедур, накладають стерильну пов’язку.

Які використовують антисептики для обробки відкритих ран: розчин фурациліну або хлоргексидину. Порошок стрептоциду теж володіє знезаражувальним властивістю. Застосовують і 3-х відсотковий розчин марганцівки, перекису водню і 2-х відсотковий розчин хлораміну. Йод використовувати не рекомендується, він може викликати опік шкіри. Як антисептик можна використовувати зеленку.

Можна використовувати і загоюють мазі для лікування відкритих ран. Навіть невелика рана, при наявності інфекції може спровокувати небезпеку захворювання. Після правильної обробки відкритої рани, її залишають у спокої на два дні, потім можна використовувати загоюють мазі.

Мазь швидко відновлює пошкоджену тканину, надає протизапальні та протимікробні дії. Лікувати рани маззю радять лікарі, після надання первинної допомоги. При своєчасному застосуванні мазі, не тільки швидко загоїться рана, але зникнуть рубці і шрами.

Перелік загоюють мазей:

  1. Банеоцин, рекомендується при опіках і глибоких ранах.
  2. Левомеколь, дуже ефективна мазь, має антибактеріальний ефект.
  3. Солкосерил, володіє не тільки загоює ефектом, але і зменшує відчуття болю.
  4. Еплан, ефективний засіб і для всіх типів ран.

Щоб наносити загоює мазь на відкриту рану правильно, найкраще мазати тонким шаром, робиться це для того, щоб проникав кисень. Тоді загоєння рани відбуватиметься прискорений, в іншому випадку, при товстому шарі мазі – може початися гниття.

В наслідок можна лікувати рану і народними засобами, тільки попередньо потрібно проконсультуватися з лікарем, щоб не викликати зворотний ефект. Загоює властивістю володіють такі трави і компоненти:

  • прополіс,
  • кора верби,
  • листя звіробою і подорожника.

Якщо рана гноїться, можна використовувати народний метод: прикладають свіжозрізаних лист алое, він витягує гній з рани. Як гній зникне, рану можна змащувати обліпиховою олією. Обов’язково покажіть гнійну рану лікаря і порадьтеся з лікарем про застосування даних засобів. У деяких випадках потрібно тільки медикаментозне лікування. При ускладненнях допомогти зможе тільки лікар.

Запорука швидкого загоєння відкритої рани, це своєчасне знезараження порізу антисептиками і відновлення м’язової тканини. Краще не займатися самолікуванням, а обробити невелику відкриту рану і звернутися за допомогою до лікаря. При важкої рани необхідно викликати швидку допомогу або поїхати до медичного закладу, де нададуть ефективне лікування з перших днів.

Травми і рани навряд чи хтось хоче отримувати спеціально, проте багато людей їх отримують.

До групи ризику можна віднести спортсменів, людей певних професій, гіперактивних дітей і підлітків; до того ж – на превеликий жаль – причиною травм часто стає банальне недотримання правил безпеки життя. Але ми тут будемо говорити не про те, як уникнути травм і ран, а про те, як їх швидше вилікувати, якщо вже вони з’явилися.

Засоби для швидкого загоєння ран

Якщо відразу обробити рану правильно, і правильно її лікувати, то одужання піде швидко: робити це треба якомога швидше, але обережно, не торкаючись до самої рани, але видаляючи з неї все мертві тканини і бруд.

Зрозуміло, до лікаря звернутися варто, а при досить глибоких ранах або порізах робити це необхідно – краще, якщо першу допомогу надасть фахівець, і він же при необхідності накладе шви, і навчить їх обробляти.

Якщо негайно звернутися до лікаря не виходить, треба обробити шкіру навколо рани тим антисептиком, який є під рукою: зеленка, йод і ін.

, І накласти стерильну тимчасову пов’язку, але не менше ніж через 2 години треба зробити перев’язку за всіма правилами.

Щоб рана заживала швидко і правильно, її треба лікувати, і для цього треба мати вдома все необхідне: бинти, інструменти – ножиці і пінцет, оброблені спиртом; розчиниантисептиків і препарати, загоюють рани.

Перев’язувати рани треба 1-2 рази на день; сухі і вологі рани обробляють різними засобами.

Якщо рану потрібно промити, використовують розчин фурациліну, перекис водню або інші водні розчини антисептиків; якщо рана запалена, треба терміново звертатися до лікаря, якщо ж ні, продовжувати звичайне лікування поетапно, користуючись засобами для загоєння ран.

Основні властивості таких засобів – це відсутність токсичних компонентів, здатність стимулювати процеси регенерації клітин і утворення колагену, швидко доставляти в клітини кисень і глюкозу.

Якщо рана волога, мазь не використовують – засіб повинен бути у вигляді желе, бо нічого не зупиняє загоєння, тоді як мазь з жировими компонентами утворює плівку, заважаючи рідини виділятися з пошкодженої поверхні.

Желе замінюють маззю, коли рана поступово перетворюється в суху – краще брати один препарат, але в різній лікарській формі.

Ось тепер рані потрібна захисна плівка, під якою вона буде гоїтися краще, чи не піддаючись впливу зовнішнього середовища – тут навіть пов’язку можна зняти.

Якщо зняти її зовсім поки не виходить, можна накладати її не відразу після обробки, а через 2-3 години, і поступово збільшувати цей час – так тканини все-таки будуть гоїтися швидше.

Засоби для загоєння можуть бути аптечними або народними – в будь-якому випадку призначати їх повинен лікар.

Аптечні засоби загоєння ран

З аптечних засобів часто застосовуються препарати з вітамінами або провитаминами: наприклад, ретинолу ацетат або декспантенол – провітамін В5. Ці кошти випускаються у вигляді мазей, кремів або лосьйонів, але не в формі желе, тому для обробки вологих ран вони не підходять.

Препарати з метилурацилом мають протизапальну дію і стимулюють клітинний імунітет, тому рани заживають швидко, але обробляти ними можна тільки сухі рани – вони теж не випускаються в формі желе.

У 90-і роки в Києві почали випускати препарат, званий багатьма медиками універсальним – Еплан . Це засіб лікує дерматити, опіки, виразки, променеві ураження, має виражені регенеруючі властивості і загоює рани – випускає його ЗАТ «Оберон».

Перш за все, препарат активно знищує мікроби, і підвищує активність фагоцитів, тому їм можна обробляти свіжі рани, але на рани, що кровоточать його наносити не можна – це антикоагулянт, і він може знизити згортання.

Еплан швидко очищає рани від інфекції, і при цьому не створює перешкоди для надходження в них кисню; токсинів, гормонів та антибіотиків в ньому немає. Випускається він у формі розчину, лініменту і крему.

Приблизно в цей же час швейцарська фірма Nycomed створила препарат на основі екстракту крові молочних телят – Солкосерил , що випускається у формі мазі і желе (його аналог – Актовегін, і він теж випускається в таких формах), і прекрасно загоює будь-які рани.

Застосовувати його можна як на початкових етапах – у вигляді желе, так і в період гранулювання рани – у вигляді мазі.

Солкосерил захищає рану, не дає проникати мікробам, прискорює метаболізм і процеси регенерації, і навіть знеболює – використовувати його треба 2-3 рази на день, і загоєння піде швидко і без ускладнень.

Народні засоби загоєння ран

Народні засоби використовуються нарівні з аптечними, якщо рекомендує лікар, або тоді, коли рани дрібні і не серйозні.

Буває так, що рана невелика, але не заживає довго, і може навіть гноїтися – вилікувати її допоможе смола-живиця хвойних дерев. Збирати смолу краще в кінці весни – початку літа, з рівних, міцних дорослих дерев – насічки робити не треба.

Зібрану смолу розтоплюють і змішують 1: 1 з чистим вершковим маслом – його краще приготувати самостійно: збити в блендері 0,5 л свіжого і жирного сільського молока і зібрати масло.

Отриману суміш наносять на рану 2 рази в день – за кілька днів вона затягується.

Якщо відразу змастити свіжу садно чистої смолою-живицею сосни, ялини, ялиці, вона дуже швидко загоїться.

Для лікування наривів, виразок, порізів, саден, фурункулів готують мазь з ялинової смоли, соняшникової олії, меду і воску. Інгредієнти беруть порівну, розтоплюють на водяній бані, перемішують і використовують для змазування хворих місць.

Для довго не загоюються ран є ще один ефективний засіб – мазь з лопуха і чистотілу. Подрібнені коріння чистотілу і лопуха (по 20 і 30 г) заливають 100 мл соняшникової олії і 15 хвилин кип’ятять на малому вогні, знімають, проціджують, остуджують і кілька разів в день змащують хворі місця – через тиждень рани зазвичай гояться.

Прополіс давно відомий своїми цілющими властивостями – з ним теж можна приготувати домашню мазь для загоєння ран.

Жирову основу можна взяти будь-яку – рослинне або вершкове масло, риб’ячий або свинячий жир (5 частин), довести її до кипіння в каструльці і додати подрібнений прополіс (1 частина).

Продовжувати варити протягом півгодини, помішуючи, при 80 ° С, потім процідити через марлю, остудити і використовувати. Зберігати мазь в холодильнику можна цілий рік.

Домашній бальзам для ран з ялівцевим дьогтем, скипидаром (по 100 г), жовтками і рожевим маслом (1 ст.л.). Масло розтирають з двома свіжими жовтками, а потім поступово додають очищений скипидар, по 1 ч.л., при постійному помішуванні – інакше суміш згорнеться. Потім додають дьоготь і ретельно все перемішують. Отриманим бальзамом акуратно поливають рани, набираючи його чайною ложкою.

Рожеве масло теж можна зробити вдома: залити оливковою олією (1 склянка) свіжі пелюстки садових троянд (2 склянки), посуд щільно закрити і на 2-3 тижні поставити в темне місце. Періодично масу помішують, потім проціджують і використовують.

Погано загоюються рани і виразки присипають порошком з кори верби – його можна купити в фітоаптек. Іва має кровоспинну, антисептичну і ранозагоювальну властивостями; можна приймати порошок і всередину, особливо при температурі і лихоманці – 1 г після їжі, 3 рази в день.

До свіжих ран прикладають компреси з настойкою кропив’яних листя . Свіже листя нещільно укласти в 0,5 літрову пляшку або банку майже до верху, залити 70-відсотковим спиртом і на тиждень поставити на сонце.

Отриману настойку процідити і промивати нею рани, перед тим, як накладати пов’язку.

Кропива містить багато речовин, що володіють кровоспинну, ранозагоювальну і знеболюючим діями, тому її свіжим соком можна заливати рани, або прикладати до них просочені соком серветки.

Подібними властивостями володіє і деревій: він сприяє згортанню крові, знищує мікроби, знімає запалення і біль – його соком теж можна заливати рани, або прикладати до них пов’язку з подрібненою в кашку свіжою травою.

Загоєння ран прискорюється не тільки за рахунок місцевого впливу – дуже важливо, ніж при цьому харчується весь наш організм. Наприклад, препарат Oксіпролан можна застосовувати як зовнішньо, у вигляді крему, так і всередину, у вигляді біодобавки – він теж стимулює вироблення колагену і прискорює процеси регенерації в тканинах.

Чим обробити рану для швидкого загоєння: огляд засобів

Патогенні організми, потрапивши в серозні пошкодження, породжують запальні процеси, що ведуть до гангрени, наступному зараженню крові.

Слід проводити промивання, обробляти рани для швидкого загоєння в перші дві години. Це запобіжить нагноєння. Глибина пошкодження шкірного покриву не враховується, коли садно забруднена землею або використовуються нестерильні перев’язувальні матеріали.

Для інфекцій вхідними воротами стають занози, проколи, потертості (мозолі), укуси, переломи з стирчать назовні кістками, опіки і обмороження. Небезпеку становлять мікроби, яким не потрібне повітря для життєдіяльності (анаеробні).

Чи можна промивати рану самостійно

Невеликі пошкодження або синці обробляються в домашніх умовах. Допомога обмежується наявними засобами в аптечці, так як не всі препарати доступні для загального використання.

Щоб правильно обробити відкриту рану використовують перекис водню або антисептичну ліки. Для асептичної пов’язки беруть стерильні бинти або марлю.

Обробити невеликі пошкодження можна антисептиками:

  • розчином хлорофіліпту;
  • зеленкою;
  • хлоргексидином;
  • спиртовою настоянкою календули;
  • фукорцином.

Для обробки глибокої рани використовують неміцні розчини кристалів марганцю або фурациліну.

Потерпілому може стати погано, і важливо вчасно помітити зміни в його особі. Якщо після обробки рани поза лікарнею, спостерігається погіршення стану (різкий підйом температури, озноб, м’язова слабкість, неясність свідомості), є ймовірність розвитку ускладнень. Існує ризик потрапляння інфекцій в кров. Її зараження лікуванню піддається насилу.

Правила обробки відкритих ран

Колоті, укуси собак, наскрізні вогнепальні або проникаючі пошкодження вимагають різних методів впливу.

  1. Первинна обробка. Потрібно зупинити кровотечу.
  2. Призначена лікарем після процедури огляду.
  1. Ділянка тіла з раною обездвиживают, ізолюють.
  2. Знезаражують доступними методами інструмент, миють руки.
  3. Одягає стерильні рукавички.
  4. Після закривають ділянку тканиною, бинтом або марлею. Це запобіжить проникненню бактерій.
  5. При первинній обробці застосування порошку або мазі заважає загоєнню.
  6. Промити рану від бруду кип’яченою водою, фізіологічним розчином. Водопровідна струмінь не використовується.
  7. Препарати на спирту, йодний розчин або зеленку можна заливати в відкриті рани для обробки. Ігнорування правил призводить до опіків.
  8. Видаляє сторонні предмети або осколки тільки кваліфікований медичний працівник.
  9. У важких випадках постраждалого до лікаря доставляють протягом перших шести годин після НП.

Якщо стерильного бинта немає, користуються пропрасованими ганчірками. Коли глибока відкрита рана активно сочиться кров’ю, пов’язки не знімають для обробки, а накладають свіжі шари поверх колишніх.

При підозрах на можливі ускладнення, людини не годують і не дають пити до огляду лікаря – можливо, знадобиться операція.

Засоби для оброблення ран

Антисептиками борються з бактеріями, які викликають процес розкладання. Не всі люди знають алгоритм їх використання при обробці. Для кожного пошкодження існують свої ліки.

Популяризація антисептичних засобів почалася з середини XIX століття. Люди використовували подібні речовини для обробки при бальзамуванні трупів, що дозволило тіл зберегтися до нинішніх років. У той період експериментували з проведенням операцій на живих людях, застосовуючи карболову кислоту.

За півтора століття відкрито багато коштів для обробки ран, що відповідають вимогам безпеки:

  • діють на паразитів, бактерій;
  • швидко починають працювати;
  • ліки не подразнюють шкіру, слизові;
  • не заважають регенерації;
  • обробляти не всмоктуючись у кров.

Відкрита рана

При порушенні цілісності шкіри або глибоких тканин утворюється відкриту ділянку. Травма небезпечна кровотечею, ймовірністю пошкодження важливих органів, шоковим станом, розвитком інфекції.

Види пошкоджень, які потребують особливих методів лікування і обробки:

  • різані / колото-різані;
  • колоті;
  • рубані;
  • забиті;
  • укушені;
  • вогнепальні.

Якщо пошкоджена кінцівка, накладають джгут. В інших випадках використовують тугу пов’язку. Зону рани обробляють перекисом водню, шкіру по периферії змащують антисептиком – йодом, зеленкою. В пошкоджену тканину вливати ліки не можна. Це загрожує опіками.

Якщо через кілька діб немає проявів реакцій, характерних для запалення, виділень гною, то для обробки дозволено використання мазі Вишневського, засобів на основі стрептоциду. Для прискорення процесів загоєння, популярні препарати, виготовлені з діючою речовиною пантенолом. Вони багаті вітамінами групи В, відомими регенерують.

При травмах голови, щоб обробити, зрізають волосся. Це забезпечує доступ до ураженій зоні. При сильній кровотечі накладають пов’язку, що давить з марлевими тампонами. Біль і набряки полегшують холодними компресами.

Мокнучі рани вимагають частої заміни перев’язувального матеріалу. Щоб обробити ділянку, використовують фурацилін або інші рідкі антисептики: Мірамістин, Хлоргексидин. Для зниження вироблення супутніх виділень, рекомендовано застосовувати натрію хлорид в десятивідсотковим розчині. Пов’язки формують з протимікробними мазями. На стерильну тканину наносять ліки і обережно обробляють рану. Підсушують мокнутия порошком Ксероформ.

Пошкодження з гноєм лікуються складно. Обробкою Димексиду і сольовим розчином справляються з бактеріями, порошки Хімотрипсин, Трипсин зупиняють некротичні процеси. Всередину потрібно прийом антибіотиків.

Глибока рана

Можна скористатися набором для обробки Медісет – в ньому є одноразові серветки, тампони і пінцет.

Порізи, при яких глибина поранення велика, вимагають консультації, обробки у доктора. Лікар визначить необхідність зашивання. У перші сім днів лікування включає застосування волого-висихає пов’язки з антисептиками.

Потім використовують протимікробні мазі – Левосин, Левомеколь. Призначають антибіотик всередину або в ін’єкціях.

Садна і подряпини

Роздряпала шкіру миють холодною водою з м’яким милом. Присутність крові скасовує хімічну рідину. Глибоку рану обробляють фурациліном, змащують антисептиком.

Пошкодження, які не загоюються, почервоніли і гниють, вимагають візиту лікаря. Необхідно використовувати протимікробні засоби. Гелевін, Діовін, Анілодіотевін сучасні ефективні препарати для обробки.

Обробка саден і подряпин

Обробка саден і ран

При терті шкіри про жорстку, грубу поверхню утворюються садна і подряпини. Пошкоджується поверхневий шар шкіри, порушуються дрібні судини, утворюється точкове кровотеча. Як правило, при цьому пошкоджується велика поверхня шкіри, викликаючи дуже хворобливі відчуття, оскільки оголюється велика кількість нервових закінчень. Відмінність саден від глибоких ран в тому, що вони швидко гояться, не залишаючи шрамів, оскільки при пошкодженні не будуть зачіпатися підшкірні тканини.

Обробка невеликих ушкоджень полягає в очищенні рани від бруду, землі, іншого сміття за допомогою води (краще проточної). Після цього потрібно провести антисептичну обробку, накрити марлевою пов’язкою так, щоб вона не прилипала до поверхні шкіри.

Якщо подряпини сильно забруднені, потрібно промивати їх з особливою ретельністю. Так, для ран на кінцівках або пальцях кращим рішенням стануть антисептичні ванночки. Якщо подряпане тулуб, коліна, лікті, на пошкоджену поверхню потрібно накласти вологу марлеву пов’язку, а після того, як рана буде висушена, приступати до антисептичної обробки.

Що робити, якщо рана глибока

У випадках невдалої спроби зупинити кровотечу, частково непритомного стану, оніміння або втрати контролю руху якихось частин тіла, відправка потерпілого в медичний заклад обов’язкове. Бувають випадки, коли в побуті отримана серйозна різана рана, яку потрібно не тільки обробити, але і зашити.

Якщо пустити її загоєння на самоплив, то в кращому випадку залишиться некрасивий шрам, в гіршому – підвищується ризик зараження, втрати контролю над тілом (наприклад, при порізі кінцівок), розвиток неприємних ускладнень. Опис рани, яку слід оглянути лікаря:

• глибокий поріз, який в довжину більше 2 см;
• стрімко витікає (пульсуюча) кров;
• жахлива біль, що супроводжується онімінням ураженої ділянки;
• пошкодження вени, м’язів.

В цьому випадку обробка рани йодом категорично заборонена. При серйозному кровотечі обов’язково надаватися джгут. Далі слід швидше транспортувати потерпілого до лікарні. Медики промиють і оброблять пошкодження, виконають висічення, накладуть шви і пов’язку. Потерпілий залишається під наглядом в стаціонарі виключно в разі серйозних ран, які потребують частої зміни пов’язок. Щоб прискорити загоєння і не допустити рецидиву, слід щодня виконувати перев’язку ран. Краще довірити такий захід медикам. Паралельно потерпілому приписують прийом антибіотиків.

Як зупинити кровотечу: головні прийоми

В першу чергу, необхідно оцінити інтенсивність кровотечі – воно може бути слабким, коли кров незначне сочиться, середнім, або ж сильним, якщо кров рясно витікає або фонтанує з пошкодження.

Необхідно вимити руки і обробити їх дезінфікуючими засобами. Шкіру навколо рани також необхідно продезінфікувати.

Якщо кровотеча рясне, а випливає кров б’є струменем і має яскраво-червоний колір, значить, пошкоджені артерії, якщо ж кров витікає спокійно і має більш темний, вишневий відтінок, значить, кровотеча венозний. Така кровотеча вимагає негайних заходів щодо його припинення – при неможливості забезпечити повну стерильність, в цьому випадку можна навіть знехтувати правилом асептики, так як при втраті більше ніж 35% загального обсягу крові людині загрожує загибель.

Для зупинки зовнішніх кровотеч застосовуються такі прийоми:

  • пальцеве притиснення;
  • давить;
  • туга тампонада;
  • накладення джгута;
  • згинання кінцівки в суглобі.

Пальцеве притиснення – найбільш простий спосіб зупинки артеріальних кровотеч середньої обильности – артерію притискають до кістки між серцем і раною, через що кров перестає надходити в пошкоджений посудину.

Давить актуальна, якщо кровотеча слабкою або середньої інтенсивності локалізується на голові або на кінцівках. Бинтом не просто перекривається рана – він накладається з тиском, із зусиллям. Якщо рана з кровотечею розташовується на шиї, на неї може бути накладено давить з джгутом.

Туга тампонада застосовується при артеріальних кровотечах на кінцівках, якщо інші варіанти зупинки втрати крові не можуть застосовуватися, наприклад, при глибоких ранах.

Накладення джгута потрібно при кровотечах з поранень великих артерій, наприклад, стегна або плеча, якщо медична допомога затримується.

Якщо кровотеча не дуже рясне, може застосовуватися метод згинання кінцівки в суглобі, якщо рана локазізуется вище його.

Як проводиться ПХО

Первинна хірургічна обробка проводиться в стерильних умовах операційної, хірургічного кабінету в поліклініці, або перев’язочній. Для знеболення використовується наркоз, він може бути місцевим, провідникові, внутрішньовенним, футлярних, спінальних або комбінованим.

Етапи ПХО наступні:

  • доктор встановлює, ступінь стану у хворого і усуває видимі порушення;
  • якщо людина в шоковому стані, то визначається ступінь шоку і проводиться протишокова терапія;
  • зупиняється кровотеча, для цього накладається джгут, рана тампонується, накладається пов’язка, що давить;
  • усувається пневмотораксальний клапан, якщо він є.

Після проведення цих маніпуляцій хірург приступає до проведення хірургічної обробки рани.

Обробка рани зеленкою

Характеристика ран за глибиною ураження

Поранення можуть бути:

  • поверхневими;
  • глибокими;
  • наскрізними;
  • сліпими;
  • дотичними.

Якщо на шкірі з’явилися садно або легкий поріз, таке пошкодження можна вважати поверхневим пораненням. При таких травмах цілісність тканин порушена не глибше ніж шкірний покрив або рівень слизових оболонок.

При глибоких порізах пошкоджуються тканини, м’язи, кістки і навіть внутрішні органи. Якщо в результаті травми пошкоджені нерви, може відчуватися оніміння і втрата чутливості.

Види зараження рани

Наскрізним пораненням притаманне два отвори: місце входу ранить предмета і місце виходу. Такі пошкодження можуть бути при вогнепальних або колотих пораненнях.

Сліпі рани зазвичай вимагають медичного втручання, так як частина ранить предмета залишається в м’яких тканинах або навіть в кістки. Для його видалення зазвичай потрібне хірургічне втручання.

При дотичних пораненнях може бути сильна кровотеча, однак шлях проходження ранить предмета не зачепив або тільки злегка торкнувся важливих органів або кісток.

Коли слід накладати на рану тиснуть пов’язки

Показання до використання давить перев’язувального матеріалу такі:

  • кровотеча сильної або середньої тяжкості – капілярні, венозні, артеріальні;
  • при серйозних масивних кровотечах з великих судин паху, передпліччя, пахвовій області тимчасово використовують тиснуть пов’язки;
  • в післяопераційний період;
  • при поєднанні поранення з відкритим пошкодженням плевральної порожнини, при декомпресії грудної клітини.

Протипоказання і раціональність тривалого використання давили компресів може визначити лікар-фахівець. Після зупинки кровотечі самостійно варто негайно звернутися в стаціонар.

Рекомендації по обробці колотих ран

Потрібно розуміти, як правильно обробляти поранення, які зовні здаються невеликими, але насправді дуже глибокі. Спочатку слід переконатися, що всередині не залишилося ніяких сторонніх фрагментів. При обробці глибоких ран треба користуватися тільки простерилізованою інструментом.

Щоб витягнути зі шкіри шматочок скла або скалку, слід скористатися пінцетом. Його потрібно також обробити стерилізує засобом. Потім уражене місце потрібно обробити як зазвичай і перебинтувати.

Якщо залишилися сумніви, чи всі фрагменти видалені з рани, варто звернутися за консультацією до лікаря. Консультація фахівця також необхідна і в тих випадках, коли з’явилися ознаки запалення.

Види і особливості швів

Первинна обробка може завершуватися накладенням швів або рана може залишати відкритою. Самі шви бувають чотирьох видів:

  1. Первинні хірургічні шви накладається на пошкодження до того, як воно почне гранульований. Накладення такого шва проводиться моментально після того, як була закінчена операція або ПХО. Первинні хірургічні шви не має сенсу накладати після пізньої первинної обробки і при ПХО після вогнепального поранення.
  2. Первинні відстрочені шви також накладаються до моменту грануляції. Відразу після проведення ПХО рану залишають відкритою і зшивають максимум через 5 днів при відсутності запального процесу.
  3. Вторинні ранні шви можуть бути накладені на грануляцію. Накладається він не раніше, ніж на шостий і не пізніше, ніж на двадцять перший день. Через три тижні краю ушкодження рубцюються, що запобігає їх зрощення. Тому, накладаючи вторинні ранні шви, хірург просто прошиває краю і зводить їх за допомогою затягування ниток.
  4. Вторинні пізні шви доктор накладає через три тижні після ПХО. При цьому рубці на краях иссекаются, і накладається шов.

Шви накладаються, якщо в рані до моменту обробки не було забруднень, а також відсутні запальні процеси. Не можна накладати шов при порушенні цілісності судин і нервів, при незадовільному стані пацієнта, занепаді харчування, авітамінозі. На пошкодження, розташовані в області паху, на стопах, промежини, сідницях, а також якщо шкіра сильно відшарувалася, і на рани від укусів шви не накладаються.

Загальні правила надання допомоги при наявності ранових ушкоджень

Медична допомога при ранах може бути двох типів:

Деякі типи поранень взагалі успішно лікуються в домашніх умовах, без звернення до лікаря.

Надання допомоги потерпілого починається з оцінки ступеня і характеру ураження. В першу чергу, медичного втручання вимагають поранення з кровотечами, при цьому маніпуляції повинні бути спрямовані на зупинку кровотечі та недопущення великих крововтрат, які можуть коштувати людині життя. Основні правила допомоги при будь-яких типах поранень виглядають таким чином:

  • постраждалу ділянку тіла необхідно знерухомити і ізолювати від впливу навколишніх чинників;
  • перш ніж починати здійснення будь-яких заходів, руки і підручні інструменти потрібно позбавити від бруду і ретельно знезаразити;
  • по можливості варто використовувати стерильні медичні рукавички;
  • після обробки, пошкоджену ділянку слід прикрити стерильним матеріалом, щоб не допустити потрапляння бактерій в рану;
  • якщо проводиться первинна обробка рани, до неї краще не застосовувати ніякі мазі або порошки, щоб не погіршити процес загоєння надалі;
  • в глибоку відкриту рану не можна заливати спиртові препарати, йод або зеленку для знезараження, так як це може викликати больовий шок у потерпілого;
  • якщо з поранення виступають будь-які органи або кістки, наприклад, мозок, кишечник або уламок кістки, заборонено вправляти їх всередину – їх необхідно накрити стерильним матеріалом, а хворого знерухомити і доставити в медичний заклад;
  • видалення сторонніх предметів з рани повинен здійснювати тільки лікар;
  • кваліфіковану медичну допомогу потерпілому потрібно надати в перші 6 годин після отримання поранення.

У разі, якщо ураженого потрібна термінова допомога, а стерильних матеріалів поруч немає, можна провести їх мінімальне знезараження, спробувавши на праскою з двох сторін. Таким матеріалом можна перекрити рану.

Первинна обробка поранень має кілька цілей, головна з яких – не допустити потрапляння бактерій і мікробів в пошкоджені тканини, а також не допустити крововтрати. Якщо кровотеча загрожує великими втратами крові, його потрібно зупинити, навіть якщо доведеться знехтувати вимогами стерильності предметів і матеріалів, використовуваних в процесі.

Перед накладенням пов’язки краю поранення слід обробити антисептиком, причому рухи повинні здійснюватися у напрямку від рани. Якщо пошкоджене місце необхідно забинтувати, це робиться зліва направо, круговим ходом бинта. Під пов’язку на місце поранення накладаються стерильні марлеві серветки.

Слід розуміти, що у важких випадках, якщо мова йде про автокатастрофах або стихійних лихах, надавати допомогу постраждалим можна тільки при наявності хоча б базового рівня медичної підготовки, отриманого, наприклад, на курсах надання першої медичної допомоги, інакше можна завдати потерпілому непоправної шкоди, неправильно наклавши джгут або намагаючись вправити внутрішні органи, якщо вони випали з рани черевної порожнини.

Особливості накладання пов’язок при різних пораненнях

Виконувати маніпуляцію повинен спеціально навчена людина. Бажано перев’язувати пошкоджене місце на прийомі у лікаря. Попередньо рану обробляють антисептичними розчинами, очищають від сторонніх предметів: осколків, шматочків одягу, бруду, дробу від пострілу.

Пов’язка повинна повністю закрити ранову поверхню від зовнішньої дії. Підбирають матеріал: віскозний, марлевий, еластичний клейончатий.

Постраждалого укладають в зручне положення. При накладенні дотримуються правил компресії – зона бинтування не повинна бліднути або синіти, втрачати чутливість.

Алгоритм ефективної перев’язки кінцівки – накладати матеріал в напрямку від периферії до центру: від ступні до стегна, від кисті до плеча. Кожен виток наполовину перекриває попередній.

Основне правило при бинтуванні опіків – пов’язка ні в якому разі не повинна стикатися з пошкодженими ділянками. Чи не накладають волокнисті, пухкі матеріали, які при засиханні рани легко згуртовуються.

Перевагу варто віддавати асептическому, антисептичному варіанту, але через брак такого в екстрених випадках допустимо використання будь-яких підручних засобів. Потім потерпілого необхідно доставити в стаціонар.

Як швидко загоїти поріз

Легка поверхнева рана заживає швидко. Вже на 4-5 день потерпілий про неї забуде. Важливо повторно не травмувати ділянку і не порушити склеїти дерму. Якщо поріз докучає і періодично знову кровоточить, можна використовувати медичний клей для ран. Цей препарат прискорює загоєння і захищає від повторного травмування шкірного покриву. Клей можна використовувати для загоєння будь-яких не дуже глибоких відкритих ран. При його застосуванні відчувається терпима різь і пощипування. Після нанесення необхідно дочекатися, поки клей просохне і перетвориться в найтоншу плівку. Не потребує змивання. Через час плівка самостійно відлущити.

Процес регенерації безпосередньо залежить від якості обробки свіжої ранки. Травмованих, можна змастити уражене місце маззю з сріблом або використовувати спрей для ран. Такі засоби дезінфекції обеззброюють мікробів, значить, шкірний покрив швидко відновиться.

Вологе середовище не прискорює загоєння, а провокує розмноження мікробів. Чим підсушити рану? Чудово впораються з таким завданням таблетки стрептоциду. Їх необхідно розтовкти і порошком присипати ранку. Стрептоцид не тільки підсушить, а й зніме температуру, вб’є шкідливі бактерії, затягне поріз.

Якщо стрептоцида немає в аптечці, можна скористатися маззю з календулою. Вона продезинфікує і підсушить уражену шкіру, зніме запалення. Засіб не пече, не викликає алергій, можна використовувати для діток.

Поради по обробці невеликих порізів і саден

Важливо добре розбиратися, чим обробити рану від порізу, навіть якщо площа ураження дуже маленька. Адже через маленький отвір в шкірі в організм може потрапити серйозна інфекція, наприклад, можна заразитися на правець.

Якщо при роботі з ножем сталося поранення, його необхідно правильно обробити. В першу чергу потрібно видалити з рани чужорідний матеріал. Ні в якому разі не варто відразу промивати це місце проточною водою! Це дуже поширена помилка. У водопровідній воді міститься чимало бактерій, які можуть швидко проникнути в отвір на шкірі.

Видалити чужорідний матеріал з ранки можна за допомогою стерильного бинта. Не бажано використовувати вату, так як її дрібні волокна можуть залишитися всередині і стати причиною запального процесу. Можна промивати ранку антисептичним розчином і допомагати бинтом механічно, проводячи за місцем розрізу.

Знезаразити місце пошкодження можна за допомогою таких засобів:

  • перекис водню;
  • хлоргексидин;
  • йод;
  • спирт.

Якщо медичних препаратів не виявилося під рукою, можна скористатися содовим або сольовим розчином, приготованим на підставі кип’яченої води. Підійде також горілка або настій ромашки.

Причини і лікування інфікованої рани

Коли поріз оброблений, пошкоджене місце варто прикрити стерильним матеріалом. Не варто мазати кремом, щоб не закрити доступ повітря до тканин, який дуже необхідний для процесу загоєння. Для закріплення пов’язки можна скористатися бинтом або пластиром.

Садна зазвичай відрізняються сильним забрудненням. Тому перед тим як вирішити, чим обробити рану, її слід промити сольовим розчином. Після цього можна приступати до використання медичних препаратів.

Обробляти рану, яка була сильно забруднена, добре з використанням перекису. Це засіб не тільки знищує мікроби на поверхні шкіри, але і допомагає усунути залишилися фрагменти пилу і бруду. При зіткненні з пошкодженою шкірою перекис перетворюється на безліч бульбашок. Це сприяє виштовхування чужорідних частинок з глибини порізу.

Якщо кровотеча слабке, не варто намагатися відразу зупинити його. Завдяки цьому процесу відбувається природне звільнення тканин від патогенних мікроорганізмів. Це полегшить подальшу обробку і знизить ризик розвитку запалення.

процес загоєння

Зробити точний прогноз, скільки заживає рана, не візьметься жоден лікар. Процес регенерації у кожної людини відбувається індивідуально. Термін також залежить від тяжкості ушкодження.

Лікарі визначають 2 види загоєння епітелію.

1. Первинне загоєння відбувається при рівних і щільно розташованих краях порізу. Якщо не потрапили в рану мікроби, то епітелій закривається стрімко, і рана заживає без проблем.
2. Для вторинної регенерації характерно поява в області поранення запального процесу. Це свідчить про те, що мікроби все-таки потрапили в ранку. У міру загоєння травма покривається проміжної скоринкою, що нагадує наріст, і потім повністю заживає з утворенням рубця. Якщо на довгий і глибокий поріз були накладені скоби або шви, то шрам залишиться непомітний.

Категорично не можна самостійно відривати відмерлий наріст епітелію в місці порізу. Такі дії можуть спричинити серйозні ускладнення і повторне кровотеча.

Види поранень, диференціюються за іншими критеріями

Якщо розглядати пошкодження тканин за ступенем їх проникнення, можна виділити такі види ран:

  • поверхневі;
  • дотичні;
  • глибокі;
  • наскрізні;
  • сліпі.

Поверхневі поранення зачіпають тільки шкіру або слизові, не порушуючи цілісність м’яких тканин під ними – наприклад, це садна або легкі порізи.

Дотичні рани проходять повз життєво важливих органів або кісток, не зачіпаючи їх, проте можуть бути досить глибокими, і супроводжуються кровотечами.

Глибокі рани – це пошкодження, при яких порушується цілісність кісток, органів і внутрішніх тканин організму.

Наскрізні поранення завжди мають два отвори – місце входу і виходу ранить предмета, наприклад, кулі або кинджала.

Що стосується сліпих поранень, вони завжди вимагають втручання лікарів, так як при цьому частина предмета, який влучив у людини, залишається в організмі, і його обов’язково необхідно видалити з тканин або органів.

Крім того, ураження можуть бути відкритими і закритими: в першому випадку пошкодження стосується і внутрішніх тканин, і шкірних покривів, в той час як у другому шкірні покриви залишаються цілими, а порушення цілісності локалізується всередині.

Рідина для обробки ран

Антисептик знищить мікроби, віруси, грибки, що потрапили всередину пошкоджених тканин, запобіжить подальшому їх розвиток, інфікування, зараження крові. Антисептична обробка тканини повинна проводитися протягом перших двох годин. Не слід застосовувати антибіотики замість антисептиків, оскільки вони направлено впливають тільки на бактеріальну мікрофлору, тоді як пошкодження на шкірі може містити бактеріальну, і грибкову, або змішану мікрофлору.

Серед антисептиків виділяють наступні рідини для обробки ран різної етіології та виду:

Йодом обробляються краю пошкодженої тканини, інакше можна викликати опік. Не можна використовувати цей антисептик при захворюваннях щитовидної залози, нирок, різних дерматитах.

Зеленка і йод для обробки ран

Обробка рани зеленкою здійснюється аналогічно йоду – тільки по краях. Вона надає підсушує вплив, і використовується до того моменту, коли рана почне затягуватися. Далі її застосовувати не можна, щоб не викликати опік. Не можна використовувати, якщо рана сильно кровоточить.

Застосовується при первинній обробці після того, як пошкоджена тканина оброблена перекисом водню. Так само як перекис, навіть невелика кількість хлоргексидину знищує гриби, мікроби, віруси. Для обробки потрібно поливати цим антисептиком рану зі шприца.

Готується водний розчин фурациліну з розрахунку 10 таблеток на один літр підігрітої води. Охолодженим розчином обробляються рани на шкірі та слизовій, змочуючи їх струменем антисептика. Крім цього, його можна наносити і безпосередньо на марлеву пов’язку. Застосовувати фураціліновая розчин можна як при первинній обробці, так і при вторинної, а також гнійний ранах.

Використовується тільки 3% розчин перекису. Під час первинної обробки утворюється піна, яка видаляє дрібні забруднення з поверхні рани. Застосовується як при первинній обробці, так і вторинної, при обробці гнійних ушкоджень. Правильне застосування перекису водню полягає не в прикладанні змоченою нею пов’язці, а змочуванні рани пульсуючим струменем перекису. Як правило, обробка цим антисептиком проводиться при наявності неглибоких ушкоджень шкіри, а також до того моменту, коли починається процес рубцювання тканини. Перекис водню не застосовується в комплексі з іншими антисептиками, зберігати її потрібно в захищеній від світла ємності.

Спиртом обробляються тільки краю попередньо промитої рани при первинній обробці, після чого на неї наноситься інший антисептик (зеленка або йод).

Слабкий марганцевий розчин вбиває мікроорганізми. Кожну обробку потрібно проводити тільки свіжоприготований розчином. Застосовується при різних ушкодженнях шкіри і слизових оболонок.

Це сучасний антисептик, використовується для обробки відкритих поранень і пошкоджень слизової оболонки. Знищує різні мікроорганізми, віруси, бактерії, грибки, допомагає при опіках.

Якщо з собою немає вищеперелічених засобів, можна використовувати двохвідсотковий розчин соди, концентрований розчин солі, горілку, ромашковий настій. Антисептичними властивостями володіють відвари трави звіробою, календули, деревію, малини. При відкритих мокли ранах допомагає водний розчин прополісу. Якщо пошкодження неглибоке, можна приготувати засіб із соку алое, обліпихової олії і шипшини.

Як обробляти рани й маленькі рани

Перше і основне правило в такому випадку – не варто промивати рану проточною водою, так як в ній містяться бактерії і мікроорганізми, які, потрапивши в пошкоджені тканини, можуть викликати нагноєння. Вату також краще не використовувати – тільки стерильні бинти або стерильні ватяні диски.

Рану слід промити асептическим розчином, наприклад, хлоргексидином або перекисом водню. Припалюючу препарати на зразок йоду або “зеленки” не слід наносити в саму відкриту рану, якщо вона має велику глибину, але ними можна обробити краї поранення. На крайній випадок підходить горілка або самогон, якщо під рукою немає медикаментів, однак слід пам’ятати про те, що їх дезинфицирующая здатність дещо менш сильна, ніж у спеціалізованих медичних засобів.

Після первинної обробки, коли з рани видалені всі сторонні предмети, її закривають стерильним матеріалом і накладають поверх не дуже тугу пов’язку. Садно, якщо вона сильно забруднена, слід добре промити розчином перекису або кип’яченою водою перед обробкою.

Як правильно накладати джгут

Накладення джгута – крайній захід зупинки кровотечі, яка може застосовуватися тільки при крововтратах з плечової або стегнової артерії. Він накладається на відстані 5 сантиметрів від рани в сторону серця. На нижню третину стегна або середню третину плеча джгут накладати заборонено. Тривалість застосування джгута – не більше 45 хвилин влітку і 30 хвилин взимку.

Під джгут необхідно докласти до тіла марлеву або тканинну пов’язку. Далі кінцівку з джгутом необхідно термоізолювати і знерухомити до прибуття медиків.

Про автора

admin administrator