Чи можна розводити дощових хробаків

Авторadmin

Чи можна розводити дощових хробаків

Зміст:

Розведення дощового хробака – домашня ферма

Дощових хробаків, які виробляють підвищує плодоносність ґрунту гумус і є практично універсальною наживкою для риби, нескладно розводити в домашніх умовах. Такі «вихованці» не потребують багато уваги і навіть здатні приносити дохід своєму господарю: дощових хробаків можна здавати в зоомагазин, продавати дачникам і рибалкам. Щоправда, щоб отримати значущий дохід, потрібно виділити достатньо місця для черв’ячної ферми і регулярно сортувати особин. Набагато простіше здійснюється розведення дощового черв’яка і вміст його не в «промислових» кількостях, а для власних потреб – риболовлі або поліпшення якості ґрунту на дачній ділянці.

Де взяти підходящих дощових хробаків

Для розведення абсолютно не потрібні якісь особливі, адаптовані особини. Добре підійдуть місцеві хробаки, яких можна зібрати в лісопарковій зоні. Вони швидко звикають до замкнутого простору ферми, оскільки в природному середовищі проживання дощовий хробак протягом життя не покидає територію площею до 2 кв. м.

Для збору хробаків слід викопати в землі невелику яму і помістити в неї перегниле листя, овочеве, фруктове очищення. При цьому не можна використовувати цитрусові, часник, цибулю. Далі харчовий наповнювач зволожують, яму прикривають дошкою або листом картону. Приблизно через тиждень можна збирати дощових хробаків, що оселилися тут. Переносити їх слід разом з частиною ґрунту, в якому вони мешкали.

Приміщення та розсадник для розведення

Для того, щоб дощові хробаки в домашніх умовах не впадали в сплячку, а росли і розмножувалися, температура в приміщенні повинна бути вище + 4 С. Площу розсадника визначають так, щоб на 1000 особин (близько 1 кг) припадало не менше 1 кв. м площі поверхні. Глибина контейнера для розведення зазвичай становить 30 см. Ящик-розсадник може бути дерев’яним, картонним, пластиковим.

Якщо ви збираєтеся містити невелику кількість хробаків, то краще використовувати дерев’яний або картонний контейнер. У цьому випадку буде простіше забезпечити правильний повітрообмін. Щоб дощові хробаки не страждали від нестачі повітря, в розсаднику обов’язково повинні бути отвори.

Пластикові ємності для розведення частіше використовують при тривалому утриманні великої кількості особин. Такий контейнер простіше очищати, на відміну від дерев’яного і картонного. Останній пропускає повітря найкраще, але є по суті одноразовим: він досить швидко відсиріє і стане непридатним для використання. У цьому випадку має сенс не переносити хробаків у новий розсадник, а помістити відсирілу коробку всередину іншої.

Чим годувати мешканців ферми

Як розвести дощового черв’яка? Особини будуть добре розмножуватися при правильному і достатньому харчуванні. Для годування можна використовувати:

  • харчові відходи – яєчну шкаралупу, картопляні очистки, борошняні продукти та інші, крім цитрусових, часнику, цибулі;
  • кавову гущу, чайну заварку, траву, листя;
  • перепревший гній – коровий, кінський, козій.

Свіжий гній не можна використовувати тому, що він містить велику кількість аміаку. Надлишок аміачного середовища, в якому мало кисню, може погубити хробаків.

Часто не рекомендується використовувати для годування м’ясні, рибні та молочні відходи. Крім того, хробакам не можна давати солону їжу: мариновані, консервовані з великою кількістю солі помідори, огірки, капусту.

Корм подрібнюють і укладають раз на тиждень 10-сантиметровим шаром на поверхню ґрунту в розсаднику.

Вирощування і розведення хробаків як бізнес. Чи можливе розведення хробаків у домашніх умовах?

Сьогодні практична кожна людина намагається почати свій бізнес. Однак не у всіх це виходить. Найчастіше конкуренти не дають пробитися на великий ринок, або ж заняття доводиться не до душі. А ви розглядали розведення хробаків в домашніх умовах як бізнес? Ні? Тоді цей матеріал для вас.

  • Яких черв’яків краще вибрати
  • Де взяти хробаків
  • Вибираємо приміщення
  • Спеціальні скриньки-розсадники
  • Розсадник з дерева
  • Контейнер з пластику
  • Старий холодильник
  • Коробки з картону
  • Відкриємо секрети черв’якового бізнесу
  • Як правильно заповнити розсадник
  • Зволоження ґрунту
  • Чим і як годувати
  • Як здійснюється розмноження черв’яків
  • Як отримати прибуток

Яких черв’яків краще вибрати

Перш за все, пам’ятайте, що розведення такої живності не вимагає відбору по породі. Для початку можете використовувати місцевий різновид. Наприклад, навізні хробаки, розведення яких не потребує особливих витрат, чудово адаптуються до життя в розплідниках. Такі особини починають розмножуватися набагато швидше. Звідси випливає перший висновок: збирати хробаків краще самостійно. Найпростіші з них – дощові. Розведення хробаків як бізнес в даній ситуації не потребує великих витрат.

Де взяти хробаків

Якщо ви вирішили почати розведення хробаків як бізнес, то слід їх зібрати. Для цього викопайте неглибоку ямку і помістіть в неї трохи перегниваючих листя або гною. Наповнювач обов’язково зволожіть. Головне – не перестарайтеся. Після цього ямку просто накрийте дошкою або шаром картону. Через тиждень у вашому “будиночку” “з’являться перші мешканці. Перенесіть у скриньку особин разом з ґрунтом, в якому вони мешкали. Щоб розведення хробаків як бізнес приносило дохід, на один квадратний метр потрібно не менше кілограма безхребетних. Це близько 1000 особин.

Вибираємо приміщення

Коли ви зібрали хробаків, необхідно обміркувати те місце, де вони будуть жити. Для їх розведення не потрібне спеціально обладнане приміщення. Важливо, щоб його площа відповідала вашим бажанням. Звичайно, найкраще розведення каліфорнійських хробаків (або будь-яких інших) здійснювати в опалювальному будинку. Для цих цілей чудово підійде гараж або льох. Якщо ж ви збираєтеся вирощувати своїх вихованців у звичайному сараї, то приготуйтеся до того, що зниження температури повітря до 4 ° С позначиться на активності хробаків. Вони просто впадуть у сплячку. У такому разі доведеться забути про розведення хробаків у зимовий період. Якщо ж ви хочете займатися цим протягом усього року, то слід подбати про опалення і, звичайно ж, про велику ферму. Адже кількість особин зростатиме. Наприклад, на великих фермах, де розведення хробаків дендробену розглядається як бізнес, їх чисельність може досягати 100 тисяч і більше.

Спеціальні скриньки-розсадники

Розведення каліфорнійського хробака як бізнес не приносить великого клопоту. Головне – створити оптимальні умови для його розмноження. Найкраще містити хробаків у спеціальних скриньках-розсадниках. Їх ви можете виготовити самостійно. При цьому пам’ятайте, що кожному виду хробаків потрібен ящик певних розмірів. У подібних розсадниках створюються максимально комфортні для безхребетних умови. Виготовити ящики можна з пластику або деревини.

Розсадник з дерева

Для його виготовлення вам знадобляться дошки. Їх товщина повинна становити 25 міліметрів. Якщо ви здійснюєте розведення дощового хробака, то вам краще виготовити скриньку-розсадник, що відповідає наступним параметрам: 100Kh20Kh50 сантиметрів. Коли буде готовий, переверніть його і просверліть у дні отвору. Після цього ящик встановіть на бруски так, щоб він стояв під невеликим нахилом. Це необхідно, щоб цінна рідина («» черв’яковий чай «» – продукт життєдіяльності цих тварин) акуратно стікала. Всі шви і кути обійте бляшаною стрічкою. Це дозволить виключити проникнення гризунів всередину розсадника. Не забудьте про дах. Її ви можете просто зробити з дощок. Якщо їх немає, то можна використовувати аркуш фанери. В обов’язковому порядку виконайте в даху отвори. Вони необхідні для нормальної циркуляції повітря.

Контейнер з пластику

Якщо ви досягли позитивних результатів, і розведення каліфорнійських хробаків як бізнес приносить вам дохід, то ви можете придбати спеціальні контейнери, виготовлені з пластику. Не варто купувати такі вироби, якщо ви тільки починаєте. Так як подібні придбання досить витратні. Погодьтеся, якщо розведення хробаків дендробену або звичайних дощових вам не сподобається, то така покупка для вас буде просто марною, і ви викинете свої гроші на вітер.

Якщо ви все ж придбали подібні ящики-розсадники, то першим ділом виконайте в них отвори. Адже такі контейнери повністю повітропроникні. Отвори виконайте і в даху, і з боків. Крім цього, повинна бути дірочка і для стоку цінної рідини.

Старий холодильник

Як розсадник можна використовувати старий холодильник. Для цього його встановіть дверцею вгору і видаліть весь вміст. Воно вам не знадобиться. У стінках холодильника і на дверцятах виконайте отвори. Встановіть його на бруківки так, щоб він був під нахилом. Не забудьте виконати отвір і в дні, щоб рідина стікала.

Коробки з картону

Якщо ви тільки почали займатися цією справою, і розведення дощового черв’яка – щось нове для вас, то в якості розсадників ви можете використовувати картонні коробки. Їх розміри повинні бути приблизно 40 на 30 сантиметрів і більше. Картон є екологічно чистим матеріалом, який добре пропускає повітря і нерідко використовується хробаками як їжа. Єдиний мінус такого розсадника – нетривалий термін служби. Якщо коробка відсиріла і почала розвалюватися, то ви можете помістити її в іншу.

Відкриємо секрети черв’якового бізнесу

Останнім часом багатьох приваблює розведення хробаків. Як бізнес ця справа досить прибуткова, якщо правильно до неї підійти. Щоб не прогоріти, вам слід знати нехитрі секрети. Перш за все, потрібно враховувати особливості природного середовища проживання хробаків, те, в якому ґрунті вони проживають, чим харчуються. Їх “будинок” “можна розділити умовно на три поверхи. На верхньому черву харчуються органічними залишками тварин і рослин. У нижньому ярусі проживання накопичується продукт їхньої життєдіяльності, по-іншому – гумус, а також рідина, яку багато хто називає «черв’яковим чаєм». Між цими «» поверхами «» ваші вихованці будуть відчувати себе найбільш комфортно і в основному стануть там перебувати. Важливо правильно заповнити розсадник. Тоді хробаки будуть добре розмножуватися і збільшувати ваш прибуток.

Як правильно заповнити розсадник

Якщо розглядати розведення хробаків як бізнес, то в першу чергу слід уважно вивчити всі нюанси подібної діяльності. Багато заводчиків-початківців роблять багато помилок, перша з яких – неправильне заповнення розсадників. Як же грамотно це зробити?

Заздалегідь підготовлену ємність наполовину заповніть перегноєм. При бажанні ви можете змішати його з подрібненим картоном або шматками газети. Готову суміш обов’язково зволожте. Але робіть це з обережністю. Якщо при стисненні комочка з нього не витікає вільна волога, то ви все зробили правильно. Не варто відразу ж заселяти хробаків. Наповнювач з компоста перші кілька діб виділятиме таку речовину, як аміак. Коли він повністю випарується, можете починати заселення розсадника.

У підготовленому наповнювачі виконайте отвір і викладіть у нього частину ґрунту з хробаками. Це місце акуратно розрівняйте, зволожте і прикрийте шматком картону. Протягом декількох днів не тривожте мешканців. Вони повинні адаптуватися до нового місця проживання.

Якщо хробаки розповзлися по розсаднику, це перша ознака того, що акліматизація пройшла успішно. Після чого ви можете внести корм. Пам’ятайте, те місце, де хробаки розмножуються, повинно бути спокійним і тихим. Тому встановлюйте розсадник там, де немає сильних вібрацій і шуму.

Зволоження ґрунту

Зволожувати ґрунт розсадника потрібно регулярно. Однак не варто і переборщувати. Пам’ятайте, дощові хробаки дихають шкірою. Цим і пояснюється те, що вони виповзають на поверхню ґрунту під час дощу. Їм це просто необхідно, щоб наситити киснем свій організм. Якщо ґрунт буде занадто вологим, ваші вихованці просто загинуть.

Чим і як годувати

Розведення дощових хробаків як бізнес не вимагає особливих витрат. Це стосується і їх корму. Вам потрібно створити купу компоста. Для цих цілей чудово підійдуть гній, трава, листя, чайна заварка, кавова гуща, борошняні вироби, шкаралупа від яєць, овочеві та фруктові очистки. Не варто кидати в компостну купу продукти життєдіяльності кішок і собак, гній, якщо тварини проходили курс терапії від глистів, очищення цибулі, часнику, шкірку цитрусових, жири, масла, молочні продукти, м’ясні та рибні відходи.

Коли корм готовий, покладіть його невеликим шаром – товщиною 10 сантиметрів. Годувати хробаків потрібно раз на 7 днів. Щоб визначити рівень ситості вихованців, ви можете використовувати шматочок газети або ж звичайний туалетний папір. Покладіть її поверх корму і трохи змочіть. Якщо хробаки почали їсти цей папір, то пора їх погодувати і покласти новий шар компосту.

Як здійснюється розмноження черв’яків

Дощові хробаки можуть починати виробляти потомство у віці 2-3 місяців. Протягом 4 місяців вони відкладають кокони. Дозрівають вони протягом декількох тижнів. З одного такого кокону виходить не більше 20 особин, які через 2 місяці вже починають активно розмножуватися. Винятком є хробак старатель, розведення якого – більш складний процес. Якщо порахувати, то приблизно через півроку кількість вихованців в одній скриньці збільшиться в 50 разів. Пам’ятайте, якщо на літр ґрунту припадає 50 вже дорослих особин, то в терміновому порядку потрібно або реалізовувати їх, або розсаджувати по нових розплідниках. В іншому випадку їх розмноження припиниться природним чином.

Як отримати прибуток

Кожні 5 місяців проводьте сортування хробаків. Щоб це зробити, акуратно видаліть верхній шар ґрунту і вийте з розсадника ґрунт, де мешкають ваші вихованці. Після цього можете вилучити шар гумуса. Дрібних хробаків відправляйте назад у розсадник, а дорослих – або на подальше розширення вашого підприємства, або на продаж.

Реалізувати товар можна у вигляді наживки для риболовлі, в зоомагазині в якості корму. Такий товар затребуваний рибницькими фермами. Продавати можна не тільки безхребетних, але і черв’яковий чай, і гумус. Останні продукти користуються попитом у дачників.

Щоб зібрати черв’яковий чай, ви зробили спеціально отвір у дні розсадника і стік. Цей продукт дуже цінний як екологічно чисте і натуральне добриво. Як бачите, можливостей заробити на розведенні хробаків дуже багато. Головне – знати правильний підхід.

Що роблять дощові хробаки

Як пересуваються дощові хробаки? Роль дощового хробака в природі

Земляний черв’як (лат. Lumbricidae) відноситься до класу безхребетних тварин та підряду дощових черв’яків (Haplotaxida). Його тіло складається з кільцеподібних сегментів, кількість яких може досягати 320! Ці тварини поширені у всіх куточках нашої планети. Немає їх лише в Антарктиді. Дуже часто діти цікавляться, як пересуваються дощові хробаки. У нашій статті ми докладно розберемо це питання, а заразом дізнаємося про їх зовнішній вигляд, спосіб життя і спосіб розмноження.

Спосіб життя дощових хробаків

Якщо вранці або після дощу пройтися садом, городом, то, як правило, можна побачити на землі невеликі купки ґрунту, викинутого хробаками, а в калюжах побачити і їх самих. Завдяки тому, що ці особини виповзають на поверхню землі після дощу, за ними закріпилася така назва. Дощовий черв’як (фото, наведене вище, показує цю безхребетну тварину) також виповзає на земну поверхню вночі. Як правило, він віддає перевагу багатому перегноєм ґрунту, тому його рідко можна зустріти в пісковиках. Не любить земляний черв’як та болотистих ґрунтів. Ці особливості пояснюються фізіологічними особливостями Lumbricidae. Справа в тому, що черв’яки дихають всією поверхнею свого тіла, покритого слизовим епідермісом. У насиченій вологою землі розчинено замало повітря. В результаті земляний черв’як там задихається. До речі, цим пояснюється його поведінка під час дощу. Сухий грунт теж згубний для представників Haplotaxida: їхня шкіра пересихає, і дихання припиняється. У вологу та теплу погоду земляні черв’яки (фото, наведене нижче, демонструє Lumbricidae у всій “красі”) тримаються ближче до поверхні землі. Зі зниженням температури, а також з настанням посушливого періоду вони заповзають у глибинні шари ґрунту.

Зовнішній вигляд дощових хробаків

Дорослі особини досягають 30 сантиметрів у довжину, хоча зустрічаються окремі екземпляри та більші розміри. Тіло дощового хробака слизьке, гладке, має циліндричну форму, складається з члеників – відрядних кілець. Така конституція пояснюється способом життя Lumbricidae: подібна будова полегшує процес пересування у ґрунті. Кількість відрядних кілець сягає двох сотень. Поверхня тіла, яку умовно можна було б назвати спиною, опукла, черевна – плоска та світліша. На тілі дощового черв’яка, там, де завершується його передня частина, є потовщення, яке називають паском. У ньому знаходяться спеціальні залози, що виділяють клейку рідину. При розмноженні з пояска утворюється яйцеве кокон, у ньому розвиваються яйця.

Як пересуваються дощові хробаки?

Представники Haplotaxida повзають. Спочатку вони витягують передній кінець свого тіла і чіпляються спеціальними щетинками, які розташовані на черевній стороні кілець, через нерівність земної поверхні. Після цього відбувається скорочення м’язів і задня частина тіла підтягується вперед. Рух черв’яка у землі характеризується тим, що він прокладає ходи у грунті. При цьому загостреним кінцем тіла він розсуває землю, а потім протискується між її частинками. Цікаво й те, як пересуваються дощові хробаки у щільніших шарах. У процесі руху вони проковтують землю та пропускають її крізь кишечник. Грунт черв’яка, як правило, проковтують на значній глибині, а викидають через анальний отвір вже нагорі, біля власної нірки. Її часто можна спостерігати влітку на поверхні землі у вигляді грудочок та витягнутих «шнурків».

Земляний хробак та його біологія

Хробаки мають добре розвинену мускулатуру, завдяки якій і став можливий подібний спосіб пересування. Їхні м’язи знаходяться під епідермісом, по суті, вони разом із шкірним покривом утворюють своєрідний шкірно-м’язовий мішок. Мускулатура розташована двома шарами. Безпосередньо під епідермісом знаходяться кільцеві м’язи, а під ними – другий, товстіший поздовжній шар (складається з скорочувальних довгих волокон). При стисканні поздовжньої мускулатури тіло дощового хробака стає більш товстим та коротким. При скороченні кільцевої мускулатури навпаки – довгим і тонким. Почергове скорочення обох шарів м’язів, що здійснюється під впливом нервової системи, що розгалужується в м’язовій тканині, і зумовлює рух Lumbricidae.

Переміщення черв’яків істотно полегшується завдяки наявності нижньої частини тіла дрібних щетинок. Їх можна відчути, якщо провести мокрим пальцем по черевцю хробака від заднього до переднього закінчення. Завдяки цим щетинкам дощові хробаки не лише пересуваються у ґрунті, а й «хапаються» за землю, коли їх намагаються витягнути. Також вони допомагають підніматися та опускатися по вже виконаних земляних ходах. На цьому ми закінчимо розбиратися з питанням про те, як пересуваються дощові черв’яки, і перейдемо до не менш цікавих фактів життя Lumbricidae.

Кровоносна система

Кровоносна система дощових хробаків складається з двох поздовжніх судин – черевного та спинного, а також гілок, що їх сполучають. Завдяки м’язовому скорочення стінок відбувається рух крові по всьому тілу. Кров у дощових хробаків червоного кольору. З її допомогою встановлюється зв’язок між внутрішніми органами, а також обмін речовин. Циркулюючи, кров розносить поживні сполуки від органів травлення, а також кисень, що надходить від шкірного покриву. Водночас із тканин виводиться вуглекислий газ. Крім того, кров виводить до органів виділення непотрібні та шкідливі сполуки.

Живлення дощових хробаків

Основу харчування представників Haplotaxida складають напівзгнилий залишки рослин. Як правило, у нічний час земляні черв’яки втягують у свої нори листя, стебла та інше. Крім того, вони можуть пропускати через свій кишечник багатий перегноєм ґрунт.

Роздратування дощових хробаків

Спеціальних органів чуття дощові черв’яки не мають. Зовнішні подразнення вони сприймають завдяки нервовій системі. У черв’яків сильно розвинене почуття дотику. Нервові клітини, відповідальні за це, розміщені на всій поверхні шкірного покриву. Чутливість дощових хробаків настільки велика, що найлегші коливання ґрунту змушують їх з максимально можливою швидкістю ховатися в норках або глибших шарах землі. Однак значення сенситивних нервових закінчень не обмежується лише функцією дотику. Вчені з’ясували, що за допомогою цих клітин дощові хробаки здатні відчувати промені світла. Так, якщо на черв’яка в нічний час направити промінь ліхтаря, то він з великою швидкістю сховається в безпечному місці.

Відповідь тварин на будь-яке роздратування, яке здійснюється завдяки нервовій системі, називають рефлексом. Прийнято розрізняти рефлекси різного роду. Так, скорочення тіла земляного хробака від дотику до нього, а також його рух при раптовому висвітленні є захисною функцією. Це захисний рефлекс. Досліди вчених показали, що земляні черв’яки можуть відчувати запахи. Завдяки нюху вони знаходять їжу.

Розмноження

Дощові черв’яки розмножуються статевим шляхом, хоча взагалі первинні є гермафродитами. У кожного представника Haplotaxida є чоловічі органи, які називають сім’яниками (у них розвиваються сперматозоїди), а також жіночі органи, які називаються яєчниками (у них утворюються яйцеклітини). Дощовий черв’як відкладає свої яйця у слизовий кокон. Утворюється він із речовини, що виділяється через поясок. Далі кокон у вигляді муфти зісковзує з тіла і стягується на кінцях. Він залишається в землі, доки молоді черви не вийдуть з нього. Кокон служить для захисту яєць від вогкості та інших несприятливих впливів.

А для чого потрібні хробаки?

Цей розділ буде корисний для тих, хто думає, що дощові черв’яки потрібні тільки для риболовлі. Звичайно, рибалці без них нічого робити без них на річці, проте це не вся користь від представників Lumbricidae. Роль дощового черв’яка у природі велика настільки, що переоцінити її неможливо. Вони сприяють розкладанню органічних речовин у ґрунті. Крім того, земляні черв’яки збагачують землю найціннішим добривом – гумусом. Також вони є своєрідним індикатором: якщо ґрунт містить багато черв’яків, значить, він родючий.

Повне розуміння ролі Haplotaxida дійшло людству порівняно недавно. Однак і зараз багато фермерів вважають за краще використовувати хімічні добрива, незважаючи на те, що вони вбивають все живе. Сьогодні хімікатам знайшли альтернативу – вермікомпост та біогумус. По суті, це чарівна паличка для землі, адже в них міститься велика кількість фосфору, калію, азоту, тобто тих речовин, які життєво необхідні рослинам для їх повноцінного росту.

Висновок

Дощові черв’яки є найважливішою ланкою у ґрунтоутворенні. Давайте розглянемо процес. Восени з дерев опадає листя і застилає всю поверхню землі. Відразу після цього грунтові бактерії беруться за справу і розкладають листя до стадії компосту. А потім естафету підхоплюють хробаки, які переробляють листя до стадії вермікомпоста. Таким чином у ґрунт потрапляють найцінніші добрива.

Дощовий черв’як

Зовнішня будова дощового хробака

Дощова церква має витягнуте, довжиною 10-16 см тіло. На поперечному перерізі тіло округле, але, на відміну круглих черв’яків, воно поділено кільцевими перетяжками на 100-180 члеників. На кожному члені сидять маленькі пружні щетинки. Вони майже не видно, але якщо провести пальцями від заднього кінця тіла хробака до переднього, ми відразу відчуємо їх. Цими щетинками черв’як чіпляється під час руху через нерівність грунту.

Малюнок: дощовий хробак і рух хробака в ґрунті

Середовище проживання дощового хробака

Вдень черв’яки тримаються в ґрунті, прокладаючи в ньому ходи. Якщо грунт м’який, то хробак бурить його переднім кінцем тіла. При цьому він спочатку стискає передній кінець тіла, так що той стає тонким і просовує його вперед між грудочками ґрунту. Потім передній кінець потовщується, розсовуючи ґрунт, і хробак підтягує задню частину тіла. У щільному ґрунті черв’як може проїдати собі хід, пропускаючи землю через кишківник. Купки землі можна бачити на поверхні ґрунту – їх залишають тут черв’яки вночі. На поверхню виходять вони також після сильного дощу (звідси назва – дощовий). Влітку черв’яки тримаються в поверхневих шарах ґрунту, а на зиму риють норки глибиною до 2 м.

Шкірно-м’язовий мішок

Якщо взяти черв’яка в руки, то ми виявимо, що його шкіра волога, покрита слизом. Цей слиз полегшує рух хробака в грунті. Крім того, тільки через вологу шкіру відбувається проникнення в тіло черв’яка кисню, необхідного для дихання. Кільцеві м’язи роблять тіло черв’яка тонким і довгим, а поздовжні укорочують і потовщують. Завдяки поперемінній роботі цих м’язів відбувається рух черв’яка.

Порожнина тіла дощового хробака

Малюнок: внутрішня будова дощового хробака

Під шкірно-м’язовим мішком розташована заповнена рідиною порожнину тіла, у якій перебувають внутрішні органи. Ця порожнина тіла не суцільна, як у круглих хробаків, а поділена поперечними перегородками відповідно до числа члеників. Вона має власні стінки і розташовується під шкірно-м’язовим мішком.

Органи травлення дощового хробака

Малюнок: система травлення дощового хробака

Рот розташований передньому кінці тіла. Живиться дощовий хробак гниючими рослинними рештками, які він заковтує разом із землею. Так само він може затягувати з поверхні опале листя. Заковтування проводиться мускулистою ковткою. Потім їжа потрапляє до кишечника. Неперетравлені залишки разом із землею викидаються через анальний отвір на задньому кінці тіла.

Кровоносна система дощового хробака

Малюнок: кровоносна система дощового хробака

Кровоносна система дощового хробака служить для перенесення кисню та поживних речовин насамперед до м’язів. У дощового черв’яка дві головні кровоносні судини: спинна кровоносна судина , за якою кров рухається ззаду наперед, і черевна кровоносна судина , за якою кров тече спереду назад. Обидві судини у кожному членику з’єднані до ольцевими судинами . Декілька товстих кільцевих судин мають м’язові стінки, за рахунок скорочення яких відбувається рух крові. Від головних судин відходять тонші, що гілкуються потім на дрібні капіляри. У ці капіляри надходять кисень зі шкіри та поживні речовини з кишечника, а з інших таких же капілярів, що гілкуються у м’язах, відбувається віддача цих речовин. Таким чином, кров рухається весь час судинами і з порожнинною рідиною не змішується. Таку кровоносну систему називають замкнутою кровоносною системою.

Видільна система дощового хробака

Рідкі непотрібні, перероблені речовини надходять у порожнину тіла. У кожному членику знаходиться пара трубочок. Кожна трубочка на внутрішньому кінці має вирву, до неї надходять перероблені непотрібні речовини і виводяться по трубочці через протилежний кінець назовні.

Нервова система дощового хробака

Малюнок: нервова система дощового хробака

Уздовж усього тіла черв’яка по черевній стороні проходить пара нервових стовбурів. У кожному членику на них розвинені нервові вузлики – виходить нервовий ланцюжок . У передній частині два великі вузли з’єднані один з одним кільцевими перемичками – утворюється навкологлоткове нервове кільце . Від усіх вузлів відходять нерви до різних органів.

Органи почуттів дощового хробака

Спеціальних органів почуттів немає, але чутливі клітини в шкірі дозволяють дощовому хробакові відчувати дотик до шкіри і відрізняти світло від пітьми.

Статева система та розмноження дощового хробака

Дощові черв’яки – гермафродити. Перед відкладанням яєць два черв’яки на деякий час стикаються і обмінюються насіннєвою рідиною – спермою. Потім вони розходяться, та якщо з потовщення (пояску), наявного передній частині черв’яка, виділяється слиз. У цей слиз надходять яйця. Потім грудку слизу з яйцями зісковзує з тіла черв’яка і застигає в кокон . З кокона виходять молоді хробаки.

© Сайт захищений авторськими правами. При передруку матеріалу посилання на наш сайт zoologia.poznajvse.com обов’язкове

У горщиках кімнатних квітів завелися дощові хробаки, що робити? Це шкідливо чи корисно для квітів?

клава іванова

дощовий черв’як у квітковому горщику-катастрофа, я цього року з покупною землею отримала цей подаруночок-у цибулинних спочатку виявила-з’явилися дивні плями на листі, вони згортаються на донці і жують-жують…, довелося по другому колу пересаджувати, але не всі рослини можна повністю очистити від старої землі без втрат… у деяких сортових фуксиях виявила пізно і навіть живці укоренити не вдалося, розчин марганцю та занурення у воду по вуха теж не завжди спрацьовує…. співчую-вживайте заходів, ніжні рослини раджу почати вкорінювати заново = поки є з чого брати живці

stasya

які пристрасті розповідаєш! видима земля була з городу… з дачі… купи звичайну землю для кімнатних квітів та пересади!

Ільдар Іскандаров

miha1968

корисні, розпушують ґрунт

Юрій Васильович.

Андрій Невідомий

Вони самі не залежать мабуть у землі були. Страшного немає, дохлих викидайте (або смажте). Квіти тільки спасибі скажуть.

Васильович

Так ти так і скажи: чоловік мій – рибалок знатний …

Анастасія К********

Хотілася б дізнатися у вас квіткові горщики метрові або у вас є діти які над вами пожартували.

Наталія Сидорова

у мене дощові черв’яки в кінцевому результаті відгризли коріння у цибулинних квітів і всі вони загинули, так що найкраще поміняти землю. Черв’яки гарні на городі, вони там рихлять землю, а вдома вони – паразити!

Анастасія Мазанко

Хробаки самі по собі в кімнатних горщиках не з’являються, запитати у чоловіка чи його рук справа.

Ганна Васюкова

Мої квіти після появи черв’яків загинули, все-таки вони харчуються корінням.

(=sm!Le=)

клювання! заведи дзеркальних коропів. буде вам фосфор у практично необмежених кількостях. черв’яків підгодовує віджатий чайною заваркою. на квіти забий – не в них млинець.

GIT+A

ось у тому раз якщо їх багато то шкідливі . а взялися вони з покупної землі але це не єдиний подаруночок який можна купити разом з грунтом

Льошка-печник

Розведіть марганцівку до рожевого кольору та полийте квіти. Якщо один раз не допоможе, повторіть. Тільки рожевим розчином! Не спалить коріння.

mariia_johansson

Поки мало хробаків і горщик великий, вони їдять старе листя та коріння, ну як у природі. Як тільки багато хробаків і маленький горщик, хробаки їдять все, що їм трапиться. Мені багато нашкодили минулої зими, коли квіткові горщики з саду в будинок занесла, а в саду черв’яки через дірку знизу проникли в горщики і прижилися. Цього літа я на дно горщиків від хробаків і мурах підстилала тканину або сітку пластмасову, потім камінням для відведення води, потім земля. Черв’яків не було в таких горщиках, а в 2 горщиках я не заклала лазівку і зараз довелося терміново рятувати 2 квітки (кали), коріння все з’їдено черв’яками. Звичайно в саду у них багато їжі і на мої рослини вони не так накидаються, але вдома в горщиках квітів вони великі шкідники.

Андрій Журба

Вони харчуються мертвим корінням!! ! Можливо Ви перекладаєте Свою провину на хробаків?
“Хробаки чудовим чином готують землю для росту рослин… Вони просіюють землю настільки, що в ній не залишається щільних мінеральних частинок …. Ретельно перемішують вони весь ґрунт, подібно до садівника, що готує подрібнену землю для своїх найвишуканіших рослин”
(Ч. Дарвін).
Якщо ґрунтові мікроорганізми та рослини закріплюють хімічні елементи ґрунту у своїх клітинах, то дощові черв’яки та інші ґрунтові безхребетні сприяють виведенню цих елементів з органічної речовини рослин та мікробної біомаси, даючи таким чином їжу новим рослинам. У цьому кругообігу речовин дощові черв’яки, ці маленькі невтомні трудівники, виступають як регулятори діяльності мікроорганізмів, збагачуючи грунт натуральними азотом, фосфором і калієм, збалансованими між собою. Також особливо цінним є те, що хробаки поглинають і перетравлюють не тільки перегній, а й бактерії, водорості, гриби з їх спорами, найпростіші організми тваринного світу (у тому числі нематод!) – це справжні дезодоратори та санітари, оздоровці ґрунту, що знезаражують патогенну ґрунтову. мікрофлори.

Дощові черв’яки пропускають через свій кишечник велику масу відмерлих рослинних залишків, у якому рослинні тканини остаточно руйнуються, перетравлюються і потім перемішуються із землею. Завдяки діяльності дощових хробаків швидше “зріє” компост, перетворюючись після їх переробки на сипке, пухке, що складається майже виключно з гранульованих екскрементів хробаків, екологічно чисте та надзвичайно корисне добриво (біогумус), яке легко засвоюється рослинами. Особливо важливо ще й те, що перероблені дощовими хробаками рослинні залишки набувають унікальних і цінних для ґрунту властивостей, оскільки перетворюються на водоміцні, водоємні, родючі структури.

ОЛЕКС

я теж таке запитання ставила, подивіться у мене відповіді;
у мене так загинула шефлера;
чахла-чахла ні з того, ні з цього, що я тільки не робила;
потім помітила, що в піддон земля просівається, розкопала квітку – черв’яки були в такій кількості, що кишелі прямо;
квітка не врятувала;
вважаю, що з покупним ґрунтом завелися

Льоля

У мене також були. Гидота!! ! Мені так гидко стало, що я разом із квіткою викинула. А горщик “Білізною” мила.

що роблять дощові черв’яки взимку?

Майкл

Впадають у сплячку [в природі], навесні вступають у шлюбний період і починають відкладати кокони-по1 кокону на тиждень.

Про автора

admin administrator