Чи можна виписати людину дистанційно

Авторadmin

Чи можна виписати людину дистанційно

Зміст:

Як знятися з реєстрації місця проживання (виписатися з квартири): правила, про які варто знати

Українське законодавство передбачає обов’язкову реєстрацію місця проживання для всіх громадян.

Тож коли плануєте купити квартиру, є сенс дізнатися, як знятися з реєстрації попереднього місця проживання та зареєструвати місце проживання за новою адресою.

Також знання всіх нюансів допоможе уникнути проблем під час переоформлення житла.

Прописка може бути постійною або тимчасовою. При цьому дозвіл на проживання (тимчасову реєстрацію) можуть отримати лише іноземці або особи без громадянства, які з певних причин прибули на територію України.

Реєстрація є обов’язковою для громадян України, іноземців і осіб без громадянства, які перебувають на території країни. Така вимога прописана в українському законодавстві.

Проте на питання «чи можна виписатись і не прописуватись?» відповідь є негативною. Між датою зняття з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання має пройти не більше 30 днів, інакше загрожують заборона виїзду з країни чи штраф. Дізнаємося, що потрібно для самостійної виписки та як виписати людину з будинку. OLX зібрав відповіді на всі найпоширеніші питання в цьому тексті.

Як відбувається процес виписки з квартири?

Попри те, що для багатьох прописка є лише формальністю, процес виписки може викликати складнощі. Виписатися можна або самостійно, або з допомогою юристів. У будь-якому разі доведеться зібрати документи за списком, звернутися до Центру надання адміністративних послуг або відповідного виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, розташованого на території громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, та написати заяву.

Якщо треба також зареєструватися за новою адресою, можна зробити виписку й прописку одночасно. Для цього потрібно тільки приїхати до ЦНАПу чи відповідного органу за новим місцем проживання.

Ще один нюанс щодо реєстрації є для чоловіків призовного віку та військовозобов’язаних. Аби прописатися чи виписатися, обов’язково потрібно мати відмітку відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (в минулому — військкомату) про взяття (зняття) призовника або військовозобов’язаного на військовий облік за новим місцем проживання.

Які документи потрібні для виписки з квартири?

Список документів для зняття з реєстрації місця проживання (в минулому — виписки) доволі короткий:

  • паспортний документ — це може бути не лише паспорт громадянина України, але й тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (у випадку особистого звернення);
  • свідоцтво про народження — якщо необхідно зняти зареєстроване/задеклароване місце проживання дитини до 14 років;
  • відомості або документ про сплату адміністративного збору.

Також є документи, які варто додати за певних умов:

  • військово-обліковий документ — актуальний для громадян України, які підлягають взяттю або перебувають на військовому обліку;
  • рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання (приймається відповідним територіальним органом ДМС) або рішення про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном (приймається відповідною закордонною дипломатичною установою України) — у випадку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи у зв’язку з оформленням їй документів для виїзду за кордон на постійне проживання / залишення на постійне проживання за кордоном.

Окремі випадки — коли зняття з реєстрації місця проживання проводиться не за власною заявою. В разі виписки померлого необхідне свідоцтво про смерть або відомості про державну реєстрацію смерті з Державного реєстру актів цивільного стану. Якщо виписують людину, що знаходиться в місцях відбуття покарання, потрібний вирок суду.

Чи можна виписати людину з квартири без її згоди?

Часто постає питання щодо того, як власнику квартири виписати людину без її згоди та чи є взагалі така можливість. Так, це можливо. Підставою для цього буде заява власника житла з вимогою зняти певну особу з зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Однак є важливий нюанс. Причиною для подання заяви до суду є той факт, що людина протягом року без поважних причин не живе у квартирі. Як доказ виступить акт ЖЕКу чи ОСББ, де є свідчення: прописана особа протягом 12 місяців відсутня на місці реєстрації. Це стосується того, як виписати людину з приватизованої квартири.

Якщо йдеться про неприватизоване житло, звернутися до суду можна вже через пів року. Саме таке положення затверджене статтею 405 Цивільного кодексу України.

Тож чи може власник будинку виписати прописану особу без її присутності? Може, маючи для цього документи, про які йдеться далі.

Які документи потрібні для виписки в судовому порядку?

Коли треба з’ясувати, як виписати людину з квартири в судовому порядку, перш за все йдеться про документи:

  • у випадку особистого звернення — документ, що посвідчує особу;
  • документ, що підтверджує право власності на житло, про яке йдеться (тобто де зареєстрували/задекларували місце проживання (перебування) особи чи осіб);
  • якщо треба зняти із зареєстрованого місця проживання (перебування) більше однієї особи, додаткового варто додати документ чи відомості про сплату адмінзбору (щодо кожної особи).

Право подавати заявку має виключно повнолітня особа або законний представник дитини.

Щоб виписати з квартири людину, потрібно не тільки зібрати всі документи, але й в належний спосіб проінформувати відповідача. Повідомлення особі має прийти не пізніше десяти днів до судового засідання. Якщо ж порядок інформування порушений, справа затягнеться або навіть не буде розглянута.

Коли виписуєте людину в судовому порядку, необхідно проінформувати її про майбутнє засідання суду згідно з правилами. Інакше відповідач може оскаржити рішення.

Правила зняття дітей з місця реєстрації

Якщо потрібно виписати дитину до 14 років, з документів треба подати заяву, свідоцтво про народження та квитанцію про сплату збору. Існують такі загальні правила:

  • заяву про реєстрацію місця проживання (перебування) подає один із батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників;
  • виключення становить випадок, коли місце проживання дитини визначає відповідне рішення суду або органу опіки та піклування;
  • згода батьків або інших законних представників надається в присутності особи, яка приймає заяву, або засвідчується нотаріально (порядок установлений законодавством).

За законодавством місце реєстрації дитини має збігатися з місцем реєстрації принаймні одного з батьків. Тож і виписуватися дитина не може одна — лише з батьком, матір’ю або іншим законним представником чи опікуном.

Принципове питання — як виписатись з місця проживання дітям, позбавленим батьківської опіки, або дітям-сиротам. Зняття з реєстрації місця проживання таких категорій має здійснюватися за погодженням з органами опіки та піклування. Якщо ж неповнолітня особа не належить до вказаних категорій, цей документ не потрібний.

Чи можна зняти з реєстрації місця проживання власника чи співвласника квартири без його згоди?

Власники квартир захищені українським законодавством. Стаття 319 Цивільного кодексу наголошує, що власник має право розпоряджатися, користуватися, володіти нерухомим майном на власний розсуд.

Отже, навіть у судовому порядку господаря будинку не можна виписати. Немає значення, чи власник або співвласник проживає на місці реєстрації. Виписуватися у зв’язку зі зміною місця реєстрації така людина може лише за власним бажанням. Для цього треба звернутися в ЦНАП або виконавчий орган місцевої ради.

Ще один важливий момент. Якщо у житла кілька власників, неможливо зняти одного із співвласників із місця перебування (проживання) за заявою іншого співвласника. Така норма зафіксована законодавством.

Чи можна виписатися з квартири під час воєнного стану?

Наразі, попри воєнний стан, зміна місця реєстрації можлива. Така послуга справді не була доступна протягом перших трьох місяців від початку повномасштабного вторгнення, але зараз ця можливість є.

Для виписки потрібно звернутися в ЦНАП чи виконавчий орган сільської, селищної або міської ради за місцем, де плануєте прописатися. Винятки щодо надання адміністративних послуг становлять тільки тимчасово окуповані території та населені пункти, де зараз тривають бойові дії.

Процедура виписки й зміни місця реєстрації не є складною: достатньо підготувати необхідні документи та піти в місцевий Центр надання адміністративних послуг чи відповідний виконавчий орган. Якщо ж ідеться про виписку дитини або дорослої особи, яка не давала на це згоди, з’являються деякі нюанси й може знадобитися консультація юриста.

Як виписати людину з житла (квартира, будинок)

Діючим законодавством встановлено, що місце реєстрації проживання у кожної людини є одним. Проте трапляються випадки коли потрібно скасувати цю реєстрацію (потрібно виписати людину). У даному матеріалі буде розглянуто саме це питання стосовно “виписки”.

  1. Законні способи виписки людини з квартири в Україні
  2. Способи виписати дитину з квартири, будинку (хати)
  3. Зняття з реєстрації місця проживання співвласника квартири, приватного будинку
  4. Зняття з реєстраці з квартири колишнього чоловіка/дружину
  5. Матеріальні норми (закон), що використовуються при розгляді спорів про виселення
  6. Судова практика у справах, що дають можливість виселити члена сім’ї без згоди
  7. Інші справи судів та оцінка аргументів
  8. Позовна заява щоб виписати людину
  9. Послуги адвоката

Законні способи виписки людини з квартири в Україні

З 14.03.2022 року почав діяти новий Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265). У відповідності до п.28 Порядку у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація місця проживання (перебування) може бути здійснена за зверненням законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі – представник).

Доволі часто трапляються випадки, коли потрібно виписати людину без її згоди. Підпунком 2 пункту 50 Порядку передбачена виписка з квартири на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про:

  • позбавлення права власності на житло або права користування житлом;
  • виселення;
  • зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи;
  • визнання особи безвісно відсутньою;
  • оголошення її померлою (у такому випадку адміністративний збір не сплачується).

Якщо ви хочете виписати людину, яка за кордоном, то такі порядки також можна застосувати стосовно цієї людини. Просто необхідні документи (довіреність) вона направляє Вам особисто або оримуєте рішення суду.

Способи виписати дитину з квартири, будинку (хати)

Порядок зняття з реєстрації (виписки) осіб, що не досягли вісімнадцяти років (дитина) наступний:

  1. Подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком до 14 років або особи, визнаної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (п.51 Порядку).
  2. Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання такої дитини у гуртожитку закладу освіти у період чи після закінчення навчання (п.52 Порядку). У цьому випадку дитина самостійно подає заяву про виписку.
  3. У разі усиновлення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, якщо при цьому змінюється прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) дитини, зняття з реєстрації місця проживання такої дитини здійснюється за заявою органу опіки та піклування за попереднім прізвищем, власним ім’ям, по батькові (за наявності) (п.55 Порядку).

Зняття з реєстрації місця проживання співвласника квартири, приватного будинку

Законами та порядками не пердбачено можливість виписати співвласника з житла на підставі заяви іншого співвласника житла. В тому числі у судовому порядку таке право як позбавити права користування квартирою, будинком співвласника – буде просто не реально.

Це пояснюється тим, що співвланиск житла (квартира, будинок) має абсолютне право на користування своїм майном, Порядком встановлено, що співвласник має самостійне право на реєстрацію свого місця проживання у майні, яке належить йому. Отже навіть якщо отримати рішення суду необхідне для того, щоб виписати з квартири людину без її згоди, то таке рішення просто не дасть бажаного результату.

Зняття з реєстраці з квартири колишнього чоловіка/дружину

У даному випадку зняття зареєстрованого місця проживання колишнього чоловіка/дружину з житла можливо так само як і звичайну людину (у судовому або поза судовому порядку).

Виписка колишнього чоловіка/дружини у судовому порядку має свою специфіку, адже як правило такі судові справи розглядаються абсолютно з різним результатом. При розгляді справи використовують наступне:

1) рішення суду про розірвання шлюбу;

2) електронні або письмові докази відсутності сплати комунальних послуг;

3) звернення до поліції;

4) постанови суду про притягнення до відповідальності за домашнє насильство;

5) практика Верховного Суду з такої категорії справ.

Матеріальні норми (закон), що використовуються при розгляді спорів про виселення

При тимчасовій відсутності наймача або членів його сім’ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців (ст. 71 ЖК РСР України).

Визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку (ст. 72 ЖК РСР України).

Якщо наймач, члени його сім’ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого жилого приміщення (ст. 116 ЖК РСР України).

Член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом (ст. 405 ЦК України).

Сервітут припиняється у разі припинення обставини, яка була підставою для встановлення сервітуту (ст. 406 ЦК України).

Судова практика у справах, що дають можливість виселити члена сім’ї без згоди

Стаття 72 ЖК України

Обов’язок доказування підстави передбаченої по статті 72 ЖК України для виселення покладений на позивача: 03 серпня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду по справі № 553/907/19: “Аналіз статей 71, 72 ЖК України дає підстави для висновку, що особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщеннями за двох умов: не проживання особи в жилому приміщенні більше шести місяців та відсутності поважних причин такого не проживання.

Вичерпного переліку таких поважних причин житлове законодавство не встановлює, у зв`язку з чим поважність причин відсутності особи за місцем проживання визначається судом у кожному конкретному випадку з урахуванням обставин справи.

Процесуальний закон покладає обов`язок на позивача довести факт відсутності відповідача понад встановлені статтею 71 ЖК України строки у жилому приміщенні без поважних причин. Початок відліку часу відсутності визначається від дня, коли особа залишила приміщення. Повернення особи до жилого приміщення, яке вона займала, перериває строк тимчасової відсутності. При тимчасовій відсутності за особою продовжує зберігатись намір ставитися до жилого приміщення як до свого постійного місця проживання, тому при розгляді позову про визнання особи такою, що втратила право на жилу площу, суд повинен ретельно дослідити обставини, які мають значення для встановлення причин довготривалої відсутності.

Подібні висновки висловлено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 490/12384/16-ц (провадження № 61-37646св18), від 22 листопада 2018 року у справі № 760/13113/14-ц (провадження № 61-30912св18), від 26 лютого 2020 року у справі № 333/6160/17 (провадження №61-7317св19), від 18 березня 2020 року у справі № 182/6536/13-ц (провадження № 61-23089св19), від 12 травня 2021 року у справі № 301/288/20 (провадження № 61-2566св21)

Із урахуванням зазначеного, слід погодитися із висновком апеляційного суду про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачкою не надано достовірних й достатніх доказів на підтвердження обставин не проживання відповідача більше шести місяців у спірній квартирі у зв`язку із втратою інтересу до житла, а також доказів проживання відповідача за іншою адресою.

Звертаючись до суду із цим позовом про визнання відповідача таким, що втратив право користування житлом, яке виступає об`єктом приватизації, позивачка не аргументувала належним чином ані мету, яку вона переслідувала, ані співмірність втручання у право відповідача на житло відповідній меті”.

Стаття 116 ЖК України

Докази домашнього насильства, розмір квартири і інше житло мають значення при розгляді справ.

10 серпня 2022 року Верховний Суд Касаційний цивільний суд направив справу № 753/3072/20 про виселення на новий розгляд при цьому зазначив: “Реакція цивільних судів на позов заявниці не відповідала позитивному обов`язку держави забезпечити заявниці ефективний захист від домашнього насильства. При цьому ЄСПЛ зазначив, що втручання національних органів влади в особисті права, передбачені статтею 8 Конвенції, може бути необхідним для захисту здоров`я та прав інших. У контексті статті 2 Конвенції у справах про домашнє насильство права кривдників не можуть переважати права жертв, зокрема, на фізичну та психологічну недоторканість.

У справі, яка переглядається суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної оцінки наданим позивачкою доказам та не встановили, чи є співмірним втручання в особисті права позивачки, передбачені статтею 8 Конвенції проживання відповідача у спірній квартирі з огляду на вчинене відповідачем домашнє насильство щодо позивачки, та не звернули уваги, що квартира має одну житлову кімнату, в якій, крім власника, проживає двоє дітей. Також суди не встановили, чи наявне у відповідача на праві власності інше житло, тобто чи буде втручання у його право на житло пропорційним меті позову, та чи таке втручання не покладе на нього надмірний тягар”.

Інші справи судів та оцінка аргументів

  • 12 липня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Олійник А. С. (суддя-доповідач), Усика Г. І., Яремка В. В. по справі № 753/21211/20: “Доводи заявниці щодо неоплати ОСОБА_2 комунальних послуг Верховний Суд не бере до уваги, оскільки такі обставини не є підставою для визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням”.
  • 20 червня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Ігнатенка В. М. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Стрільчука В. А., по справі № 127/17899/21 “Дотримуючись балансу між захистом права власності і права особи на житло, апеляційний суд взяв до уваги, що у разі позбавлення ОСОБА_2 права користування відповідним житлом і її виселення, остання, в силу свого матеріального стану, буде неспроможна забезпечити себе власним житлом”.

Разом з тим відповідно до частин першої та другої статті 405 ЦК України члени сім`ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

Отже, при розгляді питання про припинення права користування колишнього члена сім`ї власника житла, суди мають приймати до уваги як формальні підстави, передбачені статтею 406 ЦК України, так і зважати на те, що сам факт припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням, та вирішувати спір з урахуванням балансу інтересів обох сторін”.

  • 14 червня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Луспеника Д. Д., по справі № 345/796/21 досліджував переваги ЦК України над ЖК України, а також зробив гарний висновок: “Питання про визнання припиненим права користування житлом та зобов`язання особи звільнити житло у контексті пропорційності застосування такого заходу має оцінюватися з урахуванням обставин щодо об`єкта нерухомого майна та установлених статтею 50 ЖК України вимог, що ставляться до жилих приміщень, а також наявності чи відсутності іншого житла.

Також необхідно дослідити питання дотримання балансу між захистом права власності та захистом права колишнього члена сім`ї власника на користування будинком.

Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 447/455/17-ц (провадження № 14-64цс20).

Суд апеляційної інстанції, дотримуючись балансу захисту права власності позивача на будинок та права користування цим житлом відповідачем, який вже не є членом її сім`ї, проте зареєстрований у спірному будинку, проживає в ньому з 2010 року та іншого житла не має, та враховуючи те, що негативні наслідки для власника будинку, які зазначені в позовній заяві, позивачкою ОСОБА_1 не доведені, дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Також, установивши, що ОСОБА_1 чинить ОСОБА_2 перешкоди у користуванні спірним житлом, апеляційний суд дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення зустрічних позовних вимог ОСОБА_2 про зобов`язання ОСОБА_1 не чинити йому перешкод у користуванні спірним житловим будинком”.

Позовна заява щоб виписати людину

Позов направлений, щоб виселити людину без її згоди підлягає подачі до загального суду за місцем реєстрації відповідача.

У позові потрібно зазначити обставини і підстави, що будуть відповідати вимогам закону.

У 2022 році судовий збір за подачу таких позовів складає 992 гривні і 40 копійок.

Позов буде розглядатися від 4-х до 8-ми місяців.

Послуги адвоката

Мною як адвокатом по судовим справам надається юридична допомога у спорах, що стосуються зняття з реєстрації людей.

Безпосередньо маю досвід по захисту осіб щодо вселення та виселення. Допоможу вам не тільки у підготовці документів, але і підберу докази в залежності від вашого статусу (позивач, відповідач), буду представляти у суді.

Працюю у відповідності до законів країни та договору про надання правової допомоги.

Мій телефон: 063 202 10 68

Про автора

admin administrator