Чи можна живити лаванду восени в домашніх

Авторadmin

Чи можна живити лаванду восени в домашніх

Зміст:

Розмноження лаванди живцями навесні, влітку і восени: правила і терміни живцювання

Розмноження лаванди, як і більшості інших багаторічників, можливо наступними способами: насінням (посів і на розсаду, і під зиму у відкритий грунт), діленням куща, відводками, живцями. Метод живцювання є одним з найпростіших і популярних. Правильно виконати процедуру зможе будь-який садівник, навіть самий початківець. Таким чином, можна легко розмножити рослинe і збільшити кількість прекрасної, запашної багаторічної рослини в саду.

Коли живцювати лаванду: оптимальні терміни

Живцбвання лаванди можна проводити і навесні, і восени, і навіть влітку. Однак найбільш оптимальні терміни розмноження припадають на той період, коли у багатолітника інтенсивне зростання, на кущику є багато зелених пагонів. Тому найкраще нарізати живці навесні (у кінці квітня, в травні), або ж на початку осені після цвітіння. Кращий час для нарізки живців: ранній ранок або вечір після заходу (тобто коли сонце неактивне). Виконувати процедуру в полуденну жарку і суху погоду не рекомендується. Ставити живці на укорінення пізньої осені недоцільно, тому що ця рослина відчуває себе некомфортно взимку в домашніх умовах, тому вона часто засихає і гине. Можна, звичайно, спробувати це зробити, надавши додаткове освітлення фітолампами, низьку температуру повітря (14-16 градусів тепла), але все одно великий шанс, що рослина загине. Якщо ж ви все-таки нарізали живці пізньої осені, то краще залишити їх в підвалі або льосі. А також можна залишити їх у відкритому грунті або ж прикопати в саду, накривши будь-яким матеріалом до весни. Укореняти живці відразу у відкритому грунті восени можна тільки в теплих, південних регіонах. У більш холодних висаджувати живці у відкритому грунті на укорінення в осінню пору не рекомендується, так як велика ймовірність, що вони не встигнуть наростити хорошу кореневу систему і загинуть при зимових заморозках.

Заготівля живців лаванди: як правильно нарізати?

Хоч нарізка живців лаванди і не представляє собою щось дуже складне, але ж важливо знати деякі нюанси процедури. Нарізати можна гострим, чистим, заздалегідь продезинфікованим інструментом, наприклад, садовим сектором або ножем. Не можна використовувати ножиці, тому що місце зрізу стискається, через це тканину гілочки травмуються і при укоріненні держак швидко загине. Для нарізки необхідно вибирати однорічні пагони (тобто поточного року) з довгими верхівками. Якщо ж на обраній гілці спостерігається цвітіння, то верхівка з квітами обрізається. Після зрізання відразу ж зачищається від листочків нижня частина (перші три-п’ять см.). Тобто виходить зачистити від листя потрібно приблизно 1/3 або 1/2 довжини гілочки. Не можна залишати листочки на нижній частині гілочки, в іншому випадку вони будуть забирати надто багато ресурсів і рослина не зможе як слід вкоренитися, тобто наростити коріння. При цьому не можна чіпати листя у верхній частині, вони необхідні для харчування.

Зверніть увагу! Оптимальна довжина нормального живця лаванди 10-15 см!

Пам’ятайте, що тільки від правильно нарізаних, міцних і здорових гілочок можна успішно розмножити рослину і виростити пишний і гарний кущик багаторічної рослини!

Підготовка ємності і грунту для посадки живців на укорінення

Для успішної та зручної посадки живців лаванди на укорінення необхідно заздалегідь підготувати весь інвентар. А конкретно: посадкову ємність, грунтову суміш, матеріал для дренажу. В якості посадкової ємності підійде індивідуальна тара: горщики, пластикові стаканчики (оптимальний обсяг 300-350 мілілітрів). Можна використовувати і більш об’ємну тару (наприклад, 500 мл.), в такому випадку в один горщик або стакан можна висадити відразу кілька живців. При цьому на дні обов’язково повинні бути дренажні отвори для виведення вологи. Грунтова суміш для посадки живців лаванди повинна бути обов’язково легкою, пухкою, волого-і повітропроникною. У складі почвогрунта обов’язково повинен бути пісок, він зробить суміш більш пухким і дренированним. Наприклад, можна купити універсальний грунт для розсади і додати в нього прожарений річковий пісок (на 2 частини землі 1 частина піску). Якщо у вас немає піску, то можна додати перліт або вермикуліт! А також можна змішати городню землю, торф і пісок (інгредієнти змішуються в рівних частинах). Також відразу краще підготувати матеріал для дренажу, який слід покласти на дно ємності. Дренажний шар необхідний для підтримки оптимального рівня вологості в грунті, для запобігання застою води. Наприклад, можна покласти невеликий керамзит, перліт, биту цеглу, черепки.

Покрокова інструкція посадки живців лаванди на укорінення

Порада! За пару годин до посадки рекомендується обробити живці в розчині стимулятора росту і коренеутворення, наприклад, Корневин, Гетероауксин. Замочування поліпшить зростання корінців і вкорінення в цілому. Виконувати процедуру слід за інструкцією до конкретного препарату.

  1. Приготуйте грунт, стаканчики (при необхідності виконайте на дні дренажні отвори).
  2. Покладіть на дно дренажний шар, оптимальна товщина 2-3 см.
  3. Заповніть стаканчик або горщик грунтом (але не по самі вінця, залиште невеликий проміжок, щоб зручно було поливати).
  4. Злегка ущільніть грунт рукою і зробіть полив чистою водою.
  5. Тепер слід посадити живець очищеним в грунт. Заглиблювати необхідно до самих листочків.
  6. Якщо у вас об’ємний горщик або загальна тара, то в одну ємність можна посадити кілька живців з проміжком в 5 см. Однак такий спосіб не дуже зручний, так як після вкорінення можна буде висадити рослини у відкритий грунт методом перевалки.
  7. Полийте ще раз грунт в горщику чистою, відстояною водою кімнатної температури.
  8. Після повного всмоктування води необхідно живцю надати тепличні умови. Для цього слід накрити живець, наприклад, можна накрити пакетом або пластиковим стаканом.
  9. Приберіть рослини в тепле місце.

За такою ж інструкції ви можете садити живці відразу у відкритий грунт на тимчасову грядку або в теплицю.

Догляд за живцями лаванди в період укорінення в домашніх умовах

Успішне укорінення лаванди в домашніх умовах можливо тільки в тому випадку, якщо черешкам будуть надані оптимальні умови і догляд. Щоб правильно доглядати за рослинами до висадки у відкритий грунт, необхідно виконувати наступні дії:

  • Як сказано вище, живці повинні знаходитися в тепличних умовах (під пакетом або стаканчиком). При цьому дуже важливо, щоб в поліетиленовому пакеті або стаканчику були невеликі отвори (або б він був зав’язаний / надітий не максимально щільно). Це забезпечить нормальний доступ свіжого повітря.
  • Необхідно регулярно (щодня або 1 раз в пару діб) провітрювати живці, відриваючи тепличку.
  • Оптимальна температура повітря близько + 20-25 ° C.
  • Живці повинні знаходитися під розсіяним світлом, не можна допускати попадання прямих сонячних променів.
  • Особливу увагу слід приділити поливу. Нормальне укорінення можливо тільки у вологому грунті, тому важливо підтримувати оптимальну вологість стабільно! Не можна чекати повного пересихання грунту, важливо поливати відразу при підсиханні верхнього шару грунту. Але і заливати водою не можна, інакше рослина легко загинє. Волога при цьому не повинна потрапляти на саму лаванду! Після поливу потрібно відразу зливати залишки води з піддона.

Як і коли висаджувати живці лаванди у відкритий грунт?

Живці в оптимальних умовах при належному догляді вкорінюються приблизно протягом 30-45 діб. Зрозуміти, що укорінення лаванди відбулося успішно, досить просто! Ознаки вкорінення: у рослини відросли бічні пагони, а також в деяких випадках можна побачити через дренажні отвори відросші корінці. Якщо ви побачили ці ознаки, значить, пора пересаджувати вкорінені живці лаванди у відкритий грунт!

Місце на дачі для висадки лаванди потрібно вибирати саме сонячне, відкрите без застою вологи.

Пересаджувати вкорінені саджанці на постійне місце слід методом перевалки. Тобто потрібно за кілька годин до процедури полити рослини звичайною водою. Потім акуратно вилучити молоду лаванду разом з цілою грудкою землі (руйнувати її не можна!) і висадити в лунку на обраному ділянці. Після засипати порожнечі в лунці звичайною землею, ущільнити грунт, рясно полити водою.

Відразу після пересадки необхідно в перші кілька тижнів адаптації рослин притенити їх з південного боку. Наприклад, можна поруч натягнути спанбонд на саморобний каркас.

Зверніть увагу! Якщо пересадка проводиться восени, то після процедури потрібно замульчувати грунт навколо рослин для захисту кореневої системи від заморозків. Мульча (торф, перегній, тирса) укладається навколо шаром в 7-10 см.

До речі, зовсім не обов’язково пересаджувати молоді рослини у відкритий грунт. Цілком можна пересадити лаванду у великі горщики або діжки і вирощувати в домашніх умовах, а точніше, на підвіконні або навіть в саду. При належному догляді багаторічна рослина добре росте і цвіте в умовах обмеженої площі харчування. Тільки ось зиму в квартирі вона переносить погано, тому потрібно бути з нею гранично делікатними.

Живцювання – зручний спосіб розмноження лаванди, який підійде будь-якому квітникарю. Від вас вимагається лише трохи запастися терпінням, очікуючи, коли живці укорінятимуться, а в іншому труднощів виникнути не повинно!

Пересадка лаванди восени – підготовка до зими

Для чого потрібно пересаджувати лаванду. В яких регіонах це робиться навесні, а в яких восени. Інший догляд за квіткою перед зимівлею: обрізка, підживлення, укриття. Помилки садівників.

Давно мріяла виростити лаванду. Спочатку думала посадити її в кімнатному горщику, але побоялася, що різкий аромат буде турбувати дітей. А тут ми якраз купили дачу, я стала з захватом поратися на грядках, не забуваючи і про клумбах. Лаванда була першою квіткою, який я виростила з насіння.

Для чого ми пересаджуємо лаванду

Причин може бути безліч:

  • купівля квітки і перенесення саджанця з горщика у відкритий грунт;
  • розмноження лаванди, самосевно нарастившей нові кущики;
  • переїзд і бажання прихопити з собою найулюбленіші квіти;
  • ландшафтне перепланування ділянки…

І це ще не повний перелік причин.

В яких регіонах можна пересаджувати лаванду восени?

Так як лаванда — теплолюбна рослина, висаджувати її в середній смузі та на півночі варто навесні, коли все заморозки закінчаться. Якщо тут її висадити восени, до морозів вона може не встигнути вкоренитися і вимерзне.

Якщо ж ви живете в південних областях Росії, України або в Молдові, у вас даний квітка добре переживе осінню пересадку.

Як правило, пересадку проводять в середині жовтня. Проте в районі Воронежа, Самари і Ульяновська краще поспішити, відправивши лаванду у відкритий грунт на початку вересня.

Лаванда: вирощування в саду, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 13 лютого 2019 Перша редакція: 13 вересня 2016 🕒 12 хвилин 👀 108728 разів 💬 14 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за лавандою
  • Квітка лаванда – опис
  • Посадка лаванди у відкритий ґрунт
    • Коли садити лаванду ґрунт
    • Розсада лаванди
    • Як садити лаванду в ґрунт
    • Підзимовий посів лаванди
    • Вирощування лаванди
    • Обрізування лаванди
    • Розмноження лаванди
    • Шкідники і хвороби лаванди
    • Лаванда в Москві і Підмосков’ї
    • Лаванда взимку
    • Лаванда французька (Lavandula stoechas)
    • Лаванда гібридна (Lavandula x intermedia)
    • Лаванда зубчаста (Lavandula dentata)
    • Лаванда вузьколиста (Lavandula angustifolia)
    • Лікувальні властивості лаванди
    • Лаванда – протипокази
    • Коментарі

    Рослина лаванда (лат. Lavandula) належить до роду родини Ясноткові, що налічує близько 30 видів. Зростає квітка лаванда в природних умовах на Канарських островах, у Східній і Північній Африці, Австралії, Аравії, Індії та на півдні Європи. У культурі по всьому світу вирощують тільки два види цієї рослини – лаванду широколисту (французьку) і лаванду вузьколисту, або лікарську (англійську). Назва рослини походить від латинського lava, що в перекладі означає «мити» і вказує на призначення лаванди в Стародавньому світі – римляни та греки використовували рослину для прання й миття.

    Сьогодні квіти лаванда ростуть не тільки в приватних садах, а й у ролі цінної ефірноолійної культури вирощуються в промислових масштабах.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за лавандою

    • Посадка: посів насіння в ґрунт – у жовтні, посів насіння на розсаду – у лютому або березні, висадка сіянців у ґрунт – у кінці травня або на початку червня.
    • Цвітіння: у другій половині літа.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: сухий, дренований, піщаний або суглинний, сpH 6,5-7,5.
    • Полив: регулярний і рясний, у посуху частий.
    • Підживлення: двічі за сезон: навесні – мінеральним комплексом із підвищеною азотною складовою, восени – калійно-фосфорними добривами.
    • Підгортання: навесні й восени потрібно високо підгортати старі кущі.
    • Обрізування: після цвітіння зрізають суцвіття, а восени вкорочують гілки. При досягненні десятирічного віку проводять омолодження куща, обрізавши всі гілки на висоті 5 см від землі.
    • Розмноження: насінням і вегетативно – відсадками, живцями й поділом куща.
    • Шкідники: цикадки (слиняві пінниці), райдужні жуки та попелиця.
    • Хвороби: сіра гниль.

    Квітка лаванда – опис

    Лаванда – багаторічний вічнозелений чагарник із дерев’янистим корінням, що йде в глибину на 2 метри, численними здеревілими в нижній частині пагонами, що сягають у висоту 60 см, супротивними сидячими лінійними сріблясто-зеленими листками з м’яким опушенням і запашними синіми або синьо-бузковими квітками, зібраними в перервані колосоподібні суцвіття по 6-10 штук у кільцях. Суцвіття формуються на верхівках безлистих стебел. Цвітіння лаванди починається у другій половині літа. Лаванда – чудовий медонос. Насіння лаванди при правильному зберіганні здатне зберігати прорісність багато років.

    Лаванда є родичем таких культур, як гісоп, базилік, м’ята, меліса, собача кропива, материнка, шавлія і розмарин. Ми розповімо вам, як виростити лаванду з насіння, які умови вирощування лаванди у відкритому ґрунті, як здійснюється посадка лаванди і догляд у відкритому ґрунті, як розмножити лаванду, як зимує лаванда в Москві й дамо багато цікавої та корисної інформації про цю садову рослину.

    Посадка лаванди у відкритий ґрунт

    Коли садити лаванду ґрунт

    Посадка лаванди в ґрунт здійснюється або насінням у жовтні, або розсадою в кінці травня. Щоб виростити лаванду з насіння, посівний матеріал слід купувати на початку зими або восени, оскільки перед посівом у ґрунт насіння для підвищення прорісності стратифікують упродовж 2 місяців при температурі 5 ºC. Зазвичай насіння, змішане з вологим піском, проходить стратифікацію в овочевому ящику холодильника. Сіють насіння лаванди на розсаду в лютому або березні.

    Розсада лаванди

    Поки насіння лежить у холодильнику, підготуйте посудину для посіву та субстрат для насіння, ретельно змішавши дві частини перегною з однією частиною ріні. Просійте суміш – насіння лаванди дуже дрібне, тому субстрат не має містити ніяких грудок – і прожарте її в духовці при температурі 110-130 ºC або пролийте розчином перманганату калію яскраво-рожевого кольору. Ґрунтову суміш, що пройшла обробку, покладіть у посудину для вирощування з дренажними отворами на шар дренажу.

    У самому кінці зими або напровесні посійте насіння лаванди по поверхні субстрату в контейнері, присипте його шаром піску завтовшки 3 мм, обприскайте з розпилювача теплою водою, накрийте для утворення парникового ефекту склом або поліетиленовою плівкою й помістіть у світле, тепле місце. Час від часу посіви потрібно провітрювати, піднімаючи покриття. Пророщують насіння при температурі 15-22 ºC.

    Як доглядати за лавандою в розсадний період? Тільки-но з’являться сходи, вам доведеться організувати їм додаткове підсвічування, щоб розсада лаванди не витягувалася. Щодня знімайте на деякий час покриття, щоб сіянці звикали до температури в кімнаті, і щойно вони до неї адаптуються, плівку можна буде прибрати зовсім, а сіянці розсадити так, щоб відстань між ними була не менше 5 см.

    Як садити лаванду в ґрунт

    Наприкінці травня настає пора висаджувати лаванду в сад. Найчастіше лавандою прикрашають альпійські гірки, використовують у ролі бордюру або садять обабіч стежок. Добре росте лаванда під яскравим сонцем. Не саджайте її на заболочених ділянках або в місцях із високим заляганням ґрунтових вод, оскільки лаванда дуже чутлива до надлишку вологи. Ґрунт рослина воліє сухий, супіщаний, але непогано росте і на суглинках із гарним дренажем. Оптимальний показник кислотності для рослини 6,5-7,5 pH. У кислий ґрунт доведеться вносити мелений вапняк. Перед посадкою лаванди необхідно підготувати ділянку: скопати на глибину не менше 20 см і добре розпушити ґрунт, вносячи під перекопування торф або компост.

    Як посадити лаванду? Посадка лаванди проводиться з відстанню між сіянцями 80-90 см, а між кущами високорослої лаванди дотримується дистанція 120 см. Глибина ямки має бути такою, щоб у неї вільно помістилася коренева система саджанця. Коріння перед посадкою злегка підрізають, потім встановлюють кущ лаванди в ямку і закопують його, заглиблюючи кореневу шийку на 4-6 см. Після посадки саджанці лаванди рясно поливають.

    Підзимовий посів лаванди

    У районах із теплими зимами краще сіяти насіння лаванди просто в ґрунт. Роблять це в жовтні, після того, як підготують ґрунт на ділянці, внісши під перекопування торф, а якщо ґрунт занадто вологий, то в нього додають дрібний гравій або пісок для підвищення волого- і повітропроникності. Насіння сіють на глибину 3-4 см, злегка ущільнивши після посіву поверхню ґрунту. Якщо осінь стоїть суха, полийте посіви, але не дуже рясно, а з першим снігом накидайте на ділянку невеликий замет.

    Догляд за лавандою в саду

    Вирощування лаванди

    Тільки-но на саджанцях лаванди з’являться перші суцвіття, їх бажано видалити, щоб молоді рослини, не витрачаючи сили на цвітіння, могли зміцніти й наростити потужну кореневу систему. Перший рік лаванда в саду росте дуже повільно, тому необхідно боротися з бур’яном, який може заглушити саджанці. Як виростити лаванду? Якого догляду потребує лаванда на дачі? Вам доведеться регулярно і рясно поливати рослину, а в сильну спеку поливання мають стати частими. Після поливань або дощів необхідно розпушувати між кущами ґрунт і прополювати ділянку, але якщо ви хочете зберегти час і сили, замульчуйте після посадки ґрунт між кущами торфом.

    Старі кущі навесні й восени варто високо підгортати – цей захід сприяє утворенню нових пагонів на старих гілках. Окрім зазначених процедур, вам доведеться займатися обрізанням лаванди й вносити в ґрунт підживлення, віддаючи перевагу калійним добривам, оскільки гній і азотні добрива сприяють лише наростанню зелені, але гальмують цвітіння лаванди, заради якого, власне, її й вирощують.

    Обрізування лаванди

    Вирощування лаванди зажадає від вас проведення щорічного обрізування рослини. Тільки-но закінчиться цвітіння, зріжте зів’ялі суцвіття, а восени вкоротіть гілки, підтримуючи форму куща. Не допускайте, щоб лаванда сильно витягувалася вгору, тому що в вітряну погоду її кущі будуть вилягати і втратять декоративність. Коли кущ досягне десятирічного віку, доцільно провести його змолоджуюче обрізування, вкоротивши всі гілки до 5 см. Так само можна вчинити і з молодим кущем, якщо його цвітіння не вирізняється пишнотою.

    Розмноження лаванди

    Розмножується лаванда, крім насіннєвого способу, також поділом куща, відсадками й живцями.

    Якщо ви вже маєте кущ лаванди на ділянці або вам вдалося роздобути у когось однорічний здеревілий пагін рослини, у вас цілком може вийти лаванда з живців. Наріжте з пагона живці завдовжки 8-10 см, посадіть їх у вологий пухкий ґрунт, заглибивши нижній зріз на 2-3 см, і накрийте скляними банками. Зняти банки можна буде, коли живці вкореняться.

    Щоб розділити кущ лаванди, його потрібно до цього підготувати. Восени, після цвітіння, великий кущ обрізають на висоті 10 см і підгортають, заповнюючи землею весь простір між пагонами. Навесні підгортання повторюють. Упродовж літа кущ дає рясну парость. Восени кущ можна викопати, розділити на частини з добре розвиненими коренями й пагонами та розсадити.

    Для розмноження відсадками навесні відгинають кілька пагонів, укладають їх у канавки завглибшки 3-4 см, закріплюють у такому положенні, засипають ґрунтом і поливають. Усе літо ґрунт над відсадками тримають у вологому стані, а наступної весни вкорінений пагін відокремлюють від куща, ділять на частини й пересаджують їх на постійне місце.

    Шкідники і хвороби лаванди

    Лаванда у відкритому ґрунті надзвичайно стійка і до захворювань, і до шкідників, але від проблем не застрахована й вона. Іноді лаванда може потерпіти від цикадки, або слинявої пінниці, і райдужного жука, а з хвороб лаванду може вразити сіра гниль.

    Цикадок і райдужних жуків доведеться збирати руками, після чого слід обов’язково змінити шар мульчі на ділянці. А сіру гниль, яка, як правило, з’являється у вологе дощове літо або в разі хронічного перезволоження ґрунту занадто частими поливаннями, вилікувати не можна, але можна видалити й спалити уражені захворюванням частини лаванди, щоб інфекція не поширилася на всі рослини. І, звичайно, потрібно переглянути режим поливу лаванди.

    Лаванда в Москві і Підмосков’ї

    З повною впевненістю в успіху в умовах Москви і Московської області можна вирощувати тільки лаванду англійську – вузьколисту, або лікарську. Посадка лаванди і догляд за нею в середній смузі здійснюється за тими ж принципами і майже в ті самі терміни, що і в більш теплих районах. Насіння сіють у ґрунт, коли минуть поворотні заморозки – у другій половині травня, а розсаду висаджують на початку червня. Сіяти насіння під зиму ризиковано – воно може замерзнути.

    Лаванда – догляд після цвітіння

    Лаванда взимку

    Якщо у вашій місцевості температура взимку може опуститися нижче 25 ºC, вам потрібно надійно захистити від морозів ділянку з лавандою, проте не застосовуйте в ролі утеплювача опале листя, оскільки під ним лаванда взимку може згнити. Найкраще після осіннього обрізування накрити кущики лаванди ялиновим гіллям.

    У районах з не настільки холодними зимами лаванду вузьколисту не вкривають.

    Види і сорти лаванди

    У культурі поки що вирощують тільки такі види лаванди, як лаванда вузьколиста (англійська) і французька лаванда, вона ж широколиста. Але оскільки існують і інші придатні до вирощування в культурі види лаванди, ми пропонуємо вам їх опис. Отже:

    Лаванда французька (Lavandula stoechas)

    або лаванда широколиста (Lavandula latifolia) родом із південного заходу Європи. Вона вирізняється сильним ароматом і красою квіток різних відтінків фіолетового, рожевого, бузкового, зеленого, бордового й білого кольорів. Цвітіння у лаванди французької починається раніше, ніж у інших видів рослини – у квітні або травні – і триває до липня, але в кінці літа широколиста лаванда може зацвісти знову. Лаванда французька не така холодостійка, як англійська, тому вирощують її переважно в теплих районах. Найпопулярнішим різновидом цього виду є Lavandula stoechas pedunculata, або «метелик» (Papillon), із квітками оригінальної форми. Із сортів лаванди широколистої найвідоміші:

    • Йеллоу Вейл – сорт із темно-фіолетовими квітками, малиновими приквітками й жовто-зеленим листям;
    • Рігал Сплендур – сорт із темно-фіолетовими квітками;
    • Рокі Роуд – новий різновид із великими лілово-блакитними квітками, що розпускаються в липні;
    • Тіара – великі блакитні квітки з кремовими приквітками;
    • Хелмсдейл – сорт із бузково-бордовими квітками.

    Лаванда гібридна (Lavandula x intermedia)

    або лаванда голландська є групою високодекоративних гібридів між лавандою англійською та іншими видами роду. Це великі рослини зі сріблястим вузьким листям і великими продовгуватими квітками на довгих квітконосах, зігнутих під вагою квіток. Цвітіння лаванди гібридної починається в липні. Найвідоміші сорти лаванди голландської:

    • Альба – сорт із білими квітками;
    • Арабіан Найт – сорт із квітками темно-блакитного або темно-фіолетового забарвлення;
    • Соєрс – форма зі світло-ліловими квітками;
    • Гроссо – сорт із великими квітками лілово-фіолетового відтінку;
    • Річард Грей – компактний кущ із темно-ліловими квітками.

    Лаванда зубчаста (Lavandula dentata)

    походить із Середземномор’я. Це теплолюбна компактна рослина з м’яким порізаним листям сріблястого відтінку і великими запашними квітками, що розкриваються в липні. Рослина не вирізняється холодостійкістю. Найпопулярнішим різновидом лаванди зубчастої вважається Ройал Кроун – рослина з ліловими квітками.

    Лаванда вузьколиста (Lavandula angustifolia)

    або лаванда англійська, або лаванда лікарська (Lavandula officinalis = Lavandula spicata) походить із Південної Європи. Це багаторічний чагарник зі сріблясто-зеленим листям і невеликими блакитно-бузковими квітками, що зацвітають у липні або серпні. Це найбільш зимостійкий вид лаванди. Найвідомішим різновидом лаванди вузьколистої є лаванда дельфінієподібна, що сягає у висоту не більше 30 см, але вона має дуже красиве сріблясте листя. Дуже поширена також лаванда Хідкоут, яку використовують переважно для невисоких огорож. Із сортів лаванди англійської найбільш затребувані в культурі:

    • Альба – сорт заввишки до 50 см із білими суцвіттями;
    • Розеа – кущ заввишки до 40 см із лілово-рожевими квітками;
    • Манстед – кущ заввишки близько 40 см із квітками насиченого синього відтінку;
    • Хідкоут Джайнт – компактна рослина заввишки до 60 см;
    • Хідкоут Блю – компактний кущ заввишки до 40 см із синьо-фіолетовими суцвіттями.

    Властивості лаванди – шкода і користь

    Лікувальні властивості лаванди

    Всі наземні частини лаванди містять ефірну олію, до складу якої входять ліналоол, кумарини, урсолова кислота, дубильні речовини, гераніол і борнеол. Трояндова олія має багато корисних властивостей і знаходить широке застосування в парфумерно-косметичній промисловості та в медицині. Олією лаванди лікують опіки та забої.

    Лаванду використовують для лікування захворювань судин головного мозку, паралічу й судом після інсульту, а також для позбавлення від головного болю, запаморочення та сонливості. Вона має сечогінний ефект, знімає зубний біль. Чаєм із лавандою можна зняти спазм і дискомфорт шлунка.

    Допомагає лаванда при меланхолії, дратівливості, істерії й неврастенії, а також при грипі, астмі, бронхітах, кашлюку, туберкульозі, ентериті, метеоризмі, атонії шлунково-кишкового тракту, глистах, ревматизмі, циститі, аменореї, гіпертензії, лихоманці й різних висипах.

    Лікарі відзначають чудовий ефект настою лаванди на загальний психічний стан людини та на її нервову систему загалом. Він знімає стрес і знижує негативний вплив несприятливих факторів на свідомість і психічний стан людини, допомагає відновити сили та енергію і стимулює розумову активність.

    Зелень лаванди використовують для лікувальних ванн, а сухі суцвіття – як засіб проти молі при зберіганні одягу та для ароматизації приміщення й білизни.

    Лаванда – протипокази

    Не рекомендується використовувати лавандову олію в період вагітності, особливо в перші місяці, оскільки лаванда стимулює скорочення мускулатури матки. Не застосовують олії й після аборту, щоб не спровокувати кровотечу. Протипоказана лаванда під час прийому препаратів, що містять залізо чи йод.

    Інтенсивне застосування олії може викликати депресію й подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

    Препарати на основі лаванди мають сильний вплив і можуть викликати сильну алергічну реакцію при індивідуальній незносності рослини, тому перш ніж їх застосовувати, обов’язково порадьтеся з лікарем.

Про автора

admin administrator