Чи потрібно цілодобово досвічувати розсаду

Авторadmin

Чи потрібно цілодобово досвічувати розсаду

Підсвічування для розсади [навіщо, способи та рекомендації]

Чи так важливе підсвічування? Якщо доросла рослина вже пройшла стадії бурхливого поділу і на величину світлового потоку реагує мало, то для томату, що росте, регулярність і якість освітленості має величезне значення.

Має значення як спектральний склад, а й віддаленість джерела. Наприклад, щоб стимулювати проростання, потрібне червоне світло, а ось далеке джерело придушуватиме цей процес. На ближчій відстані цей спектр позитивно впливає на ростові процеси.

Зелений, жовтий та помаранчевий спектри не мають особливого впливу.

Щоб зростання стебла стримати, і не дозволити міжвузлям сильно збільшиться, а розсаді томатів витягнутися, ніжний синій спектр. Клітини томату реагують на нього розподілом, і стебло стає товщим.

Якщо оцінювати загальну освітленість, її збільшення сприяє прискоренню цвітіння, терміни закладки першої кисті скорочуються, зменшується кількість листя, до квіткової першої кисли.

При слабкій освітленості неможливо згодом досягти особливої ​​великоплідності томатів.

Щоб визначитися, скільки підсвічувати розсаду томатів та якими саме лампами це зробити найбільш оптимально, слід розглянути деякі нюанси.

Схеми досвічування – вибираємо правильно

Для городніх культур, незалежно від віку, потрібна освітленість 20-40 тис. люкс. Навіть у ясний день лютого-березня на підвіконні освітленість не перевищує 5 тис. люкс. Такий дисбаланс триває до кінця травня. Сіянці витягуються і ростуть кволими. Надалі вони важко переносять пересадку на постійне місце, процес акліматизації затягується.

Молодим рослинам світло життєво необхідне. Усі складові спектру впливають на зростаючий сіянець томату.

  • Червоне світло сприяє формуванню кореневої системи, цвітінню та плодоношенню.
  • Сині промені стимулюють поділ клітин і гальмують зростання стебла – розсада не витягується, росте міцною.
  • Жовта, помаранчева та зелена складові спектру не мають жодного специфічного впливу, тільки на фотосинтез.

У комплексі світло стимулює розвиток та зростання розсади, дає енергію для фотосинтезу та загальнозміцнюючий ефект.

Найпростіше зібрати систему з готових люмінесцентних ламп. Простота конструкції не викликає труднощів навіть у новачка. Залежно від площі, що освітлюється, газорозрядні трубки монтуються на жорсткій базі з інтервалом 10-15 см паралельно.

Бажано використовувати підкладку із дзеркальним шаром – це підвищує ефективність досвітлення.

Від режиму досвічування залежить як стан розсади, а й урожай помідорної грядки: розмір плодів та його кількість. За допомогою грамотно складеного режиму досвічування можна регулювати терміни плодоношення та дозрівання – дачники північних регіонів можуть вирощувати великоплідні урожайні сорти середніх та пізніх термінів дозрівання.

Насправді застосовують 3 схеми досвечивания розсади томатів.

Практика показала, що безперервна робота ламп дає відчутне збільшення до врожаю за рахунок прискореного зростання розсади і більш раннього плодоношення.

Проте, сіянці виявляли ознаки мінерального голодування – невідповідність між виробленими вуглеводами та спожитими мікроелементами.

Такий режим добре показав себе при вирощуванні розсади у великих кількостях. У домашніх умовах такий розподіл часу є неприйнятним, з перемиканнями справляється автоматика великих агропідприємств.

Рослинам потрібен відпочинок для засвоєння продуктів фотосинтезу, що цілком підтверджено у 3-му експерименті. Обов’язкова перерва на збалансоване засвоєння продуктів фотосинтезу може бути менше 4-5 годин. За врожайністю така розсада лише трохи поступається 1-му варіанту, причому рослини міцні і здорові. Витрата електроенергії нижче, що позначається і собівартості розсади.

Основні рекомендації

Щоб зрозуміти, як правильно підсвічувати розсаду томатів, потрібно згадати, що:

  • Потужність світла вимірюють у люменах, при більшому їх значенні, більше і світла;
  • освітленість прописують на люксах.

Виглядає так: Якщо потік світла в 1 Лм освітлює 1кв.м., то освітленість дорівнює 1 Лк

З курсу фізики необхідно згадати і те, що освітленість обернено пропорційна квадрату відстані від випромінювача до рослини. Це означає, що якщо джерело весел на 0,5 м, а ви підняли її на 1 м (збільшили відстань вдвічі), то освітленість буде менше в 4 рази. При плануванні системи можна скористатися такою формою:

  • Якщо від точки освітлення до рослини 1 м, то освітленість 1000 лк;
  • 2 м відповідно 250 лк;
  • 3 м – 111 Лк.

Залежність від градуса кута, під яким іде світловий потік, також велика. При монтуванні системи краще щоб світло падало перпендикулярно розсаді.

Томатній рослині немає потреби підбирати джерело, яке дає більше ніж 8000 лк.

Якщо з боків площі з розсадою обладнати світловідбивачі, ефективність освітленості поліпшиться в рази.

Загартування розсади та висаджування у відкритий грунт

Перед тим, як пересаджувати помідорну розсаду на грядки городу, рослини треба гартувати. Це необхідно для того, щоб сіянці легше адаптувалися до нового довкілля, мікроклімату, температур, вітру і т. д. До того ж сам процес перенесення викликає стрес, що знижує імунітет культури.

Загартовування здійснюється так:

  1. За 15-20 днів до пересадки у відкритий ґрунт ємності виносять на повітря або відчиняють вікна. Врахуйте, що погода має бути теплою та сонячною.
  2. Спочатку виставляти розсаду на годину.
  3. Протягом тижня час щодня зростає на 60-90 хвилин.
  4. Після 7-ми днів загартування можна залишати відкритими вікна на всю ніч.
  5. Обов’язково скорочується обсяг та частота поливів.

Перед пікіруванням на город за 3-4 дні необхідно зрізати 3 нижні листки, але так, щоб на стеблі залишалися пінечки в 1-2 см. Пересадка:

  1. Підготувати ґрунт – перекопати, удобрити, вирити лунки.
  2. Зволожити ямки.
  3. Вставити по 1-2 кущики розсади в лунки разом із землею із горщика.
  4. Присипати ґрунтом.
  5. Полити водою.
  6. На ніч прикрити пластиковою пляшкою або плівкою (за температури нижче 13 градусів).

Коли та скільки підсвічувати?

Навіть змонтувавши систему підсвічування, дотримуючись всіх законів фізики, необхідно чітко знати в який період і скільки саме підсвічувати розсаду. Щоб не помилитися в підрахунках і розуміти скільки досвічувати розсаду томатів, потрібно врахувати, що процес фотосинтезу проходить тільки на світлі.

Для того, щоб провести процес правильно, слід скористатися такими рекомендаціями:

  1. Як тільки з’явилися сходи: тривалість світлового дня 24 години і так протягом 2-3 днів;
  2. Фаза рослини сіянець (до пікірування) необхідно забезпечити 16 годин протягом 10-12 годин;
  3. Після пікірування, до 30 денного віку, потрібно 16 годин світлового дня;
  4. З 30 денного віку до 60 денного щонайменше 14 годин.

Деякі овочівники надмірно стараються і забезпечують 24 годинний світлий день, а потім дивуються, що результат зовсім зворотний.

З’ясовуючи, коли підсвічувати розсаду помідор слід зазначити, що світловий день переривати не можна, він має бути безперервним. А ось збільшувати його можна як у ранкові години, рівномірно розподіливши між ранком і ввечері.

Помилка 7: надмірне заглиблення насіння

Купівля
поганої якості — перша, найзначніша і найпоширеніша помилка при вирощуванні розсади, адже саме від їхньої якості неабияк залежатиме результат. Бажання заощадити зрозуміло, але будьте обережні: воно може вас підвести! З неякісного насіння в кращому разі виростуть слабкі рослини, ну а в гіршому взагалі нічого не виросте.

Насіння має бути якісним

Тому економте розумно: купуйте насіння відомих фірм у перевірених постачальників. На пакетах обов’язково має бути зазначено кількість насіння, що знаходяться всередині (в г або шт.), Термін їх придатності та номер партії. Вичерпну інформацію про те, як вибрати якісне насіння, ви знайдете у статті 7 найважливіших правил вибору насіння. Корисно також дізнатися, які 10 помилок при виборі насіння вважаються найпоширенішими, і не допускати їх.

Спроба «поліпшити» посівні якості насіння, вже обробленого

здатна призвести до дуже сумних наслідків. Як мінімум, вона зведе нанівець усі переваги вашої покупки. У гіршому випадку в результаті подібної старанності насіння може втратити схожість.

Інформація про виконану передпосівну обробку міститься на звороті упаковки з насінням. Деякі види (наприклад, дражування) можна визначити і візуально. Детальніше про способи промислової обробки насіння, про їх особливості та користь розповість стаття Плазмові, інкрустовані та ще 6 видів незвичайного насіння.

Якщо заглибити насіння в ґрунт більше, ніж потрібно, це може стати причиною того, що воно не проросте взагалі або проросте одиниці, тому не перестарайтеся під час посіву!

. Не забуваємо і про те, що є світлоподібне насіння — його взагалі не можна присипати ґрунтом, тому що важливою умовою для їх проростання є світло. Інформацію про глибину закладення насіння виробники, як правило, теж вказують на упаковці.

Порівняємо світловіддачу, переваги та недоліки

  • Лампа розжарювання – світлове випромінювання низьке, близько 17 лм/ват;
  • Галогенова – термін роботи цієї лампи вище в рази, світловіддача близько 25 лм/ват, вище і колірна температура як одиниця яскравості 2800 КК, світло такої лампи жовте;
  • Ксенонова газорозрядна лампа – колірна температура 4300 і підсвічування розсади томатів буде більш ефективним. Така лампа при світлі дає блакитний колір та її світловіддача близько 70 лм/ват;
  • Люмінесцентна лампа покаже світловіддачу 70-100 лм/ват;
  • Лінійні лампи їх діаметр може бути 16 мм або 26 мм, дуже часто такі лампи використовують у тому випадку, якщо природного світла немає зовсім. Високий рівень синього та червоного спектру випромінювання сприяє оптимальному перебігу процесів фотосинтезу, при цьому прискорюється ріст та розвиток розсади. Світловіддача на рівні 47-100 лм/ват;
  • Натрієві лампи високого тиску ДНаТ – основний спектр світла, що випромінюється цими лампами – червоний. Він сприяє зміцненню коріння та закладенню бутонів, а також цвітінню. Досвідчені овочівники, знаючи яке світло потрібне для розсади помідорів, у певний період, цього типу лампи застосовують для розсади у віці 30-60 днів. Світловіддача натрієвого випромінювача до 200 лм/ват. Цього ж типу, але з модифікацією ДНаЗ лампа має дзеркальне покриття, що відображає шар. Такий освітлювач служить довше, ККД її більше і сягає 95%;
  • Металогалоїдні (ДРІ) лампи. На сьогоднішній день це найефективніші світильники з високим коефіцієнтом світлопередачі. 100 лм/ват це їх світловіддача;
  • Світлодіодні лампи – співвідношення споживаної потужності і ККД дуже високо, саме це ставить такого типу лампи на перше місце, щоб було проведено підсвічування для помідорів на підвіконні.

Яке підсвічування ви б не вибрали розсаду краще розміщувати на підвіконнях вікон з південною орієнтацією.

Графік підсвічування кожен овочівник підбирає такий, який найкраще задовольнив би саме його. Однак при виборі слід врахувати, що як переривання світлового потоку, так і зміна його в один чи інший бік негативно позначається на рослинному організмі.

Жодне підсвічування, навіть найефективніше, не може замінити сонячне світло, тому, як тільки буде можливість потрібно виносити розсаду на відкриті тераси для гарту, провітрювання та отримання сонячних ванн.

Яку лампу вибрати

Кожен городник намагається підсвічувати правильно з огляду на потребу городніх культур.

Кольори корисні для рослин:

  • Червоний необхідний збільшення синтезу хлорофілу. При дефіциті відбувається викривлення рослин.
  • Синій – не дозволяє стеблині витягуватися, а навпаки, сприяє його потовщенню. Стебло стає міцнішим, а значить життєздатнішим.
  • Жовтий, помаранчевий – абсолютно марні для рослин.

Яку лампу вибрати для підсвічування? Найкраще підходять люмінесцентні, світлодіоди або фітолампи.

Контроль якості підсвічування

Як би не проводилося підсвічування, виробничими світильниками, або світлодіодний світильник для розсади томатів своїми руками зроблений, і на свій розсуд, у будь-якому випадку світло повинне розподілятися по рослинних клітинах рівномірно.

Якщо якась ділянка висвітлюється недостатньо, через деякий час це буде помітно, оскільки розсада витягуватиметься або матиме блідо-зелений колір. І тут потрібно відрегулювати як кут освітленості, і відстань.

Показником недостатньої освітленості є і «тягнучість» паростків у бік вікна, в нормі розсада повинна рости вертикально.

Помилка 6: недотримання термінів вирощування

Багато землеробів-початківців помилково вважають, що дотримуватися термінів посіву та вирощування розсади необхідності немає: подумаєш, трьома тижнями раніше або двома тижнями пізніше — яка, здавалося б, різниця, коли сіяти насіння? Проте різниця є, і вона суттєва.

Дуже важливо посіяти розсаду вчасно

Недотримання термінів призведе до того, що рослини вийдуть слаборозвиненими і можуть прижитися після пересадки на постійне місце. Приблизний термін висіву насіння на розсаду завжди вказується виробником на звороті упаковки, на нього і орієнтуйтеся. Універсальний спосіб розрахунку термінів посіву для овочевих культур ви знайдете у статті Коли сіяти овочі на розсаду.

Чому жовтіє листя у розсади баклажанів.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

7 рослин, які можна посіяти на розсаду вже зараз

Посів овочів на розсаду можна сміливо розпочинати вже в лютому, щоб отримати ранній врожай томатів, огірків, інших овочів та зелені.

Дізнайтеся з матеріалу Styler нижче, що і в які терміни саме час садити в останній місяць зими.

Що садити, а з чим зачекати

Рання розсада не завжди дорівнює хорошому врожаю. Треба враховувати особливості кожної рослини. Адже швидкорослі культури тільки повитягуються і страждатимуть від нестачі світла і площі, доки дочекаються пересадки у відкритий ґрунт чи парник/теплицю.

А от ті, яким для росту потрібен додатковий час, вже можна готувати до посадки.

Щоб точно зрозуміти, які рослини можна висаджувати, варто в першу чергу вивчити упаковку з насінням. Позаяк ті самі огірки чи томати можуть бути ранніми, середніми, пізніми – все залежить від сорту.

Не менш важливими є кліматичні умови. Для південних широт лютий – це практично весна і найгарячіша розсадна пора, оскільки в кінці квітня або початку травня можна буде сміливо висаджувати сіянці на грядки.

А от у районах середньої смуги і в травні частенько бувають заморозки. Садіння у відкритий ґрунт доводиться відкладати до кінця весни, а іноді і до червня. Тому розпочати посівну в лютому можуть собі дозволити тільки власники теплиць, парників і захищених теплих грядок.

Для мешканців північних областей рання посадка ні до чого, якщо у вас нема теплиці, яка опалюється.

Крім того врахуйте, чи буде у вас можливість досвічувати розсаду. Якщо площа чи можливості не дозволяють, дочекайтеся весни, коли світловий день стане довшим. Якщо ж є стелажі чи просторі підвіконня, в нагоді стане фітолампа.

Які рослини можна садити в лютому

Суницю на розсаду в лютому садять ті, хто хоче отримати ягоди з кущів відразу, в цьому ж році. Для цього вам потрібно насінню провести стратифікацію, тобто витримати деякий час в холоді.

Візьміть пластиковий контейнер з кришкою, зробіть знизу кілька дренажних отворів і наповніть його ґрунтом. Злегка змочіть землю і розсійте зверху насіння. До верху наповніть контейнер снігом і закрийте кришку. Поставте ємність в холодильник на 14 днів.

Через два тижні виставте ящик на підвіконня, не відкриваючи кришку до перших паростків. Вони з’являться на 10-15 день.

Врожай полуниці можна зібрати вже цього року (фото: pixabay)

Коренева і черешкова селера зростає повільно, тому її висівають на розсаду рано – з початку лютого до середини березня.

Зазвичай для проростання насінню треба три тижні, але процес можна прискорити, прогрівши насіння. Для цього на 30 хвилин відправте насіння в термос із гарячою (+45-50°С) водою. Час від часу термос треба струшувати, щоб краще вимити ефірні масла, якими покрито насіння. Потім злийте воду через сито і розкладіть насіння на тканину, просочену стимулятором росту. Після висихання насіння готове до посадки.

Селеру на розсаду садять як у ящик (рядками через 2 см), так і в індивідуальні стаканчики (по дві насінини в кожен, щоб потім вибрати найсильніший). Сірником треба зробити неглибокі отвори, опустити насіння і засипати їх ґрунтом на 0,5 см.

Ємності накрийте плівкою і витримайте в теплому темному місці до перших паростків (6-7 днів). За потреби зволожуйте ґрунт за допомогою пульверизатора.

На початку лютого (на півдні) і в кінці лютого (у середній полосі) починають вирощувати розсаду середньостиглих і пізніх баклажанів. Термін дозрівання таких сортів коливається між 120 і 140 днями.

Якщо насіння не оброблене виробником, то не завадить його знезаразити і “простимулювати” до проростання. Позбутися від хвороботворних мікроорганізмів допомагає замочування насіння в 1% розчині марганцівки на 15-20 хвилин.

Баклажани вирощують у невеликих касетах або стаканчиках з подальшою перевалкою в ємності більшого розміру. У кожен кладуть по дві насінини, щоб згодом залишити сильний і прищипнути слабкий сіянець. Насіння присипають грунтом на півсантиметра і трохи обприскують водою з розпилювача.

Накривають посадки плівкою і ставлять у тепле місце. Тепло для баклажанів дуже важливо, на етапі прокльовування насіння оптимальною температурою буде +25-28°С. Через 5-7 днів після посіву можна очікувати паростків.

Спочатку насіння треба проростити. У блюдце на марлю, тканину, серветку або ватний диск викладіть насіння. Прикрийте їх зверху і злегка зволожте матеріал водою. У воду можна додати стимулятори росту.

Підготовлений грунт розкладіть по стаканчиках і добре змочіть. У кожній ємності зробіть маленькі поглиблення і висадіть не більше двох насінин (перець можна вирощувати по два). Присипавши насіння грунтом, закрийте розсадник плівкою і відправте в тепло. З появою перших паростків, зніміть плівку і поставте ємності на світле підвіконня.

В останній декаді лютого можна приступати до посадки томатів. Але це за умови, що в кінці квітня або початку травня ви зможете висадити розсаду на постійне місце. У незахищений ґрунт, теплицю, на теплу грядку під укриття – все залежить від клімату.

Підготуйте насіння томатів: протруїть, замочіть в стимуляторі росту. Помідори можна сіяти як в індивідуальні ємності (наприклад, стаканчики), так і в горщики. Тару наповніть грунтовою сумішшю і зволожіть.

У ящиках зробіть борозди через 3-4 см і викладіть насіння на відстані 1 см один від одного. А в стаканчики садять по одному насінню. Зверху посіви присипають сантиметровим шаром ґрунту. Вкриті плівкою ємності відправляють в тепло.

Як правило, томати видають перші паростки на 5-6 день. Як тільки це сталося, розсаду виносять на світло.

В лютому час висаджувати томати на розсаду (фото: pixabay)

Цибуля-порей нарощує свої соковиті стебла довго, не менше півроку. І крім як через розсаду в помірному кліматі її не виростити.

Великі головки ріпчастої цибулі при бажанні і хорошому догляді теж можна отримати відразу з чорнушки, минаючи етап сіянки. Висівати насіння цибулі чи цибулі-порею на розсаду слід якраз у другій половині лютого.

Варто зазначити, що для вирощування ріпки за один рік годяться тільки певні сорти цибулі: Еллан, Ред Барон, Ексибішен та інші. Завжди уважно читайте інформацію на звороті пакетика з насінням.

Перед посадкою на розсаду насіння цибулі рекомендують на 24 години замочити в теплій воді. Потім підсушити і висівати в розсадні касети, наповнені вологим ґрунтом. Після цього так само накрити плівкою і чекати появи паростків.

Розсаду цибулі у відкритий ґрунт висаджують в травні, при цьому Холодостійкість цибулі дозволяє їй витримувати заморозки до -8°С.

Посіяти насіння базиліка можна в кінці лютого, а вже через два місяці ви зможете висадити молоді рослини до тепличної грядки.

Перед посівом насінню базиліка піде на користь прогрівання в термосі. Вирощують розсаду базиліка зазвичай в касетах або невеликих склянках. Щонайменше до середини березня сіянці потрібно досвічувати фітолампами.

Цікавий факт: якщо базилік посіяти поруч з помідорами, смак останніх покращиться.

Раніше ми писали про найчастіші помилки, які ми робимо під час покупки кімнатних рослин.

Крім того читайте, які рослини треба ставити на південне, північне, східне і західне вікна.

Про автора

admin administrator