Чи потрібно лікувати вірус папіломи людини

Авторadmin

Чи потрібно лікувати вірус папіломи людини

Методи лікування вірусу папіломи людини в жінок та чоловіків

Папіломи – це доброякісні новоутворення, які з’являються на шкірі і виступають над нею. Вони мають вигляд сосочків на тонкій ніжці чи широкій основі і складаються із сполучної тканини. Колір папілом – від рожевуватого до коричневого. Виникають новоутворення на різних ділянках тіла – руках, ногах, шиї, грудях, спині, обличчі. Причини з’яви папілом на шиї та в інших місцях – інфікування шкіри вірусом папіломи людини (ВПЛ).

Папіломи спричиняють певні естетичні незручності, а також легко травмуються: їх можна випадково зачепити нігтем, губкою, гребінцем, бритвою, натерти одягом, паском. При цьому через потрапляння патогенних мікроорганізмів через пошкоджений епідерміс може розпочатись запалення папіломи: вона змінює колір, збільшується, свербить, іноді кровоточить та болить. Тому неестетичні «нарости» на тілі рекомендується видаляти.

Симптоми вірусу папіломи людини

Ці доброякісні новоутворення з’являються через інфікування ВПЛ, який поширюється контактно – мається на увазі безпосереднє доторкання людини до шкіри/слизової оболонки носія чи використання його предметів гігієни. Людина може і не підозрювати, що вона є носієм, бо вірус довгий час «спить». У результаті стресів, інфекцій, гормональних збоїв, загострення хронічних захворювань, прийому антибіотиків чи інших чинників, які знижують імунітет, на тілі утворюються папіломи.

Основні симптоми вірусу папіломи людини – це з’ява доброякісних новоутворень на шкірі та слизових оболонках. ВПЛ вважається канцерогенним агентом. Проте не всі типи вірусу папіломи людини запускають механізм утворення злоякісної пухлини.

Близько 40 типів ВПЛ вражають аногенітальну ділянку, спричиняючи з’яву гостроконечних кондилом.

Вірус папіломи може також стати «винуватцем»:

  • плоских кондилом;
  • дисплазії шийки матки;
  • цервікальної неоплазії;
  • карциноми та інших злоякісних новоутворень;
  • бородавок.

Вірус папіломи людини в чоловіків може викликати з’яву на голівці статевого члена та крайньої плоті генітальних бородавок. Окрім того, що кондиломи іноді призводять до звуження крайньої плоті, ризик зараження виникає у статевого партнера носія вірусу. Тому здавати аналіз на ВПЛ необхідно як жінкам, так і чоловікам.

Лікування вірусу папіломи людини у жінок та чоловіків

Будь-яке самолікування, включаючи «перевірені» народні методи, неприпустиме. Воно може спричинити збільшення папілом, поширення на сусідні ділянки (папіломатоз), малігнізації тканин (перетворення в злоякісні). Як і чим лікувати папіломи – визначає лікар після візуального огляду та додаткового обстеження (ПЛР-діагностика, цитологічне і/чи гістологічне дослідження).

На жаль, специфічних препаратів для терапії ВПЛ поки що немає. Лікування вірусу папіломи людини в жінок та чоловіків – це насамперед противірусна терапія, яка пригнічує активність ВПЛ і усуває клінічні прояви захворювання. Для терапії папіломавірусної інфекції застосовують імунотерапію разом із симптоматичним лікуванням.

Препарати для лікування ВПЛ:

  • кондилін;
  • подофілін;
  • солкодерм;
  • ферезол;
  • альфаферон;
  • неовір;
  • циклоферон.

Видалення папілом

Схема лікування включає і видалення папіломатозних осередків. Великі і/чи запалені новоутворення видаляють хірургічним шляхом. Ефективним методом позбавляння від папілом вважається елетрокоагуляція. Процедура не вимагає особливої підготовки і практично безболісна (застосовуються поверхневі анестетики). Метод безпечний, після його застосування не залишаються рубці. Після електрокоагуляції утворюється кірочка, із злущенням якої на шкірі деякий час залишається депігментована плямка.

Сучасний щадний метод, після якого не залишається ніяких слідів, – це видалення папіломи лазером. Під час сеансу паралельно із припіканням доброякісного новоутворення відбувається запаювання кровоносних судин, тому процедура безкровна. Виконується вона із застосуванням місцевого анестетика. Ризик пошкодження сусідніх тканин зводиться до нуля. На місці видаленої папіломи на певний час залишається червоний слід, який зникає самостійно чи після застосування призначених лікарем мазей. Виконувати процедуру видалення слід не в косметичному кабінеті, а в профільному медичному закладі і лише після консультації з дерматологом чи дерматологом-онкологом.

Основний спосіб профілактики – щеплення

Щеплення від вірусу папіломи людини –поки що єдиний спосіб захистити себе від раку шийки матки, який викликається ВПЛ. Наявні сьогодні вакцини – безпечні. Вони ефективно застосовуються у багатьох країнах для профілактики ВПЛ – зокрема типів 16 та 18. Необхідно надати перевагу вакцинації до першого сексуального контакту, тому ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення дівчаткам у віці 9-13 років.

Вірус папіломи людини: у МОЗ розповіли, чим він небезпечний та як вберегти себе

Про всі небезпеки вірусу папіломи людини та способи захисту розповіли у Міністерстві охорони здоров’я. Детальніше читайте у нашому матеріалі.

Чим небезпечний вірус папіломи людини

У природі існує 100 видів ВПЛ. Це захворювання передається статевим шляхом та уражає половину статево активних людей. Його симптоми не одразу можна помітити, адже деякі види взагалі не проявляються та минають без будь-яких втручань через кілька місяців після інфікування. Проте 90% видів лікуються протягом 2 років, з них 14 типів ВПЛ призводять до розвитку онкологічних захворювань. До того ж людина, яка перенесла це захворювання, може повторно заразитись.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом / Фото Unsplash

Найбільша небезпека у тому, що ВПЛ передається статевим шляхом, але для зараження не обов’язковий секс з проникненням. Шляхом передачі інфекції може бути тілесний генітальний контакт.

Як вберегти себе від ВПЛ

Аби уникнути цього неприємного захворювання, варто знати заходи безпеки.

Вакцинація

Аби зупинити передачу вірусу від людини до людини, варто зробити щеплення. В Україні його пропонують робити лише дівчатам ще до початку статевого життя у віці 9 – 14 років 2 дозами. Вакцина захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів і ануса. Такі щеплення проти ВПЛ проводять у 84 країнах світу, зокрема у США, Канаді та країнах ЄС.

Вакцинація вбереже від ВПЛ / Фото Unsplash

До того ж в деяких країнах вакцинуватись рекомендують і хлопчикам, наприклад, у США, Великобританії та Ізраїлі. Загалом близько 80 мільйонів людей у всьому світі уже щепились проти папіломавірусу. В Україні така вакцина не включена до Національного календаря профілактичних щеплень, тому батьки повинні самостійно забезпечити імунопрофілактику своїх дітей. Хоча ВПЛ вакцина не обов’язкова, проте рекомендована.

ВІЛ-інфікованим для захисту від ВПЛ інфекції потрібно ввести не 2, а 3 дози вакцини.

Також варто пам’ятати про:

  • Регулярний скринінг на рак шийки матки: не забувайте про періодичні обстеження у гінеколога, які рекомендовані для жінок у віці від 21 до 65 років.
  • Використання контрацептивів: не забувайте про латексні презервативи кожен раз, коли ви займаєтеся сексом. І пам’ятайте, що вони не можуть повною мірою захистити вас від ВПЛ, адже вірус може інфікувати ділянки, не захищені презервативом.
  • Моногамні відносини: підтримуйте взаємини з одним партнером, у якого також моногамні відносини.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Про автора

admin administrator