Чи потрібно оплачувати паркування для інвалідів

Авторadmin

Чи потрібно оплачувати паркування для інвалідів

Які права на дорозі мають водії та пасажири з інвалідністю

Є категорія громадян, для яких певні привілеї на дорозі – річ життєво необхідна. Немає сумнівів у тому, що водіям та пасажирам з інвалідністю потрібне таке право. А нам варто знати, яких відступів від Правил можна чекати від автомобіля, де їдуть такі громадяни.

Почнемо з того, що людина з інвалідністю необов’язково повинна мати на автомобілі розпізнавальний жовтий знак “Водій з інвалідністю” (п. 30.3 ПДР України). Тому що, по-перше, він може їхати як пасажир у чужому автомобілі, а по-друге, може він не бажає повідомляти всьому світові про свої проблеми зі здоров’ям. Щоправда, якщо на особистому авто немає зазначеного жовтого знаку, офіційно відступати від правил йому не можна.

Для багатьох громадян з обмеженими фізичними можливостями автомобіль – єдиний спосіб вибратися з дому у громадські місця

Отже, людині з інвалідністю, який пересувається в автомобілі (мотоколясці), у порівнянні з іншими громадянами, можна:

  1. Їхати там, де не можна іншим
  2. Паркуватися там, де не можна іншим
  3. Безкоштовно паркуватися там, де з інших візьмуть гроші
  4. Не пристібатися пасом безпеки.

Але кожен пункт має певні застереження, тому поговоримо про всі випадки детальніше.

Водій-інвалід має право відступати від деяких вимог ПДР, якщо у нього є така табличка. Водіїв, які перевозять громадянина з інвалідністю, вимога про наліпку не стосується

Рух під знак

Автомобіль людини з інвалідністю (якщо він має на собі відповідний розпізнавальний знак) або машина, яка везе таку людину, може їхати під знак 3.1 “Рух заборонено” та 3.2 “Рух механічних транспортних засобів заборонено” (п. 2.8). Також такий громадянин може заїжджати у пішохідну зону, навіть якщо він там не мешкає і не працює (п. 26.3).

Стоянка

Водій з інвалідністю, що керує автомобілем, позначеними розпізнавальним знаком “Водій з інвалідністю”, або водій, що перевозить пасажира з інвалідністю, може стояти у зоні дії знаків, які забороняють стоянку: 3.35 “Стоянку заборонено”, 3.36 “Стоянку заборонено по непарних числах”, 3.37 “Стоянку заборонено по парних числах”, 3.38 : “Зона обмеженої стоянки”. Дещо складніше зі знаком 3.34 “Зупинку заборонено” – ігнорувати його можна лише за умови, що під ним є табличка 7.18 “Крім осіб з інвалідністю” (п. 2.8. ПДР України).

Безкоштовне паркування

Важлива у випадку поїздок великими містами пільга – безкоштовне паркування на території платних парковок. Автомобіль, на якому приїхав громадянин з інвалідністю (неважливо, за кермом чи пасажиром), має право зайняти місце безкоштовно. На додаток, на кожній парковці мають бути спеціальні місця (10% від загальної кількості паркомісць, але не менше одного), позначені знаком-табличкою чи розміткою 1.30. До речі, за паркування на цих місцях без належних підстав передбачено чималий штраф: 1020 – 1700 грн.

Кожна платна парковка в Україні повинна мати безкоштовні місця для осіб з інвалідністю

Ремені безпеки

Згідно п. 5.2 Правил, пасажир з інвалідністю (зверніть увагу – в цьому пункті ПДР про водія нічого не говориться!), чиї фізіологічні особливості унеможливлюють користування ременями безпеки, має право не пристібатися. Не можна сказати, що це якась особлива пільга, адже ремінь – річ дуже корисна, і допомагає утриматися на сидінні не лише в ДТП, а й, наприклад, при екстреному гальмуванні.

Хто має право на знак п. 30.3ґ

Розпізнавальний знак “Водій з інвалідністю” може бути встановлений на машину, яка належить інваліду 1-ї або 2-ї групи, причому наявність на авто ручного керування не обов’язкова. Під час реєстрації машини на громадянина з таким статусом на його підтвердження потрібно представити відповідний документ з медичного закладу. Тоді в сервісному центрі МВС в графу “Особливі відмітки” свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу буде внесено запис: “Дозволено встановлення знака “Інвалід”. Якщо такого запису в техпаспорті немає, при спілкуванні з патрульними зазвичай достатньо мати при собі документ про інвалідність 1-ї або 2-ї групи, або, як пишеться в законодавчих актах, “явні ознаки інвалідності”.

Табличка 7.18 “Крім осіб з інвалідністю” так би мовити, робить виняток з деяких пунктів ПДР для відповідної категорії громадян

Рекомендація Авто24

Для багатьох людей з інвалідністю автомобіль – чи не єдиний спосіб пересування. Майте це на увазі, коли побачите на дорозі автомобіль із жовтим прямокутним знаком. Дозволимо собі нагадати, що виховані люди завжди із розумінням ставляться до осіб, які мають проблеми зі здоров’ям. Тим більше Правила дорожнього руху України у п. 1.7 прямим текстом закликають до цього всіх учасників руху.

Рада посилить відповідальність за паркування на місцях для інвалідів

6 квітня прийнято за основу проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення правил паркування, зупинки, стоянки транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю”

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №5629 “Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо посилення відповідальності за паркування, зупинки, стоянки транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю”. Документ підтримали 266 народних депутатів, передає кореспондент РБК-Україна.

Зокрема, проектом закону пропонується збільшити штраф за паркування автотранспорту на місцях, призначених для інвалідів, на 119%.

Передбачається встановити, що паркування на місцях для інвалідів водієм, який не має документів, що підтверджують наявність у нього або у одного з пасажирів інвалідності (крім явно виражених ознак інвалідності), тягне за собою штраф для водіїв у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (один такий мінімум становить 17 гривень).

Таким чином, штраф може зрости з 465 до 1 020 гривень.

Відповідно до законопроекту, інвалід може використовувати будь-яке паркомісце, якщо на паркуванні відсутні позначення місць для інвалідів.

Також встановлюється право на паркувальне місце для інвалідів біля житлових будинків. Розпізнавальний знак “Водій з інвалідністю” повинен буде розміщуватися на автомобілях спереду і ззаду.

Пропонується також дозволити евакуацію автомобілів, які займають місця для інвалідів.

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз’яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Усі новини рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

Комітет з питань національної безпеки підтримав поправку про виключення із законопроєкту про мобілізацію норми щодо заходів впливу за ухилення від мобілізації

Від розміру мінімальної зарплати залежать не лише витрати на оплату праці, але й розмір деяких податків, а також штрафи за порушення трудових відносин та норм ПКУ. Проте не всі вони змінюються через зміну МЗП з квітня 2024 року

Слідство БЕБ встановило посадових осіб юрособи, які у період 2020 – 2022 рр. не перерахували ЄСВ. Особам повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення

Якщо на дату закінчення граничного строку розрахунків за операцією, яка підлягала валютному нагляду, сума незавершеної операції менше ніж 400 тис. грн, то нарахування пені за порушення граничних строків розрахунків не проводиться

За неподання або несвоєчасне подання декларації, незалежно від кількості неподаних або несвоєчасно поданих додатків до неї, застосовується штраф у розмірі 340 грн

Роз’яснення щодо нового Закону про паркування на місцях, призначених для осіб з інвалідністю

В силу вступає Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за паркування, стоянку, зупинку транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю”.

Неправомірне використання знака “водій з інвалідністю” на своєму транспортному засобі каратиметься штрафом від 1020 до 2020-2700 грн.

Згідно з цим Законом, водії — особи з інвалідністю або ті водії, які перевозять інваліда, мають право на безкоштовну зупинку, стоянку або паркування своїх транспортних засобів. Крім того, у цьому документі визначається необхідність для власників парковок облаштування спеціальних майданчиків на території цих парковок, а також необхідність облаштування спеціальних місць для парковки для водіїв – осіб з інвалідністю біля житлових будинків.

Також, якщо на парковках не позначені відповідною розміткою або дорожніми знаками місця для інвалідів, то водій — інвалід або водій, який перевозить на своєму авто інваліда, має право зупинитися на будь-якому іншому місці, і ця стоянка або паркування для нього є безкоштовні.
Усі водії-інваліди повинні мати на своїх автомобілях розпізнавальні знаки “водій з інвалідністю” і мати при собі документи, що засвідчують наявність у них інвалідності. Водночас, законом визначено, що якщо людина не має при собі відповідних документів та не має на своєму автомобілі відповідного розпізнавального знака, але візуально у неї є виражені ознаки інвалідності, то вона також має право на паркування на місцях для інвалідів.

Також, згідно із законом, власники парковок повинні облаштувати в межах своїх майданчиків місця для паркування для водіїв – осіб з інвалідністю не менше 10 відсотків від загальної кількості місць, а у випадку малої кількості парковочних місць – не менше одного такого місця на парковці. Місця для водіїв-інвалідів також повинні бути розміщені максимально близько до входу в будівлі та житлові будинки, а на парковках — максимально близько до виїзду з неї.

У випадку невиділення та необладнання місць для безкоштовного паркування для авто, якими керують люди з інвалідністю, або для водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю, власники майданчиків або парковочних місць ризикують сплатити штраф від 1200 до 1700 грн. Щодо водіїв, в яких немає інвалідності, то зупинка та паркування автомобілів на місцях, призначених для водіїв з інвалідністю, або тих, хто перевозить інвалідів, карається штрафом від 1020 до 1700 грн, повторне порушення – від 2040 до 2550 грн. Створення перешкод водіям з інвалідністю або водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у зупинці, стоянці керованих ними транспортних засобів також карається штрафом від 1020 до 1700 грн.
Неправомірне використання знака “водій з інвалідністю” на своєму транспортному засобі каратиметься штрафом від 1020 до 2020-2700 грн.

Тож нагадуємо водіям, що за порушення всіх цих правил патрульна поліція виноситиме постанови, призначатиме штрафи і навіть викликатиме в разі суттєвих причини евакуатор.

Про автора

admin administrator