Чи вигідно торгувати овочами

Авторadmin

Чи вигідно торгувати овочами

Бізнес на вирощуванні, що вигідно продавати

Жителі котеджних селищ та власники дачних ділянок в Україні часто будують свій бізнес на вирощуванні сільськогосподарських культур. Якщо грамотно підійти до питання організації та облаштування такого господарства, можна досягти швидкого розвитку та непоганого цілорічного прибутку. Розміри доходу безпосередньо залежать від того, наскільки налагоджені технології культивації і чи правильно було обрано культуру.

Особливості бізнесу

Вирощування будь-яких культур на продаж спочатку ніяк не можна назвати вигідним. По-справжньому рентабельною справа може стати лише за кілька років наполегливої ​​праці. Разом з тим, домашній бізнес культур має великий потенціал, оскільки попит на фермерську продукцію невпинно зростає.

Ще один мінус будь-якої аграрної діяльності — необхідність наявності у підприємця специфічних знань та умінь. Навіть аграрій-початківець повинен мати хоч якесь уявлення про способи обробки землі, меліорації, зрошення, добрива та догляду за рослинами. Але якщо бажання велике, усьому можна навчитися.

Головне, визначитися з культурою та масштабом діяльності щодо вирощування культур на продаж — розмах бізнесу безпосередньо залежить від площі ваших володінь:

Приватна садиба. Такий варіант підходить для новачків, які ще не мають належного досвіду і навичок. Плюс варіанти — мінімальні витрати. Все, що вам потрібно: одну кімнату, лоджію або коридор відвести під своєрідний розплідник. Вирощувати вдасться деякі види зелені, розсаду городніх культур, кімнатні рослини.

Присадибна або дачна ділянка. Щоб мінімізувати ризики, досвідчені аграрії радять починати із шести соток. І якщо річ піде, поступово можна збільшувати масштаби. Так ви швидше окупите вкладення та перетворите бізнес із домашнього вирощування культур на великий проект.

Тепличне господарство. На сьогоднішній день це найбільш перспективний спосіб розведення овочів. Так, обладнання теплиці вимагатиме серйозних вкладень, але при грамотному підході вони окупляться в перший же сезон. Величезний плюс правильно облаштованих парників — можливість вирощувати овочеві та ягідні культури цілий рік та незалежність підприємця від погодних умов.

Наважуючись відкрити власну справу щодо вирощування культур мало хто думає про збут продукції. І даремно! Дуже важливо продумати всі бізнес-процеси заздалегідь: придбати місце зберігання готової продукції, транспорт для доставки, заручитися підтримкою виробників посівного матеріалу і, звичайно ж, проаналізувати наявність попиту.

Що можна вирощувати на продаж вдома

Бізнес бажано почати з найпростіших рослин. Це можуть бути скоростиглі сорти зелені, такі як петрушка, кріп, щавель, кінза, шпинат або зелена цибуля. З овочів підійдуть кабачки, помідори, огірки, паприка, картопля. Ці продукти завжди мають стійкий попит, і досить легкі для розведення на невеликій ділянці біля будинку.

Непоганим варіантом для вирощування в домашніх умовах та побудови бізнесу є ягоди. Вони можуть приносити хороший дохід, особливо в холодну пору року. Але якщо ви плануєте вирощувати полуницю або малину, все-таки розгляньте можливість побудувати теплицю. Ціни на ягоди в холодну пору року набагато вищі, тому так ви зможете створити справді рентабельний проект.

Окрім звичних культур, вирощувати на продаж можна незвичайні і навіть екзотичні рослини, і цей бізнес теж може стати дуже прибутковим. Наприклад, у вас завжди куплять лікарські рослини: амарант, женьшень, лаванду, імбир. Обов’язково знайдуть свого покупця трави для приготування спецій, водорості акваріумні. Знедавна почали розводити в домашніх умовах гриби, деякі види горіхів — мигдаль, арахіс, фундук.

Вирощування в домашніх умовах квітів теж цікавий і прибутковий бізнес. Побудувавши теплицю, ви зможете вирощувати тюльпани, троянди, нарциси, лілії та гіацинти. На балконі та лоджії можна організувати цілу плантацію кактусів, сукулентів, фіалок. Ці рослини не займають багато місця, але мають стабільний попит.. Головне, заздалегідь вивчити попит та підібрати відповідні сорти та різновиди.

Бізнес-ідеї з вирощування культур

Якщо ви налаштовані серйозно і вже доглянули відповідну ділянку, подумайте про виробництво екопродуктів. Вже не один десяток років попит на овочі та фрукти без ГМО стабільно зростає. Міські жителі готові платити за них більше, а от конкуренція в ніші поки що дуже невисока, як і вимоги законодавства до фермерів.

Якщо всі перераховані складнощі вас не переконали залишити задум з аграрним бізнесом, давайте поміркуємо: що краще вирощувати на продаж у промислових масштабах.

Виноград у теплицях

Рослину складно культивувати у природних умовах, тому на відкритій місцевості виноград вирощують лише у теплих південних регіонах. Будівництво теплиць кардинально змінює ситуацію і дозволяє підприємцям відкрити бізнес вирощування винограду в будь-якому регіоні України.

Тепличний метод культивування має цілу низку переваг:

  • Збирання врожаю відбувається з весни до кінця жовтня. Більше того, існують сорти, які можна збирати навіть у середині зими. І саме у цей період попит на виноград особливо зростає.
  • При правильній організації між виноградними рядами з’являється вільне місце, достатнє посадки зелені на продаж. Це принесе додатковий заробіток.
  • Кущі у теплицях видають великі грона, які виглядають дуже привабливо та апетитно. Тому на такий виноград завжди знаходиться покупець.

Найкраще у цьому виді сільськогосподарської діяльності себе зарекомендували парники аркового типу з надійним фундаментом та панелями з полікарбонату. В обов’язковому порядку парники мають невеликі вікна для провітрювання і систему водостоку. Якщо ви хочете заощадити, можна відкрити бізнес на вирощуванні винограду, збудувавши теплицю самостійно.

Лаванда

Культурні форми лаванди знайшли широке застосування у парфумерії, харчовій промисловості та фармацевтиці. Ця вічнозелена ефіроолійна рослина використовується як різні добавки при виготовленні не тільки косметики, але і пральних порошків, миючих засобів.

Якщо ви навіть не розглядали вирощування лаванди як бізнес, почитайте відгуки. Цікаво, що кущі відносяться до багаторічних рослин, тому цвісти і приносити стабільний дохід вони будуть багато років, а витратите на придбання посівного матеріалу ви лише один раз.

Лаванда вважається невибагливою до якості ґрунту. Висаджують її навесні чи восени вручну або механізованим способом. Паростки спокійно переносять великі перепади температури (від -20 до +40 С). Єдина обов’язкова вимога культури — стабільний полив, забезпечити який покликана якісна зрошувальна система.

Пекінська капуста

Культура має нейтральний приємний смак і користується підвищеним попитом у всіх регіонах України. Пекінську капусту використовують для прикрашання гарячих страв, холодних закусок, приготування салатів. А завдяки підвищеному вмісту в ній поживних та мінеральних речовин продукт активно пропагують дієтологи.

Ферми все частіше переходять на вирощування пекінки, а їхні власники із захопленням розповідають, як після цього ожив їхній бізнес: такі відгуки ви можете почитати на форумах профільних сайтів.

Щоб повторити успіх попередників, вибирайте для розведення гібридні сорти. Вони легко переносять зміни температурного режиму, погане освітлення. Обійтися рослина не зможе лише без великої кількості води. Тому обов’язково заплануйте придбання та монтаж хорошої зрошувальної системи.

Культивування пекінської капусти під силу навіть новачкам. У період вегетації важливо не забувати вносити калійні добрива. Головні складнощі у реалізації бізнес-ідеї з вирощування капусти розпочнуться пізніше. І пов’язані вони із зберіганням готового товару. Урожай до продажу потрібно тримати в сухому приміщенні за температури не вище +4 °С.

Швидкоросла верба

Весь світ намагається переходити на екологічно чисті, відновлювані джерела енергії. Тому велику популярність набирають бізнес-ідеї щодо вирощування енергетичного лісу.

Швидкоросла верба — це штучно виведений чагарник зі швидким приростом маси. Вперше його почали вирощувати шведські фермери, але досить швидко культура поширилася всією Європою.

Роздумуючи, що краще вирощувати на продаж, зверніть увагу на такі переваги верби, що швидко росте:

  • З одного гектара енергетичної верби можна одержати в 10–15 разів більше деревини, ніж із такої ж площі звичайного лісу.
  • На одній сотні можна виростити протягом року близько 30 тонн дров. За здатністю виробляти тепло цей показник прирівнюється до 10 тонн кам’яного вугілля.
  • Для запуску бізнесу вам знадобиться не тільки ділянка землі, а й техніка для збирання, а також склади закритого типу для зберігання дров.

Як організувати бізнес з вирощування культур з мінімальними вкладеннями

Думаючи, що краще вирощувати продаж, важливо розуміти: кожна культура має свої індивідуальні особливості, які потрібно враховувати ще на етапі планування. Загалом увесь процес організації аграрного бізнесу можна умовно поділити на такі етапи:

  1. Знайомство з базовими вимогами щодо догляду за конкретно обраними видами та сортами рослин.
  2. Вибір місця для розведення. Не кожну рослину можна вирощувати у відкритому ґрунті. Тому може знадобитися створення теплиці.
  3. Вибір каналів збуту. Це можуть бути оптові покупці, овочеві бази, ресторани, супермаркети тощо. Якщо є така можливість і бажання, можна зняти окреме місце на базарі та торгувати самому.

У жодному разі не починайте бізнес на вирощуванні наосліп. Обов’язково складіть бізнес-план теплиці з вирощування овочів чи ягід. Це дозволить вам чітко зрозуміти, які витрати знадобляться і на який прибуток ви можете розраховувати.

Через окупацію південних регіонів овочі подорожчали на 150%. Що буде в дефіциті в цьому сезоні?

Розірвані торговельні ланцюги з тимчасово окупованими територіями вже позначилися на вартості сезонних овочів. Що буде далі з цінами і чи вистачить усіх товарів у 2022 році?

Що сталося?

Ціни на фрукти та овочі традиційно зростають навесні, тобто напередодні нового сезону. Проте цьогоріч подорожчання було більш відчутним.

За даними Державної служби статистики, у цій категорії ціни зросли на 8,5% лише за квітень, а з початку року – у середньому на 69%.

Передусім на полицях супермаркетах та на ринках дорожчали овочі, тоді як вартість фруктів переважно залишалася на звичному для цієї пори року рівні.

Наприклад, овочі з так званого борщового набору (морква, цибуля, капуста, буряк, картопля) у травні коштують суттєво більше, ніж торік.

На приготування традиційної української страви лише за овочі доведеться викласти 98,6 грн, тоді як рік тому вони коштували 48 грн.

Звичні для українців помідори та огірки за рік подорожчали майже вдвоє.

Де в Україні вирощують овочі?

За даними Мінагрополітики, у 2021 році найбільше овочів виростили фермери Херсонщини. За певними категоріями продуктів південна область лідирує серед інших регіонів України.

Серед призерів за обсягами вирощування овочів – Львівщина та Дніпропетровщина.

В Україні овочі вирощують переважно у відкритому ґрунті, тобто без використання теплиць чи парників. У 2021 році їх зібрали 9,42 млн тонн. Більшість, понад 86%, припадає на фермерські господарства.

Вирощених у теплицях овочів у 2021 році зібрали 0,4 млн тонн. Цей обсяг майже порівну ділять огірки та помідори. Найбільші площі під теплицями розташовані в Запорізький (19%), Херсонській (11%) та Тернопільській (11%) областях.

Хоча частина територій з великою кількістю теплиць тимчасово окупована (Херсонська та Запорізькі області), у Мінагрополітики переконують, що це не призведе до дефіциту тепличних овочів. Не в останню чергу – через менше споживання у зв’язку із значною міграцією українців за кордон.

Частково це скорочення компенсується потребами Збройних Сил України, вважає керівник проєкту “АПК-інформ : овочі та фрукти ” Олександр Хорев.

Чому зросли ціни?

Причин кілька, але основна – брак пропозиції. Річ у тім, що вивезення овочів з Херсонської та Запорізької областей заблоковане через тимчасову окупацію частини цих територій.

Крім того, на весну припадає перехідний сезон, коли ціни традиційно вищі.

Ці два фактори і призвели до незвично високих цін на більшість овочів.

На вартість та доступність овочів борщового набору додатково впливає недостатня пропозиція торішнього врожаю, пояснює Хорев. Винятком є картопля: її достатньо, тому вона дешевшає.

Тонка межа між колабораціонізмом і виживанням. Як працювати бізнесу на окупованих територіях

Усе, чим підприємці не можуть забезпечити внутрішній попит, доводиться імпортувати. Як зазначають у мережі супермаркетів АТБ, близько 50% овочів на їхніх полицях завезені з-за кордону.

Проте й тут є проблеми, адже через дефіцит пального та черги на кордоні виникають затримки з доставкою продукції.

Огірки та помідори навесні імпортують з Туреччини, зазначають в “АПК-інформ” . Проте через блокування окупантами портів товар доводиться завозити через західний кордон, що суттєво здорожчує логістику та зменшує обсяги поставок.

Крім того, на вартість овочів закритого ґрунту впливають високі ціни на газ, який використовують для обігріву теплиць.

Що з овочами на тимчасово окупованих територіях?

Фермери готувалися до нового сезону з розрахунком, що зможуть вивозити продукцію у всі регіони України. Тепер на окупованих територіях утворився надлишок продукції.

Як розповіла мешканка окупованого Мелітополя, майже всі овочі у продажі місцеві. Відповідно, і ціни на них у кілька разів менші від загальноукраїнських.

Наприклад, кілограм огірків чи редису коштує до 25 грн, молодої картоплі – до 35 грн. Натомість ціна завезених на місцеві ринки помідорів сягає 150 грн, що суттєво вище, ніж на підконтрольній Україні території.

Співрозмовник ЕП в Новій Каховці називає схожі цифри та констатує, що на ринках з’явилися молоді овочі: картопля, капуста, редиска. Ціни на борщовий набір зросли несуттєво.

Раніше ЕП повідомляла, що через розрив економічних зв’язків з підконтрольними регіонами та обмежену логістику фермери на тимчасово окупованих територіях змушені продавати росіянам свій врожай за безцінь.

Придбаний таким чином товар окупанти разом з награбованим вивозять в анексований Крим, аби задовольнити потреби населення країни-агресора.

Украв, вивіз, у Москву. Як окупанти намагаються продати крадене українське зерно іншим країнам

Крім того, як розповіла ЕП мешканка Херсона, російські військові погрожують підприємцям. Мовляв, якщо заблоковані на тимчасово окупованій території українці не співпрацюватимуть з ними, то агресори не дозволять їм працювати.

Що далі буде з цінами на овочі?

До моменту надходження на ринок овочів нового врожаю спостерігатиметься певний дефіцит продукції, але полиці порожніми не будуть. Усе, чого бракуватиме, бізнес завезе з-за кордону.

Наприклад, огірки та помідори імпортуватимуть з Туреччини, де їхнє вирощування суттєво дешевше через кліматичні умови. Також значні обсяги овочевого імпорту припадають на Польщу та Нідерланди.

У Fozzy Group (мережі “Сільпо” та “Фора”) констатують: зростання вартості логістики та закупівельних цін у постачальників вплине на вартість товарів на полицях супермаркетів.

Оскільки товар постачається через західний кордон, в АТБ фіксують підвищення логістичних витрат у середньому на 40%. За прогнозами компанії, ціни на овочі та фрукти зростуть на 5-10%.

На гуртовому київському ринку “Столичний” зростання цін пояснюють на прикладі товарів, які везуть з Туреччини.

Витрати на доставку продукції однією вантажівкою сягають 6 тис дол – удвічі більше, ніж до 24 лютого. Якщо поділити цю суму на весь вантаж, вийде 10-15 грн на кг.

Ціни на овочі почнуть знижуватися лише із збільшенням пропозиції від місцевих фермерів, тобто після виходу на ринок нового врожаю. В АТБ очікують, що в найближчі два місяці частка імпорту зростатиме.

Де вигідніше купувати овочі?

Гуртові ринки стикаються з тими ж викликами, що й мережі супермаркетів. Дефіцит пального та логістичні затримки – це універсальні проблеми для всієї галузі.

Аби зрозуміти, чи можна зекономити завдяки закупівлям на ринках, можна порівняти ціни на овочі з борщового набору на львівському “Шуварі”, київському “Столичному” та в мережах ритейлу.

Що з фруктами та ягодами?

Попри зменшення обсягів вирощування фруктів та ягід, у цьому секторі прогнози для споживачів оптимістичні, зазначає Хорев. Не в останню чергу – через зменшення споживання, викликане міграцією населення.

Наприклад, на “Столичному” ринку вартість яблук за три місяці впала на 25%. Залежно від якості вони коштують 6-14 грн за кг, тоді як до вторгнення російських окупантів ціни коливалися в межах 10-20 грн за кг.

В АТБ констатували, що після 24 лютого вартість яблук та груш залишилася без змін.

Водночас, зауважує Хорев, в останні місяці невелику частину яблук доводиться імпортувати з Польщі через проблеми із зберіганням в Україні .

А що в нас з експортом та імпортом? Як Україна торгує в умовах війни

Тимчасом експорт ягід уже кілька років перевищує імпорт. За умови розв’язання проблеми логістики цьогоріч Україна продаватиме за кордон лохину, яку вирощують у Дніпропетровській, Київській та Житомирській областях.

Попри тимчасову окупацію частини Запорізької області, в Україні вдосталь насаджень черешні, тож її нестачі не передбачається. У Fozzy Group зазначають, що на полицях супермаркетів уже з’являється закарпатська полуниця.

Найгірша ситуація – з кавунами та динями. Їх вирощують у Херсонській області, тому до моменту деокупації регіону постачання на підконтрольні Україні території буде неможливе.

Це все добре. А чи вистачить зерна?

Попри тимчасову окупацію Херсонщини, бойові дії на сході та півдні України, зерна вистачить для задоволення і внутрішніх, і зовнішніх потреб. Єдине, що в умовах блокади Росією портів експорт зерна морськими шляхами зупинився.

Україні до осені потрібно терміново експортувати десятки мільйонів тонн зерна. Терміново, бо із серпня на елеватори надійде хліб нового врожаю.

Заблоковані порти – не вирок. Куди Україна перенаправляє експортні потоки і що з цього виходить

Така ж ситуація з іншими експортними товарами: макаронами, борошном, олією. Ціни на них якщо і зростатимуть, то лише у звʼязку із збільшенням витрат на виробництво, але не через дефіцит.

Про автора

admin administrator