Чим багатий курячий послід

Авторadmin

Чим багатий курячий послід

Зміст:

Курячий послід як добриво: як розводити та застосовувати для підживлення рослин

Серед усіх добрив, які застосовували для підживлення своїх посівів ще наші далекі пращури, можна з упевненістю назвати курячий послід.
Шановні читачі! Для Вас ми створили спільноти в соціальних мережах, в яких кілька разів на день публікуються корисні статті та цікаві ідеї! Підписуйтесь та отримуйте корисний контент у зручному форматі!
Курячий послід – це природне джерело азоту, а також цілого комплексу мікро- і макроелементів, корисних як для грунту, так і для найрізноманітніших культур.

Сьогодні ми вирішили розповісти про те, як правильно використовувати курячий послід у підсобному господарстві. Ви дізнаєтеся про тонкощі застосування цього виду підживлення, способи приготування ефективних настоїв та нормування при витраті готового препарату для харчування різних плодових, ягідних і, звичайно ж, овочевих культур.

Хімічний склад курячого посліду

Саме склад робить добрива таким ефективним. Судіть самі, у нерозбавленому засобі крім води міститься до 5% азоту і майже стільки ж фосфору, до 2% калію та до 1% кальцію. А це основні мікроелементи, які мають бути присутніми у поживних складах для рослин. Отже, курячий послід важливий для вегетації рослин.

Крім зазначених елементів у малих кількостях, але присутні залізо, магній, марганець, сірка, бор, молібден, кобальт, марганець, цинк і маса цінних органічних речовин. Все це, по суті, робить курячий послід комплексним поживним складом.

Таким чином, можна з упевненістю сказати, що курячий послід — це чудовий поживний склад для різних сільськогосподарських культур. Добриво добре сприймають томати, перці, капуста, огірки, картопля, дерева та чагарники.

Види курячого посліду

Добриво буває представлене в декількох формах: свіжий, гранульований та перемішаний із підстилкою. Розглянемо кожен тип трохи докладніше.

Свіжий

Це зібрані продукти життєдіяльності курей. Свіжий курячий послід добре використовувати тим дачникам, хто має у господарстві птицю. Зі свіжих екскрементів можна приготувати матковий настій (концентрат), який потім розбавляють у співвідношенні 1 до 10 з водою.

Саме розведений розчин ви можете лити під рослини, а також використовувати під перекопування ґрунту. Також можна додавати свіжі курячі екскременти до компостної ями. Вийде комплексне органічне підживлення.

Недолік у такого складу один – запах екскрементів.

Гранульований

Концентроване удобрення у форм-факторі сухих гранул або невеликих циліндрів. Продається розфасованим у пакети. Хоча можна приготувати самостійно.

Перевага такого типу курячого підживлення полягає в тому, що це концентрат, а значить, витрата в нього менша. Тим не менш, гранульований послід також потрібно застосовувати лише у розведеному вигляді.

Можна вносити сухим під перекопування ґрунту перед дощем або подальшим зрошенням.

Підстилка з пташника

Це, по суті, солома, торф, бадилля, перемішані з пташиними екскрементами. У підстилці значно менше азоту.

Через це такий тип підживлення використовується значно рідше, в основному як допоміжний матеріал, а також при прогріванні грядок або при мульчуванні.

Способи зберігання добрив із курячого гною

  1. Холодний метод. Гній укладається в бурт на шар торфу, потім пошарово з соломою або тим самим торфом засипається весь обсяг гною. Ущільнюється і зверху застеляється притиснутою з країв плівкою. За такого способу втрати азоту мінімальні.
  2. Гарячий спосіб. Застосовується, коли компост потрібно швидко. Компоненти такого компосту не ущільнюють, залишаючи його пухким для вільного доступу до кисню всередину бурта. Починається реакція бродіння з великим виділенням тепла, внаслідок якої гинуть усі хвороботворні форми та насіння бур’янів. Недолік способу – велика втрата живильної органіки внаслідок термообробки.
  3. Бродіння гною в рідкому розчині. Вимагає герметизації ємності, щоб унеможливити вивітрювання азоту з розчину. Герметизують зазвичай, наклеюючи на кришку зсередини шар поролону та обтягуючи його поліетиленом. Зверху на кришку додатково кладуть вантаж, що придушує.

Не рекомендують змішування курячого гною у будь-якій формі з деревною золою. При змішуванні вони просто нейтралізують один одного, принагідно привівши корисну органіку в непридатний стан, а мінерали з’єднаються в важкодоступні для рослин форми.

Той же ефект вийде від з’єднання гною з лужним фосфоритним борошном.

У яких випадках рослинам потрібен курячий послід

Вносити цей різновид органічних добрив потрібно на ранніх етапах росту та розвитку культурних рослин.

Відбувається насичення ґрунту азотистими сполуками, що сприятливо відбивається на стані саджанців, прискорює утворення листя на деревах та чагарниках.

Крім очевидного підгодовування культур послід можна використовувати для поліпшення структури ґрунту та підвищення його родючості. Для цього треба додавати засіб при перекопуванні або оранці городньої землі. Тобто або ранньою весною при перекопуванні ґрунту, або наприкінці дачного сезону після жнив.

Склад добрива

Підживлення з курячого посліду містить більше азоту, ніж інші види пташиного гуано. Крім азотистих сполук, у складі курячих екскрементів знаходяться інші мікроелементи. За своєю дією послід нічим не відрізняється від комплексних агрохімікатів. Проте перевершує їх, оскільки містить біологічно активні речовини.

Зверніть увагу! Мікроелементи в курячому посліді містяться у великій концентрації, тому добрива попередньо розводять водою.

Садівники повинні знати, що при неправильному зберіганні азотисті речовини швидко переходять до аміаку. По-перше, він не приносить користі рослинам, а по-друге — отруює ґрунт отрутою. При збиранні курячого посліду потрібно подбати про його правильне збереження – у курнику необхідно розкидати торф’яну крихту. Торф збереже азот від розпаду навіть за тривалого зберігання.

Переваги добрива з курячого посліду:

  • структурирует почву;
  • сприяє водообміну у ґрунті;
  • захищає рослини від втрати вологи у посушливий час;
  • зміцнює імунітет рослин до захворювань;
  • оберігає поверхню ґрунту від цвілі;
  • прискорює ріст та плодоношення саджанців;
  • прискорює фотосинтез;
  • довго зберігається у ґрунті.

Крім позитивних показників, кур’як має і негативні. До недоліків можна віднести:

  • не підходить для підживлення зелені: петрушка, цибуля, кріп;
  • не можна удобрювати після появи плодів;
  • у свіжому гною можуть утримуватися яйця гельмінтів та насіння бур’яну;
  • у посліді знаходиться миш’як у невеликих кількостях: він здатний накопичуватися у ґрунті;
  • у гною знаходиться вапно, яке в ґрунті розпадається з виділенням метану;
  • пташиний послід може містити сальмонели та антибіотики (якщо курам їх давали).

Важливо! Курячий послід виділяє багато аміаку під час розкладання, тому його не можна застосовувати для опалення теплиць.

Пам’ятайте, що надлишок кур’яку небезпечний для рослин та людини. Застосовуйте добриво відповідно до певного дозування. При збиранні сировини надягайте респіратор, рукавички та спеціальний одяг.

Чи можна застосовувати свіжу послід для добрива

Щойно зібрані курячі екскременти допускається використовуватиме приготування азотного добрива. Але з одним дуже важливим застереженням. Концентрацію препарату слід обов’язково знижувати шляхом додавання води. І вже тоді отриманий склад можна використовувати для роботи та підживлення.

Справа ось у чому. Концентрація хімічно активних речовин у свіжому посліді дуже висока, і, якщо його додавати свіжим, він просто спалити рослини.

Для отримання зі свіжого продукту робочого розчину курячий послід в обов’язковому порядку необхідно заливати звичайною водопровідною водою без будь-яких домішок.

Приблизне співвідношення компонентів – 1 до 10 або 15. Якщо потрібен трохи більш концентрований розчин, то лийте менше води. Якщо рослини і так виглядають здоровими, а ви хочете просто трошки підгодувати їх, то готуйте слабкіший настій.

Чи може послід нагріти шкоду?

Послід, отриманий від курок – надзвичайно багате на поживні речовини та економічне добриво. Однак може містити потенційно токсичні елементи, такі як кадмій, хром, мідь, свинець. Вони легко накопичуються в їстівних рослинах, загрожуючи здоров’ю та життю людини.

На жаль, він позбавлений кількох важливих недоліків.

  1. По-перше, при неналежному та надмірному використанні він викидає в атмосферу велику кількість аміаку – газу, що викликає нестерпний запах.
  2. При надмірному внесенні викликає засолення ґрунтів.
  3. Для деяких культур шкідливий, посів яких може навіть нашкодити.
  4. Шкідливий для довкілля, сприяючи забруднення поверхневих вод фосфором.
  5. Містить токсичні елементи. Корми для птиці відносно часто містять так звані потенційно токсичні елементи, наприклад, кадмій, миш’як, кобальт, мідь, цинк, марганець. Деякі виробники яєць та м’яса птиці додають їх у корм, щоб стимулювати зростання птахів та сприяти лікуванню певних захворювань. При необережному використанні такого посліду протягом тривалого періоду часу вони можуть потрапити в ґрунт і призвести до їх накопичення в землі вище за безпечний рівень. Рослини, що виростають на такому ґрунті, поглинають потенційно токсичні елементи і в результаті природного процесу біоакумуляції утримують їх у тканинах. Особливо легко вони засвоюються овочами та накопичуються в їх їстівних частинах.

Послід птахів – одне з найважливіших добрив, що використовуються підвищення родючості грунту. Він багатий поживними мікроелементами і макроелементами, необхідними для рослин, надзвичайно вигідний у порівнянні з неорганічними добривами, які мають набагато меншу здатність збагачувати ґрунт необхідними інгредієнтами. Однак важливо правильно його використовувати, правильно підготувати та вносити у правильному дозуванні.

Правильне внесення посліду дозволить скоротити втрати поживних речовин. Оскільки це добриво з універсальними властивостями, воно підвищує врожайність удобрених рослин та позитивно впливає на ґрунт. Регулярне вживання значно покращує фізико-хімічні, біологічні властивості ґрунту. Грунт стає теплішим, підвищується засвоюваність поживних речовин та активність корисної ґрунтової фауни та флори, збільшується вміст гумусу.

Як розводити курячий послід для підживлення рослин, рецепти

За довгі роки застосування в особистому підсобному господарстві було розроблено безліч рецептів з курячим послідом. Розглянемо найпоширеніші у підсобному господарстві та ефективні для рослин суміші.

Компост

Щоб отримати живильний компост, вам знадобиться глибока ємність, розташована в тіні, або місце у дальньому кутку городу, обладнане під купу. Протягом кількох місяців треба складати пошарову послід, бадилля і відходи від їжі (шкірки, недоїдки і т.д.). Періодично потрібно додавати води та заважати. Вийде компост.

Коли він досить перепріє, його можна буде використовувати як комплексне органічне добриво. У тому числі, і при обробці ґрунту та підготовці грядок під посадки.

Але знову-таки лише після зменшення концентрації діючої речовини шляхом змішування з водою.

Стандартний рецепт робочого розчину – 1,5 кг цього компосту на літр води.

Настій із свіжого посліду

Ми вже говорили вище, що свіжозібраний послід вносити під корінь рослин ні в якому разі не можна, але можна приготувати розчин. На 1 л пташиного посліду потрібно 15 л рідини. Для того, щоб посилити ефект від застосування, суміш бажано залишити на ніч, а краще на добу.

Отриманий робочий розчин можна використовувати для азотного підживлення багаторічних насаджень (дерев, чагарників, кущових квітів).

Концентрат

Набагато вигідніше спочатку приготувати концентрат (матковий розчин), який потім перемішувати з водою 1 до 10 і тоді застосовувати для підживлення овочів.

Концентрат готується так: Підберіть ємність таким чином, щоб 1/3 її обсягу займав послід. Далі залийте 2/3 об’єму водою, розмішайте і залиште тинятися на 5 днів.

Чим корисні органічні добрива

Мінеральні добрива є багатим джерелом макроелементів, легко доступних для рослин. Проте вони містять органічних сполук, які є попередниками гумусу. Як відомо, природні добрива, такі як гній, компост, характеризуються цією перевагою. Вони позитивно впливають на фізичні та хімічні властивості ґрунту, його мікробіологічне життя. Цінність гною залежить від виду тварини, кількості та типу використовуваної підстилки.

Послід курей має найвищу концентрацію поживних речовин (азот, фосфор, калій). У порівнянні з гною великої рогатої худоби або свиней, курячий свіжий послід містить майже в 3 рази більше азоту. Також він містить кальцій, магній та сірку, набагато вищий, ніж у гною. При неправильному використанні – наприклад, занадто високій дозі, він може викликати надмірне засолення ґрунту, в результаті ми стикаємося з проблемами як у сходів, так і при зростанні рослин.

Послід – відмінне доповнення до компоста та осінніх добрив на ділянці. У нього високий pH, він розкислює ґрунт.

Хімічний склад

Перед тим, як починати добриво, потрібно знати хімічний склад курячого посліду. За складом це суміш екскрементів птиці та підстилки.

Хімічний склад посліду залежить від виду птахів та підстилки, що використовується для виробництва гною.

Свіжий послід містить:

  • Вода – 55-60%.
  • Органічні речовини – 25%.
  • Азот – 1,2-4%.
  • Фосфор – 1,2-2,6%.
  • Калій – 0,8-2,3%.
  • Кальцій – 24-68%.
  • Магній – 0,6–0,7%.

Таблиця. Хімічний склад посліду різних птахів

ПтахиХімічний склад, %
НP2O5K2OВисокийвода
Голуб1,5-51-2,80,7-2,60,8-1,651-57
Курка1,2-4,11,2-2,60,8-2,32,4-6,855-60
Гусак0,5-0,80,3-0,50,7-10,4-0,875-85
Качка0,6-10,7-1,40,4-0,61,0-1,756-70

У середньому гній ВРХ містить 4-7 кг азоту на 1 тонну, залежно від виду тварин, а послід – до 15 кг азоту на 1 тонну. У середньому свіжий гній містить 1-1,5 кг/т сірки та 1,5-2,5 кг/т магнію. Найменша кількість калію міститься у посліді курей.

Пташиний гній містить 3 форми азоту:

  1. органічний,
  2. мочевую кислоту,
  3. амоній (NH4).

Через високу концентрацію сечової кислоти і амонійного азоту за відсутності закладення в грунт більша частина азоту йде в атмосферу у вигляді аміаку. При зберіганні відбуваються великі – до 50% втрати азоту як аміаку. Більшість фосфору міститься у мінеральних сполуках. У разі калію переважають водорозчинні форми. Послід птиці містить безліч цінних мікроелементів:

  • Курячий гній має найвищий вміст бору та молібдену.
  • Послід індички багатий міддю, марганцем та цинком.

Більшість макро та мікроелементів доступні рослинам у перший рік після внесення добрив. Термін їх роботи становить лише 2 роки.

Загалом послід курей – дуже хороше натуральне добриво. Його незначний недолік – утримання камінчиків. Сільські кури їх ковтають, бо вони потрібні їм для правильного травлення. Крім того, якщо фекалії надходять з курника або загону, де годують курей, разом з ним в сад або компост потраплять насіння злаків. Після проростання їх потрібно сполоти, щоб не заповнили город.

Переваги

  1. покращує структуру ґрунту;
  2. збільшує біологічну активність ґрунту;
  3. покращує укорінення рослин;
  4. покращує умови вегетації рослин;
  5. забезпечує оптимальні дози поживних речовин, необхідні правильного розвитку рослин;
  6. збільшує врожайність;
  7. при правильному застосуванні дозування безпечний для рослин;
  8. екологічно чистий, якщо отримано від домашніх курей;
  9. призначений для всіх типів ґрунтів.

Гранульована куряча послід для добрива має ще одну перевагу – відсутність неприємного запаху. Гранули добре розчиняються у воді, легко вносяться до субстрату, на якому висаджені овочі, фруктові дерева, квіти, інші рослини.

Послід курей прискорює біологічну активність ґрунту, рослини краще приживаються, покращується їхня вегетація, що призводить до підвищення врожайності.

Як використовувати гранульований курячий послід

Сухе добриво в гранулах має одну важливу перевагу – гранули для зручності використання можна просто потовкти і розсипати.

Такий вид підживлення використовують при весняному або осінньому перекопуванні ґрунту. Норми витрати – 50 кг на сотку.

Важливе доповнення, щоб удобрення почало «працювати», ґрунт треба полити. Але зазвичай чекають дощу.

Також гранульований засіб можна висипати в лунки під саджанцями. Але обов’язково потрібно дотримуватися такого правила: зверху насипають невеликий шар землі, щоб уникнути контакту коріння саджанців та курячого посліду.

Для поливу гранули попередньо кришать і розчиняють у воді у співвідношенні об’єму 1 до 25. Потім дають настоятися пару діб та отриманою сумішшю поливають посадки.

ВАЖЛИВО! Перед поливом рослин настоєм цього добрива землю потрібно попередньо зволожити.

Де брати курячий гній

Великі сільгосппідприємства з виробництва яєць та курячого м’яса, проблему утилізації відходів вирішили давно та радикально – при кожному з них є цех, що переробляє курячий послід у придатне для негайного використання добрива.

Таке, як під торговою маркою Оргавіт, що є курячим послідом у гранулах, майже позбавлений природного запаху, тому що надлишки аміаку в ньому знаходяться в органічному, пов’язаному з іншими активними речовинами, формі. Оболонка цих гранул розчиняється лише при попаданні у вологий ґрунт, тому єдина вимога зберігання для такого добрива – знаходження пакетів у закритому вигляді та в сухому місці.

Садівник-городник може використовувати гній зі свого курника, якщо він є на обійсті, або придбати відходи курячої життєдіяльності у дрібних фермерів. Переконавшись, що у птахів останнім часом не було епідемій з кишковими або іншими інфекціями.

Як застосовувати підстилку з пташника для добрива рослин

Її можна додавати в компостну яму, мульчувати міжряддя для прогріву грядок або розкидати рівномірно по городу восени.

Якщо в пташнику у вас підстилка із суміші стружок та тирси, то в ній мало корисних речовин. Хоча тирса добре позначиться на структурі ґрунту.

Куди цінніша підстилка із суміші сіна, бадилля, торфу або спеціальні ферментаційні підстилки. Наприклад, Нетто-Пласт.

Для яких рослин та як можна застосовувати добрива

Тепер поговоримо про те, як зробити готовий поживний засіб для основних садово-городніх культур.

Для огурцов

Кущі цієї культури поливають розведеним настоєм. Але лити потрібно не під саму рослину, це може обпалити рослини. Полив здійснюють у міжряддя. Якщо огірки сильно розрослися, то з поливом треба бути дуже акуратним, щоб не потрапити на листя та батоги.

Для помидор

Томати зазвичай підгодовуються на початку вегетації. Норма витрати – 60 кг пташиного підстилки на 10 квадратів землі. Або ж можна поливати ґрунт, що економічніше – 50 л на ту саму площу.

Для клубники

Безпосередньо під полуницю добриво не вноситься, але додається під час обробки грунту та підготовки грядок під ягоди.

Для малини

Малину можна підгодовувати навесні для набору зеленої маси, а також восени після закінчення плодоношення. Причому додають підживлення не під конкретний кущ, а перекопують ґрунт під малинником.

Для капусти

Ця культура більше віддає перевагу мульчі з пташиної підстилки. Розкидати по грядках потрібно з розрахунку 3 кг на 1 квадрат площі, зайнятої під капусту. Під час вегетації допускається проводити поливи жижів: 1 л розведеної жижі на 1 саджанець. Але не частіше, ніж 4 підгодівлі за сезон.

Для картофеля

Для картоплі годяться різні рецепти добрив з послідом. Але важливе зауваження – будь-який тип даного добрива потрібно використовувати лише восени для насичення ґрунту корисними мікроелементами.

Для квітів

Садові квіти підгодовують тричі: у березні, під час утворення зав’язей та після опадіння квітів. Використовується рідкий склад. Норму витрати визначають залежно від розміру квітки.

Как вносить

Відбір посліду для добрива грунту треба починати з найстарішої купи, не брати горизонтальні шари, а розбирати купу зверху вниз, щоб гній був більш рівним, з однаковою цінністю.

Змішування добрива з ґрунтом (перекопування) слід проводити якнайшвидше (рекомендується максимум 12 годин з моменту внесення), оскільки значна частина аміаку випаровується протягом перших 12 годин після внесення в ґрунт. Чим швидше удобрення змішається із ґрунтом, тим менші втрати азоту.

Насколько глубоко перекапивать?

Прикриття органічної маси важким вологим ґрунтом перешкоджає доступу повітря, і в таких умовах внесене добриво довго розкладається – гниє, пліснявіє. Процес гниття означає, що сполуки, що створюють гумус, не відкладаються у ґрунті. Органіку слід перекопувати на таку глибину, щоб вона могла розкластись за вегетаційний період. Оптимальна глибина перекопування залежить від щільності ґрунту, тривалості внесення добрив та ступеня їх зрілості, тобто від ферментації посліду під час зберігання.

  • У зв’язку з високою швидкістю мінералізації легких ґрунтів (кілька тижнів) природне добриво слід вносити меншими дозами (15-20 т/га, 150-200 кг на сотку), але частіше (кожні 2 роки) із закладенням на глибину 18-22 см.
  • На важких ґрунтах розкладання добрив займає кілька місяців, тому удобрювати рекомендується ранньою осінню при перекопуванні, і краще закладати на глибину до кількох сантиметрів.
  • занадто глибоке загортання перешкоджає розкладанню органіки;
  • надто дрібне – прискорює.

Глибина закладення також залежить від дози гною: чим більша маса, тим глибше закладення. Глибока оранка на більш легких грунтах є результатом забезпечення більшої кількості вологи для розкладання добрив, при цьому кількість повітря там достатня – навіть занадто велика, так що його розкладання в цьому місці відбувається занадто швидко, а невеликі кількості колоїдних частинок обмежують накопичення гумусу.

Також важливо рівномірно розподілити добриво по городу, полю, що значно полегшить оранку, змішування з грунтом.

Під які рослини вносити та не вносити

Послід курей рекомендується для всіх видів овочевих, садових, дачних та плодових культур, декоративних, горщикових рослин, хвойних дерев та газонів. Завдяки тому, що це екологічно чисте добриво, воно особливо рекомендується для екологічного вирощування рослин. Його можна використовувати на всіх типах ґрунтів.

Застосування посліду змінює pH ґрунту. У нього високий pH – 7,5 (від курей-несучок навіть вище). Наприклад, шпинат відмінно реагує на нього, але таким чином можна знищити чорницю, лохину, журавлину.

Послід слід використовувати в першу чергу для рослин з високими потребами у поживних речовинах та з тривалим вегетаційним періодом:

  • кукурудзи;
  • коренеплодів – цукрових буряків, кормових буряків, середньоранніх та пізніх сортів картоплі;
  • грибів;
  • деяких овочів.

Не можна використовувати пташиний гній для:

  • злакових культур;
  • ячменя для пивоварения;
  • зернобобових культур (конюшина, люцерна);
  • рослин з низькою потребою в поживних речовинах, але в той же час легко вилягають – гречки, льону.

Під плодові дерева та чагарники вносять органіку восени – розсипають по поверхні землі та перекопують. У наступні роки слід регулярно мульчувати плодові рослини компостованою підстилкою (засипати 2-сантиметровим шаром 40-50 см від стовбура) або поливати розчином гною з водою.

Дозування

Послід рекомендується використовувати в дозах 10-15 т/га (100-150 кг на сотку), для тих самих рослин і в ті ж терміни, що і традиційний гній ВРХ.

Слід пам’ятати! Річна доза посліду, що вноситься, не повинна перевищувати кількості – 170 кг N/га (1,7 кг на сотку). Оптимальна доза, залежно від потреб рослин у харчуванні та родючості ґрунту, може бути нижчою за допустиму. Краще внести менше посліду, ніж забагато. Занадто велика доза може призвести до засолення ґрунту, що погано для рослин.

Під плодові вносять послід у наступних дозах:

  • сухий курячий послід – 15 кг/10 м2;
  • свежий – 3-5 кг/10 м2.

Під овочеві культури під перекопування, кг на сотку:

  • картопля – 50-70;
  • томати – 45-55;
  • огірки – 55-60.

При частому використанні натуральних добрив у великих дозах слід звертати особливу увагу на вміст фосфору в ґрунті, надмірне накопичення якого може становити загрозу для водного середовища, а також спричиняє зафосфачування ґрунту та пригнічення рослин.

Щоб бути упевненим у складі натуральних добрив, можна скористатися за допомогою агрохімічної лабораторії. Найбільш важливі параметри, які слід враховувати – азот, фосфор, калій. Отримані результати допоможуть розрахувати дозу добрива, яку слід використовувати, щоб не перевищувати допустиму кількість елементів.

Відмінності у видах кормів, способі утримання птиці впливають на склад добрива:

  • Курки, які блукають двором, їдять траву, забезпечують більше азоту, ніж фермерські.
  • Послід курей-несучок зазвичай багатший кальцієм.
  • Фосфором багатий послід із соломою.

Мінімізація втрат

Втрати азоту атмосферу при внесенні посліду може бути значними, досягаючи 50%. Це залежить від:

  • температури повітря при розкиданні добрива на городі;
  • способу внесення;
  • реакції ґрунту.

При використанні посліду потрібно обов’язково дотримуватися декількох основних правил, завдяки яким втрати будуть меншими:

  1. Послід курей використовують відразу після вивезення з курника або після нетривалого зберігання.
  2. Послід краще використовувати у прохолодні, похмурі дні.
  3. Як і у разі використання інших натуральних добрив, його не можна вносити одразу після або до вапнування.
  4. Відразу після розкидання слід перемішати послід із ґрунтом.

Перед використанням на городі послід часто змішують, наприклад, з соломою, що дозволяє рівномірно розподілити його по грунту. Крім того, таким чином, ми обмежуємо можливий негативний вплив цього добрива через високу концентрацію поживних речовин. До посліду можна додавати інгібітори аміаку, що зменшують втрату азоту та запах посліду.

Фото. Солом’яна підстилка є також цінним доповненням до добрива. Вона збагачує ґрунт перегноєм.

Як і чим розвести для рідкого добрива, ферментації

Існує ще 2 правила внесення посліду курей для підживлення:

  1. послід має пройти ферментацію;
  2. його завжди треба розбавляти.

Тоді полив послідом призведе до підвищення врожайності.

Якщо його використовують у свіжому вигляді прямо під рослини, вони можуть його не пережити (навіть ненажерливі помідори). Вони будуть перегодовані добривами – кажуть, що рослини «згорають» (жовкнуть і гинуть).

Поливати розведеним послідом нескладно. Однак його необхідно спочатку ферментувати, а потім розбавляти.

Послід прямо з курника дуже гарний, особливо для підживлення овочів, фруктових кущів, дерев. Він містить інгредієнти, які швидко засвоюються рослинами. На жаль, він хоч і природний, але перегодувати ним рослини нескладно. Тому потрібно знати, як зробити з курячого посліду рідке підживлення, як його правильно підготувати. Тоді полив стане безпечним.

Покрокова інструкція, як ферментувати курячий послід і як розводити для добрива:

  1. Налийте воду. Висипте послід у відро (бажано пластикове) або бочку. Додати 10 літрів води. Це може бути водопровідна вода, дощова вода або зі ставка. На відро ємністю 10 літрів знадобиться 1-3 кг гною:
      Якщо він старий і з солом’яною підстилкою, наприклад, з курника, можна додати більше.
  2. Якщо свіжий, тільки зібраний із курника або пресований (у гранулах) – тоді дозування менше.

Залишіть у тіні або півтіні для бродіння.

  1. Ферментація . Процес ферментації починається за кілька днів. Швидше – коли тепло, повільніше – коли прохолодно. Легко дізнатися, що бродіння продовжується: на поверхні утворюється піна. На цьому етапі рано використовувати підживлення. Прийде почекати кілька днів. Якщо після перемішування паличкою піни більше не буде або з’являться лише окремі бульбашки, розчин посліду готовий до використання. Тепер його потрібно розвести (див. пункт 3).

Фото. Так виглядає піна на посліді у процесі ферментації. Тут використали старий гній курей вільного вигулу.

  1. Як розводити . Ферментований послід завжди треба розбавляти. Найчастіше співвідношення 1:10, тобто 1 частина суспензії на 10 частин води. Проте є відмінності:
      коли рослини молоді, у них слабке коріння або спостерігається посуха, краще розбавити кашку більше, у співвідношенні 1:20;
  2. більш низька концентрація може використовуватися, наприклад, для добрива фруктових дерев або розросли, що добре укорінилися томатів.

Порада. Краще використовувати суспензію, що перебродила, протягом 2 тижнів. Тоді вона найкорисніша.

Затягувати з підживленням занадто довго не варто ще з однієї причини комарі. У відрі, у заквашеній жижі, комарі дуже люблять відкладати яйця. Цикл їх розвитку становить від 2 тижнів (якщо дуже тепло) до 5 тижнів (якщо холодно). Таким чином, при швидкому споживанні гноївки знищуються сотні личинок і яєць комарів (без використання хімікатів).

Особливості застосування восени

По завершенні садово-городнього сезону засіб можна розкидати при перекопуванні тієї землі, де сидітиме картопля. Стара підстилка, що перепріла, з пташиним послідом розкидається з розрахунку 40 кг суміші на 10 кв м площі городу.

Також можна застосовувати звичайний послід. Його знадобиться менше – всього лише 1 кг на 100 кв м. Нові екскременти поступово розподіляються по городу, і проводиться перекопування грунту.

За зиму органіка розкладається та насичує ґрунт корисними речовинами.

Настій для підживлення полуниці

склад

Приготування

  1. Поместить навоз в бочку.
  2. Залити водою.
  3. Наполягати у відкритій бочці 10 днів.
  4. Поливати настоєм міжряддя полуниці.
  5. Полив проводити після дощу або попередньо политого водою ділянки.

Переваги і недоліки

Поговоримо про основні переваги та недоліки даного добрива.

Спочатку про позитивні якості підгодівлі:

  • Це одержане природним шляхом екологічне добриво;
  • Підходить практично для будь-якого типу ґрунтів;
  • Має сприятливий вплив на структуру та склад ґрунту;
  • На відміну від коров’яку та компосту пташиний послід швидко розлучається і наполягає;
  • Зараз добриво цілком доступне у будь-якому сільгосп магазині у гранульованому вигляді;
  • Не виділяє фосфати у ґрунт;
  • Джерело азоту, яке потрібне всім рослинам на перших етапах вегетації.

Тим не менш, є деякі недоліки:

  • Це органічне добрива, тому його небажано використовуватиме для добрива коренеплодів;
  • Засіб обов’язково розбавляти водою, щоб не викликати хімічні опіки у рослин;
  • Заборонено використовувати одночасно із золою (а також фосфоритним борошном). Мікроелементи негативно впливають один на одного, і ніякого толку від проведеного підживлення не буде;
  • Надлишок добрива збільшує концентрацію нітратів, спричиняє хімічні опіки рослин і навіть може призвести до безплідності землі.

Коли краще удобрювати – термін

Коли краще вносити послід у ґрунт залежить від типу ґрунтів (механічного складу), рельєфу та кліматичних умов, наприклад:

  • найкращі результати дає внесення органічних добрив улітку чи ранньої осені;
  • на важких ґрунтах осіннє добриво дає кращі результати, ніж весняне;
  • на легких ґрунтах найкращі ефекти дає весняне внесення.

На легких ґрунтах, особливо на схилах та в регіонах з великою кількістю опадів, органічні добрива швидко розкладаються. А після осіннього внесення відбувається сильне вимивання азоту та частково калію. На більш важких ґрунтах розкладання відбувається повільно, а кращі сорбційні властивості цих ґрунтів обмежують надмірне вимивання компонентів.

Найкращий час для внесення добрив – безвітряний, похмурий чи злегка дощовий день, бо саме тоді відбувається найменша втрата азоту в атмосферу (як аміак).

Додавання свіжого посліду з великою кількістю соломи може спричинити зниження врожайності. Використання посліду в літні місяці зазвичай не рекомендується в роки, коли планується вапнування, оскільки кальцій прискорює розкладання (мінералізацію) гною, викликаючи певну втрату азоту та фосфору. Однак, якщо необхідно провести обробки, то кальцієві добрива слід вносити в стерню, а послід – внести пізно восени або навесні з інтервалом не менше 6 тижнів.

Послід також можна успішно використовувати для вже посаджених рослин. На овочевих культурах рекомендується рівномірно розподілити добрива і змішати їх із ґрунтом на глибину приблизно 15 см. Потім можна посадити овочі. Так само і в польових культурах. Так само можна підготувати грунт для посіву восени.

Часті помилки

Незважаючи на те, що засіб давно знаходиться в арсеналі дачників, досі помиляються при його використанні. Розберемо найгрубіші.

  • Використання свіжого посліду без приготування робочого розчину. Як уже говорилося вище, це правильний шлях до хімічного опіку та загибелі рослини.
  • Використання несвіжого добрива. Концентрат курячого посліду зберігає свої властивості лише два місяці. Щоб продовжити дію, необхідно поставити бочку з концентратом під навіс.
  • Полив під корінь. Знов-таки це загрожує хімічним опіком. Поливати рослини потрібно в міжряддя.
  • Використання тільки одного цього добрива. Послід хороший навесні, коли рослини тільки набираються сил. Далі їм потрібен не азот, а фосфор та калій, щоб зав’язати плоди та почати плодоносити.

Запобіжні заходи при приготуванні настоїв

Щоб уникнути негативного впливу хімічних елементів гною на організм людини та рослини, необхідно знати, скільки наполягати курячий послід, як правильно його готувати.
У курячих фекаліях міститься велика кількість гельмінтів, аміаку, метану, тому всі маніпуляції з цим продуктом мають проводитися у захисному костюмі, рукавичках.

Приготування настоїв має проводитися в захисній масці, адже в курячому гною знаходиться багато хвороботворних мікроорганізмів, які згубно впливають на здоров’я людини.

Використовувати для добрива, підживлення рослин необхідно невелику кількість настою або слабо концентрованому вигляді. Багато мінеральних речовин здатне обпалити, послабити розвиток рослини.

Відповіді на часті запитання

Яку послід можна використовувати?

Майже кожен. Але якщо ви збираєте свіжі екскременти курей, будьте певні, що вони харчуються травою та комбікормом, а не їдять, що завгодно. Інакше послід буде повний шкідників та грибкових суперечок.

При ранньовесняній або осінній обробці ґрунту, для підживлення багаторічних насаджень. Добриво можна укладати на дно посадкових ям при висадженні саджанців.

Альтернативою можна вважати гною, що перепрів компост, а також мінеральні добрива: сечовину або аміачну селітру.

Чи допомагає послід від шкідників?

Засіб використовується для боротьби з капустянкою, але взагалі це саме добриво у чистому вигляді.

Чи можна використовувати послід, який продається у пакетах?

Так, це гранульований послід з високим вмістом азоту. Його можна використовувати як підживлення. Але не забудьте розводити водою.

Птахи, послід яких можна використовувати для удобрення ґрунту

Найбільш цінним із пташиних екскрементів вважає перепелиний гній, проте знайти його непросто. За складом має схожість з курячим послідом. Проте цінність матеріалу полягає у наявності речовин, що перешкоджають розвитку патогенних мікробів – глистів. Крім того, екскременти перепелів відновлюють родючість землі, прискорюючи дозрівання врожаю. У переробленому вигляді придбати його практично неможливо.

Можна використовувати як добрива послід інших птахів

За відсутності доступу до перепелиного або курячого гною можна використовувати гумус від таких птахів:

  1. Послід гусей відрізняється цінними мікроелементами та мінералами у його складі – фосфор, азот, калій, кальцій тощо. Підживлення прискорює зростання культур. Використовується у свіжому вигляді, а також як настою або перегною. Гусячий гній вважається м’яким та безпечним способом удобрення садових рослин.
  2. У складі голубиного посліду міститься велика кількість цинку, заліза, марганцю та міді. Концентрація азоту знижена на відміну інших аналогів пташиних екскрементів. Допускається використання лише у розведеному стані. Агрономи рекомендують закуповувати матеріал у заводчиків здорового птаха.
  3. Індичиний гній за складом та способом внесення ідентичний курячому посліду.

Екскременти птахів рекомендується вносити навесні для легкого ґрунту перед оранкою або посадкою розсади. У першому випадку склад готується із розрахунку 1 кг матеріалу на 100 м2 городу – розподіляють рівномірним шаром. У другому варіанті послід необхідно змішати з сіном і розкласти між рядами грядок.

Курячий гній – ефективне органічне підживлення, яке слід застосовувати з граничною обережністю. Порушення пропорцій та некоректне внесення у ґрунт здатне завдати культурам більше шкоди, ніж користі.

Про автора

Молодий, але досвідчений агроном із багаторічним досвідом у сфері сільського господарства. Моє захоплення роботою з землею та рослинами почалося ще з дитинства, коли я допомагав на сімейній фермі. За ці роки я накопичив велику кількість знань та практичних навичок якими хочу поділитись із своєю аудиторією.
Запрошую вас читати мої статті та використовувати ці знання для розвитку вашого господарства.

Різновиди та особливості використання курячого посліду

Як тільки на рослинах з’являється зав’язь, і зупиняється бурхливий розвиток – це перша і головна ознака нестачі корисних речовин. Досвідчений городник відразу замислиться про організацію підживлення. Органіка чи мінеральні добрива – вибір для багатьох очевидний, адже саме органічні речовини мають більшу популярність.

Курячий послід або пташиний послід – це популярне органічне добриво, яке активно використовується для підживлення всіх рослин на дачній ділянці. Ця органічна речовина є комплексною та сильнодіючою, тому має широкий спектр використання. Корисні властивості пташиного посліду настільки сильні, що експерти стверджують, що добриво з посліду втричі сильніше за популярний гній. Після добрива пташиним послідом ефект помітний вже через 10 днів.

Різновиди курячого посліду

Курячий послід буває двох видів – свіжий та гранульований. По суті це одна й та сама речовина, тільки від її виду залежать пропорції використання та ефективність дії.

Свіжа куряча послід – це дуже концентрована речовина, яка здатна при неконтрольованих пропорціях спалити всю кореневу систему рослини, тому чітке дотримання всіх правил і особливостей застосування допоможуть рослині отримати потрібну кількість добрива, без заподіяння шкоди.

Використання свіжого курячого посліду

  1. Складовий компосту. Найкращим застосуванням свіжого посліду є використання його в приготуванні компосту. Для цього потрібно свіжим послідом прошаровувати компостну купу. Від такого компосту буде набагато більше ефекту, адже саме курячий послід його значно збагатить.
  2. У свіжому вигляді. Не забувайте, що свіжа послід досить небезпечна своєю концентрацією, тому розводити її слід виключно в пропорції один до двадцяти. І тільки таким слабким розчином можна підгодовувати рослини з розрахунку, що під один кущ знадобиться півлітра.
  3. Приготування настою. Настій із пташиного посліду є відмінним засобом для підживлення, тому дуже часто застосовується у практиці. Для його приготування вам знадобиться розвести літр посліду з літром води і дати можливість рідині добу поблукати. На наступний день, суміш, що забридла, слід розбавити з урахуванням, що на відро води знадобиться літр настою.
  4. Використання свіжого посліду в сухому вигляді. Цей варіант підживлення відмінно використовується восени, коли готують грунт для наступного року. На перекопаній ділянці слід розсипати до кілограм сухого посліду, додати трохи піску та торфу. Ці компоненти настільки удобрюють ґрунт, що висаджені рослини наступного року дадуть вам гарний урожай.

Гранульований курячий послід

Гранульований курячий послід – це відмінна та доступна альтернатива для тих, хто не живе поблизу птахоферм і не тримає свого господарства, але чудово розуміє, що корисні властивості цього добрива складно чимось замінити. Гранульований послід – це максимально висушене добриво, яке має легку вагу і не таку жарку дію, тому його використання більш безпечне та практично, тому що дістати його немає проблем. Застосовувати курячий послід рекомендують, дивлячись на тривалість життя рослини. Так, однорічні або овочеві рослини можна сміливо підгодовувати послідом весь період вегетації, а ось багаторічні рослини віддають перевагу винятково весняному підживленню, тому що надлишок азоту в другій половині сезону – ні до чого.

Використання гранульованого курячого посліду

  1. Осипання у сухому вигляді міжряддя рослин. Найпоширенішим способом використання є підживлення послідом у вигляді розсипання від 100 до 300 г гранул між рядами, але так, щоб речовина не потрапила під корінь рослини.
  2. Комплекс із калієм. Незважаючи на те, що курячий послід багатий усіма корисними елементами, однорічні рослини віддають перевагу великому калію, тому рекомендують послід з гранул змішати з 30 грамами сірчанокислого калію.
  3. Підживлення багаторічних рослин. До першої половини літа можна сміливо використовувати курячий послід, як комплексну підгодівлю, для цього закопайте від 100 до 300 грамів гранул поблизу рослини, уникаючи контакту з корінням.
  4. Рідка версія добрива із гранул. Не тільки в сухому, а й у рідкому вигляді можна використовувати гранули курячого посліду. Для цього вам знадобиться у відрі води розчинити півкілограма гранул та наполягати добу. Використовувати готову суміш слід з розрахунку, що під одну рослину використовувати півлітра настою. Такої ж кількості буде достатньо і для чагарників, а ось для дерев під ствол коло знадобиться 6-8 літрів добрива, залежно від розмірів дерева.

Пам’ятайте, що гранульований курячий послід ви купуєте у виробників, які обов’язково вказують на вкладиші рекомендації, згідно з тими концентратами, що вони використовували, тому перед застосуванням обов’язково слід прочитати інструкцію.

Курячий послід – це відмінне органічне добриво, яке рекомендують використовувати для всіх рослин, але чітко дотримуючись дозувань та технологій розведення, а також попередньо якісно зволожуючи землю, адже добриво категорично заборонено вносити по сухому ґрунту.

Про автора

admin administrator