Чим мульчувати малину навесні

Авторadmin

Чим мульчувати малину навесні

Чим і як мульчувати малину восени і навесні

Через особливості будови кореневої системи малина часто вимерзає з настанням холодів і навесні під час поворотних заморозків. Її потрібно утеплювати й оберігати ніжні коріння за допомогою органічних і неорганічних матеріалів.

Мульчування малини – це важливий агротехнічний прийом, який спрямований на захист кореневої системи, утримання в грунті вологи і поліпшення водно-повітряного режиму. Справа в тому, що коріння малини дуже уразливі, оскільки знаходяться всього в 20-30 см від поверхні, легко підсихають влітку і вимерзають взимку.

Використовуючи мульчу восени, можна витрачати менше води для поливу, регулювати температуру ґрунту (під шаром мульчі вона повільніше нагрівається і повільніше остигає, а коріння малини краще розвиваються). Весняне мульчування прискорює ріст ягід і знижує кількість нащадків. Зникає підвищена вологість біля основи куща малини, структура ґрунту не порушується, а рослина виглядає здоровішою. Чим же можна мульчувати малину навесні і восени і як правильно це робити?

Чим і як мульчувати малину восени

Осіннє мульчування допомагає захистити малину від сильних і тривалих морозів, а також різких перепадів температури під час відсутності снігового покриву, характерних для середини-кінця осені. Взагалі, в умовах середньої смуги коренева система малини повинна бути добре захищена протягом усього року.

Для осіннього мульчування найкраще підходить органічний матеріал з нейтральною кислим середовищем. Ця рослина не любить ні кислу, ні лужну реакцію грунту, тому і мульча підбирається відповідна.

Найменування мульчі

опис

Це “болотне” добриво ідеально підходить для мульчування малини. Навіть якщо несподівано випав перший сніг, торф`яну подушку можна укладати прямо поверх нього. Якщо грунт на ділянці важка і запливають, можна укладати шар торфу товщиною 7-10 см. Для зимового укриття досить і 5-7 см.

Найпопулярніший матеріал для мульчування, який підходить і малині. За 2-3 роки вони встигнуть перетворитися в перегній. Для захисту малини насипайте мульчу горбками висотою 10-12 см.

Цей різновид мульчі найменше підходить для укриття малини з огляду на те, що в компості міститься багато азоту, а в теплі зими його консистенція викликає подопреваніе нижніх гілок. Тому засипати малину на зиму компостом слід тільки в крайньому випадку і невеликим шаром – товщиною не більше 5 см.

Її укладають шаром 10 см навколо кожного куща малини.

Використання для мульчування перепрілого листового опаду (який пролежав у сховищі 2 роки) – теж непогана ідея. Присипайте підставу куща рівномірним шаром і сміливо залишайте так малину на зиму. Під таким “ковдрою” вона точно не замерзне.

Чи можна використовувати для мульчування неорганічні матеріали? Зрозуміло, і в першу чергу чорний спанбонд щільністю 50-60 г / м2. Розріжте його на смужки шириною 35-40 см і покладіть по обидві сторони від ряду малиннику. Закріпіть покривний матеріал металевими скобами. Навесні ви практично не побачите бур`янів – вони просто не зможуть прорости крізь щільне полотно.

Укриття щільними матеріалами не тільки захищає коріння малини від вимерзання, а й перешкоджає росту бур`янів

Чим і як мульчувати малину навесні

До весни від підгодівлі, що ви вносили восени, практично нічого не залишається. В першу чергу в грунті бракує азоту, особливо якщо ви використовували тирсу. Тому до традиційних засобів мульчування додається гній.

Мульчувати малину краще в той час, коли довжина пагонів заміщення досягла 30-35 см, і вже внесені перші мінеральні підгодівлі. Справа в тому, що якщо вкрити кущі мульчею до внесення добрив, вона перекриє доступ поживних речовин до коренів рослин, і вони не отримають необхідного харчування.

Навесні можна мульчувати малину наступними матеріалами.

опис

Вона слабо ущільнюється і при цьому не так легко розноситься вітром, як лушпиння проса або гречки. До того ж ранньою весною лузга соняшника надійно захищає малину від переохолодження та перегрівання. Насипайте шар лушпиння товщиною до 5 см.

Особливо добре підходить для маліни- “перволітки”. Органіку укладають шаром в 5-8 см, і вона активно розігріває кореневу систему кущів, поки розкладається.

Багато садівники вважають використання цього виду мульчі небезпечним через вміст друкарської фарби. Але сучасні барвники, що застосовуються у видавничій справі, абсолютно нетоксичні для грунту і рослин. Грунт навколо малинників можна вкривати кольоровими і чорно-білими газетами. Подрібнити їх або розстелити цілком – вирішувати вам. На гряду укладають 4 шари газетного паперу і присипають її землею, сіном або соломою. Через такий захисний “бар`єр” бур`яни і інші трави прорости не зможуть. Як не дивно, що розкладається на посадках малини газетний папір підвищує врожайність ягідника.

Дрібні гілочки, що залишилися після обрізки

Подрібнені гілочки і тріски можна вносити під кущі малини після того, як цілий рік вони перепревающей в компостній купі. Товщина шару повинна складати не менше 8-10 см.

Не найкращий спосіб укриття малини. Біда в тому, що в ньому часто зберігаються насіння бур`янів, які в теплі починають активно проростати. Тому використання даного виду мульчі залишаємо за особистим вибором кожного.

І, звичайно, навесні можна застосовувати торф і тирса, а також вкривати посадки лутрасилом (За аналогією зі спанбондом).

Під шаром листя пагони малини можуть випріває і гірше протистояти хворобам

Таким чином, малину можна мульчувати і восени, і навесні. Осіннє мульчування потрібно встигнути зробити до перших серйозних морозів, щоб утеплити коріння і затримати в грунті вологу, а також запобігти промерзання грунту. Терміни весняного мульчування можна зрушити і до початку літа – в залежності від кліматичних умов і ступеня прогрівання грунту.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Щоб виростити хорошу малину і зібрати великий урожай зі смачними, солодкими ягодами, важливо правильно доглядати за кущами протягом усього сезону. Особливу важливість представляє підгодівля. Давайте розглянемо, як і чим можна підгодувати малину навесні.

Навіщо потрібно підгодовувати малину

Для нормального росту і повноцінного плодоношення кущ потребує комплексу макроелементів (азот, фосфор, калій), і мікроелементів (особливо магній, бор, сірка, кальцій, залізо). Недолік тих чи інших речовин негативно позначиться на стані рослини і врожаї.

Навіщо малині потрібні макроелементи?

  • Нітроген. Необхідний для нормального нарощування зеленої маси (пагонів і листя). При цьому надлишок речовини небезпечний тим, що кущі починають нарощувати зелену масу на шкоду цвітіння і плодоношення.
  • Калій. Необхідний для наливання ягід, для досягнення нормального розміру і солодкості, також він в цілому підвищує імунітет куща, завдяки чому захворювання рідше вражають рослину.
  • Фосфор. Також необхідний для плодоношення. Без цього елемента знизиться кількість зав’язей, що прямим чином вплине на врожайність, також знизиться кількість цукрів в ягодах, що вплине на смакові якості.

Більшою мірою малина вимоглива до азоту і калію, в меншій до фосфору (але він також необхідний!).

Виходить, що весняна підгодівля малини (і звичайної, і ремонтантної) потрібна для того, щоб в землі навколо куща були всі необхідні макро – і мікроелементи для повноцінного харчування, яке дозволяє кущам нормально розвиватися, цвісти і плодоносити.

Повноцінне харчування малини = хороший, смачний і рясний урожай.

Коли підгодовувати малину навесні: оптимальні терміни внесення добрива

Будь-які маніпуляції по догляду при вирощуванні будь-яких плодових дерев і ягідних кущів повинні проводитися в правильні терміни, від цього залежить ефективність і користь від проведених заходів.

Коли ж потрібно підгодовувати малину в саду? Виділяється кілька етапів підгодівлі, кожна проводиться в певні терміни в залежності від фази розвитку куща.

Перша підгодівля

Здійснюється ранньою весною при встановленні стабільної позитивної температури і на самому початку вегетаційного періоду куща (тобто коли почнеться сокорух, набухання бруньок). У цей період рослинам потрібно нарощувати зелену масу, тому підживлювати потрібно азотними добривами (наприклад, сечовина, аміачна селітра), а краще відразу використовувати комплексне добриво, що містить відразу азот, калій і фосфор (наприклад, нітроамофоска).

Друга підгодівля

Проводиться в період бутонізації перед цвітінням. Добрива, внесені під час бутонізації, допоможуть отримати великі і солодкі ягоди. На даному етапі слід вносити фосфор і калій, прекрасно підходить добриво діаммофоска (або ж знову ж нітроамофоска, але перший варіант підходить набагато більше!), гумат калію.

Третя підгодівля

У період цвітіння або на початку плодоношення. В цей час потрібно підгодовувати калієм і фосфором, завдяки цьому ягоди будуть більш солодкими, смачними і великими.

Четверта підгодівля

Проводиться після плодоношення і збору врожаю. В цей час добрива необхідні для того, щоб рослина змогла закласти квіткові бруньки для плодоношення в майбутньому сезоні, зміцнила імунітет перед зимовим сезоном і заморозками. Підживлювати потрібно фосфорними добривами (і трохи калійними). Наприклад, можна використовувати суперфосфат, а ще краще сульфат калію, монофосфат калію.

Таким чином, весняна підгодівля проводиться один раз. При цьому поспішати вносити добрива не слід! Справа в тому, що коренева система малини зможе засвоїти добрива тільки при температурі грунту не нижче +5-10°C.

Способи внесення добрив під малину

Існує два способи підгодівлі (може бути застосовано до будь-яких кущів, рослин і навіть для розсади):

  • Коренева підгодівля – добрива вносяться під корінь, основний і найважливіший спосіб. Добрива в рідкому або сухому (гранульованому) вигляді. Рідкий розчин вливається в поливальну лунку, сухі гранули добрив рівномірно розподіляються по периметру пристовбурного кола, прикопуються в ґрунт. Як правило, підгодівлі під корінь проводять добривами, що містять макроелементи.
  • Позакореневе підживлення – добрива вносяться на надземну частину рослини (стебло, листя), спосіб виконує допоміжну роль, ним не можна замінити основне кореневе внесення добрив. При позакореневому способі кущ зрошується поживними речовинами. Як правило, позакореневе підживлення здійснюються для заповнення балансу мікроелементів.

У весняний період проводиться коренева підгодівля (переважно рідкими добривами, рідше сухими). Тому більш детально про неї і поговоримо.

Правила проведення підгодівлі малини

Для збільшення врожаю, дуже важливо дотримуватися схеми і правил підгодівлі малини:

  • Якщо при посадці ягідного куща були внесені добрива, то він не потребує підгодівлі в найближчі два-три роки. Надлишок поживних речовин здатний завдати шкоди рослинам.
  • Перед внесенням поживних речовин необхідно полити рослини чистою водою за 2 години до процедури, і тільки після цього можна вносити поживні речовини. В іншому випадку коренева система рослин може отримати опік.
  • При внесенні рідких добрив вони не повинні потрапляти на надземну частину рослини, якщо рідина все ж потрапить, то потрібно промити ці місця чистою водою.
  • Підживлювати рослини найкраще вранці або ввечері, або ж вдень в похмурий день. Не рекомендується здійснювати процедуру в полуденний час.

Чим підгодувати малину навесні для гарного врожаю: ефективні добрива

Існує безліч добрив, який підходять для підгодівлі ягідних кущів. Це можуть бути і мінеральні препарати, і органічні речовини. Чим же краще підгодувати малину навесні, щоб отримати хороший урожай? Давайте розглянемо найбільш відповідні та ефективні добрива.

Малина не переносить хлор, тому слід уникати препарати з хлором в складі.

На початку вегетації корисні азотні добрива (застосовуються один раз навесні):

  • Мінеральні добрива: Сечовина (Карбамід), аміачна селітра.
  • Органічні добрива: курячий послід (розчин робиться в співвідношенні з водою 1:20), настій коров’ячого гною (розчин з водою 1:40). В якості додаткового харчування можна здійснити мульчування ділянки навколо кущів перегноєм або компостом.
  • Комплексні мінеральні добрива, що містять азот, фосфор, і калій. Найоптимальніший варіант – нітроамофоска (всі макроелементи в однакових пропорціях). Також підходить діамофоска (однак в неї менша кількість азоту).

Про автора

admin administrator