Чим обробляти курник усередині

Авторadmin

Чим обробляти курник усередині

Дезінфекція курника в домашніх умовах, як її проводити

Дезінфекція курника — це дуже важливий етап догляду за птахами. Без дезінфекційних заходів в приміщенні з послідом, залишками корму, підстилки і пір’я швидко розвиваються хвороботворні бактерії і мікроорганізми, поселяються паразити. Все це може стати причиною хвороб курей, навіть інфікування яєць.

Навіщо потрібна дезінфекція курника

Навіть коли господар намагається стежити за порядком в курнику, кури все одно розводять там бруд, перемішуючи підстилку з послідом, з усім тим кормом, який вони примудряються розсипати по підлозі, і водою, якщо поїлка це дозволяє. Періодичні прибирання дозволяють на час очищати курник від сміття, але не від бактерій, вірусів, паразитів. Мікроорганізми розмножуються дуже швидко, особливо при відсутності якісної вентиляції, а от позбутися від них простим прибиранням не вийде. Крім того, людина приносить на своєму одязі і взутті мікроорганізми, які швидко освоюються в теплій, вологій, нечистій обстановці.

Саме тому дезінфекція курника, а також обробка курника від паразитів повинні проводитися не рідше одного разу за рік. Хоч фахівці рекомендують проводити дезінфекцію курника через кожні два місяці, рідко хто дотримується цих рекомендацій в домашніх умовах. Якщо просто прибирати сміття, міняти підстилку то це не позбавить курей від кліщів, бліх та й від можливих вірусів не захистить. Чим частіше проводити дезінфекцію курника і всіх предметів, які в ньому знаходяться, тим рідше будуть хворіти кури, тим менше будуть їх дошкуляти паразити.

Які засоби використовувати для дезінфекції курятника

Дезінфекція курника проводиться спеціальними засобами, які продають в магазинах. Купуючи, потрібно переконатися в існуванні відповідного сертифіката, який дозволяє застосовувати цей препарат для тварин, зокрема, для домашніх птахів. Використовувати препарати потрібно, строго дотримуючись інструкції, уважно віднестися до рекомендованих концентрацій.

Найчастіше застосовують «Монклавіт», «бактерицидів», «Вироцид», крім них, на великих промислових фермах застосовують зручні, але дорогі препарати: «Екоцид С», «Глютекс», «Бромосепт», «Делеголь», «Дезолайн Ф» . У фермерських господарствах і на приватних подвір’ях використовують тривідсотковий розчин формаліну, але він дуже отруйний, небезпечний не тільки для птахів, але для людей, які обробляли пташник. Застосовують тривідсотковий розчин їдкого натру, кальциновану соду, емульсію креоліну (3 — 5%), чотиривідсотковий емульсію кселонафта.

Приватники широко використовують хлорне вапно, як дезинфікуючий препарат, хоча є труднощі з розрахунком потрібної концентрації, зі зберіганням хлору без втрат.

Для дезінфекції повітря використовується хлор-скипидар (для кожного оброблюваного кубічного метра повітря знадобитися взяти 0,2 мг скипидару і 20 г хлорного вапна), йодовмісних препарат «Монклавіт» (для 1 кубометра пташника знадобитися 3мол речовини). При взаємодії однохлористого йоду з алюмінієвим дротом виділяється дим, яким теж можна обробити курятник. Знадобиться співвідношення: на 20 частин йоду — 1 частина дроту, йоду беруть 10 — 15 мл для обробки 1 кубометра приміщення.

Застосовують аерозоль «Екоцид», для боротьби з грибком підпалюють таблетки «Діксі». А шашки «Кліодезів» можна застосовувати в присутності птахів. Перед вживанням препаратів закривають двері і вікна, затикають всі щілини, розбризкують, виробляють туман або дим, а через 40 хвилин провітрюють приміщення.

Деякі господарі використовують сірчані шашки, але потрібно пам’ятати, що вони застосовуються проти цвілі, грибка, щурів, кліщів. Тобто, від інфекційних хвороб вони не захистять птахів. Крім того, вони дуже отруйні, після застосування потрібно провітрювати приміщення не менше тижня.

Як проводити дезинфекцію курника

Дезинфекція курника включає в себе комплекс заходів, спрямованих на очищення курника від паразитів і хвороботворних мікроорганізмів. Іноді думають, що достатньо застосувати «Дихлофос», «Хлорофос» або подібні до них препарати. Насправді чистими, обробленими, знезараженими повинні стати всі поверхні, всі предмети, які знаходяться в курнику, включаючи поїлки і годівниці. Така обробка повинна стати одночасно профілактичним заходом, який захистить птахів на тривалий час. Просто розбризкуванням отруйних речовин можна принести більше шкоди, ніж користі.

Спочатку слід підготувати одяг і засоби індивідуального захисту, знадобляться окуляри і респіратор, щоб убезпечити людину не тільки від отруйних речовин, які будуть застосовуватися на етапі дезінфекції, а й від усіх інфекцій, бактерій, паразитів, що можуть бути для людини так само небезпечні, як для птахів. Потім знайти всі інструменти і засоби, які будуть необхідні.

Коли всі підготовчі роботи завершаться, можна переводити курей в інше приміщення або на місце для вигулу. Під час чищення і мийки, птахів не повинно бути в приміщенні курника. Якщо на останньому етапі будуть застосовуватися безпечні речовини для дезінфекції, то тільки тоді можна запустити курей в очищене приміщення. Якщо ж після застосування отруйних речовин знадобиться ще якийсь час для провітрювання, то це потрібно знати заздалегідь, щоб продумати місце для курей на цей час.

Перш за все, потрібно очистити приміщення від підстилки і всього сміття, яке накопичилося на підлозі, в гніздах, на всіх поверхнях курника. Потім доведеться взяти скребки, жорсткі щітки і відшкребти залишки пір’я, посліду, сміття з усіх поверхонь: підлоги, стін, сідал. Важливо пам’ятати, що паразити можуть сховатися в найменших тріщинах і нерівностях дерев’яних поверхонь.

Після звільнення курника від твердого сміття всі поверхні і предмети ретельно миють. Помити потрібно підлогу, стіни, стелю, всі сідала, гнізда, поїлки та годівниці, ємності для додаткового кальцію або попелу (золи). Зі стін доведеться змити раніше нанесене вапно.

Не бажано застосовувати миючі засоби з сильними токсинами, побутовою хімією краще не користуватися. Слід використовувати спеціальні засоби, тоді мийка стане початком дезінфекції, засоби, що використовуються на останньому етапі, будуть продовжувати розпочату санацію приміщення.

Найчастіше для знезараження під час миття використовують яблучний оцет, який просто додають в воду. Їм можна обробляти всі поверхні без винятку.

Завершивши миття, курятнику і усіх предметів дають висохнути.

Власне дезінфекція курника здійснюється за допомогою спеціальних речовин, які знезаражують оброблене приміщення. Вона може проводитися вологим способом. У такому випадку всі поверхні покриваються рідкою речовиною за допомогою розпилювачів різного роду. Може бути аерозольна дезінфекція, коли препарат розпилюється у вигляді туману, надовго затримується всередині приміщення, торкаючись до всіх поверхонь рівномірно. Дим, теж рівномірно розподіляючись, обробляє всі поверхні.

Деякі пташники воліють обійтися дезінфекцією «по-старому». Вони застосовують формалін, який раніше використовували на великих фермах, але сьогодні в Євросоюзі, наприклад, його визнали занадто сильним канцерогеном. Застосовують хлор препарати, які негативно впливають на дихальну систему. Застосування негашеного вапна можна вважати достатньою дезінфекцією, вапно підсушує повітря, воно може стати лише частиною, одним компонентом всього процесу знезараження курника.

Серед подібних «кустарних» препаратів можна назвати суміш соляної кислоти з марганцем, їх змішують в банку з широким горлом (пропорція 5: 1), на 30 хвилин залишають в приміщенні. Хлоридом алюмінію обробляють пташник, не забираючи з нього курей. Щоб отримати потрібний дим, 10 г йоду розчиняють півтора літрами води, додають натертий надфілем 1 грам алюмінієвої пудри. Через 30 хвилин курник провітрюють.

Але не все те, що застосовували наші предки, обов’язково краще. Сучасні препарати створені з урахуванням багатьох нюансів, про які не знали ще кілька років тому, наука не стоїть на місці, а не довіряти їй поки немає причин. Готові препарати легко і безпечно застосовувати, вони мають широкий спектр дії, перевірені при лабораторних дослідженнях, про що говорять відповідні сертифікати. Інструкції докладно вказують що, як і скільки робити, які побічні ефекти може викликати той чи інший засіб у птахів. Тому найкраще скористатися перевіреним, спеціально створеним препаратом відповідно до інструкції. Інструкція вказує, як наносити препарат, чи потрібно його змивати.

Після закінчення дезінфекції, приміщення заповнюють необхідними предметами, поміщають нову підстилку, запускають курей.

Як підтримувати чистоту курятника

Щоб якомога довше підтримувати чистоту в приміщенні, де живуть кури (які так і норовлять розсипати і затоптати корм в свій послід, розгребти підстилку, розлити воду), потрібно внутрішнє оздоблення курника обладнати зручно, але мінімізувати безлад. Для цього годівниці піднімають над підлогою до 20 см, щоб курям неважко було дістати дзьобом, але неможливо було влізти ногами. Можна не піднімати, але захистити їх дротяною огорожею, щоб голова пролізала без праці. Поїлка повинна бути така, яку неможливо перевернути. Мити і дезінфікувати ці предмети потрібно частіше. Під сідала обладнують щити для збору посліду.

Відео: «Дезінфекція курятника своїми руками»

Отже, дана стаття ознайомила Вас з правилами дезінфекція курника, ми пояснили Вам чому так необхідна обробка курятника хоча б раз на рік. Ми сподіваємось, що ви зрозуміли як проводити дезінфекцію в домашніх умовах своїми руками. Читайте наш сайт, а також рубрику птахівництво, де ви знайдете ще більше корисної інформації. До нових зустрічей, шановні читачі!

Читайте також:

Дезінфекція курника в домашніх умовах: вапном, йодом, препарати

Кожен власник домашнього пташника рано чи пізно задається питанням про те, яким чином проводиться дезінфекція курника. В такий момент гостро постає питання, якими засобами можна обробити приміщення, щоб було безпечно для життя і здоров’я птахів. Перевага віддається в основному простим способам дезінфекції, реалізованим в домашніх умовах.

Дезінфекція дозволяє позбутися від паразитів

Наведена нижче інформація допоможе якісно обробити приміщення пташника від різних паразитів: від кліщів або бліх. Проводити дезінфекцію рекомендується як самостійно, так і в присутності професіоналів.

Коли потрібно дезінфекція?

Важливо приймати регулярні профілактичні заходи, щоб шкідники не турбували ваших птахів. Це пов’язано з тим, що вони надзвичайно схильні до нападів різних паразитів. Фахівці радять влаштовувати дезінфекційні заходи досить часто, раз на два місяці. Але в дійсності проводити регулярну обробку трудомістке і енергоємне, тому в реальності дезінфекція пташника проводиться власниками домашніх господарств тільки один раз в рік. Цього мало, але все ж краще, ніж нічого. Якщо влаштовувати процедуру ще рідше, то курячі блохи і кліщі можуть стати завсідниками і «кращими» друзями птиці.

Дезінфекція потрібно і як дієвий засіб у боротьбі з поселилися кліщами, блохами, і як метод профілактики.

Курник слід дезінфікувати якомога частіше

Слід визнати, що в курнику ніколи не буває ідеальної чистоти. Пояснюється цей факт природою птиці, недбалу і не поступливою. Розкидані по всьому приміщенню продукти життєдіяльності курок тільки сприяють появі паразитів. Тому важливо стежити за вентиляцією курника. Якщо він недостатньо провітрюється, то бактерії розвиваються в ньому виключно активно.

Необхідно дотримуватися мінімум профілактичних дій, які дозволять захистити курей від паразитів. Людині, відвідує курник, необхідно уважно стежити за своїм одягом і обов’язково витирати взуття перед входом в пташник. Бо шкідники цілком можуть використовувати людину як доступ до птахів, пересуваючись на ньому. Щодо самого приміщення, то стіни в ньому потрібно покривати вапном. Саме вапно сприяє запобіганню появи кліщів і бліх в курнику. Як вже було сказано, це тільки мінімум дій, для серйозної обробки приміщення їх буде недостатньо.

Важливо перед обробкою приміщення вивести з нього всю птицю, в їх присутності дезінфікувати курник не слід. Приймати такі заходи рекомендується навіть у тих випадках, коли препарати на упаковці містять напис про його безпеку для курей. Нехтувати птахом не стане жоден фермер. У холодну погоду звикли до тепла курки повинні переміститися в придатне для їх життя приміщення. Доведеться помучитися, однак ця міра важлива для здоров’я жителів курника. В ідеалі проводити обробку влітку або теплою весною, щоб не шукати додаткового приміщення.

Дезінфекція курника – процес складний і складається з декількох етапів, тому для розуміння всієї процедури докладно розглянемо кожен етап.

Чистий курник — здорове поголів’я

Перший етап – підготовка

В цей етап включається підготовка спеціального одягу і взуття, що захистить вас від хімікатів, що розпилюються в приміщенні, і також від самих паразитів. Адже вони, в тому числі, шкідливі для людини. Обов’язково потрібно буде надіти гумові рукавички, щоб захистити ніжну шкіру на руках. Крім того, вам знадобиться респіратор, щоб не надихатися отруйними парами. Перед проведенням обробки потрібно ретельно прибрати весь курник – приділіть цьому особливу увагу, тому що кліщі та блохи можуть ховатися під підстилками, всередині тріщин в дереві, під курячим послідом.

Другий етап – миття

Ретельне прибирання приміщення включає в себе миття всього пташника. Потрібно приділити увагу стін, насестам, підлозі і навіть по стелі. Жоден куточок не повинен залишитися негигиеничным. На цьому етапі слід звернути увагу на склад миючих засобів, препарати не повинні містити сильні токсини. Хімікатів під час проведення дезінфекції отже буде досить багато. Замість магазинних миючих засобів іноді рекомендують просто розбавляти воду для миття яблучним оцтом. Вапно на стінах потрібно змити. Тільки після повної дезінфекції потрібно знову нанести вапно на стіни і нові підстилки.

Всі деталі ретельно миються курника

Головний етап — дезінфекція

Ви можете сміливо проводити дезінфекцію в домашніх умовах, не викликаючи для цього ніяких фахівців. Ви обираєте тільки ті препарати, які найбільш ефективні. Деякі власники пташників просто миють курник водою з яблучним оцтом, проте підтверджено, що такі заходи є підготовчими і профілактичними, ніж справді реальними методами боротьби з паразитами. Подібна обробка залишає ваш курник практично незахищеним надалі. Існує небезпека того, що в майбутньому птахи можуть підхопити інфекцію.

Один з найбільш відомих і досить небезпечних методів обробки курника – це використання формаліну. Вибираючи для дезінфекції в домашніх умовах формалін, ви піддаєте курок певного ризику.

Однак слід визнати той факт, що формалін – сильний та ефективний засіб боротьби з шкідниками. Під час його розпилення потрібно одягати захисний костюм, щоб його хімічні властивості не заподіяли шкоди шкірі.

Більше того, вам буде потрібно протигаз – формалін має виключно різким і жахливим запахом, дихати ним небезпечно для здоров’я. У ряді країн це речовина навіть заборонено до використання будинку за рахунок своїх небезпечних хімічних особливостей.

Хлорне вапно ефективно бореться з паразитами

Інший, не менш небезпечний спосіб боротьби з паразитами – це хлорне вапно. Нею обробляють всі приміщення і на тривалий час залишають на підлозі курника. Птахи можуть опинитися в небезпеці, тому що хлор небезпечний у використанні. Але за одну добу хлорне вапно не допоможе, так що доведеться залишити її в присутності курок.

Деякі народні рецепти набагато лояльніше проходять для птахів. Вам не потрібно буде купувати в магазинах ніяких спеціалізованих засобів. Деякі власники курників радять змішувати соляну кислоту з марганцівкою в розрахунку п’ять до одного. Цей розчин якої-небудь посуді слід на півгодини залишити всередині пташника. Після цього потрібно тільки провітрити приміщення, і птахи можуть знову заселятися на колишні місця.

Інше народне засіб полягає в обробці приміщення розчином з йодом. Йод беруть з пропорції десять грамів на двадцять метрів кубічних приміщення.

До нього додають алюмінієву пудру – 1 р і воду об’ємом 1,5 мл Для такої дезінфекції навіть не потрібно виводити птахів з приміщення, але після обробки його провітрити.

Можна придбати спеціальні препарати, в певному сенсі це навіть вигідніше:

  • Магазинні препарати містять безліч компонентів, відповідно з цим їх досить широкий спектр дії. Крім того, вони дозволяють на кілька місяць забути про паразитів вже після першої дезінфекції.
  • Препарати офіційно зареєстровані, і покупець легко може перевірити сертифікати якості. Можна ознайомитися з правилами застосування і побічними ефектами. Ви зможете правильно розрахувати дозування, скориставшись вкладеної в упаковку інструкцією.

Серед таких препаратів виділяються і певні фаворити. Це Монклавит, Глютекс, Бактерицид, Вироцид. Найбільш зручний у використанні препарат під назвою «Вироцид». Птахи зовсім не заважають обробці приміщення цим засобом. Крім того, «Вироцид» не потрібно змивати зі стін і підлоги, так як він не отруйний по своїй природі. Препарат розпорошується по курника і починає свою роботу.

Йод — безпечний засіб для дезінфекції

Запросити спеціаліста або обробляти самим?

Можна не витрачати свій час і запросити для обробки приміщення спеціаліста. Однак слід відразу розраховувати на те, щоб доведеться добряче витратитися у фінансовому плані. Фахівець проведе дезінфекцію у відповідності з усіма встановленими нормами. Однак послуги професіонала обійдуться в кілька тисяч рублів. Тому робити вибір тільки вам, дезінфекція курника – це або фінансові, або тимчасові витрати. Однак це необхідно для здоров’я і безпеки птахів.

Про автора

admin administrator