Чим підгодувати кукурудзу для зростання качанів

Авторadmin

Чим підгодувати кукурудзу для зростання качанів

Підживлення і добрива для кукурудзи

Кукурудза, як і будь-яка овочева культура, вимагає до себе уваги, і відгукується на догляд. Внесення необхідних добрив і підгодівлі в потрібний час значно підвищує врожайність, поліпшує якість продукту.

Важливо вчасно помітити брак в грунті необхідних речовин і відреагувати. Також, фермери часто намагаються підгодувати кукурудзу після посіву і використовують для цього будь-які мікродобрива, народні засоби, селітру. Всі кошти щоб удобрювати потрібно вносити згідно з нормами.

  1. Необхідність в підгодівлі кукурудзи
  2. Види підгодівлі і норми внесення для гарного росту і врожаю
    • Органічні
    • Мінеральні добрива
    • Азотні
    • Калійні і фосфорні
    • Листова підгодівля карбамідом
  3. Переваги та недоліки добрив і народних засобів

Необхідність в підгодівлі кукурудзи

Крім внесення ударних доз основних добрив при вирощуванні легких або «втомлених» земель, потрібне внесення підгодівлі.

Підживлення включає в себе один елемент. І проводиться тільки після виявлення явної нестачі цього елемента в грунті.

Овоч завжди сигналізує про це кольором листя, розмірами, кількістю, якістю суцвіть і качана. Вчасно проведена підгодівля виправить ситуацію.

При нестачі будь-якого елементу кукурудза сама повідомить про це

Види підгодівлі і норми внесення для гарного росту і врожаю

Існує безліч видів добавок, кожна виконує певну роль. Не варто чекати коли овоч перейде в фазу голодування.

Чорноземні степові регіони найчастіше страждають від нестачі фосфорних і азотних елементів. Внесення планового добрива перед посадкою не справляється з основним завданням, так як підгодівля подібного роду швидко вимиваються або втрачають свою силу вже влітку, коли кукурудза набирає колір, починає формувати качан.

Лісостепові, більш північні регіони потребують комплексного мінеральному добриві. Підживлення так само, виробляються в міру виявлення нестачі.

Використовувати ту чи іншу добриво необхідно в різні пори року, так як термін їх дії різний, як і період розщеплення елементів на більш-менш прийнятний для кукурудзи речовини.

Органічні

Основним добривом для кукурудзи є органіка.

Овоч охоче відгукується на внесення гною і чорнозему в суглинні і супіщані грунти. Органіку вносять восени, але навесні, перед посадкою, буде не зайвим закрити чорнозем в посадочні лунки.

Свіжий гній варто використовувати тільки у вигляді коров’яку, залитого водою в бочці, та витриманого протягом 3 – 5 днів.

На 10 кг. свіжого гною потрібно залити 50 літрів води. Через 5 днів розводити 1 – 2 літри справжній коров’яку на 10 літрів води. Вносити безпосередньо під корінь після ретельного поливу на етапі початку формування квітконоса .

Недолік органіки можна дізнатися за такими ознаками, як:

  • Світлий, тонкий стебло паростка;
  • Грунт навколо стебла стає кіркою після висихання грунту.

Мінеральні добрива

Суміш органіки і мінерального складу збільшує врожайність і знижує можливість захворювань, дозволяє рослині легше адаптуватися в районах зі складними погодними умовами.

Садівники, самостійно розраховують кількість потрібних речовин повинні враховувати, що при поєднанні мінеральних речовин і органіки потрібно дотримуватися співвідношення 2 до 1. Чим більше ви внесете органічних сполук, тим менше потрібно мінеральних.

Азотні

При весняному – основному внесенні добрив, в грунт закладають 50% загальної кількості, а решта 50% припадають на підгодівлі, так як азот швидко поглинається грунтом.

Перша підгодівля проводиться при утворенні перших 5 листя , друга – в момент утворення квітконоса.

Недолік азоту легко дізнатися за станом і кольором листя. Їх тонка, на відміну від здорових рослин листя і колір, що переходить в жовтуватий, говорять про брак. При першому виявленні подібних змін потрібно відразу вжити заходів. Добре себе показує для швидкого відновлення азоту в ґрунті аміачна вода.

Досвідчені фермери і садівники відразу після закінчення цвітіння, кожні 10 днів обробляють рослина 30% розчином сечовини . Цей трюк збільшує врожайність на 15 – 30%.

Калійні і фосфорні

Ці елементи, найчастіше вносять разом.

  1. Завдяки наявності фосфору, калій легше засвоюється рослиною.
  2. За допомогою цих елементів, рослина набирає потрібну масу, легше переносить холоду;
  3. Калій необхідний для правильного розподілу в рослині води ;
  4. Фосфор відповідає за своєчасне, якісну освіту зернівок і листа ;
  5. Застосування цих компонентів знижується рівень захворюваності ржой.

Якщо рослині недостатньо калію, це можна зрозуміти за такими ознаками, як:

  • Краї листя починають набувати хвилясту форму;
  • Лист стає темно – зеленим;
  • На кінчиках листа з’являються світлі плями, які з часом стають коричневими.

Фосфорна голодування можна помітити на ранніх стадіях, і схильне йому найчастіше молоде рослина:

  • На маленькому паростку занадто зелене листя;
  • Зростання рослини уповільнений;
  • Краї нижнього листя зсередини починають набувати фіолетового відтінку.

У період вегетації, на етапі 6 – 7 листків, в міжряддя вносять:

  • Суперфосфат з розрахунку 3 кг / га .;
  • Калійні добрива – 0.5кг / га.

Зловживати калійними добривами не варто в етапі вегетації і освіті зерен. Основну масу вносять з основними підгодівлею ранньою весною.

Листова підгодівля карбамідом

Це найбільш швидкий і якісний метод передачі азоту рослині. Воно актуальне, коли рослина ще не встиг випробувати азотного голоду. Карбамід покращує прохідність елементів добрива крізь лист. Його охоче застосовують як провідник для внесення підгодівлі різних видів, внесення пестицидів.

Листову підгодівлю проводять на здорові рослини. При температурі не вище 20 градусів, в безвітряну погоду.

Найчастіше, розчин карбаміду використовують разом із сіркою і магнієм, які так само легко вбираються рослиною через листя.

Розчин для обробки повинен бути максимум 5 – 6%, інакше можна спалити листя. Але при цьому, витрата розчину повинен бути не менше 250л / га.

Переваги та недоліки добрив і народних засобів

До переваг можна віднести такі умови:

  • З використанням добрив рослина отримує всі необхідні мікроелементи, яких недостатньо на легких ґрунтах;
  • Рослина менше хворіє ;
  • Рослина менш схильне шкідників;
  • Збільшується врожайність;
  • Знижується ризик «голодування» землі для наступного року.

До мінусів можна віднести тільки невміле поводження з підгодівлею:

  • У гонці за врожайністю пересичення землі штучними добривами на довгий час позбавляє її родючості;
  • Пересичення продуктів мікроелементами може викликати у людини алергію, хронічні захворювання.

Правильне використання добрив, як під час основного осіннього, весняного періоду, так і позакореневих підживлень, принесе здоровий, дружний урожай. Якщо ви не впевнені в необхідності внесення того чи іншого елемента, варто упевнитися, і тільки після цього використовувати його.

Схожі статті:

Добриво кукурудзи: як і чим краще підгодувати або окропити?

Для отримання високих урожаїв потрібно добриво кукурудзи при вирощуванні її в будь-яких цілях: харчової, технічної, кормової. Норма і строки внесення підгодівлі залежать від багатьох факторів, але на першому місці: клімат, зрошення, структура і родючість грунту.

Про поживних речовинах

Кукурудза – рослина з тривалим вегетаційним періодом. На його протязі вона споживає багато поживних речовин із ґрунту. Практика показує, що врожайність при вирощуванні кукурудзи на зерно і зелену масу безпосередньо залежить від своєчасного внесення мінеральних підгодівлі. Вирощують кукурудза давно і повсюдно, у багатьох країнах її називають маїсом.

На різних етапах розвитку потреба в харчуванні різна. В період формування волоті інтенсивність споживання зростає. При вирощуванні сучасних гібридів отримують урожай 1 т / га при внесенні наступних мінералів:

  • азот 24-32 кг;
  • калій 25-35 кг;
  • фосфор 10-14 кг;
  • магній 6 кг;
  • кальцій 6 кг;
  • бор 11 г;
  • мідь 14 г;
  • сірка 3 кг;
  • марганець 110 г;
  • цинк 85 г;
  • молібден 0, 9 г;
  • залізо 200 м

Розраховують норму внесення з урахуванням змісту основних елементів живлення (фосфор, азот, калій) в грунті. Важливими періодами по споживанню основних поживних речовин вважають відрізок часу, коли формуються 5-7 листи, і другий – під час наростання 9 і 10 листків.

перший період

Під час першого періоду у кукурудзи йде закладка репродуктивних органів. Кількість і величина качанів залежать від наявності харчування, фосфор в цей час особливо необхідний. У культури на цей момент слабо розвинена коренева система, тому їй необхідні легкодоступні форми поживних речовин.

Велика потреба в фосфорі виникає через два тижні після появи перших сходів. Він потрібен для розвитку кореневої системи рослини. Переважно вносити фосфорні добрива з осені. На легкі піщані ґрунти будь-які форми харчування вносять навесні.

другий період

Тривалість другого періоду від 17 до 20 діб. У цей час відбувається інтенсивний ріст надземної частини кукурудзи, накопичення більшої частини зеленої маси. Саме в цей час кукурудза потребує азоті. Слабка мінералізація грунту, вилуговування азоту з грунту призводить до його дефіциту.

У цей час проводять внесення азотних сумішей. Калій необхідний в період викидання волоті, формування квіток і качанів. На чорноземних грунтах відзначають недолік цинку. При його дефіциті у рослини знижується кількість триптофану і протеїну. Корисний вплив калію:

  • полегшує засвоєння азоту;
  • покращує імунітет;
  • робить рослина стійким до посухи;
  • впливає на формування качанів.

види добрив

У різних регіонах грунту відрізняються структурою, а значить і змістом основних мікроелементів. У степовому черноземном регіоні кукурудза страждає від нестачі фосфору й азоту. Передпосівного внесення буває недостатньо, вони швидко вимиваються з грунту і до початку цвітіння їх недостатньо для повноцінного розвитку рослин.

Протягом всього сезону потрібно вносити добрива під кукурудзу. Практикують мінеральні та органічні підгодівлі. Пріоритетом користується органічне харчування. Сучасна система удобрення кукурудзи містить певні норми внесення будь-яких видів поживних сумішей. На сьогоднішній день діють наступні пропорції внесення органіки:

  • чорноземні землі – від 15 до 20 т / га;
  • дерново-підзолисті ґрунти – від 20 до 35 т / га;
  • сірі лісові землі – від 20 до 35 т / г.

Вплив добрив на врожайність кукурудзяного поля відчутно. Відзначено, що внесення гною в обсязі 30 кг здатне підвищити врожайність на 3-10 ц / га. Гній використовують для приготування настою, він потрібен для поливу кукурудзи. Наполягають його від 3 до 5 діб. У бочку потрібно завантажити 10 кг коров’яку і доповнити її 50 літрами води.

Через 5 днів процес приготування закінчується. Настій коров’яку перед застосуванням розводять водою: до 1 літру концентрованої рідини додають 1 л води. При використанні корівка є недоліки:

  • довгі тонкі стебла;
  • після поливу на грунті утворюється кірка.

Щоб виключити ці недоліки, коригують норму внесення в залежності від складу грунту. Гній рекомендують вносити на суглинні грунту в дозі 30-40 т / га восени під оранку. В піщані ґрунти органіку вносять навесні під час культивації.

У рідкому гної є весь набір потрібних кукурудзі мікроелементів. Норма його внесення – 60-80 т / га. При внесенні будь-якої форми органічного добрива (рідкої, твердої) проводять його рівномірний розподіл по всій поверхні поля з одночасним закладенням в землю.

Мінеральні добрива

Застосування мінеральних препаратів позитивно впливає на врожай, підвищує стійкість до хвороб і поганих погодних умов.

азотні

В якості азотного добрива використовують аміачну селітру. Вносять навесні під оранку половину норми (50%), другу половину аміачної селітри використовують влітку в якості підгодівлі. Перший раз проводять літню підгодівлю у фазі перших 5 листів, другу – в період формування качанів.

Про нестачу азоту дізнаються за забарвленням листя. Вони стають тонкими і втрачають забарвлення: бліднуть, жовтіють. Ознака дефіциту добре усуває аміак. На практиці у фермерів і дачників застосовується листкове підживлення кукурудзи: використовують для цієї мети аміачну воду.

Порушення норм внесення азоту при добриві кукурудзи на силос негативно позначається на його якості:

  • збільшується процентний вміст нітратів в зерні;
  • знижується відсоток сухої речовини;
  • формуються початки.

Калійні і фосфорні добрива

Ці види добрив вносять восени на глинистий, а навесні – в піщаний грунт. Фосфор за допомогою спеціальних пристроїв вносять при посіві. Суперфосфат – класичне фосфорне добриво, яке вносять в грунт. Крім суперфосфату, широко застосовують амофос. Норма внесення цих добрив в грунт 8-12 кг / га.

Високий рівень фосфору в грунті має позитивні моменти:

  • підвищує якість силосу;
  • покращує холодостойкость;
  • прискорює визрівання качанів.

Від нестачі калію частіше страждають молоді рослини. У них маленькі пагони, вкриті темно-зеленими листочками, уповільнений ріст і нижня поверхня листя забарвлена в фіолетовий колір.

Впливати несприятливі погодні умови (низьких середньодобових температурах) зростає споживання калію кукурудзою. Внесення калійних добрив знижує стрес від холодної погоди, підвищує врожайність. У качанах, завдяки калію, зростає відсоток цукрів і крохмалю, у них поліпшуються смакові якості.

Ознаки калійного дефіциту:

  • хвилеподібні краї листя;
  • темно-зелене забарвлення листової пластини;
  • світлі кінчики листя, які з часом стають коричневими.

У фазі 6-7 листків під кукурудзу вносять 0, 5 кг / га калійних добрив (калійну сіль). Під осінню оранку вносять хлористий калій.

Способи внесення добрив

Всю технологію внесення добрив під кукурудзу ділять на три етапи:

  • основний – удобрювальні суміші вносяться час підготовки грунту восени (навесні);
  • припосівного – елементи живлення додають під час сівби;
  • підгодівлі – під час вегетації.

Мета основного харчування – закладка бази для повноцінного харчування кукурудзи. Добрива будуть витрачатися у міру росту рослин. Внесення добрив в грунт при відсутності зрошення кукурудзи рекомендують проводити восени. Внесені навесні мінерали дають більш відчутну прибавку врожаю. Добрива необхідно закладати в грунт на глибину 10 см. На такій глибині вони добре засвоюються з рослинами.

З азотних добрив віддають перевагу амонійний добрив:

  • селітра аміачна;
  • аміак безводний;
  • вода аміачна.

Фосфор постачають за допомогою фосфорної борошна і суперфосфату. Вибір калійних добрив широкий. Перевагу потрібно віддавати добрив, що не містить хлор: сірчанокислий калій, магнезія.

припосівне внесення

Припосевное внесення добрив займаються під час висівання в грунт насіння. Вносять невеликі дози суперфосфату або амофосу. Вносячи мінерали в міжряддя на глибину в 3 см, домагаються високої врожайності культури. Відзначають приріст зерна на 3-3, 5 ц / га.

Виробляючи пунктирний сівши, кукурудзу підживлюють гранулами суперфосфату. Врожайність зростає на 4 ц / га при додатковому внесенні в грунт невеликих доз калію і азоту. Використання мінеральних підгодівлі на родючих ґрунтах не дає такого відчутного ефекту.

Доведено на практиці ефективність комплексних добрив для кукурудзи. Навесні до сівби вносять нітрофоску, діамофосс, сульфоамофос. Багато аграрні підприємства застосовують для підживлення кукурудзи рідкі комплексні добрива. Попитом користується КАС – карбамідно-аміачна суміш. Рідкі добрива хороші тим, що їх можна вносити в грунт за допомогою спеціальної техніки.

літні підгодівлі

На бідних грунтах і при відсутності основного живлення головними постачальниками елементів живлення стають підгодівлі. Азот і фосфор вносять на глибину 6-8 см. Для їх кращого засвоєння грунт повинен містити невелику кількість вологи. За допомогою літніх підгодівлі домагаються приросту врожаю на 3-5 ц / га.

Підживлення по листу

Підживлення по листу найшвидший спосіб доставити до рослини азот. Оббризкування по листу можна проводити за відсутності симптомів азотного дефіциту. Для приготування удобрительной суміші використовують карбамід (сечовина). Обробку сечовиною поєднують з пестицидами. Для позакореневих підживлень карбамід вважають найкращим.

Засвоюваність амідного азоту становить 90-95%. Засвоєння азоту відбувається в украй стислі терміни.

Вимоги до погоди під час проведення робіт: штиль, температура повітря не нижче 20 ° C. До удобрительной суміші з сечовиною додають магній і сірку. Вони добре засвоюються через кукурудзяне листя. Концентрація активних речовин в розчині не повинна перевищувати 5%.

Сильніші дози можуть призвести до опіків листя. На гектар витрачають до 250 л розчину. Позакореневе підживлення добривами, що містять мідь і цинк, якщо в грунті виявили низький вміст цих мінералів. Обробку проводять в фазі 6 листків.

висновок

При вирощуванні кукурудзи існує необхідність у використанні всіх видів добрив. Розроблені системи мало відрізняються при вирощуванні культури на зерно або на силос. Гарного результату добиваються при використанні оптимальних доз добрив.

Про автора

admin administrator