Чим побризкати капусту

Авторadmin

Чим побризкати капусту

Чим обробити капусту від тлі?

Без капусти складно уявити собі город. Ця культура настільки популярна, що її вирощують практично всі дачники. Але, як і будь-яка інша рослина на ділянці, капуста часто буває схильна до нападу тлі. Як боротися з цим шкідником, розкажемо в статті.

  • Хімічні способи боротьби
  • Як позбутися народними методами?
  • Зола і тютюн
  • Ботва картоплі або помідорів
  • Розчин з тисячолістником
  • Оцет
  • Господарське мило
  • Нашатирний спирт
  • Часник
  • Лавровий аркуш
  • Сода
  • Цибуля
  • Чистотіл
  • Березовий дьоготь
  • Борна кислота
  • Біологічні та механічні заходи

Хімічні способи боротьби

Препарати-інсектициди – це безпрограшний варіант, завдяки якому можна в найкоротші терміни знищити шкідника на капусті. Хімікатів, якими можна обробити капусту прямо у відкритому ґрунті, безліч, потрібно лише вибрати один з них і слідувати інструкції на упаковці. Список доступних популярних засобів наведено нижче.

  • «Акорд». Цей засіб впливає безпосередньо на нервову систему комахи, вбиваючи її вже через півгодини після обробки. Дозування може бути різним, тому необхідно ретельно читати інструкцію. Після обприскування нові шкідники не з’являються протягом тижня. Процедуру проводять у будь-який період, але обов’язково два рази на сезон.
  • «Піретрум». Це порошкоподібний засіб, основою якого є ромашка. Якщо на капусті з’явилася тля, воно виявиться дуже ефективним. У відрі води розводять 60 грамів засобу, потім залишиться тільки побризкати овочі. Робити це потрібно раз на 14 днів, і бажано, щоб у момент обприскування не було вітру.
  • «БІ-58». Дуже токсична сполука, випускається в пляшках. Має білий або темний синій окрас. На літр води потрібно 1 мілілітр препарату. Харчуючись ним, тля миттєво отримує отруєння, що викликає параліч.
  • «Карбофос». Це ще один отруйний препарат, здатний швидко знищити тлю і тим самим врятувати капусту. У п’ятилітровому відрі розводять 7,5 г речовини, потім обприскують культуру. При цьому важливо захистити шкіру і дихальні шляхи. Через пару годин шкідник загине, а ефект збережеться майже на місяць.
  • «Іскра». Дуже хороший препарат, його вибирає безліч дачників. Випускається в декількох варіаціях, дозування буде залежати від того, який саме варіант речовини був відданий перевагу. Якщо це рідина, то найбільш часте дозування – 5 мл на 5 літрів води. Після процедури шкідники не з’являються на капусті приблизно 21 день. Застосовують засіб раз на місяць.
  • «Децис». Результативний засіб, практично без запаху. Відмінна особливість – не накопичується в ґрунті. Для обприскування готують розчин, що складається з 5 літрів рідини і 0,5 г препарату.
  • «Сейфос». Не надто токсичний препарат, найчастіше його застосовують у разі відсутності попередньої обробки розсади перед висадкою. На десятилітрове відро води вистачить 10 грамів речовини. Буквально через пару днів шкідник загине.
  • «Інта-Вір». Досить дієвий і популярний інсектицид, ефект від нього зберігається на цілий місяць. Таблетку засоби розводять в малій кількості води, а потім вже виливають в 10-літрове відро з рідиною.

Крім вже описаних засобів дачники можуть підібрати для себе наступні препарати:

  • «Захват»;
  • «Дельтамерин» та інші засоби на його основі;
  • «Калаш»;
  • «Корадо»;
  • «Лассо»;
  • «Ровікурт».

Будь-які обробки хімікатами повинні проводитися в безвітряну і суху погоду. При цьому важливо пам’ятати про індивідуальні засоби захисту, оскільки речовини токсичні. Ще один їх недолік – прямий вплив на тварин і корисних комах.

Крім того, обприскувати хімікатами овочі, які ось-ось будуть зірвані, не можна. У такій ситуації найкраще вдатися до народних методів.

Як позбутися народними методами?

Існує безліч дієвих народних способів, за допомогою яких можна травити тлю в домашніх умовах. Якщо до збору врожаю зовсім мало часу, вибрати варто саме їх. Наприклад, найбільш нешкідливою виявиться звичайна вода. Її подають під сильним натиском. Потрапляючи на капусту, рідина поступово змиває комах. Якщо так поливати регулярно, то з часом вдасться повністю прибрати паразитів. Однак це не єдина методика.

Зола і тютюн

Ці кошти можна використовувати як окремо, так і разом. Розглянемо обидва варіанти.

  • Настій золи. Для нього знадобиться 2 склянки золи, а також відро води на 10 літрів. Все змішується, а потім поливається на капустне листя. Дуже часто до золота додають інші інгредієнти. Наприклад, червоний перець або корицю. Ці компоненти беруться в кількості столової ложки кожен, а потім змішуються зі склянкою золи. Паралельно з цим беруть 200 грамів господарського натертого мила, розводять у літрі води. Останній етап – змішування всіх інгредієнтів у 9 літрах чистої рідини.
  • Відвар тютюну. Тютюн – це найбільш ненависний аромат для тлі, і це можна з успіхом використовувати. Для приготування відвару беруть 200 грамів сухого подрібненого листя, заливають 5 літрами холодної води. Суміш вариться півтори години, потім остигає. У процесі кипіння частина рідини може випаруватися, тоді необхідно її долити. Вже прохолодним відваром обприскують капусту. Другий варіант – змішування тютюну з милом. Двісті грамів тютюнового листя заливають 5 літрами окропу, туди ж додають трохи мила. Це дозволить відвару липнути до листя.
  • Обидва кошти разом. Золу і тютюн можна змішати, отримавши таким чином хороший і дієвий засіб, що дозволяє вивести паразита. Обидва компоненти беруть по 200 грамів, висипають у десятилітрове відро води. Перемішують, залишають на добу. Через 24 години суміш готова.

Отриманими відварами і наполягами капусту обприскують раз на тиждень. Якщо комах ціле засилля, то частоту обприскувань можна збільшити, особливої шкоди рослині не буде.

Ботва картоплі або помідорів

Якщо у вас на ділянці ростуть подібні культури, то ними можна з легкістю скористатися для боротьби з тлею. Можна взяти рослини як окремо, так і відразу разом. Зірвану ботву необхідно дрібно порізати, кількість – приблизно кілограм. Потім сировину заливають окропом – 10 літрів. Наполягати все має три дні. Для більшої ефективності рекомендується додати невелику кількість мила. Використовувати готову суміш потрібно двічі на тиждень.

Розчин з тисячолістником

Ще один результативний розчин, за допомогою якого можна лікувати уражені культури. Якщо трава свіжа, необхідно 400 грамів, якщо суха – 200. Сировина заливається літром прохолодної води, доводиться до кипіння і кип’ятиться кілька хвилин. Після цього суміш остужають, а потім проціжують. Однак застосовувати її в такому вигляді не можна: необхідно розводити у воді в кількості 1: 10.

Оцет

Не секрет, що запах оцту неймовірно різкий. Саме завдяки цій своїй характеристиці він ефективно відлякує тлю. У чистому вигляді оцет застосовувати не слід, але можна зробити з нього розчин. У десятилітровому відрі води розчиняють 190 мілілітрів оцту, туди ж додають близько 40 грамів рідкого мила. Все знадобиться добре перемішати. Обприскувати можна раз на пару тижнів.

Господарське мило

Щоб зробити розчин з господарського мила, потрібно розчинити одну столову ложку цього засобу в п’яти літрах води, а потім перемішати. Обприскувати такою сумішшю капусту краще ввечері. Якщо ж господарського мила в будинку немає, то його може з успіхом замінити дьогтярне. Воно добре тим, що з його допомогою можна забезпечити додаткову дезінфекцію листя, а це дозволить запобігти появі білої і сірої гнили. Сто грамів мила розводиться в десятилітровому відрі, готовою сумішшю обробляють листя.

Нашатирний спирт

Ця їдка на запах речовина допомагає прибрати як личинок, так і дорослих комах. Для його приготування 50 грамів нашатиря розводять у відрі на 10 літрів, туди ж додають подрібнене господарське мило в кількості 100 грамів. Суміш потрібно добре розмішати. Обробляти капусту потрібно раз на 15 днів, при більш частому застосуванні може спостерігатися деформація кочанів.

Часник

Запах часнику «приємний» тлі приблизно так само, як і тютюну. Цей овоч практично завжди є на ділянці, і ним можна скористатися, борючись з комахами. Необхідно взяти свіжі головки, поділити на дольки. Всього має вийти 800 грамів, при цьому шкурку з долок не знімають. Часник кладуть в ємність і заливають відром води на 10 літрів. Доводять до кипіння, а потім варять на повільному вогні близько 2 годин.

Коли відвар охолоне, його можна буде використовувати. Однак перед цим слід розбавити його водою у співвідношенні 1: 1.

Лавровий аркуш

Ефірні олії лаврового листя дуже не подобаються шкіднику. Відвар з даного продукту робиться досить просто: 10 грамів лавра заливають літром окропу, потім повністю остужають. Все – дієвий відвар проти тлі готовий. Обприскувати їм культуру можна раз на тиждень.

Сода

Якщо тля регулярно їсть капусту, завжди можна скористатися содою. Столову ложку соди розчиняють у 10 літрах рідини, туди ж засипають половину перетертого шматка господарського мила. Всі перемішують, заливають у пульверизатор і обприскують рослину.

Цибуля

Як і часник, ця рослина може успішно вивести тлю. Знадобиться 3 великих головки. Очищати їх не треба, тільки добре порубати ножем. Отриману сировину заливають літром холодної води, доводять до кипіння, кип’ятять півгодини. Наприкінці додають трохи рідкого мила.

Чистотіл

Це досить відомий антисептик, але не всі знають, що його можна застосовувати і в боротьбі з тлею. Суха трава береться в кількості кілограма, свіжа – чотирьох. Маса заливається гарячою водою, а потім добу наполягається. Перед використанням її доповнюють 2-3 ложками рідкого мила.

Березовий дьоготь

Цей засіб має сильний запах, який комахи не люблять. Щоб його приготувати, необхідно в десятилітровому відрі розвести 15 грамів дьогтю і 50 грамів натертого господарського мила. Після потрібно довести суміш до однорідності. Обприскують увечері.

Борна кислота

Борна кислота викликає параліч нервової системи з подальшою загибеллю паразитів. Використовувати можна як порошок, так і рідку форму. У першому випадку порошок розсипають біля місць скупчення шкідника. У другому кислоту розчиняють у десятилітровому відрі, а потім обприскують сумішшю капустні листи. Крім того, цим же розчином можна поливати і мурашники.

Наостанок дамо ще кілька рецептів, досить незвичайних.

  • Молоко з йодом. Цей засіб знищує як тлю, так і болісну росу. Для його приготування беруть 100 грамів нежирного молока і доповнюють його 30 краплями йоду. Йодоване молоко розводять у літрі прохолодної води і відразу приступають до обприскування.
  • «Кока-кола». Цей шкідливий напій здатний надати величезну підтримку, якщо на рослини напала тля. Його розводять з водою у співвідношенні 1: 1, а отриманою сумішшю обробляють листя.
  • Гірчиця. Гірчичний розчин отримують просто: 50 грамів порошку розбавляють п’ятьма літрами води. Перемішують і відразу використовують.
  • Горілка або самогон. Як не дивно, але ці алкогольні напої швидко знищують шкідників. Перед застосуванням вибрану кількість наполовину розбавляють водою. В іншому випадку можна обпалити листя.
  • Апельсинова шкірка. Для створення настою потрібно дві склянки подрібненої і сухої апельсинової кірки. Їх заливають гарячою водою і наполягають 24 години. Коли цей час мине, суміш протягом чверті години кип’ятять, потім остужають. Наприкінці розводять у відрі води на 10 літрів і додають 100 г господарського мила. Перемішують і застосовують на капустному листі.

Біологічні та механічні заходи

Біологічний спосіб найбільш нешкідливий. Він передбачає розведення на ділянці істот, які будуть самі боротися з тлею. Наприклад, це можуть бути птахи. Такі види, як синичка, горобець і піночка нададуть дуже хорошу підтримку в боротьбі з комахами. Щоб залучити птахів, потрібно розвісити на ділянці годівниці. Заповнюють їх соняшниковим насінням, вівсом, пшеном. Що стосується синиць, то вони дуже люблять сир і відварені подрібнені яйця. Крім птахів на ділянку рекомендується залучати комах. Одні з найпопулярніших – божі корівки, які не бояться отруйних виділень шкідника. Якщо регіон теплий, можна встановити для божих корівок спеціальні будиночки, в яких комахи зможуть перезимувати. У холодному ж кліматі буде простіше висадити такі рослини, як тисячолістник, піжма, кріп, гречка. Вони приваблюють цих комах.

Ще однією ефективною комахою виявиться журчалка. Ці мушки заведуться там, де ростуть маргаритки і фенхель. Садові величезні жужелиці прийдуть туди, де є томати та інші пасленові. Златоглазки заведуться, якщо на городі росте папороті. Ну, а уховерток вдасться залучити, якщо розташувати по периметру зростання капусти невеликі ємності з тирсою. Механічний метод тільки один, і він передбачає собою ручне збирання комах. Для цього доведеться ходити по грядках і оглядати кожну рослину. Знайдених паразитів тиснуть, а потім змивають водою.

Спосіб досить виснажливий, крім того, він ефективний тільки при малій чисельності шкідників.

Чим бризкати капусту від хвороб: методи, які вибирають досвідчені городники

Багато городників мріють виростити міцні качани капусти. Однак їх із задоволенням їдять конкуренти – міль, метелики, слимаки та блішки.

Хвороби також не оминають капусту стороною.

Замочування насіння капусти перед посадкою

Якщо плануєте виростити капусту з насіння, їх необхідно попередньо обробити.

Профілактична обробка дозволяє боротися зі шкідливими грибками та бактеріями. Ці препарати не є небезпечними для людини, але агресивні до грибків.

Для захисту насіння відмінно підходять такі препарати:

Ці препарати забезпечують надійний захист від різних хвороб капусти. Після процедури обробки потрібно ретельно просушити насіння та можна приступати до посадки.

Терміни обприскування капусти

Терміни обробки можуть відрізнятися залежно від регіону. Календар обробки капусти виглядає так:

1. Березень – це період підготовки розсади. Огородники протруюють насіння і обприскують розсаду захисними речовинами.

2. Квітень. У період висадки розсади необхідно знищити капустянку і полити розсаду розчином Актара.

3. Травень. Для обприскування від клопів та блішок можна скористатися препаратом Актеллік. Обробити розсаду від попелиці та молі краще за допомогою Кінміксу.

4. Червень – це активний період зростання плодів. Капусту необхідно обприскати від попелиці та білянок препаратом Фуфанон.

5. Липень. У липні проводять обприскування пізніх сортів від совок та білянок.

6. Серпень. У цей період починають дозрівати головки капусти, тому важливо своєчасно обробити качани препаратами Ліпідоцид або Фуфанон.

7. Вересень – це період дозрівання плодів, тому обробка не буде потрібно.

Деякі сорти капусти більш схильні до впливу шкідників, тому можуть знадобитися додаткові профілактичні обробки.

Як боротися з килою

Це грибкове захворювання вважається одним із найпоширеніших. Хвороба розвивається у клітинах кореневої системи. Цьому захворюванню найчастіше піддаються ранні сорти капусти. Ще на стадії розсади можуть утворитися нарости, які порушують харчування культури. Внаслідок цього рослина почне відставати у рості. Після завершення періоду вегетації кореневі нарости загниватимуть і розкладатимуться.

Боротьба із цією проблемою не викликає особливих складнощів. Щоб хвороба не поширювалася на ділянці, не потрібно висаджувати заражену розсаду. У момент посадки також потрібно додати трохи вапна.

Боротьба з чорною ніжкою

Причиною появи цього захворювання є висока вологість. Грибкове захворювання в першу чергу вражає кореневу шийку та основу стебла. Внаслідок цього рослини стають тонкими і починають гнити. Заражену розсаду не потрібно висаджувати, оскільки вона не дасть жодного результату.

Починати боротьбу потрібно з запобіжних заходів. Якщо на ділянці загинув урожай, то ґрунт треба замінити. Перед висадкою насіння, їх потрібно обробити Гранозаном. Це ефективний засіб, який допоможе запобігти появі чорної ніжки. Також необхідно забезпечити регулярне провітрювання парника, де вирощується розсада.

Про автора

admin administrator