Чим різати плитняк для доріжок

Авторadmin

Чим різати плитняк для доріжок

Зміст:

Використання плитняку для мощення доріжок своїми руками інструкція

Садові доріжки, якщо вони правильно і красиво сплановані, виконують на ділянці відразу кілька функцій.

По-перше, це дуже зручно: в будь-яку погоду залишатися в чистому взутті.

По-друге, це задоволення від прекрасного виду свого присадибного господарства.

Доріжки грають дуже велику роль в декоруванні всієї ділянки. Вони не просто з`єднують між собою будови і окремі зони, вони додають доглянутості та елегантності всьому будинку.

В наш час існує багато матеріалів, з яких можна створювати найрізноманітніші доріжки за кольором, фактурі, призначенням.

Вони можуть бути з бетону, каменю, дерева, гуми, піску, штучних матеріалів, комбінованими. Наприклад, з дерев`яних зрубів і гравію.

Все залежить від ступеня навантаження, яку їм передбачається переносити, від стилю загального дизайну, від смакових уподобань власників ділянки.

Плитняк – красиво і екологічно

Цінителі натуральності по достоїнству оцінять такий матеріал, як плитняк.

Це вапняний або піщаний сланець, легко розділяється на плити товщиною від 15 до 150мм.

Як оздоблювальний матеріал всередині приміщень і зовні, його застосовують уже більше 100 років. Тобто він уже перевірений на міцність і довговічність.

Переваг у натурального каменю багато. Перш за все, це приємний вигляд, поверхня його оздоблена природою тонкими химерними прожилками, до того ж вона злегка шорстка, тому не буде слизькою.

На фото стандартна доріжка з плитняка

Не треба забувати і про екологічність. Над його створенням працювала протягом тисячоліть тільки навколишнє середовище, і вже звичайно, вона не використовувала ніяких шкідливих речовин в його створенні.

Плитняк має підвищену міцність, вологостійкість, він не вигорає, не стирається, що робить його ідеальним для мощення доріжок.

Вид доріжки з плитняка може зіпсувати тільки виступає сіль, якщо клімат надмірно дощовий і туманний. Але, якщо хоча б раз в три роки покривати таку доріжку спеціальним розчином, цієї проблеми можна уникнути.

Для створення таких доріжок на ділянці найлегше звернутися до фахівців, благо майстрів з ландшафтного дизайну зараз предостатньо.

Вони і спроектують, і сконструюють все за бажанням господарів. Але набагато цікавіше провести укладання плитняку своїми руками

Тим більше що технологія укладання досить проста. І, при наявності необхідних інструментів, не завдасть багато клопоту, навіть принесе задоволення.

Все частіше дачники віддають перевагу такому дереву, як модрина – догляд за деревом, його розмноження і правила посадки вивчаються за посиланням.

Інструменти і матеріали, необхідні для роботи

Отже, нам знадобляться:

  • кілочки і мотузок;
  • рулетка для вимірювань;
  • рівень;
  • лопата;
  • ручна вібро-трамбувальні машини;
  • ємність для виготовлення сумішей;
  • кельму;
  • болгарка;
  • молоток для сколювання Літки;
  • киянка з гумовою насадкою;
  • щітка.

Зовсім не обов`язково це все купувати. Звичайно, болгарка може стати в нагоді в майбутньому, але трамбувальні машини, якщо не займатися всерйоз будівельними роботами, навряд чи буде в господарстві часто використовуватися.

Такий інструмент можна взяти на прокат.

Плитняк для доріжок

купуємо камінь

Коли рішення прийнято, необхідно для початку придбати сам плитняк. Це завдання не з легких.

Треба розбиратися в породі, що б підібрати саме той камінь, який буде радувати око, при цьому буде довго служити вірою і правдою.

Ось кілька порад з цього приводу:

  1. При виборі пісковика плитняку для доріжок варто враховувати його родовище. Воно повинно знаходитися якомога ближче до місцевості, на якій буде використаний камінь. Мають значення кліматичні умови, в яких він «виростав». Якщо, припустимо, родовище знаходиться набагато південніше, камінь не буде достатньо морозостійким.
  2. Так само варто звернути увагу на колір і структуру плитняку. Зазвичай, чим яскравіше плитки, тим вони м`якше і шаруваті. Найвищу щільність має зелений плитняк. Світло-жовтий краще взагалі використовувати тільки для обробки, при цьому покриваючи його лаком.
  3. Товщина самих плиток може бути різноманітною. в залежності від застосування. При цьому слід враховувати, яким способом буде покладена доріжка. Якщо на цементному стягуванні, то для пішоходів товщина може бути 1см, для автомобілів необхідно купувати плитняк завтовшки від 2 см. Якщо камені будуть укладатися на пісок, то їх необхідна товщина збільшується в два рази. Краї повинні бути якомога рівніше, що б було легше їх укладати. Хоча, при наявності болгарки ця проблема вирішується дуже легко.
  4. Ще один важливий момент при покупці плитняка – його вологість. Він міг довгий час зберігатися в сирому місці. Цей недолік можна легко виявити при пальпації. В такому випадку, плитки можуть кришитися прямо в руках при укладанні. Це бракований матеріал, на нього гроші витрачати не варто.
  5. Бажано купувати товар з однієї партії. так як відтінки каменю можуть трохи відрізнятися. І, хоча відразу цього можна і не помітити, на готових доріжках будуть видні всі недоліки.

Без проекту якості не бачити

Перед початком робіт необхідно мати проект майбутніх стежок. Для цього знадобляться кілочки і мотузка достатньої товщини і кольору, що б вона була помітна на поверхні грунту. З їх допомогою намічаємо контури.

Якщо площа присадибного господарства дозволяє використовувати його в декоративних цілях, для відпочинку, можна задіяти всю свою фантазію і робити доріжки якої завгодно форми і розміру.

При цьому слід пам`ятати, що зовсім рівні стежки і прямі кути між ними крадуть простір, і роблять пейзаж далеким від природного, що не сприяє розслабленню.

Але, в будь-якому випадку, на своїй ділянці кожен господар робить те, що зручно і подобається саме йому.

Якщо потрібні заокруглення, краще скористатися «циркулем», зробленим з двох кілочків і мотузки. З дизайнерської точки зору, краще, коли «кровоносні судини» присадибної ділянки розташовані геометрично правильно.

На нерівностях грунту краще намітити сходинку, це буде виглядати гарніше, і плитняк буде покладений більш якісно.

Ширина доріжок вибирається залежно від їх функціональних властивостей. Якщо вони будуються для пішоходів, не варто робити її більше одного метра. Хоча, для втілення різноманітних художніх рішень, можна робити будь-яку.

закладаємо основу

Міцність і довговічність стежок, зроблених з плитняка, залежить в першу чергу від їх основи. Чим міцніше і добротнее її зробити, тим довше і надійніше будуть служити доріжки.

Для початку слід зняти верхній шар грунту на глибину 40-50 см, дотримуючись зробленої заздалегідь розмітки з мотузки на кілочках, добре утрамбувати землю на дні.

Насипати шар щебеню або кам`яного брухту 15-20см, так само його утрамбувати. Поставити бордюрні загородження для бетонної стяжки. Залити бетонної сумішшю майбутню доріжку.

Все розрівняти і залишити висихати, не забуваючи при цьому зволожувати його, якщо погода сильно спекотна. Це захистить основу доріжок від пересихання.

Для того щоб бетон як слід схопився, йому знадобиться кілька днів.

Підготовка та укладання каменів

Цей час можна використовувати для підготовки кам`яної плитки.

Її потрібно ретельно перебрати, перемити і очистити жорсткою щіткою від бруду і зайвих нашарувань.

Добре б грунтовно підготуватися до укладання каменів зробивши при цьому «чернетка» доріжки, приблизно розклавши кожну плитку на своє місце, що б зазори між ними були якомога вже.

У цьому допоможе болгарка. Нею можна зрізати зайві виступи, які заважають лягати камінню ближче одна до одної.

Клей для кріплення плитняка до стяжки для економії можна розводити з сумішшю з піску і цементу в співвідношенні 1: 2, одна частина клею на дві частини суміші.

Доріжка з плитняку на бетонній основі

Наносити клейову суміш на бетон краще з надлишком, надлишки потім заберуться. Справа в тому, що в порожнечі, що утворилися обов`язково потрапить вода, що буде поступово руйнувати кладку. На клей акуратно садимо камінь плитка за плиткою, добре вдавлюючи їх до бетону і один до одного.

Зайвий клей прибрати кельмою і протерти ганчіркою, так як коли він засохне, зробити це буде важко.

При укладанні відразу необхідно вирівнювати плитку, що б уникнути утворення особливих виступів. через які пішоходи обов`язково будуть спотикатися. Та й сама доріжка буде виглядати набагато красивіше, якщо вона виглядає рівно.

Через кілька годин, коли клейова суміш остаточно висохне, камені необхідно гарненько очистити від будівельного сміття. Робити це треба твердої щіткою, попередньо заливаючи доріжку водою.

Якщо доріжка не несе ніяких навантажень, укладати плитку можна безпосередньо в грунт. Для цього необхідно зняти верхній його шар по розмітці, добре утрамбувати, викласти плитняк і засипати щілини грунтом.

Красива пішохідна доріжка

Цей спосіб служить більше для декоративних цілей.

Укладання плитняку на піщаній основі

На фото спосіб укладання плитняку на піщану основу

Більш практичний спосіб укладання плитняку на піщаній основі.

По розмітці слід викопати невелике заглиблення. Ретельно утрамбувати грунт на дні, насипати шар піску, так само утрамбувати.

При цьому поверхня його повинна бути максимально рівною, що б доріжка виглядала естетичної.

Укладання треба виробляти від себе, що б виключити пошкодження підготовленої подушки з піску. Далі киянкою з гумовою насадкою вбити плитки.

При цьому залишаючи між ними невеликі зазори. У ці зазори можна насипати пісок, а можна грунт з насінням трави для газонів. Це вийде гарна пішохідна доріжка.

На відео показана укладання доріжки з плитняку на подушці з піску своїми руками.

Що б зробити садову доріжку міцнішою, необхідно запобігти ссовиваніе плиток по краях. Це можна зробити за допомогою бордюру.

Їм може служити як камінь, що більш практично, так і дерев`яні дошки, оброблені перед цим ґрунтовкою, або спеціальні гумові або пластикові бордюри, яку можна придбати в магазинах для садівників.

Для цього способу спочатку потрібно зняти грунт по розмітці на глибину близько 30см. Добре ущільнити його, далі засипати піском 10-15см, розрівняти його і так само утрамбувати.

Далі акуратно вбити плитки киянкою з гумовою насадкою. Щілини між каменями заповнюються піском, дрібним гравієм, або грунтом з насінням трави для газонів.

Для цих способів між грунтом і піском бажано укладати полотно геотекстилю. Це виключає вимивання піску, перешкоджає просідання, не дає рости бур`янам. І взагалі збільшує термін експлуатації доріжки, робить її більш міцною.

Варто пам`ятати, що для будь-якого способу укладання необхідно дотримуватися ухил приблизно в 3 °. Для того, що б вода не застоювалася на доріжці, а мала природний слив.

Як видно з вищесказаного, особливих складнощів в роботі з садовими доріжками з плитняка немає. Це хороший спосіб прикрасити свою ділянку, підкреслити його індивідуальність, до того ж відчути гордість і задоволення від результатів своєї праці.

  • Садові доріжки з тротуарної плитки 50 фото
  • Садові доріжки 25 красивих ідей
  • Як побудувати доріжку з каменю своїми руками
  • Бордюри садові в ландшафтному дизайні фото
  • Доріжки на дачі своїми руками технологія будівництва
  • Садові доріжки своїми руками з дерева, пластика, каменю приклади мощення
  • Тротуарна плитка та системи водовідведення
  • Плитка для доріжок на дачі вибір матеріалу
  • Технологія створення дерев`яної садової доріжки своїми руками
  • Технологія створення бетонної садової доріжки своїми руками
  • Чим пофарбувати бетонну доріжку на дачній ділянці?
  • Укладання каменю пластушка своїми руками технологія робіт
  • Проектування доріжок
  • Бетонний розчин пропорції, склад
  • Технологія обробки фасаду і мощення садової доріжки луганським каменем
  • Доріжки на ділянці своїми руками фото
  • Садова доріжка з цегли своїми руками
  • Дикий камінь у дворі укладання
  • Укладання плитняку на доріжки технологія
  • Садові доріжки своїми руками з дерева виготовлення
  • Фото різних варіантів садових доріжок

Мощення садових доріжок плитняком, вибір каменю та порядок роботи

Якісний камінь від перевірених постачальників дозволить створити покриття, яке довго зберігає зовнішній вигляд і функціональність. До вашої уваги пропонується інформація про плитняк для мощення доріжок. У статті розповідається про характеристики та властивості каменю, пропонуються критерії вибору та описуються можливі дефекти. Матеріал познайомить вас з основними способами мощення доріжок, порядком робіт при укладанні плитняку на підготовлену основу, а також із прийомами вибору кольору та технікою укладання.

Ландшафт в еко-стилі Джерело forumhouse.ru

  • Про плитняк
  • Плитняк: 6 вигод використання
  • Плитняк: критерії вибору та можливі дефекти
  • 3 способи влаштування доріжок
    • Корисне відео
    • Укладання на пісок
    • Корисне відео
    • Мощення плит на гравійну подушку
    • Облицювання бетонної основи
    • Корисне відео

    Про плитняк

    Плитняк – збірна назва природних мінералів, що мають, в силу своєї будови, вигляд плоских пластин (плит). Залежно від утворюючої гірської породи зустрічається гранітний, сланцевий, піщаний та інші різновиди каменю. Виробники пропонують камінь з рваним краєм (дикий) та оброблений, товщиною від 2 до 15 см та середнім розміром до 50 см (більшою діагоналі).

    Плитняки широко поширені у природі; вони видобуваються кар’єрним способом у різних регіонах: в Сибіру, на Уралі, в Псковській і Мурманській областях. Залежно від місця видобутку камінь має різні відтінки: від сірого, бордового та бежевого, до охрового та зеленого. Широка кольорова гама відкриває різноманітні можливості для використання плитняку. Товщина матеріалу задає способи його використання:

    • Товщина 1-3 см . Такі плити ідеальні як облицювальний матеріал, як для зовнішніх стін (фасадів і цоколів), так і в дизайні інтер’єру, включаючи печі та каміни. Застосування для будівництва доріжок обмежене.
    • Товщина 3-6 см . Матеріал застосовується у будівництві доріжок (потужних та покрокових), відкритих терас та майданчиків для стоянки автомобіля.
    • Товщина 6-14 см . Зведення парканів та влаштування підпірних стін на ділянці з ухилом.

    Плитняк: 6 вигод використання

    Численні переваги цього природного каменю перетворили його на затребуваний матеріал для заміського будівництва та оформлення присадибної ділянки. Його вважають привабливим з таких причин:

    • Міцність . Камінь витримує значні навантаження і добре пручається стирання, дії зимових та літніх температур.
    • Естетичні якості . Різноманітність відтінків та фактур дозволяє вписувати плитняк у будь-який ландшафт та стиль.
    • Екологічність . Використання каменю не має побічних ефектів.
    • Приваблива ціна . Матеріал виграшно виглядає в порівнянні з іншими природними оздоблювальними каменями (мармуром, гранітом).
    • Простота укладання . Доріжки з плитняку укладаються стандартним способом, до того ж для них не потрібне окантування бордюром.
    • Експлуатаційні характеристики . Плитняк є ідеальним варіантом – завдяки шорсткій поверхні він не ковзає під час дощу, а згодом не втрачає декоративної привабливості.

    Плитняк: критерії вибору та можливі дефекти

    Для власників присадибних ділянок плитняк є гарною можливістю для організації вишуканого та недорогого дорожнього покриття. Він практичніший у порівнянні з бетоном, який сильніше вбирає воду і нерідко починає кришитися після кількох циклів замерзання та відтавання. Вибираючи плитняк, слід звертати увагу на такі характеристики:

    • Товщина . Якщо доріжки у вашому саду укладатимуться сухим способом (на піщану або гравійну подушку), то знадобиться матеріал товщиною 4-6 см. Якщо основою виступатиме бетонна стяжка, то товщина вибирається в залежності від використання: для під’їзної доріжки підійдуть плити від 3 см, для пішохідних – не менше 2 см.
    • Розмір і край . Для мощення доріжок оптимально вибирати плити розміром 30-35 см збоку; їх зручніше викладати, та й виглядає таке покриття привабливіше. Також варто відмовитися від плитняку з нерівними, порізаними краями – красиво з’єднати такі деталі практично неможливо. На розмір та якість краю можна не зважати, якщо вам подобаються природні ландшафти (наприклад, англійський стиль).
    • Колір . Він може повідомити важливу інформацію та допомогти з вибором. Відомо, що камінь жовтих відтінків (бежевий, піщаний, охровий) неміцний і погано підходить для укладання доріжок; його краще використовувати для облицювання фасаду або зведення підпірної стіни. Камінь плитняк для садових доріжок з яскравим і насиченим кольором виглядає ефектно, але, як правило, має більш пухку, шарувату структуру і тому менш довговічний. Необхідною щільністю відрізняються камені неяскравих, приглушених кольорів – сірого, коричневого, із зеленими та бордовими відтінками.
    • Червоний плитняк . Корисно знати, що це сірий плитняк, обпалений за спеціальною технологією. Його міцність та інші характеристики при цьому не страждають.
    • Фактура . Переміщатися приємніше по рівній, трохи шорсткої поверхні. Матеріал з більш вираженим рельєфом не такий зручний, його намагаються використовувати для облицювання фасаду.
    • Місце видобутку . Від родовища плитняку залежить його ресурс, який характеризується такою важливою властивістю, як коефіцієнт водопоглинання (найчастіше його називають морозостійкістю). Чим більш пористою структурою має камінь, тим активніше він вбирає воду і швидше починає шаруватися.

    Плитняк, як будь-який природний матеріал, може мати деякі дефекти:

    • Розшарування . Порушує цілісність плити; згодом вона розділиться на пласти, і фрагмент доведеться міняти. Тішить те, що розшаровування легко помітити та відбракувати пошкоджену плиту на стадії мощення.
    • Іржа . Так називають оксиди заліза, що утворюються на поверхні плит, дефект поширений, але не впливає на якість мощення та довговічність доріжок. Іржавий наліт легко усунути – доріжки змочують водою і за півгодини зачищають щіткою.
    • Висол . Причиною появи білих розлучень служить в основному неякісний розчин кладки (в якому порушено співвідношення води і цементу). Іноді причиною може бути й підвищена кількість солей у самому камені. Під дією атмосферної вологи вони починають проступати на поверхні, надаючи доріжкам неохайного вигляду. Значні висоли забираються жорсткою щіткою (із синтетичним ворсом), потім обробляють поверхню спеціальними очищувачами.

    3 способи влаштування доріжок

    Влаштування доріжок проходить на підставі загального плану ділянки. При розмітці задається напрямок (зазвичай найкоротший) і ширина, враховуються особливості ділянки. Значний перепад висот потребує облаштування сходів. Доріжки на дачі з плитняку можуть набувати різного вигляду — від широкого під’їзного шляху для автомобіля до витончених звивистих пішохідних доріжок. Всі ці шляхопроводи зазнають різного навантаження, тому правильний вибір технології мощення та матеріалу допоможе зробити їх максимально міцними без зайвих фінансових витрат.

    Корисне відео

    Кам’яні доріжки виконуються трьома способами; їх поєднує одне загальне правило: щоб дощова вода не затримувалася на поверхні, задається кут ухилу покриття, приблизно 3°. Вибір способу мощення залежить від типу ґрунту, рівня ґрунтових вод та планованого навантаження. Технологія робіт на легкому грунті (піщаному або підзолистому) відрізнятиметься від прийомів, що застосовуються на важкому суглинному ґрунті (а це більша частина Московської області та значні площі сусідніх регіонів).

    Укладання на пісок

    Найменш трудо- та ресурсозатратний спосіб, придатний для піщаного ґрунту; він характеризується такими особливостями:

    • Для укладання використовується плитняк великих розмірів і товщиною 5-8 см. Перед початком робіт його сортують, щоб під час мощення швидше та точніше вибирати плити за формою та малюнком.
    • Розташування доріжок попередньо розмічається ; це зручно робити за допомогою шнурів та кілочків.
    • Готується основа для майбутньої доріжки. Викопується та вирівнюється траншея; її глибина має перевищувати товщину плит на 5 см.
    • Насипається піщаний шар товщиною 5 см, його розрівнюють та ущільнюють трамбуванням.
    • Проводиться укладання плитняку ; матеріал підбирають формою, між плитами залишають шви в 1-2 см, які потім засипаються піском, щоб не дати траві прорости між камінням.
    • Якщо вам подобаються доріжки із плитняку з травою , зазори між плитами роблять більше і засипають їх землею. Після закінчення робіт ці ділянки засіюють або висаджують на них розсаду.
    • Переваги . Швидкий спосіб, що не потребує об’ємних земляних робіт. Укладання на піщану основу зводить до мінімуму ймовірність пошкодження коренів декоративних чагарників та дерев.
    • Обмеження . Технологія не підходить для глинистого ґрунту, схильного до здирства – за зиму окремі плити можуть зрушити, і полотно доріжки деформується.

    Корисне відео

    Мощення плит на гравійну подушку

    Організація гравійної подушки – надійний спосіб для глинистих і схильних до пучіння ґрунтів; технологія включає наступні прийоми:

    • Для укладання можна взяти матеріал меншої товщини . Допускається використання сірого (більш міцного) плитняку товщиною до 3 см. Товщина світлих різновидів (пісочний, рудий, жовтуватий, білий) не повинна бути меншою за 4-5 см.
    • Глибина траншеї перевищує товщину плитняку на 20-30 див.
    • Готується двошарова подушка з піску (знизу) та гравію (щебеню). Матеріали використовуються в рівних кількостях, отримана подушка ретельно з поливом водою трамбується.
    • Укладання доріжки із плитняку на шар розчину проводиться звичайним способом, проміжки між плитами також заповнюються розчином.

    Кожні 70-80 см полотна рекомендується розділяти температурними швами товщиною 2-5 см. Коли розчин затвердіє, температурні шви заповнюють заздалегідь обраним матеріалом – землею (якщо передбачено трав’янистий покрив), піском або дрібнозернистим гравієм.

    • Наступного дня поверхню плит поливають водою і очищають щіткою від залишків розчину . Якщо доріжка виконана зі світлого каменю, її можна додатково покрити просоченням з водо- та пилозахисними властивостями.

    Облицювання бетонної основи

    Універсальна технологія, яку успішно застосовують не тільки в облаштуванні садових доріжок і відкритих терас, але і для вимощення по периметру будинку. Мощення проходить такі етапи:

    • Уздовж країв майбутньої доріжки встановлюється опалубка , на ґрунт укладається гравійна подушка , яка бере участь у компенсації обдимання ґрунту, попутно виконуючи функцію дренажної системи.
    • На подушку укладається армуюча сітка і заливається бетонний розчин завтовшки 20-25 см.
    • Після того, як бетонна основа просохне, приступають до мощення плит з використанням клею .
    • Оскільки плитний матеріал фактично виконує роль облицювання, він не піддається значним навантаженням . У цьому випадку для влаштування доріжок з плитняку використовують найтонший камінь: сірий, товщиною 2-3 см, світлий – не менше 3-4 см. Місця проїзду та стоянки автомобіля потребують більш товстого матеріалу: підійде сірий плитняк товщиною від 4 см, і світлий від 5 див.

    Про значення кольору та техніки укладання

    У роботі з природним каменем питання естетики набувають важливого значення. Щоб доріжки з плитняку радували око своєю природною красою, застосовуються нескладні правила підбору поєднань кольорів та форм плит, до яких входять такі положення:

    • Вибір аналогічного кольору . І тут намагаються підібрати камінь під колір житлового будинку; якщо він дерев’яний, то і плитняк вибирають відповідний – бурий, охристий, коричневий, особливо красиво виглядають плити з розлученнями та кільцями.

    Корисне відео

    • Контраст . Найчастіше комбінація двох різних кольорів виглядає набагато ефектніше. Виграшно виглядає поєднання сірого фасаду з доріжками з червоного, вишневого або опалово-жовтого каменю; для жовтих стін підійде сірий або сіро-зелений плитняк.
    • Поєднання каменю двох відтінків . Підбирається основний колір, що перегукується з кольором будинку, та додатковий, у контраст, у співвідношенні 4 до 1.
    • Техніка укладання . Щоб доріжки не виглядали неохайно, необхідно дотримуватись однакової товщини швів. Для цього на плитах доводиться періодично прибирати надто краї, що виступають надто. Витрата матеріалу зростає, і це необхідно враховувати під час закупівлі. Укладання проводиться з чергуванням великого і дрібного каміння, що дозволяє отримати доріжку з рівномірним візерунком.

    Висновок

    Щоб заміська ділянка мала доглянутий вигляд, знадобиться чимало сил і часу. Доріжки з плитняку, окрім самостійної естетичної цінності, вирішують кілька додаткових питань: допомагають зі смаком оформити підходи до житла, зберігають у цілісності газони та клумби, роблять безпечним та комфортним пересування у дощову погоду.

    Багато будівельних організацій виконують мощення садових доріжок під ключ. Технологічний підхід дозволяє отримати якісне та довговічне покриття, з грамотно організованим водостоком, що позбавляє вас від калюж. Роботи включають цілий комплекс заходів, від аналізу ґрунту та проектування, до укладання та вивезення ґрунту. На важких суглинистих ґрунтах особливого значення набуває питання відведення дощової води, яка нерідко затримується під доріжкою та є причиною її повільного руйнування. У таких умовах необхідний поверхневий дренаж, його виконують паралельно до мощення.

    Способи укладання доріжок із плитняку

    Щоб було зручно пересуватися по заміській ділянці, необхідно сформувати пішохідні стежки та облицьовувати їх плитковим матеріалом. Це дозволить поділити територію на функціональні зони та підкреслити стилістику ландшафту. Можна буде гуляти садом у будь-яку погоду, не боячись забруднити взуття. Вибір способу мощення грає велику роль у загальному оформленні прибудинкової частини. Розкажемо, які особливості мають садові доріжки з плитняку, які властивості матеріалу необхідно враховувати при покупці каменю. Читайте та дізнаєтесь, як правильно укладати плитняк.

    Садові доріжки з плитняку допомагають красиво виконати зонування ділянки Джерело catalog.orsk.ru

    Особливості матеріалу

    Плитняк – осадова порода каменю, яка утворюється шляхом ущільнення м’яких порід, в умовах постійного тиску і достатньої кількості тепла (такі умови зазвичай формуються під товщею води морів і океанів). Його структура складається з шарів піску, глини та органіки. Твердість і густина каменів залежить від того, якого компонента у складі більше. Цей критерій є основним визначення назви матеріалу. Для мощення активно використовується пісковик, вапняк та сланець.

    Є всі ці матеріали загальні характеристики. Плитки з них мають легку вагу та світлий колір. Вони добре акумулюють тепло, при цьому колір довго не вигоряє на сонці. Піщаник має велику пористість. Це означає, що він добре вбирає в себе воду. Вона при охолодженні розширюється, що викликає появу лущення. Множинні цикли заморожування та розморожування можуть призвести до зміщення окремих плиток. Негативний вплив провокує раннє зношування поверхні мощення: на ньому з’являються темні плями, згодом плитки тріскаються. Тому робити доріжки з плитняку на дачі фахівці радять лише тим власникам, що мешкають у південних регіонах.

    Камінь пісковик світлого кольору має світлий колір Джерело c.pxhere.com

    Для північних регіонів більше підходить плитняк із каміння магматичної породи. Вона формується внаслідок гарячого плавлення. Магма виходить назовні і твердне. Так утворюється базальт та граніт, кварцит та мармур. Структура у них щільніша, а отже менш пориста.

    У таких каменів твердість за шкалою Мооса становить від 5 до 9. Розбити такий камінь складно, тому доріжки в саду з плитняку магматичних порід прослужать дуже довго. Коштує вихідний матеріал дорожче, зате він має кращі технічні характеристики. Їм можна облицьовувати двір, майданчики для барбекю, паркування, територію навколо басейну або ставка. Виробники пропонують широкий асортимент окремих модулів, виготовлених з базальту, кварцу, граніту, мармуру. Є в ньому і нарізка плитка, і готова бруківка.

    Плитняк магматичних порід має темний колір Джерело kzstone.ru

    Переваги вибору та нюанси його здійснення

    Будь-який плитняк – натуральний камінь. Він активно використовується сьогодні і для внутрішньої, і для зовнішньої обробки. У ландшафтному дизайні за допомогою нього споруджуються клумби, утворюються яруси для вертикального озеленення. Доріжки допомагають об’єднати в єдиний житловий комплекс житловий будинок та споруди, зв’язати їх зручними проходами. Гарний трав’яний покрив добре зберігається, на ньому не утворюються стихійно прокладені стежки.

    Зовнішній вигляд саду від цього лише виграє. Натуральний камінь піднімає статус оформлення, має приємний зовнішній вигляд. Його поверхня прикрашена тонкими прожилками. Вона трохи шорстка, тому доріжки ніколи не будуть слизькими.

    Не варто забувати і про натуральне походження плитняку. Це екологічно чистий матеріал. Над його створенням природа працювала сама не одну сотню років. За його створення вона використовувала хімічні добавки.

    Мощення натуральним каменем дозволяє підкреслити високий соціальний статус господаря присадибної ділянки Джерело petrokamen.com

    Навіть пористий плитняк – камінь, тому поверхня його не стирається з часом, не вигоряє на сонці. Вигляд «м’яких» порід згодом псує тільки сіль, що виступає. Але якщо щорічно доріжку покривати спеціальним захисним складом, навіть проблема високого поглинання води вирішується легко. Технологія укладання плитняку дуже проста. Складається вона з кількох етапів. Але спочатку потрібно вибрати правильний камінь.

    По-перше, як уже було сказано вище, важливо врахувати «родовище» каменю. Воно має бути якомога ближче до тієї місцевості, де виробляється мощення. «Південне» каміння погано переносить морози. Для регіонів із суворим кліматом більше підходить купівля плитняку магматичної породи.

    По-друге, важливо звертати увагу на колір та структуру каменю. Чим яскравіше фарби, тим шаруватий матеріал. Найвища міцність біля каміння зеленого кольору, найменша у плитняку жовтого кольору. Міцність легко перевірити «на дотик», спробуйте розкришити край плитки. Якщо це виходить зробити легко, вологість каменю дуже висока. Такий матеріал вважається бракованим, його не можна використовувати для мощення доріжок.

    Плитняк зеленого кольору – найміцніший облицювальний матеріал Джерело altaislanec.ru

    По-третє, важливо оцінювати товщину плитки. Для мощення доріжок підходить лише та, що має товщину щонайменше 15 мм. Якщо на них планується заїзд автомобіля, то товщина плитки повинна бути не менше 4 см. Коли камінь укладається на пісок, краще використовувати товщину максимальну.

    Легше укладати камінь із рівними краями, плитку можна обрізати. Для цього знадобиться болгарка. Бажано зробити попередні розрахунки та купити камінь з однієї партії, оскільки різні поставки можуть значно відрізнятись один від одного. Підібрати потім камінь за кольором, за розміром буде дуже складно. Після збирання відмінності дуже помітні. Це погано впливає на зовнішній вигляд готового мощення.

    Технологія укладання

    Зробити доріжки з плитняку не так вже й складно. За наявності будівельних навичок та інструментів можна вимостити їх і самостійно. За відсутності часу доведеться звати майстрів. І тут знання етапів облаштування мощення знадобляться контролю його якості.

    Отже, все починається зі складання проекту, необхідно заздалегідь продумати маршрути, розрахувати їх розміри, подумати та вирішити, як мають виглядати майбутні доріжки: лежати врівень із ґрунтом або виступати над ним.

    Проект ландшафтного дизайну з планом розташування садових доріжок Джерело i.pinimg.com

    Якщо площа саду дозволяє, можна нічим не обмежувати і задіяти всю свою фантазію, щоб зробити доріжки справжньою окрасою присадибної ділянки. Важливо при цьому пам’ятати про те, що прямі кути стежок прикрадають простір і роблять його зорово меншим, а краєвид навколо далеким від природного, що погано позначається на розслабленні.

    Перенести план розташування доріжок з паперу на місцевість допомагає рулетка, дерев’яні кілочки та мотузка. З допомогою цих інструментів нескладно зробити необхідну розмітку, та був промалювати землі контур. Оцінюючи його, можна робити корективи.

    Кільця та мотузки допомагають перенести розташування доріжок з паперу на землю Джерело dacha.help

    Якщо потрібно виконати закруглення, варто скористатися циркулем, зробленим із кілочків та мотузки. На око краще не креслити: дизайн оформлення виграє, коли такі елементи мають правильну геометричну форму.

    Коли контур розмітки огинає нерівності, фахівці радять робити на цьому місці сходинку. Вона дозволить якісно укласти плитняк, та й сама композиція виглядатиме красивіше. Ширина стежок вибирається з урахуванням їхньої функціональності: доріжка від воріт до центрального входу повинна бути ширшою за інші, по ній спокійно повинні йти дві людини, тому краще вибрати ширину в два метри.

    Мощення зі сходами дозволяє красиво обіграти нерівності ґрунту. Джерело kazimfasad.ru

    Міцність та довговічність мощення багато в чому залежить від закладення основи. Чим міцнішою вона буде, тим довше прослужать доріжки. Земляні роботи починаються з копання траншеї. Викопується верхній шар ґрунту на глибину 50 см, дно ретельно втрамбується. Потім на нього висипається щебінь шаром 15 см. Він теж утрамбовується. З боків укладаються бордюри для бетонної стяжки. Готується розчин із піску, цементу та води. Сумішю заповнюється решта траншеї. Поверхня вирівнюється правилом. Бетон залишається до повного висихання. Щоб він потім не потріскався, корисно його постійно зволожувати. Така процедура запобігатиме основі від пересихання.

    Коли бетон схопиться добре, можна приступати до мощення. Камінь попередньо перебирається, миється та очищається щіткою. Важливо на даному етапі прибрати наявний бруд та зайві нашарування.

    Мощення плитняку проводиться на готову бетонну основу. Джерело sandstone.by

    Досвідчений майстер здатний укладати плитняк, що називається “на око”. Але все ж таки куди корисніше спочатку скласти малюнок з каменів поряд з бетонною основою, оцінити його, що потрібно виправити, а потім перекладати на доріжку. Важливо камінь розкласти так, щоб шви між сусідніми елементами були якнайменше. Тоді стежка виглядатиме акуратніше.

    Плитняк садиться на спеціальний клей. Готовий розчин наноситься шпателем на плитку з надлишком, надлишки потім забираються. Важливо домогтися відсутності порожнеч між основою та каменем. Вони обов’язково накопичиться вода, яка швидко зруйнує мощення. Для покращення зчеплення плитка вдавлюється у бутон руками. Надлишки клею забираються відразу кельмою, поверхня каменю протирається ганчіркою. Якщо цього не зробити, видалити сухий клей буде дуже важко. Рівність мощення перевіряється будівельним рівнем.

    Рівність мощення перевіряється будівельним рівнем Джерело i.ytimg.com

    Після завершення робіт, коли клей добре схопиться, важливо залити доріжку водою та почистити її щіткою. Такий спосіб укладання використовується, коли мощення зазнає високих навантажень (наприклад, на ньому стоїть автомобіль). За відсутності навантажень вибирається інший спосіб укладання – мощення безпосередньо в ґрунт. Для цього з розмітки знімається його верхній шар. Основа ретельно утрамбовується, на неї укладається плитняк. Щілини між двома сусідніми каменями заповнюється ґрунтом.

    Корисне відео

    Багато хто використовують спосіб укладання плитняку на піщаній основі. Він практичніший для створення пішохідних доріжок без високого навантаження. На етапі виконання земляних робіт виривається траншея глибиною 15 см. Дно її ретельно трамбується. Потім зверху формується шар добре утрамбованого піску завтовшки 10 см. Готується суха суміш з піску і цементу. Вона укладається шаром 5 см. На неї викладається камінь і вдавлюється рівно наполовину. Надлишки суміші видаляються чи підсипаються під сусідній камінь. Шви мощення заповнюються сумішшю піску та цементу.

    Корисне відео

    Висновок

    Плитняк – природний матеріал, що добре підходить для створення садових доріжок. Є м’які та тверді породи, що вибирати щось конкретне необхідно з урахуванням кліматичних умов. У південних регіонах можна використовувати світле каміння (піщаник, вапняк). Вони мають пористу структуру, добре вбирають у себе вологу, тому погано переносять цикли заморожування та розморожування. Найщільніша структура у плитняку магматичних порід (граніт, базальт, мармур). Цей матеріал підходить для облицювання доріжок у північних регіонах.

    Технологія мощення дуже проста: виривається траншея, споруджується подушка із щебеню. Вона заливається бетоном. Коли основа добре висихає, плитняк укладається на спеціальний клей.

Про автора

admin administrator