Чим удобрювати дерева у травні

Авторadmin

Чим удобрювати дерева у травні

Як і коли удобрювати плодові дерева протягом року: для кожного елемента – свій час!

Автор: Ігор https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=22 Правки: 08 березня 2024 Перша редакція: 14 серпня 2022 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 5 хвилин 👀 15615 разів 💬 0 коментарів

Вітаю вас, шановні читачі. У коментарях до моїх статей я часто зустрічаю прохання описати схему удобрення плодових культур буквально по місяцях. І ось сьогодні ми про це поговоримо.

Попереджу відразу: я не пропоную ставитися до моїх рекомендацій як до беззаперечної істини і не даю точних дозувань, тому що кожен власник ділянки має враховувати свої кліматичні та погодні умови, різний склад та родючість ґрунту, і кожен з вас досягає успіху по-своєму.

Засвоївши основні принципи землеробства, ви повинні самостійно створити оптимальну для вас схему підживлення плодових дерев. Я лише ділюся з вами знаннями та досвідом, які набув із роками.

Весняні підживлення

Прості мінеральні добрива

Початок сезону у когось настає у квітні, у когось у травні, а у когось наприкінці березня. Коли дерева прокидаються, вони починають активно вегетувати, і в цей момент дуже важливо допомогти їм якнайшвидше наростити листя.

Листя – це дуже важливий орган живлення рослин. За допомогою фотосинтезу, який у ньому відбувається, рослини перетворюють мінеральні речовини, що надходять з ґрунту, на органічні – на плоди.

Нам потрібний з плодових дерев великий урожай, і не в якийсь один сезон, а щороку. Деревам же потрібен нормальний розвиток, а щорічне рясне плодоношення їх виснажує. І наше завдання – збалансувати наші потреби із можливостями наших рослин. Тому треба знати, в який час і якими добривами їх підживлювати.

Швидко наростити зелену масу рослинам допомагають азотні добрива, тому квітневе підживлення має містити значну кількість цього елемента.

Ви можете внести прості азотні добрива, такі, як карбамід (сечовина) або аміачна селітра. Витрата будь-якого з цих добрив – 15 г/м² стовбурового кола. Добриво потрібно розсипати по поверхні і злегка заробити в ґрунт. Карбамід – відмінне азотне добриво.

Органічні добрива

В якості альтернативи можна використовувати і органіку, наприклад, курячий послід. Але це добриво вимагає обережного поводження, тому що при передозуванні можна спалити коріння.

Щільно заповніть ємність на одну чверть курячим послідом, залийте до верху водою і залиште бродити на 45 днів. У вас вийде концентрат однорідної консистенції, який для внесення під корінь необхідно розвести водою у співвідношенні 1:20. Витрата готового розчину 2 л/м² стовбурового кола.

Комплексні мінеральні добрива

Однак і в простих мінеральних добривах, і в курячому посліді, крім азоту, майже немає поживних речовин, і підживлена рослина ростиме вгору і вшир, але не факт, що вона добре цвістиме і зав’язуватиме плоди.

Підживлення має бути комплексним, і включати всі необхідні дереву макроелементи: азот, фосфор і калій. Бажано, щоб у складі добрива також були мікроелементи. Можна використовувати Нітроамофоску (азот+фосфор+калій). Я ж віддаю перевагу універсальному комплексному добриву, в якому по 16 відсотків азоту, фосфору та калію, а також величезна кількість мікроелементів.

Вносити це добриво просто: я розкидаю його в пристовбурових колах дерев, а потім поливаю. Можна полити стовбурові кола і до внесення добрива. Підживлення я вношу двічі: на початку періоду вегетації, а потім через 3-4 тижні залежно від культури, але обов’язково перед початком цвітіння. У період цвітіння я підживлення не проводжу.

Літні підживлення

Червень та липень

На початку літа на всіх плодових культурах, як правило, вже сформовані плоди. У червні дерева позбуваються зайвих зав’язей. Якщо ви вносили підживлення навесні, то в червні та липні дерева можна під корінь не удобрювати, але позакореневі підживлення все ж таки бажані. Вони дозволяють швидко та ефективно, буквально за кілька днів, виправити усі недоліки в живленні.

Якщо ви бачите, що з вашою рослиною якісь негаразди, що їй не вистачає якогось елемента, підживлення по листю відмінно з цим впорається.

Обробляти рослини по листю можна карбамідом або іншими простими добривами, розчинивши їх у воді. Розчини для обприскування повинні бути слабкі, тому що міцні розчини можуть завдати сильних опіків, і ви втратите не тільки врожай, але й саму рослину.

Можна для позакореневих обробок використовувати органіку, наприклад, трав’яну бродилку, але знов-таки у слабкій концентрації. Я ж віддаю перевагу менш трудомісткому способу, вдаючись до застосування готових комплексів.

У мене є гранульоване водорозчинне добриво, в якому по 21% азоту, фосфору та калію, а також містяться найважливіші для рослин мікроелементи. Можна використовувати і біопрепарати – Гумі Френд та ХелпРост, створені на основі бактерії bacillus subtilis та збагачені мікроелементами. Вони не тільки підживлюють плодові дерева, але й мають фунгіцидні властивості, тобто захищають рослини від грибкових інфекцій.

Серпень

У серпні суттєво скорочується тривалість світлового дня, тобто темніє вже набагато раніше, а вночі температура опускається до 11-14 ⁰C. Ці зміни дають рослинам сигнал про те, що настав час готуватися до зими, і якщо ви в серпні вносите підживлення, зведіть азотну складову до мінімуму.

Азот активізує зростання пагонів, які, напевно, вже не встигнуть визріти до холодів і взимку вимерзнуть. А вимерзлі пагони можуть стати причиною багатьох проблем.

Я дерева в серпні не підживлюю, тому що в цей час багато з них плодоносять, а я хочу їсти екологічно чисті плоди.

Осінні підживлення

Восени багаторічні рослини починають інтенсивно готуватися до зими, тому азотні підживлення в цей час вносити не можна. Основними елементами у підживленнях повинні стати фосфор і калій, що прискорюють визрівання деревини та сприяють підвищенню стресостійкості рослин. Ці речовини допоможуть деревам краще пережити зиму.

Зазвичай для удобрення дерев восени використовують класичну комбінацію суперфосфату і сірчанокислого калію: по периметру проекції крони дерева копають лунки глибиною 25-30 см, засипають в них по одній жмені кожного добрива, перемішують їх із землею, добре проливають водою і засипають лунки.

Я перейшов на менш трудомісткий спосіб підживлення з використанням комплексного добрива Золота осінь. У цьому комплексі всього 6 % азоту, що цілком припустимо, оскільки азотна складова в осінніх добривах не має перевищувати 10 %. Натомість Золота осінь містить 25% фосфору, 27% калію та велику кількість мікроелементів, що сприяють успішній зимівлі рослин.

Я познайомив вас зі своєю схемою підживлення плодових дерев, а ви, виходячи з отриманої інформації, повинні розробити свою. Я не беруся судити, які з добрив кращі – мінеральні чи органічні.

Мені зручніше використовувати мінеральні комплекси, збалансовані для кожного періоду сезону. Але яке б удобрення ви не обрали, обов’язково вивчіть інструкцію і дотримуйтесь дозування, тому що надлишок того чи іншого елемента в ґрунті так само небезпечний, як і його нестача. Якщо ви купили добриво без інструкції, ви можете знайти її в інтернеті.

Бажаю вам гарного врожаю.

ТОП-13 справ, які потрібно зробити у травні

Кінець весни – це не привід розслабитися, а навпаки максимально підбадьоритися і старанно працювати на присадибній ділянці. Не дарма в народі травень вважається місяцем працьовитості, тому що яскравим представником є ​​травнева бджілка, яка постійно працює, від чого саме травневий мед набагато більше цінується серед усіх споживачів. Саме тому можна сміливо стверджувати, що як попрацюєш у травні, такий урожай матимеш наприкінці сезону.

Безумовно, роботи у городників і садівником на ділянці завжди більш ніж достатньо, але конкретно і послідовно давайте опишемо найнеобхідніші моменти, які потрібно зробити в травні.

“Генеральне прибирання”

Вважається, що травень – це остаточний кінець всіляким нічним заморозкам, тому якщо у вас залишалася стара мульча або не повністю прибрані ділянки, обов’язково завершіть всі ці процедури. Ваша ділянка повинна блищати чистотою, для цього обов’язково загляньте в ті куточки, куди раніше не доходили руки.

Робота в теплиці

Більшість городників воліють самостійно вирощувати розсаду або ранні плоди, тому багато хто має теплиці на своїй ділянці. Не має значення, якого розміру, форми та напряму, адже головне, це укриття рослин від мінливої ​​погоди. Тому правильний та своєчасний догляд за культурами, які там ростуть, необхідно постійно, а ось у травні рекомендують проводити профілактику або вже боротися зі шкідниками.

План посівних культур

У травні ви повинні чітко розуміти, де і яка культура у вас буде рости, адже цей момент дуже важливий, і потребує ретельного аналізу не лише тривалості освітлення сонцем кожної ділянки, але й пам’ятати про попередників. Рекомендовано на сонячні ділянки висаджувати помідори, кабачки та огірки, а ось півтінь прийнятна для цибулі, моркви та капусти.

Підготовка території під посадку

Звичайно, підготовчий етап перед будь-якою посадкою – це важлива процедура, адже це є вагомою складовою успішного результату. Вам обов’язково слід перекопати територію, якщо восени цього не зробили, або якість перекопування не виправдало очікувань. Далі добре розпушіть і затягніть ділянку. Не забудьте про органіку, адже добре удобрений ґрунт – запорука успішного та багатого врожаю. Можна використовувати гній, перегній чи компост.

Підготовчий етап розсади перед висадженням у відкритий ґрунт

Якщо ви самостійно вирощували власну розсаду, то обов’язково не забудьте про її загартовування, що дуже важливо для успішної адаптації у відкритому грунті. Досвідчені городники стверджують, що розсаду перед безпосередньою посадкою у відкритий ґрунт не потрібно поливати кілька днів. Вважається, що таким хитрим способом можна допомогти рослині безболісно і швидко адаптуватися до нового середовища проживання.

Посадка розсади у відкритий ґрунт

Висаджувати розсаду потрібно тоді, коли впевненість у стабільній та теплій погоді у вас велика. Календар городника свідчить, що перша частина місяця призначена для посадки кабачків, капусти, томатів, баклажанів, огірків та перцю. Пам’ятайте, щоб рослина без проблем адаптувалася, краще використовувати плівку хоча б у перші кілька днів, адже це важливий момент у процесі вегетації. Як тільки рослина випустить нові листочки, і загрози зміни погоди не буде – сміливо розкривайте та прибирайте парник.

Після 15 травня можна переходити до посадки ріпи, редиски, бобових, буряків та моркви. А завершальним етапом посадкових робіт стане посадка картоплі. У народі кажуть, що пізніше за 20 травня картоплю садити не можна.

Прорідити сходи

Так як температура повітря вже висока, а при правильному догляді і рясному поливі, ваше насіння швидко проклюнеться, то варто задуматися про проріджування. Йдеться насамперед про моркву та буряк. Технологія проріджування в обох цих культур однакова, оскільки принцип посіву та дозрівання коренеплодів подібний. Рекомендують процедуру проводити двічі: перший раз, коли з’явилися перші 2-3 листочки, а вдруге, коли більше чотирьох. Для хорошого зростання коренеплодів вам потрібна в середньому відстань 7-8 см між кожною рослиною, тоді врожай буде великим і багатим.

Догляд за молодими рослинами

Після посадки молода рослина вимагає до себе особливої ​​уваги та догляду, що проявляється в регулярному поливі, розпушуванні та підживленні. У травні необхідно проводити всі комплексні процедури, щоби результат вас порадував. Як добрива можна використовувати як органіку, так і мінеральні компоненти. Якщо ви вважаєте за краще користуватися народними методами – ваше право.

Збір першого врожаю

Існує ряд рослин, які висаджувалися рано, під плівку, щоб була можливість насолоджуватися сповна свіжими салатами зі своєї грядки. Йдеться про редиску та зелень, адже перший свіжий салат можна легко зробити з листя салату, шпинату, кропу, петрушки та редиски. Головне – це задоволення, що врожай зібраний з вашої ділянки, а не куплений в магазині.

Турбота про багаторічні дерева та чагарники

У травні слід особливу увагу приділяти не тільки посадці, а й турботі про багаторічні дерева та чагарники. Обов’язково приведіть приствольну територію в порядок, прибравши всі бур’яни і ретельно полийте, після чого обов’язково розпушіть землю. Далі використовуйте мульчування, адже це чудовий спосіб тривалий час зберігати вологу та підтримувати єдиний температурний режим. Як мульчу можна використовувати солому, тирсу або компост.

Обробка проти шкідників

З нормалізацією погодних умов всі шкідники активізуються і чітко можна зробити висновок, від чого рятувати рослини. Тому обов’язково обробляйте дерева і чагарники, щоб вони не хворіли, тим більше, що на багатьох ще немає зав’язі і підійде навіть дуже сильний засіб.

Обрізка відмерзлих пагонів

Коли всі нирки розпустилися і пройшов період цвітіння, слід ретельно вивчити дерева і чагарники щодо наявності «голих» гілок. Для цього обріжте все зайве, де немає нирок, що розпустилися. Це полегшить життя рослині, а ранки швидко затягнуться, а для більшої впевненості, зрізи можна обробити зеленкою. Також якщо ви помітили відмерзлу кору, сміливо позбавляйтесь і її.

Підв’язка малини

У травні малина вже добре розпустилася і переходить у етап цвітіння, тому слід усі довгі гілочки підв’язати, щоб плоди не розвивалися до землі. Це допоможе плодам повноцінно розвиватися і не бути забрудненими землею, що обов’язково допоможе вживати ягоди відразу з куща.

Загальні рекомендації щодо травневих робіт на ділянці

  1. Азотне добриво у травні слід звести до мінімуму, оскільки вважається, що всі компоненти знижують власний опір рослини до різких заморозків.
  2. Обов’язково контролюйте прогноз погоди, оскільки це допоможе вчасно застерегти рослину від можливого холоду, укутавши захисним матеріалом, наприклад, плівкою.
  3. Якщо пройшов сильний дощ, не забувайте ретельно розпушити землю, тому що рясні дощі сильно забивають ділянку, тому зростання рослин гальмується.
  4. Уникайте висадження розсади в розпал сонячного дня, тому що пряме сонячне проміння може спалити рослину. Намагайтеся всі посівні та посадкові роботи проводити ввечері, адже за ніч рослина трохи «прийде» до тями.
  5. Систематично контролюйте наявність бур’янів на ділянці, тому що вони дуже сильно забивають рослини і не дають їм повноцінно розвиватися і плодоносити на повну потужність.

Травень – це місяць, коли всі трудяться, як бджілки, адже активна робота в цей період обов’язково віддасться в майбутньому.

Про автора

admin administrator