Чим відрізняється однонасінні плоди від багатонасінних

Авторadmin

Чим відрізняється однонасінні плоди від багатонасінних

Біологія 6 клас Остапченко Л.І. § 38 Різноманітність плодів. Сторінка 140 – 144

Квітка та плід – генеративні органи квіткових рослин.

Розріз­няють плоди залежно від числа насі­нин (одно- і багатонасінні), за вміс­том води у стінці плода (сухі й соко­виті), особливістю розкриття (роз­кривні й нерозкривні), наявністю пристосувань для їх поширення тощо.

Соковиті плоди:

ягода – багатонасінний плід із соковитими середнім і внутрішнім шарами стінки плода, зовнішній шар утворює захисну шкірку (сморо­дина, винограда, аґрус, картопля, журавлина);

яблу­ко – багатонасінний плід із соковитим лише середнім шаром стін­ки плода, а внутрішній – ущільнюєть­ся, зовнішній шар утворює захисну шкірку (яблуня, груша, айва, горобина);

гарбузина – багатонасінний плід із соковитими середнім і внутрішнім шарами стінки, а зовнішнім твердим (кавун, диня, гарбуз, огірок);

кістянка – однонасінний плід, у якого внутрішній шар стінки плода – тверда здерев’яніла кісточка, із часто соковитим середнім шаром, зовнішній – це тонень­ка шкірка (вишня, слива, абрикос).

Розкривні сухі плоди переважно багатонасінні:

біб розкривається двома стулками, до яких прикріплені насінини (горох, квасоля, соя);

стручок розкривається двома стулками, насінини у стручка кріпляться до плівчастої перетинки, яка поділяє порожнину плода на дві частини (капуста, гірчиця, редь­ка);

стручечок розкривається двома стулками, насінини у стручка кріпляться до плівчастої перетинки, яка поділяє порожнину плода на дві частини, плід значно коротший та ширший, ніж стручок (грицики, рижій);

коробочка за формою з багатьма насінинами усередині (мак, бавовник, петунія).

Нерозкривні сухі плоди містять здебільшого лише одну насінину:

горіх має тверду здерев’янілу стінку пло­да, усередині якої вільно лежить одна насінина (ліщина, бук, липа);

сім’янка має шкірясту стінку плода, яка лише прилягає до насінини, про­те не зростається з нею (соняшни­к, волошка, нагідка);

зернівка має шкірясту стінку плода, яка міцно зроста­ється з насіниною (жито, пшениця, ячмінь).

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Укажіть плід, який належить до соковитих: а) біб; б) кістянка; в) горіх; г) сім’янка.

2. Зазначте частину рослини, з якої розвивається стінка плода: а) зав’язь; б) насінний зачаток; в) оцвітина; г) тичинки.

Дайте відповідь на запитання.

1. Що таке плід? Яка його будова?

Плід – генеративний орган квіткових рослин, утворю­ється після процесу подвійного запліднення.

Плід складається з однієї чи кількох насінин, оточених стінкою плода, яка має три шари: зовнішній, середній та внутрішній, до рослини плід кріпиться за допо­могою плодоніжки. Стінка плода утворюється зі стінок зав’язі (вишня, персик, слива), у формуванні можуть брати участь й інші частини квітки: квітколоже, основи тичинок, чашолистків і пелюсток (яблуня, суниця, помідори).

Оскільки у квіткових рослини насінина під час свого розвитку вкривається стінкою плода, рослини називають покритонасінні.

Якщо квітка має лише одну маточку, з неї утворюється один простий плід (пшениця, вишня), за наявності у квітці декількох маточок виникає відповідна кількість дріб­них плодиків, разом утворюють збірний або складний плід (малина, ожина). Якщо в дуже щільних суцвіттях плоди, кожен з яких виникає з окремої квітки, зростаються між собою, утворюється супліддя (шовковиця, ананас).

2. Які плоди називають сухими, а які – соковитими?

За вмістом кількості води у стінці плода розрізняють соковиті (стінка плода м’ясиста і соковита, може містити цукри, що надають плоду солодкого смаку, вишня, абрикос, помідор, кавун, диня) та сухі плоди (під час дозрівання стінка пло­да висихає, вміст води в ній значно змен­шується, пшениця, горох, ліщина, соняшник).

3. Чим відрізняються однонасінні плоди від багатонасінних?

За кількістю насіння у плодах поділяють на однонасінні (слива, персик) та багатонасінні (помідор, огірок, яблуня) плоди.

4. Яке значення для рослин має поширення насіння та плодів? Які пристосуван­ня є в рослин до поширення?

Плід слугує для поширення насіння та розповсюдження рослин, захищає насінини від несприятливих впливів довкілля. Завдяки поширенню плодів і насіння рослини розселяються на значних територіях.

Способи поширення плодів : за допомогою вітру, води, тварин, людини, самостійно.

Пристосування до поширення плодів

за допомогою вітру (плоди кульбаби мають парашутики , плоди клена та липи мають вигляд пластинчастих крилоподібних відростків );

води ( пливуть за течію води багато водних і болотяних рослин, наприклад, латаття, кокосова пальма);

тварин (чіпкі плоди череди та лопуха переносяться на великі відстані; клейкі плоди омели приклеюються до кори дерева; яскраво забарвлена соковита стінка плода приваблює тварин, адже плодами жив­ляться багато рослиноїдних тварин, переважно комахи, птахи і ссавці, у кишечнику тварин плоди перетравлюєть­ся, а неушкоджена насінина виходить назовні, не втрачаючи здатності до проростання);

самостійно (плоди огірка-пирскача тріскають і випорскують насіння, плоди бальзаміну розтріскуються після дозрівання від звичайного дотику та роз­кидають насіння ).

Завдання (виконують дві команди: одна команда наводить приклади роз­кривних плодів, інша – нерозкривних). Користуючись текстом підручника та іншими джерелами інформації, наведіть приклади розкривних і нерозкрив­них сухих плодів.

Розкривні сухі плоди: горох, квасоля, соя, капуста, гірчиця, редь­ка, грицики, рижій.

коробочка за формою з багатьма насінинами усередині (мак, бавовник, петунія).

Нерозкривні сухі плоди: ліщина, бук, липа, соняшни­к, волошка, нагідка, жито, пшениця, ячмінь.

Поміркуйте. Плоди і насіння яких видів рослин, що зростають у вашій місце­вості, отруйні для людини та тварин?

Вовча ягода або вовче лико (ягода), дурман (коробочка), блекота чорна (коробочка).

Чи може бути більше насінин у плода, ніж насінних зачатків у зав’язі?

Ні, оскільки після запліднення з насінного зачатка розвивається насінина.

Біологія 6 клас

Пригадайте, які генеративні органи є у квіткових рослин.

Квіткові рослини мають ще назву покритонасінні, адже в цих рослин насінина під час свого розвитку вкривається стінкою плода. Так формується генеративний орган квіткових рослин – плід. Він утворюється після процесів запліднення. До рослини плід кріпиться за допомогою плодоніжки (мал. 155).

Як утворюються плоди? Яка будова плода? Плід складається з однієї чи кількох насінин, оточених стінкою плода (мал. 155). Стінка плода утворюється насамперед зі стінок зав’язі (плоди вишні, персика, сливи) і має три шари: зовнішній, середній та внутрішній. У формуванні стінки плода можуть брати участь й інші частини квітки: квітколоже, основи тичинок, чашолистків і пелюсток (наприклад, плоди яблуні, суниць, помідорів).

Які існують типи плодів? Розрізняють плоди залежно від числа насінин (одно- і багатонасінні), за вмістом води у стінці плода (сухі й соковиті), особливістю розкриття (розкривні й нерозкривні), наявністю пристосувань для їх поширення тощо. Якщо квітка має лише одну маточку, з неї утворюється один простий плід (наприклад, у пшениці, вишні). За наявності у квітці декількох маточок виникає і відповідна кількість дрібних плодиків. Вони разом утворюють збірний, або складний, плід, як-от у малини (мал. 156) чи ожини. Інколи в дуже щільних суцвіттях плоди, кожен з яких виникає з окремої квітки, зростаються між собою. Вони утворюють супліддя, наприклад, у шовковиці (мал. 156), ананаса.

Усі ви куштували плоди помідорів чи сливи. Мабуть, звернули увагу на те, що плід сливи містить лише одну насінину, а плід помідора – багато(мал. 155). Тому плід сливи належить до однонасінних, а помідора – до багатонасінних.

Мал. 155. Будова плода:

1 – зовнішній шар стінки плода;

2 – середній шар; 3 – внутрішній шар; 4 – насінина; 5 – плодоніжка

Мал. 156. Збірний плід малини – багатокістянка (1); супліддя шовковиці (2)

Залежно від кількості води в оплодні розрізняють соковиті та сухі плоди.

Наприклад, у вишні стінка плода м’ясиста і соковита, а в соняшнику – це тоненька суха ущільнена шкірка. Річ у тім, що в одних рослин під час дозрівання стінка плода висихає, і вміст води в ній значно зменшується (у пшениці, гороху, ліщини).

Натомість у багатьох інших рослин стінка дозрілого плода залишається соковитою і може містити цукри, що надають плоду солодкого смаку (як у вишні, абрикоса, помідора, кавуна, дині). Плід вишні належить до соковитих, а соняшнику – до сухих.

Якими бувають сухі плоди? Сухі плоди (мал. 157) поділяють на розкривні та нерозкривні. Розкривні плоди переважно багатонасінні (наприклад, біб, стручок, стручечок, коробочка). Нерозкривні містять здебільшого лише одну насінину (горіх, сім’янка, зернівка) (знайдіть їх на малюнку 157).

Мал. 157. Сухі плоди: 1 – біб; 2 – стручок; 3 – стручечок; 4 – коробочка;

5 – горіх; 6 – сім’янка; 7 – зернівка

У таких рослин, як горох, квасоля, соя, плід має назву біб. Такий плід розкривається двома стулками, до яких прикріплені насінини. Двома стулками розкривається й стручок (у капусти, гірчиці, редьки). Однак насінини у стручка кріпляться не до стулок, а до плівчастої перетинки, яка поділяє порожнину плода на дві частини. Подібний за будовою до стручка стручечок, але він значно коротший та ширший (у грициків, рижію). До розкривних плодів належить і коробочка. Ці плоди дійсно нагадують коробочку, усередині якої міститься багато насінин. Такі плоди утворюють мак, бавовник, петунія.

Нерозкривний сухий плід, що має тверду здерев’янілу стінку плода, усередині якої вільно лежить одна насінина, – це горіх (у ліщини, бука, липи). У плода сім’янка – шкіряста стінка плода, яка лише прилягає до насінини, проте не зростається з нею (у соняшнику, волошки, нагідок). У зернівки шкіряста стінка плода міцно зростається з насіниною (у жита, пшениці, ячменю).

Мал. 158. Соковиті плоди: 1 – ягода;

2 – яблуко; 3 – кістянка; 4 – гарбузина

Які є соковиті плоди? Ягода – багатонасінний плід із соковитими середнім і внутрішнім шарами стінки плода, а її зовнішній шар утворює захисну шкірку (наприклад, у смородини, винограду, аґрусу, картоплі, журавлини) (мал. 158). У плода яблуко соковитий лише середній шар стінки плода, а внутрішній – ущільнюється (у яблуні, груші, айви, горобини). Усі ви ласували плодами кавунів і динь. Ці рослини – близькі родичі гарбуза та огірків. Тому плід цих рослин має назву гарбузина. У їхніх плодах середній і внутрішній шари стінки соковиті, а зовнішній – твердий.

Прикладом однонасінних соковитих плодів є кістянка. Усередині кістянки розташована тверда здерев’яніла кісточка – внутрішній шар стінки плода. Середній шар часто соковитий, а зовнішній – це тоненька шкірка (у вишні, сливи, абрикоса).

Плід слугує для поширення та захисту насінини від несприятливих впливів довкілля.

Ознайомитися з будовою і різноманіттям плодів, навчитися розпізнавати плоди вам допоможе лабораторне дослідження.

ДОВЕДЕМО НА ПРАКТИЦІ

ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ БУДОВА ПЛОДА

Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: свіжі плоди різних рослин та їхні гербарні зразки, препарувальний набір, муляжі, таблиці.

1. Розгляньте плоди, які запропонував учитель, і встановіть їхні типи.

2. Скальпелем зробіть поперечний зріз через соковитий плід. Визначте розташування і будову різних його шарів, кількість та розміщення насінин.

3. Розгляньте сухі плоди квасолі, гороху, пшениці, соняшнику та інших рослин (на вибір). Зверніть увагу на їхню будову.

4. Установіть, з якої частини квітки походять зародок, ендосперм, насінна шкірка, стінка плода у кожного виду плода.

Як поширюються плоди та насіння? Способи поширення плодів і насіння у квіткових рослин дуже різноманітні (мал. 159). Вони можуть поширюватися за допомогою вітру, води, тварин тощо. Є рослини, здатні поширювати насіння самостійно. Наприклад, огірок-пирскач після дозрівання плода із силою викидає його м’якуш із насінням на багато метрів, за що його ще прозвали «скажений огірок». Бальзамін має плоди, які розтріскуються після дозрівання від звичайного дотику та розкидають насіння.

Чи не найпоширенішим способом розселення рослин є рознесення плодів і насіння вітром. Немає такої людини, яка б у дитинстві не бавилася роздмухуванням пухнастих «парашутиків» кульбаби з легкими плодиками. Видів рослин, насіння яких має подібні «пристрої», у природі дуже багато. Плоди більших розмірів мають інші пристосування до поширення вітром, часто у вигляді пластинчастих крилоподібних відростків (наприклад, у клена, липи) (знайдіть їх на малюнку 159).

Мабуть, не один раз після прогулянки парком, лісом або лукою багатьом із вас доводилось очищувати свій одяг від чіпких плодів різних рослин. Причепившись до одягу людини або шерсті тварин, плоди поширюються на значні відстані. Це, наприклад, плоди череди, лопуха.

Мал. 159. Різні способи поширення плодів: 1 – огірок-пирскач; 2 – бальзамін;

3 – кульбаба; 4 – клен; 5 – череда. Завдання. Розгляньте на малюнку способи поширення плодів і поясніть їхні особливості

Яскраво забарвлена соковита стінка плода приваблює тварин, які ласують смачними плодами. У кишечнику тварин вона перетравлюється, а неушкоджена насінина виходить назовні разом із послідом, не втрачаючи здатності до проростання. Отже, плодами та насінням живляться багато рослиноїдних тварин, переважно комахи, птахи і ссавці. Часто проходження насінини через кишечник тварини навіть стимулює її проростання.

! Цікаво знати, що соковиті плоди омели охоче скльовують птахи. Якщо після проходження через кишечник птаха насінина потрапляє з його послідом на ґрунт, то вона гине. Тільки потрапивши на гілочку дерева, насінина міцно приклеюється до кори і наступної весни проростає в глиб тканин дерева.

Багато водних і болотяних рослин використовують для свого розселення течію води. Це, наприклад, латаття, яке зростає в наших водоймах. Плоди кокосової пальми морською течією можуть поширюватися з одного материка на інший.

– Плід складається з однієї чи кількох насінин та стінки плода. Вона розвивається після запліднення з квітки (переважно із зав’язі) і оточує насіння. Стінка плода має три шари: зовнішній, середній та внутрішній.

– Плоди захищають зародок рослини від несприятливих впливів і сприяють розповсюдженню рослин.

– Плоди бувають однонасінні та багатонасінні, прості та збірні, соковиті та сухі, розкривні та нерозкривні.

– Плоди та насіння можуть поширюватися різними способами: за допомогою вітру, води, тварин чи людини тощо. Завдяки поширенню плодів і насіння рослини розселяються на значних територіях.

Поповніть свій біологічний словник: плід, плоди прості та збірні, супліддя.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ Виберіть одну правильну відповідь

1. Укажіть плід, який належить до соковитих: а) біб; б) кістянка; в) горіх; г) сім’янка.

2. Зазначте частину рослини, з якої розвивається стінка плода: а) зав’язь; б) насінний зачаток; в) оцвітина; г) тичинки.

Дайте відповідь на запитання

1. Що таке плід? Яка його будова?

2. Які плоди називають сухими, а які – соковитими?

3. Чим відрізняються однонасінні плоди від багатонасінних?

4. Яке значення для рослин має поширення насіння та плодів? Які пристосування є в рослин до поширення?

Завдання (виконують дві команди: одна команда наводить приклади розкривних плодів, інша – нерозкривних). Користуючись текстом підручника та іншими джерелами інформації, наведіть приклади розкривних і нерозкривних сухих плодів.

Поміркуйте. Плоди і насіння яких видів рослин, що зростають у вашій місцевості, отруйні для людини та тварин?

Чи може бути більше насінин у плода, ніж насінних зачатків у зав’язі?

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Плоди односім’яні і багатонасінні. Односім’янним є плід який?

Найбільше у своїй господарській діяльності людина використовує саме плоди рослин. Соковиті персики, ароматна полуниця, стиглий помідор, екзотичний авокадо – кожен може вибрати собі ласощі за смаком. Але незважаючи на вражаючу видова різноманітність, всі плоди мають загальні риси будови. Розглянемо їх більш докладно.

Що таке плід?

Плід – це видозмінений квітка. Він з’являється після процесів запилення і запліднення. Плоди утворюються тільки в результаті цвітіння квітки. Тому ними можуть похвалитися тільки квіткові (покритонасінні) представники царства рослини. Ні вищі спорові, ні голонасінні не цвітуть, а отже, і не утворюють плодів.

Існує легенда, що людина, що знайшов квітку папороті, наділяється чарівними властивостями. Але вченими давно встановлено, що спорові рослини не утворюють квіток.

Другою помилкою є те, що шишки – плоди хвойних. Ботаніка спростовує це припущення. Голонасінні хвойні рослини не цвітуть, а значить, не можуть утворити плодів. Шишки ялини і сосни – це всього лише видозміни пагона. А невеликі ягідки ялівцю вчені називають шишкоягодами і теж вважають видозміни пагона.

Будова

Найчастіше більшу частину плоду займає околоплодник, що оточує насіння. Його друга назва – перикарпий, що в перекладі з грецької мови означає «навколо плоду». Ця структура у всіх рослин складається з трьох частин: зовнішньої, середньої та внутрішньої. Зовнішній шар служить для захисту від механічних пошкоджень. Тому він або шкірястий, або дуже міцний. Для залучення тварин, за допомогою яких відбувається поширення насіння, цей шар часто яскраво забарвлений. В середньому шарі знаходиться запас води з поживними речовинами, необхідними для захисту і розвитку насінини. Внутрішній шар додатково захищає насіння. Наприклад, у сливи шкірястий зовнішній шар, м’ясистий середній. А внутрішній представлений кісточкою. У яблука будова зовнішніх шарів аналогічно, а всередині знаходяться плівчасті камери, в яких розташовані насіння.

Утворюється околоплодник в основному за рахунок стінок зав’язі (вишня, слива). Іноді в його утворенні беруть участь і інші частини квітки: квітколоже, основи тичинок, чашолистків, пелюсток.

Всередині оплодні знаходиться насіння, яке розвивається після запліднення з семязачатка.

Околоплодник надійно захищає насіння від несприятливих умов, оберігаючи від механічних пошкоджень і перепаду температур. Саме завдяки наявності плодів квіткові рослини зайняли панівне становище в рослинному світі. Адже їх насіння надійно захищені від холоду і служать джерелом харчування під час утворення проростків. Це дає їм значну перевагу перед споровыми і голонасінними рослинами, спори і насіння яких нічим не захищені.

Класифікація

В основу класифікації плодів вчені-систематики поклали відразу декілька ознак. За будовою оплодні вони бувають сухі і соковиті.

Одревесневевший або шкірястий околоплодник сухих плодів містить невелику кількість води. А ось у соковитих, навпаки, він м’ясистий і містить багато поживних речовин.

За кількістю насіння виділяють плоди односім’яні і багатонасінні. Розрізнити їх дуже просто. Односемянным є плід з одним насінням, наприклад зливу або вишня. Горох, соняшник, мак утворюють багатонасінні плоди. Як видно з назви, вони містять безліч насіння.

З квітки з одним товкачем утворюється один простий плід. Якщо у квітці кілька маточок, формується і відповідна кількість дрібних плодиків. Разом вони утворюють складний або збірний, наприклад малина або ожина.

Ще одним різновидом є супліддя. Що вони собою являють? Вони утворюються при срастании окремих плодів. У природі їх можна зустріти в шовковиці або ананаса.

Односім’яні плоди

Плоди з одним насінням можуть бути як соковитими, так і сухими. Односім’яні сухі плоди широко поширені в природі. Вони мають важливе господарське значення. Так, кава – плоди кавового дерева – використовують для виготовлення ароматного гарячого напою. Плоди дуба-жолуді багаті крохмалем. Їх використовують в якості корму для тварин. Односемянным є плід мигдалю – ароматний горіх з цінними смаковими якостями.

Соковиті односім’яні плоди служать улюбленим ласощами тварин і людини. Вишня, черешня, персик, абрикос, слива – соковитий і солодкий смак знайомий кожному.

Односім’яні сухі плоди

У злакових рослин перикарпий щільно зростається з насіннєвою шкіркою. Тому зернівку часто називають насінням. Прикладами таких рослин є овес, жито, пшениця, кукурудза, ковила.

Сім’янка від зернівки відрізняється тим, що її околоплодник не зростається з насіннєвою шкіркою. Такі плоди у айстри, хризантеми і соняшнику.

Щоб з’ясувати, який плід є односемянным, можна познайомитися з будовою крилатки. Її околоплодник розростається в лопать і подібно крила поширює насіння ясена, берези, липи і в’яза за допомогою вітру.

Односемянным є плід горіх. У нього одревесневевший околоплодник. Не дарма деяких людей порівнюють з ним, називаючи міцним горішком.

Односім’яні соковиті плоди

З будовою соковитих плодів можна познайомитися на прикладі кістянки, в якій чітко виділяються всі три шари. Вона має шкірястий экзокарпий, м’ясистий мезокарпий і дерев’янистих эндокарпий, утворює кісточку. Соковиті односім’яні плоди кістянки всередині кісточки містять насіння.

Незважаючи на чітку однотипну структуру, вони відрізняються один від одного за певними ознаками. Це колір зовнішнього кожистого шару, розмір плоду і його форма. Цінні харчові якості обумовлені наявністю саме середнього м’ясистого шару.

Кісточку, захищає насіння, ще називають внутриплодником. Кожен з них має свій неповторний видовий малюнок. Наприклад, кісточки вишні та абрикоса гладкі, у персика порізані глибокими борознами, а у сливи ніби шорсткі.

Односемянным є плід і у малини, і в шовковиці. Хоча зовні вони схожі на єдиний плід, насправді це маленькі кістянки, сполучені між собою, – супліддя.

Морфологічна будова кісточки є ознакою, що визначає видову належність рослини. Тип плоду кістянка мають всі представники сімейства розоцвіті.

Сухі багатонасінні плоди

Односім’яні плоди, приклади яких були приведені в природі зустрічаються рідше, ніж їх багатонасінні родичі. Адже якщо багато насіння, рослини більше шансів прорости і вижити.

Сухі плоди бувають розкриваються і нераскрывающимися. До першої групи відноситься боб, який розкривається з двох сторін, а насіння в ньому прикріплюються до стулок (горох, квасоля, люцерна, конюшина).

Стручок, зовні схожий на боб, має в середині плоду перегородку, до якої і прикріплюються насіння. Різновидом стручка є стручочек, який відрізняється тільки розмірами. Плід стручок мають капуста, гірчиця, ріпак, матіола, а стручочек – грицики, талабан, блощичник та ін.

Коробочка розкривається по-різному: у маку і рясту – зубчиками нагорі, у блекоти і подорожника – за допомогою кришечки, розтріскуванням – у герані і фіалки.

Листівка – сухий багатонасінний плід, розкривається з одного боку. Його можна зустріти у живокіст і калюжниці.

Цікавою рослиною є арахіс. Квітки і плоди він утворює під землею. За це його називають земляним горіхом.

Соковиті багатонасінні плоди

Плоди цього типу також відрізняються цінними смаковими властивостями і мають важливе господарське значення. Всім відомі смачні ягоди смородини, чорниці, аґрусу. Їх зовнішній шар шкірястий, подібно погоди, а два інших – соковиті.

За цими ознаками ягодою є плід томату – всіма улюблений помідор і картоплі. Картопляні плоди неїстівні і навіть отруйні, бо містять алкалоїд соланін. Це речовина здатне викликати серйозні отруєння організму.

Плід земляничина представлена разросшимся квітколожем, м’якоть якого занурені маленькі горішки – насіння суниці або полуниці.

Яблуко росте не тільки на яблунях. Цей тип плоду має шкірястий зовнішній і м’ясистий середній шар. А внутрішній представлений плівчастими камерами, які надійно захищають насіння. Такі плоди мають груша, айва, горобина.

Як бачите, плоди різноманітні за будовою і різними ознаками. Вони використовуються для розведення цінних рослин, поширення і захисту насіння. А завдяки наявності поживних речовин і приємним смаковим якостям є цінним харчовим продуктом для тварин і людини.

Про автора

admin administrator