Чим закрити віддушини у фундаменті

Авторadmin

Чим закрити віддушини у фундаменті

Вентиляція фундаменту (підпілля): продухи, віддушини, розміри, розташування

Щоб у підполі було сухо, необхідна вентиляція фундаменту. Її можна зробити двома способами – за допомогою вентиляційних отворів у цоколі будівлі (продухів або отдушин) або вивівши витяжну трубу на дах і зробивши кілька отворів для припливу повітря з різних боків фундаменту.

Для чого вентилювати підпілля

Якщо в неутепленому фундаменті не передбачена вентиляція, у підполі швидко зростає вологість, яка рано чи пізно перетворюється на конденсат. Волога у вигляді пари надходить через перекриття з будинку, а також із ґрунту. Так як вентиляція фундаменту відсутня, виводити її немає можливості, вона накопичується в ґрунті під будинком, у стінах цоколя, осідає на балках перекриття, на дошках чорнової підлоги та/або матеріалах підшивки.Там же, де позитивна температура і велика вологість (під опалюваним будинком навіть у сильні морози температура завжди вища за нуль), там завжди дуже активно розмножуються бактерії, грибки, гниють матеріали. В результаті в будинок проникають дуже неприємні запахи, матеріали руйнуються.

Друга причина, через яку необхідна вентиляція підполу – газ радон, що виділяється з ґрунту, і, часом, у чималих кількостях. Це природний радіоактивний газ. Без вентиляції радон накопичується у верхній частині підпільного простору, поступово просочується до будинку. До чого може призвести наявність радіоактивного газу у житлових приміщеннях розповідати, мабуть, не треба. Так що це ще одна вагома причина, через яку необхідно робити вентиляцію підпілля.

Є два способи вентилювати підпільний простір:

  • Зробити в фундаменті продухи (називають ще віддушини). В цьому випадку волога видаляється за рахунок протягу – вентиляційні отвори розташовуються в протилежних стінах.
  • Організувати витяжку повітря з підлоги – вивести вентиляційну трубу на дах, а надходження повітря через решітки в приміщеннях. У цьому випадку продухів у фундаменті не роблять, але необхідно зробити ґрунтовне утеплення зовнішнє фундаменту + цоколя + вимощення. Після чого застелити гідроізоляцією ґрунт усередині підлоги.

Друге рішення дає можливість покращити естетику і не вистуджувати за рахунок протягів підпілля, але потребує значних матеріальних вкладень. Цей варіант підходить, якщо ви збираєтеся будувати енергозберігаючий, добре утеплений будинок. У всіх інших випадках доречніше робити продухи фундаменті.

Якими повинні бути віддушини в фундаменті і як їх розташувати

Вентиляційні отвори в фундаменті роблять круглий або квадратний переріз. За бажання можна і трикутної чи будь-якої іншої форми. Аби за площею вони були достатні для ефективного видалення вологи з підпілля.

Розміри

Розміри вентиляційних отворів у фундаменті регламентуються СНіПом (СНіП 31-01-2003). У пункті 9.10 сказано, що площа продухів має бути не менше ніж 1/400 від загальної площі підпілля. Наприклад, якщо у вас будинок розміром 89 м, площа підпілля 72 кв. м. Тоді загальна площа віддушин у фундаменті має бути 72/400=0,18 кв.м. чи 18 кв. див.

У тому ж пункті нормативу прописана мінімальна площа продухи – вона не повинна бути меншою за 0,05 кв.м. Якщо переводити в розміри, то виходить, що прямокутні отвори не повинні бути меншими ніж 2520 см або 5010 см, а круглі повинні мати діаметр 25 см.

У багатоповерхових будинках так і роблять, але в приватних такі отвори виглядають занадто великими. Зазвичай їх роблять в два рази менше, збільшуючи при цьому кількість отдушин так, щоб загальна площа продухів була не нижче рекомендованої.

Як розташувати

Роблять продухи в фундаменті на 15-20 см нижче верхнього краю стрічки. Якщо цоколь низький, перед віддушиною роблять поглиблення – приямок. Але вентиляція підлоги обов’язкова.

Продухи в цоколі мають рівномірно на всіх сторонах фундаменту один навпроти одного. Це необхідно для того, щоб вентиляція фундаменту працювала нормально. Вітер, «залітаючи» в один отвір, вилітатиме в інший, несучи з собою водяну пару і радон.

Відстань між двома сусідніми продухами в цоколі – близько 2-3 м. Якщо є якісь простінки всередині, на кожне «приміщення» необхідно не менше однієї віддушини. У самих перегородках також необхідно зробити віддушини – щоб дати повітряним масам рухатися і утворювати протяг. Це саме те, що нам треба. Щоб рух був більш-менш вільним, площа чи кількість отворів у внутрішніх перегородках має бути більшою і кращою, якщо більша вона в 2-3 рази. Можна зробити кілька отворів такого ж розміру, як і в цоколі, а можна одне, але широке. Другий варіант, до речі, краще – проходи, що утворилися, можна буде використовувати для обслуговування підпілля.

Віддушини в фундаменті будь-якого формату необхідно закривати гратами – щоб у підпілля не проникла живність. Бажано щоб грати були металевими, а отвори – невеликого розміру. Для мишей пластик не проблема, а не допустити їх простіше, ніж потім з ними боротися.

Як зробити продухи

Формуються віддушини на стадії виготовлення фундаменту. Якщо йдеться про стрічковий монолітний фундамент, то закладні деталі укладаються і закріплюються після встановлення армуючого каркаса. Для організації круглих продухів укладають пластикові або азбестоцементні труби. Їхні краї виводять врівень із зовнішньою кромкою опалубки, добре закріплюють. Якщо використовуються пластикові труби, у них засипають пісок, краї закривають заглушками. Це необхідно, щоб маса бетону не сплющила їх при заливанні.Ці закладні після розопалубки не знімаються.

Прямокутні віддушини формують з дощок, збиваючи короб необхідного розміру. Його також встановлюють в опалубку, але після схоплювання бетону видаляють деревину.

Якщо цоколь будується з цегли, можна періодично підрізати цеглу або ставити половинку замість цілої. У цоколях із бетонних блоків беруть кілька штук із двома великими отворами, роблять їх наскрізними. Встановлюють замість одного із «нормальних». Якщо фундамент і цоколь збудовані із залізобетонних блоків, продухи роблять у стиках.

Приблизно також організуються віддушини і в стовпчастих, пальових (гвинтових, буронабивних, ТІСЕ) фундаментах. Коли проміжки між опорами закривають вибраним матеріалом, залишають необхідну кількість отворів, загальна площа яких дорівнює 1/400 частини площі підпілля.

Так можна вставити трубу для віддушини в цоколь з блоків Приклад формування продуху в дерев’яному будинку з колоди Продухи в цегляному цоколі Закрити решіткою з дрібним вічком

Як виправити ситуацію

Що робити, якщо фундамент є, а продухи забули зробити або їх розміри недостатні для нормальної вентиляції – у підполі почав розмножуватися грибок, підвищена вологість та інші «принади». Шляхів вирішення проблеми декілька:

  • Збільшити розміри вже наявних або свердлити нові. Свердлити монолітний фундамент – непросте завдання. Роблять це або за допомогою коронки відповідного розміру. Якщо коронки немає, можна взяти довге свердло великого діаметра, висвердлюючи їм багато дрібних отворів по периметру віддушини.Потім свердлять проміжки, що залишилися, а нерівна поверхня потім або шліфується, або просто закривається гратами. Ще один спосіб – замовити алмазне буріння. При цьому використовується спеціальне обладнання, свердлиться отвори набагато м’якше, без ударних навантажень. Якщо робити нові або розширювати старі віддушини немає можливості або бажання, можна поліпшити тягу, вивівши одну або кілька труб від продуху на дах. За рахунок перепаду тиску тяга буде кращою, вологість зменшиться.
  • Зробити примусову вентиляцію. Щоб не вмикати/вимикати її вручну, можна встановити таймер або диференційований термометр. Він включатиме вентилятор тоді, коли температура в підпіллі вища, ніж на вулиці (умова для випадання конденсату).
  • Зменшити кількість вологи, що надходить у підпіллю. Найчастіше джерелом служить ґрунт, особливо при високому рівні ґрунтових вод. Його закривають пароізоляцією.Підійде товста поліетиленова плівка (товщина від 150 мк). Її укладають так, щоб одне полотно заходило на інше на 10-15 см. Стики проклеюють двостороннім скотчем (можна двічі – на початку «перехльостки» і наприкінці»). Плівку заводять на стіни на 20-30 см, закріплюють за допомогою планки. Щоб під час подальшої експлуатації плівка не пошкодилася, на неї насипають шар піску або роблять тонку стяжку завтовшки 3 см. Якщо фундамент, вимощення і цоколь утеплені, це дає гарний ефект – у поєднанні з венттрубою, виведеною на дах. Якщо утеплення немає, на плівці утворюватиметься конденсат. Зробивши ухил у якийсь бік вологу можна буде збирати та виводити за межі підлоги. Цей варіант хоч і гірший, але працює.
  • Для вентиляції підпілля в лазні (опалювальної) або будинках з пічним потопленням є інше рішення – поставити піч так, щоб повітря тягнулося з-під підлоги (зробити піддувало нижче рівня чистої підлоги).
  • Немає підлоги – не потрібна вентиляція. Щоб реалізувати цю аксіому, весь простір від ґрунту до чорнової підлоги засипається. Використовується найбільш доступний матеріал з непоганими теплоізолюючими властивостями. Зазвичай це – керамзит. Його мінус у тому, що він гігроскопічний і здатний “тягнути” з ґрунту воду. При високому рівні підземних вод, якщо не зробити по ґрунту якісної гідроізоляції (плівка із заходом на стіни), можна зробити лише гірше. Є другий відповідний матеріал з кращими характеристиками теплоізоляції і абсолютно негігроскопічний – гранульоване піноскло або його бій. Цей матеріал з’явився нещодавно і ньому мало хто знає. Для цього випадку – чудовий вибір. Коштує, щоправда, дорожче за керамзит, але й у рази тепліше і безпечніше (керамзит часто екологічно небезпечний).

Закривати продухи на зиму чи ні

Є дві точки зору на те, закривати на зиму вентиляційні отвори в підпілля чи ні.Якщо їх залишити відкритими, волога накопичуватися не буде. І це – добре, але натомість отримуємо холодну підлогу та підвищені витрати на опалення. Вихід – посилене утеплення підлоги, щоб провітрювання не позначалося на його температурі і не вимагало посиленого опалення.

Якщо продухи закрити на зиму, в грунті накопичується волога. Тепле вологе повітря з будинку потрапляє у підлогу, потрапляючи на холодні поверхні, а взимку це стіни цоколя, волога конденсується, стікає у ґрунт. Це означає, що згодом, влітку, вона звідти випаровуватиметься, підвищуючи вологість у підвальному приміщенні.

Вентиляція фундаменту без продухів (оддушин)

Це складний комплекс робіт, який починається з пристрою дренажної системи. Від фундаменту треба відвести воду, щоб вона не просочувалася всередину будівлі завдяки гігроскопічності і паропроникності бетону. Її, до речі, можна зменшити в рази, використовуючи ґрунтовку для бетону глибокого проникнення з полімерами.

Наступний етап – гідроізоляція фундаменту та цоколя, їх утеплення. Гідроізоляція може бути обмазувальною або наплавлюваною. Утеплювач – для цього випадку рекомендують ЕППС – екструдований пінополістирол. Він для цих умов ідеальний: крім відмінних характеристик теплоізоляції, він не гігроскопічний, не пропускає воду ні в рідкому, ні в газоподібному стані, його не люблять комахи і тварини, він не гниє, в ньому не розмножуються мікроорганізми.

Тим самим матеріалом утеплюють вимощення, адже без цього ґрунт у підполі може замерзнути.

Після цього треба мінімізувати надходження вологи з боку ґрунту – застелити його гідроізоляційним матеріалом. Використовувати можна будь-який матеріал з відповідними характеристиками – від поліетиленової плівки (щільністю від 150 мк) до сучасних дифузійних мембран, які не заважатимуть виходити парі з підлоги, але всередину пар не пропустять.Полотнища укладають із заходом одного на інший не менше ніж на 15 см, стукіт проклеюють двостороннім скотчем. Також гідроізоляційна плівка заводиться на стіни – на 20-30 см, де фіксується за допомогою притискної планки (кріпити дюбелями або цвяхами в залежності від матеріалу цоколя).

Далі організується вентиляційна система. Одна або кілька труб виводяться на дах (залежить від об’єму підлоги), роблять кілька отворів припливу в підлозі, бажано з нежитлових приміщень. З боку будинку вони закриваються вентиляційними ґратами.

Віддушини в фундаменті необхідність, інструкція з будівництва, особливості, функції

Всі прекрасно знають, що основою будь-якої будівлі є міцний і надійний фундамент. Саме з цієї причини йому віддається особлива перевага. Віддушини в фундаменті – це вентиляційні отвори і продухи.

У тому випадку, якщо виконані вони невірно, вся основа приміщення починає тріскатися і поступово, з плином часу руйнуватися. Це невелике, на перший погляд, навіть і непомітне отвір несе істотну функцію, завдяки якій тримається вся будівля, а це життєво важливо для майбутнього людей.

Обов`язкова наявність віддушини

У деяких випадках робити продухи безпосередньо в фундаменті обов`язково. Варто звернути увагу на конкретні типи об`єктів, де це робиться в строгому порядку. Фундамент, в якому між лагами землі і безпосереднім підлогою існує закрите і практично порожній простір наявність вентиляційних отворів грає вагому роль. Але якщо в підпіллі вже є особлива, відмінним чином виконує своє пряме призначення система вентиляції, то додаткові віддушини тут, звичайно ж, не потрібні.

Слід сказати кілька слів про роль душників:

  1. Завдяки ним зайва волога вивітрюється з приміщення (підвалу), стає по-справжньому приємно і свіжо.
  2. Цвіль відсутня, так як немає умов для її повноцінного дозрівання (вогкість).

Отвори для вентиляції

Таким чином, даний тип отворів виконує важливе життєво значення для комфортного існування людини в своєму рідному куточку. Як зробити віддушину в фундаменті – це питання, яке задає більшість людей, адже всі чудово розуміють її головна перевага в облаштуванні будинку. Проект установки душників потрібно продумувати на найпершій стадії, коли тільки заливають основу об`єкта.

Створюємо необхідне для вентиляції своїми зусиллями

Для того щоб виготовити віддушину варто запастися деякими предметами. В першу чергу, необхідна труба круглого перетину, деякі застосовують дерев`яний брус.

Тепер важливо більш детально зупинитися на головних етапах закладки отворів:

  1. Заздалегідь приготовані труби слід розрізати на окремі шматки. Тут потрібно враховувати сувору відповідність (довжина нарізаних шматків відповідає розміру опалубки і безпосередній ширині підстави будівлі).
  2. Пісок потрібно засипати в абсолютно кожну трубу, ганчірками щільно закривають кінці для підвищення рівня безпеки.
  3. У передбачених для душників місцях розміщують труби.
  4. Бетоном заливаються міцно і надійно встановлені труби.

Часто відбувається так, що з якихось причин необхідних душників в об`єкті не виявлено. В цьому випадку треба виправляти цю проблему. Зведення цокольного приміщення на фундаменті – це вихід з ситуації, що склалася. Потім саме тут створюють невраховані заздалегідь отвори для життєво важливої ​​системи вентиляції.

Віддушина в цегляному фундаменті

Якщо цоколь цегельний, то процес роботи відбувається досить легко і швидко (вставити цегла ребром).

Віддушини в фундаменті дерев`яного будинку – це досить ємний питання, що вимагає деяких зусиль. Для початку варто зупинитися на основних вимогах, пропонованих до цього виду підстави саме в дерев`яних будівлях.

Відстань між віддушинами має бути дуже суворим (не менше 1,5 метрів один від одного). З кожного боку підстави встановлено мінімум два важливих вентиляційні отвори. Площа продухов також необхідно враховувати, приблизно, 10 кв. см.

30 см. – це правильна висота виготовлення душників від самої поверхні. Це потрібно для того щоб ніяка зайва вода не потрапляла всередину.

Якщо присутні перемички в підставі приміщення, то отвори важливо зробити на них.

Спочатку потрібно визначитися з розміром душників – це найголовніший крок, від якого залежить комфорт і атмосфера всередині будівлі, що будується.

Звернемося до офіційних вимог, які існують в будівництві вже довгий період часу. 0,0025 всього простору надійного, міцного підстави має припадати на все створені отвори в потрібному об`єкті. Виконуючи вказівки, можна виготовити самостійно віддушини в фундаменті.

особливості вентиляції

Кращий варіант – прямокутна віддушина, сторони якої відповідають розмірам – 22 см. (Сторони конструкції). Якщо вона створюється круглої форми, то діаметр її варіюється від 22 см. І, приблизно, до 25 см. Коли ви зробили віддушини по всім перерахованим вище параметрам, потрібно ні в якому разі не забути про установку захисних решіток, які виявляться чудовим перешкодою для проникнення всередину вашого будинку шкідливих гризунів, від яких нікому не буде порятунку.

Вставка в віддушину з клапанами

У добре опалювальному приміщенні в зимову пору року, коли на вулиці стає прохолодно, не варто вдаватися до того, щоб повністю закрити всі наявні віддушини. Адже якщо ви все-таки це зробите, то можливо у вас з`явиться виділення зайвого конденсату і будівля поступово почне підгнивати, а, отже, руйнуватися. Цього, звичайно, важливо уникнути, так як загроза дійсно виявляється серйозною.

Для того щоб зробити віддушини в фундаменті своїми руками потрібно, перш за все, запастися необхідними для здійснення цієї суттєвої процедури інструментами. Звернемо увагу на найголовніші з них:

  1. Міцна, якісна лопата.
  2. Важкий, пристойних розмірів молоток.
  3. Величезна кувалда.
  4. Дриль (або перфоратор), що зручніше і зручніше.
  5. Свердло по дереву (суворого діаметра – 2,5 см.).
  6. Свердло по металевим виробам (1,4 см.).
  7. Стамеска.
  8. Труби круглого перетину.
  9. Розсипчастий пісок.

Пам`ятайте одне правило: всі отвори необхідно робити паралельно один одному. Робимо каркас необхідних отворів і вставляємо саме в період установки опалубки. Для цього застосовуються звичайні дошки або міцний, надійний по всіх параметрах пластик. Все це досить легко знайти на споруджуваному ділянці або придбати в спеціалізованому магазині.

Для того щоб всередину не за яких умов не потрапив бетон, заклеює наявний простір або засинає заздалегідь приготованим піском (як вам зручніше).

Коли бетон вже залитий, і відбувся процес зняття опалубки, все створені з великим бажанням отвори активно прочищають і, нарешті відкривають. Потім залишається тільки один момент, закривають все гратами, яка виконує захисну функцію. Після цього можна бути повністю спокійним, так як всі віддушини грамотним чином створені вами.

Таким чином, самостійно віддушини в фундаменті можна зробити досить легко і просто.

Нюанси, які потрібно врахувати

Інструкція по установці душників в фундаменті:

  1. Необхідно закласти отвори заздалегідь при будівництві фундаменту – це перший варіант.
  2. Після закінчення всіх будівельних робіт просвердлити спеціальної алмазної коронкою – це більш трудомісткий спосіб.
  3. У підходяще місце потрібно грамотно зафіксувати пластикову трубу (заповнюємо, бажано, піском).
  4. У тому варіанті, якщо фундамент вже готовий, навпаки, прибирають зайвий і непотрібний пісок, і в результаті необхідна віддушина готова.
  5. Якщо ви маєте бетонне стрічкове підстава, то тут добре підійдуть азбоцементні труби, але наповнювати їх піском не потрібно.
  6. Отвори, які ви зробили своїми руками, повинні пропускати, в першу чергу, свіжий, життєво важливий повітря. Ні в якому разі не повинно всередину потрапляти зайве і те, що може нашкодити і принести неприємні, несподівані труднощі.
  7. З крупноячеистой переважно латунної сітки можна самостійно виготовити спеціальні грати, яка забезпечить для вас високий рівень захисту. Можна, звичайно, придбати в магазині вже готовий предмет.
  8. Взимку не можна герметично закривати всі створені отвори, якщо є велике бажання, можна їх трохи прикрити.

Фундамент з віддушинами

Технологія створення душників в фундаменті – це дуже важливий і значущий питання, що вимагає особливої ​​уваги.

  • Перш за все, закладаються спеціальні труби в арматурний каркас (вони повинні бути азбестові або ПВХ).
  • Діаметр безпосередньо самого отвору повинен бути менше 6 см.
  • Завдяки тому, що через зроблені отвори без будь-яких перешкод надходить повітря, в самому будинку стає дуже затишно.
  • Наявність душників в фундаменті підтримує відмінний мікроклімат в квартирі: неприємний повітря йде, а надходить новий, свіжий. Відбувається своєрідний круговорот, який робить повітряну атмосферу оптимальної, відповідним нормативам.

Таким чином, дотримуючись всі основні параметри, правила, ви зможете жити абсолютно спокійно і насолоджуватися приємними, свіжими ароматами. Вам не потрібно буде спеціально провітрювати приміщення тільки тому, що вам просто нема чим дихати і стає абсолютно нестерпно.

Функції отворів для надходження повітря

Подбавши заздалегідь про наявність необхідних отворів, через які повинен надходити повітря в будь-яке приміщення, ви зможете жити повноцінно і насолоджуватися приємними моментами без тривоги. Отвори, через які надходить відмінний потік повітря, важливі абсолютно кожній будівлі. Ніхто не хоче, щоб його рідний, теплий куточок, де він проводить достатню кількість вільного часу, вкрився несподівано неприємною, огидною цвіллю, яка плюс до всього шкодить здоров`ю особистості.

В першу чергу, створивши необхідну кількість вентиляційних отворів, ви тим самим подбаєте про здоров`я і благополуччя всіх своїх близьких людей, що проживають в конкретному приміщенні.

Пам`ятайте, що ваш стан, як фізичне, так і емоційне більшою мірою залежить від того, який мікроклімат панує у вашому домашньому куточку.

Робимо висновок, що віддушини виконують гідну функцію, нехтувати якою не можна, інакше це загрожує всілякими труднощами і проблемами.

  • Віддушини в фундаменті дерев`яного будинку
  • Створення фундаменту під брусової будинок своїми руками
  • Створення надійного арматурного каркаса для фундаменту своїми руками
  • Конструкція фундаменту ростверк на палях, створення

Про автора

admin administrator