Чим замінити мох сфагнум для орхідей

Авторadmin

Чим замінити мох сфагнум для орхідей

Навіщо потрібен мох сфагнум для орхідей?

Справа в тому що деякі квітникарі пов`язують його застосування з захворюваннями ніжного і вимогливий до умов і догляду екзотичного тропічного вихованця.

Щоб визначитися з цим, необхідно розібратися в біологічній користь і шкоду цього компонента субстрату. Адже неправильне його застосування може призвести до сумних наслідків для квітки.

При цьому верхня частина не перегниває, тому що містить в своєму складі сфагнол, що володіє бактерицидними і ранозагоювальні властивості.

Фото моху сфагнуму.

Зміст у вузьких дрібних листках і стеблі мертвих клітин, які використовуються рослиною як резервуари, дає здатність вбирати вологу, в 20 разів перевищує власну вагу. Завдяки таким властивостям він і отримав свою назву «сфагнум», що в перекладі з грецького означає «губка».

важливо! У орхідееводстве при приготуванні субстратів він просто незамінний і входить в число найважливіших компонентів субстрату. Особливо часто його застосовують при розмноженні орхідей для вирощування діток.

Функції моху в субстраті:

  • для інтенсивного вбирання вологи;
  • здатність рівномірно зволожувати грунт;
  • тривале збереження вологості;
  • антибактеріальні властивості.

різновиди

Більше 380 різновидів сфагнуму зафіксовано в базі даних «The Plant List»:

  • близький;
  • вузьколистий;
  • балтійський;
  • волосолістний;
  • компактний;
  • бурий;
  • торочкуватий;
  • заплавний і ін.

Більше 40 видів виростають на території Росії.

Величезна кількість різновидів не означає, що будь-який з видів може застосовуватися в агротехніці при вирощуванні орхідних.

Саме білий торф`яної застосовують в основному квітникарі-орхідеісти. За своїми показниками і властивостями він дуже нагадує пісок. Він перетворює грунт в легшу структуру, пухку і гігроскопічна. Покращує якість будь-якої грунту.

У любителів екзотичного квітництва він заслужив увагу здатністю інтенсивно вбирати вологу і рівномірно розподіляти її по поверхні. Властивість довго зберігати вологість наближає умови вирощування орхідей до більш природним.

Речовини, що містяться в складі, такі як багатоатомний спирт, оберігають кореневу частину від гниття, так як мають антибактеріальні властивості. плюс, використання сфагнуму можливо не тільки в натуральному вигляді, але і в сушеному. Причому якості при сушінні і навіть тривалому зберіганні не змінюються, зберігаючи свої корисні функції.

Застосування мохів квітникарями засноване на хорошій гігроскопічності і особливо попередженні захворювань. Саме ці корисні властивості є основними факторами застосування, не рахуючи його декоративності.

Сфагнум широко застосовується в орхіеводстве.

Ще квітникарі-орхідеісти застосовують новозеландський мох, який має більші і пухкі структуру волокон, що забезпечує велику повітропроникність. Недоліком такого матеріалу є його рідкість в торгових центрах і квіткових магазинах.

Корисні властивості


рихлість грунту

Схожий за своїми характеристиками з піском, різаний мох надає почвосмеси легкість і рихлість. Особливо важливе значення це має при укоріненні рослин і пророщування діток, пагонів та інше.

важливо! Слід знати, що додавання матеріалу в грунт підвищує її кислотність. Тому його обсяг не повинен перевищувати 10% від обсягу грунту.

Утримання і вбирання надлишок вологи

При розгляді сфагна під мікроскопом можна помітити, що стебло і серцевина складаються з паренхімних клітин і здерев`янілих клітин.

При цьому зовнішня оболонка стебла з шарів мертвих клітин, що утворюють безліч наскрізних пір. Саме вони мають здатність легко вбирати вологу і надавати відмінну гігроскопічність.

Яйцеподібні листя не мають середньої жилки. Половина клітин займає хлорофіл, а половину – спіральні потовщення з водоносними порами. За рахунок них може вбирати вологу в кількості, що перевищує власну вагу більш ніж в 20 разів.

Вбирання шкідливих солей

У ємностях з орхідеями верхній шар грунту, випаровуючись, відкладає шкідливі солі кальцію і магнію, що в подальшому призводить до засолення великої частини субстрату. Засоленість починає пригнічувати рослина і позначається на його розвитку.

Застосування моху в якості мульчі допомагає уникнути швидкого процесу.

Застосування сфагнуму в якості мульчі запобігає засолювання ґрунту.

Порада! Змінюючи хоча б раз на рік мульчирующий шар, який як губка вбирає в себе випаровування, можна значно продовжити терміни пересадки і зміну субстрату.

бактерицидні властивості

Ще з XI століття сфагновий мох застосовували в якості перев`язувального матеріалу. За часів всіх воєн він використовувався для перев`язок без будь-яких обробок ран. Унікальність його полягає в тому, що бактерицидні властивості забезпечуються входять до складу багатоатомним спиртом сфагнол. Саме фенолоподобного речовина забезпечує захист рослині від грибкових хвороб.

Особливості рослини і його життєвий цикл

це багаторічна спорові рослина, хто ж не має кореневої системи. У процесі розвитку і зростання утворюють прямі, що не володіють гіллястістю пагони, які збираються в щільний дерен, що нагадує «подушки».

Замість стебла формуються Філліда і каулідіі. Щілини, які утворюються між елементами, мають властивість поглинати вологу, яка і забезпечує життєвий цикл.

Крім Філліда, які складаються всього з одного клітинного шару, існує ще третій елемент. Це Ризоїди, які формально і є кореневої частиною. Найтонші ниточки ризоидов дуже сильно розгалужуються і поглинають вологу з грунтового шару. Однією з особливостей їх є те, що згодом процес поглинання припиняється і Ризоїди виконують тільки функцію опори.

Життєвий цикл заснований на чергуванні статевого покоління з безстатевим. Гаметофіт – статеве покоління, що має чоловічі і жіночі гамети, що породжують безстатеві спорофіти. Гаметофіт – фотосинтезуюча зелена рослина.

Спорофит є спорових поколінням, що живиться від гаметофіту. Кожна клітина спорофіта має подвійний набір хромосом, тоді як в гаметах їх тільки по одному. Розвиток спорофіта відбувається за рахунок поділу клітин в процесі мейозу. Результатом процесу стає спору, однак вона має підлогу, стаючи одинарним гаметофитом. так відбувається постійний, нескінченний, життєвий цикл.

Життєвий цикл сфагнуму.

Як використовувати?


У складі грунту

Мох в рази підвищує вологоємність субстрату. 1 частина висушеного компонента здатна всотати більше 20 частин води, що в 4 рази перевищує навіть властивості вбирання гигроскопичной вати. Висихаючи, клітини світлішають завдяки наповненню повітрям. Звідси і виникла назва «білий мох».

Багато квітникарі особливо в сухих приміщеннях додають його в склад субстрату або грунту. але при додаванні в грунт його слід нарізати великою фракцією і використовувати не більше 10% від загального обсягу грунту.

Перед застосуванням його замочують в теплій воді, щоб видалити непотрібних комах. Потім віджимають і нарізають. Краще перед застосуванням мох просушити.

протока його добривом, наприклад, Кеміра Люкс і протримавши в закритій ємності кілька днів, він на тривалий час забезпечить харчуванням орхідею. А бактерицидні властивості врятують кореневу частину від можливого гниття.

Як мульчують матеріалу

Мульчування застосовується в основному для гальмування швидкого випаровування вологи з поверхні субстрату. Але основне завдання полягає у всмоктуванні шкідливих сольових випаровувань. Тому в якості профілактики швидкої засаленість субстрату на поверхню викладається тонкий шар (до 1 см) сфагнуму.

Ще мульча сприяє рівномірному розподілу вологи в моменти поливу. Нижня частина незабаром перетвориться в торф, забезпечивши орхідею додатковим харчуванням. А бактерицидні властивості не дадуть розвиватися грибкових захворювань. Мульчувати можна як свіжим, так і висушеним матеріалом.

В якості мульчі можна використовувати і висушений мох.

важливо! Щоб уникнути потрапляння шкідливих комах в грунт перед застосуванням матеріал слід замочити або ошпарити окропом.

Для реанімації рослини

сфагн є оптимальним матеріалом при реанімації орхідей. Цілий ряд його переваг:

  • невагомість;
  • чудова повітропроникність;
  • екологічна чистота;
  • бактерицидні властивості;
  • недорога вартість;
  • можливість самостійної заготовки.

Дозволяють без праці реанімувати хворобливе або позбавлений коренів рослина.

Встановивши орхідею на мох в невеликій теплиці, вона незабаром дасть нові корінці і буде готова до пересадці в звичайний субстрат. при реанімування мох повинен бути вологим, а не мокрим. Інакше можливе загнивання молодих корінців.

Для вирощування дітки

Особливо гарний при вирощуванні діток. Деякі досвідчені орхіеводи висаджують діток навіть в чистий (свіжий), але добре оброблений від комах і паразитів мох. Головне – забезпечити і налаштувати правильний принцип поливу.

полив виконується малою кількістю води, з подальшою повною просушкой матеріалу. Не допускається затримка поливу після просушування, щоб уникнути закуклювання коренів.

При наявності знань і досвіду дітки можна вирощувати в чистому сфагнумі.

Увага! Можна комбінувати з корою, строго стежачи за нормою і послідовністю поливу.

Правила використання

Сфагнові мохи перед використанням рекомендується обшпарювати окропом і, довівши до кімнатної температури, віджати. потім помістити на 4-5 днів в поліетиленовий пакет.

Деякі квітникарі незадоволені результатом застосування сфагнуму, посилаючись на зупинку в розвитку орхідеї або загнивання кореневої системи.

відбувається таке через неправильності поливу і незнання біологічного будови:

  • полив повинен здійснюватися малою кількістю води;
  • витримувати черговий полив до повного просушування;
  • не давати довго залишатися без поливу просушені повністю моху;
  • забезпечити достатню кількість освітлення;
  • не допускати з`єднання з кореневою шийкою;
  • НЕ утрамбовувати шар.

Видобуток і заготівля своїми руками

Сфагновий мох можна виявити на болотистих місцевостях, де він утворює торф`яні скупчення, що нагадують подушки. У північній півкулі він в основному зустрічається в тундрі, а в південному – на схилах гір і дуже рідко на рівнинній місцевості в лісах середньої смуги.

Не можна використовувати тільки що заготовлений матеріал. Зрізається тільки його верхня частина, щоб із решти в грунті нижній частині могли формуватися нові пагони.

Обробка

Перед застосуванням його слід обробити окропом або покласти на деякий час в теплу воду, щоб знищити всіляких шкідників: мурах, слимаків, комашок і т.п.

Сушений також слід обробити окропом, а потім на 4-5 днів покласти в поліетиленовий пакет до повного знищення шкідників.

Перед застосуванням сухий мох ошпарюють і залишають в герметичному пакеті.

сушка

Правильно зібраний і оброблений від паразитів і комах мох готовий до застосування. Рекомендується його сушити під прямими сонячними променями, розкладаючи або підвішуючи на мотузках.

Чи можна:


Використовувати живий мох?

Деякі досвідчені квітникарі не рекомендують застосовувати свіжий, живий мох, як компонент субстрату, так як вважають, що він володіє кислим середовищем і не містить поживних речовин. Але це не зовсім вірно. Залежно від місця зростання він може мати і нейтральну і трохи лужне середовище. До того ж може містити в собі велику кількість фосфору.

Крім фосфору в живому матеріалі може міститися велика кількість бікарбонату, натрію і хлору. Тому перед застосуванням його слід замочувати на 30-40 хвилин. Але в цьому випадку втрачається не тільки непотрібні речовини, але і фосфор.

Перед застосуванням сфагнум слід замочити.

Живий сфагн більше служить для естетичного сприйняття, а оброблений і висушений краще вбирає вологу і розподіляє її рівномірно по всій поверхні ємності.

Застосовувати мох, що росте в лісі?

Росте в лісі мох – це зозулин льон. Застосовувати його можна, але він більш жорсткий і не так добре вбирає вологу. Не так довго може затримувати в собі воду, як сфагнум. В основному його деякі квітникарі додають в сфагновий мох. Мох для орхідей з лісу не настільки істотно впливає на зрушення солей в субстраті.

Пересадити орхідею в мох?

В цьому випадку доведеться строго стежити за черговістю поливу і своєчасністю додаткового харчування. У моху немає поживних речовин, необхідних для повноцінного розвитку орхідеї і рослина дуже швидко з нього викачує вологу. Основне застосування одного моху, як грунту, використовують переважно для реанімації орхідей і пророщування діток і пагонів.

При утриманні орхідей у ​​моху потрібно строго стежити за поливами і підгодівлею.

чим замінити?

це залежить від того, для якої мети використовується:

  • Якщо для підвищення вологості, то його можна замінити, поставивши поруч з рослиною піддон або ємність з водою.
  • Якщо підвищити вологоємність ґрунту, то застосовують верхової торф, кокосове або пальмове волокно. Але при цьому втрачаються властивості антисептика.

Відгуки

Ірина. «У мене на мох з`явилася мохобоязнь. Скільки разів пробувала його використовувати, але ніяк не можу влаштуватися до поливу. Або мох такий трапляється, то чи руки у мене не з того місця ростуть. Постійно переливаю орхи і починають гнити коріння. Перестала їм користуватися, так набагато спокійніше і надійніше. Застосовую тільки для відрощування коренів, прикріплюючи орхідею над ним так, щоб вона не стосувалася моху. Коріння тягнуться до вологи і відростають швидше. »

Катерина. «Я теж неоднозначно ставлюся до використання моху. Відпочивала на Балі і ні разу не бачила орхідею, покриту або хоч якесь присутність з нею моху. Просто прикріплена до дерева і все. епіфітам, мені здається, мох зовсім не потрібно. Головне – створити вдома умови і забезпечити правильний полив, освітлення та живлення. Скільки років вирощую фаленопсіси – не застосовую ніякі мохи. »

Тетяна. «Основною причиною, за якої у квітникарів загнивають коріння при використанні моху – це неправильне його застосування. Чергування поливів має бути строго за станом моху. Невеликий полив + повне висихання. Не варто переливати і поливати рослину, не дочекавшись повного висихання мульчі. Як кажуть досвідчені орхідеісти – «Болота бути не повинно».

Я вирощувала і в одному моху, і перемішувала мох з корою, а також багато років застосовую його в якості мульчі. Перший час звичайно виникали проблеми, але з часом звикла і не шкодую. »

Костянтин. «Вже три роки самостійно збираю мох в лісі, і прекрасно дружина застосовує його при вирощуванні орхідей. Сушить і укладає на поверхню горщика тонким шаром. Збираю його досить багато і зберігаю в морозилці. Думаю, якби щось було не так, то вона не відправляла б мене в ліс. »

Корисні відео

З даного відео ви дізнаєтеся, як застосовувати мох сфагнум для орхідей:

Наступне відео присвячено застосуванню живого сфагнуму для орхідей:

Відео-порівняння магазинного і лісового моху:

Відео нижче розповість, як виростити сфагнум будинку:

висновок

Чи потрібен мох сфагнум при вирощуванні орхідеї в домашніх умовах, вирішувати власнику екзотичних красунь. При належному, дбайливого догляду і правильному поливі рослина буде добре розвиватися, рости і цвісти, як з мохом, так і без нього. І важливо розуміти, що при використанні такого компонента без знань і навичок поливу позитивного ефекту можна не дочекатися.

Чи є сфагнум панацеєю? Різновиди моху для орхідей з фото і рекомендації по самостійній заготівлі

Додавати нові компоненти в вазон з орхідеєю потрібно обережно, адже ці квіти болісно реагують на зміни. Особливу увагу варто приділити моху – серед любителів квітів немає однозначної думки, шкодить він орхідеї або, навпаки, здатний її врятувати.

Сьогодні ми розповімо про плюси і мінуси використання моху для орхідей, про його різновидах і способах застосування. Також ви можете подивитися корисне відео на цю тему.

Що це таке?

Мох – стелеться або прямостояча рослина без коріння і квіток. В першу чергу є накопичувачем вологи і її провідником до рослин. Поживних речовин в ньому міститься мало, зате він має бактерицидні властивості і допомагає захищати коріння від гниття.

Для чого застосовується?

Увага: При вирощуванні орхідей, мох може використовуватися в якості самостійного субстрату або корисної добавки.

Основні цілі застосування:

  • збільшення вологості. Використовуючи мох в якості покривного шару, субстрат буде постійно вологим, при цьому полив не збільшиться.
  • отримання діток. Якщо в ємність з вологим мохом помістити зрізаний і оброблений цитокініновою пастою цветонос, згодом з «сплячої» нирки з`явиться відросток.
  • вирощування діток. Зрізані паростки поміщаються в чистий мох або в суміш моху і кори.
  • Порятунок гине рослини. Орхідею з згнилі корінням потрібно висадити в субстрат з моху і створити тепличні умови.
  • Приживлення коренів до блоку. Для закріплення коріння на блоці, під них потрібно підкласти мох. Через півроку почнуть рости водорості, виступить осад солей, мох почне обсипатися, але орхідея буде вже щільно прикріплена до блоку.
  • Запобігання висихання молодих коренів, що з`явилися над грунтом. Для цього поверхню грунту необхідно обкласти мохом. Кількість моху залежить від кількості отворів у вазоні.

При правильному застосуванні моху, орхідеї віддячать квітникаря стабільним зростанням і пишним цвітінням.

Плюси і мінуси додавання в субстрат

Застосування моху в субстраті має як позитивні, так і негативні сторони.

плюси:

  • антибактеріальні властивості;
  • естетичний зовнішній вигляд;
  • допомогу в порятунку хворої рослини і вирощуванні відростків;
  • збереження вологості.

мінуси:

  • швидко розкладається, необхідно міняти 2 рази на рік;
  • занадто щільний шар моху перекриває доступ до коріння і губить квітку;
  • складно розрахувати обсяг поливу, що може призвести до гниття кореневої системи;
  • у моху можуть завестися шкідники;
  • утворенню водоростей.

важливо: Початківцям квітникарям краще вирощувати фаленопсіси без моху.

Відповідні моховидні рослини з фото


сфагнум

Найбільш поширений вид моху, зростає в основному в Північній півкулі, в хвойних лісах, на заболочених грунтах і болотах. Відрізняється ніжними м`якими стеблами з голчастими листками. Сфагнум містить багато вологи в відмерлих частинах.

Для орхідей використовується в якості складової субстрату, мульчирующего шару, дренажу, підкладки під коріння при посадці на блок. Так само сфагнум використовується як антибактеріальний засіб і як основний субстрат для реанімації орхідеї, яка втратила коріння.

При засолюванні сфагнум просто змінюється. Саме з цього виду моху утворюється верхової торф – один з компонентів субстрату для наземних видів орхідей.

Рекомендуємо подивитися відео про особливості моху сфагнуму для орхідей:

ягель

Різновид лишайника, виростає в різних кліматичних зонах. Ягель замінити сфагнум, якщо останнього немає поблизу.

Досить вологоємний, довго розкладається, проте дуже крихкий. Може використовуватися як дренаж всередині більш м`якого моху.

Для стійкості можна додати битий червона цегла.

Кукушкін льон

Рясно росте в лісі, на галявинах, чергуючись з сфагнумом. Цей мох віддалено схожий на гілку ялівцю. Кукушкін льон не кришиться при висиханні, не затримує вологу надовго, в ньому легко виявити і ліквідувати шкідників.

Для орхідеї застосовується в якості субстрату або його частини, кращий варіант для вирощування рослин на блоці. Під час збору зозулиного льону необхідно промивати нижню частину, так як цей мох легко пліснявіє.

Рекомендації по заготівлі


Збір або покупка

Сфагнум і зозулин льон рясно ростуть в лісі і краще збирати їх самостійно – тільки так якість продукту і відсутність шкідників не викликатимуть сумнівів. До того ж це дозволить трохи заощадити. Вибирати краще мох, який утворює торф`яні подушки, вони стануть в нагоді для розсадження нової орхідеї і для добрива дорослого квітки.

Порада: Збирати слід верхній шар рослини, не зачіпаючи нижню частину. Саме в верхній частині містяться корисні речовини, а з нижньої утворюються нові пагони.

Ягель росте не скрізь, тому його простіше купити. Так само купити можна сфагнум і зозулин льон, якщо їх не вдасться зібрати. Придбати мох для орхідей не складе труднощів: він продається майже у всіх квіткових магазинах.

Рекомендуємо подивитися відео про збір сфагнуму і ягелю в лісі:

Обробка та дезінфекція

Заготовлюючи мох, не можна забувати, що це відмінне середовище для розмноження різних шкідників, жучків і равликів. Саме тому мох після збору необхідно розібрати, оглянути, промити і обробити. Промивати потрібно зелену частину, протирати не можна.

Кілька варіантів обробки:

  1. Замочити в простій воді приблизно на 12 годин, потім обробити «Акарін» і тримати так ще 14 днів, обробляючи поверхню водою. Після чого добре просушити на сонці, давши інсектициду випаруватися.
  2. Залити мох окропом приблизно на 5 хвилин, трохи віджати і покласти на просушку.

просушка

Якщо немає можливості сушити мох на сонці, можна зібрати його в маленькі пучки і підвісити сушитися на мотузці. Використовувати духовку або сушильну машину не варто – так мох повністю не просохне.

Покрокова інструкція: як використовувати

  1. Можна додавати мох в вазон, якщо верх грунту швидко сохне і коріння на поверхні засихають. У разі вирощування орхідеї в кошику, потрібно обкладати її мохом з усіх боків. Важливо пам`ятати правила:
  2. мох не повинен лежати впритул до орхідеї;
  3. його не варто щільно утрамбовувати;
  4. шар моху повинен бути не більше 4 см.
  5. Подрібнений мох може бути одним з компонентів субстрату: мох необхідно обробити мінеральним добривом, після чого подрібнити і додати в суміш, яку можна підсипати під кореневу систему, але не класти зверху.
  6. Можна укладати в горщик мох і кору шарами, починаючи з кори.
  7. Іноді орхідея вирощується тільки у моху, тоді просвіти між країнами в горщику необхідно заповнити мохом, а на дно вазона обов`язково покласти дренаж.

Вибір грунту для орхідеї – важливий нюанс для подальшого вирощування квітки. Ми розповімо, чи можна рослина посадити в звичайну землю, які є види грунту і як їх вибирають, як правильно підібрати склад грунту своїми руками. Також на нашому сайті є докладна інформація про те, яка кора потрібна, як її вибрати і обробити.

як зволожувати?

З надто сухим мохом працювати незручно, тому його потрібно зволожити. Для цього можна використовувати пульверизатор, а можна за ніч до використання помістити мох в пакет, налити туди трохи води і зав`язати – вранці мох стане потрібної пружності.

Що робити з зеленим нальотом в горщику?

Часом у весняно-літній період у вазоні орхідеї утворюється зелений наліт. Це водорості або мох, який росте самостійно. Вони самі по собі не є небезпечними для квітки, але служать сигналом того, що в горщику занадто сира і тепла середу. Цей наліт може утворюватися через надмірне поливу, злежалого субстрату або якщо вазон занадто великий. Для вирішення проблеми необхідно:

  1. пересадити орхідею в новий субстрат;
  2. промити і просушити коріння;
  3. горщик промити і висушити;
  4. скоротити полив.

Рекомендуємо подивитися відео про причини зеленого нальоту на горщику орхідеї і позбавленні про нього:

Можливі проблеми

Найпоширеніша проблема при використанні моху, особливо при вирощуванні орхідеї під лампою – засолювання ґрунту. Мох бере багато рідини і випаровує її з поверхні, Від цього не втечеш, навіть використовуючи для поливу дистильовану воду.

В такому випадку необхідно замінити мох або пересадити всю орхідею, а листя промити рідким добривом.

Засолення моху може відбутися не тільки в горщику, але і на блоці. У цій ситуації заміну моху або пересадку орхідеї потрібно проводити дуже акуратно, щоб не пошкодити пророслу в блок кореневу систему.

Чим замінити компонент при посадці?

Мох для орхідеї можна замінити кокосовим волокном, це допоможе уникнути зростання водоростей і скоротити відкладання солей. Так само іноді використовуються вологі серветки або сухі глиняні кульки.

Використовуючи вологі серветки, зростає ризик загнивання.

висновок

Використання або невикористання моху – індивідуальний вибір кожного квітникаря. Головне – забезпечити орхідеї дбайливий догляд і регулярний полив, тоді вона буде прекрасно рости з мохом або без нього.

Про автора

admin administrator