Чим знищити фітофтор на помідорах

Авторadmin

Чим знищити фітофтор на помідорах

Фітофтора на помідорах: причини, ознаки, як боротися

У дощове літо у городників виникає проблема, часом набуває масштаби лиха, це фітофтора на помідорах.Підступна напасти позбавляє власників грядок основної частини врожаю. Для ефективної боротьби важливо зрозуміти причини інфікування, природу збудника, наслідки хвороби, а головне, визначити, як боротися у відкритому грунті?

Причини фітофторозу

Захворювання викликається спорами грибка, назва якого в перекладі з латини означає «знищує рослини». Хвороба вражає, в основному, пасльонові – картопля і томати, рідше баклажани, перець, але ці культури теж у зоні ризику.

Спори гриба розносяться вітром, потоками води, зимують у забрудненій грунті, залишки неприбраних рослин. Потрапляючи всередину через пори в епідермісі листка, починають свою руйнівну роботу. Однак, щоб пробратися всередину, лиходіям необхідна волога. Завдяки маленькому хвостика, спору у воді стає рухливою, і безперешкодно добирається до мети. Якщо на зміну дощу прийде суха, спекотна погода, епідемія посадки томатів не страшна. Коли зарядять дощі на тиждень, денна температура не підніматиметься вище 25-27 градусів, а перепади між денною і нічною температурами будуть значні, що провокує випадання роси, треба терміново починати профілактичні заходи. Такі ідеальні умови для поширення фітофтори, якщо грибок проник в рослину, з високою ймовірністю можна говорити, що воно приречене.

Передається фітофтора на помідорах усіма можливими способами: по повітрю, через інфіковані насіння, при висадці рослин в заражений грунт і безпосередньому контакті при загущенні посадок. Боротьба повинна вестися на всіх фронтах, всіма можливими засобами.

Ознаки фітофтори на помідорах

Інкубаційний період фітофторозу триває 7-10 днів. Ознаки хвороби проявляються тоді, коли гриб вже щосили лютує в тканинах помідорного куща. Уражуються всі надземні частини томатів:

Фітофтороз поширюється по плантації настільки стрімко, що за кілька діб може знищити всі посадки томатів. Матеріальної шкоди обчислюється значними сумами за недоотриманий урожай, і коштами, витраченими на вирощування або придбання розсади. Моральні втрати непоправні.

Чим обробити?

Досвідчені дачники добре знають, як захистити томати. Боротьба складається з двох етапів –

Обприскування хворих рослин комбінованими фунгіцидами (Ридоміл, Акробат) повинно починатися при появі перших ознак захворювання. Хороші результати дає розчин антибактеріального аптечного засобу трихопол.

Чим ще побризкати томати? Багаторазова обробка бордоською сумішшю, до складу якої входить мідний купорос, дозволяє попередити появу грибка на розсаді і плодоносних кущах. Препарати міді пригнічують розвиток суперечка, особливо необхідна обробка томатів у теплиці. Останнє обприскування повинно проводитися не пізніше, ніж за два тижні до початку збирання врожаю.

Культивуйте стійкі до фітофтори помідори, тоді ви будете позбавлені від проблем: як захистити або побризкати томати?

Народні засоби

Існує безліч народних засобів для боротьби з фітофторозом. Чим полити помідори з метою профілактики? На допомогу приходить звичайна поварена сіль. 1 склянка солі розмішайте в 10 л теплої води і проведіть обробку. Сольовий розчин утворює на поверхні листя тоненьку плівочку, яку не можуть подолати спори гриба.

Ще один дієвий засіб, щоб захистити помідори – йод і сироватка. У 9 літрах води розмішайте 1 л кисломолочної сироватки і додайте 2 чайні ложки йоду. Кисле середовище пригнічує розвиток грибка, а йод дезінфікує і підвищує опірність рослин.

Подивіться відео, де ви дізнаєтеся 3 засоби боротьби з фітофторою на помідорах.

Щоб фітофтора на помідорах не загрожувала майбутнього врожаю, дотримуйтеся профілактичні заходи:

  • висаджування помідор за схемою, що відповідає сорту;
  • своєчасне пасинкування і прополка від бур’янів;
  • використання для посадки стійких до фітофтори помідор;
  • правильний полив у відкритому грунті;
  • регулярне провітрювання при вирощуванні в теплиці;
  • спалювання рослинних залишків восени.

Дорогі читачі, сьогодні ви дізналися, як вирішити проблему з фітофторою на помідорах. Бажаю вам успіхів і гарного врожаю!

Справжній порятунок за копійки: лайфхак, чим обробляти томати від фітофтори

Розповідаємо, чого боїться фітофтора і як швидко вилікувати помідори від хвороби.

Фітофтора – це грибкові організми, які стають причиною фітофторозу. Захворювання небезпечне, так як може знищити рослини буквально за кілька днів, до того ж, швидко звикає до різного роду препаратів.

УНІАН підкаже копійчаний засіб від фітофтори з аптеки і з бабусиного блокнота.

Найкращий засіб від фітофтори на помідорах

Важливо розуміти, що в боротьбі з таким небезпечним захворюванням потрібно поєднувати кілька підходів. Причина проста – гриби можуть пристосуватися до речовин, які ви вибрали, і перестати на них реагувати. Досвідчені дачники кажуть, що одним з найбільш ефективних препаратів вважається мідний купорос:

  • взяти 2 столових ложки засобу;
  • розчинити в 10 літрах води;
  • полити томати перед цвітінням.

Також можна використовувати кальцієву селітру (1 ст.л на 10 л води) або препарат “Фітоспорін” відповідно до інструкції від виробника.

Підтримувати захист томатів можна фунгіцидами. Їх потрібно додавати в воду для поливу і використовувати через раз. Так само точно можна і обприскувати томати, але до появи перших зав’язей – рослини з плодами обробляти “хімією” небажано, краще на такому етапі вже користуватися народними методами.

Народні засоби від фітофтори помідор з бабусиного блокнота

Даний варіант буде ефективним, якщо ви помітили фітофтороз на ранній стадії – його можна побороти і без застосування хімікатів. Ми рекомендуємо кілька способів:

  • настій часнику з марганцем – 100 гр зубчиків, стрілок і листя подрібнити, залити 200 мл води, настояти добу, процідити, розвести в 10 л води, додати 1 гр перманганату калію, полити помідори;
  • настій соломи – сіно або солому залити 10 л води, додати жменю сечовини, настояти три дні, процідити, обробити рослину;
  • дріжджі – розвести у воді 80 гр дріжджів, полити томати;
  • йод – розчинити в 10 л води 1 л нежирного молока і 20 крапель йоду, обробити кущі.

Також можна використовувати оцет від фітофтори на помідорах – в 10 л води розвести 100 мл 9% оцту і відразу ж обприскати томати. Відмінно себе зарекомендувала і зола, але її краще застосовувати в три етапи – в період розсади, при цвітінні, при появі перших зав’язей.

Про автора

admin administrator