Чому цвіте водопровідна вода

Авторadmin

Чому цвіте водопровідна вода

В Україні чекають на суперцвітіння річок: чому це відбувається та чим небезпечно

Масове використання побутової хімії із вмістом фосфатів та інших сполук фосфору є одним із головних чинників забруднення річок та озер України. Саме через них і цвіте вода. Детальніше про це явище – читайте далі.

Проте на цвітіння води впливають також і багато інших факторів. Про це у ранковому шоу на 24 каналі повідомив Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки та моніторингу довкілля.

За його словами, вплив на це мають усі біогенні елементи: фосфор, азот та насамперед – калій. А також кліматичні явища – аномальні спека та засуха, які ми спостерігали цьогоріч навесні. Вони посприяли тому, що цвітіння та надцвітіння води в Дніпрі почалося так рано.

Цвітіння води – це захисна реакція водної екосистеми на все, що ми в неї вклали протягом зими, весни. Як тільки приходить спека, як тільки вода починає прогріватися, відбувається швидкий ріст цих бактерій,
– підкреслив експерт.

Сорока зазначив: якщо порівнювати влив мийних засобів з впливом промисловості чи сільського господарства, варто звернутися до міжнародного досвіду. Він свідчить, що загалом він є більшим, аніж усіх домогосподарств.

“Країни Євросоюзу та Японія вирішували проблему забруднення біогенними елементами насамперед саме в цих галузях. А вже потім переходили до домогосподарств” – пояснив він.

У 2020 році цвітіння Дніпра почалося раніше, ніж зазвичай / Фото “Информатор Днепр”

Цвітіння води: в чому небезпека

Як пояснив Сорока, при надцвітінні та великій концентрації синьо-зелених водоростей під час їх розкладення утворюються токсичні сполуки. Деякі з них є алергенними. В більшості випадків це не є небезпечним фактором.

Проте для уразливих категорій, які мають алергічні реакції чи пошкодження іншої природи, це становить небезпеку. Тому лікарі завжди рекомендують не купатися в таких водоймах.

Як цвіте Дніпро / Відео “Информатор Днепр”

Побутова хімія з вмістом фосфатів: чи є альтернатива

За словами експерта, на ринку вже є миючі засоби, які взагалі не містять сполук фосфатів чи загальних сполук фосфору. Але варто розуміти: якщо відмовляємося від вмісту фосфору в мийних засобах, ми заміщуємо їх іншими поверхнево-активними речовинами.

Тут є особлива небезпека. Коли ми заміщуємо їх неіоногенними речовинами, які не розкладаються біологічно, ми створюємо умови, в яких органічні речовини надходять у водойми. Бактерії та водорослі не здатні їх розкласти,
– наголосив він.

Й додав, що питання фосфатних чи безфосфатних мийних засобів є набагато ширшим, ніж зараз обговорюється в Україні.

Як запобігти забрудненню

Сорока порадив використовувати якомога менше води та будь-яких мийних засобів. А крім цього – впливати на владу та вимагати від неї усіх зобов’язань перед ЄС. Наприклад, виконання директиви щодо контролю якості води, контролю та моніторингу всіх водних ресурсів.

“Якщо ви відпочиваєте на річці чи на морі, і бачите, що відбувається стихійне забруднення чи хтось просто викидає щось на пляжі – це теж є джерелом забруднення. Якщо мовчите про це – теж створюєте додаткові умови для цвітіння” – запевнив експерт.

Цвітіння – це результат багаторічного впливу. І не тільки фосфатів, а й усіх нітратів та сполук азоту, які містяться в скидах промисловості або систем каналізування. Так що не треба бути байдужими, починати потрібно, звичайно, з себе,
– наголосив Сорока.

Проте пояснив: не можна просто взяти і на законодавчому рівні заборонити якусь частину економіки. Адже до цього рішення розвинені країни йшли багато років і через певний інститут.

Експерт порівняв цю проблему з поліетиленовими пакетами. “Заборона ні до чого не призвела. Лише освітні заходи, робота з населенням та поступове пояснення можуть дати результат”, – зауважив він.

Максим Сорока про суперцвітіння річок: дивіться відео

Чому вода цвіте?

Всі ми не раз спостерігали таке явище, як «цвітіння» води в озерах, ставках, басейнах і акваріумах. Чому ж виникає «цвітіння» і як з ним боротися? На ці питання ми постараємося відповісти в нашій статті.

«Цвітіння» води є не що інше, як активний розвиток в ній мікроскопічних одноклітинних або колоніальних водоростей, які фактично не можна розгледіти неозброєним оком. А тому, навіть у чистій на перший погляд воді можуть знаходитися водорості, які згодом розростаються до значних розмірів. Це можуть бути зелені, синьо-зелені або червоні водорості. Залежно від виду вони забарвлюють воду в зелений, жовтувато-зелений, синьо-зелений, сірувато-зелений або червоний колір. Умовами для зростання таких водоростей є сонячне світло, висока температура і живильне середовище. І чим сильніше прояв цих факторів, тим швидше вони розмножуються.

У переважній більшості випадків «цвітіння» води відбувається в прісноводних водоймах зі стоячою водою. В основному цього явища схильні прибережні райони, де водорості активно розмножуються шляхом поділу клітин і вже незабаром заповнюють собою весь простір від дна до поверхні води. При цьому, утворюючи на поверхні щільну масу, яка перешкоджає проникненню сонячних променів у водні шари, тим самим не дозволяючи розвиватися іншим конкурентним видів водоростей. Через якийсь час водорості починають розкладатися, виділяючи при цьому пігмент, який і надає забарвлення воді, а також сприяє виникненню характерного запаху. Крім пігменту з водоростей також виділяються токсичні речовини, небезпечні для всього живого. Риби, перебуваючи в такій воді, вмирають. Для тварин і птахів, які можуть випити «квітучу» воду, вона також смертельна.

Крім того, в процесі гниття, маса водоростей активно споживає розчинений кисень, із-за чого його концентрація у воді значно знижується, що негативно позначається на що живуть у водоймах рибах.

Звичайно ж, такими питаннями повинні займатися водоохоронні організації, але і ми можемо внести свій посильний внесок у чистоту водоймищ, ніколи і нічого туди не викидаючи.

У штучних водоймах водорості розмножуються настільки ж активно, як і в природничих, що веде до все тим же наслідків. А це означає, що «квітуча» в ставку вода може не тільки зіпсувати зовнішній вигляд вашого саду, але і стати смертельно небезпечною для рибок, якщо ви розводите таких.

Щоб цього не сталося краще всього розміщувати ставок в тінистому місці. Якщо ж ви вже облаштували водойма на сонці, то постарайтеся особливо сонячні та теплі дні прикривати його навісом. У самому ж ставку можна посадити довгі донні водорості, які складуть конкуренцію мікроскопічних водоростей. Також щоб уникнути «цвітіння» води контролюйте кількість корму, який ви даєте рибам. Нез’їдений корм укупі з риб’ячими екскрементами може спровокувати «цвітіння» води. І стежте за тим, щоб в ставок не змивалася вода від поливу розташованих поруч клумб. З містяться в ній речовин, вона також може спровокувати розвиток водоростей.

При сильному забрудненні ставка, його треба добре почистити і замінити частину води. Також для очищення водойм застосовуються різні хімічні речовини, які варто використовувати лише в крайніх випадках, оскільки вони можуть негативно вплинути на мешканців ставка.

Якщо для очищення ставу від водоростей можна спробувати обійтися підручними засобами, то для того, щоб уберегти від «цвітіння» басейн, потрібно обов’язково використовувати спеціальні препарати, які не дадуть розвиватися мікроорганізмам. І врахуйте, що фільтрація води, хоч і очищає її від різних домішок, але з мікроскопічними водоростями впоратися не в змозі. Тому для запобігання розмноження в басейні водоростей потрібно підібрати підходяще засіб і регулярно користуватися ним відповідно до інструкції.

Також для профілактики «цвітіння» води в басейні потрібно дотримуватися нескладних правил. Так якщо ваш басейн розташований на вулиці, то в той час, коли ви ним не користуєтесь, прикривайте його спеціальними покриттями. Це не тільки буде перешкоджати розвитку мікроорганізмів, але і вбереже його від попадання листя, комах і сторонніх предметів. І, звичайно ж, не забувайте проводити своєчасну чистку басейну.

Купуючи акваріум, разом з рештою його флорою, власник набуває і мікроскопічні водорості, а значить, стикається з тими ж проблемами, що й господар ставу. Тому і рекомендації для запобігання аналогічні проблеми. Тобто акваріум краще розташувати подалі від прямих сонячних променів, не сипати рибкам велику кількість корму і своєчасно чистити акваріум від продуктів їх життєдіяльності. Якщо ж вода вже «зацвіла», то акваріум потрібно повністю позбавити сонячного кольору, затенив його на 5-7 днів. У цей період рибок потрібно годувати тільки 1 раз в 3 дні або ж можна зовсім їх не годувати протягом цього строку. Це буде залежати від того, які рибки у вас живуть. Воду в цей час змінювати не можна. Після закінчення зазначеного часу акваріум потрібно ретельно почистити, промити фільтр і замінити невелику частину води.

Однак ці заходи можуть дати лише тимчасовий результат. Тому для запобігання подальшого розвитку водоростей рекомендується підселити до рибкам дафній. Ці веслоногие ракоподібні харчуються водоростями, а значить, із завидною регулярністю будуть знищувати шкідливих «сусідів».

В акваріумах також можна застосовувати хімічні засоби, але краще залишити їх на самий крайній випадок.

Про автора

admin administrator