Чому деякі люди стають алкоголіками

Авторadmin

Чому деякі люди стають алкоголіками

ПОДКАСТ: Алкоголь, його вплив на наш мозок, небезпека та залежність у жінок і чоловіків. Тему пояснює нейрофізіолог

Одне дослідження працівників медичної сфери розповідало про медиків, які перебували в умовах жорсткого карантину під час спалахів атипової пневмонії та лихоманки “Ебола”.

На тлі високої тривожності та браку нормальних соціальних зв’язків протягом 7-10 днів у людей можуть формуватися психічні розлади.

Алкоголь в тих випадках дійсно “рятував” тим, що знімав зайву тривожність, але звичка у цих медиків вживати високі його дози залишалась впродовж кількох років.

Седативний (заспокійливий) ефект – це одна з основних дій алкоголю на наш організм.

Чому це відбувається? Причин кілька.

Ретикулярна формація забезпечує різні стани нашої активності: сонливість, бадьорість, перезбудження.

І от коли в зоні ретикулярної формації активується гальмівна система – тонус мозку різко падає.

Друга причина – пригнічується глутаматна система мозку, а глутамат забезпечує передачу імпульсів в мозку.

Третя причина . Алкоголь стимулює в мозку збільшення виділення ще одного яскравого продукту нашого обміну речовин – аденозину (продукту дихання), який у свою чергу пригнічує активність нейронів. Саме від цього після пари келихів вина ми почуваємо себе сонливими.

Але знаєте в чому “краса” алкоголю?

Ми вживаємо його в різних психоемоційних станах, тобто й ефект маємо різний. Але передусім хочемо отримати задоволення.

Як різний алкоголь впливає на наш мозок

Те, який алкоголь як на нас впливає залежить від низки факторів, починаючи від культурного рівня та освіти, й завершуючи асоціаціями людини з конкретним алкогольним напоєм.

Також важливу роль грає те, як швидко алкоголь всмоктується в організм.

Якщо ми будемо вживати некритичну кількість алкоголю, нехай це буде вино або напої, в яких кількість алкоголю не перевищує 20 об’ємних відсотків, то максимальна концентрація алкоголю в крові може реєструватися, за деякими даними, протягом 30 хвилин.

У випадку зі слабоалкогольними напоями всмоктування алкоголю починається вже в ротовій порожнині, він швидко потрапляє в кров та починає свою “чарівну” дію.

Інша справа, коли ми вживаємо велику кількість алкоголю. В таких випадках його максимальна концентрація реєструватиметься впродовж перших двох годин вживання.

Які алкогольні напої викликають максимально швидкий ефект сп’яніння та відчуття ейфорії, свободи й творчості?

Перше, це солодкі напої. Цукор дозволяє алкоголю швидше всмоктуватись.

Друге, чим тепліший напій – тим швидше він всмоктується.

Поділюсь цікавим фактом з досвіду студентського життя про те, як вуглеводи дозволяють ефективно транспортувати алкоголь з шлунково-кишкового тракту (ШКТ).

Коли студенти були бідні, а хотілось легкодоступної ейфорії, то хліб змочували в невелику кількість горілки. Порції такої “страви” вистачало для доволі великої компанії. Тобто брали не кількістю, а якістю.

9 ознак, що ви п’єте надто багато алкоголю під час карантину

Третє: алкоголь краще всмоктується, коли вживати його маленькими ковтками – тоді він швидше потрапляє в кров.

Четверте: не забуваємо про газики!

Вуглекислий газ теж пришвидшує транспортування алкоголю через стінки ШКТ в кров, тому будь-які газовані напої мають швидкий ефект сп’яніння.

Коли ми п’ємо просто біле чи червоне вино, то треба більше часу, щоб алкоголь потрапив в кров, відповідно для сп’яніння потрібна вища концентрація алкоголю.

А вища концентрація алкоголю може провокувати вже якісь негативні емоційні ефекти як сум чи депресивність.

“Я стільки не вип’ю”більше, ніж жарт

Вже було зазначено, що перш за все ми вживаємо алкоголь для того, що отримати задоволення.

Але біологи та фізіологи давно намагаються пояснити, чому це взагалі в раціоні людей.

Раніше ми споживали багато рослинної їжі, фрукти бродили і це називають однією з причин, чому в нас взагалі є в організмі система метаболізму алкоголю.

І от споживання гнилих фруктів настільки сподобалось нашим предкам, що вони вигадали технологію приготування напоїв на основі цих продуктів.

Також є поведінкові причини, чому ми вживаємо алкоголь вже протягом тисяч років свого існування.

Перш за все це пошук сексуального партнера.

Коли ми його обираємо, то дуже чутливі до такої ознаки, оцінки один одного, як симетрія обличчя.

Дослідженнями підтверджено, що коли ми вживаємо алкоголь і в нас загальмовується лобна кора, ми перестаємо сприймати асиметрію. Нам подобаються всі.

А тепер про небезпеку вживання алкоголю

Звичайно, зловживати алкоголем небезпечно.

Попри те, що в нас є добре розвинені, в порівнянні з тваринами, ферментативні системи, які допомагають засвоювати алкоголь, надмірне його вживання призводить до дуже неприємних наслідків.

Якщо його потужностей не вистачає, щоб метаболізувати спирт, то йому на допомогу приходять інші ферменти, які залучені в процеси внутрішньоклітинного дихання.

Вони дійсно допомагають, але при цьому утворюється дуже багато побічних продуктів, які клітини не завжди встигають нейтралізувати.

Коли вони накопичуються, то спричиняють надмірні процеси окислення всіх речовин, які є в клітині, й вона гине.

А ще наш мозок не може існувати без належного кровообігу та адекватного постачання кисню. Він не вміє його накопичувати та зберігати.

Теж саме з поживними речовинами. Мозок лише споживає те, що до нього транспортує кров.

Етанол, який міститься в алкоголі, впливає на величезну кількість клітин та тканин.

На міокард – саме тому у людей, що зловживають алкоголем підвищуються ризики інфарктів.

На судини – вони не можуть в достатній кількості транспортувати кисень до мозку, тому ми отримуємо вищі ризики інсультів, деменції тощо.

Можливо, ви чи ваші знайомі мали такий досвід: після гарного застілля ви не дуже добре пам’ятаєте, що з вами було.

Така амнезія є одним прикладом того, як алкоголь порушує функціональні зв’язки між різними центрами мозку і ми не можемо пригадати події, які відбулись буквально кілька годин тому.

Алкогольна залежність

Тут передусім ми говоримо про активацію тих нейромедіаторів та структур мозку, які пов’язані з системою винагороди.

Наш мозок не каже нам: “Хочу цукерку”. Він просто підкріплює ту поведінку, яка з точки зору виживання істоти буде ефективною.

Наприклад, ми знайшли якусь ягоду, з’їли її. Це смачно, це солодко.

Солодко = енергія. Така поведінка, з біологічної точки зору, є корисною і тому її потрібно винагородити. Як наслідок активується центр задоволення, виділяється дофамін.

Мозок ніби каже нам: “Будь ласка, повтори це, бо це ефективно для твого виживання, і тоді я буду знову виділяти дофамін, а ти знову переживатимеш ейфорію”.

Келих за здоров’я. Як оцінити шкоду алкоголю

Алкоголь – це зовнішній стимулятор центру задоволення, коли ми не докладаючи зусиль отримуємо цю ейфорію, щастя та гарний настрій. Тому багато людей хоче повторити цей стан.

Заходить нам певна кількість алкоголю чи ні підказують наші ферментні системи.

Пам’ятаєте, я говорив про алькогольдегідрогеназу?

Так от цей фермент буває 2 підтипів – швидкої та повільної дії.

Якщо алкоголь потрапив до організму людини у якої цей фермент повільний, то алкоголь триваліший час чинить свій наркотичний ефект.

Чим більше його накопичується – тим гірше нам стає. У нас болить голова, порушується кровообіг і ми червоніємо, нас нудить.

Це те, що ми відчуваємо, коли трохи перебрали.

І це лише половина історії!

Друга половина – це фермент, який приходить до нас, щоб прибрати ацетальдегід.

Він називається альдегіддегідрогеназа і його задача прибрати цей продукт розпаду спирту та перетворити його на оцтову кислоту, яка легко метаболізується нашим організмом.

Отож, якщо один фермент повільний, то наркотична дія алкоголю триває довше, людині це подобається і їй хочеться повторити.

При цьому інший фермент швидко прибирає цей токсичний метаболіт і виходить, що людина швидко п’яніє, але не почуває себе погано.

Люди з такою ферментною системою схильні до алкоголізму.

І навпаки – люди, у яких швидка дія ферменту алькогольдегидрагінази, п’ють, а алкоголь на них майже не діє, зате їм потім погано.

Іноді через особливості ферментної системи люди взагалі не схильні вживати алкоголь. Такими є люди зі Східної Азії – китайці, японці, їм від алкоголю зле.

У європейців все навпаки.

До речі, чим людина молодше, чим менше у неї досвіду вживання алкоголю, тим потужніше працюють її ферментні системи, тим швидше вони нейтралізують алкоголь.

Але з кожним наступним досвідом, з кожним нашим святом, наші ферментні системи “зношуються” і тим сильнішою буде дія алкоголю на нас.

Також на наше ставлення до алкоголю та на нашу поведінку впливає рівень освіти та культури.

Подивіться, як в освічених людей змінюється ставлення до алкоголю – від бажання швидкої ейфорії на вечірках – до бажання повільно смакувати дорогий напій.

Отож культура та освіта – важливі фактори такої соціальної проблеми як пияцтво.

Чи лікується алкоголізм

Не знаю всіх секретів наркологів, але є мінімум дві ефективні стратегії.

Перша – перетерпіти ломку. Це важко, але поступово організм буде відновлювати адекватні метаболічні процеси, які були порушені постійним вливанням алкоголю.

Друга – медикаментозне пригнічення ферментів, які метаболізують альдегіду. Існують спеціальні ліки – інгібітори альдегіддегідрагінази.

Людина п’є таблетки, а коли вживає алкоголь, алкогольдегідрогеназа перетворює його в альдегід, а його вже ніщо швидко не нейтралізує.

Як наслідок виникають такі потужні неприємні відчуття від алкоголю, що людина добровільно відмовляється від його споживання.

А жіночий алкоголізм існує і він дійсно не лікується?

І жінки, і чоловіки в рівній мірі можуть розвинути алкогольну залежність.

Але в чому різниця між статями?

Алкогольдегідрогеназа локалізується в різних місцях нашого організму.

Передусім – це клітини печінки.

Ще велика кількість цього ферменту виділяється стінками шлунку. Але у жінок цей процес відбувається гірше.

Тобто у чоловіків вже в шлунку алкоголь частково нейтралізується , а у жінок – ні.

Відповідно у жінок більша кількість алкоголю потрапляє в кров і вони швидше п’яніють.

Чи можна швидко позбутись сп’яніння?

Коротка відповідь – ні.

Почуватися краще допоможе вода, сон та час.

При цьому не варто пити каву – це міф, що вона допомагає.

Ну і не забувайте, що безпечної дози алкоголю не існує. Вона просто не визначена.

Заспокоїти тривожність може медитація та бесіда з другом.

Подарувати відчуття ейфорії – заняття спортом.

Для того, щоб подолати психологічні проблеми є психотерапевт.

Не втоплюйте проблеми в алкоголі. Це лише все ускладнить.

Наталія Бушковська, УП.Життя

Вас також може зацікавити:

Мозок може зістаритися від надмірного споживання алкоголю та тютюну – дослідження

Пиво розслабляє, віскі посилює сексуальність. Учені розповіли, як нас змінює алкоголь

Що таке “пивна куртка” та чому алкоголь насправді не зігріває. Пояснює Супрун

Як мозок реагує на кокаїн, алкоголь та цигарки. ФОТО

Алкоголь. Якою є норма вживання та як втриматися від залежності?

Якою є норма вживання алкоголю? Чому не всі ми маємо однакову чутливість до алкоголю та швидкість сп’яніння? Як розпізнати початок алкогольної залежності? Як не випивати у компанії та чи реально позбутися залежності? Лікар-нарколог Київської міської наркологічної клінічної лікарні Андрій Білошапка в ефірі Українського радіо розповів, що варто знати про помірне споживання алкоголю та як від нього відмовитися.

Якою є норма вживання алкоголю

Чутливість до алкоголю у різних людей різна, тому існуюча норма стосується значної частини, але далеко не всіх. Норма помірного вживання алкоголю — це дві стандартних дози алкоголю для чоловіка та одна одна стандартна доза алкоголю для жінки на добу. Стандартна доза — це кількість чистого алкоголю. Наприклад, в нашій державі стандандартною дозою вважається 10 грамів чистого алкоголю. Це приблизно чарка такого міцного алкоголю, як коньяк і горілка; 0,3 літра звичайного пива або стандартний келих сухого вина на добу і не частіше, ніж п’ять разів на тиждень, і взагалі не більше, ніж п’ять днів поспіль. Ця норма стосується значної частини дорослих людей. Для неповнолітніх та вагітних жінок вживання алкоголю як таке вже є надмірним.

Про чутливість до алкоголю та швидкість сп’яніння

Насамперед є різна чутливість, і є люди, які генетично менш чутливі до алкоголю. Їхня ферментна система дозволяє їм швидше переробляти алкоголь і наступні продукти його обміну. Звичайно, є такий фактор, як толерантність, або здатність сприймати алкоголь, яка може тренуватися. Для людини, яка не звикла вживати алкоголь, навіть невелика кількість може бути надмірною. Людина, яка вживає систематично і часто, може випивати в рази більше, ніж вона могла випити на початку свого алкогольного шляху. Хоча також є небагато людей, які можуть пити багато, і це не стає проблемою.

Крім того, в радянські часи використовувався термін “алкоголізм”, і була класифікація алкоголізму: перша, друга і третя стадії. Коли це перша чи друга стадія, то здатність вживати алкоголь зростає і може зростати дуже сильно. Коли організм вже втрачає свої резерви, то мова йде мова про умовну третю стадію, і тоді вже організм не може сприймати велику кількість алкоголю. Як наслідок, ця толерантність поступово падає, людина випиває невелику кількість алкоголю, і цього достатньо до вираженого сп’яніння.

Що може свідчити про те, що людина має початок алкогольної залежності

Якщо говорити про залежність, то таким моментом є ситуація, коли людина втрачає контроль, коли людина в зв’язку з тим, що вживає алкоголь, робить не те, що вона планувала, вживає більшу кількість, ніж вона би хотіла і на яку розраховувала, коли внаслідок вживання алкоголю вона потрапляє в неприємні ситуації або не виконує свої робочі та сімейні обов’язки тощо. У такому випадку можна сказати про “тривожний дзвіночок”. Але треба враховувати ще багато факторів.

Так, є люди, у яких схильність до розвитку залежності більша, і про це можна знати ще до початку вживання. Якщо людина має спадковість, наприклад, родичів, які вживали алкоголь, нервово-психічні захворювання, травми голови і деякі інші стани, то така попередня життєва історія може бути фактором, який пришвидшить можливе формування залежності. Крім того, якщо вам оточуючі кажуть, що вам треба пити менше, то це можна оцінювати як один з тривожних факторів.

Як діяти, якщо в компанії вмовляють випити

Важливим аспектом лікування і взагалі проблематики лікування алкогольної залежності є дотримання анонімності. Ніхто не хоче повідомляти, що проблема є. Парадокс полягає в тому, що в нас дуже прийнято вживати алкоголь, рекомендувати його, вмовляти і вважати людину, яка не вживає, якоюсь не такою чи хворою. Тому таке оточення існує і воно настільки потужне, що для того, щоб залишатися тверезим у компанії, яка традиційно вживає, треба мати досить серйозний і сильний характер, а він є не у всіх. Тому якщо людина не готова агресивно, категорично або впевнено заявити, що вона не вип’є, їй буде складно. У деяких випадках людина будеш хитрити та випивати менше, а якщо людина схильна до отримання задоволення від алкоголю, схильна до формування залежності, то, звичайно, це може бути небезпечно.

Ще один парадокс полягає в тому, що коли людина відмовляється або просто помірно вживає, їй пропонують випити і всі дуже наполегливо до цього ставляться. Проте у той момент, коли людина стикається з проблемою і в неї формується залежність, вона стає алкоголіком для всіх оточуючих, всі миттєво починають показувати пальцем та відвертатися, а той, хто стикається з проблемою, починає заперечувати і приховувати. Таким чином людина випадає з соціуму, який мав би їй допомогти, і починає закриватися в собі, формувати певні психологічні бар’єри, які заважають усвідомити проблематику і прийняти допомогу.

Алкогольна залежність — це багатофакторне захворювання. Одним з факторів є психологічний стан людини: її характер, її психічний статус і безпосередньо ситуація, в якій вона перебуває тут і зараз. Якщо людина в стані гармонії, якщо в неї все добре, якщо вона реалізована творчо, професійно тощо, то, як правило, ця людина легко відмовиться від алкоголю. Вона не буде відчувати потреби в підтримці соціуму, адже є самодостатньою. Якщо людина має певну проблематику, вона буде шукати підтримки у соціумі. Для неї буде травматично вибиватися з цього соціуму. І якщо всі п’ють, а ти не п’єш, то ти випадаєш з цього соціуму, тобі важко і ти не хочеш цього не робити.

На що впливає міцність алкоголю

Слід зазначити, що похмілля буває не тільки від міцних алкогольних напоїв, а й від слабоалкогольних. Але різниця між ними є. Один з факторів міцності напою — це швидкість всмоктування алкоголю в шлунку та швидкість сп’яніння. Крім того, небезпека міцних напоїв може відіграти роль у швидкості формування залежності. Але, як правило, якщо формується поступова звичка, яка переростає залежність, то це залежить від кількості. Якщо це міцний напій, то його вживається менше. Наприклад, пляшка горілки — це багато, а пива треба десять пляшок.

Як поводити себе з агресивними алкоголіками

Алкогольна залежність — це психічне захворювання. Зміна психічного статусу — це наслідок впливу психоактивної речовини, зокрема алкоголю. Тому треба це врахувати. Передбачити дії людини під впливом алкоголю, тим більше якщо це незнайома людина, неможливо. Це не рідкість, коли люди є агресивними. Тому треба берегти себе у спілкуванні в такій ситуації. Якщо має місце агресія, то це насамперед задача поліції.

Чи є шанси вмовити алкозалежну людину на лікування

Звичайно, шанси є. Треба максимально чітко й об’єктивно оцінювати ситуацію. Якщо людині, яка має проблему, швидко дати зрозуміти, що ця проблема має місце, то більше шансів, що вона щось зрозуміє і почне рухатися в протилежному напрямку до одужання і не запускання хвороби.

Як бути тим, у кого близька людина п’є

Алкогольна залежність — це хвороба способу життя. Для того, щоб людина кинула вживати, їй треба змінити спосіб життя. Близька людина є елементом оточення та елементом цього способу життя. Тому вона безпосередньо може впливати на це. В її силах або допомогти подолати проблему, або навпаки її поглибити. Я не давав би пораду про те, кидати чи не кидати. Справа в тому, що це має бути самостійно прийняте рішення. Якщо людина, яка є поруч, страждає, то це жодним чином не допомагає залежній людині одужати. Водночас якщо маніпулювати залежною людиною, звинувачувати її, брехати, що везете її на відпочинок, а насправді в реабілітаційний центр без її згоди, то нічого не вийде. Якщо такий людині сказати правду, об’єктивно оцінити ситуацію, не маніпулювати і бути чесними, вона буде змушена хоч якось грати за цими правилами.

Про автора

admin administrator