Чому фікус бенджаміну скидає листя що робити взимку

Авторadmin

Чому фікус бенджаміну скидає листя що робити взимку

Фікус Бенджаміна скидає листя. Чому? Частина перша

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 15 листопада 2023 Опубліковано: 01 березня 2019 Перша редакція: 29 березня 2013 🕒 3 хвилини 👀 57168 разів 💬 9 коментарів

Чи знаєте Ви , який найпопулярніший запит в Google на слово «фікус»? Найбільш популярні запити «Фікус Бенджаміна» і «Фікус Бенджаміна скидає листя». А значить, скільки б ми не розповідали про цю рослину, у квітникарів виникають і будуть виникати питання, пов’язані з доглядом за ним. На нашому сайті у одній із статей – «Догляд за фікусом Бенджаміна в домашніх умовах» – вже йшла мова про цю квітку. Але хотілося б побільше приділити увагу не просто догляду, а проблемам, пов’язаним з ним. А найпоширеніша – це саме опадання листя у фікуса.

Я як квітникар розумію, наскільки це прикро: вирощуєш-вирощуєш квіточку, а вона – раз! – та скинула все листя. Буває, звичайно, що листя опадає і не за один раз, а поступово осипається. Але в будь-якому випадку, явище неприємне.

Принц на горошині

Заради справедливості слід сказати, що господарі всіх видів Фікусів можуть зіткнутися з тим, що їхній улюбленець скидає листя. Але Бенджамінчики від цього страждають частіше інших. Це просто якийсь «принц на горошині», а не квітка. Чому? Він більш примхливий тому, що це типовий житель тропіків: любитель вологого повітря, розсіяного сонячного світла та тепла. А ще на відміну від інших видів Фікусів у Бенджаміна дрібне листя, а значить вони більш слабкі та менш стійкі до пересушування повітря або перезволоження грунту. Цей вид фікуса відразу реагує, якщо є протяги або різка зміна обстановки: освітлення та орієнтації на світло. Так що, купуючи Фікус Бенджаміна, одразу цікавтеся особливостями догляду за ним.

Якщо проблеми вже з’явилися, то звісно потрібно відразу визначити, чому Фікус Бенджаміна скидає листя. Отже.

Чому фікус Бенджаміна скидає листя

На те є кілька причин.

Зміна обстановки

Як це не прикро, але буває навіть так: купили ви фікус Бенджаміна в магазині, принесли його додому, а він через кілька днів почав скидати листя. Чому? Тому що ця рослина дуже не любить зміни обстановки. Навіть перенесення з однієї кімнати в іншу може викликати у неї стрес.

Що робити? Намагайтеся купувати квіти в магазинах, де освітленість, температура та вологість повітря наближені до ваших домашніх умов. Якщо ви купите Фікус Бенджаміна в тепличному господарстві або магазині, де спеціальними пристроями забезпечується високий рівень вологості та освітленості, влаштовуйте вдома такий же курорт. Купіть зволожувач та лампи штучного освітлення. Інакше купуйте Фікус Бенджаміна в звичайному квітковому магазині та, бажано, не взимку. Інакше поки довезете, він може отримати стрес.

У своїй хаті також одразу виберіть для нього місце і не переносіть з однієї кімнати в іншу.

Брак освітлення

Фікус Бенджаміна дуже вимогливий до світла. Навіть при правильному догляді, взимку його листочки можуть стати блідішими і почати опадати. Отже якщо ви вирішили вирощувати цю квітку, одразу подбайте про додаткове освітлення. Взимку без нього ніяк не обійтися. І взагалі відразу розміщуйте його в самому добре освітленому місці кімнати – краще навпроти південного вікна. Але! Ні в якому разі не під прямими променями (наприклад, на підвіконні). Світло повинне бути розсіяним, але досить тривалий час протягом доби (краще всього 10-12 годин).

Протяги

Фікус Бенджаміна дуже не любить протяги. Це може бути причиною скидання листя. Тому треба розміщувати його подалі від кватирок і вхідних дверей. Перепади температури повітря взагалі протипоказані всім видам фікусів, а тим більше Фікусу Бенджаміна. Що робити? Поставте його біля вікна, на якому немає кватирки. Або біля стіни, але так, щоб сонячне світло падало на квітку не менше 8-10 годин на добу.

Чому фікус Бенджаміна скидає листя і як допомогти рослині

У світі існує не менше тисячі різних видів фікусів, проте в якості кімнатної рослини найчастіше використовується фікус Бенджаміна. Завдяки чудовим декоративним якостям і невибагливості ця квітка має величезну кількість гібридів, що відрізняються між собою розмірами, забарвленням, формою крони і безліччю інших особливостей.

  • Зміна місця
  • Брак або надлишок освітлення
  • Порушення температурного режиму
  • Помилки під час поливання
  • Брак добрив
  • Хвороби і шкідники
  • Неправильна адреса
  • У фікуса Бенджаміна обсипаються листя – що робити
  • Причини
  • Освітлення
  • Температура повітря
  • Полив.
  • Вологість повітря
  • Пересадка
  • Ґрунт
  • Добриво
  • Комахи-шкідники

Але є проблеми, яких майже однаково схильні до всіх Бенджамін. Зокрема, мова йде про таке неприємне явище, як скидання листя. Причин такої біди може бути кілька, але, як правило, всі їх можна охарактеризувати однією фразою – неправильний догляд.

Зміна місця

Фікус належить до тієї категорії кімнатних рослин, які з більшою легкістю переносять пересадку, ніж, здавалося б, нешкідливу зміну місця проживання. Навіть поворот горщика навколо своєї осі і зміна таким чином кута освітлення може викликати «обурене» скидання листя.

Тому початківцю необхідно запам’ятати одне дуже важливе правило: придбавши фікус в магазині і принісши його в будинок, потрібно обов’язково відразу ж пересадити рослину в новий горщик, після чого поставити його на заздалегідь відведене місце, природно, підібране з урахуванням вимог, що пред’являються фікусом до температурного режиму і освітлення. Таким чином, кількість неприємних для квітки «переїздів» буде зведено до мінімуму.

Якщо не пересадити Бенджамін відразу, він може почати скидати листя через нестачу поживних речовин у ґрунті. Це – ще одна можлива причина проблеми.

Звільняти фікус від землі потрібно обережно, намагаючись, по можливості, не турбувати і не оголювати кореневу систему, тим більше важливо не пошкодити її. Так квітка легше перенесе шок і швидше обживеться на новому місці.

Не варто засмучуватися, якщо тільки що куплений Бенджамін скинув кілька листочків, для періоду адаптації це нормально. Фахівці рекомендують купувати ці квіти в теплу пору року, в цьому випадку втрата листя в результаті переїзду буде менше.

Брак або надлишок освітлення

Фікус Бенджаміна – це вічнозелене дерево, батьківщиною якого є тропіки, а якщо бути більш точним, то верхній ярус тропічних лісів. Не дивно, що до умов освітлення така рослина дуже чутлива. Для горщика потрібно обов’язково вибирати світле місце, але від попадання прямих сонячних променів квітку потрібно оберігати. Світлолюбний фікус напевно відповість скиданням листя на дефіцит світла, однак і палюче сонце може викликати таку ж реакцію.

Незважаючи на те що тропічні рослини, на відміну від мешканців зони помірного клімату, орієнтовані на короткий світловий день, взимку фікусу все ж корисно організувати додаткове підсвічування.

Оптимальний варіант для Бенджаміна – довга, на 60 см лампа потужністю 18-20 Вт, розташована над рослиною на висоті близько 30 см. У похмурі дні таку лампу рекомендують тримати включеною цілодобово, тоді рослина не буде відчувати нестачі освітлення.

Порушення температурного режиму

Бенджаміни можуть комфортно себе почувати в досить широкому температурному діапазоні. Під час інтенсивного зростання більшість з цих рослин віддають перевагу теплому повітру в межах від + 25 до + 28 ° С, а в період спокою легко переносять зниження температури до + 15 ° С. Втім, на відхилення стовпчика термометра вище або нижче зазначених порогових показників рослина з великою часткою ймовірності може відреагувати опалим листям.

Зокрема, причиною листопада може бути:

  • протяг;
  • знаходження горщика з квіткою в безпосередній близькості від джерела тепла, коли гаряче повітря надходить з тієї чи іншої сторони точково;
  • потік холодного повітря, що потрапляє на рослину, наприклад, в результаті відкриття вікна або кватирки для провітрювання;
  • перепад нічної та денної температур.

Вибираючи місце для кімнатної рослини, необхідно заздалегідь продумати все таким чином, щоб виключити будь-який із зазначених вище стресів.

Так, наприклад, якщо помістити фікус на підвіконні поруч зі спекотною батареєю і відкрити створку вікна, щоб трохи знизити температуру в кімнаті, – ніякі хитрощі не врятують квітку від інтенсивного скидання листя.

Помилки під час поливання

Як і більшість кімнатних рослин, фікус не любить застою води в горщику.

При пересадці обов’язково потрібно забезпечувати наявність достатнього дренажного шару і виробляти полив лише в міру висихання верхнього шару ґрунту.

Але і брак вологи може стати причиною опадання листя, адже в такому випадку неможливо засвоювання поживних речовин з ґрунту, крім того, обмежується рух клітинного соку і сповільнюється процес фотосинтезу.

Для Бенджаміна важливо також, щоб кількість вологи, яку він отримує, правильно змінювалася відповідно змінам сезону. Восени і взимку полив повинен бути скорочений, навесні і влітку води квітки потрібно більше. Щоб земля в горщику не пересихала, рекомендується періодично проводити так звану «суху поливку» – зубочисткою або виделкою акуратно рихлити поверхню ґрунту, намагаючись не пошкодити кореневу систему.

Одна з можливих причин опадання листя Бенджаміна – використання для поливу холодної води. Всі тропічні рослини потрібно поливати трохи теплою і обов’язково добре відстійною водою.

Брак добрив

Підживлення кімнатної рослини – важливий елемент у догляді за ним, адже кількість ґрунту і, відповідно, поживних речовин у ній, доступних для кореневої системи, дуже обмежена.

Не отримуючи необхідних компонентів для нормального розвитку, фікус починає хворіти і скидати листя.

Вносити добрива слід у період інтенсивного зростання (навесні та влітку), використовуючи універсальні органічні та мінеральні суміші. Найкраще купувати спеціальні добрива для фікусів або, якщо таких не знайшлося, – комбіновані добавки для нецвітучих кімнатних рослин. Звичайна періодичність підживлення – двічі на місяць, однак залежно від того, наскільки давно рослина пересаджувалася (ступінь виснаження ґрунту), цю частоту можна коригувати. Відразу після пересадки добрива вносити не слід, це може призвести до опіку коріння.

У дикій природі тропічні рослини практично не мають фази спокою, їх вегетація триває цілий рік. Потрапивши в зону помірного клімату в якості кімнатних кольорів, фікуси почали пристосовуватися до нових умов, саме тому взимку їх краще не турбувати.

Але в разі якщо температурний режим підібраний правильно і деревцю забезпечена цілодобова підсвічування, відпочинку воно не потребує, а значить, його можна підгодовувати і взимку, використовуючи при цьому половину від звичайної дози добрив і наполовину скоротивши частоту їх внесення.

Також в цей період слід трохи скоротити вміст азоту в підживленні, адже даний елемент потрібен для інтенсивного зростання і набору зеленої маси, чого взимку все одно не відбувається.

Хвороби і шкідники

Невдало обрані умови для утримання квітки, зокрема, порушення режиму освітлення, вологості та температурний дисбаланс, можуть викликати розвиток різних захворювань і, як результат, – все те ж опадіння листя. Найчастіше Бенджамін страждає від нападок павутинного кліща, щитівки, тлі і мучнистого червеця.

Про атаку цих шкідників свідчить поява на листях (особливо зі зворотного боку) схожих на болісні грудочки виділень, смолистих плям, слідів павутини. Уражений лист з часом жовтіє, відмирає і відвалюється.

Виявивши проблему, необхідно насамперед влаштувати квітку теплий душ, ретельно промивши кожен листочок мильним розчином (землю в горщику потрібно попередньо обмотати поліетиленом, щоб у неї не потрапило мило і надлишкова кількість води). Павутинний кліщ на фікусі Якщо через деякий час шкідник проявиться знову, слід переходити до радикальних дій у вигляді обробки рослини розчином відповідного інсектициду.

Поряд зі шкідниками Бенджамін схильний і до деяких грибкових інфекцій, зокрема, для нього небезпечний саджаничий і сумчастий гриб (збудник болісної роси). З такого роду захворюваннями потрібно боротися за допомогою фунгіцидів.

Крім використання отрутохімікатів, слід обов’язково проаналізувати причини виникнення проблеми, оскільки, повторимо, за правильних умов утримання Бенджамін зазвичай не хворіє.

Одне з найбільш неприємних захворювань, з якими доводиться стикатися власникам фікусів, – це коренева гниль. Її рознощиком є специфічний грибок, який починає інтенсивно розмножуватися в перезволоженому ґрунті. Коренева гниль фікусу На жаль, ця проблема вимагає «оперативного» втручання – екстреної пересадки з повною заміною землі і видаленням гнилих коренів. Іноді навіть такі заходи виявляються недостатніми, і рослину доводиться викидати разом з горщиком.

Варто зазначити, зміна листя для фікусу – процес природний. Саме дерево в домашніх умовах може рости близько п’ятнадцяти років, проте середній вік кожного листочка – три роки.

Відживши своє століття, листя жовтіє і опадає, тому, коли рослина скидає пару листочків, причин для паніки немає. Але природне старіння ніколи не призводить до масового листопада.

Неправильна адреса

Фікусу найкраще підходить місце біля східних або західних вікон. Саме вони забезпечують розсіяне світло і вберігають рослину від прямих променів сонця.

Від того, наскільки вдало був розташований горщик, безпосередньо залежить збереження листя, адже примхливий Бенджамін надає власнику лише одну спробу правильно себе розмістити – за кожну наступну ви будете платити втраченим листям.

Крім температурного режиму та освітлення, важливо також забезпечити рослині достатню вологість, не забуваємо, нашу квітку родом зі тропіків, для яких сухе повітря абсолютно не характерне.

Взимку, коли під дією централізованого опалення повітря в приміщенні пересушене, нестача вологи може особливо згубно відбитися на стані фікусу. Тому в цей період Бенджаміну необхідно щодня забезпечувати рясне обприскування листя. Як і у випадку поливу, вода при цьому повинна бути трохи вище кімнатної температури.

По можливості горщик слід розташувати подалі від радіатора опалення (мінімальна відстань – два метри), але якщо це неможливо, як, наприклад, у міській квартирі, де батарея знаходиться безпосередньо під вікном, крім обприскування листя, потрібно також поставити поблизу від горщик посуд, наповнений рідиною, або покласти змочений у воді махровий рушник і постійно слідкувати

Бенджамін – дуже гарна кімнатна рослина, яка до того ж має масу корисних властивостей. Догляд за цим видом фікусу в домашніх умовах не становить великої праці, але дотримання базових вимог при цьому є обов’язковим. Якщо вічнозелене дерево починає скидати листя, це означає, що в чомусь вами була допущена помилка. На щастя, в більшості випадків ці помилки цілком очевидні і, як правило, легко усунуті.

У фікуса Бенджаміна обсипаються листя – що робити

Причини

Фікус відноситься до невибагливих і простих у догляді домашніх рослин. Практично не доставляє ніякого клопоту своєму кольороводу, володіє високим імунітетом, не вимагає частого поливу і пересадки. Останню процедуру проводять тільки тоді, коли він виростає зі старого горщика.

Тому багато квітникарів лякаються, коли він починає масово скидати листя. Якщо це сталося восени, то не варто переживати, опадіння листя – абсолютно природний процес, характерний для багатьох сортів фікусу. Вони в холодну пору року починають поступово змінювати всю зелень, починаючи з нижнього ярусу. Нові листочки виростають практично відразу, тому крона не рідшає. Цей процес зазвичай триває близько місяця. Кожен листок живе не довше двох років, після чого злітає, поступаючись місцем молодому листю.

Якщо листя почало злітати навесні або влітку, то варто перевірити, наскільки правильно відбувається догляд за ним, а також уважно оглянути всю верхівку на наявність захворювань і комах-шкідників, приділяючи особливу увагу нижній стороні листочків, де вони люблять ховатися. Після чого потрібно усунути негативні фактори для збереження прекрасного фікусу. Ними найчастіше є:

  • Погане освітлення.
  • Невідповідна температура повітря.
  • Неправильний полив.
  • Склад ґрунту.
  • Вологість повітря.

Не варто тягнути з цим, інакше сильно запущену кімнатну квітку складно буде врятувати.

Освітлення

Як і багато кімнатних рослин, фікус залежить від хорошого освітлення і не любить прямі сонячні промені, які часто залишають опіки на листі. У тінь його небажано ставити, так як через якийсь час з нього злетять всі старі листочки, а нові виростуть дрібними і бляклими. Найкращим освітленням для нього буде м’яке розсіяне світло, тому на підвіконня, куди часто падає пряме сонячне світло, його небажано ставити.

Якщо є можливість, поставте горщик з ним на невеликій відстані від підвіконня, де він буде отримувати достатню кількість розсіяного світла. У темному приміщенні над рослиною можна встановити штучне освітлення, яке обов’язково на ніч відключають, щоб квітка відпочила. І лампа не повинна висіти занадто низько над листям.

Температура повітря

Оскільки батьківщиною фікусу є тропіки, то його потрібно оберігати від протягів і низької температури, а також від різких перепадів температури в приміщенні. В першу чергу замерзають коріння, після чого листя починає потихеньку злітати. Тому на підвіконня, де вікно часто відкривають, його ставити не рекомендується. Але обов’язково потрібно регулярно провітрювати приміщення, при цьому стежать, щоб протяги не торкалися квітки і щоб температура повітря при цьому не падала нижче + 15 про С.

Щоб він відчував себе комфортно, кімнатна температура повинна бути близько + 20 о С. Саме ця температура є ідеальною не тільки для більшості кімнатних рослин, але і для людини. Якщо в кімнаті буде вище + 28 о С, то листочки почнуть в’янути і блідіти, а потім і опадати.

Полив.

Він не любить, коли його часто поливають. Насамперед від надлишку вологи страждають коріння, яке починає гнити. Якщо вчасно не вжити необхідних заходів, то рослину буде не врятувати. Щоб такого не сталося, необхідно дотримуватися графік поливу. Перед цією процедурою перевіряють, чи засохла земля на глибині 2 сантиметрів. Якщо засохла, то полив здійснюють.

Але і сильно тягнути з поливом не рекомендується, інакше кімнатна рослина може пожовтіти і скинути всі листочки, а нові не скоро відростить. Про те, що йому потрібна волога, можна зрозуміти по трісканій або відстаючій від країв горщику землі.

У такому випадку воду йому дають поступово, з кожною процедурою збільшуючи її кількість. Вода для поливу повинна бути чистою, відстійною і кімнатної температури. Надто холодною не рекомендується поливати, інакше квітка може захворіти.

Вологість повітря

Спекотним літом або в період опалювального сезону всі кімнатні квіти починають страждати від сухого повітря, особливо ті, які знаходяться поблизу від опалювальних приладів. Спочатку на них з’являються плями, після чого листочки засихають і опадають.

Тому в цей час зелень необхідно двічі на день обприскувати з пульверизатора або протирати кожен листочок вологою губкою. Якщо є можливість, встановіть у приміщенні автоматичний зволожувач повітря або поставте поруч з кожним горщиком по невеликій ємності з рідиною.

Пересадка

Він важко переносить не тільки зміну місця, але і пересадку. Під час цих процедур він відчуває потужний стрес, після чого скидає все листя, тому його пересаджують дуже рідко. Якщо цю процедуру просто необхідно провести, то готуйтеся до того, що незабаром крона квітки порідшає.

На щастя, ненадовго. Зазвичай через місяць він вже приходить до тями і починає нарощувати молоді листочки. Щоб йому допомогти, в цей час його частіше поливають, дають будь-яку комплексну підживлення, тоді він швидше оклемається і поверне колишню красу. Не можна пересаджувати в грунт, більш бідний, ніж попередній.

Ґрунт

Хоч він і є невибагливою домашньою рослиною, але чутливо реагує на зміну рівня кислотності ґрунту. Він любить слабокислу землю, чим нижче рівень кислотності, тим комфортніше він себе почуватиме. Рівень рН можна визначити за допомогою лакмусового папірця або спеціального приладу.

Якщо фікус зовсім молодий, то його краще вирощувати в суміші з дернової землі, перегню, торфу і піску. Щоб надати ґрунту додаткову пухкість, у суміш можна додати подрібнене активоване вугілля. А дорослішу рослину зазвичай вирощують у щільнішому ґрунті, що складається з двох частин дернової землі, перегну і однієї частини піску. У будь-якому випадку на дні горщика обов’язково повинен бути дренажний шар, що захищає коріння від надлишку вологи.

Добриво

Він потребує регулярного підживлення, оскільки ґрунт у горщику виснажується досить швидко. Правильно організована підживлення, що вноситься вчасно і в потрібній кількості, стимулює зростання квітки, збільшує її зелену масу і підвищує опірність до хвороб і шкідників.

Навесні і влітку йому для нарощування зеленої маси дають добрива з великим вмістом азоту. Добрива можуть бути будь-якими: органічними, мінеральними та комплексними. Одночасно їх не рекомендується давати, а тільки в порядку черги. Восени і взимку в ньому сповільнюється процес вегетації, тому в цей час його можна не підгодовувати.

Комахи-шкідники

Вони хоч і рідко, але все ж атакують фікус. Найчастіше шкідниками є павутинний кліщ і тля, які швидко розмножуються і захоплюють всю крону. Від них можна позбутися за допомогою ефективних інсектицидів або мильного розчину. В останньому випадку кожен листок і стебел ретельно протирають губкою, змоченою в мильному розчині. Процедуру повторюють через тиждень до повного зникнення комах. Перед цією процедурою землю накривають поліетиленовою плівкою, щоб розчин не потрапив до коріння.

Про автора

admin administrator