Чому падає піря у цибулі

Авторadmin

Чому падає піря у цибулі

Чому жовтіє цибуля на грядці: головні причини, що робити

Якщо пір’я цибулі почали жовтіти та в’янути, не варто відразу ж кидатися в паніку.

Якщо пір’я цибулі почали жовтіти та в’янути, не варто відразу ж кидатися в паніку. У цій ситуації потрібно зрозуміти причину цього процесу і потім почати приймати відповідні заходи, інформує Ukr.Media.

Пожовтіння і в’янення пір’я цибулі в кінці сезону є природним процесом. Однак нерідко таке трапляється «у позаштатному режимі» — навесні або на початку літа. Тут, звичайно, зволікати не можна, треба діяти невідкладно.

Причини, по яких почала жовтіти цибуля, що робити

Недостатній полив. Часто пір’я цибулі починають жовтіти та сохнути, коли ґрунт на грядці сухий. Проблема криється в тому, що рослини просто страждають від нестачі вологи. Заходи полягають у дотриманні режиму поливу: у першій половині літа цибулю необхідно поливати двічі на тиждень, у другій половині літа — раз в тиждень. Норма поливу — 6-8 літрів на один квадратний метр. У суху погоду рослини потрібно поливати частіше.

Недолік поживних елементів. Це ще одна причина, через яку у цибулі можуть почати жовтіти кінчики пір’я. Найчастіше бракує азоту. При дефіциті цього елементу пір’я цибулі ростуть потовщеними та недовгими. При цьому забарвлення у них жовтувате. Щоб виправити ситуацію, потрібно підгодувати цибулю азотовмісними добривами. Для цього рекомендується використовувати органіку — настій гною і сечовини.

Атака шкідників. Це третя поширена причина пожовтіння пір’я цибулі.

Стеблова нематода. Якщо всередині листа ви виявили невеликих білих хробаків, то мова йде про поразку цибулі одним з найбільш небезпечних шкідників. Але, на жаль, у боротьбі з нематодою ефективна лише профілактична обробка сіянки та ґрунту перед проведенням посадки в ґрунт.

Цибульна моль. Відрізнити її можна за присутності всередині невеликих жовтуватих гусениць з коричневими бородавками. Враховуючи, що шкідник зимує в стадії метелика, обробка цибулин не допоможе запобігати ураженню рослини. В цьому випадку потрібно заздалегідь обробити грядку інсектицидом.

Цибульна муха. Цей паразит атакує рослини у квітні та травні. Головною відмінністю є пожовтіння кінчиків, а не всього пера відразу. Якщо дістати цибулину з землі, то можна виявити, що вона загнила. У випадку з цибулевою мухою допоможе запилення міжрядь сумішшю тютюнового пилу і попілу соняшника, узяті в рівних частках. Уражені рослини потрібно викопати та спалити.

Чому жовтіє цибуля і що робити, якщо жовтіють пір’я цибулі на грядці

При нормальному зростанні та розвитку пожовтіння стрілок цибулі починається у другій половині серпня, як сигнал дозрівання овочів. Якщо ж поява жовтизни на пір’ї виникає значно раніше, це свідчить про наявність проблем у культури. Таке явище дуже поширене і з ним зустрічалися багато садівників. Чому жовтіє цибуля?

Умовно причини пожовтіння стрілок цибулі можна поділити на три групи:

  • порушення агротехнічних правил та помилки у догляді за культурою;
  • шкідники;
  • хвороби.
  1. Чому жовтіє цибуля: причини агротехнічного характеру
  2. Недотримання режиму поливу
  3. Занадто рання висадка у відкритий ґрунт
  4. Дефіцит чи надлишок добрив
  5. Недотримання правил сівозміни
  6. Шкідники
  7. Хвороби – поширена причина, чому жовтіє цибуля
  8. Народні засоби для боротьби з пожовтінням цибулі
  9. Розчин нашатирного спирту
  10. Розчин перекису водню
  11. Розчин з додаванням гасу
  12. Лікарський препарат «метронідазол»
  13. Розчин на основі дріжджів
  14. Розчин з йодом
  15. Сольовий розчин
  16. Розчин господарського мила
  17. Розчин на основі деревної золи
  18. Настій з яєчною шкаралупою
  19. Профілактичні заходи
  20. Відео: чому жовтіє цибуля і що робити

Чому жовтіє цибуля: причини агротехнічного характеру

Недотримання режиму поливу

Цибуля відноситься до досить вологолюбних культур. На початковому етапі зростання рослині потрібно значне зволоження. Від цього залежить швидкість утворення пера і цибулин. Однак надалі надлишковий полив здатний призвести до процесів гниття та розвитку грибкових захворювань.

Однією із зовнішніх ознак проблем із поливом є пожовтіння цибульного пір’я від засихання при нестачі вологи або загнивання при її надлишку.

Тому для цибулі життєво важливим є дотримання технології поливу залежно від етапів розвитку овочів та конкретних погодних умов.

Рекомендації щодо поливу цибулі наступні :

  • частота поливу у першій половині вегетаційного періоду – 2-3 рази на тиждень, у другій – один раз на тиждень;
  • норма витрати води – 6-8 л/м2;
  • оптимальна температура води – +18-24 ° С;
  • спосіб – під корінь;
  • час проведення – ранковий годинник.

Після легкого підсихання верхнього шару ґрунту необхідно проводити прополювання та розпушування землі на грядках.

Важливо! За 15-20 днів до збирання врожаю рекомендується припинення поливу.

У дощове літо за дуже сильних опадів над грядками з цибулею доцільно організувати навіс із поліетиленової плівки.

Важливим профілактичним заходом є організація невеликого дренажного шару перед посадкою. Найпростіший варіант – пісок.

Занадто рання висадка у відкритий ґрунт

В даному випадку причиною, чому жовтіє цибуля, є їх підмерзання, як реакція у відповідь на стресовий стан. Для виведення з нього рослину достатньо підгодувати деревною золою (посипати порошок або полити зольним розчином). Потім 2-3 дні культуру необхідно рясно поливати теплою водою для кращого засвоєння поживних речовин та мікроелементів. При цьому стан цибулі швидко нормалізується.

Слід зазначити, що для цибулі рекомендується рання посадка, щоб на момент активізації шкідників культура встигла підрости та зміцніти.

Дефіцит чи надлишок добрив

Як і для більшості рослин, для цибулі однаково шкідливі недолік або надлишок макро- і мікроелементів, що містяться у добривах. Цибуля негативно реагує на цю обставину, що знаходить свій відбиток і в пожовтінні пір’я .

Ознаки дефіциту елементів живлення цибулі та причини їх появи

Назва елементаСимптомиОсновні причини появи
АзотКоротке, потовщене і м’яке пір’я тьмяного кольору, їхнє опаданняНадлишок вологи у ґрунті Надмірний полив (вимивання елемента)
БорЗагострення стрілок при пожовтінні молодого листя та придбанні сіро-сизого тону – у більш дорослихПогана вентильованість ґрунту Закритий ґрунт
КалійЗакручування, пожовтіння та побуріння пір’я, їх відмирання; надто тонке лушпиння у цибулиниПідвищена вологість Різкі коливання стану «надлишок-недолік» води
МідьБлідість та тонкість пір’я; повільне зростання, потовщення шийки цибуліНадмірне використання гною та перегною Неякісний грунт
ФосфорСтрокатість листя, повільне зростання і дозрівання цибулиниВідсутність або поганий дренаж Застій води
ЦинкЗакручування та опадання пір’я; розвиток фактора карликовостіВисокі лужні характеристики ґрунту (pH 8,0-8,5)

При нестачі конкретного мікроелементу виробляють підживлення добривами з високим вмістом відповідної речовини. Чим гірший стан рослини, тим вищою роблять концентрацію розчину, але не більше 1%.

На думку садівників, найчастіше цибуля страждає від нестачі азоту, що активно витрачається в період нарощування зеленої маси. Найкращим варіантом підживлення вважається внесення коров’яку. Однак з цією метою можна використовувати тільки гній, що перепрів.

Азотна недостатність у цибулі

Для приготування суміші на першому етапі протягом тижня наполягають склад: 1 кг гною/відро води. Перед застосуванням такий концентрат розбавляють водою пропорції 1:10. Поливати слід міжряддя з інтервалом 2-3 тижні. Починають процедуру з моменту, коли висота пера досягає щонайменше 10-12 див.

Набагато складніше вирішити проблему з надлишком мікроелементів. Необхідний планомірний та тривалий процес поливу для їх вимивання водою.

Недотримання правил сівозміни

Відомо, що кожна культура, що вирощується на ділянці, впливає на характеристики ґрунту. Крім того, у рослин існує схильність до ураження певними хворобами та шкідниками. Тому грамотний підбір попередників – важливий чинник боротьби за врожай.

Щодо цибулі відомі такі рекомендації:

  • не висаджувати культуру на тому самому місці раніше ніж через 3 роки;
  • сприятливі попередники: бобові, зелень, капуста, картопля, огірки;
  • небажані попередники: цибуля, цибуля-порей, морква, редька, селера.
  • найкращі сусіди по грядці: чорнобривці, морква, петрушка, селера.

Шкідники

Найчастіше причиною, чому жовтіє цибуля, є її ураження різними шкідниками.

Шкідники цибулі, що призводять до пожовтіння пір’я

НазваСимптомиСпособи боротьби (лікування)
Цибульна мольПоява в цибулевому пір’ї жовтих невеликих гусеницьНародні засоби: тютюн, трави з різким запахом, деревна зола, пекучий перець. Препарати: “Дачник”, “Іскра”, “Карате Зеон”, “Метафос”
Стеблова нематодаЗморщування стрілок з появою ниткоподібних білих хробаків усередині; гниття цибулинЗнищення уражених культур. Проведення якісної профілактичної обробки ґрунту та насіння
Цибулева мухаПоява неприємного запаху, загнивання цибулинНародні способи: сіль, тютюн, зола, гас, дьоготь, нашатирний спирт, борна кислота та інші. Препарати: “Актара”, “Алатар”, “Землін”, “Інта-Вір”, “Іскра подвійний ефект”, “Метронідазол”, “Мухоїд”, “Фітоверм”
Луковий довгоносикПросвічування в пір’ї ходів личинок довгоносикаПрепарати: “Актеллік”, “Актора”, “Алатар”, “Інта-Вір”, “Іскра”, “Карбофос”, “Кеміфос”, “Метафос”, “Перметрин”, “Фуфанон”
Цибульні (тютюнові) трипсиУтворення білуватих плям, що збільшуються у розміріПрепарати: “Імідор”, “Інта-Вір”, “Іскра”, “Конфідор”, “Танрек”, “Хлорофос”, “Фітоверм”, “Фуфанон-Нова”, “Цветолюкс Бау”
Кореневий кліщРозпушення та гниття цибулин з поступовим їх перетворенням на потерть.Народні способи: деревна зола, кропива, полин, хвощ, господарське мило, листя вільхи та інші. Рогор», «Тагор», «Фостран»
  • Личинка цибульної молі
  • Цибуля, уражена цибульною мухою
  • Луковий довгоносик
  • Цибульні трипси
  • Кореневий кліщ

Як правило, щодо цибулі, що вирощується на перо, інсектициди застосовувати не рекомендується.

Хвороби – поширена причина, чому жовтіє цибуля

Поряд з атаками шкідників, лук також схильний до деяких захворювань, що призводять до пожовтіння його пір’я.

Хвороби цибулі, що призводять до пожовтіння пір’я

НазваСимптомиСпособи боротьби (лікування)
Бактеріальна гнильВ’янення пір’я, засихання квітконосів, загнивання цибулин.Знищення уражених культур
Біла гнилизнаПожовтіння та відмирання сходів, утворення білого нальоту на коренях, розвиток мокрої гниліНародні засоби: молочна сироватка з мідним купоросом Препарати: Абіга-Пік, Акробат МЦ, Гамаїр, ОксіХОМ, Ордан, Тіовіт Джет, Скор, Стробі, Топаз, “Фітоспорин”, “Фундазол”, “ХОМ”
Пероноспороз (хибна борошниста роса)Поганий розвиток пір’я, їх блідість та викривлення; поява плям та сіро-фіолетового нальотуНародні засоби: деревна зола, молочні та кисломолочні продукти, настоянка з бур’янів. Препарати: “Абіга-Пік”, “Акробат МЦ”, “Бордоська рідина”, “Гамаїр”, “Квадріс”, “Консенто”, “Купрулюкс”, “Курзат”, “ОксіХОМ”, “Ордан”, “Рідоміл Голд” , “Фітоспорин”, “ХОМ”
ІржаПоява та розростання жовто-коричневих наростів, почорніння та опадання пір’яНародні методи: деревна зола, молочна сироватка, часник, кропива, польовий хвощ, полин, оцет та інші. Препарати: Абіга-Пік», «Азофос», «Алірін-Б», «Бордоська рідина», «Кумулус», «Купроксат», «Полірам», «Скор», «Топаз», «Фанданго», «Фундазол»
Фузаріоз (гнилизна донця)Скручування листя, поява грибниці білого кольору на донці, розм’якшення цибулиниПрепарати: “Акробат”, “Агроцит”, “Арботрін”, “Бактофіт”, “Гліокладін”, “Кароцид”, “Квадріс”, “Превікур Енерджі”, “Рідоміл Голд”, “Стробі”, “Топсин”, “Фітоспорин” -М», «Фундазол»
ЦеркоспорозОсвіта на листі сіро-бурих плям з жовтою облямівкою; відмирання стрілокНародні засоби: молочна сироватка, що перебродила трава. Препарати: “Бордоська рідина”, мідний купорос, “Купурлюкс”, “Курзат”, “ОксіХом”, “Ордан”, “Фіто-плюс”, “Фітоспорин”, “ХОМ”
  • Бактеріальна гниль
  • Біла гнилизна
  • Пероноспороз
  • Іржа
  • Фузаріоз
  • Церкоспороз

Не рекомендується застосування фунгіцидів під час вирощування цибулі на перо.

Народні засоби для боротьби з пожовтінням цибулі

Важливо не лише знати, чому жовтіє цибуля, а й як із цим боротися. Відомо досить багато народних засобів для боротьби з пожовтінням пір’я цибулі через різні причини. Десять популярних засобів, ефективність яких доведена десятиліттями застосування, наведено нижче.

Розчин нашатирного спирту

Цей препарат одразу виконує дві ролі – надає дезінфікуючу дію, а також як джерело азоту, що використовується для підживлення. Крім того, його різкий специфічний запах відлякує багатьох шкідників.

Для обприскування розчин готують у пропорції: 60 мл нашатирного спирту на 10 л води. Слід пам’ятати про шкоду надлишку азоту на формування цибулин. Він також може негативно вплинути на смакові якості цибульного пір’я, роблячи їх грубими.

Розчин перекису водню

Перекис водню як знищує патогенні мікроби, а й насичує грунт киснем. Для приготування розчину використовується 3% перекис водню. Її у кількості 2-х столових ложок додають до 1л теплої води. Періодичність застосування – до 2-х разів на місяць.

Розчин з додаванням гасу

Основна мета такого розчину – боротьба зі шкідниками цибулі. Сильний запах засобу служить чудовим захистом рослини.

Для приготування розчину 3 столові ложки гасу додають у відро води. Склад необхідно використовувати одразу, тому що він досить швидко втрачає свої корисні якості. Застосовується тільки для поливу під корінь, не допускаючи попадання на перо. Наступного дня після використання гасового розчину цибулю поливають чистою водою.

Лікарський препарат «метронідазол»

Найбільшу ефективність цей антибактеріальний засіб демонструє щодо мухи цибулі. Перед обприскуванням 4 таблетки ліки розчиняють у 10 л води.

Розчин на основі дріжджів

Застосування такого складу ґрунтується на поживних якостях дріжджів, наявності в них багатьох корисних мікроелементів, що підвищують імунітет рослини.

Спочатку готується концентрат, з пропорції: 1 кг дріжджів на 5 л теплої води. Для використання використовується робочий розчин: 1 л суміші/10 л води. Вносити такий склад слід у вологу, заздалегідь политу землю.

Існує інший спосіб виготовлення дріжджового розчину. Для цього використовуються сухі дріжджі (100 г), цукор (1/2 склянки) та 3 л води. Склад наполягає протягом доби. Перед застосуванням 1 склянку концентрату розводять у 10 л води.

Однак часта обробка цибулі дріжджовим розчином не рекомендується – не більше 2-3 разів за весь сезон.

Розчин з йодом

Використання йоду не тільки врятує цибульне перо від пожовтіння, але й покращить смакові якості овочів та підвищить його врожайність. Препарат використовується як для підживлення під корінь, так і для обприскування. Середня витрата йоду – 1-4 краплі на 3 літри води, залежно від стану рослини.

Сольовий розчин

Такий склад особливо корисний при процесах гниття, що починаються. Він не тільки знезаражує ґрунт, а й своїм запахом відлякує шкідників. На відро води потрібно 200 г солі. Полив необхідно проводити строго під корінь у середньому раз на місяць.

Розчин господарського мила

Засіб широко використовується для боротьби зі шкідниками багатьох овочевих культур, у тому числі цибулі. Для приготування 40-50 г стружки господарського мила розчиняють у 10 л теплої води. Обробку грядок рекомендують проводити у вечірній час не більше 2-х разів за сезон.

Розчин на основі деревної золи

Зола багата поживними компонентами та мікроелементами, необхідними для успішного розвитку та підтримки імунітету цибулі у боротьбі з різними несприятливими факторами.

Для приготування 200 г золи заливається 10 л окропу і настоюється протягом ночі в теплому місці. Вранці розчин готовий для прикореневого поливу.

Настій з яєчною шкаралупою

Яєчна шкаралупа відома як джерело кальцію, фосфору та заліза. Таке підживлення носить багатофункціональне значення і дуже корисне для рослини.

Попередньо шкаралупу висушують і подрібнюють на порошок, а потім заливають окропом у пропорції: шкаралупа від 5 яєць на 1 л води. Час наполягання – один тиждень. Потім склад розлучається з розрахунку: 1 л настою/3 л води.

Також добре зарекомендували себе настої, приготовані на основі різних трав із сильним ароматом, часнику, цибулі, соди, гірчиці та інші.

  • Настій чистотілу
  • Содовий розчин
  • Гірчичний розчин
  • Часниковий настій

Профілактичні заходи

Для запобігання пожовтіння цибулі та інших негативних моментів важливо дотримуватися агротехнічних норм і правил догляду, які за змістом представляють певні профілактичні заходи. До них належить:

  1. Проведення передпосадкової підготовки матеріалу – сортування, дезінфікування (у слабкому розчині марганцівки або Фітоспорину), висушування і прогрів.
  2. Дотримання правил сівозміни.
  3. Перекопування ґрунту восени.
  4. Рання посадка.
  5. Обробка ґрунту та обприскування цибулі після посадки.
  6. Боротьба з бур’янами на постійній основі.
  7. Дотримання режимів поливу та розпушування культури.
  8. Використання мульчування для збереження вологи у ґрунті, а також для захисту від грибкових хвороб та шкідників.
  9. Проведення дозованого підживлення овочів.
  10. Застосування дрібних фракцій деревної золи для систематичного опудрювання ґрунту. Поряд із поживними якостями, зола сприяє відлякуванню комах шкідників.
  11. Запилення культури тютюновим пилом.
  12. Своєчасне знищення заражених екземплярів рослини.

Відео: чому жовтіє цибуля і що робити

Ефективні методи боротьби з пожовтінням цибулі. Приєднуйтесь до перегляду!

Про автора

admin administrator