Чому після пересадки орхідеї вяле листя

Авторadmin

Чому після пересадки орхідеї вяле листя

Вирощування орхідей в домашніх умовах

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 16 березня 2021 Опубліковано: 22 лютого 2019 Перша редакція: 23 травня 2012 🕒 4 хвилини 👀 110260 разів 💬 29 коментарів

Вперше я побачила кімнатні орхідеї у своєї знайомої. Родина живе заможно, в них просторий будинок з великими вікнами, і на кожному підвіконні – вазони з орхідеями. Господиня розповіла мені про свою колекцію орхідей – виявилося, що задоволення це не з дешевих. З того дня в мене з’явилася мрія – щоб орхідеї оселилися і в моїй скромній квартирі. І ось бажане збулося: на ювілей діти подарували мені розкішну орхідею. Я була на сьомому небі від щастя.

Прослухати статтю

Вирощування орхідей вдома

Я носилася з орхідеєю, як із немовлятком, але всі мої старання були марні – рослинка почала никнути, бутончики осипалися один за одним… Живу я в маленькому містечку, фахівців з вирощування орхідей знайти непросто, тож я вирішила рятувати омріяну квітку самотужки. Набрала в бібліотеці та по знайомих спеціальної літератури, набралась терпіння – і все вдалося.

Сьогодні в моїй колекції вже три орхідеї. Це сорти Фаленопсис Кінський, Фаленопсис Стюарта та Фаленопсис Шиллера. Всі вони тішать мене цвітінням і прекрасним виглядом, та проблеми з першою орхідеєю дали мені безцінний урок, тепер я маю власні секретики з вирощування орхідей.

Отже, мої поради всім любителям орхідей:

  • Слідкуйте, щоб у блюдечку, де стоїть вазон з квітучою орхідеєю, завжди була чиста кип’ячена вода.
  • Ні в якому разі не пересаджуйте орхідею під час цвітіння!
  • У кожен горщик з орхідеєю я кладу зубочок часнику. Часник відлякує мошку.
  • На ніч я вмикаю для своїх орхідей настільну лампу.
  • Корені орхідей здатні до фотосинтезу, тому ідеальний варіант – садити орхідею в прозорий пластиковий горщик.
  • Орхідеї треба поливати зверху. Вода має вільно пройти через ґрунт, наче крізь сито. При цьому земля збагачується киснем.

Окремо хочу зупинитися на проблемах, які найчастіше виникають при вирощуванні орхідей удома.

Труднощі при вирощуванні орхідей

Опадають бруньки та листочки. Можливо, вашій орхідеї бракує світла чи вологи. Зволожте повітря в кімнаті, переставте вазон ближче до вікна. Перевірте, чи немає в кімнаті протягів! А ще причиною опадання листочків в орхідеї могло бути близьке сусідство зі стиглими фруктами. Так, стиглі яблука виділяють етилен, а він дуже шкідливий для квітів. У моєї знайомої був такий випадок: у спальні, де стоять орхідеї, діти їли сливи – і вже на ранок рослина скинула кілька бутонів. Хоча буває, що орхідеї ростуть на кухні і почуваються прекрасно. Словом, тут як уже вам пощастить, але краще перестрахуватися і не залишати поруч з вазонами ніяких фруктів.

Узялися брижами чи зморщилися краї листочків. Можливо, в кімнаті занадто спекотно – орхідея має відчувати температурну різницю між днем та ніччю.

Корінці виглядають з вазона. Нічого страшного, просто вам час переїжджати до більшого вазона.

Листя в’яле, незважаючи на регулярне поливання. Цілком імовірно, що ви переполивали свою орхідею! Чи горщик завузький і здавлює кореневу систему орхідеї. Ще один варіант – щедре поливання з великими перервами.

Попри всі ваші старання орхідея не хоче цвісти. Найпевніше, орхідеї потрібен так званий «тепловий стрес», тобто вночі температура має знижуватися в середньому на 10 градусів. Або ж ваша квітка потребує абсолютного спокою.

І наостанок ще кілька слів на користь цих витончених і красивих кімнатних рослин. Орхідеї на підвіконні – це чудова ароматерапія. Так, Орхідея Pleione maculata пахне яблуками, Bulbophyllum pictuatum – кавуном, а Орхідея Cychnoches pentadactylon взагалі виділяє неповторні шоколадні пахощі!

Крім того, за вченням фен-шуй, орхідеї стимулюють творчу роботу мозку, допомагають позбутися депресії. Темно-червоні орхідеї нібито позбавляють свого господаря від лінощів та апатії.

Пересадка домашньої орхідеї

Пересадка орхідеї – процес зовсім не такий складний, як здається початківцям квітникарям, але все ж у нього є правила, і їх потрібно знати. Пересаджують орхідею тоді, коли стає замалий попередній горщик або коли субстрат «з’їдено» рослиною. За півгодини до того, як пересадити орхідею в новий горщик, її потрібно добре полити, щоб коріння легше виймалося. Потім пластиковий горщик потрібно трохи пом’яти в руках, аби грудка землі з корінням було легше витягти. У глиняний горщик вставте ніж між земляною грудкою та стінкою і поворушіть ним так, щоб земляна грудка легко вийшла з ємності. Потім постарайтеся прибрати старий субстрат з коренів орхідеї: для цього достатньо обтрусити те, що осипається саме, а субстрат, що залишився, допоможе орхідеї швидше адаптуватися в новому ґрунті. Тепер гострим стерильним інструментом видаліть відмерле, гниле й ушкоджене коріння, а місця зрізів обробіть вугільним порошком. Візьміть горщик з великими дренажними отворами, покладіть у нього кілька великих камінчиків для противаги, насипте дренаж, трохи кори великої фракції, потім опустіть в горщик коріння орхідеї, обережно розправте його і засипте зверху субстратом, розподіляючи його в горщику рівномірно.

Як пересадити орхідею: інструктуємо та рекомендуємо

Квіткарі з досвідом радять пересаджувати орхідею навесні. Проте робити це варто лише при потребі. Читайте також, як доглядати та поливати пересаджену рослину.

Чотири підстави терміново пересадити орхідею

Непридатний ґрунт. Субстрат для орхідей псується за два роки. Тому, якщо ви помітили, що квітка росте в ламкій корі з неприємним запахом, пересадіть її. Замінити також потрібно ґрунт, який не висихає після поливу впродовж тижня-двох.

Гниле або хворе коріння. Чорний корінь та мох на ґрунті вказують на те, що рослину часто поливають надмірно. Обстежте кореневу систему, якщо помітили, що орхідея хитається в горщику. Терміново пересадіть рослину, у корінцях якої живуть шкідники.

Тьмяне та в’яле листя. Такий стан рослини зумовлений надмірною вологістю субстрату. Корінь не дихає — процес фотосинтезу сповільнюється.

Заміна горщика на більший. Коренева система розрослася так, що вилазить із горщика. Також пересаджують орхідею, коли розмножують поділом стебла або розетки.

Квіткарі рекомендують не пересаджувати орхідеї в період цвітіння. Є ризик того, що рослина не адаптується до нового горщика та ґрунту.

Корінь орхідеї гниє. Фото: «Tdazovcable.com»

Як вибрати горщик для орхідеї

Знавці квітів кажуть, що весна — вдалий період для того, щоби пересадити орхідею в більший горщик. Це потрібно робити після або перед періодом цвітіння. Орхідея не любить горщиків «на виріст». Виберіть ємність на 5 см більшу за попередню. Звертайте увагу на відстань від кореня до стінок горщика достатньо — 2 см. Беріть прозорий горщик із дренажними отворами. Зайва вода з такої ємності швидко витікає, корінь — не гниє. Також крізь прозорий горщик видно, коли час полити рослину.

Горщики для орхідей. Фото: «Гілея Херсон»

Що потрібно для пересадки орхідеї

  • прозорий пластиковий горщик відповідного розміру
  • субстрат: суміш кори дуба, деревного вугілля та коріння папороті
  • дренаж: керамзит, уламки керамічної черепиці або червоної цегли
  • вугілля в порошку: деревне або активоване
  • мох сфагнум
  • секатор або ножиці
  • інструмент для розподілу субстрату між корінцями
  • тримач для квітконіжки

Інструкція, як пересадити орхідею в домашніх умовах

  1. Вийміть орхідею з горщика. Для цього занурте її в теплу воду на 10 хв. Так ви не пошкодите кореневу систему.
  2. Обтрусіть субстрат із кореня. Промийте теплою водою. Підсушіть упродовж 10 хвилин.
  3. Видаліть чорні засохлі та гнилі корінці секатором або ножицями. Обробіть їх спиртом або антисептиком перед обрізанням. Відріжте старе жовте листя. Зріжте засохлу квітоніжку, якщо є.
  4. Обробіть коріння інсектицидом, якщо помітили шкідників у субстраті.
  5. Зрізані корінці присипте деревним або активованим вугіллям.
  6. Покладіть дренаж на дно горщика. Додайте субстрат.
  7. Помістіть орхідею в горщик так, щоб її стебло було посередині горщика. При потребі встановіть тримач квітоніжки.
  8. Засипте квітку корою, розподіляючи її між корінням, так щоб воно дихало. Покладіть мох сфагнум у горщик. Полийте в міру.

Субстрат для орхідеї. Фото: «Гілея Херсон»

Порада. Змішайте новий та старий придатний субстрат у пропорції 1:1. Так орхідея швидко адаптується до нового горщика.

Рекомендації, як доглядати за орхідеєю після пересадки

Орхідея стає примхливою після пересадки. Тому щоб не нашкодити, дотримуйтеся рекомендацій.

  • Тримайте орхідею в приміщенні, у яке не потрапляє пряме сонячне проміння.
  • Дотримуйтеся температурного режиму до +22 градусів, але не біля батареї.
  • Поставте горщик не в кашпо, а на підставку, щоб зайва вода витікала через отвори.
  • Не чіпайте надаремне 7–10 днів.
  • Поливайте тільки при необхідності. Якщо ґрунт вологий, достатньо окропити листя водою.
  • Уникайте протягів у приміщенні.

Нагадаємо, раніше LVIV.MEDIA розповідало, як розмножити орхідею.

Про автора

admin administrator