Чому пропадають їжачки

Авторadmin

Чому пропадають їжачки

Їжак – колючий житель лісу

Стаття написана Павлом Чайкою, головним редактором журналу «Пізнавайка». З 2013 року з моменту заснування журналу Павло Чайка присвятив себе популяризації науки в Україні та світі. Основна мета як журналу, так і цієї статті – пояснити складні наукові теми простою та доступною мовою.

Зміст:

Опис, будова, характеристика

По зоологічній класифікації їжаки відносяться до хордових ссавців, загону їжакоподібних, родини їжакових. Довжина їжака в залежності від його виду становить від 10 до 44 см. Також і вагу їжака може бути від 300 грам до 1,5 кілограм. Є у цього звірка і хвіст, хвіст їжака виростає від 1 до 21 см в довжину. Голова їжака вельми велика, клиноподібної форми, а мордочка витягнута, її прикрашає рухливий і завжди вологий їжаковий ніс. Зуби їжака, хоча і дрібні, але досить-таки гострі. На верхній щелепі зазвичай є 20 зубів, а на нижній – 16. Два перших верхніх зуба мають великі розміри і схожі на ікла. Хоча у деяких видів їжаків є аж цілих 44 зуба. Тепер ви знаєте відповідь на питання, скільки зубів у їжака. Задні лапи їжака довше передніх, кожна з лап володіє п’ятьма пальцями. Виняток становить лише їжак білочеревий, у якого пальців на лапах всього чотири. Їжаки охайні звірята і періодично чистять свої голки за допомогою довгих середніх пальців. Гострі колючки або голки їжака є його фірмовою особливістю, свого роду візитною карткою цієї тварини. Вони служать їм і для захисту від хижаків – під час небезпеки їжаки згортаються в клубок, з зовнішньої сторони якого суцільні колючки, і для транспортування різних їстівних припасів – їжаки частенько наколюють на свої голки яблука або гриби, щоб перенести їх у свою нірку. В середньому кожен їжак має на собі до 10 тисяч голок. Забарвлення голок більшості видів їжаків темне з рідкісними світлими смужками. Забарвлення шерсті їжака в залежності від його виду може бути коричневого, пісочного, чорно-бурого або білого кольору. Будучи нічною твариною, їжак має слабкий зір, зате відмінно розвинений нюх і слух. А ще хоча їжаки і є сухопутними тваринами, вони можуть досить таки непогано плавати і лазити по деревах.

Тривалість життя

Скільки живуть їжаки? Тривалість життя їжаків в природі в середньому становить 3-5 років. Що ж стосується їжаків, що живуть в домашніх умовах, то термін їх життя довший, вони доживають до 8-10 років.

Місцепроживання

Де живуть їжаки? Їжаки мешкають практично по всій земній кулі, їх можна зустріти по всій Європі, від Скандинавії до Середземномор’я, в жаркій Африці, Азії і навіть Новій Зеландії та Австралії. В якості місць проживання їжаки можуть жити як в лісах, так і пустелях. Вони не бояться сусідства з людьми, і часом їх можна побачити в міських парках, скверах.

Спосіб життя

В якості постійних місць проживання всі їжаки риють собі затишні нори під корінням дерев або в кущах. Втім, трапляються і більш ледачі їжаки, які замість самостійного риття нір вважають за краще займати кинуті нори інших тварин, зазвичай гризунів. Їжаки – нічні тварини і спосіб життя ведуть відповідний, вдень сплять у своїх норах, а вночі виходять на полювання. При цьому вони досить осілі домосіди і навіть під час полювання воліють не відходити далеко від своїх норок-жител. Їжаки – індивідуалісти, що ведуть одиночний спосіб життя, зі своїми побратимами вони зустрічаються тільки з метою продовження роду.

Харчування

Чим харчуються їжаки в природі? Їжаки – всеїдні тварини, що вживають в їжу, як різні фрукти (яблука, груші, полуниці, малину, ожину), гриби, мох, жолуді; так й іншу живність: великих комах (жуків, павуків, сарану, гусениць, дощових черв’яків), яйця птахів. Більші види їжаків можуть полювати на ящірок, жаб, мишей. Будучи стійкими до отрут їжаки нападають також і на отруйних змій та скорпіонів. Їжакам дуже важливо добре відгодуватися за літо і осінь, набрати жирових запасів, інакше вони можуть загинути під час своєї зимової сплячки, у яку впадають подібно ведмедям з настанням зимових холодів. Саме хороший запас жиру дозволяє їжакам перебувати в стані анабіозу (наукова назва зимової сплячки у тварин) до настання весни.

Вороги

Самі їжаки знаходяться аж ніяк не на верху харчового ланцюжка і самі можуть стати здобиччю інших більших хижаків: вовків, лисиць, тхорів, сов, борсуків, мангустів, гієн, шакалів, тощо. Також останнім часом багато їжаків гине під колесами автомобілів, намагаючись перетнути дороги в нічний час.

Види, фото та назви

Сімейство їжакових складається з двох великих підродин: їжаки справжні та їжаки щурячі (гімнури), об’єднані в 7 родів і 23 види. Далі опишемо найцікавіші види їжаків.

Європейський їжак

Вухатий їжак

Східноєвропейський їжак

Африканський карликовий їжак

Довгоголковий їжак

Даурський їжак

Розмноження

Утримання в домашніх умовах та догляд за ним

Останнім часом їжаки все частіше стають незвичайними домашніми вихованцями, тим більше утримувати такого колючого улюбленця не так вже й складно. Головне, не варто брати в дім їжака з лісу, так як він може бути переносником небезпечних хвороб, наприклад стригучого лишаю або сальмонельозу. Якщо вже хочете завести домашнього їжака, то варто звернутися до професійного заводчика, який гарантує здоров’я вихованця і адаптацію до життя в неволі. Отже, перш за все, їжаку в будинку необхідно визначити гідне житло. Це може бути дерев’яна або металева клітка з піддоном. У клітці обов’язково повинна бути солома або тирса, миска з водою і їжею. Пускати їжака вільно гуляти по квартирі або будинку – не найкраща ідея, він може заплутатися в проводах, поранитися, погризти ваші речі. Клітку їжака слід постійно чистити від бруду, щоб уникнути неприємного запаху. А так як їжаки – тварини, що ведуть нічний та одиночний спосіб життя, не варто в одну клітку поміщати два або більше їжаків (якщо вже хочете мати кількох домашніх їжаків, то для кожного повинна бути своя індивідуальна клітина). Також варто бути готовим, що вночі їжаки будуть активно шарудіти, сопіти, в цілому займатися своїми нічними їжаковими справами.

Чим годувати в домашніх умовах?

Впадання в зимову сплячку

Цікаві факти

  • Стародавні римляни знайшли їжакам корисне застосування, вони використовували їх колючі шкурки для вичісування овець.
  • Серби мають досить незвичайний метод лікування алкоголізму, щоб позбутися від цієї руйнівної звички вони п’ють… їжакову сечу. А саме серце звірка використовують як талісман, що захищає від хвороб.
  • А цигани і взагалі їдять їжаків, причому смажений їжак – їх улюблена страва.
  • У 60-х роках минулого ХХ століття безліч їжаків загинуло з вини компанії McDonalds. Причиною тому були стаканчики з-під морозива McFlurry. Опиняючись у смітті, вони привертали увагу міських їжаків-ласунів. Ті спочатку із задоволенням вилизували залишки морозива, просунувши голову в стакан, але витягнути її назад вже не могли через дуже невдалий діаметр стаканів. І так і гинули, фактично замурованими в стаканах. В результаті масових протестів захисників тварин McDonalds був змушений замінити форму стаканів і їжаки перестали гинути.

Автор: Павло Чайка, головний редактор журналу Пізнавайка

При написанні статті намагався зробити її максимально цікавою, корисною та якісною. Буду вдячний за будь-який зворотний зв’язок та конструктивну критику у вигляді коментарів до статті. Також Ваше побажання/питання/пропозицію можете написати на мою пошту [email protected] або у Фейсбук.

Чому їжаки мають гострі голки?

У дорослого звірка налічують до 16 тисяч голок, вони мають довжину 2-3 см, а товщину близько 1 мм.

Звичайний їжак живе в лісі, в парку, в гаю, його можна зустріти в городі, саду. Під час пересування він виробляє безліч характерних звуків: шарудить листям, голосно сопе, а під час їжі прицмокує, інформує Ukr.Media.

При наближенні ворогів він приймає характерну захисну позу – згортається клубком за допомогою спеціальних м’язів на спині. Голки виставляє назустріч хижакам, а незахищену мордочку ховає під колючим щитом.

Голки – це захисне пристосування, необхідне для виживання в хвилини небезпеки.

У дорослого їжака налічують до 16 тисяч голок, вони мають довжину 2-3 см, а товщина складає близько 1 мм. Форма голок нагадує веретено: найбільш товста їх частина знаходиться посередині. Колір голок сірий, але при уважному вивченні можна помітити в їх забарвленні чергування темних і світлих смуг.

Їжачки з’являються на світ голенькими і не колючими. Вони покриваються білими і темними голками через кілька годин, а очі відкривають через два тижні. Голки швидко стають твердими, як у дорослого їжака. Голки у малюка вже можуть стовбурчитися. Така захисна реакція необхідна в навколишньому середовищі, адже у них багато ворогів. У всіх тварин у хвилини небезпеки для життя проявляється природна реакція: кішка шипить, вигнувши спину вгору, бджола жалить, а їжачок ховає м’яке тільце під колючим панциром.

При відсутності колючок, важко було б їжакам вижити в навколишньому середовищі. Черевце у їжаків незахищене, ніжне, майже прозорі вушка висовуються з колючого панцира. Але навіть голки не завжди сприяють збереженню життя звірка. У деяких хижих птахів досить гострі кігті і потужний дзьоб, до того ж «долоні» у них покриті товстою лускою, і колючки їжака їм не страшні.

У лисиці такі «рукавиці» відсутні. Але їжак для неї – ласа здобич. Лисиця, знайшовши колючий клубок, обережно підкочує його до води, штовхає в калюжу або річку. Їжак обов’язково повинен розвернутися, підставивши беззахисне черевце. А лисиця цього й чекала.

Вважається, що їжачку колючки потрібні, щоб збирати гриби і яблука і робити запаси. Є зображення, де їжачок на колючках тримає яблуко. Виникло помилкове припущення, що грибами і яблуками їжачки харчуються. Але це вигадка.

Їжачок за способом живлення належить до хижаків. У деяких будинках він замінює кішку, ловлячи мишей. Спеціально на мишей він, звичайно, не полює, це не в правилах спокійного звірка, бо бігає він не так вже й швидко, щоб зловити верткого гризуна. Їжачки також не вміють підстерігати здобич.

Змії навряд чи займають чільне місце в харчуванні їжаків. Але є факти, які свідчать про появу величезної кількості змій у місцях, де були знищені їжаки. Відомо, що до зміїної отрути вони практично не сприйнятливі. Підставляючи свій колючий бік, їжак вправно ухиляється від отруйних зубів змії. Їжаки комахоїдні тварини, основу живлення складають жуки, личинки, різноманітні комахами, іноді ягоди. Звірятко зазвичай за ніч поглинає таку кількість їжі, яка дорівнює його власній вазі. Навесні зголоднілий за зиму їжак стає більш ненажерливим.

Зимівлю їжаки проводять на самоті, забравшись в спеціально підготовлену нору. Під час сплячки вони використовують підшкірний жир, накопичений з осені. Ніяких запасів грибів і ягід вони не роблять. Їжаки нанизують на свої колючки яблука, гриби і навіть листочки виключно з гігієнічною метою. Таким способом вони приймають своєрідний «душ», очищуючи своє тіло і голки від бруду.

Людям теж некомфортно, коли у них поселиться їжак. Ночами звірятко бігає, тупотить кігтиками, фиркає, заважає спати. Їжак – нічна тварина, в цей час її необхідно добувати собі їжу. Крім того, як з’ясували зовсім недавно, на тілі їжаків паразитують кліщі, які переносять збудників важких захворювань. Нехай симпатична тварина живе в природі там, де її належить і приносить користь. А зустріч з нею обрадує будь-яку людину, яка не байдужа до наших молодших братів.

Про автора

admin administrator