Чому сприйняття запахів погіршується при нежиті

Авторadmin

Чому сприйняття запахів погіршується при нежиті

Зміст:

Зникає нюх: причини та методи лікування. Від чого може зникнути нюх

Ніс людини влаштований таким чином, що в ньому розташовано безліч рецепторів, які відповідають за розпізнавання запахів. Кількість їх сягає дванадцяти мільйонів. За допомогою них людина відчуває і розпізнає запахи, які її оточують.

  • Проблема з нюхом
  • Від чого може зникнути?
  • Тимчасова та постійна форми цієї недуги
  • Що робити і чого не варто використовувати?
  • Які симптоми говорять про те, що необхідно зробити додаткове обстеження в медичній установі?
  • Цукровий діабет
  • Шкідлива робота
  • Неправильне харчування
  • Простуда.
  • Втрата нюху і смакових відчуттів при нежиті
  • Інші причини відсутності нюху
  • Поліпи і хронічний нежить. Як лікувати?
  • Сольовий розчин
  • Лимонний розчин
  • Прополіс і оцет
  • Трав ‘яні збори і зарядка
  • Зверніться до лікаря!
  • Ув ‘язнення

Проблема з нюхом

Якщо у людини пропадає нюх, то це означає, що в його організмі присутній якийсь патологічний процес.

Нюх здійснює таку функцію, як розпізнавання різних запахів. Цей процес відбувається таким чином, що рецептори відчувають певний запах, інформація по ньому направляється в певну область мозку, де відбувається розпізнавання запахів.

Від чого може зникнути?

Якщо у людини зникає нюх, то, як правило, це пов ‘язано з нижченаведеними порушеннями організму:

1. Порушення функції рецепторів.

2. Збій у передачі сигналу в головний мозок.

3. Порушення в обробці інформації в головному мозку.

Існує два поняття, які характеризують порушення нюшного процесу:

1. Аносмія. При даному стані у людини відсутнє повністю нюх. Тобто він не розрізняє запахи абсолютно.

2. Гіпосмія. Гіпосмією називається часткова втрата нюшної функції.

Такі патологічні стани вважаються найбільш поширеними дисфункціями людського організму.

Тимчасова та постійна форми цієї недуги

Також варто сказати про те, що розрізняють тимчасову і постійну втрату нюху. Тимчасова не становить особливої небезпеки для здоров ‘я людини. Вона проходить через певний час. Тоді людина починає відчувати запахи. Нюх повертається сам по собі, без вжиття будь-яких заходів. У разі коли відбувається постійне зникнення нюху, людині потрібно здійснити спеціальні лікувальні заходи для її повернення.

Крім цього, такі недуги, як гіпосмія і аносмія, можуть проходити в різних формах. А саме, вони бувають односторонніми або двосторонніми.

З яких причин зникає нюх? Слід знати, що подібний стан є досить небезпечним симптомом. Тому слід поставитися до такого з особливою уважністю.

Однією з найпоширеніших причин виникнення такої недуги є нежить. Причому він може бути як хронічного, так і гострого течії. Нежить, як правило, з ‘являється внаслідок нижчеперерахованих недуг:

  1. Гостре респіраторне захворювання.
  2. Грип. Якщо після грипу зникло нюх, то слід вжити заходів щодо його відновлення.
  3. Алергія.

Що робити і чого не варто використовувати?

Коли недуга минає, відновлюється нюх. Якщо пацієнт користується краплями для носа, які мають властивість звуження судин, то нюх може не відновитися після спаду набряку. Також їх довге вживання може призвести до того, що організм людини до них звикне. Тоді вони не будуть надавати полегшуючий ефект, а навпаки, можуть призвести до погіршення стану. А саме, через довге вживання крапель може з ‘являтися набряк внутрішньої поверхні носа. Далі може виникнути ситуація, що розпізнавання запахів не повернеться до людини, навіть коли вона вилікується від турбуючої її недуги.

Щоб не виникло звикання організму до вживання крапель, слід потерпіти кілька днів і не користуватися ними. Щоб полегшити закладеність носа і зняти готельність, рекомендується використовувати розчин солі слабкої консистенції. Також в аптеках продаються спеціальні препарати. Вони включають до свого складу морську сіль і знімають готельність у носі.

Які симптоми говорять про те, що необхідно зробити додаткове обстеження в медичній установі?

Зустрічаються випадки, коли у пацієнта відсутні будь-які ознаки нежитю, застуди або алергії, а він не відчуває запахи. У цьому випадку необхідно записатися на прийом до невролога і перевірити органи нюху. У пацієнта можуть нормально працювати рецептори, але при цьому запахи не сприймаються. У цьому випадку порушено діяльність каналів, якими передаються сигнали в мозок. Це означає, що у людини порушена робота нервової системи. Цей стан організму може говорити про можливість виникнення в організмі таких хвороб, як розсіяний склероз або пухлина мозку, також в цю категорію можна віднести хворобу Паркінсона. У зв ‘язку з тим, що існують такі ризики, не слід затягувати з візитом до лікаря. Чим раніше буде діагностовано те чи інше захворювання, тим вища ймовірність того, що людині вдасться впоратися з хворобою.

Цукровий діабет

Крім перерахованих вище недуг людського організму, цукровий діабет також може призвести до того, що пропаде нюх людини. Якщо хворий, який страждає цією недугою, не вживає будь-яких заходів щодо стабілізації свого стану, то в його організмі постійно відбуваються стрибки рівня глюкози. Також може бути такий стан, що рівень глюкози буде мати весь час високі показники.

Такий стан пацієнта веде до того, що пошкоджуються периферичні нерви. Таким чином, порушується передача сигналу в головний мозок про запах. У цій ситуації допоможе ендокринолог. Після обстеження пацієнта він призначить схему, слідуючи якій, людина зможе стабілізувати рівень цукру в крові. Варто знати, що подібне не є гарантією того, що людина почне розрізняти запахи. Можливо, все залишиться без змін.

Шкідлива робота

Які фактори, крім захворювань, можуть стати причиною відсутності нюху у людини? Якщо діяльність або перебування людини супроводжується їдкими речовинами, то у неї можуть початися проблеми з нюхом. Справа в тому, що різкі запахи є дратівливим фактором для слизової носа. Крім цього, на нюх впливає перебування людини в пиловому приміщенні. Наприклад, простори, які наповнені деревиною або пилом з часточок металу. Дим також є найсильнішим подразником для носа.

Неправильне харчування

Від чого може зникнути нюх? Неправильне харчування також є причиною порушення розпізнавання тих чи інших запахів. Якщо людина не отримує достатньої кількості поживних елементів і вітамінів, то її нюх може перестати працювати належним чином. Брак цинку прямим чином впливає на порушення функції нюшливого процесу в людському організмі. Відомо, що в підлітковому віці часто виникає дефіцит даного елемента. Це пов ‘язано з тим, що цинк бере активну участь у виробленні статевих гормонів. Також недостатня кількість елемента в організмі може виникнути у більш старшого покоління людей. Для стабілізації кількості цього елемента в організмі слід вживати такі продукти харчування, як м ‘ясо (яловичина), печінку, боби, яйця, насіння гарбуза і соняшнику.

Також слід знати про корисну властивість вітаміну А. Він відповідає за насичення слизових оболонок вологістю. Якщо оболонка має менше зволоження, то рецептори, які в ній знаходяться, мають більш гірші умови, таким чином, погіршується нюх. Вітаміном А напитані овочі жовтого кольору, жовток і вершкове масло.

Простуда.

Буває так, що зникло нюх під час застуди. Можливо, присутній якийсь патологічний процес, який таким чином вплинув на порушення розпізнавання запахів. Нежить є однією з найпростіших причин відсутності нюху у людини. Але не варто забувати про можливі серйозні наслідки інших патологічних захворювань людини.

Втрата нюху і смакових відчуттів при нежиті

Чому зникає нюх під час нежиті? При цьому недузі внутрішня оболонка носа піддається набряку. Рецептори нюху розташовані на ній. Через набряк повітряні маси, які містять ті чи інші запахи, не мають доступу до рецепторів. Таким чином, людина перестає відчувати запах. Такий же бар ‘єр до рецепторів утворюється при більш серйозних захворюваннях. А саме, гайморит, фронтит і назальний поліп стають причиною того, що людина перестає відчувати запахи. Для точної постановки діагнозу та призначення схеми лікування слід звернутися до медичного закладу. Лікар, який займається даним напрямком, називається оториноларинголог.

Загальновідомо, що якщо людину турбують захворювання простудного характеру, то виникає риніт. У зв ‘язку з цим у людини порушується сприйняття смаку і запаху. Їжа і напої здаються йому несмачними. Пацієнт перестає сприймати їжу так, як при присутності нюшного процесу.

У носі існує зона, яка називається нюшною областю. Будова даної області має відмінні особливості від іншої слизової поверхні, яка розташована в носі. Розмір області є індивідуальною особливістю кожної людини. Саме тут розташовуються рецептори, які відповідають за сприйняття тих чи інших запахів. Потім вони передаються в мозок людини, де відбувається розпізнавання. Крім аналізу запахів, мозок займається розпізнаванням смакових відчуттів їжі, яка кладеться на мову людини при вживанні їжі. Варто сказати про те, що страви сприймаються з двох складових, а саме запаху і смаку. Коли людина переживає риніт, нюх може бути втрачено частково або повністю.

Інші причини відсутності нюху

Як говорилося вище, найпоширенішою причиною втрати нюху є нежить. Коли він з ‘являється в носі, то слизова оболонка носа набрякає. Внаслідок чого рецептори не отримують доступу до повітря, яке надходить в організм. Слизова збільшується в розмірах, вона набухає. Крім нежитю, існує ряд інших причин, які блокують розпізнавання того чи іншого запаху. До них належать:

  1. Перелом або інша деформація носової перегородки.
  2. Поліпи, які утворилися в порожнині носа.
  3. Пухлини різного роду.
  4. Вроджені патології, які перешкоджають розпізнаванню запаху. У цьому випадку лікувальні заходи можуть виявитися малоефективними. Такі патології не лікуються.

Якщо відсутність сприйняття запахів пов ‘язана з нежитем, то у людини не повинно бути будь-яких переживань з приводу відновлення даного відчуття. Як правило, нормалізація стану після хвороби призводить до відновлення нюху. За часом для цього знадобиться тиждень.

Також варто пам ‘ятати про те, що стан людини залежить від її індивідуальних особливостей. І кожен організм по-своєму переживає різні недуги. Тому деяким людям може знадобитися кілька днів на відновлення, а іншим потрібно буде кілька тижнів для того, щоб прийти в потрібну форму.

Якщо після одужання нюх не повертається до людини тривалий час, то рекомендується звернутися до лікаря. Лікар зробить необхідне обстеження і встановить причину того, чому повністю пропало нюх. Можливо, виник набряк слизової носа через алергічну реакцію. Або нюх відсутній з якоїсь іншої причини. У будь-якому випадку лікар призначить правильну схему лікування з використанням медичних препаратів. Також хворий буде перебувати під наглядом, і в разі необхідності в його лікування будуть внесені коригування.

Поліпи і хронічний нежить. Як лікувати?

Чому заклало ніс, зникло нюх, ми вже з ‘ясували. А що робити, якщо таке явище спровокували поліпи в носі? Лікуються вони за допомогою хірургічного втручання в організм людини. Поліпи також є причиною відсутності сприйняття запахів. Так як перегороджують шлях повітря до рецепторів.

Існує така недуга, як хронічний нежить. У цьому випадку існує ризик відсутності можливості повернення нюху. Але якщо захворювання знаходиться на першій стадії, то допомогти людині можна. Запущена форма захворювання важко піддається лікуванню.

Сольовий розчин

Якщо зникло нюх, лікування яке проводити? Яким способом можна повернути нюх за допомогою домашніх способів? Одним з найпростіших, але дієвих методів лікування слизової носа при риніті в домашніх умовах є сольовий розчин. Його можна приготувати в домашніх умовах. Для цього знадобиться вода і сіль. Необхідно розчинити сіль у кількості 2 грам у 200 мілілітрах теплої води. Далі слід здійснювати процедуру по полосканню носа даним засобом. Потрібно втягувати соляний розчин то однією, то іншою ніздрою почергово. Можна домогтися ефекту, щоб вода доходила до горла. У деяких випадках до розчину додається йод.

Лимонний розчин

Якщо пропало нюх, що робити? Можна використовувати якийсь цілющий розчин. Крім соляного, існує ще суміш, яку можна приготувати в домашніх умовах для лікування носа при простудних захворюваннях. Береться каструля з водою. У неї додається лимонний сік у пропорції на 200 мілілітрів води – одна ложка соку. Потім додається м ‘ятна або лавандова олія. Вода кип ‘ятиться. Далі слід дихати над гарячою водою. Буде краще, якщо пацієнт стане закривати по черзі то одну, то іншу ніздрю. Курс лікування становитиме 2 тижні.

Прополіс і оцет

Існує ще один народний засіб. Його можна використовувати для лікування носа. Ефективним засобом відновлення людського організму є прополіс. Слід змішати його з двома видами масел, а саме рослинним і вершковим. На одну частину прополісу береться три частини кожного виду олії. У цій суміші змочуються тампони. Потім вони вставляються в ніс на чверть години. Рекомендується здійснювати дану процедуру два рази на день, вранці і ввечері.

Як повернути нюх? Можна як допоміжний засіб для відновлення нюху використовувати оцет. Для проведення процедури розігрівається сковорода. На неї виливається кілька ложок оцту. Далі слід вдихати його пари. Не варто допускати попадання оцтового пари в очі.

Трав ‘яні збори і зарядка

Також ефективним методом для відновлення функції розпізнавання запахів є трав ‘яні збори. Їх можна приготувати самостійно або купити готові в аптеці. Підійдуть такі трави, як м ‘ята, майоран, ромашка, ландиш, тмін. При самостійній заготівлі трав вони спочатку висушуються, подрібнюються, а потім використовуються для заварювання настою для інгаляції. Якщо збір купується в аптеці, то він відразу ж готовий до приготування.

Крім цього, є спеціальна зарядка. Вона полягає в напрузі і ослабленні носових крил. Час, на який слід напружувати, має бути довше, ніж те, коли ніс знаходиться в розслабленому стані. Ефект від такої гімнастики настане після щоденного її застосування, по 6 повторень на день.

Зверніться до лікаря!

Також існують інші народні засоби для лікування носа і відновлення нюху. Буде краще проконсультуватися з лікарем перед їх використанням. Це необхідно зробити для того, щоб уникнути ускладнень. Справа в тому, що кожна людина індивідуальна. Робота органів і систем у кожного пацієнта має свої особливості, тому займатися самолікуванням не рекомендується. Навіть при використанні народних коштів існує ймовірність того, що можна завдати шкоди. Буде краще, якщо підходити до лікування комплексно. Тобто використовувати медичні препарати і натуральні засоби народної медицини. Як правило, при зверненні людини до медичного закладу лікар призначає комплексну схему лікування. Якщо пацієнт хоче скористатися самостійним методом оздоровлення організму, йому слід сказати про це лікуючому доктору. Лікар, виходячи зі своїх знань і керуючись проведеним обстеженням, дозволить або скаже, що не варто використовувати дане лікування.

У будь-якому випадку людині не варто легковажно ставитися до погіршення того чи іншого стану. Не варто затягувати з візитом у поліклініку. Часто буває, що люди не хочуть йти до лікаря, так як в звичайних поліклініках завжди багато народу і доводиться чекати черги для консультації з фахівцем. Якщо є можливість, то можна звернутися в приватну клініку для надання медичних послуг. Також слід знати про те, що зараз існує електронний запис до фахівців у звичайну поліклініку. Такий сервіс дуже зручний, оскільки пацієнту не потрібно йти в поліклініку за талоном або додзвонюватися до медичного закладу. Як правило, буває проблематично отримати талон до того чи іншого фахівця. Для запису онлайн людині знадобиться номер поліса. Після запису можна прийти до фахівця в призначений час і отримати медичні послуги з полісу ОМС безкоштовно.

Ув ‘язнення

Тепер ви знаєте, чому зникає нюх, причини подібного явища ми назвали. Також ми вказали, якими способами можна полегшити той чи інший стан. Органи нюху відіграють величезну роль у житті людини, і необхідно стежити за їх здоров ‘ям.

Як повернути нюх і смак при нежиті швидко і безболісно

Втрата нюху при нежиті – поширене явище. У людини зникає здатність відчувати запахи, якщо у нього повністю закладені обидві ніздрі. Жити у світі, позбавленому ароматів, не дуже-то весело, тому знати, як повернути нюх при нежиті, хотілося б усім, хто страждає від цієї недуги.

Перш чим дізнатися, як повернути нюх при нежиті, поговоримо про те, чому воно пропадає.

Знаходиться в носі слизова оболонка вкрита так званим нейроэпителием. Коли повітря потрапляє на його вії, у мозок надсилається сигнал, розпізнаваний відповідальним за це нервовим центром, як той чи інший запах.

Для повернення нюху існує багато засобів, що належать як до традиційної, так і до народної медицини. Однак, перш чим застосовувати їх, краще проконсультуватися з лікарем. Організм кожної людини унікальний, і не можна передбачити наперед, яка буде його реакція на те чи інше речовина, не викличе воно алергії.

Як повернути нюх і смак при нежиті? Насамперед, кращим рішенням буде звернення до лікаря. Тільки він зможе з’ясувати причину появи нежитю. В залежності від цього буде призначено лікування.

Для боротьби з нежиттю і його наслідками, а також для зняття набряку часто застосовуються різні судинозвужувальні препарати, такі як “Нафтизин”, “Нафазолин”, “Галазолін” та інші.

Їх закопування в ніс дає швидкий, але тимчасовий ефект. До того ж застосовувати ці засоби не слід більше п’яти днів підряд, інакше виникає звикання до них, і в подальшому вони будуть діяти гірше.

Перед вживанням крапель бажано промити носову порожнину для очищення її від слизу. Для цього можна скористатися розчином або відваром ромашки.

Інгаляції

Як швидко повернути нюх при нежиті? Один з найдієвіших способів – інгаляція. Найпростіший варіант – дихати над парою відвареної картоплі. Для інгаляцій також використовують:

  • Розчин соди. Його температура не повинна бути більше 30о, інакше сода втрачає цілющі властивості.
  • Настої трав. Для відновлення нюху краще всього підійдуть ромашка, липа, м’ята, евкаліпт, шалфей або календула. Для настою беруть одну-дві ложки (столові) сухої трави на 0,5 л окропу.
  • Ефірні масла. Їх капають кілька крапель. Використовуються масла ялиці, ялівцю, м’яти та евкаліпта.

При будь-якому способі інгаляції пар не повинен спалити слизову носа, тому окріп попередньо слід злегка остудити. Дихати над парою потрібно 10 хвилин, накривши голову тканиною. Після інгаляції краще полежати, накрившись ковдрою, і ні в якому разі не виходити на холодне повітря.

Вправи

Як повернути нюх після нежиті? Допомагають відновити його нескладні вправи. М’язи носа слід напружити на одну хвилину, а потім розслабити. Повторювати протягом десяти хвилин. Протягом дня можна виконувати 10-12 таких серій.

Крім того, добре діє масаж крил носа.

Подібні вправи корисно застосовувати і для профілактики втрати нюху.

Прогрівання

Як повернути нюх під час нежиті? Можна виконувати прогрівання носа за допомогою звичайної настільної лампи. Її слід направити в ніс, розташувавши від нього в 25-30 см. Для захисту очей при цьому необхідно скористатися темними окулярами. Тривалість сеансу повинна становити 10-15 хвилин.

Інший спосіб полягає у використанні солі, прожареною на сковорідці. Її насипають у невеличкий мішечок, злегка охолоджують і прикладають до перенісся. Для відновлення нюху таке прогрівання роблять протягом тижня 3 рази на день.

Нарешті, поширене і корисно прогрівання носа за допомогою вареного яйця. Прикладати до перенісся його слід через хустку, а тримати 6-7 хвилин.

Промивання

У вас пропало нюх? Що робити? Промивання носа може вам допомогти. Воно проводиться для зняття набряків слизової оболонки. Виконувати його можна розчином солі. Краще використовувати морську. Якщо застосовується звичайна сіль, то слід брати йодовану. Для приготування розчину інгредієнт (1/2 чайної ложки) розчиняють в 0,5 л води.

Саме промивання проводиться за допомогою шприца або спринцівки. Розчин вводять по черзі в кожну ніздрю, процедура повторюється, поки ніс не звільниться від слизу.

Ще один варіант промивання – вдихати соляний розчин так, щоб він відчувся в області гортані. Розчин для цього готується, виходячи з розрахунку чайна ложка солі на 200 мл води. До самої процедури слід підходити обережно, вдих робити не поспішаючи, а дозування солі в розчині в жодному разі не перевищувати, щоб не викликати опіку слизових.

Як повернути нюх при нежиті? Краплі, приготовлені з відвару ромашки, шавлії і м’яти, вважаються найдієвішими. Їх капають в ніс до 8 разів на день, нюх при цьому зазвичай відновлюється протягом двох діб.

Ще один засіб швидкого повернення нюху – краплі на основі соку алое. Зрізаний лист рослини залишають на холоді протягом 4-5 годин, потім розрізають на маленькі шматочки і вичавлюють сік. Капати слід по 4 рази в добу. Курс триває 2-3 дні.

Існує ще кілька ефективних складів крапель для відновлення нюху, які можна приготувати самостійно. Для їх приготування використовують:

  • Ментолове і камфорне масло, взяті в рівних пропорціях.
  • Сік буряка з додаванням меду.
  • Сік лимона.
  • Свіжий сік чистотілу, розведений водою з розрахунку крапля соку на чайну ложку води.
  • Цибульний сік (одна крапля на столову ложу води).

Ці краплі застосовують по три рази на день, протягом декількох днів, до досягнення результату.

Ватні тампони

Як повернути нюх при нежиті? Вата просочується приготованим складом і закладається по черзі в кожну ніздрю на двадцять хвилин. Цю процедуру бажано проводити перед сном. Склад готується на основі прополісу з додаванням різних інгредієнтів:

  • Прополіс з вершковим і оливковою олією (співвідношення 1:3:3).
  • Прополіс, мед і м’ятна олія (співвідношення 1:1:2).
  • Прополіс і масло, змішані як 1:2.

Компоненти розчинів з’єднують на водяній бані.

Для просочування тампонів можна використовувати також сік часнику (1 частина на 10 частин води). На носі їх тримають за 10 хвилин до трьох разів на день.

Інші способи

В якості додаткової терапії, що допомагає швидше відновити нюх, застосовують вдихання запаху полину, часнику або цибулі. Суху траву полину, часникову або цибульну лушпиння спалюють, а потім близько п’яти хвилин вдихають їх запах. Ці різко пахнуть речовини сприяють нормалізації сприйняття запахів.

Непогані результати дає також змазування носових ходів бальзамом «Зірочка».

Всередину можна приймати відвар шавлії. Готується він з двох столових ложок сухої трави на літр води. Суміш доводять до кипіння і настоюють 2-3 години. П’ють по половині склянки тричі на добу.

Самі по собі ці способи нюх не відновлять, їх використовують спільно з інгаляціями, промываниями і краплями в ніс.

Головна причина, що провокує погіршення сприйняття запахів, це набрякання і запалення слизової оболонки в носі. Запалюється вона під час застуди, при зараженні вірусами, при алергіях, нежиті, синуситі та інших хвороб носа, при яких відбувається порушення функціонування слизової.

Також недотримання інструкції до назальним засобів призводить до втрати відчуття запахів.

Як правило, якщо нюх погіршується або зникає повністю під впливом риніту, то повертається на етапі відновлення після хвороби. Важливо не забувати, що зайві нерви, паніка тільки сповільнюючи процес повернення чутливості.

Якщо ніс не заклав, але людина не відчуває запахів, то в порожнині, швидше за все, накопичилося багато слизу. Одночасно у людини порушується сон, він стає дуже дратівливим.

Після риніту повноцінне нюх повертається приблизно через тиждень. Але при несприятливих умовах впливах на організм втрата може стати хронічною – це буде наслідок перенесеної патології.

Є особливі методи того, як повернути нюх, які допоможуть хворому швидше відновити здоров’я після ГРВІ, риніту. До них відносяться:

  1. Домашні інгаляції. Класичним рецептом, який допоміг багатьом і зарекомендував себе за довгі роки реалізації, є інгаляції над вареною картоплею. Замість картоплі можна застосовувати відвари лікарських трав або воду з додаванням ефірних олій за умови відсутності алергічної реакції на них.
  2. Хорошим засобом є ватні тампони, просочені у спеціально приготованих розчинах. Це може бути рідкий мед, сік алое навпіл з водою, муміє з соняшниковою олією, вершкове масло з прополісом .
  3. Бальзам Зірочка – їм слід мазати крила носа, але не слизову.
  4. Домашні краплі – відмінний метод народної медицини. Найбільш ефективним вважається такий склад: одна частина ментолового масла, стільки ж камфорного масла. Закапувати тричі за добу по 2 краплі в ніздрю.
  5. Спосіб шокової терапії – почергове вдихання різких запахів. Це можуть бути ментолові, хвойні речовини, кава, мазь Вишневського, скипидар та інші інтенсивні яскраво виражені аромати.

Різновиди

Вирішити проблему можна досить просто. Досить – своєчасно відвідати фахівця, чітко дотримуючись встановлених їм правилами. Для нормалізації чутливості потрібно для початку розуміти, який вид захворювання розвивається.

  1. Гипосмия – погіршення здатності сприйняття запахів, яке виникає під впливом простудних захворювань, запалень слизової оболонки носа, з-за алергії або поліпів.
  2. Аносмія – повна втрата нюху, спровокована ринітом. Пропадає він під впливом запального процесу слизової носової порожнини після ГРВІ, після інфекції верхній частині шляхів дихання, під впливом розростання поліпів, пухлини. Так іноді трапляється із-за прийому деяких антибактеріальних ліків, які сильно впливають на нюх.

З-за накопичення у верхніх дихальних шляхах великого обсягу слизу, людина може скаржитися, що пропало нюх при нежиті. Соплі закупорюють носові пазухи, а з плином часу сильно загустевают. Аносмія може бути тимчасовою або хронічною.

Також порушення буває одностороннім або двостороннім, тобто виникає при сприйнятті конкретних ароматів. Втрата сприйняття запахів також може супроводжуватися сильним нездужанням, підвищенням температури. Для точного діагнозу обов’язково встановлюються причини порушення.

Як повернути нюх і смак при нежиті народними засобами?

Така проблема, як пропало нюх після нежиті, сьогодні дуже актуальна і зустрічається на практиці все частіше і частіше. Найчастіше таке питання задають собі люди, які перенесли це захворювання і не можуть повністю відновитися.

Втрата нюх – це неприємне відчуття, яке може говорити про розвиток риніту. Але як показує практика, з такою зміною організму можна швидко впоратися, якщо виконувати всі рекомендації спеціаліста. А ось в цьому випадку самолікуванням займатися не рекомендується.

Для людини природним станом є, коли він може розрізняти та відчувати запахи, в іншому випадку він відчуває дискомфорт.

Порушення нюху пов’язано з тим, що норма вийшла за рамки з-за розвитку патології. Варто відзначити, що якщо ви перестали відчувати хоч один запах, то у вашому організмі розвивається якась проблема, яку потрібно вчасно помітити і спробувати усунути.

Для того щоб відновити своє нюх, в першу чергу потрібно виявити, яке у вас спостерігається порушення. І тільки після цього можна починати лікуватися. На сьогоднішній день відомо два види розладів: це, насамперед, аносмія, коли повністю втрачається нюх при нежиті, і гипосмия, коли тільки знижується здатність відчувати запахи.

Але тим не менше це дві серйозні захворювання, які можуть викликати масу неприємностей і дискомфорт в організмі. Адже людина, не відчуваючи ніяких запахів, не може повноцінно жити і сприймати світ таким, який він є.

Найголовніше при пропажі нюху – потрібно не панікувати і спокійно поставитися до всієї ситуації і спробувати знайти причину, за якої виникла ця проблема. Якщо втрата нюху пов’язана із захворюванням, то ніяких заходів вживати не потрібно, коли хвороба пройде, все повернеться на свої місця.

Для того щоб повернути собі здатність відчувати запахи, потрібно робити інгаляції з ментолом і лимоном.

Найчастіше після п’яти процедур людина знову починає відчувати запахи. Але якщо ви впевнені, що у вас захворювання не пов’язане з застудою, то потрібно звернутися до невролога для того, щоб доктор провів комп’ютерну томографію мозку, яка і покаже, з-за чого пропало нюх.

Нежить – це таке захворювання, коли людина не відчуває запахів, часто воно супроводжується нездужанням, підвищенням температури. Основною причиною того, що у людини зникає нюх, є те, що набрякає слизова носа.

Коли у людини зникає нюх під час нежиті, то причиною цього явища можуть бути наступні фактори:

  • простудні захворювання, типу ГРЗ;
  • хронічні хвороби, пов’язані зі слизової носа;
  • вірусні інфекції, наприклад, ГРВІ або простий грип;
  • алергічні реакції;
  • запальні процеси в пазухах носа.

Можна відзначити, що втрата нежиті часто супроводжує виникнення риніту. Але такий розвиток хвороби спостерігається не завжди. І для того щоб поставити вірний діагноз, потрібно звертатися до лікаря. Але якщо нюх пропадає після нежиті, то воно відновлюється максимум за тиждень. Якщо протягом семи днів воно не повернулося, то це свідчить про більш серйозних захворюваннях.

Прірва здатність відчувати запахи може і з-за віку. У літніх людей погіршується нюх. Але цьому є свої причини, наприклад, таке явище може спостерігатися з-за того, що погіршується смакове сприйняття.

Для того щоб відновити нюх, потрібно провести кілька нескладних процедур. Для початку необхідно розм’якшити слиз з допомогою парових ванн. Також завдяки цій процедурі можна очистити легені і бронхи. Потрібно проводити дану процедуру не частіше трьох разів на день по 20 хвилин.

Якщо у вас суха шкіра, то перед процедурою необхідно змастити шкіру кремом. Для того щоб пар став ефективніше, в нього потрібно додати трави. Потрібно вдихати повітря носом, а видихати ротом. Через півгодини після проведення процедури потрібно прийняти душ, тільки не варто мочити голову. Після душу потрібно розім’яти тіло, для того щоб поліпшити кровообіг.

Для того щоб людина змогла знову відчувати всі запахи, потрібно провести декілька процедур відновлення функції слизової оболонки, а зробити це зможе тільки лікар. Відновити нюх можна як за допомогою лікарських препаратів, так і з допомогою народної медицини, тобто за бабусиними рецептами.

Але варто пам’ятати, що лікування має призначатися лікарем, часто воно складається з наступних препаратів:

Звичайно, можуть бути призначені і інші препарати, все залежить від захворювання та індивідуальних особливостей пацієнта. Всі вищеперелічені ліки є сосудосужающими засобами, які чинять ефективний вплив на нежить.

Коли пропало нюх, потрібно скористатися народною медициною, для того щоб його повернути. Народні методи хороші тим, що вони не можуть завдати шкоди організму людини, чого не сказати про лікарські препарати. Дуже часто з допомогою бабусиних порад людям вдавалося вилікуватися набагато швидше, чим після застосування ліків.

Одним з поширених способів лікування при нежиті є інгаляції. Інгаляції проводяться завдяки масел та розчинів, які засновані на окропі і природних компонентах. Дуже ефективна і поширена інгаляція на сухому пару від звареної картоплі. Напевно, у багатьох людей з цією процедурою пов’язані не найкращі спогади дитинства.

Також існує і кілька рецептом, з допомогою яких можна зробити краплі для носа в домашніх умовах. Для цього потрібні камфорне і ментолове масла в рівному співвідношенні. В кожний носовий прохід потрібно капати по три краплі тричі на добу.

Часто людям здається, що у них пропало нюх, але насправді це не завжди так. Саме тому, якщо ви не можете зрозуміти, пропало у вас або немає нюху, потрібно провести тест, про який мова буде йти нижче.

Але це ще не все, на наступному етапі цього тесту вам потрібно спробувати розрізнити запах цукру і солі. Коли і це випробування позаду, пора приступити до наступного. Необхідно перед собою покласти духи, цибулю, розчинна кава, шоколад, потушенную сірник і розчинник.

Привіт, мене звати Сергій, 29 років. У мене дуже сильний нежить, із-за чого вся їжа стала прісною, і запахів майже не відчуваю. Таблетками або народними засобами можна відновити нюх носа ?

Привіт, Сергій. Повна втрата нюху при нежиті відома як аносмія, а погіршення сприйняття смаку — як агевзія. Аромати і смакові відчуття є невід’ємною частиною нашої повсякденності, і без них життя здається сірим і нудним.

Здатність виявляти запахи являє собою процес, при якому задіяні нюхові нерви, розташовані в носі. Нервові клітини потім посилають сигнали в мозок, який виявляє та ідентифікує конкретний запах речовини.

Якщо ці нервові клітини пошкоджені або якщо ніс закладений, почуття нюху погіршується. І смак і запах є хімічними почуттями, так як смакові і нюхові рецептори відгукуються на молекулярні сигнали. І те, що ми називаємо смаком речовини, часто виявляється його запахом.

Як повернути нюх і смак при застуді і нежиті? Це питання дійсно важливе: не функціонують належним чином рецептори здатні доставити багато проблем людині. Для повернення нюху і смаку при нежиті потрібно звільнити ніс від забила його слизу.

Ваш лікуючий лікар повинен виписати відповідні назальні спреї і ліки. Як відновити нюх народними засобами? Найпростіше — прийняти гарячий душ перед сном. Пара та вологість провокують краще відходження слизу з носових ходів.

Ви можете досягти того ж ефекту, випивши гарячий чай або курячий бульйон. А ось холодних напоїв перед сном краще уникати. Вони можуть підсилити «затор» слизу в носі. Також необхідно зволожувати приміщення. Важливо знати, яка вологість повітря повинна бути в квартирі.

Один з найбезпечніших способів розблокування перевантажених пазух полягає у використанні фізіологічного розчину, склад якого гранично простий, або за допомогою пляшки з розпилювачем або спеціальної лійки з вузьким носиком, яка використовується для промивання носа.

Солона вода вимиє слиз і подразники з носових ходів. Для приготування іригаційного розчину можна використовувати літр дистильованої, стерильною або раніше кип’яченої води і морську сіль (чайну ложку).

Ось як повернути нюх і смак при нежиті за допомогою часнику: подрібніть чотири зубчики часнику і додайте в чашку киплячої води. Варіть протягом двох хвилин, додайте щіпку солі і випийте суміш, поки вона гаряча. Пийте її два рази в день, і Ваші почуття нюху і смаку найближчим часом будуть відновлені.

Існує також відсутність нюху з самого народження. Випадки зустрічаються рідко, але, на жаль, зробити щось, щоб вилікувати вроджене захворювання і повернути втрачене нюх, на цьому етапі розвитку медицини дуже складно, а часто і зовсім неможливо.

Порушення діяльності нюхових рецепторів діляться на три види— аносмию, гипосмию і какосмию. Гипосмия є тимчасовою і досить слабкої здатності розрізняти запахи, тоді як при аносмія хворий втрачає нюх повністю і більше не здатний відчувати аромати.

Таке неприємне явище, як нежить не може не проявлятися додатковими симптомами, найбільш характерним є тимчасова втрата нюху і смаку. Чому виникає такий стан і, як можна швидше одужати і повернути повноту відчуттів, розповість наша стаття.

Як повернути нюх при нежиті та основні причини його відсутності

При сильних соплях набряк поширюється на всю носову порожнину, від чого страждають і нюхові рецептори. Звужуються носові проходи, накопичується слиз, функція нервових волосків, відповідальних за нюх знижується, сигнал в мозок про розпізнанні запаху не надходить.

А оскільки нюховий центр і смакової розташовані в одній зоні мозку, то і страждають обидва відповідно. Людина раптом розуміє: «Не відчуваю запахів, не відчуваю смаку». В такому випадку причиною стає набряк, позбутися якого можна, якщо використовувати такі методи:

  1. Швидко зняти набряклість, відновити прохідність носа допоможуть судинозвужувальні краплі: Ксимилин, Називін, Отривин. Однак цей метод боротьби з нежиттю несе в собі деяку небезпеку. Названі засоби не впливають радикальним чином, тому позитивний ефект закінчується із закінченням часу дії препарату і закладеність повертається знову. Щоб відновити сприйняття, потрібна нова порція ліки. Судинозвужувальні засоби можна використовувати не більше п’яти днів, в іншому випадку розвивається зворотний ефект.
  2. Порушення нюхових відчуттів виникає частіше при бактеріальному ураженні слизової носових проходів. Повернуть втрачені функції краплі на олійній основі Піносол. Крім чиниться бактерицидної властивості вони добре зволожують слизову, не допускаючи пересихання. Боротися з соплями, впливаючи на причину, допомагає лікування Протарголом. Ці препарати не володіють ефектом суживания судин, їх дію здатне повністю відновлювати аналізатори запаху.
  3. Хорошою альтернативою стає промивання носа сольовими розчинами: Аквамаріс, Хьюмер, Физиомер, Салін. Знімаючи набряк, ці препарати сприяють швидкому усуненню неприємного симптому і повертають можливість розпізнавати запахи, відповідно і смак.
  4. Як відновити рецептори без застосування ліків? Кварцування ультрафіолетовою лампою зменшує запальний процес, знижує кількість слизу, усуває набряк.
  5. В домашніх умовах швидко зняти набряк допоможе інгаляція з бальзамом «Зірочка». В гарячій воді розчиняють приблизно 2 мм засоби і вдихають носом вихідний пар протягом 10 хвилин.

Швидко повернути втрачені функції з допомогою судинозвужувальних крапель не вийде, оскільки зона їх дії обмежується носовою порожниною і лікуванням нежитю. При синуситах більш ефективними будуть такі заходи:

  1. Промивання носа за допомогою системи проти соплів Долфін. Процедура проводиться самостійно вдома, дотримуючись докладної інструкції, прикладеної до препарату. Крім того, замість розчину морської солі можна використовувати лікарські засоби, антисептики: Мірамістин, Хлоргексидин, Фурацилін.
  2. Можна також скористатися процедурою під назвою зозуля. Вона проводиться в умовах мед. установи і є, по суті, тим же самим промивання носових пазух, тільки більш якісно і професійно. Позитивний ефект спостерігається вже після 2-3 сеансу.
  3. Для зняття запалення і неприємних проявів лікуючий лікар часто призначає назальні краплі та спреї з вмістом антибіотиків: Изофра, Полидекса. Усунути набряк і відновити втрачені нюхові здібності може засіб на основі лікарських трав Синупрет.
  4. Немедикаментозна терапія передбачає призначення фізіопроцедур.
  • УВЧ – глибоке прогрівання: знімає запалення, зменшує набряк, повертає зниклий смак і можливість розрізняти запахи.
  • Електрофорез в ніс призначається як при синуситах, так і при тривалому бактеріальному нежиті.

Риніт – одне з перших проявів алергії. Втрата нюху виникає внаслідок сильного набряку носових проходів, що, звичайно, не може не позначитися на смакових відчуттях. Незважаючи на те, що такий вид алергії носить не запальний характер, відновлення втрачених функцій займає кілька днів. При впевненості в алергічному характер нежитю лікування слід починати відразу ж:

  1. Повернуть вільне дихання промивання сольовим розчином. Він видалить шкідливі частинки, зволожує слизову оболонку, усуне набряклість.
  2. Якщо почали пропадати нюхові рецептори, підключають терапію медикаментозними засобами. Добре підходять комплексні краплі Виброцил, які мають звужуються судини і протиалергічну дію. Їх призначають як дорослим, так і дітям. Нормалізувати дихання допоможе також гормональний препарат місцевої дії Назонекс, він призначається при важких випадках, що супроводжуються нежитем, набряком, порушенням функціонування органів нюху.
  3. Втрачені відчуття відновлять антигістамінні ліки: Зіртек, Телфаст,Еріус.
  • Традиційні методи
  • Причини і лікування

При прояві однієї з найпоширеніших недуг верхніх дихальних шляхів — нежиті — в основі завжди лежить гостре запалення слизових тканин носа і нервово-рефлекторний механізм вдиху-видиху.

Крім того, варто пам’ятати, що гострий нежить зачіпає обидві половини перегородки одночасно, що може призвести до повної або часткової втрати нюху.

Щоб його відновити в найкоротші терміни важливо знати стандартні варіації цього порушення. Головним чином, це допоможе точно визначитися з методами лікування та суттєво прискорити процес одужання і дозволить зрозуміти, як повернути нюх при нежиті швидше.

Зараз класифікація відштовхується від двох видів розлади:

  • гипосмия — зниження можливості відчути аромати;
  • аносмія — абсолютна втрата нюхової функції організму під час нежитю.

Вищеописані хвороби викликають безліч неприємних відчуттів, а у разі, коли ви не можете відчувати запахи чи сприймаєте їх у спотвореному вигляді, в свою чергу, сильно впливає на здатність сприйняття навколишнього світу і погіршує якість життя. Тим більше, що основна причина у більшості пацієнтів досить проста — набряк слизової.

У даній ситуації важливо правильно встановити причину виникнення набряклості, щоб у найкоротші терміни усунути проблему. В результаті проникнення частинок повітря до рецепторів нюху ускладнюється скупчилися соплів.

Перш чим вирішити як повернути нюх при нежиті, слід визначитися з причиною:

  • Вірус . Зазвичай у другу фазу нежитю нагадує про себе зараження, коли свербіж ніздрів і постійне чхання змінюються частими рідкими виділеннями різного кольору та закладеністю.
  • Гайморит чи риніт . У випадку, якщо через тиждень після застуди помітно погіршилося здоров’я, підскочила температура, пропало нюх і смак, з’явився головний біль, то, швидше за все, захворювання перейшло в ускладнену форму.
  • Зловживання назальними препаратами . Як відомо, судинозвужувальні препарати (Коларгол і Протаргол) потрібно використовувати не частіше, чим через 5 годин між прийомами та не більше 3-4 разів за добу. Також уникайте різких подразників в плані продуктів — навіть таких цілющих, як цибуля або часник.
  • Алергічна реакція . Внаслідок виникнення набряку і рясних виділень з носа, алергічний нежить також може призвести до втрати нюху. Для вирішення проблеми необхідно ізолювати алерген і прийняти антигістамінні медикаменти.
  • Порушення гормонального фону . Важливо не панікувати, коли нюх при нежиті швидко зникло в делікатному становищі (наприклад, при вагітності, місячних, після прийому оральних контрацептивів) в такому випадку повернути його не проблематично — це цілком зрозуміла реакція організму на лікування. Але гормональні зрушення з часом прийдуть в норму і проблеми з носом також зійдуть нанівець.
  • Анатомія . Черговою причиною втрати можливості розрізняти запахи є зміни в порожнині носа, що супроводжуються виділеннями, поліпи або аденоїди, суттєві викривлення перегородки і пухлина — перераховані недоліки треба виправляти операційним шляхом.
  • Отрути і хімікати . Згідно з відгуків на форумі, аносмія або абсолютна втрата нюху може йти нерозривно з нежиттю, а може і зовсім не позначатися на самопочутті пацієнта. Навіть активні і пасивні курці скаржаться, що у них виникають серйозні неприємності і ризик повністю вивести з ладу рецептори. Тим більше, що відновити їх початкові функції у звичайній ситуації практично нереально.

Не намагайтеся відразу йти в аптеку для придбання відповідних ліків, не порадившись заздалегідь з лікарем з приводу персонального курсу. Варто пам’ятати, що помилково обрана профілактика загрожує спровокувати появу набряку, проблем з мозком і погіршити перебіг хвороби.

Прогрівання. Не секрет, що, якщо після нежиті пропало нюх, повернути його вийде за рахунок настільної лампи. Щоб випробувати особисто даний підхід, сядьте на відстані 20-25 см від джерела світла і направте потік світла так, щоб він потрапляв всередину носа.

Інгаляції. Відомі засоби, начебто інгаляції картоплею або розчиненої в окропі соді, йдуть практично паралельно з різноманітними ефірними маслами (м’яти, евкаліпта, апельсина, ялиці або ялівцю) або порошками для розчинів.

Усього кілька крапель у воду і ви отримаєте ідеальні лікувальні пари — вони протипоказані вагітним. Якщо після нежиті пропало нюх, не зайвим буде після домашньої процедури закутатися в теплу ковдру і не виходити на вулицю як мінімум протягом години.

Прикладання монет. Нанесіть на невелику монету (мідну) трохи меду і додайте свій імпровізований пластир на 30 хвилин до перенісся, зафіксуйте. Щоб закріпити підсумок нюхового лікування, повторюйте такий підхід кожен день.

Способи відновлення чутливості

На щастя, втрата нюху, навіть через кілька років, лікується. Робити це можна різними способами, кращий варіант – це комбіноване лікування. При призначенні медикаментів лікарем, найкраще поєднати лікування з народною медициною.

  • Невелика і легка вправа. Його корисно робити для відновлення нюху і для профілактики нежитю: протягом тижня (мінімум) потрібно поперемінно напружувати і розслабляти ніс (тримати його в такому положенні близько хвилини).
  • Найвідоміший спосіб — промивання носа солоною -бажано з морською сіллю водою. Нюх відновиться швидко та порівняно безболісно, також ця процедура допоможе при профілактики нежитю. Так як все геніальне, як відомо, просто і робити промивання носа можна без особливих навиків. Неприємні відчуття, які будуть супроводжувати спочатку, пройдуть швидко, залишивши після себе лише найприємніше – одужання. Такі промивання не тільки допоможуть впоратися з недугою, але і зміцнять імунну систему і піднімуть життєвий тонус на довгі роки. Про безпеку процедури з відновлення нюху можна не турбуватися, так як її рекомендують робити навіть маленьким дітям і вагітним. Рецепт досить простий і лаконічний: необхідно змішати 250 мл теплої (не гарячої) води з дрібкою солі (досить небагато, на кінчику ножа). Затуливши праву ніздрю вказівним пальцем лівої потрібно постаратися обережно втягнути воду так, щоб відчути її біля самої гортані. Потім необхідно проробити те ж саме з правою ніздрею. Для більш сильного ефекту можна використовувати не звичайну, а морську воду, або просто додати у воду кілька крапель йоду (на 250 мл води близько чайної ложки солі і 7-8 крапель йоду) .
  • Для того щоб пропав нежить і повернулося вільне дихання, можна закип’ятити стакан води (обов’язково в емальованій чаші або каструлі), додати пару ч. л. натурального соку лимона і кілька крапель м’ятного або лавандового ефірного масла. Глибоко дихати над цією рідиною кожною ніздрею окремо. Провести не менше 10 таких процедур.
  • А також для відновлення діяльності нюхових рецепторів можна використовувати сік цикламена або сік лимона. З їх допомогою можна непогано зміцнити імунну систему людини. Варіанти використання два: робити домашні краплі, змішавши сік цикламена або лимона з водою кімнатної температури (1:1) і прокапати ніс, або просто втирати чистий сік в носові пазухи.
  • Масло ментолу або ялівцю також хороший засіб якщо пропала здатність розрізняти запахи. Можна закапати буквально 3-4 краплі і втерти олію в віскі і крила носа. Така процедура розширить і очистить судини.
  • Особливим лікувальним дією володіє прополіс і прості ліки, приготовані з нього в домашніх умовах. Змішати 1 ч. л. прополісу, 3 ч. л. рослинного і 3 ч. л. вершкового масла (попередньо розтопленого). Приготувати однорідну масу і рясно змочити в ній ватні або марлеві тампони. Цими тампонами потрібно закласти ніздрі, залишивши на 15-20 хвилин. Процедуру потрібно проводити 2 рази на добу – вранці і перед сном.
  • Гарячі випари оцту також підійдуть у вирішенні проблеми. Необхідно влити на розпечену ємність кілька ложок звичайного столового оцту і обережно (уникаючи попадання пари в очі), зробити кілька вдихів.
  • Чудовими лікувальними властивостями володіє сік з молодих листочків буряків (близько 100г) і чайної ложки бажано свіжого меду.
  • Допомогти відновленню нюху може порошок, зроблений з ароматних лікарських трав. У хід можуть піти як квіти, так і листя майорану, ромашки, конвалії, липи, хвої, кмину і м’яти. Трави необхідно добре промити і висушити, після чого розтерти в порошок, який потрібно вдихати.
  • З цього ж запашного порошку можна робити розчин для інгаляцій. Знадобиться залити парою склянок окропу 2 – 3 ст. л сухої трав’яної суміші і прокип’ятити протягом декількох хвилин. Інгаляції проводити як зазвичай – дихати над каструлею із запашною парою протягом 20 – 25 хвилин. Тривалість лікування – не більше тижня.
  • Дуже корисним, але трохи жорстким засобом, може виявитися і сік чистотілу . Капати треба по 3 рази в кожну ніздрю по одній краплі.
  • Капустяний сік володіє практично такими ж лікувальними властивостями, але при цьому менш небезпечний.
  • Можна використовувати сік часнику або цибулі для закапування носа. Робити ліки дуже просто. Розбавити свіжовичавлений сік часнику потрібно в пропорції 1:20, цибульний сік 1:50. Якщо немає алергії, то можна додати в сік пару крапель свіжого меду.
  • Молоко з шавлією буде дуже корисно для лікування синуситу (нежиті та застуди), яке часто стає причиною втрати нюху, і для імунної системи в цілому. У склянку молока потрібно додати столову ложку попередньо висушеного шавлії і підігріти (не кип’ятити).
  • Зменшить нежить при застуді і відновить нюх наступна процедура яку можна легко провести в домашніх умовах. Кисті рук треба потримати в гарячій воді (40-42 градуси) не менше 15 хвилин. Як тільки вода остигає необхідно додати гарячу.
  • Для якнайшвидшого відновлення роботи нюхових рецепторів у будь-який час доби можна включати аромалампи з пряними ефірними маслами, які при випаровуванні благотворно впливають на носоглотку і бажаний результат не змусить себе довго чекати.
  • Масаж з аромамаслами перенісся, рук, ніг і навіть спини також допоможуть досягти якнайшвидшого одужання і відновлення нюху, так як масла мають приємне властивість швидко проникати в кров через шкіру. При легкому масажі перенісся подушечками пальців, змоченими в ефірній олії ялівцю сприятливу дію виявляється в безпосередній близькості до хворого місця.

Якщо вибір припав на медикаментозне лікування, то, звичайно, в першу чергу слід порадитися з лікарем. Слід зауважити, що часто саме медикаментозне лікування є причиною систематичної втрати нюху, тому до цього способу слід ставитися з особливою обережністю і не перестаратися.

Слизова оболонка носа дуже чутлива, і при тривалому застосуванні препаратів з судинозвужувальною дією, може повністю або частково пропадати нюх. Відбувається це через порушення живлення цієї самої слизової оболонки.

У такому випадку лікарі рекомендують негайно припинити використання крапель для якнайшвидшого відновлення нюху. Якщо втрата нюху сталася в результаті риніту або синуситу (нежиті) бактеріального походження, лікар зазвичай призначає лікування з застосуванням препаратів наступного напрямки:

  • препарати, спрямовані на протизапальну і антибактеріальну дію
  • протиалергічні препарати (допомагає швидко позбутися від набряку слизової і як мінімум нормалізувати дихання і повернути втрачене нюх)

Якщо розлад нюху спровоковано риніту алергічного походження, медик, як правило, призначає наступне лікування:

  • антигістамінні препарати
  • кортикостероїди (надають сильну протизапальну дію на людський організм)

Найбільш складний випадок розлади нюху — різні злоякісні пухлини, поліпи, у разі виявлення яких проводиться обов’язкове хірургічне втручання, а іноді і хіміотерапія і променева опромінення, так як повернути нюх і врятувати життя – головна мета.

Захворювання ринітом може стати причиною втрати нюху. Зазвичай смакові відчуття і чутливість до запахів повертаються на другу добу після зняття гострого синдрому, однак якщо нюх не відновлюється протягом тижня після лікування риніту, необхідно звернутися до ЛОР-фахівця. Лікар зможе визначити чи є це повною втратою нюху або лише тимчасовою.

Інструкція

  1. Основною причиною відсутності нюху є набряк слизової оболонки порожнини носа. При ураженні обох ніздрів, настає повна нечутливість до запахів. Набряк може бути наслідком алергічної реакції, ГРЗ, вірусної інфекції, захворювання гайморитом. Провівши обстеження хворого, лікар призначає лікування. Воно може бути медикаментозне (із застосуванням антибіотиків) або фізіотерапевтичне.
  2. Поряд з медикаментозними препаратами можна застосовувати народні засоби, які допомагають зняти набряк і пробивають закладеність носа. Самий доступний в домашніх умовах спосіб лікування – це інгаляція, тобто вдихання гарячого пара. Інгаляція проводиться над ємністю, яка наповнена гарячою водою з додаванням різних ефірних масел. Голову нахиляють над ємністю, вкривають рушником і, поперемінно затискаючи одну ніздрю, інший вдихають цілющий пар. З ефірних олій для цієї мети використовують олію лаванди, евкаліпта, ментолове масло і масло ялиці. Кілька крапель одного з цих масел потрібно капнути в півлітра води, воду поставити нагріватися, але не доводити її до кипіння. Знявши ємність з вогню, можна почати процедуру. Інгаляцію проводять один раз на день протягом десяти днів.
  3. Допомагає і суха інгаляція. Це коли на суху серветку капають кілька крапель ефірного масла, наприклад олії базиліка, а серветку кладуть на подушку. Уві сні людина активно вдихає маслянисті пари.
  4. Добре допомагає вдихання диму від палаючого лушпиння цибулі та часнику. Метод простий: лушпиння підпалити і вдихати дим на відстані не ближче півметра. Обов’язково використовувати марлеву пов’язку.
  5. Ні в якому разі не слід застосовувати спосіб закапування в ніс чистого часникового або цибульного соків. При такому радикальному лікуванні можна викликати опік слизової оболонки. Це буде особливо болісно, якщо врахувати, що слизова оболонка пазух носа і так збуджена.
  6. З народних засобів, які закопують безпосередньо в ніс, добре допомагають краплі, приготовлені в домашніх умовах. Для приготування беруть ментолове і камфорне масло в рівних частинах і закопують отриману суміш три рази в день по дві-три краплі в кожну ніздрю. Можливо також змазування на ніч порожнини носа ментоловим маслом. Це полегшить дихання хворому вночі.
  7. Важливим правилом відновлення нюху є і спокій рецепторів, тому нерідко прописують спеціальні тампони в ніс, які купірують всілякі запахи, такими користуються ще дегустатори. Варто засіб дорого, та й можна знайти не в кожній російській аптеці, однак вони виправдовують власну вартість.

Правила полегшення дихання

Самими простими, але від цього не менш ефективними способами полегшення дихання носом і того, як повернути нюх і смак при нежиті, є:

  1. Прийняття гарячого душу на ніч. Пар очищає носові проходи від застиглої слизу, стає легше дихати, поліпшується самопочуття. Головне-тепло одягтися після розпарювання, особливо якщо вдома прохолодно.
  2. Підтримання вологості на рівні 60-65%. Цього можна досягти за допомогою сучасних пристроїв – зволожувачів.
  3. Рясне питво – воно повинно бути теплим, добре підійде чай з лимоном або варенням за умови відсутності температури, також в раціон можна включити пісний бульйон на курці.

Профілактичні заходи

Незважаючи на поступовий процес відновлення чутливості після хвороби, не слід доводити до проблеми. Профілактика грає найважливішу роль, у зв’язку з чим про її заходи повинен знати кожен свідомий громадянин, який стежить за власним здоров’ям. До способів попередження втрати чутливості до запахів відносяться:

  1. Запобігання тривалих переохолоджень.
  2. Вже перші симптоми простудних патологій необхідно лікувати за допомогою рясного пиття і промивання носової порожнини.
  3. Перед початком лікування потрібно упевнитися, що немає гіперчутливості по відношенню до вибраних ліків.
  4. Намагатися не контактувати з застудженими людьми, не відвідувати масові скупчення народу під час сезонних спалахів захворюваності.
  5. Проводити своєчасне лікування застуди та інших патологій, які супроводжуються нежитем, а також будь-яких форм загострення алергії.

Коли людина вже відчуває перші симптоми ураження організму простудним захворюванням, потрібно своєчасно вжити заходів. Так, патологія не буде прогресувати. Приміром, коли звичні насичені аромати втрачають свою силу, риніт заважає спати вночі – це привід замислитися про необхідність організації терапії та відвідування лікаря.

Про автора

admin administrator