Чому у клематису чорніють кінчики листя

Авторadmin

Чому у клематису чорніють кінчики листя

Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин?

7 квітня 2019, 16:48 | Сад та город Спробуємо розібратися, чому висихають кінчики листя і як не дати маленькій проблемі перетворитися на великі клопоти.

  • полив неякісною водою, особливо жорсткою і не відстояною (сухі кінчики в такому випадку – опіки від солей);
  • порушення комфортної вологості субстрату в ємності – занадто інтенсивне перезволоження або тривала посуха;
  • поширення шкідників, пригнічений стан зараженої рослини;
  • неправильні підживлення – недолік або надлишок добрив;
  • попадання на рослину прямих полуденних променів або занадто яскраве освітлення для культур, що віддають перевагу притіненню;
  • надто спекотні умови, підвищені температури повітря (особливо під час зимівлі);
  • повне заповнення вільного грунту кореневищем.

І щоб точно діагностувати причину, необхідно відповідально підійти до процесу оцінки стану рослини, в якій краще рухатися від зворотного, методом виключення:

  1. Уважно огляньте рослину, особливо пагони і нижню сторону листя на сліди шкідників та інших ознак пригнобленого зростання.
  2. Перевірте, чи не є ємність занадто тісною.
  3. Визначте вологість субстрату, ступінь висихання між процедурами. Якщо вам важко провести оцінку просто «на дотик», купіть спеціальні індикатори в квітковому магазині, які покажуть, наскільки просихає грунт.
  4. Проаналізуйте графік підживлень і порівняйте його з рекомендованим для конкретної рослини. У цитрусових, приміром, сохнуть кінчики зазвичай при нестачі заліза. А у більшості нецвітущих культур занадто часті підгодівлі можуть викликати серйозні порушення в розвитку, в тому числі на початковій стадії проявляються у висихаючих кінчиках.
  5. Проаналізуйте якість води. Якщо ви використовуєте проточну воду з-під крана, то це найбільш вірогідна причина висихання листя: у ній містяться домішки фтору і хлору, солі та інші малоприємні важкі речовини, які призводять до порушення характеристик грунту і змінюють її баланс.
  6. Визначте вологість повітря, його сухість і комфортність для вологолюбних видів.

Відхилення по одному пункту дозволить виявити основну причину висихання кінчиків листя, по 2 і більше – буде свідчити про потреби комплексних заходів.

Як вирішити проблему з сухими кінчиками листя?

Загальні гігієнічні заходи

Незалежно від результатів оцінки причин, насамперед зробіть загальні гігієнічні заходи:

  1. Почніть зі зняття ризику зараження грунту, усунення відкладення солей: зніміть з поверхні субстрату білий наліт, замініть поверхневий шар ґрунту.
  2. Обов’язково очистіть листя рослини від пилу.
  3. Спробуйте змінити вологість повітря, поставивши поруч ємність з водою або зволожувачі.

Ці заходи потрібно зробити незалежно від того, чи вдалося знайти причину і якою вона була. Адже навіть якщо рослина заражене шкідниками, підвищення вологості послужить заходом профілактики.

Але є у 2 і 3-го кроку й свої винятки:

  • очевидне перезволоження субстрату, що призвело до загнивання пагонів, під час якого очищення листя проводити можна, але от вологість повітря краще не підвищувати до просихання ґрунту;
  • якщо проблема проявляється на рослинах з опушеними листами, які не можна очистити від пилу класичними методами, то від чищення краще відмовитися.

Другий важливий крок також загальний – індивідуальний догляд. Кімнатні рослини-всі різні, і турбота їм також потрібна далеко не однакова. Не можна підливати з однаковою частотою орхідеї, хлорофітум і кактуси. Кожна рослина має отримати саме той догляд (і ті умови), які потрібні саме йому. Перевірте свою стратегію догляду і переконайтеся, що ви дотримуєтеся цього принципу. Якщо ні – знову будувати програму догляду, вивчивши інформацію про кожну рослину.

Подальші заходи залежать безпосередньо від причини висихання кінчиків листя.

Якщо кінчики листя сохнуть через сухе повітря

Проблему з сухим повітрям можна вирішити стандартними методами:

  • обприскуваннями (не підходить для квітучих рослин і опушених листочків);
  • установкою спеціальних приладів-зволожувачів;
  • установкою піддонів або підносів з вологими галькою, мохом, керамзитом, на які ставлять горщик з рослиною так, щоб дно не доторкалося води;
  • розміщенням рослин у квіткових вітринах.

Якщо кінчики листя сохнуть через якість води

Якщо засихання кінчиків листків у вашої рослини викликала якість води, відразу ж внесіть зміни у звичну схему поливу:

  1. перевірте, якою водою рекомендують поливати вашу рослина;
  2. відмовтеся від використання проточної води, дайте їй відстоятися щонайменше 24 години (а краще і кілька днів) в ємностях, після чого акуратно відцідіть;
  3. замініть водопровідну воду на дощову, талу, кип’ячену.

Якщо кінчики листя сохнуть через неправильний полив

Якщо причина проблеми криється в неправильному режимі поливу і порушення комфортної вологості субстрату, дії повинні бути іншими:

  1. Дізнайтеся про базові переваги рослини (сьогодні для більшості видів рекомендації «убогий або рясний полив» давно змінилися на більш точні вказівки).
  2. При перезволоженні, яке вже призвело до процесу загнивання і порушення повітропроникності грунту, оцініть якість дренажу і зливного отвору. Якщо з ними усе гаразд, дайте субстрату просохнути майже повністю перед наступною процедурою і відкладіть полив. Якщо проблема в маленькому зливному отворі, відсутності дренажу, приступайте до екстреної пересадки рослин.
  3. Подумайте про можливості придбання горщиків з автополиву, які назавжди позбавлять вас від клопоту з індивідуальним підбором частоти процедур.

Якщо кінчики листя сохнуть через шкідників

Якщо рослина заражене шкідниками, починайте комплексну боротьбу:

  1. ізолюйте рослину від інших кімнатних культур, щоб не допустити поширення шкідників;
  2. обмийте листя мильним розчином;
  3. підвищіть вологість повітря;
  4. почніть використовувати спеціальні інсектициди (асортимент препаратів як біологічного типу, так і з суто хімічним складом ви зможете оцінити в найближчій квітковій крамниці або садовому центрі);
  5. при пересадці рослини ємність ретельно обробіть і дезінфікуйте;
  6. підсильте заходи профілактики для інших рослин у колекції.

Якщо кінчики листя сохнуть через порушення умов утримання

Якщо причиною всихання кінчиків листя стали порушення освітлення, температури, режим підгодівлі, то умови потрібно повернути до комфортних для конкретного виду і сорту рослин.

При явних ознаках того, що рослині тісно в його ємності, проведіть екстрену пересадку. Її проводять, якщо надлишок поживних речовин не можна виправити простим скороченням підживлень.

Чорніє листя і коріння орхідеї: чому це відбувається, і як запобігти?

Кожен квітникар хоче мати в своїй власності квітучу орхідею з красивими, блискучими, яскраво-зеленим листям. Але виростити квітку справа не з простих.

Це дуже примхливий вид флори, який вимагає певного догляду, інакше орхідея почне марніти.

Часто рослина долають відмінність хвороби і шкідники. І квітка починає чорніти.

Що це таке і як виглядає?

Почорніння листя орхідеї відбувається по-різному. Все буде залежати від того, яка причина привела до такого стану. Лист чорніє повністю або частково. До додаткових ознак належать:

  • Некротичні зміни по всій листової пластини або її частини.
  • плями мають різний розмір і колір (від коричневого до сірого).
  • Плями швидко темніють і мають водянисте вміст.
  • Листя можуть чорніти у свого заснування, що призводить до подальшого їх обпаданню.
  • Поверхня листа покривається чорним нальотом, при цьому втрачає свою пружність і стає пухкої.
  • Поверхня листа може бути забарвлена ​​в бурий колір, в подальшому на ній з`являються чорні крапки.
  • Чорніють прожилки і кінчики листя.
  • Спочатку виникають різного розміру чорні точки, які з часом зливаються в одну пляму.

Найчастіше всі ці ознаки супроводжуються зупинкою росту орхідей і відсутністю у них цвітіння. Тому завжди потрібно оглядати своє улюблене рослина і в разі підозрілих проявів терміново починати реанімування квітки.

важливо! Якщо листя орхідеї стали вологими і на них з`явилися ознаки гниття, це означає, що хворобливий процес вже торкнувся коріння рослини. Тому в цьому випадку потрібно починати лікування з Конєва системи квітки.

Дізнатися більше про види, причини появи і профілактиці депігментації листя, квітів і коренів орхідей, можна в цієї статті.

Ознакою чого є?

Як правило, листя чорніють у домашній орхідеї через похибки в догляді. Але якщо квітникар робить все за правилами, то причиною можуть бути різні захворювання.

Детально про те, які хвороби листя зустрічаються у орхідей, як їх ознаки виглядають на фото і чому не можна відтягувати лікування, читайте тут.

септоріоз

Призводять до хвороби мікроорганізми Septoriaselenophomoides. Спочатку на листках з`являються мокрі темні плями, які потім підсихають і залишають після себе почорніння. Згодом вони жовтіють і зливаються в єдине велике пляма. Після всіх цих процесів листя починає опадати. Даному захворюванню найчастіше схильні до наступні види орхідей: Цимбідіуми, онцидіуми, Каттлеі.

Плямистість (чорна або бактеріальна)

Розвивається хвороба через вірусів, в результаті на листках з`являються темні або чорні точки (іноді лінії). Захворювання вважається заразним і швидко поширюється далі. Тому пошкоджені листя відразу видаляються, щоб вірус не проник в кореневу систему.

мозаїка

Це також вірусна хвороба, якої в більшість своєму страждають Цимбідіуми. На листі спочатку з`являються темні плями, на місці яких потім утворюється дірка. Розвивається Мозаїка на тлі механічного пошкодження квітки. Переносниками є комахи.

фузаріоз

Збудники хвороби – гриби з роду Fusarium. Спочатку на аркуші утворюються пухирчасті плями чорного кольору, потім листя починає кришитися і обсипатися. Хвороба може виникнути через надмірну вологість, переохолодження або засолення грунту.

Чому це відбувається?

Крім хвороб, причин почорніння орхідей безліч, починаючи від неправильного поливу і закінчуючи інфекціями. Листя чорніють повністю або частково через похибки в догляді або наступних помилок у створенні умов утримання орхідей:

  • Якщо в приміщенні дуже сухе або, навпаки, вологе повітря.
  • Часті або рідкісні поливи, які не відповідають визначеним сезону (як врятувати орхідею, яка постраждала від затоки?).
  • Якщо присутня висока температура повітря, частіше це +30 і вище.
  • Низькі температури також негативно впливають на квітку. Йому може пошкодити температура від +18 і нижче.
  • Якщо квітка був пошкоджений кліщем. Зазвичай виявити такі пошкодження на листі можна відразу.

Якщо поставити горщик з орхідеєю в безпосередній близькості до обігрівача, то результатом може стати теплової опік. Такі плями на листі бувають бурими або чорними з різнобарвною окантовкою. Виглядає теплової опік так само, як і сонячний. Зазвичай це темні плями з жовтим контуром.

Наслідки для квітів

Якщо не зупинити процес почорніння орхідеї на ранньому його етапі, то рослина може загинути. Згодом ця обставина призводить до гниття квітки. Чорні точки перекидаються на самі квіти і стебло. Що робити, якщо стовбур, коріння і листя квітки стають чорного кольору? Якщо це відбувається на пізніх стадіях хвороби, то всі реанімаційні дії бувають безглузді (більше про те, як врятувати орхідею без коренів, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся як реанімувати квітка, якщо відсутня коренева система і листя).

Що робити: покрокова інструкція


Якщо з`явилися чорні точки

Вони можуть свідчити про вірусної, грибкової або бактеріальної інфекції у рослини. Найпоширенішою хворобою є чорна плямистість. Щоб врятувати орхідею, необхідно зробити наступні дії:

  1. Ізоляція хворого квітки.
  2. Видалення пошкоджених ділянок.
  3. Дезінфекція зрізів антисептичним розчином.
  4. Обробка рослини розчином фунгіциду або його аналогами.

Почорніли листя або їх кінчики

Причина такого стану листя найчастіше криється в неправильному догляді. Наприклад, негативно впливає на квітку наявність протягів в приміщенні, сухе повітря, переохолодження або перегодовування добривами. Заходи реанімації:

  1. Відновлення нормальної температури і вологості повітря в приміщенні.
  2. Пошкоджені листя повинні бути зрізані.
  3. Встановлення орхідеї в приміщення, де немає протягів, але є гарне провітрювання.
  4. Скорочення мінеральних добрив.

Довідка. Щоб орхідея не хворіла і була квітучою, необхідно створити їй умови, максимально наближені до природних.

потемніли коріння

Чорніють часто повітряні коріння. Розглянемо, від чого це відбувається з корінням, адже лікування їх буде залежати від причини почорніння. Наприклад, якщо трапився кореневої опік, то квітка вже не підлягає відновленню. Якщо ж причиною стало підвищене накопичення солей в грунті, то орхідеї в цьому випадку можна допомогти:

  1. Квітка перш промивається в проточній воді протягом 5-10 хвилин.
  2. Ділянки з ушкодженнями в області коренів видаляються.
  3. Місце зрізів обробляється потовчений активованим вугіллям.
  4. Якщо потрібно, проводиться повна заміна ґрунту.

Коли лікування орхідеї буде завершено, її залишають на карантині мінімум на 2 тижні.

Профілактика повернення хвороби

Щоб хвороба не повернулася знову, необхідно дотримуватися заходів профілактики. Вони полягають в правильному догляді за рослиною:

  1. Субстрат горщика не повинен охолоджуватися. Тому необхідно контролювати температуру повітря в приміщенні, не ставити горщик на холодне підвіконня і стежити, щоб волога швидко не випаровувалася.
  2. Частота поливу повинна залежати від рівня освітленості квітки: чим яскравіше світло, тим частіше потрібно поливати орхідею. Більшість квіток даного виду – епіфіти. Це означає, що їх повітряні корені можуть отримувати вологу з повітря. Потрібно стежити, щоб не було застою води в горщику, були відсутні протяги, але при цьому було регулярне провітрювання.
  3. Неякісний субстрат може привести до загибелі рослини, тому стежити за цим необхідно з особливою ретельністю. Так, наявність торфу і пінопласту в грунті не повинно бути вище 20%. Інакше, при спробі знищити хворобливі мікроорганізми, разом з ними можуть загинути і корисні бактерії, так як торф і пінопласт у великій кількості діють згубно.

Слід пам`ятати про те, що чим краще імунітет у рослини, тим воно менше схильне різним захворювань. А це повністю залежить від правильного догляду. Якщо будуть створені оптимальні умови для вирощування орхідей, то і хвороби їм не будуть страшні.

Відео по темі

Пропонуємо переглянути відео про те, як врятувати орхідею з чорніють корінням:

У адениума жовтіють і сохнуть кінчики листя, причини хвороб пустельній троянди і лікування

Адениум – прекрасна рослина, що прийшло до нас з Південно-Західної і Східної Африки.

Пляшкова форма стебла і яскраві квіти прикрасять будь-який інтер`єр і стануть чудовим доповненням до домашньої оранжереї, повністю виправдовуючи своє друге ім`я – Роза пустель.

Незважаючи на походження, догляд за Аденіум не відрізняється особливою складністю: кімнатна температура (Взимку від 10, влітку від 25 градусів), хороше сонячне освітлення, регулярний полив і періодичне обприскування.

Але навіть при правильному догляді «Роза пустель» і Адениум огрядний може піддатися хвороби або нападу шкідників.

хвороби адениума

Так як адениума досить стійкий до хвороб, зміна зовнішнього вигляду часто пов`язано з невідповідними для нього умовами.

Ознаки невідповідних для вирощування Аденіум наступні:

  • Листя стали млявими, у адениума чорніють кінчики листя – причина в надмірному поливі, занадто багато води і мало повітря. Виправляється зміною частоти поливу або заміною землі (потрібен грунт з підвищеною проникністю води і повітря. Якщо після рясного поливу грунт не висихає протягом трьох днів – треба міняти субстрат);
  • Чорний, зморщений стебло, мляві листя, які чорніють і опадають – надмірний полив і холодна температура. При охолодженні повітря слід зменшувати кількість води, тоді квітка перенесе похолодання нормально. Виправити можна зменшивши полив, або переставивши горщик в більш тепле місце-
  • Бурі плями на Аденіум – сонячні опіки. Можливо після магазину його відразу забезпечили інтенсивним освітленням без періоду звикання або через яскравого сонця після тривалої похмурої погоди. Зникають після поновлення листя, тому опіків краще не допускати. Якщо з освітленням все в порядку, то це може бути бактеріологічний опік, і він вимагає серйозного лікування;
  • Повільно зростає і не зацвітає – швидше за все потребує пересадки або підгодівлі. Також зростання сповільнюється при недостатньому освітленні і під час спокою;

Тепер розглянемо симптоми, які не вийде прибрати часом і простий зміною умов:

  • Бактеріальний опік і інфекції;
  • Гниль каудекса;
  • атаки шкідників.

Далі розглянемо чому у адениума можуть жовтіти листя.

бактеріальний опік

Зовні дуже схожий на сонячний, але виникає при підвищеній вологості, ось чому жовтіють листя у адениума.

Лікування полягає в припиненні обприскування, зборі уражених листя, обробці слабким розчином антисептика і процедурам з оздоровлення грунту. Обробляти можна слабким розчином перманганату калію, уникаючи попадання на квітки і грунт.

До процедур оздоровлення грунту відносяться обробка спеціальними добривами та обробка грунту бактерицидними засобами. Останні краще не застосовувати, тому що є ризик знищити мікрофлору в грунті, що призведе до появи інших інфекцій і пошкодження кореневої системи.

Для оздоровлення добре підходить добриво «Байкал-ЕМ», що представляє собою концентрат сплячих корисних мікроорганізмів. При застосуванні виробляються корисні речовини, зникає запах цвілі від землі, зростання і розвиток адениума прискорюється.

Слід чітко дотримуватися інструкції, так як при передозуванні є ризик спалити коріння.

гниль каудекса

Дуже небезпечне захворювання, яке може привести до загибелі. Небезпечно тим, що уражене рослина довгий час виглядає як здорове.

Причина – надлишок вологи в грунті. Часто з`являється в осінньо-зимовий період, коли при зниженні температури інтенсивність поливу не змінюється.

Ознака вірогідного гниття – у адениума жовтіє і опадає листя (нижні), але ця ознака може не проявитися або проявитися при інших обставинах (протяг). Симптомом гниття каудекса є м`яке стебло. Якщо при стисненні стебла на рівні грунту і вище відчувається розм`якшення – найімовірніше квітка згнив.

Якщо у адениума гниє коріння, то єдиний вихід – обрізати стебло вище рівня гниття і укоренити залишився держак. Але якщо хвороба ще не вразила верхні коріння, адениума можна зберегти.

Для цього потрібно поставити квітка в тепле місце і тимчасово відмовитися від поливу. Приблизно через два тижні здорова тканина відокремиться від ураженої і рослина можна буде висадити в свіжий грунт і доглядати як раніше.

Так вражений адениума можна зберегти, але набагато простіше не допустити захворювання. Профілактикою є зміна графіка поливу адениума з настанням холодів.

При складанні графіка слід керуватися наступними правилами:

  • Чим нижче температура тим рідше і менше слід поливати;
  • При настанні вечора грунт повинен бути злегка вологим, але не мокрим;
  • Між поливами субстрат повинен встигнути просохнути;
  • Поливати краще теплою водою.

фото


шкідники

Незважаючи на деяку стійкість Аденіум до шкідників, особливо в нашому кліматі, вони все одно схильні до нападу.

Основну загрозу представляють:

  • Кореневої червець;
  • Борошнистий червець;
  • павутинний кліщ.

кореневої червець

Небезпечний для адениума не тільки тим, що п`є сік. Він завдає шкоди коріння і отруює пригнічують речовинами і є причиною засихання кінчиків листків. Найбільшої шкоди він завдає молодим паросткам.

Ознаки ураження:

  • Незважаючи на правильний догляд адениума зупинився в рості;
  • Бліда і блякла листя;
  • У адениума жовтіють листя;
  • Наявність ушкоджень коренів, поява грибкових захворювань;
  • Зморщені і висихають листя.

профілактика:

  • Перед посадкою необхідно пропарити землю;
  • Регулярний і своєчасний полив;
  • Регулярний огляд грунту на предмет грибків і паразитів;
  • Навесні і восени 3-4 рази полити водою з інсектицидами до появи води в дренажному отворі.

методи боротьби

хімічний метод боротьби є обробкою грунту такими препаратами як Конфідор і Актара. Завдяки системній дії відмінно справляються з червецем. Рекомендована концентрація: Курс лікування включає в себе не менше трьох обробок з інтервалом в 5 10 днів.

також застосовуються інсектицидні палички, але для серйозного лікування їх недостатньо. Їх можна застосовувати в якості профілактики проти червця та інших шкідників, на кшталт попелиці та павутинного кліща.

коренева ванна – метод механічного знищення паразитів. Виробляється в такий спосіб:

  1. Коріння прогріваються в гарячій воді (до 55 градусів за Цельсієм) протягом 15-20 хвилин. Після треба дати просохнути як перед посадкою;
  2. Дістати рослина з горщика, з землею і промити коріння. Земля не повинна залишитися;
  3. Продезінфікувати або замінити горщик;
  4. Обрізати заражені ділянки. Якщо пошкоджену ділянку залишиться необрізаних, через деякий час червець з`явиться знову;
  5. Промити коріння розчином інсектициду;
  6. Висадити в свіжий або оброблений горщик і в новий субстрат;
  7. Деякий час тримати окремо від інших рослин. Це необхідно для недопущення можливого зараження інших квітів.

борошнистий червець

Сисна комаха, що живе в листових пазухах, який утворює воскоподібні, білі виділення на молодих пагонах, листі і бутонах. Адениум перестає рости і гірше цвіте. сильне ураження борошнистим червецем може привести до загибелі.

ознаки:

  • Ватообразний, воскової, білий наліт;
  • Цукристі виділення і поява сажистого гриба на них свідчить про серйозне захворювання.

метод боротьби:

  1. При невеликому ураженні адениума можна обробити мильним розчином, за допомогою тампона або щіточки зчищаючи червців і їх виділення. Після необхідно обробляти слабким мильним або спиртовим розчином.
  2. Обприскування рослини препаратами Актара, Кофідант, Кофінор і Фитоверм. Обробляти треба обережно і відповідно до інструкції. Обробку слід повторювати кожні 7-10 днів.

Чим старше личинки, тим важче від них позбутися.

павутинний кліщ

Шкідлива комаха, небезпечне на всіх стадіях розвитку. Дуже швидко поширюється і за короткий термін може заразити все рослини в квартирі.

ознаки:

  • Блідий колір листя;
  • Поява на листі великої кількості жовтих точок.

При боротьбі з кліщем рослина необхідно обробляти одним з таких засобів:

  • Фитоверм – малотоксичний препарат, ефективний проти кліщів при концентрації 2-5 мл / 1л.
  • Масай – ефективний в боротьбі як з личинками, так і з дорослими особинами. Оптимальна концентрація 0,15-0,3 г / 1л.
  • Борнео – Засіб захисної дії, впливає на кліща на всіх стадіях розвитку.
  • Флорамайт – контактний акарицид, ефективний при локальному ураженні.

Всі зазначені вище препарати застосовуються в суміші з прилипачем Сільвет-голд при концентрації 0,5 мл на літр.

Про автора

admin administrator