Чому у томатів сохне листя і опадає

Авторadmin

Чому у томатів сохне листя і опадає

З яких причин листя у розсади томатів стає жовтим, сухим та скрученим

31 березня 2021, 16:13 | Сад та город Хворобливий вигляд у томатної розсади може бути з кількох причин.

  • надлишок вологи;
  • недолік світла;
  • коливання температури;
  • підвищена кислотність ґрунту;
  • брак поживних елементів;
  • захворювання рослин;
  • занадто тісна ємність.

Усе це впирається у одну велику проблему — неналежний догляд за рослиною, внаслідок чого розсада змінює зовнішній вигляд: листя скручується, жовтіє, засихає і опадає.

Чому у розсади томатів скручується листя

Листя може закручуватися через особливості сорту томата. Для таких сортів як Медова крапля, Японський краб, Оксхарт і багатьох томатів чері легке закручування листя вниз — нормальне явище і турбуватися тут нема про що. Але якщо листя у розсади почало скручуватися раптово, що не відповідає опису сорту, то варто бити на сполох.

Одна з частих причин скручування листя — занадто висока температура у приміщенні. Рослина намагається зменшити площу випаровування вологи, тому й “згортає” листочки. Розсада почуватиметься добре, якщо у перший тиждень після сходів підтримувати температуру у межах 15-17⁰С вдень і 11-13⁰С вночі, а потім поступово підвищувати до 20-23⁰С і 15-18⁰С відповідно. Це дозволить сіянцю нормально розвиватися і у майбутньому дати гарний урожай.

Неправильний полив розсади

Що стосується впливу поливу на закручування листя у розсади томатів, то тут важливо дотримуватися балансу, оскільки і надлишок, і недолік вологи можуть стати причиною проблеми. Для поливу краще брати відстояну водопровідну або талу снігову воду.

Перші сходи потрібно обережно обприскувати теплою водою двічі на день, а сіянці, що вже підросли, помірно поливати під коріння у міру підсихання землі. За 2 дні до пікіровки і на 5-й день після неї рослини слід полити. Надалі розсаду томатів потрібно поливати раз на тиждень.

Неправильне внесення добрив призводить до надлишку або нестачі поживних речовин у ґрунті, що може проявлятися у вигляді пожовклого і деформованого листя у розсади томатів. Наприклад, коли жовтіє тільки нижнє листя, це говорить про нестачу азоту, а пожовтіння усього сіянця — ознака занадто великої кількості азоту у ґрунті.

Для профілактики проблем сіянці зазвичай підживлюють за такою схемою: перша підгодівля — на 10-й день після пікіровки, наступна — через 2 тижні і далі з таким самим інтервалом до висадки у ґрунт. Підживлювати розсаду томатів можна будь-яким комплексним добривом (згідно з інструкцією), а за наявності скручування листя допоможуть добрива, багаті на фосфор, магній, мідь і цинк.

Скручування і поява плям на листі розсади можуть бути сигналом того, що сіянець атакували шкідники: попелиці, білокрилки або павутинні кліщі. Щоб виключити можливість вторгнення непроханих гостей, потрібно створити відповідні умови для вирощування розсади, а також регулярно і ретельно оглядати сіянці.

Якщо рослина сильно уражена шкідниками, доведеться обробити розсаду інсектицидами, але за наявності незначного пошкодження достатньо буде зібрати попелиць вручну і обприскати листя розчином мильної води (30 г господарського мила на 1 л теплої води).

Від білокрилки позбавить настій часнику: 10 зубчиків часнику подрібніть до стану кашки і залийте 1/2 л води, накрийте і настоюйте 5 днів, а потім 1 ч. л. настою розведіть у 1 л води і обприскуйте уражене листя. Процедуру проведіть 2-3 рази через 10-15 днів.

Позбутися від павутинного кліща (шкідника можна виявити за невеликими чорними цятками на нижньому боці листя), особливо якщо шкідників на листі небагато, допоможе регулярне обприскування простою водою. За умови масового ураження обприскуйте рослини Актелліком, Фітовермом, Іскрою М або іншими подібними інсектицидами.

Листя може стати жовтим і через природні причини. Наприклад, під час і після пікіровки сіянець може відчувати стрес, через що й змінюється колір листя. У таких випадках вже через тиждень розсада отримає здоровий вигляд, звикнувши до нового місця.

Чому на розсаді томатів сохне листя?

Занадто висока температура у приміщенні

Найчастіше листя розсади сохне через занадто високу температуру у приміщенні. Якщо ящик з рослинами стоїть, наприклад, поблизу батареї, що працює, потрібно переставити його у інше місце або відмежувати від джерела тепла за допомогою широкої фанери. Також розсада сохне через недостатню вологість у приміщенні. Використовуйте зволожувач повітря або просто поставте поруч з розсадою великі ємності з водою.

Причиною всихання листя може стати засолювання субстрату через полив жорсткою водою або надмірну підгодівлю. У цьому випадку рекомендується обережно зняти верхній шар землі і підсипати свіжу.

Якщо листя стало підсихати після пікіровки, то це означає, що було пошкоджене коріння сіянця. Щоб рослина швидше повернулася до життя, можна обприскувати її слабким розчином комплексного мінерального добрива.

Чому у розсади томатів опадає листя?

Опадання найпершого листя розсади (сім’ядоль) — процес природний, і хвилюватися не варто, але якщо справжнє листя починає змінювати колір і форму, а потім сохне і відпадає — це може бути симптомом захворювань, які потрібно діагностувати і терміново вживати заходів захисту.

Щоб надати потерпілій рослині першу допомогу, пересадіть сіянець у свіжий ґрунт, потім вилийте під коріння 20 мл розчину марганцівки (0,5 г порошку на 100 мл води) і переставте ящик з розсадою у добре освітлене місце. Під час пересадки обережно очистить коріння від землі і видаліть жовті корінці та такі, що чорніють. Якщо під рукою немає свіжого знезараженого субстрату, то можна промити старий ґрунт великою кількістю води.

Як бачите, головне у вирощуванні розсади будь-якої культури — дотримуватися оптимальних умов для здорового розвитку рослини і уважно спостерігати за сіянцями.

У томатів листя сохнуть що робити: причини і профілактика

Томати є самої примхливої овочевою культурою. Здається, що ви робите все як треба, але під час росту розсади з’являються різні проблеми. Часто городники страждають від того, що на кущах помідорів починають засихати листя.

Висихання листя томату від фітофтори

Причини, що призводять до засихання листя на томатах

Нерідко зустрічаються кущі, на яких спочатку листочки жовтіють, а потім сохнуть. Чому це відбувається, відразу не можна відповісти. Іноді засихання не страшно, але іноді можна говорити про серйозні хвороби томатів. Причин може бути багато: від неправильного поливу кущі помідорів також страждають, неправильно внесені в ґрунт добрива також впливають на зростання кущів.

Розглянемо основні причини, чому сохнуть листя на томатах.

Недолік вологи викликає скручування і висихання листя знизу

Рослині не вистачає вологи, тому листочки починають жовтіти і засихати. Це явище можна спостерігати на дачних ділянках, коли відбувається перебій з поливом. А температура тримається висока.

У теплицях теж з-за перегріву може виникнути така проблема. Тому в парниках необхідно робити регулярне провітрювання.

Фітофтороз вражає кущі помідорів, коли поливають їх занадто часто, або в парниках температура повітря не відрегульована. Якщо нічого не робити, то через деякий час рослина загине. Так можна позбутися всього врожаю. Тому городники повинні проводити профілактичні заходи. У дощове літо томати до зрілості як можна частіше обприскувати хімічними препаратами.

Зола і мідь допоможуть вам впоратися із засиханням рослин. І тоді вам не треба буде переживати про те, чому сохнуть листя.

Фузаріозне в’янення томатів

Фузаріозне в’янення томатів є однією з причин їх хвороби. Грибок проявляє життєдіяльність в жаркий час, коли вологість повітря вище норми. Хворіють вже дорослі рослини. Фузаріозне в’янення томатів можна визначити за зовнішнім виглядом куща. У нього в нижній частині жовтіють і сохнуть листя. І так до самої верхівки. Якщо не робити ніяких лікувальних заходів, то можна позбутися всіх помідорів. У цих випадках не шукають відповідь на питання: чому хвороба нападає на кущі? А проводять профілактику та лікування. Садити насіння слід здорові, перевірені. Проводите знезараження посуду під розсаду, грунту, парників, інвентарю.

Торішні хворі кущі знищуються.

Цим ви забезпечите грядки від в’янення томатів. При температурі повітря більше 20 градусів можна проводити обробку помідорів біологічними препаратами.

Бура плямистість томатів на листках

Бура плямистість теж є грибковим захворюванням. Ось чому вона частіше з’являється в теплицях, де створюються сприятливі умови для розвитку грибка. Спочатку темні плями проявляються на нижніх листках, а потім сохнуть. Обов’язково помідори треба обробляти, так як можуть заразитися всі грядки. І урожаю ви не дочекаєтеся.

Нестача поживних елементів також призводить до того, що сохнуть листя у томатів. А яких мало, можна визначити по рослині. Скручуються листочки, стають жовтими і крихкими при дефіциті міді. Мало бору і у рослини лист засихає, плоди покриваються темними плямами. Необхідний кальцій, коли перестає кущ зростати, по краях листя з’являється жовтизна.

Дефіцит міді викликає скручування і висихання листя

Якщо виявляється дефіцит мікроелементів, то необхідно провести підживлення. Наприклад, можна взяти розчин сечовини, коров’яку, курячого посліду або гною. Вони швидко відновлять сили томатам.

Засоби профілактики

Щоб не переживати про те, чому сохнуть помідори, треба дотримуватися деяких правил по їх вирощуванню.

Мозаїка томатів на листках і плодах

Спори фузаріозу залишаються в землі, тому кожен рік слід змінювати місце розташування грядок з томатами. Навіть теплицю доведеться щороку ставити в різні місця або міняти грунт в ній.

Важливо! Не можна садити помідори на місці, де росла картопля, тому що у неї такі ж хвороби.

  • Перед висадкою розсади грунт полийте розчином мідного купоросу на 10 літрів води 70-80 грам.
  • Не перестарайтеся з підгодівлею рослини азотом і свіжим гноєм. Краще застосовувати засіб Ефектон-Про органічного походження. Дві столові ложки препарату на відро води. Поливати під самий корінь по літру розчину.
  • Треба постійно проводити підгортання помідорів, щоб над коренем земля була шаром у 15 сантиметрів.
  • Восени всю бадилля слід зібрати і знищити.

Прибирання бадилля томатів восени

Увага! Якщо рослина заболіло, то його треба видалити з грядки, а грунт знезаразити, щоб не було розповсюдження заразної хвороби.

Поливайте томати один раз в тиждень, під кожну рослину лейте п’ять літрів води, бажано теплою 24-26 градусів. У жаркий час поливати кущі слід ввечері. Так вода краще засвоїться кореневою системою. Не забувайте про мульчування.

Помідори люблять світло, тому при вирощуванні їх у парниках слідкуйте за вентиляцією. Також можна встановити підсвічування, так як світло погано проникає всередину. Якщо на підлогу постелити світлу папір або фольгу, то буде виконуватися відбиття світла. Ефективність такого пристрою буде відмінною.

Підгортання томатів — профілактична заходи

Всі ці заходи допоможуть впоратися з проблемами засихання листя томатів та загибелі всього куща. Не забувайте в термін висаджувати розсаду в грунт, який повинен бути ретельно підготовлений. Так як причин в’янення кущів багато, а визначення їх справа трудомістка, то краще всього правильно проводити профілактику, це набагато простіше. Тільки тоді ви можете отримати багатий врожай помідорів.

Про автора

admin administrator