Де найбільше золота у світі

Авторadmin

Де найбільше золота у світі

Дорогий ресурс: які перспективи українського золота в Закарпатті та що пропонує світовий ринок

Матеріали з позначкою “Спецпроєкт”, “Партнерський матеріал” чи “Актуально” розміщені на комерційній основі. Редакція може не поділяти цю позицію.

У світі вже сотнями років золото залишається панівним металом. Воно відіграє важливу роль у формуванні світової економіки та вважається стабільним активом. Завдяки цьому інвестиції у видобуток металів стають дедалі вигіднішим.

Чому ця сфера в Україні зацікавила міжнародних інвесторів і як розвивається глобальний ринок – розбирався Степан Джус, інвестиційний аналітик компанії “Фрідом Фінанс Україна”.

Що відомо про видобуток золота у світі

З точки зору інвестора цікава Австралія. Вона перемістилась на друге місце у світовому рейтингу за обсягами видобутку золота. У цій країні великий інтерес не лише до золота, а й до видобутку металів загалом.

Найбільш цікава країна з погляду якості геологічних об’єктів – Конго. Що ж стосується саме видобутку золота, то величезні родовища є в Узбекистані.

Країни-лідери з видобутку золота / Дані usfunds.com

Назва країниКількість тонн, видобутих за 2018 р.
Китай400
Австралія312
Росія281
США253
Канада193
Індонезія190
Перу155
ПАР123
Мексика121
Гана101

Найбільші золотовидобувні компанії світу

  • Barrick Gold Corp
  • Newmont
  • AngloGold
  • Kinross,
  • Newcrest
  • Navoi

Чорний ринок золота

Також є нелегальний ринок золота. Він найбільш розвинений у країнах Африки.

Чорний ринок золота можна охарактеризувати кількома тезами:

  1. Кустарний видобуток, де зайнято небагато людей.
  2. Золото видобувають за незаконною схемою.
  3. Жодних податків і правил видобутку.

Корисні копалини, які кустарно видобувають у африканських країнах, потім “легалізовуються” на переробних заводах. Золото — неважкий метал з точки зору переробки. Саме тому великі обсяги цього металу надходять на нелегальні переробні заводи, а згодом потрапляють у законний ланцюг постачання. Тут йдеться про такі країни Африки, як Гвінея, Гана, Танзанія, Малі, Кот-Д’івуар. Легалізація такого золота відбувається переважно через Південну Америку.

Чи може видобуток золота стати нерентабельним?

За даними аналітичної компанії SNP Global Market Intelligence, у 2021 році може початися спад видобутку золота і виснаження родовищ. Як наслідок, цей процес може обігнати приріст виробництва, тому видобуток стане нерентабельним.

Наразі золоті копальні продовжують розширювати запаси та збільшувати видобуток. Ймовірно, SNP Global Market Intelligence взяла до уваги велике виробництво, яке очікується в Узбекистані, зокрема в компанії Navoi Mining Metallurgy Combinat.

Вищі ціни дадуть глобальним гравцям можливість профінансувати більше золотих розробок. Безперечно, може бути невелике зниження, оскільки дефіцит є. Але власники компанії не бачать ніяких факторів, які вказують на можливість суттєвого падіння виробництва.

Barrick Gold Corp.

Хто купує найбільше золота?

Основними покупцями золота залишаються ювеліри, але центральні банки та приватні фонди стають драйверами росту.

З-поміж центральних банків великими покупцями золота є:

Ці країни хочуть відійти від долара США як резервної валюти, замінивши його на золото.

Загальний консенсус полягає в тому, що ціни на золото зростають. Хтось каже, що ціни становитимуть до 2 тисяч доларів за унцію, хтось стверджує, що вони зростуть до 20 тисяч доларів за унцію.

Основними факторами, які на це впливають, є страхи: економічний, політичний, фінансовий.

Ви дивитеся на Близький Схід, дивитеся, де у світі тривають конфлікти, а потім дивитеся на кожну країну і прогнозуєте, чи потрапить економіка в халепу,
– каже Браян Севедж, генеральний директор та акціонер Avellana Gold Ltd.

Яка ситуація з видобутком золота в Україні

Родовище золота в селі Мужієво (Закарпатська обл.) дає змогу Україні мати статус золотодобувної країни. Воно відновило свою роботу після 15 років простою. Наразі родовищем займається компанія Avellana Gold.

У 2010-2014 роках родовище у Мужієво контролювало оточення скандального ексголови МВС Олександра Захарченка. Офіційно ним володіла компанія “Карпатська рудна компанія”, яку вже у 2016 році придбала Avellana Gold.

Як зазначають нові власники, вони викупили компанію у колишнього менеджменту. Тоді ж, у 2016, прокуратура наклала арешт на корпоративні права підприємства та вилучила ліцензію на видобування. Ліцензію повернули тільки через рік, коли арешт був знятий.

Також в Україні є родовища Квасово та Берегово, на які Avellana Gold також має плани.

Компанія Avellana Gold Ltd. – що про неї потрібно знати?

Це міжнародна інвестиційна компанія, заснована громадянином США Браяном Чарльзом Севеджем. Підприємство зібрало команду міжнародних фахівців з більш ніж 100-річним загальним досвідом у галузі видобування, відомими за реалізацією проєктів у Канаді, Республіці Конго, Республіці Гвінея, Казахстані, Бразилії, Туреччині та Узбекистані. Avellana Gold працює в Україні з 2016 року та інвестує в розробку родовищ поліметалічних руд на Закарпатті.

Браян Ч. Севедж (Brian C. Savage) – голова, генеральний директор та акціонер Avellana Gold Ltd. Має 35-річний досвід роботи у галузі.

Андрій Смолін – керівник українського представництва компанії Avellana Gold. Раніше – інвестиційний банкір, займався управлінським консалтингом як співзасновник Astrum Investment Management та в співпраці з компаніями Vertex Investment Group та Investohills Capital.

Плани Avellana Gold щодо видобутку в Україні

З-поміж трьох місцевостей, де в Україні видобувають золото, – Квасово, Берегово та Мужієво – саме останнє найбільш вивчене. Там було проведено найбільше бурінь. Однак Мужієво і Берегово — фактично одне родовище, помилково розділене на два, за словами власника Avellana. Це дуже велика система, і така концепція робить розробку Мужієво економічно вигідною.

Наразі Квасово є об’єктом, що потребує більш детального вивчення. У компанії є деяка інформація щодо буріння. Квасово має географічний козир – розташування. Воно знаходиться дуже близько до Мужієво-Берегово і, можливо, має ще більший потенціал.

Севеджу і компанії доведеться провести дослідне буріння та витратити значно більше грошей, щоб перетворити його на родовище, але потенціал для подальшого розвідувального буріння для всього району дуже хороший.

Інвестиції в золото: перспективи й прогнози

Можна довгостроково розглядати інвестування в золото з похідними фінансовими інструментами, наприклад, ETF WORLD GOLD TRUST (NYSE ARCA & MKT) (GLDM). Біржовий фонд повторює рух ціни золота і коштує 18,88 долара за контракт, поки не запущена повна лінія добування та переробки золота, а компанія поки знаходиться в приватних руках і не є публічною.

Світові центробанки закупили рекордну кількість золота за 9 місяців 2023 року

Світовий попит на золото без урахування позабіржової торгівлі скоротився у третьому кварталі на 6%, порівняно з рівнем минулого року. Про це повідомила Всесвітня рада із золота (World Gold Council), за даними якої світове споживання золота за квартал склало 1147,5 тонни.

►Читайте телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини

Попит на золото

З урахуванням позабіржових поставок та потоків запасів загальний попит на золото у світі зріс на 6% порівняно з минулим роком та становив 1267 тонн, підрахували у WGC.

Центральні банки різних країн світу, порівняно з попереднім роком, скоротили обсяги покупок для поповнення золотовалютних резервів.

Однак, накопичена з початку 2023 року кількість придбаного банками дорогоцінного металу (800 тонн) виявилася рекордною для січня — вересня будь-якого року за всю історію ведення WGC своєї статистики (з 2000 року).

Чисті покупки золота центральними банками для поповнення резервів становили за три місяці 337 тонн. Це третій за величиною показник за історію підрахунків. Проте покупки дорогоцінного металу знизилися на 27% порівняно з рекордним обсягом, зафіксованим у третьому кварталі 2022 року на рівні 459 тонн.

Хто найбільше купив золота

Народний банк Китаю (НБК) став найбільшим покупцем золота у світі у третьому кварталі, збільшивши за три місяці свої золоті резерви на 78 тонн. З початку року НБК збільшив свої золоті запаси на 181 тонну до 2192 тонн, що еквівалентно 4% від загального обсягу резервів.

За даними WGC, покупки золота банком росії у третьому кварталі склали 3 тонни. Індія за три місяці купила 9 тонн, Узбекистан — 7 тонн, Чехія — 6 тонн, Сінгапур — 4 тонни, Катар — 3 тонни, Філіппіни — 2 тонни та Киргизстан — 1 тонну золота.

За перші дев’ять місяців року закупівлі центральних банків золота вже досягли 800 тонн переважно завдяки покупкам регуляторів Китаю (181 тонна) та Польщі (105 тонн), а також позабіржовим покупкам. Це найвищий показник за такий період, починаючи з 2000 року.

За прогнозами WGC, сильна тенденція купівлі золота з боку центральних банків збережеться до кінця року. У компанії не виключають перевищення підсумкового показника 2022 року, який став найбільшим за останні 55 років.

«На тлі зростання геополітичної напруженості і очікувань продовження активних покупок з боку центральних банків попит на золото може несподівано зрости», — розповіла старший аналітик ринків WGC Луїза Стріт.

Запрошуємо на найбільшу конференцію з інвестицій від Мінфіну — Жити на відсотки.

Це унікальний шанс дізнатися про таємниці інвестицій від експертів: найактуальніші стратегії, практичні поради та можливість поповнити свій інвестиційний арсенал. Простими словами про важливе!

Приєднуйся до нас за цим посиланням !

ТОП-13 найбільш золотих країн світу

Венесуела збільшила свої золоті запаси майже на 5%. Населення Венесуели – всього 27 мільйонів, і вона – єдина латиноамериканська країна серед країн, що тримають великий запас золота. У 2010 р. Венесуела купила 3,1 тонн золота, за даними World Gold Council.

Дивно, але одна з країн PIIGS (Португалія, Італія, Ірландія, Греція, Іспанія) – Португалія, є також солідним утримувачем золота. Все це – спадщина колишньої могутньої морської імперії. Втім, Португалія вже потихеньку розпродує золоті запаси, щоб підтримати фінансову сферу.

Tайвань – інший сюрприз серед найбільших у світі власників золота. Можливо, золоті гори допомагають острову в його тривалій конфронтації з Китаєм. Тайвань вже давно багатший від багатьох сусідніх країн за ВВП на душу населення.

Населення Індії – приблизно 1,2 мільярда осіб. При цьому роль золота в індійській культурі вкрай важлива – до цих пір це чи не основний символ багатства. Індія, ймовірно, продовжить і далі накопичувати золото. Майже третина всього світового попиту на коштовності в світі – це саме Індія.

Інша досить маленька країна всього з 16,6 мільйонами людей населення назбирала дуже багато золота. Втім, Нідерланди принаймні в 2003-2008 рр. були нетто-продавцем золота.

Японія страждає від двох десятиліть застою в економіці, а її валюта нині – традиційний захисний актив для міжнародних інвесторів. Надто дорога ієна і зайві резерви підштовхують Японію до розпродажу золота.

Росія потихеньку диверсифікує свої резерви в золото. Зараз у неї 851,5 тонн золота, а рік тому було 784,1 тонн. Експорт сировини призводить до накопичення ЗВР, і частка золота в них збільшується.

Швейцарія відчайдушно намагається зупинити підвищення курсу швейцарського франка. Так що сенсу в збільшенні резервів немає, країна розпродає золото. Золота, враховуючи населення 7,6 мільйонів людей, і без того достатньо.

У Китаю населення 1,3 мільярдів осіб і економіка, що швидко зростає. Країна вже купила більш ніж 450 тонн золота з 2003 по 2009 рр. і близько 200 тонн протягом 2010-го. Пекін активно диверсифікує свої резерви в золото.

Французи поки не в одному човні разом з PIIGS, але сказати, що буде з ними далі, складно. В останні роки Франція продавала золото, і, можливо, їй доведеться позбавлятися від нього і далі.

Продаж золота міг би заткнути деякі дірки в бюджеті Італії і послабити проблеми із зовнішніми позиками. Оскільки боргові проблеми Італії вельми великі, ймовірно, вона буде продавати золото в найближчі роки.

Німеччина – лідер Європейського союзу і єврозони. Країна була нетто-продавцем золота принаймні в 2003-2008 рр., але продажі не були дуже масштабними для істотного зниження золотого запасу. Ймовірно, Німеччина і далі буде продавати золото, особливого сенсу накопичувати його і без того сильній економіці немає.

США вже втратили рейтинг AAA, і тепер саме золото виступає як альтернатива долару, чий статус головної резервної валюти у світі похитнувся. Втім, продажі золота можуть допомогти США збити спекулятивний тиск покупців дорогоцінного металу.

Про автора

admin administrator