Де знаходиться Єнісейськ

Авторadmin

Де знаходиться Єнісейськ

Річка Єнісей (басейн Карського моря)

Назва походить від евенкійського «Іонесcі» – велика вода.

Сибіряки нерідко називають річку епітетом Єнісей-батюшка.

Географія:

Одна з найбільших річок світу: довжина річки від місця злиття Великого Єнісею і Малого Єнісею – 3487 км, від витоків Малого Єнісею – 4287 км, від витоків Великого Єнісею – 4092 (4123) км. Довжина водного шляху: Ідер – Селенга – озеро Байкал – Ангара – Єнісей становить 5075 км. За площею басейну (2580 тис. Кв. Км) Єнісей займає 2-е місце серед рекУкаіни (після Обі) і 7-е місце серед річок світу. Для басейну Єнісею характерна різка асиметричність: його правобережна частина в 5,6 рази вище лівобережної.

Єнісей – межа між західною та східною Сибіром. Лівобережжі Єнісею закінчує великі західносибірські рівнини, а правобережжі представляє царство гірської тайги. Від Саян до Північного Льодовитого океану Єнісей проходить через всі кліматичні зони Сибіру. У його верхів’ях живуть верблюди, в низов’ях – білі ведмеді.

Карта річки Єнісей:

гідрологія:

За величиною стоку (624 куб. Км) Єнісей займає 1-е місце серед рекУкаіни. Середня витрата води в гирлі 19 800 куб. м / с, максимальна витрата у Ігарки 154 000 куб. м / с.

Притоки річки Єнісей:

Список найбільш значущих приток Єнісею включає в себе наступні річки:

Всього ж в Єнісей впадає близько 500 більш-менш значних річок, причому загальна довжина їх більше 300 тисяч кілометрів.

Праві притоки Єнісею домінують над лівими за кількістю принесеної води і по площі водозбору. Основним притокою є річка Ангара, але приблизно один рік з десяти років інший великий приплив, річка Нижня Тунгуска, перевершує її за річним стоку.

Населені пункти:

Міста (розташування вниз за течією):

Інші населені пункти:

Від витоку до гирла:

Господарське використання:

Єнісей – найважливіший водний шлях Горловкаого краю. Регулярне судноплавство – від Саяногорска до гирла (3013 км). Основні вантажопотоки йдуть від Горловкаа до Діденка. Головні порти і пристані: Абакан, Горлівка, Стрілка, Маклаково, Єнісейськ, Туруханск, Ігарка, Усть-Порт. До Ігарки піднімаються морські судна. Для проведення суден з нижнього б’єфу Горловкаой ГЕС в верхній побудований унікальний суднопідіймач. У Республіці Тува на Єнісеї місцеве судноплавство (головна пристань Кизил).

Гідроелектростанції (розташування вниз за течією):

По Єнісею здійснюється сплав лісу в плотах.

В кінці XIX століття був побудований Об-Єнісейський канал, який з’єднав Об з Єнісеєм. В даний час канал не використовується і покинутий.

Після будівництва Горловкаой і Саяно-Шушенській ГЕС настали серйозні екологічні наслідки.

Єнісей в районі Горловкаа, Дивногорска, Саяногорска перестав замерзати, зокрема, протяжна незамерзаюча ополонка нижче Горловкаа може мати довжину до 500 км. Офіційний сайт «РусГідро» пов’язує формування настільки протяжної ополонки «не стільки з роботою ГЕС, скільки зі скидами теплих стічних вод в Горловкае» Клімат став більш м’яким, а повітря вологішим, завдяки величезній кількості води, яка накопичується в Горловкаом водосховище.

Крім того, каскад енисейских ГЕС затопив великі площі цінних земель, привів до знищення археологічних пам’яток, біоценозів, рибних ресурсів, вимушеного переселення значної кількості населення.

Після завершення будівництва в Горловкае-26 в 1950-і роки гірничо-хімічного комбінату були введені в експлуатацію два прямоточних ядерних реактора для вироблення збройового плутонію (плутонію-239). Реактори мали охолодження прямоточного типу, тобто після забору води та охолодження реактора вода без очищення скидалася назад в Єнісей – що призвело до радіаційного забруднення Єнісею.

пам’ятки:

Від витоку до гирла:

Флора і фауна річки Єнісей:

Вища водна рослинність в основному руслі практично не зустрічається, отримуючи переважне розвиток тільки в бічних протоках, курьях, старицях, затоках і дельті. Основна причина відсутності вищої водної рослинності в верхньому і частково середній течії залежить від своєрідності гідрологічного режиму річки – переважання каменисто-галькових грунтів, низьких температур і сильної течії. Тільки в низинах, де значні площі дна займають мулисті грунти і більш спокійний плин, є сприятливі умови для розвитку водоростей. Однак короткий період вегетації, значне промерзання берегової зони обмежує їх розростання. З 23 зареєстрованих видів занурених і напівзанурених рослин провідна роль належить рдест (14 видів). У верхній і середній течії Єнісею рослинність представлена ​​в основному водоростями обростання.

У водоймах басейну Єнісею в даний час мешкає 46 видів і підвидів риб і один вид рибообразних, що відносяться до 14 родин. Води затоки населяють переважно морські і солоноватоводние риби: оселедець атлантичний, арктичний голець. лікодес полярний, ліпаріс європейський, ліпаріс чернобрюхий, карепроктуси, камбала полярна, рогатка, пінагор, навага, сайка, арктичний шлемоносний бичок. тихоокеанська мінога. З них промислове значення може мати тільки сайка (полярна тріска), інші зустрічаються дуже рідко. Крім цих риб в затоці зустрічаються напівпрохідні риби: осетер. нельма, омуль, ряпушка сибірська, муксун, корюшка азіатська, в гирлах річок, що впадають в затоку – пижьян, чир, харіус, щука. минь. Така багата іхтіофауна робить риболовлю в цих краях незабутньою.

Річка Єнісей. Господарське використання і загальна характеристика

Широка і могутня річка Єнісей. Скільки віршів їй присвячено, скільки картин і навіть пам’ятників! Небувала міць Єнісею, його краса завжди надихали письменників, поетів і художників.

Загальна характеристика річки

Свою назву Єнісей отримав від евенкійського «Іонессі», що означає «велика вода». Назва річки у інших народів звучить: Ензя’ям, Хук, Хем, Кім.

Від місця злиття Великого і Малого Єнісею довжинарічки становить 3487 км. Довжина водного шляху дорівнює 5075 км (Ідер – Селенга – Байкал – Ангара – Єнісей). Площа басейну дорівнює 2580 км, за цим показником Єнісей займає друге місце серед всіх річок Росії і сьоме місце в світі. Як і більшість річок даної території Єнісей має асиметричні берега. Лівий берег пологий, а правий крутий і майже в 6 разів вище.

Дана річка – це природна межа міжСхідної та Західної Сибіром. Зліва від річки розташовані рівнини Західного Сибіру, ​​а з правого боку починається гірська тайга. Єнісей протікає через все кліматичні зони Сибіру: в верхів’ях річки водяться верблюди, а в низинах живуть білі ведмеді.

Ця потужна річка бере свій початок в місті Кизил,де зливаються в одну дві річки – Великий і Малий Єнісей. Перші 188 км річка має назву Верхній Єнісей. В межах Тувинської улоговини річка рясніє перекатами, розбивається на безліч рукавів, а ширина досягає 650 м. Глибина на перекатах дорівнює 1 м, на плесах – 12 м.

Біля гирла Нижньої Тунгуски ширина долини річки Єнісей досягає 40 км.

Сопочна Карга – це гирлової створ річки. Дельта Єнісею починається біля селища Усть-Порт. Виділяють кілька основних рукавів: Малий Єнісей, Великий Єнісей, Кам’яний Єнісей і Охотський Єнісей.

У Карського моря Єнісей утворює затоку.

Водний режим річки Єнісей

Ця річка має змішаний тип живлення, але переважає сніговий, частка його становить близько 50%, частка дощового – 38%, підземного (в верхів’ях річки) – 16%. Людство починає формуватися в жовтні.

Повінь починається в квітні – травні. Під час весняного льодоходу можуть утворюватися затори. Рівень води в цей час може коливатися від 5 м в розширеному верхів’ї річки, до 16 м в звужених ділянках.

Єнісей займає перше місце серед річок Росії за величиною стоку. Він становить 624 км ³.

Середня витрата води – 19800 м³ / с (в гирлі), максимуму він досягає біля річки Ігарка – 154000 м³ / с.

притоки Єнісею

ліві: Абакан, Кас, Хемчик, Сим, Кантегир, Дубчес, Турухан, танам, Велика і Мала Хета, Елогуй

праві: Ус, Туба, Сісім, Кебеж, Мана, Ангара, Кан, Великий Піт, Бахта, Подкаменная і Нижня Тунгуска, Діденка, Хантайка, Курейка.

Це найбільші притоки, вони використовуються в господарстві, як і річка Єнісей. Господарське використання цих вод вельми важливо для людини.

Населені пункти

міста: Кизил, Саяногорск, Красноярськ, Абакан, Шагонар, Минусинськ, Сосновоборск, Лесосібірск, Железногорськ, Єнісейськ, Діденка, Ігарка.

Невеликі населені пункти: Караул, Усть-Порт, Черемушки, Шушенское, Майна, Березівка, Казачинське, Усть-Абакан, Курейка, Турухан.

Річка Єнісей – господарське використання вод

Господарське використання Єнісею грає важливу роль для країни. Ця річка – важливий водний шлях всього Красноярського краю. Протягом 3013 км (від Саяногорска до гирла) річка судноплавна постійно.

Головні порти: Красноярськ, Абакан, Маклаково, Стрілка, Туруханск, Усть-Порт, Ігарка, Єнісейськ, Кизил і ін.

Об-Єнісейський канал, який з’єднав дві самівеликі річки Росії, був побудований в кінці XIX століття. Він був дуже важливий, як і річка Єнісей. Господарське використання каналу: по ньому відбувався сплав лісу, перевезення видобутих корисних копалин. В даний час канал покинутий і не використовується.

Використання річки Єнісей людиною має неабиякий вплив на екологічну обстановку, якщо врахувати, що на річці побудовано кілька водосховищ, ГЕС.

ГЕС: Красноярська, Саяно-Шушенська і Майнську.

Річка Єнісей. Господарське використання і її охорона

Господарське використання Єнісею надаєнегативний вплив не тільки на води самої річки, а й на прилеглі землі. Відбувається або заболочування сільськогосподарських земель, розташованих поруч з річкою, або, навпаки, рівень води Єнісею падає і відбувається осушення прилеглих територій. Також в результаті всього цього були знищені ряд археологічних і природних пам’яток і біоценозів. Велика кількість людей змушені були переселятися. Багато рослин, які ростуть на берегах річки або в самій річці, були знищені.

Неконтрольований вилов риби призводить до зменшення видової різноманітності.

Величезну роль і раніше грала річка Єнісей.

Господарське використання її вод на АЕС призвелодо радіаційного забруднення води в річці. Так в 1950-і роки на підприємстві гірничо-хімічного напрямку було введено в експлуатацію кілька ядерних реакторів, які використовували воду з цієї річки. Після очищення ядерних реакторів воду скидали назад в річку.

Використання річки Єнісей людиною призводить дотому, що води його засмічуються різним сміттям (як побутовим, так і нафтопродуктами). Тому необхідно вживати заходів щодо захисту навколишнього середовища для збереження флори і фауни річки і чистоти її вод.

Річка єнісей, росія: де знаходиться на карті, фото, довжина, притоки, міста, витік, куди впадає, риба

Єнісей – річка в Сибіру Росії. Протікає по території Туви, Красноярського краю і Хакасії. Бере свій початок від злиття Великого Єнісею і Малого Єнісею недалеко від міста Кизил, впадає в Карське море Північного Льодовитого океану. Довжина річки 3487 км, площа басейни 2 580 000 кв.км.

Найбільші притоки: Ангара, Подкаменная Тунгуска, Нижня Тунгуска.

Розташовані міста: Кизил, Саяногорск, Абакан, Минусинск, Красноярськ, Лесосибирск, Єнісейськ, Туруханск.

У Єнісеї водиться така риба як: плотва, окунь, язь, щука, таймень, минь, сиг і ін. Річка судноплавна. Живлення річки снігове і дощове.

Про автора

admin administrator