Догляд за посівами гороху

Авторadmin

Догляд за посівами гороху

Зміст:

Як вирощувати горох у відкритому ґрунті? Догляд за посівами гороху

Вирощування гороху – це захоплююче і дуже корисне заняття. Культура не вимагає від садовода занадто багато уваги і відмінно плодоносить. При мінімумі зусиль ви отримуєте можливість влітку забезпечити сім ‘ю зеленим горошком, а також назбирати і насушити його на зиму. Однак кінцевий результат сильно залежить від вибору ґрунту, сорту і дотримання правил догляду за культурою. Сьогодні поговоримо про те, як вирощувати горох. Нічого складного в цьому немає, отримати відмінний результат зможе навіть садовод-початківець.

  • Ділянка під посадку
  • Загальний опис
  • Підготовка до посадки
  • Умови вимовляння
  • Вибираємо горох
  • Лущильний горох
  • Мозкові сорти
  • Цукровий горох
  • Відбір насіння
  • Посадка гороху в ґрунт
  • Щоб сходи були дружними
  • Полив.
  • Відразу після посадки
  • Опора для гороху
  • Підживлення
  • Шкідники саду
  • Збір врожаю
  • Замість ув ‘язнення

Ділянка під посадку

Особливо це стосується невеликих ділянок, земля на яких ніколи не пустує. Однак бобові не надто вимогливі і будуть чудово рости практично після будь-яких садових культур. При виборі попередника потрібно враховувати, що горох дуже вимогливий до поживності ґрунту, а також вимагає захисту від бур ‘янів. Тому якщо на грядках росли баклажани, огірки або квітучі, декоративні рослини, які витягують із землі практично всю органіку, то краще залишити їх під що-небудь інше.

Оскільки вирощувати горох рекомендується щоразу на новому місці, це питання буде виникати регулярно. А ось родичі – це далеко не найкращий варіант. Вони накопичують ґрунтовну інфекцію, яка погубить ваші посадки. Ділянка, зайнята багаторічними травами – це теж поганий варіант, тому як саме тут ховаються і зимують небезпечні шкідники. Відмінними попередниками будуть озимі культури.

Загальний опис

Насправді можна не знати нічого про те, як вирощувати горох, а просто засіяти сухими бобами залишився шматочок землі на вашій ділянці. У результаті рослина порадує дітей смачними свіжими плодами. Але для отримання високих результатів дуже важливо знати особливості агротехніки. Горох відносять до однорічних культур. Він має невеликий за товщиною стебель довжиною до 250 см. Будова стебля сильно залежить від обраного сорту. Забарвлення найчастіше світло-зелене, але часом зустрічається і сізо-зелене. Від стебля відходять ще й листочки, а під час цвітіння з ‘являються білі квіточки.

Підготовка до посадки

Сьогодні детально розглянемо, як вирощувати горох, щоб у цьому питанні більше не залишалося білих плям. Це холодостійка і зовсім нетребувальна рослина, яку слід висаджувати ще в квітні. Чому так рано? Тому що земля в цей час ще зберігає свою вологість. Звичайно, її можна підтримувати штучно, але мікроклімат буде вже інший.

Звичайно, аграрії вдаються і до іншого методу – замочування. Але цей процес більш трудомісткий і погано підходить тим, кому потрібно засадити велику площу. Одна справа, коли в руках пакетик з сухими бобами, і зовсім інша, коли берете плошку з розбухлим насінням, які склеюються між собою. Вологі руки + земля – і скоро в плошці утворюється рідкий бруд, в який неприємно занурювати пальці, виловлюючи чергове зернятко.

Умови вимовляння

Посівний горох дуже любить сонячні місця. Ґрунт повинен мати нейтральний pH, в кислих же його зростання і розвиток сповільнюється. Вибирайте світле місце. Перед посадкою дуже корисно буде внести добрива. Чудово підходить перегній і компост. Культура ця невибаглива і спокійно сприйме практично будь-яку підгодівлю. Крім закисленої, підходить будь-який ґрунт. Але на її склад потрібно звернути особливу увагу. Якщо ґрунт глинистий, важкий, то посівний горох викладається майже на поверхні, без заглиблення. Легкий, піщаний грунт має іншу структуру. У цьому випадку насіння слід закопати глибше, щоб рослині було за що триматися. Тут є свої хитрощі, які потрібно обов ‘язково враховувати. Рослина може розкидати батоги по землі, але в цьому випадку посадка буде займати багато місця і давати мізерний урожай. Тому рекомендується обов ‘язково встановлювати опори, за які чіплятиметься рослина. Тільки в цьому випадку від нього можна чекати хорошого врожаю.

Вибираємо горох

На сьогоднішній день існує три види гороху:

Але це ще не все, є десятки сортів кожного виду. Деякі хороші в свіжому вигляді, інші слід збирати після повного визрівання, розколювати на дві половинки і в такому вигляді додавати в супи і варити пюре. Але молодий лущильний горошок мало чим відрізняється від цукрового або мозкового, які їдять свіжими. Тому садівники нерідко вирішують вбити двох зайців: поласувати ніжними зеленими бобами в перші два тижні визрівання, а все інше зібрати і скласти на зберігання. Давайте розглянемо найпопулярніші сорти гороху, щоб точно знати, що шукати в магазині.

Лущильний горох

Він універсальний. Його можна їсти прямо з грядки або консервувати. Якщо вирощується продукт на продаж і його не вдалося реалізувати “зеленим”, не переживайте – продайте пізніше як жовтий. Це може бути навіть на наступний рік. Переходимо безпосередньо до розгляду сортів.

  • Атлант – один з улюблених у більшості садівників, особливо якщо ви плануєте заготовляти його на зиму. Не всі сорти гороху можуть похвалитися таким швидким терміном визрівання – всього 55 днів. Боби великі і легко розколюються при дозріванні. Стійкість до шкідників становить майже 100%.
  • Абадор – добре підходить для невеликих ділянок, відмінний варіант, якщо ви хочете висадити невелику грядочку, виключно для їжі в свіжому вигляді. Стебель дуже низький і звивистий, не вимагає серйозних опор, але і не дає великого врожаю.
  • Адагумський горох – висота куща становить 85-90 см, боби великі, що особливо виражено при збалансованому добриві. Підвищена стійкість до мучнистої роси.
  • Батрак – ідеально збалансований за смаковими характеристиками, придатний для консервації і чудовий у свіжому вигляді. Стійкий до більшості захворювань і шкідників. Середньоспелий, дає урожай черга 70 днів.
  • Фараон – досить часто висаджується в промислових масштабах. Смачний в зеленому вигляді, а також успішно висушується і зберігається після визрівання. Єдиний з усіх стійкий до грибкових захворювань.

Мозкові сорти

Названі вони так, тому що насіння гороху мають складочки у вигляді звивин. Цей вид підійде тим, хто хоче вирощувати рослину виключно для їжі в літній час, поки горошок зелений і солодкий.

  • Воронезький зелений – перший збір плодів припадає на 40-й день після сходів. Рослина велика, листя мало, що дозволяє легко збирати врожай. У технічній стиглості має зелений колір. Рослина стійка до грибкових і бактеріальних захворювань.
  • Тропар – якщо ви хочете зайнятися консервуванням, щоб всю зиму готувати смачні салати і супчики, то вибирайте цей сорт. Насіння гороху цього сора зазвичай продається в спеціалізованих магазинах, шукати їх не доведеться. Стиглість настає через 50 днів після посадки, стебель низький, прямостоячий. Незважаючи на низьку врожайність горох користується великим попитом.

Цукровий горох

Насіння гороху відрізняє відсутність пергаменту в бобі. Їх можна вживати разом з бобом, різати в салати і перші страви. Найкраще вибирати місцеві сорти. Їх порівняно небагато, виводитися вони стали недавно.

  • Цукерка – це найпопулярніший з сортів даного виду. Він призначається для заморожування і консервування, тому весь рік ви будете насолоджуватися своїм урожаєм.
  • Горох Альфа. Одна з основних переваг – засухостійкість: він практично не вимагає поливу. Ідеальний варіант для дачі, на яку немає можливості їздити кожен день. Виведений одним з перших, але не втрачає своєї актуальності. Щорічно висаджується на сотнях садових ділянок і радує смачними плодами дітей і дорослих.

Горох на грядці вирощувати дуже легко, але, вибираючи сорт, потрібно відразу визначитися, берете ви його для заробітку або для своєї сім ‘ї. Мозкові сорти набагато смачніші, але вони мають низьку врожайність і невеликий термін зберігання. Якщо перед вами стоять завдання реалізації продукції через торговельні мережі, то рекомендується звернути увагу на універсальні сорти, щоб гарантовано отримувати прибуток.

Відбір насіння

Посадка гороху починається з ретельної перевірки бобів. Це важливо зробити, щоб не розчаруватися у сходах. Переберіть весь посівний матеріал і викиньте всі порчені, гнилі і биті. Решту насіння покладіть у розчин з борною кислотою приблизно на 15-30 хвилин. Після цього просушені боби можна буде садити в ґрунт.

Є й інший варіант. Для цього на літр води покладіть 30 г солі і помістіть в розчин горошини. Всі, хто сплив на поверхню насіння, потрібно буде викинути, а решту витягти з розчину і просушити, розсипавши на папері. Тепер посівний матеріал повністю готовий до використання. Якщо ви не готові приступити сьогодні, ссипайте все в бавовняний мішечок.

Посадка гороху в ґрунт

Як уже говорилося вище, насіння можна замочувати. Але цей спосіб хороший в тому випадку, коли ви упустили час і потрібно терміново його надолужити. В іншому це суцільні незручності. По-перше, сам процес висадки ускладнюється. Мокрі горошинки набагато складніше розподілити по лунках. Але це дрібниці, набагато важливіший температурний фактор. Якщо висадка відбувається в червні, коли минули заморозки, то замочування нічим не загрожує рослині. Набагато гірше, якщо висадка відбувається в травні, коли ще можливі різні сценарії. Холодів горох не боїться, тому можна не переживати про заморозки, але тільки в тому випадку, якщо ви посіяли сухі горошини. В іншому випадку зародки рослини отримують сигнал до активного зростання і розвитку, тому що навколо багато теплої води. А після цього їх закладають у досить холодну і суху землю, де потрібно терміново змінювати програму. Багато бобів просто не переживуть таких катаклізмів.

Щоб сходи були дружними

Горох на грядці охоче росте і плодоносить, але давайте з ‘ясуємо, які умови можна вважати оптимальними. Найкраще якщо горошини висівають при температурі 4-6 градусів тепла. Тому добре, якщо висадка відбувається ранньою весною. Якщо ділянка під горох невелика, натягніть плівку, щоб земля зігрілася. Тоді ще в квітні можна буде зробити посіви, а в червні насолоджуватися свіжим горошком. Рослина витримує легкі заморозки, до -4 оС, тому можна не використовувати додатково укривний матеріал. Посів гороху найкраще виконувати на сонячному місці. Помірну тінь він здатний пережити, але кількість стручків може зменшитися.

Полив.

Оскільки виростити горох у відкритому ґрунті передбачається всього за півтора-два місяці, рослині потрібна достатня кількість вологи і поживних речовин. В принципі, відхід мало чим відрізняється від того, якого вимагають інші овочеві культури. Особливо важливо виробляти регулярні поливи, обов ‘язково під корінь. Кількість вологи сильно залежить від температури повітря і місця посадки. Чим спекотніше на вулиці і сонячніше місце, тим більше води потрібно гороху. Незважаючи на те що кореневище проростає вглиб на півтора метра, без поливу кущі не виростуть.

Відразу після посадки

Догляд за посівами гороху стає тим простішим, чим старшими вони будуть. Насправді правила зовсім нескладні:

  • Землю з висадженим у неї насінням дуже важливо накривати плівкою на кілька днів. Після того як з ‘являться перші сходи, її прибирають, але тепер потрібно створити захист від пернатих розорителів. Поки на городі ще нічим поживитися, ніжні рослини будуть під загрозою.
  • Незабаром потрібно буде зрихлити ґрунт, можна навіть трохи занурювати рослини. Зазвичай ця процедура виконується через 10-15 днів після появи сходів.
  • Добриво для гороху вносять, коли рослина досягла 10 см у висоту. Зазвичай для цього використовуються мінеральні добрива. Повторюють процедуру через два-три тижні. Якщо в ґрунт перед посадкою вносилася органіка, то цим можна і обмежитися.
  • Полив сіянців потрібно здійснювати регулярно, але невеликими порціями, інакше посадки можуть загнити. А коли горох почне цвісти, можна збільшувати до одного відра на квадратний метр.

Складно однозначно сказати, як часто поливати горох. Виходити слід з температури на вулиці і стану грядки. Якщо на дачу їздити далеко, а дні стоять дуже спекотні, то рекомендується добре мульчувати ґрунт.

Опора для гороху

Ще до моменту цвітіння потрібно обов ‘язково підв’ язати кущики. Якщо вони будуть лежати на землі, частина врожаю згниє, та й зав ‘язку буде набагато менше. Особливо бояться залишитися без підв ‘язки сорту-велетні, тобто найрожайніші. Встановлення опори забезпечує провітрювання і прогрівання рослини. Додатково аграрії відзначають, що вертикальне розташування дозволяє уникнути цілого ряду захворювань.

Способів встановлення опори для гороху досить багато:

  • Економія часу. У цьому випадку насіння висівають на грядку врозкид або рядками. Аналогічним чином втикають у ґрунт прути з гілок. Занадто багато гілок не буде потрібно. По суті, потрібно дати опору лише кільком рослинам. Всі інші будуть триматися за них. Прути можуть розташовуватися на відстані 40 см один від одного.
  • Гніздове розташування. Дуже зручно готувати лунки, в яких по колу розташовуються 5-8 горошин. У центрі ставлять один прут.
  • Пластикова сітка. Якщо вона є в наявності, то схема ще більш проста. Насіння висівається двома борознями, між якими і встановлюють коміристу сітку.
  • Опора на шпагаті. Поки горох ще маленький, по краях і в середині грядки встановлюють палиці на відстані 1 метра. Потім ці палиці обплутують шпагатом на висоті 30 см, створюючи сітку. Шпагат простягають по контуру, по діагоналі, по ширині. Як тільки рослини піднімаються до нього, вони чіпляються, і більше нікуди не впадуть.
  • Шалаші. Це найпростіші конструкції, які виконуються з гнучких гілок. Висіваєте дві смуги гороху і обома сторонами від них встановлюєте прути, а верхівки зв ‘язуєте.

Підживлення

Опори встановлюються, поки рослини ще зовсім маленькі. Як тільки вони піднімаються над землею, потрібно підв ‘язати молоді сіянці. Далі вони будуть рости самі, чіпляючись за гілки. Зазвичай росте горох швидко. Якщо ви бачите, що куст сидить на місці, швидше за все, йому не вистачає поживних речовин. У цьому випадку потрібно провести додаткове підживлення. Як ви пам ‘ятаєте, перша проводилася, коли рослина досягла висоти 5-8 см, а друга – через два тижні. Повторювати процедуру не можна частіше, ніж раз на 14 днів.

Оскільки виростити горох у відкритому ґрунті може навіть садовод-початківець, хороший урожай обов ‘язково буде. Основним завданням садівника є захист від бур ‘янів, розпушування ґрунту, своєчасна установка опор.

Шкідники саду

Обробка ґрунту під горох передбачає обов ‘язкове перекопування. Це потрібно для того щоб прибрати всіх личинок і шкідників, які ховаються в глибині. Найбільш поширені шкідники гороху – це горохова плодожерка, зернівка та акацієва вогневка. Дуже важливо вжити заходів щодо захисту рослин, оскільки дуже прикро буде збирати боби, в кожному з яких сидить по кілька черв ‘яків. Отже, основним заходом захисту від плодожерки є ранній посів рослин. Зернівка поширюється разом з посівним матеріалом, для попередження її розповсюдження на грядці потрібно витримувати насіння в розчині солі і видаляти спливлі рослини. А ось проти вогневки відмінно працює глибока оранка ділянки та обробка інсектицидами. Листя гороху є показовими для діагностики грибкових і бактеріальних інфекцій. Якщо вони починають скручуватися і засихати, значить, потрібно терміново вживати заходів.

Збір врожаю

Через 55 днів після того як був проведений посів гороху, настає час збору бобів. Споживчі властивості зеленого горошка безпосередньо залежать від того, наскільки вчасно це було виконано. У більшості районів обробки цієї культури оптимальний час настає через 18-20 днів після цвітіння. Якщо розглядати мозкові сорти, то через 22-24 дні. Кількість зборів також може відрізнятися. У скороспілих сортів – до 4-5 разів за літо, у пізніх – до 8 разів. Збір молодих стручків повинен виконуватися щодня або через день.

Садівники використовують нехитрий прийом, який дозволяє продовжити період збору врожаю. Для цього висівають культури з різним терміном дозрівання або роблять кілька грядок одного сорту, але висаджують насіння в грунт поетапно, з інтервалом в 2-3 тижні. Останній посів роблять за 60 днів до настання перших заморозків. Якщо площа дозволяє, можна буде виростити стільки бобів, що вистачить заморозити і зробити консерви, поїсти свіжого горошка. Ця рослина дає дивовижно смачні та корисні плоди, які допомагають господині урізноманітнити меню своїх домочадців.

Для зберігання бобів найкраще використовувати скляну тару. Банку закривають і прибирають у темне місце. А ось поліетилен використовувати небажано.

Замість ув ‘язнення

Посадка гороху на садовій ділянці – це нескладне заняття, яке під силу будь-якому садівнику незалежно від рівня підготовки. Дотримуючись перелічених правил по догляду, ви можете отримати відмінний урожай. Головне – висадити горох посівної якомога раніше, регулярно поливати і підгодовувати кущі, а також встановити опори, які дозволять значно збільшити врожай. Горох – це дивовижна рослина, плоди якої можна вживати у свіжому вигляді, сушити і заморожувати, консервувати. Зі свіжих і заморожених готують салати і закуски, а сушені чудово підходять для приготування супів і пюре протягом усього року.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ГОРОХУ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 2024

У статті дана ⭐ Технологія вирощування гороху ✅ яку ми рекомендуємо використовувати в Україні.✅ Підготовка, посів, добриво, догляд та захист за посівами.

Агроексперт-Трейд рекомендує:

Технологія вирощування гороху, яку ми рекомендуємо, допоможе вам отримати максимальний прибуток при посіві цієї культури в умовах України в 2024. Звичайно ж, важливим фактором є сприятливі погодні умови і висока ступінь дотримання самої технології.

Попередники перед горохом

Фітосанітарні норми не рекомендують висівати горох після зернобобових культур і багаторічних бобових трав. Пов’язано це з тим, що ці рослини мають спільні хвороби і шкідників. Час перерви повинна становити мінімум 3-4 роки. Кращими попередниками для гороху є просапні та зернові культури. У свою чергу горох є одним з найкращих попередників для технічних і зернових культур. Підготовка до посіву гороху починається відразу після збирання попередника. На першому етапі виконують лущення стерні, а після 3 тижнів проводять зяблеву оранку на глибину 18-20 см. Якщо попередником гороху є просапна культура, то замість оранки проводять розпушування. На полях, які схильні ерозійному впливу, застосовують ґрунтозахисні варіанти обробки грунту. Спочатку використовують культиватор-плоскоріз КПШ-9 для культивації на глибину 8-10 см з подальшим глибоким розпушуванням на глибину до 25 см за допомогою КПГ-2-150. Взимку рекомендуються виконати заходи по снігозатриманню. Навесні, як тільки дозволить стан грунту, проводять заходи щодо закриття вологи і вирівнювання грунту. Для цього застосовують шлейф-борони і вирівнювачі різних модифікацій (ГН-4, ВП-8, ВПН-5,6). Такий прийом дозволить зробити посів насіння гороху на рівну глибину. В результаті отримаємо: одночасні сходи, рослини на всьому полі будуть розвиватися рівномірно і дозріють в один термін. Що дасть можливість прибрати урожай безпосередньо і уникнути додаткових ресурсних витрат. При ранньому посіві гороху виконують тільки одну культивацію. Глибина культивації повинна бути рівною глибині посіву. При пізніх строках сівби проводять дві культивації з інтервалом 7-10 днів. Такий прийом дозволить знищити максимальну кількість бур’янів на полі. Також необхідно максимально скоротити час між останньою передпосівної обробкою і процесом посіву.

Технологія удобрення гороху перед посівом

Бобові рослини, горох в тому числі, прекрасно реагують на внесення добрив, особливо калійних і фосфорних. На кислих грунтах, горох позитивно реагує на вапнування, при цьому фосфору нижня межа становить 150 мг/кг В умовах, коли в грунті є достатньої кількість: вологи, фосфору, калію, мікроелементів Бору і Молібдену, корисних бактерій, а також достатньої її аерації і нейтрального рН, харчування гороху азотом забезпечується на третину з грунту, а решта N рослина отримує за рахунок симбіозу процесу. Ця особливість рослини дозволить отримувати врожай, тільки за рахунок природної родючості ґрунту, до 25 ц/га. Для підвищення врожайності до 30 ц/га достатньо внести Р60К60. У даному разі внесення азоту не дає позитивного ефекту – врожайність не збільшується. При його внесенні рослини гороху починають харчуватися внесеним (мінеральним) легкодоступним азотом. При цьому біологічний азот не засвоюється, внаслідок того, що бульбочки на коренях тривалий час не будуть утворюватися. Внесення азоту стає необхідним для отримання врожаїв вище 30 ц/га. Для того щоб виключити суперництво двох видів азотного живлення (симбиотрофного і автотрофного), азот вносять у вигляді позакореневих підживлень в фазі бутонізації-цвітіння. Коли ґрунтові та кліматичні умови є несприятливими для утворення і ефективної діяльності бульбочок (недостатня азотофіксації), в такому випадку використання азотних добрив є необхідним заходом. Кількість яких розраховують на основі родючості грунту і очікуваного врожаю. Для нейтралізації кислого грунту, вапно вносять під попередник. Внесення 10 т/га вапна дозволяє знизити показник рН на одну одиницю. Внесення органіки безпосередньо під горох, підвищує шанси на значне полягання рослин і перерост культури з негативним впливом на утворення плодів. Тому горох краще вирощувати як 2-3 культуру після внесення органічних добрив.

Підготовка насіння до посіву

В якості насіннєвого матеріалу застосовують насіння гороху, яке відповідає всім показникам якості. Передпосівну підготовку (протруювання) виконують за 3-4 тижні до сівби за допомогою машин ПСШ-5. В якості препаратів застосовують: Тачигарен (1 – 2 кг/тонну насіння) або Фундазол (3 кг/тонну). Також, дуже ефективним заходом для насіння гороху є інокуляція препаратами: ризоторфин або нітрагін. Даний вид обробки проводять в день посіву, без доступу прямих сонячних променів. Поєднувати цей процес з протруюванням заборонено. Норма витрати розраховується на посівну норму на один гектар і становить 200г. Інокуляцію можна поєднати з обробкою посівного матеріалу мікроелементами з допомогою препаратів: модібдат амонію (25-50 г на 100 кг насіння), борна кислота (25-50 г на 100 кг насіння). Це дозволить отримати надбавку до урожаю на одному гектарі в розмірі 2 – 3 ц.

Строки посіву, норми висіву, глибина загортання гороху

  • легкі, сухі ґрунти – 6. 8см, в деяких випадках до 10 см;
  • вологі, важкі грунту – 5. 6 см.

Догляд за посівами гороху

На легких, швидковисихаючих грунтах посіви накочують катками (кільчасто-шпоровими 3ККШ-6А). При достатній вологості грунту ця операція не проводиться. Через чотири дні після завершення посіву у фазі 2. 4 справжніх листків, для боротьби з 1-річними бур’янами, проводять боронування. Операція проводиться в поперек або по діагоналі до напрямку посіву. Цей захід дозволяє знищити до 80% 1-річних бур’янів, підвищується аерація ґрунту за рахунок руйнування грунтової кірки. Після сходів боронування необхідно проводити протягом дня, коли тургор знижений відсоток травмованих рослин значно знижується.

Операцію післяпосівного та післясходового боронування необхідно врахувати ще на стадії посіву насіння гороху, збільшивши норму на 10. 15%. Також, коли посів проводиться на мінімальну глибину, виконувати досходове боронування не рекомендується.

На посівах можна з успіхом застосовувати як грунтові гербіциди (Ленурон, Прометрин – з витратою 1,5. 2 кг/га), так і по вегетуючим рослинам (Проти злакових бур’янів: Фюзілат-форте – 1. 1,5 л/га, Базагран — 2,5 кг/га; проти дводольних: Агрітокс — 0,5 л/га). Обробка проводиться у фазі 3. 5 листків гороху (максимальний восковий наліт) коли культурна рослина не чутлива до гербіциду. Вносять гербіцид штанговими обприскувачами (ОПШ-15, ОП-2000 та їх імпортними аналогами).

При масовому ураженні шкідниками (попелиця, горохова зернівка) рослини необхідно обробити інсектицидом.

Рекомендована схема захисту і підживлення гороху

  • Одразу після сходів ми рекомендуємо обробити горох гуматом калію Гумат Лист (1-2 л Гумату + 3-4 кг карбаміду на 200-300 л води на га)
  • У фазі 3-6 справжніх листків обприскують баковою сумішшю 1 л гумату калію + 5 літрів инсектно-фунгіцидної біо-препарату Гаусин-Гаупсин + 3-4 кг карбаміду на 200-300 л води на га.
  • У період масової бутонізації – комплексне Мікродобриво ЛФ-Бобові + 1 літр Мирокудобрения Бор з Молібденом + 5 літрів инсектно-фунгіцидної біо-препарату Гаусин + 3-4 кг карбаміду на 200-300 л води на га. Бор застосовувати обов’язково, оскільки він допомагає сформувати зав’язь стрючка на 15-25% квіток більше ніж без її застосування.
  • В період цвітіння зазвичай ми роботи не проводимо.

Вирощування гороху на дачі: вибір сорту, посадка і догляд

Як виростити на дачі соковитий горох для особистого використання? Якщо на городі залишилася невелика вільна грядка, посадіть на її території солодкий горох. Це симпатичне рослина дуже популярна у дітей в свіжому вигляді, а також допоможе з організацією багатьох страв у дорослих. Сьогодні ми поговоримо про вирощуванні гороху на дачі і розглянемо його агротехніку.

Горох є трав’янистим рослиною з бобових. Зелений, кучерявий і дуже симпатичний однорічник стає в певний момент постачальником солодкого і соковитого продукту, який відрізняється не тільки оригінальним смаком, але також і вмістом корисних речовин.

Довго розповідати про переваги цієї рослини немає ніякого сенсу, так як кожен з нас з самого дитинства чудово розуміє, що таке горох. Залишилося тільки поділитися деякими секретами агротехніки гороху і перейти безпосередньо до дій!

Вирощуйте горох на дачі для вживання у свіжому вигляді, для різноманітних страв і консервування

Технологія вирощування гороху

Горох вважається вибагливим рослиною, але виростити його на дачі, при дотриманні певних правил, досить просто. Висівається горох навесні, в більш-менш прогріту грунт. Корінь гороху йде глибоко в землю, а тому рослина вимагає попередньої перекопування грунту, бажано ще з осені. У цей же період, краще внести та комплексні добрива.

Пропонуємо вам найпростішу технологію вирощування гороху на дачі, яка дасть можливість отримати гарний врожай

Як підготувати грунт під горох?

Горох є тепло – і світлолюбних рослиною, яка відмінно росте на тихих, безвітряних і добре прогрітих ділянках. Дуже важливо, щоб грунт на ділянці під посадку гороху була мінімально удобрений – досить внесення мінеральних добрив і органіки. Було б непогано обробити грунт вапном, до 250-300 г/м2, а також додати по 30 г калію і 20 г подвійного суперфосфату.

Будьте готові до того, що доведеться правильно орієнтуватися у закладенні насіння при посіві. У важких і глинистих грунтах горох вирощується практично на поверхні, на більш легких грунтах посадка відбувається глибше.

Для отримання повного і якісного гороху на дачі, необхідно правильно підготувати грунт перед посадкою

Заздалегідь приготуйтеся до встановлення опор під дорослий горох, так як рослина не можна залишати просто на землі, у такому вигляді воно не дасть бажаного результату.

Готуємо насіння до посіву гороху

Перед посадкою насіння слід ретельно перебрати, відкинути зіпсовані, биті. Інші ж потрібно прогріти і замочити на 5-7 хвилин в розчині борної кислоти (1 г на 5 л води). Посадка відбувається в набряклому, але просушеної вигляді.

Використовувати можна і стимулятори росту, але чи варто це робити, якщо правильно підготовлений горох в домашніх умовах і так дає нормальні сходи.

Правильно підготовлені насіння гороху дають хороші сходи, а в майбутньому, і відмінний урожай

Посів гороху у відкритий грунт

Посів гороху на дачі відбувається приблизно в середині весни, але в той момент, коли грунт достатньо прогріта. Посів йде з певною густиною – горох низькорослий насевают гущі, більш високорослий сіють рідше.

Грядка під посів гороху готується дуже просто. Спочатку по грядці проробляються борозни глибиною в 5-7 див. Відстань між ними – 50-60 див. Борозни слід підготувати заздалегідь, за кілька днів до посадки, і внести в них суміш компосту і золи, яка присипається землею з грядки. Після підготовки і внесення, глибина грядки під посів гороху повинна становити 3-5 див. Але тут не забувайте орієнтуватися і на склад ґрунту!

Горох висівають по 15-17 штук на кожен метр грядки, тобто, приблизно через кожні 6 див. Посіви присипаються землею і злегка утрамбовували для збереження вологи. Вже через одну-півтори тижні ви зможете побачити сходи гороху.

Підготовка насіння гороху і коректний посів в грунт

Догляд за горохом на дачі

  • Відразу після посіву грядки можна накрити плівкою на кілька днів. Після сходів бажано укласти на грядку сітку, накрити каркасом парничка, натягнути мотузки, дріт, щоб уберегти від птахів.
  • Коли посівам буде близько 2 тижнів, грунт навколо бажано трохи розпушити і навіть підгорнути сходи.
  • Перша підгодівля гороху відбувається в той момент, як рослини на грядці досягають зростання в 8-10 див. Далі, підгодівлі можна вносити 1 раз в два тижні, але це не так обов’язково, як полив, який слід проводити систематично, особливо в посушливу погоду. Але не варто старатися, адже переливати горох небажано.
  • А от коли на рослинах з’являється колір і боби починають наливатися, постарайтеся забезпечити постійний полив гороху, з розрахунку до одного відра води на квадратний метр грядки.
  • Не забувайте про обов’язкову підв’язці кущів гороху, обов’язково до цвітіння і розвитку бобів. Необхідно встановити кілочки через кожен метр-півтора і пустити горизонтальні напрямні з мотузки або дроту, щоб рослини не лежали на землі, не загнивали від зайвої вологи, добре провітрювалися і прогрівалися на сонці.
  • Вже через два тижні після цвітіння можна пробувати молодий горох, збирати який стоїть дуже акуратно, не обриваючи за кожним стручком половину куща.
  • Щоб серйозно підвищити врожайність, збирайте горох в період дозрівання кожен день, обриваючи з кущиків тільки самий підходящий. Якщо ж на кущах гороху є перезрілі і підсохлі стручки, їх слід видалити, так як вони сповільнюють ріст і розвиток молодих.
  • Прибирається горох з грядки повністю в той період, коли нижні стручки дозрівають і підсихають. Зрізані рослини вивішуються пучками в сухому і темному приміщенні, де знаходяться до повного дозрівання.

Основні правила догляду за молодими посівами гороху, а також за дорослими рослинами на грядці

Боротьба з шкідниками та захворюваннями гороху

Горох на дачі може бути атакований шкідниками, а тому рекомендуємо заздалегідь вивчити способи боротьби з паразитами і тими захворюваннями, які чатують на молоді рослини.

Найбільшу небезпеку представляє горохова плодоніжка або листовійка. Після зимівлі в грунті, гусениці шкідників перетворюються на дорослих метеликів і відкладають яйця на зелень гороху, квітки і листя. З цих яєць знову з’являються гусениці, які швидко об’їдають молоді рослини і серйозно псують урожай.

Для боротьби з паразитами слід заздалегідь взятися за профілактичні заходи. Ще з осені перекопати ділянку, висівати горох в більш ранній час, орієнтуючись на перші теплі дні в середині весни, а також обробляти молодий горох настоєм тютюну, коренів лопуха або листя чистотілу. Використовувати можна також відвари полину або бадилля томатів.

Неприємною проблемою для гороху може стати і борошниста роса, яка вражає всі рослину і знижує шанси отримання врожаю.

Боротися з борошнистою росою рекомендують настоєм польового осоту (300 г листя настоюють у відрі чистої води протягом 8-10 годин), яким обприскуються всі посадки. Повторне обприскування відбувається через тиждень після першого.

Для отримання якісного врожаю гороху на дачі потрібно розуміти можливі захворювання і шкідників, а також вміти з ними боротися

Сорти гороху для дачі

Найкраще, за словами фахівців, для дачного вирощування гороху підходять такі сорти гороху: Авола, Стриж, Пегас, Вікма, Женева, Скинадо, Віолена, Салют, Каріна, Китайський, Іловецький.

При посадці гороху важливо не тільки розуміти агротехніку і забезпечувати належний догляд, але і заздалегідь вибрати відповідний сорт гороху

Вирощування гороху на дачній ділянці (відео)

Вирощуйте горох на дачі з задоволенням, так як його свіжі плоди придатні не тільки для вживання в сирому вигляді, відразу з грядки, але і для приготування дуже багатьох смачних і корисних страв. Дякуємо вам за увагу до нашої статті і запрошуємо до обговорення у коментарях, тим більше, якщо маєте рекомендації або поради для дачників!

Про автора

admin administrator