Доїти козу до окоту

Авторadmin

Доїти козу до окоту

Правила доїння кози перед окотом і відразу після нього

Вагітність у різних домашніх тварин може відрізнятися певними нюансами. У парнокопитних найчастіше це пов`язано з удоями. Багато фермерів задаються питанням – як доїти козу перед окотом і чи можна взагалі це робити?

Доїння кози перед окотом і відразу після нього

Продукт лактації рогатої худоби виробляється організмом в першу чергу для вигодовування потомства. За тривалий період часу людина зуміла пристосувати цю особливість організму парнокопитних під свої потреби.

Однак, навіть з огляду на подібні обставини, не можна забувати про первинне призначення лактації у корів і кіз. На питання, скільки разів доїти козу після окоту і обов`язково залишати козенят з матір`ю, кожен досвідчений скотар відповідає по-різному, але загальні правила процедури доїння до і після пологів все ж є.

Запуск і годування перед окотом

Запуском вважає процедура поступового зниження удою перед окотом.

Справа в тому, що організм вагітної самки втрачає дуже багато поживних речовин в процесі виношування козенят. Якщо не знизить кількість продукту під час удою – організм вихованки може швидко виснажитися. Негативним наслідками подібного може стати зникнення молока, викидень або навіть загибель кози. Поступове зниження доїння дозволить кізоньки набратися сил, щоб виносити або вигодувати козенят.

Якщо рівень молока залишається все тим же протягом всієї вагітності, то за місяць самку потрібно запустити самостійно. Для цього переглядається раціон кози. Знижується відсоток соковитих кормів і овочів. Концентрований корм слід залишити – без нього коза не зможе отримувати достатню кількість калорій для виношування. Після припинення лактації можна відновити годування зеленню і овочами, але за три-чотири дні до пологів слід знову прибрати їх з раціону.

Пам`ятайте, що процедура запуску кози повинна відбуватися поступово. Моментальний відмова від доїння може ввести тварина в стресовий стан. Якщо парнокопитна відрізняється хорошим вагою, то краще починати знижувати денну норму молока за місяць до окоту. Худорлявого тварині може знадобитися два місяці для успішного запуску.

Першим пунктом процедури запуску вважає скорочення кількості надоїв в день. З трьох раз козу переводять на дворазове доїння, а через кілька днів – одноразове. Після переходу на один раз в день, доїння можна проводити раз на два дні, поступово знижуючи до нуля.

Другий аспект процедурою запуску – обсяг молока за один удій. З кожним днем ​​козу слід злегка недодаівать. Однак будьте обережні, через занадто великої кількості залишеного в вимені молока може початися запалення протоків. Оглядайте тварина протягом усього запуску – якщо вим`я затверділо, то слід видоїти все молоко, що є. Коли коза перестає давати більше склянки молока в день, можна припиняти її доїти.

Існує універсальний графік запуску, який скотарі підганяють індивідуально під своїх вихованців:

  • перший тиждень запуску – одноразова доїння, кількість молока знижується до одного літра;
  • другий тиждень запуску – удій проходить один раз в півтора дня, кількості молока знижують до половини літра;
  • третій тиждень запуску – доять кожні два дні, кількість молока знижують до трьохсот грам;
  • четвертий тиждень запуску – удій відбувається тільки за потребою.

При запуску важливим фактором є поступовість. Не можна просто кинути доїти тварину – від цього вим`я може затвердіти, з`являються загрози запалення і маститу.

Якщо молочність кози триває аж до самого окоту – Заспокойтесь. У цих випадках не потрібно насухо видоювати вим`я – корисні компоненти в лактози можуть бути потрібні парнокопитних для хорошого розвитку козенят.

Якщо тварина буде видоюють під час вагітності, то в організмі може пройти зрив і така коза, швидше за все, більше не буде давати молока. Щоб цього уникнути зберігайте свою вихованку від зайвого стресу.

Як правильно раздоя козу після окоту

Перше молоко для дитинчат

Якщо коза є представником молочної породи, то перший раздой можливий відразу після окоту.

М`ясні види кіз здатні раздоя через два-три місяці. Ті породи, що розводяться для отримання вовни, можуть почати давати стабільний удій тільки через чотири місяці після появи козенят на світло. Щоб правильно раздоя козу, потрібно дотримуватися певних правил.

Кількість молока у тварини буде залежати від того, скільки козенят в посліді і яку вагу у матері. Перший раз парнокопитна доїться відразу після пологів, але не продаж, а щоб нагодувати дитинчат. Якщо мета розведення кіз – молоко, то не треба підпускати малюків до самостійного годівлі. Козенят потрібно тримати в окремому загоні, але з урахуванням, що вони будуть бачити самку.

Якщо дитинчата будуть самостійно доїти козу, то вони можуть завдати їй травму ріжками або зубами. Крім того, новонароджені козенята не знають міри у споживанні і якщо вони не йдуть на м`ясний забій, то краще не підпускати їх до кози. Такі особини вигодовуються за допомогою спеціальної пляшки з соскою. Щоб козенята правильно росли, стежте за споживаним об`ємом молока. Чи не знижуйте добову норму до критичної позначки – дитинчата ще не здатні харчуватися звичайним сухими кормом і можуть загинути.

У перші кілька днів після пологів у кози сильно підвищується рівень лактації, тому їх варто доїти не менш п`яти разів на день. Козенят потребують чотириразовому харчуванні, а залишок молока можна пускати на продаж. Раздой в перші тижні може займати кілька годин. В основному це залежить від того, скільки коза важить і як харчувалася весь цей час.

Перший місяць молодняк п`є чисте молоко для отримання всіх поживних речовин. Однак уже сороковинам життя молоко можна розбавляти теплою кип`яченою водою. До трьох місяців життя шлунки козенят остаточно зміцнюються, і молодняк може починати харчуватися дорослою їжею. В цей же час самок переводять на триразове доїння, оскільки їх молочність зменшується. Ці нескладні правила допоможуть правильно раздоя козу без шкоди для здоров`я.

Методи підвищення лактації у кози після окоту

Рівень молочності кіз після пологів вважається найвищим за період життя тварини. Однак через пару місяців скотарі відзначають зниження лактації. Зазвичай це відбувається через порушення санітарних норм вмісту парнокопитних або неправильно доїння. Для отримання більшого прибутку варто дотримуватися таких правил:

  1. Доїння повинна відбуватися в один і той же час. Власники кіз радять доїти тварину три-чотири рази на день. Це допомагає підвищити надої навіть у молочних видів.
  2. Раціон годуючої самки повинен бути збалансованим. Після окоту кількість концентрованого корму в харчуванні парнокопитних знижується, а на заміну приходять соковиті корми і зелень. Для більшої молокогонним годуєте козу морквою, капустою, буряком і іншими свіжими овочами. Слідкуйте за вагою тварини – ожиріння може знизити кількість удою. На лактацію може негативно вплинути картопля, так що його слід виключити з раціону. Можна давати козі відвари ромашки, тунепс і бобове бадилля. Відсутність вітамінів і мінералів також може негативно позначитися на якості та кількості молока. Щоб уникнути авітамінозу, згодовують козам кісткове борошно, крейда і риб`ячий жир.
  3. Дотримуйтесь правил доїння кіз. Не забувайте приголубити тварина і помасажувати вим`я до і після доїння. Перші струменя спускають на землю, це прочищає соски від бруду. Молоко слід видоювати до останньої краплі – останні порції продукції містити найвищу кількість жирів. Досвідчені фермери стверджують, що кози краще дояться на свіжому повітрі.

Щоб раздоя козу правильно, не потрібно особливих зусиль. Це цілком може зробити і не досвідчений скотар, дотримуючись ці прості правила

Додаткові рекомендації для новачків

  1. Після масажу вимені змастіть його вазеліном. Це послужить хорошим профілактичним лікуванням від тріщин і зараження інфекціями.
  2. Доїти тварину слід, стиснувши сосок вказівним і великим пальцями біля самої основи. Рухи повинні бути швидкими і ритмічними.
  3. Якщо парнокопитна неспокійно, переступає з ноги на ногу або брикатися під час доїння, то потрібно обладнати спеціальний загін для цієї процедури. Деякі фермери радять доїти під час годування тварини.
  4. Розмовляйте вголос з козою, називайте її на ім`я. Голос і монотонні інтонації заспокоюють тварина.
  5. Не користуйтеся духами або дезодорантами з різким запахом перед доїнням. Ретельно помийте і нагрійте руки.
  6. Доїти кіз найкраще, сідаючи до них з правого боку. В цьому випадку тварина бачить вас і менше перебуває у стресовому стані.

Все про окоте кози: ознаки, запуск, годування і народження

Окіт кози – це не тільки дуже радісний для тваринника процес, але і досить відповідальний. Необхідно правильно утримувати тварину, запустити і підготувати організм до появи на світ здорового міцного потомства. Дізнатися детальніше всі аспекти вагітності, годування і пологів кіз допоможе відео.

  • 1 Як проходить вагітність?
    • 1.1 Ознаки вагітності
    • 1.2 Скільки триває окіт?
    • 1.3 Скільки козенят може народити?
    1. Як проходить вагітність?
    2. Ознаки вагітності
    3. Скільки триває окіт?
    4. Скільки козенят може народити?
    5. Запуск і годування перед окотом
    6. Як прийняти пологи у кози?
    7. Роздій і годування після окоту
    8. Відео «Як з’являються козенята»

    Як проходить вагітність?

    Вагітність кози протікає легко і практично непомітно. У перші місяці положення коза нічим не відрізняється від інших самок і лише з половини строку у неї змінюється зовнішній вигляд. Наприклад, з’являється округлість живота, асиметрія боків. Ближче до половині терміну вагітності настає зміна в поведінці тварини. У цей час самка стає більш спокійна, часто лежить, посилюється апетит.

    Ознаки вагітності

    Починаючому метод завжди важко визначити за зовнішнім виглядом положення кози, тому існують певні ознаки:

    • після періоду полювання поновлюється гарний удій;
    • через 15-20 днів після злучки відсутня полювання;
    • збільшення і асиметрія живота, округлість боків;
    • шкіра біля піхви стає рівною, складки розгладжуються;
    • розширюються тазові кістки, розслабляється його зв’язковий апарат;
    • збільшується вим’я, набухають зовнішні статеві органи;
    • при пальпації у другій половині вагітності можна промацати плід і збільшену матку.

    Також визначити вагітність кози можна за допомогою сучасних аналізів, наприклад, аналіз крові чи молока. Точну відповідь положення тваринного навіть на самому ранньому терміні дасть ультразвукове дослідження.

    Важливо! Методи ректального дослідження для домашніх кіз не розроблені і в практиці не застосовуються.

    Скільки триває окіт?

    Коза виношує потомство в середньому 5 місяців (147-150 днів). Зазвичай в домашніх умовах вони народжують досить легко і не потребують додаткової допомоги. Окіт кози протікає швидко – не більше 1-1,5 години. Але, звичайно, це залежить від стану здоров’я тварини і правильності розташування плода. В індивідуальних випадках пологи можуть протікати швидше або повільніше.

    Важливо розуміти, що час народження козенят залежить від правильності догляду за вагітною самкою, від віку, часу запуску, а також від породи. Якщо плід знаходиться в неправильному положенні, природні пологи ускладнюються. Іноді тварині потрібно допомога фахівця. Як проходить окіт кози, дивіться на відео.

    Скільки козенят може народити?

    Скільки принесе потомства ваша коза, визначити складно. Відомо, що молода кізочка найчастіше народжує двох-трьох козенят. Самки трохи старше можуть дати чотири, рідше п’ять малюків. Другий і наступні козенята народжуються або відразу, або через час після початку пологів. Народженого малюка мама повинна облизати, але до цього чистою ганчіркою або пучком соломи потрібно витерти його морду від слизу, звільнити дихальні шляхи. Про це читайте трохи нижче і дивіться відео.

    Запуск і годування перед окотом

    Запуск перед окотом – це дуже важливий період в житті вагітної самки. Справа в тому, що розвиток плода вимагає організму дуже велика кількість поживних речовин. Тому потрібно поступово припинити доїти тварину (запустити) і дати йому набратися сил на новий період лактації.

    Коли коза сама не припиняє давати молоко, то приблизно за 4-6 тижнів її потрібно запустити самостійно. При цьому в раціоні годівлі скорочується кількість соковитих кормів, в тому числі овочів, концентратів і зелені. Повноцінний раціон потрібно відновити після припинення лактації і знову прибрати з раціону за 3-4 дні до окоту.

    Запускати козу потрібно поступово. Якщо тварина упитанное, то не раніше місяця до пологів, якщо ж худорляве – за два. Спочатку запуск проводиться шляхом скорочення доїнь. Наприклад, з триразового режиму переходять на дворазовий, ще через час на одноразовий. Потім кожен раз слід трохи недодаивать. Після переходу на одноразовий режим, доїння проводять через день, через два, прибирають масаж.

    Після того як коза скоротить удій до 1 склянки на день, доїти можна припинити зовсім. Однак важливо пам’ятати, що якщо через 4-5 днів після запуску вим’я затвердіє, то треба видоїти перегоревшее молоко. Щоб правильно запустити козу, подивіться графік.

    1 тиждень запуску
    Доять один раз, удій знижується до 1 літра

    2 тиждень
    Доять раз на півтора дня, удій знижується до 500 мл

    3 тиждень
    Доять через день, удій знижується до 300 мл

    4 тиждень
    Доять тільки при необхідності

    Годування в сухостійний період

    Що стосується годування, то козі після запуску потрібно багато поживних речовин. Адже народженому малюкові потрібно високопоживне молозиво і молоко. В цей час тварина повинна споживати багато концентратів – від 0,5 до 1,5 кілограма. Однак за два тижні до окоту концентрати в раціоні зменшується наполовину. Нормальний раціон годівлі відновлюється через три дні після окоту.

    Не можна давати тварині зіпсований корм, гнилі овочі або цвілеві корму. Коренеплоди можна згодовувати тільки у вареному вигляді, а ріпу і бадилля взагалі краще виключити. Дуже добре під час запуску поїти теплим пійлом з пшеничними висівками. Корисними є хороше сіно, варену картоплю і буряк.

    Як прийняти пологи у кози?

    Початок окоту кози можна визначити по поведінці тварини. Коли самка стає неспокійною, то лягає, встає, у неї розкривається піхву – це сигнал настання вагітності. Якщо ніяких неспокійних моментів не спостерігається, тварина краще залишити на короткий час, перевіряти лише, як проходить народження козенят. Новонароджених малюків слід дати вилизати козі і потім добре обтерти сухим сіном або ганчіркою. Більш докладно дивіться відео.

    Також потрібно буде перев’язати пупковий канатик новонародженим малюкам. Для цього береться сувора нитка, змочується йодом і перев’язується канатик на рівні 2-3 см від животика. Від місця перев’язки відступають ще 1 см і відрізають залишок. Потім місце припікають йодом або мідним купоросом.

    Приблизно через 2-3 години після пологів у кози повинен виділиться послід. Це можна буде визначити по брудній підстилці. Її потрібно прибрати і постелити чисту суху. Якщо послід не вийшов протягом наступних 4 годин після пологів тварині потрібно дати випити льняний відвар (2 ч. ложки на 1 склянку окропу, варити 10 хвилин) або тепле вино. Якщо через 10-12 годин стан не змінилося, необхідно викликати ветеринара.

    Роздій і годування після окоту

    Раздоить свійську козу зовсім нескладно. Приблизно через 40 хвилин після окоту козенята повинні поїсти. Попередньо потрібно здоїти перші цівки молозива, так як воно не придатне для харчування. Це буде вважатися першим раздоем. Коли новонароджені козенята поїдять, їх необхідно забрати від мами і помістити в окремий загін.

    Правильний роздій обов’язково проводиться по строгому графіку, це запорука гарної молочної продуктивності. Після першого окоту роздій зазвичай відбувається складно. Тому козочку привчати до рук треба ще до моменту вагітності. Багатьох до роздоюванню привчають з допомогою їжі чи ласощів.

    Щоб добре раздоить козу, в перший тиждень після пологів потрібно буде здоювати молоко п’ять разів. Для роздоювання використовують наступний режим: перше доїння в 8 ранку, потім в 12, 15, 18 і останній раз в 22 години. Потім на другий тиждень кількість доїнь скоротити до чотирьох разів і стільки ж разів годувати козенят. Обов’язково перед доїнням потрібно робити масаж вимені, а ще здоювати обов’язково все молоко.

    Правильне годування після окоту дуже важливо. Це поліпшить стан самої самки і допоможе при раздое. Відразу після пологів жінці потрібно дати теплий борошняний відвар на вівсяному борошні. Перші три доби годувати трохи тільки легкоперетравлюваними кормами, наприклад, хорошим сіном, силосом, бовтанкою з висівками. Цих кормів давати стільки, скільки з’їсть тварина.

    Поступово в раціон потрібно вводити коренеплоди, макуха, зерно. З настанням тепла не менше 3-4 годин тварина повинна знаходитися на випасі.

    Відео «Як з’являються козенята»

    У цьому відео ви зможете побачити весь процес окоту кози, як правильно прийняти малюка, що потрібно робити в перші години після пологів.

Про автора

admin administrator