Фіалка кімнатна вікіпедія

Авторadmin

Фіалка кімнатна вікіпедія

Зміст:

Фіалки: вирощування на підвіконні, види

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 02 серпня 2023 Опубліковано: 10 лютого 2019 Перша редакція: 10 вересня 2016 🕒 21 хвилина 👀 57868 разів 💬 14 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за фіалками
  • Квіти фіалки – опис
  • Догляд за фіалкою в домашніх умовах
    • Догляд за домашньою фіалкою
    • Горщики для фіалок
    • Ґрунт для фіалок
    • Посадка фіалок
    • Полив фіалок
    • Удобрення фіалок
    • Пересадка фіалок
    • Обрізування фіалок та формування розетки
    • Гігієна фіалок
    • Як розмножити фіалку
    • Розмноження фіалок дітками
    • Розмноження фіалки листком
    • Хвороби фіалок
    • Шкідники фіалок
    • Фіалка не цвіте
    • Фіалка жовтіє
    • Плями на фіалках
    • Фіалки на підвіконні руйнують особисте життя
    • Фіалки – гарні прикмети
    • Коментарі

    Кімнатна фіалка (лат. Saintpaulia), або узамбарська фіалка – рід трав’янистих квітучих рослин родини Геснерієві, дуже поширений у кімнатному квітникарстві. У природі квітка фіалка росте в гірських регіонах Східної Африки – у Танзанії й Кенії, найчастіше вибираючи місця на терасах річок і біля водоспадів. Існує понад 20 видів фіалки узамбарської. Відкрив цю дивовижну квітку в 1892 році барон Адальберт Вальтер Радкліфф ле Тані фон Сен-Поль, військовий комендант Узамбарського округу, який на той час був частиною колонії Німеччини. Перебував округ на території сучасних Бурунді, Руанди й Танзанії. Сен-Поль вислав насіння фіалки своєму батькові Ульріху Сен-Полю, президенту Німецького дендрологічного товариства, а той віддав їх ботаніку Вендландові, який у 1893 році виростив із насіння квітку й описав її як сенполію фіалкоквіткову, виділивши в окремий рід.

    Того ж року сенполія була представлена на виставці квітів у Генті, де було продано право на її промислове розведення. У 1927 році сенполії потрапили до Північної Америки й одразу ж завоювали на цьому материку нечувану популярність – до 1949 року було відомо вже понад 100 сортів кімнатної фіалки. Сьогодні ж рослина фіалка налічує 32 тисячі з гаком сортів, які є гібридами сенполії фіалкоквіткової і сенполії гнмрпажньої.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за фіалками

    • Цвітіння: майже цілий рік.
    • Освітлення: яскраве розсіяне світло (північні, північно-східні, північно-західні підвіконня). Світловий день сенполії має тривати 13-14 годин.
    • Температура: у період вегетації – 18-24 ˚C, узимку – не нижче 15 ˚C.
    • Полив: регулярний – 2 рази на тиждень, 1 раз на півтора тижні бажано застосовувати спосіб нижнього поливу.
    • Вологість повітря: звичайна для житлових приміщень.
    • Підживлення: у період активної вегетації 1 раз на 10 днів мінеральним добривом для квітучих кімнатних рослин, додаючи його в воду для нижнього поливу. Дозування добрива має бути вдвічі слабкішим, ніж вказано в інструкції.
    • Період спокою: яскраво не виражений, але іноді взимку потрібно дати сенполії відпочити.
    • Пересадка: міняти субстрат у горщику потрібно щорічно, але горщик змінюють на більший тільки в міру необхідності.
    • Розмноження: дітками, листовими живцями та насінням.
    • Шкідники: павутинний кліщ, щитівки та несправжньощитівки, попелиці, трипси, нематоди, червці, білокрилки, мокриці, мушки й комарики.
    • Хвороби: фузаріоз, борошниста роса, іржа, сіра гниль і фітофтороз.

    Квіти фіалки – опис

    Домашня фіалка – низькоросла вічнозелена багаторічна трав’яниста рослина з укороченими стеблами й прикореневою розеткою округлих шкірястих ворсистих листків, зелених на так званих рослинах-хлопчиках (boys) і зі світлою плямою біля основи на сенполіях-дівчатках (girls). У листя домашніх фіалок нерівнобічні серцеподібні основи й загострена або округла верхівка. Квітки у сенполій діаметром від 2 до 4 см, прості, п’ятипелюсткові, або махрові, каймисті, зіркоподібні чи гофровані, зібрані в грона. Забарвлення квіток може бути практично будь-яким – одного відтінку або двоколірним. Цвітіння фіалок при правильному догляді триває майже цілий рік. Плід сенполії – коробочка з великою кількістю насіння.

    Власне, сенполію називають домашньою фіалкою тільки тому, що її квітки схожі на квітки фіалки лісової або садової, насправді сенполія належить до зовсім іншої родини і не є родичкою такої широко відомої садової рослини, як фіалка триколірна, або братки. Фіалки на підвіконнях – це сенполії, африканські квіти, які зуміли за короткий проміжок часу завоювати весь світ. Ми розповімо вам, як посадити фіалку, як доглядати за домашньою фіалкою й опишемо найбільш популярні в культурі сорти фіалок.

    Догляд за фіалкою в домашніх умовах

    Догляд за домашньою фіалкою

    Як доглядати за домашніми фіалками, щоб вони цвіли якнайдовше? Кімнатні фіалки дуже люблять світло, але бояться прямих сонячних променів, тому найкраще місце для них – північне, північно-східне або північно-західне підвіконня, освітлюване розсіяним світлом. Можна тримати їх і на південному вікні, до середини завішаному тканиною – не біда, якщо на фіалки впаде промінь сонця, що заходить, але від полуденних палючих променів ніжні листки та квітки сенполій слід захистити. Світловий день для домашньої фіалки має тривати 13-14 годин, і якщо ви в зимовий час зумієте організувати для неї додаткове освітлення, вона невтомно цвістиме навіть у лютневі холоди.

    Як виростити фіалку в умовах міської квартири і який температурний режим є для неї оптимальним? Квіти фіалки перестають розвиватися, коли температура опускається нижче 15 ºC, тому необхідно підтримувати в приміщенні помірно теплу температуру влітку й помірно прохолодну взимку. Оптимальна температура для сенполій 18-24 ºC. Погано впливають на них протяги та різкий перепад температур – саме тому кімнатні фіалки не люблять проводити літо на свіжому повітрі. Має значення для сенполій і вологість повітря – ідеально, коли вона підвищена, але при цьому вода не повинна потрапляти ні на квіти, ні на листя рослини, що перебуває на світлі.

    Горщики для фіалок

    Горщик для сенполії має бути невеликим, оскільки корінь фіалки багато місця не займає, та й рясно цвісти рослина починає тільки тоді, коли коріння освоїть весь внутрішній простір горщика. Молодим сенполіям потрібен горщик діаметром 5-6 см, а для дорослої фіалки досить мати горщик діаметром 7-9 см. І тільки дуже великим рослинам знадобиться посудина діаметром 11-13 см. Розрахунок для підбору посуду простий: діаметр посудини має бути втричі меншим за діаметр розетки листя. І зауважте, що кімнатна фіалка воліє не дорогі глиняні горщики, а пластикові.

    Ґрунт для фіалок

    Догляд за домашньою фіалкою передбачає вибір для неї ґрунту певного складу. У магазинах продається ґрунтова суміш для сенполій, проте досвід показує, що вона підходить далеко не всім фіалкам. А ось універсальний квітковий ґрунт типу «Терра-віта» фіалкам підійде. Можна скласти субстрат самостійно з дернової й листової землі, піску та перегною в пропорції 0,5:2:1:1. У відро готової суміші можна внести столову ложку суперфосфату та півсклянки кісткового борошна й усе ретельно перемішати. Основні вимоги до ґрунту для сенполій: він має бути пухким, швидко вбирати воду й добре пропускати повітря. Але перш ніж наповнити горщик субстратом, помістіть у нього шар дренажу з керамзиту, вермикуліту, шматочків пінопласту або моху-сфагнуму об’ємом у третину горщика – дренаж захистить вашу фіалку від застою води в коренях, від якого вона може загинути. На дренаж можна покласти шматочок деревного вугілля.

    Посадка фіалок

    Коли посудина для фіалки заповнена дренажем, можна братися до посадки сенполії. Насипте на дренаж шар субстрату, помістіть рослину по центру горщика й поступово досипте субстрат із різних боків під рослину, трохи струшуючи горщик, щоб заповнити ґрунтом усі порожнини. Коли до краю горщика залишиться незаповненими 2 см, злегка притисніть поверхню субстрату й полийте фіалку.

    Полив фіалок

    Фіалки в домашніх умовах вимагають регулярного поливу. Як поливати фіалку? Найкраще для зволоження ґрунту в горщику використовувати спосіб нижнього поливу. Один раз на тиждень-півтора налийте в глибоку миску теплої відстояної води й занурте в неї горщик із фіалкою так, щоб вода майже доходила до краю горщика, але не переливалася в нього. Через певний час, коли верхній шар ґрунту фіалки заблищить від вологи, дістаньте горщик із миски й дайте стекти зайвій воді. Частий або верхній полив можуть призвести до загнивання коренів рослини. Зволожувати фіалку потрібно тільки тоді, коли земляна грудка майже вся суха. Якщо у вас є фіалка з листям на довгих черешках, стежте за нею: тільки-но вона опустила листя, значить, прийшла пора поливати всі фіалки.

    Удобрення фіалок

    Догляд за фіалкою в домашніх умовах вимагає внесення добрив у ґрунт. Починають удобрювати фіалки на початку вегетації, і продовжують вносити підживлення раз на тиждень-півтора доти, доки фіалка не ввійде в період спокою. Як добриво використовують рідкі комплекси для квітучих кімнатних рослин. Найкращий спосіб – додавати добриво в воду для нижнього поливу, тим паче що періодичність зволоження ґрунту збігається з періодичністю внесення підживлення. Однак майте на увазі, що концентрація добрив має бути вдвічі слабшою, ніж вказано в інструкції.

    Пересадка фіалок

    Вирощування фіалок вимагає щорічної заміни субстрату в горщику, а ось сам горщик можна і не міняти. Якщо ж рослині потрібен горщик більшого розміру, ви визначите це по тому, що листя фіалки стало дрібнішим і блідішим, а цвітіння мізерним. У цьому разі слід пересадити сенполію в горщик діаметром на 2 см більший. Як пересадити фіалку, щоб якнайменше її потурбувати? Легше зносить пересадку фіалка в березні. Постарайтеся обережно перевалити її з одного горщика в інший, не порушивши земляної грудки. Коренева шийка рослини має опинитися на 2-3 см нижче краю горщика. Після перевалки сенполії в новий горщик на дренажний шар рівномірно заповніть свіжим субстратом проміжки між земляною грудкою рослини і стінками, струшуючи горщик, щоб ґрунт заповнив увесь простір. Після пересадки не забудьте добре полити фіалку.

    Обрізування фіалок та формування розетки

    Кущик фіалки мусить мати три яруси листя. Листя, розташовані нижче, можна обривати, не залишаючи черешків, особливо якщо воно блякле і в’яле. Своєчасно видаляйте зів’ялі квіти й деформоване та пожовкле листя, щоб кущик виглядав охайно. Час від часу повертайте горщик із фіалкою навколо осі, щоб листя в розетці розвивалося рівномірно. Згодом через те, що ви видаляли нижнє листя, у фіалки оголюється стовбур. Що старша рослина, то вищий стовбур, і це не додає рослині декоративності. Є два способи виправити становище: пересадити фіалку, заглибивши стовбур у ґрунт, або зрізати всю розетку, залишивши під нею частину стовбура заввишки до 2 см, помістити кущик пеньочком у склянку з водою, дочекатися утворення на ньому коренів і висадити фіалку в ґрунт.

    Гігієна фіалок

    Догляд за фіалками полягає також у дотриманні гігієни. У природних умовах африканських гір, де фіалки поливає дощ і сушить вітер, вони прекрасно почуваються і виростають іноді до 30 см заввишки. Тому на запитання читачів, чи можна фіалки мити і чому фіалки не можна обприскувати, відповідаємо: і мити, й обприскувати фіалки можна. Коли листя рослин вкриється пилом, віднесіть їх у ванну, увімкніть душ і змийте пил із листя слабким напором теплої води. Однак не поспішайте повертати фіалки на підвіконня, залиште їх у ванній доти, доки не стече зайва вода й не висохне листя, інакше на ньому під яскравим світлом з’являться плями.

    Кімнатна фіалка – розмноження

    Як розмножити фіалку

    Як бачите, посадка і догляд за фіалками зовсім не складні, а ненав’язлива, однак майже досконала краса сенполій робить будь-яке житло привабливим і затишним. Той, кого підкорила невибаглива чарівність кімнатних фіалок, обов’язково захоче навчитися їх розмножувати, і ми готові поділитися з вами своїм досвідом у цьому питанні. Розмножуються домашні фіалки насінням, дітками й листковими живцями, але простіше використовувати вегетативні способи розмноження.

    Розмноження фіалок дітками

    Іноді один кущик сенполії може утворити кілька розеток – діток. Коли дітки фіалок підростають, їм стає тісно в одному горщику з материнською рослиною, і фіалка починає занепадати. Вийміть фіалку з горщика, обережно розділіть коріння всіх розеток і розсадіть дітки по окремих горщиках. Здорові рослини добре зносять пересадку навіть у квітучому стані.

    Розмноження фіалки листком

    Найпростіше вирощується фіалка з листка. Відокремте здоровий, красивий листок із другого ярусу розетки й поставте його черешком у воду, щоб він пустив коріння. Довжина черешка має бути близько 4 см, а у мініатюрних і напівмініатюрних фіалок – не менше 1,5 см. Багато хто воліє відразу висаджувати листок у посудину з дренажними отворами, дренажним шаром і пухким ґрунтом, що складається з 4 частин грубозернистого піску, 2 частин листової землі й 1 частини торфу. Зверху горщик накривають прозорим ковпаком, після чого поміщають у тепле світле місце, захищене від прямих сонячних променів. Час від часу субстрат поливають, але не допускають його перезволоження. Листок може довго сидіти в ґрунті без будь-яких змін, але ви мусите проявити терпіння. Іноді листок брижиться, чахне й відмирає, але не слід поспішати його викидати: нова рослина зароджується під землею, в найнижчій частині черешка, тому потрібно просто чекати. Коли з’являться молоді листочки, батьківський листок, якщо він у гарному стані, відрізають. Його можна відразу ж укоренити ще раз. Якщо з одного листка з’являється відразу кілька розеток, потрібно почекати, поки вони підростуть, розділити й розсадити їх по окремих горщиках. Недолік процесу вкорінення листка в ґрунті полягає в тому, що ви не можете побачити, коли з’явилося коріння, але зате час окорінення значно скорочується, а ймовірність появи нової рослини збільшується практично до 100 %.

    Шкідники і хвороби фіалок

    Видові фіалки рідко вражаються шкідниками або хворобами, але рослини, створені в результаті селекційних робіт, у цьому відношенні не такі благополучні.

    Хвороби фіалок

    Найчастіше сенполії потерпають від фузаріозу, борошнистої роси, іржі, сірої гнилі та фітофторозу.

    Борошниста роса вкриває листя, черешки й квітконоси фіалки білястим нальотом. Провокує розвиток захворювання погане освітлення, низька температура на тлі високої вологості повітря, запиленість листя, надлишок у ґрунті азоту при нестачі калію й фосфору. Лікують захворілу рослину обробкою розчином Фундазолу або Бентлану. При сильному ураженні повторіть обприскування через 10 днів.

    Фітофтороз виникає при проникненні в кореневу систему фіалки через ранки або тріщини грибкової інфекції, у результаті чого відбувається загнивання кореневої шийки рослини, а на листках з’являються бурі плями. Передусім фітофтороз губить рослини, ослаблені поганим доглядом. Небезпека захворювання в тому, що його не можна вилікувати. Хвору рослину знищують, а горщик стерилізують. Щоб уникнути ураження фітофторою, обов’язково вносьте в ґрунт суперфосфат і не допускайте занадто високої вологості повітря в приміщенні.

    Сіру гниль, або ботритис, можна впізнати по пухнастому коричнево-сірому нальоту цвілі на наземних частинах рослини. Розвивається захворювання стрімко, і в результаті рослина гине. Побурілі частини потрібно відразу ж видаляти, а фіалку обробити фунгіцидом. Згнилу рослину викидайте разом із ґрунтом – він вам більше не знадобиться. Щоб не спровокувати розвиток хвороби, бережіть фіалки від протягів, різкого перепаду температур і перезволоження ґрунту.

    Фузаріоз, або загнивання розетки, виникає в умовах надлишкового поливу, використання для зволоження ґрунту холодної води, перепадів температури, вирощування фіалок у важкому ґрунті або в занадто просторому горщику. Дізнатися, що у рослини фузаріоз, можна за такими симптомами: черешки листя набувають бурого відтінку, листя опадає, а коріння темніє і легко відокремлюється від ґрунту. При перших же ознаках хвороби видаліть загнилі частини рослини й обробіть фіалку якимсь фунгіцидом.

    Іржа проявляється у вигляді жовто-помаранчевих горбиків на верхній стороні листя та іржаво-бурих подушечок на нижній. Із розвитком хвороби листя фіалки починає опадати. Знищують грибок обробкою рослини одновідсотковою бордоською рідиною або розчином будь-якого іншого фунгіциду, а також опудрюванням фіалки сірчаним пилом.

    У ролі профілактики від будь-якого грибкового захворювання, зокрема й від фузаріозу, обробляйте фіалку один раз на два місяці розчином Фундазолу.

    Шкідники фіалок

    Зі шкідників небезпеку для фіалки становлять кліщі, щитівки й несправжньощитівки, попелиці, трипси, нематоди, червці, білокрилки, мокриці, мушки й комарики.

    Кліщі. При зараженні кліщами на листках фіалки з’являються вдавлені коричневі плями, ніби зроблені тупою голкою. Вражають фіалку червоні павутинні, цикламенові й плоскі кліщі, які харчуються соком рослини, від чого вона слабшає і марніє. Позбавити фіалку від усіх видів кліщів можна обробкою акарицидами – Акарином, Актелліком або Фітовермом, причому двома останніми препаратами потрібно додатково пролити земляну грудку в горщику. Проводять процедуру на свіжому повітрі – у дворі або на балконі, оскільки акарициди токсичні для людини. Не забудьте надіти рукавички, окуляри й маску.

    Щитівки і несправжньощитівки воліють селитися в розетках із гладким листям. Впізнати їхню появу можна по липких крапельках виділень. Якщо при огляді ви виявили хоч одну дорослу комаху, обробці препаратом Агравертін підлягає вся рослина.

    Трипси можуть потрапити в приміщення разом із тополиним пухом або квітами з саду. Небезпечні ці сисні комахи тим, що моментально розмножуються і здатні окупувати сусідні рослини. Вони порушують цілісність тичинок, залишають на квітках сріблясті погризи, а на пошкоджених листках коричневі чи чорні плями. У боротьбі з трипсами потрібно видалити на фіалці всі квітконоси й обробити рослину Фітовермом, Актелліком або Актарою.

    Нематоди – це мікроскопічні черв’яки, що живуть у ґрунті і вражають кореневу систему фіалки, висмоктуючи з неї соки й натомість виділяючи токсини. У результаті життєдіяльності нематод на коренях рослини утворюються галли – здуття, схожі на намистинки. Нематоди бувають і листовими, що паразитують на листках і бруньках фіалки: спочатку на листках з’являються світлі плями, що поступово темніють і загнивають. Симптоми присутності листових нематод нагадують ознаки захворювання сірою гниллю, але без нальоту цвілі. Позбутися від нематод не можна – доведеться знищити хвору рослину, щоб шкідники не поширилися на сусідні квіти. Можна спробувати відновити фіалку, укоренивши здоровий листок без будь-яких плям. Запобігти появі нематод можна, вирощуючи квіти в безземельних торф’яних ґрунтах, додаючи при цьому в кожен горщик таблетку Піперазину.

    Червці найчастіше селяться на молодих квітконосах, у пазухах і складках листя. У місцях укусу червцем рослина деформується і забарвлюється в червоний або бурий колір. Ґрунтові червці вважають за краще харчуватися корінням фіалки. Виявити їхню присутність можна при пересадці рослини – ґрунт набуває кислого грибного запаху, а самиці червців укриті білою субстанцією, що нагадує грудочку пуху або вати. Знищують червців, що живуть на наземних частинах, двоетапною обробкою фіалки Ателліком або Фітовермом, а проти ґрунтових паразитів застосовують Моспілан, Регет або Дантоп, проливаючи розчином препарату земляну грудку фіалки тричі з інтервалом 10 днів.

    Попелиця вражає квітконоси, бутони, квітки фіалки, висмоктуючи сік рослини, через що деформуються пелюстки квіток, і цвітіння фіалок виглядає неповноцінним. При сильному ураженні на листках і квітконосах утворюється клейкоподібна рідина – виділення попелиці, на яких селиться сажистий гриб, утворюючи чорний наліт. Щоб позбутися від попелиці, проводять 2-3 сеанси обробки рослини Актелліком (1 мл препарату на 1 л води).

    Мокриці з’являються на фіалці в тому випадку, якщо ви весь час тримаєте ґрунт у горщику вологим, не даючи часу земляній грудці висихати. За зовнішнім виглядом вони нагадують маленьких черепашок, що не перевищують у довжину 1,5 см. Ушкоджують мокриці коріння й листя рослини, що призводить до вторинних інфекцій. Найефективніший спосіб боротьби з мокрицями – обробка фіалки й ґрунту в горщику акарицидами. Рослину обприскують, а субстрат проливають розчином Актелліка або Фітоверма.

    Мушки і комарики поселяються на фіалці при хронічному перезволоженні ґрунту в горщику. Самі вони великої шкоди не завдають, але їхні личинки руйнують субстрат, пошкоджують коріння рослини, сприяють ущільненню ґрунту, що скорочує доступ повітря до коріння. Найбільше потерпають від комах молоді рослини. У результаті життєдіяльності цих комах починається загнивання коренів і стебла. Виявивши шкідників, пролийте ґрунт у горщику розчином Карбофоса, обведіть крейдяним олівцем від тарганів край посудини, натріть олівець на тертці і присипте цими стружками поверхню ґрунту в горщику. Дорослі особини можна знищити аерозолем Рейд або Дихлофос. І перегляньте графік поливу фіалки.

    Ногохвістки, або колемболи, теж заводяться на фіалці від вогкості. Вони нешкідливі для фіалки, але коли їх стає забагато, вони можуть пошкоджувати коріння рослини. Пролийте земляну грудку фіалки піретрумом і перестаньте заливати рослину.

    Білокрилки – яскраво-білі мушки невеликого розміру, які сидять на поверхні листя і залишають на ньому липкі випорожнення – улюблене середовище для сажистих грибів. Тому поверхня листя спочатку біліє, а потім чорніє. Як наслідок – у фіалки припиняється ріст пагонів. Ефективним заходом є обробка фіалок сумішшю системного інсектициду й акарициду. Аби позбутися білокрилок, вам знадобиться як мінімум два сеанси.

    Фіалка не цвіте

    Квітникарі-початківці іноді звертаються до нас зі скаргами, що, попри всі їхні старання, вони не можуть дочекатися від своєї фіалки цвітіння. Отже, чому фіалка не цвіте? Проаналізуймо причини цього явища. Важко чекати від фіалки цвітіння, якщо:

    • їй бракує світла;
    • світловий день у неї менше 12 годин;
    • субстрат перенасичений азотними добривами;
    • порушені правила поливу рослини;
    • у кімнаті недостатньо вологе повітря – фіалці потрібна вологість на рівні 50 %;
    • у горщику занадто важкий і щільний ґрунт;
    • у рослини дуже просторий горщик;
    • фіалка вражена шкідниками або хворіє.

    Фіалка жовтіє

    Часто турбує початківців-фіалколюбів і той факт, що у фіалок жовтіє листя. Чому це відбувається? Іноді листя жовтіє від природної причини – старості. Такі листки краще видаляти разом із черешками. Другою причиною є вигоряння листя під яскравими променями сонця, пересихання ґрунту або перегрів рослини. Зволожте ґрунт у горщику способом нижнього поливу й організуйте захист рослини від сонця в полуденний час – можна повісити на вікно фіранки, а можна покрити скло сонцезахисною плівкою. Якщо є така можливість, помістіть фіалки на підвіконня північної, північно-західної або північно-східної орієнтації. Обов’язково стежте за кислотністю ґрунту – норма для сенполій 5,5-6,5 pH. І не захоплюйтеся фосфорними добривами на шкоду азотним – рослині азот необхідний, зокрема для того, щоб листя фіалки було зеленим.

    Якщо після того, як пожовтіло листя, основа стебла побуріла та обм’якла – рослина потерпає від надлишку вологи й занадто низької температури.

    Плями на фіалках

    Плями на листках фіалки з’являються з різних причин. Наприклад, світло-жовті плями – це робота трипсів. А якщо на листку під збільшувальним склом видно чорні цятки, то це спори грибка-паразита. Чорний наліт на листках – від сажистого грибка. Округлі світло-коричневі плями на листі й квітках рослини – сонячні опіки. Сіро-бежеві дрібні плями у вигляді плям, смужок і завитків по всьому листкові – наслідки протягів. Темні плями по краях старого листя виникають від нестачі калію – це сигнал для зміни субстрату в горщику. Білі плями або наліт – ознаки борошнистої роси. Темні плями, вкриті сірим пушком цвілі – сіра гниль. Темно-руді плями – іржа.

    Види і сорти фіалок

    Зважаючи на величезну кількість сортів, вмериканська класифікація кімнатних фіалок, якою користується більшість квітникарів, досить складна, але ми все-таки спробуємо дати вам уявлення про те, які сорти й гібриди сенполій існують у культурі. Сортові фіалки розрізняють за такими ознаками:

    – розмір розетки – мікроміні mM (діаметр розетки до 6 см), міні M (діаметр від 10 до 15 см), напівміні, або міді SM (діаметр від 15 до 20 см), стандарт S (діаметр від 20 до 40 см), великий стандарт L (діаметр від 40 до 60 см). Окремою категорією є фіалки трейлерні, або ампельні;

    – тип листя – овальне, округле, брунькоподібне, подовжено-серцеподібне, подовжено-овальне на довгих черешках, цілокрає, зазубрене, хвилясте по краю або гофроване. Окрім того, є листя з плямою біля основи пластини – його називають «герл», а є листя без плями – «бой». Поверхня листя може бути гладкою, стьобаною, ложкоподібною, слабко- або густоопушеною, однотонною або строкатою;

    – забарвлення листя може бути згори будь-якого відтінку зеленого кольору, іноді темно-коричневим або майже чорним, оливковим, сіро-зеленим, з бризками або жилками білого кольору, світло-зеленого з рожевими бризками. Нижня сторона може бути світло-зеленою, рожевою, майже білою, ліловою з пурпуровими плямами, темно-пурпуровою, зеленою з ліловими плямами;

    – тип квітки у сенполій буває: класичний, як у братків, зіркоподібний – з п’ятьма пелюстками одного розміру, дзвонові – з одним або двома рядами пелюсток, оса – дуже рідкісний тип зі згорнутими пелюстками верхньої губи й широкими пелюстками нижньої та павук – квітки з подовженими пелюстками, які ніби охоплюють півсферу. Квітки всіх типів можуть бути простими, напівмахровими та махровими. Квітки дзвонового типу бувають тільки простими та напівмахровими.

    Окрім основних форм, із появою дедалі більшої кількості гібридів фіалок розрізняють сорти з такою формою країв пелюсток, як гофрована (каймиста або мереживна), закруглена, загострена, рвана й рівна;

    – забарвлення пелюсток у фіалок може бути однотонним, двотоновий (два відтінки одного кольору), двоколірним або багатобарвним. Двоколірне, багатобарвне й двотонове забарвлення може бути фантазійним (із цятками, бризками, горошинами, променями або плямами іншого кольору або тону на пелюстках) і каймистим (на квітках одна або дві облямівки різної ширини одного чи двох кольорів). Двоколірне забарвлення може бути також пальчиковим – на пелюстках контрастна кольорова пляма у вигляді кола або овалу. Що стосується безпосередньо кольорів, у які можуть бути забарвлені квітки фіалки, то існують буквені позначення для всієї колірної гами:

    • B (Blue) – блакитна або синя;
    • C (Multicolor) – різнобарвна;
    • P (Pink, Rose) – яскраво-рожева або темно-рожева;
    • O (Orchid, Mauve, Levender) – орхідейна, лавандова, рожево-бузкова або блідо-фіолетова;
    • R (Red, Mahagon, Plum, Burgundy) – червона, червоно-каштанова, сливова, вишнева;
    • V (Violet, Purple) – фіолетова або пурпурна;
    • W (White, Creamy, Blash) – біла, кремова або ледь рожева;
    • X (Bicolor) – двоколірна;
    • Y – біла з жовтим.

    Останнім часом при описі фіалок у побут увійшли й такі незвичайні кольори, як беж, палевий, помаранчевий, індиго, лососевий, попелястий, сизий, теракотовий, електрик і фуксієвий;

    – кількість пелюсток – квітки фіалки можуть бути простими, або одинарними, з п’ятьма-шістьма пелюстками, напівмахровими – в центрі квітки утворюються дві додаткові зморщені пелюстки-гребінці, і махровими.

    Із величезного різноманіття сенполій пропонуємо вам чудові сорти фіалок із назвами й описом, які вам напевно запам’ятаються. Не станемо стверджувати, що це найкращі фіалки з вирощуваних у культурі, але ви зможете вибрати серед них квітку для свого дому.

    Каприз – біла фіалка з махровими квітками із зеленими торочками по краях пелюсток. Листя строкате, хвилясте.

    Мачо – фіолетові фіалки з бордовим відтінком великих напівмахрових квіток із білою облямівкою по хвилястим краях. Листя зелене, просте, яйцеподібне.

    Ваша величність – рожева фіалка з густомахровими квітками зі хвилястими краями пелюсток і яскраво-зеленим листям;

    Водяник – махрова синя фіалка, яка до країв пелюсток стає рожевою. По торочкуватих краях яскрава бронзово-зелена облямівка. Листя світло-зелене, хвилясте.

    Морський вовк – гігантська, до 8 см у діаметрі, напівмахрова блакитна фіалка зі хвилястими пелюстками, прикрашеними тонким сітчастим малюнком. Листя темно-зелене.

    Томагавк – яскрава червона фіалка з квіткою класичного типу. Сорт вирізняється рясним цвітінням. Листя у цієї фіалки темно-зелене.

    Паризькі таємниці – великі махрові квітки темного лілово-чорного забарвлення з переливчастим аметистового-сітчастим малюнком по всіх пелюстках. Центральні пелюстки зібрані в щільну кульку, як капустяний качан. По торочкуватих краях пелюсток біло-зелений рюш. Листя фестончасте, строкате – зелене з білим.

    Жабо – фіалка з махровими темно-блакитними пелюстками, загорнутими в качанчики. На краях пелюсток кручений яскраво-салатовий рюш. Листя зелене, хвилясте.

    Макс Блек Перл – оксамитова чорна фіалка з фіолетовим вилиском і компактним напівмініатюрним листям.

    На жаль, не виведена поки ні зелена фіалка, ні жовта, проте селекціонерами вже розроблено сорти з жовтим відтінком або з жовтим малюнком на листі – Лемон кіссіз, Меджесті, Ворм Санрайз, Санкіст Роуз. Існує також кілька сортів сенполій із пазеленню, які заведено називати зеленими фіалками – Сільверглейд Епплз, Фрозен ін Тайм, Баккал Айріш Лейс, Айріш Крім, Спрінг Роуз, Грін Лейс та інші.

    Фіалки на підвіконні – прикмети

    Фіалки на підвіконні руйнують особисте життя

    Неймовірна популярність сенполій стала причиною багатьох забобонів і прикмет, з якими пов’язують цю квітку. Кажуть, наприклад, що фіалка – чоловікогон, тобто у незаміжньої жінки, яка вирощує кімнатні фіалки, нібито немає шансів вийти заміж, а у заміжньої любительки сенполій є ризик залишитися без чоловіка. Але якщо добре подумати, то виявиться, що серед ваших знайомих є заміжні жінки, які роками вирощують фіалки. Та й у тих ваших подруг, які не так давно вийшли заміж, можна виявити на підвіконні фіалку-другу. Якщо пошукати.

    Інший забобон стверджує, що кімнатна фіалка є енергетичним вампіром і що не можна тримати її у себе в спальні, оскільки вона викликає сонливість і занепад сил. Але, якщо вдуматися, фіалки, як і будь-які інші рослини, вдень, при світлі, виробляють кисень, а вночі, навпаки, його поглинають і виділяють вуглекислоту. І від нестачі кисню вас і хилить у сон. Звідси висновок: не потрібно влаштовувати на підвіконні в спальні цілу оранжерею.

    Фіалки – гарні прикмети

    А ось астрологи вважають, що фіалка, поєднуючи в собі енергію Тельця й Місяця, діє на людину заспокійливо, приносить у дім затишок і гарний настрій. І як усі квіти, які стосуються знаку Тельця, мають силу талісмана, що гарантує забезпеченість, стабільність, гармонійність, і наділяють людину мудрістю, витривалістю і натхненням у творчості. Ось так…

    Кімнатна фіалка: догляд в домашніх умовах, фото

    Кімнатна фіалка (назва за загальноприйнятою міжнародною класифікацією – сенполія), завезена до Європи в кінці XIX століття і налічує на сьогоднішній день понад 30 000 різних гібридних сортів, користується великою популярністю у любителів домашнього розведення квітів. Ці рослини з яскравими суцвіттями здатні прикрасити будь-яке приміщення. Для того, щоб вони успішно розвивалися, слід дотримувати певні правила догляду за фіалками в домашніх умовах. Ми сподіваємося, що нескладні для виконання рекомендації по підтриманню сприятливого мікроклімату, способів поливу і розмноженню сенполій допоможуть початківцям квітникарям.

    1. Основні правила придбання садивного матеріалу
    2. Температура
    3. Відповідне освітлення
    4. Вологість повітря
    5. Правильний грунт
    6. Як правильно поливати
    7. Добриво і підгодівля
    8. Необхідний і достатній розмір горщиків
    9. Пересадка
    10. Розмноження фіалки листовим живцюванням
    11. Розмноження відділенням пасинків

    Основні правила придбання садивного матеріалу

    Для того щоб почати успішне вирощування і розведення фіалки, посадку і догляд в домашніх умовах, перш за все її необхідно придбати. Досвідчені фахівці не рекомендують купувати для цих цілей дорослі рослини в період пишного цвітіння. Зазвичай ці яскраві декоративні «букети в горщиках» в основному призначені для одноразового використання. Після закінчення періоду цвітіння рослини можуть ослабнути або загинути. Ймовірність того, що така сенполія добре адаптується до умов вашої квартири і в подальшому послужить хорошим матеріалом для розмноження, дуже мала.

    Доцільніше купувати листові живці або молоді рослини (вже пересаджені в горщики). Такі саджанці краще купувати в спеціалізованих магазинах або у знайомих квітникарів, які вже мають досвід домашнього розведення цього виду рослин.

    При виборі особливу увагу необхідно приділити зовнішньому станом листка саджанця. Він повинен бути світло-зеленого кольору, без плям і сторонніх вкраплень. Якщо листової держак має явно виражену витягнуту форму, то, швидше за все, його пророщували в умовах недостатньої освітленості. Від придбання такого саджанця краще відмовитися, так як рослина спочатку ослаблене. Найкращим часом для покупки молодих пагонів є весна (взимку є ризик придбати рослину з підмороженим корінням, а влітку – з підсохлими).

    Придбавши якісний і здоровий посадковий матеріал, вам залишається тільки забезпечити безпечне транспортування (у пластиковому контейнері або коробці відповідних розмірів, так як молоді черешки досить тендітні) і правильний догляд за фіалкою в домашніх умовах.

    На замітку! Не забудьте дізнатися у продавця назва сорту кожного черешка, а також змінюють вони своє забарвлення при цвітінні.

    Температура

    Для нормального росту більшості сортів фіалок температурний режим повітря повинен варіюватися в межах від +18 до +24 градусів. Підтримання температури (цілком комфортною для людей) в досить широкому діапазоні не становить особливої складності.

    У літні місяці впоратися з надмірною спекою допоможуть регулярні провітрювання приміщення або розміщення піддонів з водою поблизу рослин. Однак і значне зниження (нижче 16 градусів) температури в зимовий час може згубно позначитися на здоров’ї цих кімнатних рослин. Виключення складають ряболисті фіалки, які квітнуть тільки при +16-18 градусів.

    Читайте також: Як зберігати віники для лазні в домашніх умовах — правила, вологість і температура

    Відповідне освітлення

    Правильний догляд за фіалкою в домашніх умовах передбачає створення достатнього освітлення (як за часом, так і за інтенсивністю). Ці рослини воліють м’яке розсіяне світло і погано переносять попадання прямих сонячних променів. Світловий день, необхідний цим квітам, повинен тривати близько 12-14 годин.

    Найкращим місцем розташування горщиків з фіалками є підвіконня (звичайно, якщо вікно виходить на південну сторону). У зимовий час, коли тривалість світлового дня значно скорочується, можна використовувати штучне освітлення (наприклад, із застосуванням світлодіодних, галогенних або люмінесцентних ламп).

    Бляклий і млявий зовнішній вигляд рослин, а також витягнуті вгору листочки свідчать про те, що рослина отримує недостатньо світла для нормального розвитку. Тому тривалість додаткового освітлення (а іноді і його інтенсивність) необхідно збільшити.

    Вологість повітря

    Вологість повітря для комфортного життя фіалки в приміщенні повинна становити близько 70-80 %. В період опалювального сезону, коли включення різноманітних обігрівальних приладів значно знижує величину цього показника, необхідно хоча б 1-2 рази на день проводити розпилення води в кімнаті.

    Важливо! Обприскування з пульверизатора самих рослин категорично забороняється.

    Для підвищення вологості можна встановити ємність з водою поруч з горщиком або періодично вішати на батарею (найближчу до місця розташування рослини) рясно змочену ганчірку. Це дозволить створити сприятливий мікроклімат.

    Правильний грунт

    Фіалки дуже схильні до шкідливого впливу бактерій і мікроорганізмів, тому застосування для їх вирощування грунту з власного саду або городу не рекомендовано. Найкращим рішенням є придбання спеціальної грунтової суміші в спеціалізованому магазині. Склад таких ґрунтів має необхідну щільність для кращого розвитку фіалок, а всі інгредієнти очищені від шкідливих мікроорганізмів вже в заводських умовах.

    Для самостійного приготування ґрунтосуміші деякі квітникарі рекомендують змішати звичайну садову землю (попередньо просіяне) з невеликою кількістю піску. Потім приготований грунт слід знезаразити шляхом прожарювання в духовій шафі. Перед засипанням саморобної грунтової суміші на дно горщика укладають дренажний шар з керамзиту (для запобігання застою рідини після поливу).

    Ще один рецепт для самостійного виготовлення грунту для фіалок: 1 частина землі, 2 частини торфу, невелику кількість моху і деревного вугілля.

    Як правильно поливати

    Важливим аспектом догляду за кімнатною фіалкою в домашніх умовах є, природно, полив. Однак такий з вигляду простий процес для сенполій має ряд особливостей. Потрапляння вологи на сама рослина може призвести до розвитку процесів гниття і, як результат, до скорочення життя квітки. Досвідчені квітникарі для цього різновиду кімнатних рослин рекомендують два основних способи поливу:

    При першому методі:

    • Горщик з квіткою встановлюємо в піддон.
    • Потім заповнюємо його профільтрованої і відстояною водою (кімнатної температури) так, щоб рідина покривала приблизно ⅓ висоти горщика.
    • Залишаємо рослина в такому положенні на 30-40 хвилин.
    • Дістаємо горщик з піддону, даємо надлишків води стекти і встановлюємо квітка на звичайне місце.

    Читайте також: Ананас з цукерок і шампанського своїми руками — покроковий майстер клас з фото

    Частота поливу залежить від сезону, але зазвичай досить 1-2 разів в тиждень.

    Для здійснення поливу фіалки (при догляді в домашніх умовах) через гніт необхідно зробити деякі технологічні удосконалення горщика. В процесі пересадки рослини:

    • Через отвір у днищі горщика протягуємо спеціальний шнур.
    • Акуратно укладаємо його в грунт (приблизно на ½ висоти ємності).
    • Під горщик з квіткою встановлюємо ємність, заповнену водою, і опускаємо в неї вільний кінець шнура.

    Фото квітів фіалок при догляді в домашніх умовах (в горщиках, обладнаних системою самополива) ви можете побачити нижче.

    При висиханні грунту (і природно, самого шнура) вода по капілярах гнота буде підніматися вгору і зволожувати грунт навколо коренів квітки. При цьому способі у квітникаря відпадає необхідність стежити за станом ґрунту і тримати в розумі останню дату поливу. Рослина забирає з ґрунту необхідну кількість живильної вологи і сама буде регулювати вологість ґрунту навколо себе. Необхідно тільки міняти воду (один раз в тиждень) і стежити за її рівнем.

    Добриво і підгодівля

    Практично всі кімнатні квіти при догляді в домашніх умовах (фіалка не виняток) потребують періодичного підживлення. В період інтенсивного росту в грунт вносять спеціальні добрива з великим вмістом азоту. В процесі цвітіння застосовують склади на основі калію і фосфору. Внесення підгодівлі восени і взимку для нормального розвитку рослини не потрібно.

    Купувати добрива потрібно тільки в спеціалізованих магазинах. Професіонали-селекціонери розробили спеціальні збалансовані склади (на основі калію, натрію, азоту, фосфору, магнію, бору, сірки, молібдену, цинку та інших мікроелементів) для застосування в різні періоди розвитку цього виду рослин. Перед покупкою необхідно уважно ознайомитися з інструкцією, тоді ви будете впевнені напевно, що додали в грунт саме ту підгодівлю, яка необхідна фіалку в даний час і в потрібній кількості. Зазвичай добрива розчиняють у воді (в строго рекомендованої пропорції) і вносять в процесі поливу.

    Важливо! Надлишок азоту в горщику дорослої фіалки може стати причиною відсутності цвітіння.

    Необхідний і достатній розмір горщиків

    Незважаючи на існування величезної кількості сортів і різновидів фіалок, у всіх у них коренева система має невеликі розміри. Тому для правильного вирощування та догляду в домашніх умовах для кімнатної фіалки квітникарі застосовують ємності досить компактних розмірів. Застосування для цих цілей великих горщиків може призвести до того, що сенполія буде тривалий час розростатися, а період цвітіння настане не скоро.

    Для нормального пророщування молодих саджанців рекомендований фахівцями діаметр ємності становить 5-7 сантиметрів, для дорослої рослини – 10-12 сантиметрів.

    Пересадка

    Пересадку і повне оновлення ґрунту для фіалок необхідно проводити кожні 2-3 роки. Фахівці рекомендують займатися цим навесні або на початку літа. Пересаджене під час зимової сплячки рослина може погано прижитися в новому горщику, заповненому свіжим грунтом.

    • Акуратно виймаємо рослину з горщика разом з грунтом.
    • Звільняємо коріння від старої грунту (спочатку просто сильно струсивши рослина, потім руками видаливши залишки).
    • Видаляємо підсохлі або хворі листочки, а також підгнилі коріння.
    • Всі місця зрізів натираємо товченим вугіллям (або активованим деревним).
    • Промиваємо кореневу систему під душем, намагаючись забезпечити мінімальне потрапляння вологи на листя.
    • Укладаємо на дно горщика (попередньо ретельно вимитого) дренажний шар і невелика кількість ґрунтосуміші.
    • Встановлюємо у нього рослина, розправляємо корінці і заповнюємо вільний простір навколо квітки свіжим грунтом.

    Розмноження фіалки листовим живцюванням

    Розмноження, так само як і догляд за квітами фіалками в домашніх умовах, не викличе особливих труднощів навіть у початківця любителя кімнатних рослин. Найпростіший метод, що дає практично 100%-й позитивний результат, – це вирощування із зрізаних у дорослої рослини листків. Все досить просто:

    • Знаходимо на материнському квітці здоровий міцний соковитий листок.
    • Добре заточеним ножем або скальпелем зрізаємо його біля основи (бажано під кутом, щоб збільшити площу освіти корінців). Перед застосуванням ріжучий інструмент краще продезінфікувати.
    • Поміщаємо живець (можна відразу кілька) в ємність з чистою водою кімнатної температури і поміщаємо в тепле і світле місце (недоступне для попадання прямих сонячних променів). Не забуваємо періодично доливати рідину. Шийку посудини має бути достатньо вузькими, щоб листок не стикався з рідиною.
    • При дотриманні правил догляду в домашніх умовах у кімнатній фіалки (на фото нижче видно) на кінці стебла через 2-4 тижні сформуються корінці.
    • Тепер акуратно (корінці дуже крихкі) пересаджуємо молодий пагін у горщик (з почвосмесью). Для запобігання уповільнення процесу повноцінного розвитку листок саджанця не повинен контактувати з грунтом.

    На замітку! Зрізані листочки можна відразу ж висаджувати в маленькі горщики з приготованим грунтом (без попереднього пророщування в ємності з водою). Досвідчені квітникарі стверджують, що такий спосіб дає дуже хороші результати.

    При правильному догляді в домашніх умовах фіалки (фото не передають всієї краси) вже через рік порадують вас красивими суцвіттями.

    Розмноження відділенням пасинків

    Такий метод розмноження застосовують, щоб молоде рослина успадкувало всі зовнішні ознаки материнської фіалки. Саме цей спосіб рекомендують фахівці для деяких гібридних сортів (особливо химер).

    Порядок дій досить простий:

    • Вибираємо здорове і міцне рослина, біля основи якого проріс молодий пасинок (як мінімум з 3-4 листочками).
    • Акуратно виймаємо рослину з горщика і видаляємо з коренів надлишки грунту.
    • За допомогою гострого ножа або скальпеля відокремлюємо пасинка від «матері», намагаючись при цьому мінімально травмувати основну розетку фіалки.

    Щоб отсаженный пасинок швидше укорінився в горщику, при догляді за фіалкою в домашніх умовах протягом перших 3-4 тижнів необхідно створити тепличні умови.

    Як виростити фіалку на власному підвіконні

    Квітучі кімнатні фіалки на підвіконні — насолода для очей любителів декоративних рослин. Їх неймовірній популярності посприяло також тривале або навіть безперервне цвітіння. Щороку з’являються нові гібриди кімнатної фіалки, поповнюючи і без того широкий сортовий асортимент.

    Сьогоднішня тема — фіалки (кімнатні квіти). Фото і назви, догляд в домашніх умовах і способи подовження періоду цвітіння ми сьогодні розглянемо в подробицях. Підібравши для себе найкращий різновид і вивчивши агротехніку рослини, ви зможете перетворити своє підвіконня в казкове місце.

    Фіалка (сенполія) кімнатна — короткий опис і різновиди

    Ця рослина являє собою розетку з покритих пушком м’ясистих листків. У центрі утворюється «букетик» ніжних квіточок. Залежно від різновиду, вони можуть мати різне забарвлення, розмір і форму. Існує безліч сортів простих кімнатних фіалок та великих махрових. Другі, звичайно, більш затребувані серед квітникарів, але прості нехитрі квіточки досі прикрашають безліч будинків і квартир. Пропонуємо вам ознайомитися з назвами і фотографіями деяких популярних гібридів кімнатних фіалок. Сенполії за формою квіток поділяють на великі групи, в кожній з яких свій набір сортів.

    Тепер надаємо вам фотографії деяких популярних гібридів з назвами:

    Фіалка Тарабарського

    Фіалка Сяйво Зірок

    Кімнатні фіалки: Рожева Пантера

    Фіалка Вогняні метелики

    Фіалка ЄК Бій Биків

    Фіалка Біла Королева

    Фіалка Анжеліка

    Фіалка Амарант

    Фіалка Chimera-Monique

    Фіалка Rasbery-Rampage

    Фіалка Африканська ніч

    Фіалка Магія кохання

    Фіалка Зима посміхається

    Фіалка Синя Спалах

    Як доглядати за кімнатними фіалками в домашніх умовах

    Якщо спочатку створені домашні умови підійдуть кімнатній фіалці, то вона не буде проявляти себе як примхлива рослина. Найпростіший догляд допоможе їй пишно і довго цвісти. У невідповідних умовах квітка буде поступово в’янути, а в підсумку може повністю зникнути.

    Відповідні домашні умови для сенполії:

    • Освітлення — хороше і тривале (10 годин на добу), але без потрапляння прямих сонячних променів.
    • Грунт — вологопроникний, який добре відводить зайву вологу.
    • Вологість — невисока (50%), листя ніколи не мочать.
    • Полив — найкраще через піддон з використанням теплої води. Взимку — двічі в тиждень, влітку — щодня.
    • Протяги — неприпустимі.
    • Температура — 25°С взимку і 20°С-влітку.

    Грунт для цієї кімнатної квітки повинен бути кислим. Основний компонент — листова земля. До неї додають торф в меншому обсязі. Він якраз і створює необхідне корінню фіалки кисле середовище. Третій компонент — крупний пісок (обсяг — 1/8 від земельно-торф’яної суміші). Бажано додати мох-сфагнум і деревне вугілля.

    Що стосується добрива для сенполії, то воно, безперечно, необхідне. Але в цьому випадку важливо пам’ятати про помірність. Кімнатна фіалка не любить жирний грунт. Зазвичай підгодівлю проводять два або три рази на рік:

    • взимку — розчином гумату;
    • навесні і восени — спеціально призначеною мінеральною підгодівлею.

    Підбираючи ємність для кімнатної фіалки, не потрібно зосереджуватися на великих вазонах. Вважається помилкою думка про те, що розмір розетки буде рівним з габаритами горщика. Важливо розуміти один важливий нюанс — фіалка НЕ ​​зацвіте пишним цвітом, поки її коріння не заповнить горщик. Не варто очікувати, що фіалка буде цвісти цілий рік — цілком нормально, якщо взимку залишаться тільки листочки. Хоча при ідеальних умовах перерви може і не бути.

    Зважаючи на це, в якості першої ємності для сенполії краще вобирати горщик діаметром близько 6 см. Через кілька років кущик можна пересадити в більш габаритну посудину — діаметром близько 10 см. Приблизно половину горщика повинен займати дренажний шар. Якщо отвори для відтоку води не передбачені, їх слід зробити самостійно. При пересадці кімнатної фіалки потрібно повністю замінити субстрат.

    Поширені проблеми з вирощуванням фіалок

    1. Загущення центру куща, але при цьому листя не змінює напрямок і забарвлення — така ситуація виникає через надмірне освітлення (більше 14 годин на добу). Виправити ситуацію допоможе затінення рослини на кілька годин в день.
    2. Загущення, що супроводжується опущеним листям і появою фіолетового відтінку з їх зворотного боку, також говорить про надмірне світла. Але в цьому випадку, швидше за все, на кущ потрапляють прямі промені, чого фіалка не любить. Рішення проблеми — затінення.
    3. Білий наліт на маленьких листочках свідчить про глибоку посадку фіалки, внаслідок чого молоді листочки знаходяться у воді. Згодом квітка зазвичай загниває. Проблему вирішить більш висока посадка і зменшення поливу.
    4. Маленьке і тверде, крихке листя — ознака надмірної кількості добрив. У цій ситуації допоможе тільки одне: пересадка кімнатної фіалки в новий грунт.
    5. Утворюється багато пасинків, а основний кущ сповільнюється в розвитку — це найчастіше наслідок перегодовування. Потрібна пересадка в новий грунт і видалення пасинків.
    6. Засихають бутони — винне сухе повітря і висока температура в приміщенні.

    Розмноження кімнатної фіалки в домашніх умовах

    Бажаючи розмножити вподобаний сорт кімнатної фіалки, багато початківців-квітникарів стикаються з різними проблемами. Виявляється, незважаючи на простоту дій, домогтися потрібного результату в домашніх умовах — появи заповітних корінців, виходить зовсім не завжди. Наступні поради допоможуть вам отримати новий кущик кімнатної фіалки для прикраси вікна своєї квартири:

    1. Зріжте свіжий і здоровий на вигляд листочок із середини куща
    2. Оновіть зріз гострими ножицями по діагоналі.
    3. Занурте ніжку листочка в воду і чекайте.
    4. Посадіть листочок в землю, коли корінець досягне як мінімум 4 см завдовжки.
    5. Накрийте ємність поліетиленовою плівкою для створення міні-парничка.
    6. Періодично поливайте і провітрюйте посаджений листочок фіалки.
    7. Пересадите розетку, що з’явилася, в горщик. Через рік правильного догляду кімнатна фіалка зацвіте.

    Відео: Кімнатні фіалки та догляд за ними

    На цьому наша стаття про кімнатні фіалки підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший результат. Ще більше корисних порад ви можете прочитати на нашому сайті . Нехай щастить і до нових зустрічей!

    Читайте також:

Про автора

admin administrator