Фікус догляд та пересадка

Авторadmin

Фікус догляд та пересадка

Зміст:

Фікус каучуконосний: догляд в домашніх умовах, обрізка та розмноження

Фікус каучуконосний, каучуковий або, як його ще називають, фікус еластика — багаторічна рослина, з давніх пір символізує сімейне благополуччя. Цей вид фікусів користуються величезною популярністю.

Історична батьківщина цієї рослини — тропічна Азія — північно-східна Індія і південна Індонезія. Там, в природних умовах, фікус виростає у велике дерево тридцятиметрової висоти. Ченці шанують його, як священну рослину. На європейському континенті він знайшов свою популярність лише за часів королеви Вікторії, коли фікус вирощувався для промислового виробництва каучуку, про що свідчить повна назва цього красеня.

Звідки в наші домівки потрапив фікус каучуконосний

Каучуковий фікус, вирощений в штучних умовах, являє собою міцне деревце з великими, яскраво-зеленим листям еліптичної форми, загостреним на кінцях. Його розміри, звичайно, набагато скромніші, ніж у побратимів, що ростуть в природному середовищі.

На листочках рослини іноді можна побачити білі крапельки молочного соку. При зіткненні зі шкірою сік може викликати роздратування або дерматит, оскільки в його складі присутні алкалоїди, латекс, ензими. Цю властивість рослина використовує для захисту від шкідників і заліковування власних пошкоджень. Навіть в умовах будинку або офісу фікус росте неймовірно швидко, додаючи за рік 60-100 см. Щоб обмежити його зростання, рослину прищипують — видаляють зростаючі вгору пагони, після чого фікус починає кущитися — випускає бічні пагони і розростається в ширину. При комфортних умовах утримування каучуконосний фікус з весни до осені буде випускати по 1 новому листочку на тиждень, не скидаючи вже наявні листя.

Види каучуконосного фікуса для вирощування в домашніх умовах

Фікус еластик відомий великою різноманітністю сортів, що відрізняються розміром листа і його забарвленням. Всі вони більш компактні, ніж природні види. Каучуковий фікус і на фото і в житті має приємний декоративний вигляд. Найбільш популярними для вирощування в умовах квартири є наступні сорти.

Фікус Робуста (Robusta)

Робуста (Robusta) — знаменитий своїми широкими великими листками яскраво-зеленого кольору. Один з найбільш невибагливих сортів.

Фікус Беліз (Belize)

Беліз (Belize) — відмітна риса цього сорту — триколірне забарвлення листя. Центр листа забарвлений зеленим кольором, в той час як по краю присутні біло-рожеві розлучення. Цей вид фікуса так само невибагливий до умов утримання, проте, на відміну від Робусти, вимогливий до освітлення.

Фікус Тінеке (Tineke)

Тінеке (Tineke) — ряболистий сорт. Має зелені по центру листочки, краї яких прикрашені фісташковими і білими хаотичними плямами. Цей сорт більш вимогливий до відходу і на недотримання правильних умов утримання реагує утворенням коричневих плям на світлих ділянках листа.

Фікус Абіджан (Abidjan)

Абіджан (Abidjan) відрізняється темним забарвленням великих листів, що мають пір’ясте жилкування. Знизу листа — жилка бордового кольору. Невибагливий.

Фікус Чорний Принц (Black Prince)

Чорний Принц (Black Prince) відомий своїми темним, практично чорним листям. Невибагливий. Як декор краще виглядає в світлому інтер’єрі.

Фікус Мелані (Melany)

Мелані (Melany) — один з найбільш поширених в домашньому квітникарстві сортів каучуконосного фікуса. Невибаглива рослина, що відрізняється більш мініатюрними розмірами. Чудово кущиться, що сприяє формуванню красивої крони.

Фікус Ліровидний (Ficus lyrata)

Ліровидний (Ficus lyrata) названий так через форми листя, які своїм виглядом нагадують ліру — музичний інструмент. В силу своїх видових особливостей, рослини цього сорту ростуть в кілька разів повільніше, ніж решта з перелічених видів.

Розведення фікуса каучуконосного в домашніх умовах

Розведення фікуса каучуконосного в домашніх умовах не представляє ніяких складнощів, ця рослина популярна навіть у початківців квітникарів. При всій простоті догляду за рослиною слід все ж дотримуватися нескладних правил її розведення.

Освітлення для каучуконосного Фікуса

Це кімнатна деревце полюбляє досить багато розсіяного сонячного світла і найбільш комфортно почуває себе в світлому місці, куди не дістають пекучі сонячні промені. Необхідно врахувати, що ряболисті види фікусів більш вимогливі до освітлення, так як в їх листі міститься менше хлорофілу. Рослина може якийсь час миритися з притіненням, але темпи зростання в таких умовах різко знижуються, погіршується декоративність рослини. Тривале перебування в темному місці загрожує пожовтінням (зміною забарвлення у ряболистих видів) і обпаданням нижніх листків.

Температура для каучуконосного Фікуса

Фікус каучуконосний — теплолюбна рослина. Ідеальною для його змісту є температура + 18-24 градуси. При підвищенні температурних значень рослина вимагає додаткового обприскування. Занадто низька температура в приміщенні зазвичай призводить до того, що рослина починає скидати листя.

Критичною відміткою для фікуса є показання термометра нижче 12 градусів, хоча не ряболисті сорти здатні витримувати короткочасне зниження температури до +5 °С, якщо земляний ком буде залишатися в теплі. Взимку оптимальною буде температура + 16-18 °С. Фікус еластика не терпить протягів, особливо якщо земляний ком мокрий. Це може стати причиною появи на листках бурих плям і осипання листа.

Вологість повітря

Багатолистові форми фікуса не вимогливі до вологості повітря в приміщенні і прекрасно задовольняються звичайними кімнатними умовами з середньою вологістю. Винятком можуть бути занадто спекотні дні, коли можна застосувати додаткове обприскування рослини водою. Підійде дощова або кип’ячена фільтрована вода. Взимку обприскування бажані в тому випадку, якщо в приміщенні, через опалення, сухе й тепле повітря.

Полив фікуса каучуконосного

Представники фікуса каучуконосного вимагають помірного, але регулярного поливу. Вода потрібна тепла і добре відстояна. Земляний ком у вазоні з фікусом повинен бути злегка вологим. І недолік, і надлишок вологи можуть бути причиною скидання листя.

Ґрунт для фікуса

Для забезпечення каучуконосні фікусу комфортних умов «проживання», необхідно використовувати слабокислий або нейтральний грунт, що складається в рівних частинах з: листяної землі; дернової землі; половини частини піску. Молодим рослинам потрібен легший грунт, який може складатися з торфу і перегною з додаванням піску і листової землі. На дно ємкості з ґрунтом для хорошого дренажу укладають керамзит, верхній дренаж забезпечується шаром піску.

Підживлення

У період з березня по кінець вересня рослина потребує періодичної підгодівлі універсальними добривами. Робити це потрібно пару раз на місяць. Розведені добрива вливають у зволожений грунт, щоб не допустити опіку кореневої системи.

Пересадка фікуса

Після покупки фікуса в магазині не потрібно поспішати з пересадкою рослини, нехай вона освоїться в нових умовах. Через кілька місяців його можна буде переселити в підходящий горщик. Загальне правило пересадки фікусів наступне: молоді рослини у міру росту потребують щорічної пересадки (лютий — березень) в більш просторі горщики, в той час як дорослим екземплярам достатньо однієї пересадки в 2-3 роки. Великі фікуси зручніше вирощувати в діжках, час від часу замінюючи тільки верхній шар ґрунту.

Якщо виникла необхідність обмежити зростання каучуконосного фікуса, рекомендується не пересаджувати рослину в занадто велику ємкість і періодично проводити обрізання пагонів.

Розмноження фікуса каучуконосного живцями

Розмноження каучукового фікуса можна проводити двома способами:

Стебловий або верхівковий держак зрізається під кутом гострим ножем. Перед укоріненням зріз живця необхідно підставити під струмінь проточної води і дочекатися припинення виділення молочного соку. Після цього держак укорінюють у воді або ґрунті, накривши його прозорою клейонкою.

Укорінення живців з однотонним зеленим листям зазвичай не викликає труднощів. Для ряболистих сортів рекомендується використання укорінителя, таких як «Гетероуаксін» або «Корневин». Перед висадкою в грунт ними обробляють кінчик живця. До того ж бажано забезпечити додатковий нижній підігрів «теплиці».

Ряболисті сорти вкорінюються дуже важко, тому їх краще розмножувати повітряними відведеннями. Для цього стовбур рослини надрізають на 1/3, в надріз вставляють шматочок тонкого скла і загортають вологим мохом і поліетиленовою плівкою. Коли через плівку будуть видні пророслі коріння, черешок зрізують трохи нижче коренів і пересаджують в землю.

Шкідники фікуса каучуконосного

Як і багато кімнатних рослин, фікус каучуконосний схильний до зараження шкідниками, з яких найбільш часто зустрічаються павутинний кліщ, щитівка, трипс. Щитівку з рослини видаляють вологою губкою, а трипс і павутинний кліщ знищуються шляхом обприскування рослини розчином «Фітоверма».

Як виникають проблеми при розведення Фікусів

Садівники можуть стикатися з наступними проблемами під час розведення фікусів.

Опадання листя . Ймовірна причина — заболочення ґрунту. Для усунення проблеми потрібно скоротити інтенсивність поливу, посилити дренаж.

Опадання нижніх листків . Це природний процес, ніякі додаткові заходи не потрібні.

В’янення, скручування листя . Можливо, в приміщенні недостатньо висока для фікуса температура. Рослину потрібно переставити в більш тепле місце. Іноді достатньо прибрати його з підвіконня, якщо воно знаходилося там.

Коричневі кінчики листя . Причина може критися в сухому, недостатньо вологому повітрі в приміщенні. Обприскування фікуса і збільшення вологості вирішать цю проблему.

Нові листочки дрібні, а пагони тонкі. Рослині не вистачає світла або харчування. Необхідно збільшити освітленість і призвести підгодівлю.

Фікус каучуконосний догляд в домашніх умовах

Особливий догляд необхідний фікусу при формуванні крони, а також для підтримки декоративності його листя.

Формування крони

Як правильно обрізати каучуковий фікус в домашніх умовах — це важливе питання. Рослина здатна досягати великих розмірів, сформувати красиву форму, оновити пагони при гарній обрізці.

Проводити процедуру краще на початку весни, тоді рослина починає добре гілкуватися і активізуються пазушні бруньки. Зробити це краще за пару тижнів до пересадки, так як сама по собі пересадка — це невеликий стрес. Для додання кроні гарного, пишного виду рекомендується злегка вкорочувати бічні пагони, роблячи прямі або скошені зрізи над нирками.

Корисні поради

Велике листя рослини необхідно утримувати в чистоті, протираючи їх час від часу вологою губкою. Раз на місяць рослині бажано влаштувати освіжаючий душ. Щоб натуральний блиск листя став ще більш виразним, допускається використання спеціальних засобів на основі воску. У домашніх умовах доглянутий фікус може стати одним з основних прикрас приміщення, але через подразнюючі властивості його соку не рекомендується до розведення в дитячих установах.

Відео: Фікус каучуконосний догляд та розмноження

Як бачимо, доглядати за фікусом каучуконосним не так вже й складно. Догляд в домашніх умовах доступний навіть початківцям. Залишайтеся з нашим сайтом і ваші кімнатні рослини будуть у повному порядку, а ваш будинок затишним!

Читайте також:

Фікус Абіджан: поради по догляду, розмноженню та пересадці

Серед представників шовковиці Ficus elastica Abidjan відзначився своєю здатністю до невибагливого декоративного існування. А його сорт Фікус Абіджан став вінцем домашнього квітникарства. Крім того, що ця рослина виглядає просто приголомшливо: великі широкоовальні листя темно-зеленого кольору довжиною до 25 см і шириною до 18 см, тому вона ще не потребує трепетного догляду – це справжня знахідка для хтось, хто хоче почати вирощувати квіти вдома. Ficus Elastica Abidjan росте виключно вертикально і не перевищує позначки в 1,5 м в довжину. Однак є екземпляри, які в зрілості починають розгалужуватися. На фото ви можете побачити цього прекрасного чоловіка і переконатися, що цей фікус може стати чудовим доповненням вашої домашньої теплиці.

Фікус Абіджан фото

Догляд в домашніх умовах за абіджанським фікусом

Для того щоб виростити в домашніх умовах здоровий і міцний фікус Абіджан, не потрібно винаходити велосипед, потрібно лише дотримуватися найпростіших рекомендацій, які дозволять насолоджуватися доглядом за рослиною.

  • Освітлення: цей сорт фікуса любить яскраве розсіяне світло без прямих сонячних променів
    Тривале перебування в тіні може уповільнити ріст рослини.
  • Температура: температура повинна підтримуватися в межах +64,4°F – 75,2°F влітку, +60,8°F – +64,4°F взимку.
  • Вологість повітря: Абіджан любить часті обприскування, теплий душ раз на місяць (при закритому грунті) і обтирання. Взимку можна тільки протирати листя вологою губкою.
  • Полив: для цього фікуса оптимальним буде помірний полив, коли земля трохи підсохне, наприклад, 1-2 рази на тиждень влітку, а взимку бажано скоротити вдвічі. Не допускайте пересихання грунту, так як він може призвести до скидання листя.
    Не допускайте пересихання ґрунту, оскільки це може призвести до опадання листя.
  • Пересадка: молоді рослини потребують щорічної пересадки, а дорослі тільки якщо горщик став тісним. При пересадці рослині слід забезпечити хороший дренажний шар. Коли фікус з’являється в новій землі, він починає інтенсивно рости.
  • Підживлення: Підживлення проводять в період активного росту, тобто з весни до осені. Для цього підійдуть рідкі добрива, які можна чергувати: органічні/мінеральні.
  • Розмноження: Абіджан розмножують двома способами: малюнком (гострим ножем зрізають верхівку стебла, з зрізу видаляють молочний сік, а сам зріз вкорінюють або у воді, або прямо в землі) і повітряним (один третину стовбура обрізають, в зріз вставляють шматочок скла або якийсь крупний пісок, щоб він не зрощується, потім накривають мохом, поліетиленом і закріплюють. З появою коренів держак зрізають і висаджують у земля).

Хвороби та шкідники

Серед шкідників, здатних викликати занепокоєння, давно відомі нам щитівка, павутинний кліщ і багатоніжка. З-за перших листя починають в’янути, покриватися темними плямами і опадати. Для того щоб позбутися від щитівки, слід протерти листя мильною водою і обприскати їх розчином актеліка. Якщо в приміщенні знизиться вологість, повітря стане сухішим, це призведе до появи павутинного кліща. Щоб попрощатися з павутинним кліщем, слід протерти листя мильною водою. Ну а якщо ви хочете уникнути цього паразита, то частіше обприскуйте Абіджан чистою водою кімнатної температури. Але щоб позбутися від багатоніжок, слід пересадити фікус в новий стерилізований грунт і продезінфікувати горщик, а то і замінити на інший.

Види фікуса

  • Ficus Benjamina
  • Ficus Binnendijkii
  • Ficus Microcarpa Ginseng
  • Ficus Elastica
  • Ficus Carica
  • Ficus Benghalensis
  • Ficus Deltoidea
  • Ficus Lyrata
  • Ficus Montana
  • Ficus Pumila
  • Ficus Auriculata
  • Ficus Cyathistipula
  • Ficus Palmeri
  • Ficus Pseudopalma

Фікус каучуконосний: вирощування, сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 22 листопада 2023 Опубліковано: 14 лютого 2019 Перша редакція: 14 квітня 2015 🕒 10 хвилин 👀 74472 рази 💬 1 коментар

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за фікусом каучуконосним
  • Фікус каучуконосний – особливості
  • Догляд за фікусом каучуконосним удома
    • Як доглядати за фікусом каучуконосним
    • Пересадка фікуса каучуконосного
    • Обрізка фікуса каучуконосного
    • Як сформувати крону фікуса каучуконосного
    • Розмноження каучуконосного фікуса живцями
    • Розмноження каучуконосного фікуса відсадками
    • Розмноження каучуконосного фікуса листком
    • Каучуконосний фікус скидає листя
    • У каучуконосного фікуса жовтіє листя
    • Фікус каучуконосний не росте

    Фікус каучуконосний, або фікус еластичний (лат. Ficus elastica) – вид роду Фікус родини Шовковицеві. Походить рослина з північного сходу Індії і з індонезійських островів Суматра і Ява. Чому фікус – каучуконосний? Таку назву рослина отримала через густий сік, котрий у великій кількості містить каучук, необхідний для виробництва гуми. У районах природного зростання буддисти шанують фікус як священну рослину. У домашньому квітникарстві фікус каучуконосний і його культивари є найпоширенішим видом роду фікусів.

    Правда, модну в роки молодості наших бабусь рослину з причини «боротьби з міщанством» було засуджено і прирівняно до горезвісних «семи слоників» як кричущий символ поганого смаку, і його на довгі роки піддали забуттю, але, слава богу, в останнє десятиліття ця прекрасна рослина, легка у догляді, ошатна і затишна, завдяки квітникарям Голландії знову оселилась у наших будинках.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за фікусом каучуконосним

    • Цвітіння: вирощується як декоративно-листяна рослина.
    • Освітлення: яскраве розсіяне світло, притінок.
    • Температура: у період вегетації – 20-25 ˚C, взимку – не нижче 15 ˚C.
    • Полив: улітку – 1-2 рази на тиждень, узимку – 1 раз на тиждень.
    • Вологість повітря: підвищена. Рекомендується в теплу пору року обприскувати рослину та мити її листя вологою губкою.
    • Підживлення: з квітня по вересень 2 рази на місяць по черзі органічними та мінеральними розчинами з переважанням азоту.
    • Період спокою: з жовтня по березень.
    • Пересадка: молоді фікуси пересаджують щорічно навесні або на початку літа, зрілі – один раз на 2-3 роки. Старим рослинам просто змінюють у горщику верхній шар субстрату.
    • Розмноження: живцями та відсадками.
    • Шкідники: попелиця, нематоди, щитівки, трипси, борошнисті червці, жовті та червоні павутинні кліщі.
    • Хвороби: коренева гниль, сажистий гриб, церкоспороз, антракноз, ботритіс.
    • Властивості: сік фікуса отруйний.

    Детально про вирощування фікуса каучуконосного читайте нижче

    Фікус каучуконосний – особливості

    – У природі фікус каучуконосний виростає іноді до 30 метрів у висоту. Розростається він і вшир за рахунок повітряних коренів, які, опускаючись від стовбура і гілок дерева до землі, вростають у ґрунт, забезпечуючи рослину живленням і надаючи дереву форму, звану «баньян». Через численні виткі повітряні корені місцеві жителі називають цей вид «деревом змії».

    – Велике шкірясте темно-зелене листя фікуса, розташоване чергово, має еліптичну форму, загострену на вершині. Молоде листя обгорнуте червонувато-бурими прилистками, що швидко висихають і опадають, як тільки листя розгортається.

    – Квітки фікуса каучуконосного не становлять естетичної цінності, причому з’являються вони лише у випадку запилення рослини певними комахами, що в умовах вирощування в оселі є проблематичним. Тому зацвісти фікус може тільки у зрілому віці за умови, що вирощується в просторому зимовому саду. Плоди – кулясті сиконії близько 1 см у діаметрі, що нагадують маленькі неїстівні фіги. – Молочний сік фікуса каучуконосного в недалекому минулому був причиною масового вирощування рослини для отримання каучуку. При потраплянні на шкіру сік може викликати подразнення, алергічну реакцію і дерматит, оскільки містить, крім латексу, ензими й алкалоїди. Але для самої рослини сік – засіб заліковувати рани і порізи, завдані людьми або тваринами.

    Каучуконосний фікус у домашніх умовах рідко виростає вище двох метрів, але це не означає, що він росте повільно – при правильному догляді і сприятливих умовах він здатний на рік додавати у зрості 40-45 см, і якщо рослина стала впиратися в стелю, ви завжди можете її обрізати. Стовбур фікуса каучуконосного в умовах домашнього вирощування рідко дає бічні пагони.

    Догляд за фікусом каучуконосним удома

    Як доглядати за фікусом каучуконосним

    Догляд за фікусом каучуконосним організувати легко. Фікус, як і більшість рослин, любить яскраве розсіяне світло, але прямі сонячні промені йому вадять. Не критичний для нього і притінок, але в цьому разі зростання фікуса не буде ні швидким, ні інтенсивним, крім того, незабаром почне опадати нижнє листя. Оптимальна для фікуса каучуконосного температура в теплу пору року 20-25 ºC, хоча і тридцятиградусну спеку він може знести без наслідків, якщо вона не затягнеться на довгий час. Взимку у приміщенні, де стоїть фікус, повинно бути прохолодно, але не холодніше, ніж 15 ºC.

    Поливати фікус потрібно, коли просохне на кілька пальців верхній шар ґрунту в горщику. Орієнтовно: влітку – один-два рази на тиждень, взимку – один раз. Якщо ви перестараєтеся зі зволоженням, листя фікуса може опасти. Вологість повітря у теплу пору року підвищують за рахунок регулярного обприскування водою і миття листя вологою губкою раз на два тижні. Раз на місяць непогано б організувати рослині теплий душ, прикривши ґрунт у горщику плівкою. Взимку рослину краще не обприскувати, а протирати листя вологим тампоном і тримати фікус каучуконосний подалі від опалювальних приладів.

    Із квітня по вересень для нормального росту і розвитку фікус каучуконосний двічі на місяць слід підживлювати поперемінно рідкими мінеральними й органічними добривами з переважанням азоту. Наприклад, полити заздалегідь зволожений ґрунт у горщику розчином повної чайної ложки нітрофоски в одному літрі води, а за два тижні – так само на мокрий ґрунт – настоєм коров’яку. Уникайте потрапляння добрив на листя і ростові бруньки.

    Тим, хто любить додавати блиску і без того глянсовому листю фікуса каучуконосного, рекомендуємо не використовувати для цього хімічні склади, а скористатися безалкогольним пивом як поліролем.

    Пересадка фікуса каучуконосного

    Молоді рослини пересаджують щорічно, і найкращий час для цього – весна або початок літа. Більш дорослі рослини пересаджують, коли коріння каучуконосного фікуса заповнить весь горщик – раз на 2-3 роки. Перша ознака того, що субстрат у горщику виснажився і потрібно його заміна, якщо вода при поливанні занадто швидко стікає в піддон. Кожен наступний горщик для фікуса каучуконосного має бути на 4-5 сантиметрів більшим у діаметрі і на 5-6 сантиметрів глибшим, ніж попередній. Якщо фікус застарий і клопоти з пересадкою можуть його згубити, замінюйте щороку у горщику верхні 3 см субстрату на свіжий. Ґрунт для домашнього фікуса повинен складатися в рівних частинах із річкового піску, листової, торф’яної і дернової землі. У магазинах продається готовий ґрунт для фікусів. Можна використовувати й універсальний ґрунт, додавши в нього трохи річкового піску. Як пересадити фікус каучуконосний? Акуратно вилучивши його разом із грудкою землі зі старого горщика і переваливши в новий на товстий шар дренажного матеріалу. Порожнини заповнюють свіжим ґрунтом доти, поки горщик не наповниться.

    Обрізка фікуса каучуконосного

    Обрізування фікуса проводять з метою стримування рослини в певних, зручних для вас габаритах і для більш густого росту листя, яке з часом відмирає в нижній частині стовбура. Як правильно обрізати фікус каучуконосний? Якщо ви, бажаючи спровокувати зростання бічних пагонів, як це зазвичай робиться, обріжете у фікуса каучуконосного верхівку, він гілкуватися не стане – максимум активізується одна з верхніх бруньок на стовбурі. Кращий результат може дати обрізування п’яти-шести міжвузлів. Можна зрізати верхівку рослини, що занадто швидко витягується, підсадити й укоренити у тому ж горщику. Як тільки пагони досягнуть максимальної визначеної вами висоти, обріжте їх знову. Обрізати рослини можна тільки ранньою весною, інакше в ріст підуть не бічні бруньки, що прокинулися, а знову найвища точка росту. Обрізування проводять гострим стерильним лезом. Молочний сік, що виділився при цьому, змивають водою.

    Як сформувати крону фікуса каучуконосного

    Якщо ви хочете, щоб фікус ріс пишним кущем, посадіть в один горщик кілька рослин і тримайте горщик у притінку, час від часу повертаючи його навколо осі, щоб пагони фікуса не тягнулися в один бік – до джерела світла. Якщо ж у вас у горщику одна рослина, і ви не знаєте, як сформувати з одиночного стебла красиву крону каучуконосного фікуса, спробуйте спровокувати зростання бічних пагонів обрізуванням, як розказано в попередньому розділі. Формування каучуконосного фікуса можна здійснити також проколюванням стовбура на глибину однієї третини його товщини, причому починати таку стимуляцію потрібно з верхньої частини стовбура, а потім поступово проколювати стовбур нижче. Можна використовувати і такий спосіб: верхівку молодого гнучкого фікуса нахиляють донизу, наскільки це можливо, і фіксують у такому положенні. Та брунька, яка виявилася вище за всі інші, рушає в ріст, а після цього можна повернути стебло у звичайне положення.

    Розмноження фікуса каучуконосного

    Розмноження каучуконосного фікуса живцями

    Живцювання каучуконосного фікуса – один із найнадійніших способів його розмноження. Як укоренити фікус каучуконосний? Стебловий або верхівковий живець завдовжки 10-15 см зрізують навскіс, видаляють з нього листя, залишивши тільки один-два верхніх листки, тримають під струменем води, аж доки не перестане виділятися молочний сік, і ставлять у воду для відрощування коренів. Решту листя на живці згорніть у трубочку, щоб зменшити площу випаровування, і зафіксуйте його в такому положенні гумкою. Але краще вкорінювати живець фікуса каучуконосного у ґрунті, натягнувши зверху прозорий поліетиленовий пакет. Укорінення сортів із зеленим листям проходить без проблем, але нижній зріз живців варієгатних сортів краще перед посадкою в ґрунт обробити корневіном або гетероауксином, застосувавши надалі нижній підігрів теплички, хоч і це не дає гарантії вкорінення живців ряболистих форм фікуса каучуконосного.

    Розмноження каучуконосного фікуса відсадками

    Як же можна розмножити фікус каучуконосний зі строкатим забарвленням листя? Повітряними відсадками. Для цього на стовбурі фікуса робиться надріз на глибину однієї третини товщини стовбура. У розріз вставляють сірник, щоб уникнути змикання країв, і далі цю частину стовбура обертають вологим мохом-сфагнумом, потім поліетиленом для герметичності, який закріплюють на стовбурі скотчем. Як тільки ви побачите крізь прозору плівку, що фікус утворив коріння, зріжте пагін нижче відсадка з корінням і посадіть у ґрунт.

    Розмноження каучуконосного фікуса листком

    Такий вид розмноження існує тільки в чужих розповідях. Тобто якщо листок фікуса каучуконосного поставити у воду, він, найпевніше, дасть коріння, але повірте – це все, на що він здатен. Навіть якщо ви посадите його у ґрунт і будете по-королівськи доглядати, найбільше, чого ви дочекаєтеся, це горщик, заповнений корінням, але пагонів листок не дасть. На жаль.

    Шкідники та хвороби фікуса каучуконосного

    Фікус каучуконосний до шкідників і захворювань досить стійкий, але іноді у нього виникають проблеми через нашестя щитівок або павутинних кліщів, з якими можна боротися миттям листя настоєм тютюнового пилу (4 столових ложки на літр води) з додаванням мила і подальшим змиванням цього розчину з листя через дві години. У разі ураження щитівками постарайтеся прибрати тампоном з листя всі щитки. І запам’ятайте: чисте листя – запорука здоров’я і невразливості фікуса.

    Каучуконосний фікус скидає листя

    Якщо в каучуконосного фікуса опадає тільки нижнє листя, то це природний процес для будь-якої рослини. Але якщо опадає не лише старе листя, то причин може бути декілька:

    • надмірне зволоження ґрунту;
    • пересушена земляна грудка;
    • холодний протяг або різкий перепад температур;
    • погане освітлення.

    У каучуконосного фікуса жовтіє листя

    Чому жовтіє фікус каучуконосний? Тому що порушено умови його утримання і правила догляду. Власне, зазвичай листя спочатку жовтіє, а потім опадає, і причини раптового листопада вказано в попередньому розділі. Але є й інші чинники, що змушують рослину міняти колір листя:

    • надлишок добрив у ґрунті – виправити це можна, промивши субстрат за допомогою верхнього поливання кількістю води, що дорівнює потрійному об’єму горщика з фікусом. Після цієї процедури не підживлюйте рослину два місяці;
    • занадто велика кількість солей у субстраті. У цьому випадку врятує тільки пересадка рослини в новий ґрунт;
    • завеликий для рослини горщик – пересадіть рослину в меншу посудину;
    • гниття кореневої системи – якщо від ґрунту пахне гниллю, доведеться вийняти рослину з горщика, видалити гниле коріння і пересадити у свіжий ґрунт. Якщо ще не пізно.

    Фікус каучуконосний не росте

    Причин може бути три: фікусу недостатньо світла, бракує живлення або став затісним горщик. Виправте помилки – і він почне рости не по днях, а по годинах.

    Каучуконосний фікус – шкода і користь

    Фікус каучуконосний ефективно очищає повітря у приміщенні від фенолу, трихлоретилену і бензолу, переробляючи ці отрути в амінокислоти і цукри. Крім того, адепти Аюрведи стверджують, що фікус очищає енергетику приміщення, у якому росте, поглинаючи флюїди злості і тривоги. Подружжю, яке давно мріє мати дітей, теж непогано завести спочатку фікус, а вже він, кажуть індуси, посприяє появі на світ немовляти. Крім цих міфічних якостей, фікус каучуконосний має й науково обґрунтовані цілющі властивості: препарати, виготовлені з його листя і соку, лікують мастопатію і використовуються як для профілактики ракових захворювань, так і при лікуванні міоми і фіброми матки. Компресами з соком рослини лікують артрити, радикуліт, остеохондроз і геморой.

    Протипоказаний фікус каучуконосний тільки астматикам: каучук, що виділяється рослиною в повітря, може спровокувати напад задухи.

Про автора

admin administrator