Фосфорне добриво для розсади томатів

Авторadmin

Фосфорне добриво для розсади томатів

Зміст:

Фосфорне добриво для розсади томатів

Навіть у досвідчених городників урожай томатів не завжди виходить вдалим. І одна з умов хорошого збору-правильне і своєчасне внесення добрив. Підгодівлі потрібно різні, залежно від того, який на ділянці грунт, які кліматичні і інші умови. Одне з найнеобхідніших для росту-фосфорне добриво для розсади томатів.

Про те, як правильно підгодувати розсаду помідорів фосфором, якій вибрати вид добрив і чи можна обійтися без хімікатів, розповість ця стаття.

Фосфорні добрива: види, особливості, спосіб внесення

Фосфор для помідорів украй важливий на усіх етапах розвитку рослини. Це добриво потрібне для росту, воно розгонить в саджанці обмінні процеси і сприяє виробленню життєвої енергії. Добре удобрені томати краще розвиваються, швидше ростуть, формуючи міцну кореневу систему і соковиту, міцну зелену масу. У них м’ясисті плоди, а також якісне насіння.

Розсада дуже чуйна на внесення добрив

Хоча мінеральне добриво потрібне рослині упродовж усього періоду вегетації, особливо потрібний фосфор для розсади помідорів, тому що застосування фосфору дає ще багато переваг рослині, що формується. А саме:

  • підвищує стійкість до різного роду захворюванням;
  • покращує приживаність рослини на новому місці;
  • надалі підвищує органолептичні показники плодів і покращує їх збереження.

Зверніть увагу! Нестача фосфору проявляється по-різному. Найчастіше дачники помічають, що листочки помідорів придбавають невластивим їм фіолетовий колір, листя може міняти свою форму, а незабаром і зовсім обпадають. Коренева система розвивається повільно, в цілому відбувається затримка росту куща. Фосфор для розсади томатів і дорослих рослин зазвичай міститься у складі комплексних добрив, куди, окрім основного компонента, входять і інші важливі мікроелементи і речовини.

Розрізняють добрива залежно від процентного співвідношення компонентів суміші. Ось що є основними фосфорними мінеральними добривами для томатів-види і назви :

  • суперфосфат-поширене добриво і перевірений засіб, який вноситься безпосередньо перед посадкою розсади в лунку. Досить економне: на один кущ достатні 15 грамів речовини. Продається у вигляді гранул, але часто вживається як рідка підгодівля. Розводять його з розрахунку 50 г добрива на 5 літрів води, поливають по половинці літра на один томатний кущ;
  • амофоска, або амофос-дуже концентрований препарат, в якому більше половини речовини складає фосфор. Можна сказати, що це різновид попереднього препарату, оскільки амофос теж монодобриво, адже в нім, окрім фосфору міститься лише 12%, азоту Його теж вносять у момент висадки розсади, більше внесення не знадобиться. Якщо ж добриво не вносилося, то удобрити помідори можна і у момент поливу. Краще це робити під час цвітіння;; Фосфорні добрива це найчастіше гранульовані мінеральні підгодівлі, які вносяться в грунт
  • нітрофоска-з’єднання фосфорного і азотного добрива, є тут і калійний компонент. Оскільки фосфору там менше, не більше чверті від усього складу, то підгодувати краще двічі за сезон. Розводиться препарат на відро води (10 літрів) 10 малих ложечок речовини, а поливається добривом розсада після тижневого терміну з моменту висадки;
  • монофосфат калію-застосовується як під корінь, так і у вигляді внекорневой підгодівлі. Теж вноситься двічі, оскільки в складі лише 23% фосфорної речовини;
  • кісткове борошно-прекрасний натуральний покращувач грунту, хороший природний фосфорвмісний продукт. У її складі трохи менше 20% чистого фосфору, а вносити препарат можна просто ложкою при посадці розсади в ямку. Досить пари ложок на кущик.

Як вносити добрива

Сульфат калію : добриво, застосування для томатів

Важливо! Мінеральний фосфорний препарат може бути сухим і рідким. При цьому рідкі добрива для розсади використати і простіше, і краще. Так, суперфосфат відноситься до групи водорозчинних препаратів фосфору, прецитаты,-нерозчинні. А ось фосфоритную борошно можна назвати важко розчинною речовиною.

Як же правильно удобрювати розсаду фосфором? Якщо з тим, як підгодувати розсаду безпосередньо перед пересадкою, усе відносно зрозуміло, то як поліпшити в цілому якість грунту? Тут потрібно відмітити, що якщо для вирощування томатів використовується теплиця, то грунт в ній, як правило, буває збідненим. В цьому випадку вносити, наприклад, суперфосфату слідує удвічі більше, чим при звичайній прикореневій підгодівлі.

Зазвичай у продажу можна знайти сухі гранульовані препарати в упаковці

Є ще декілька правил внесення підгодівлі з фосфору:

  • гранульовані добрива не варто давати розсипом по грядці, оскільки гранули погано або зовсім не розчиняються у верхньому шарі грунту. Краще вносити їх ближче до коренів, коли висаджується саджанець;
  • добре працює розчинене у воді добриво при поливі-полив перед висівом також покращує схід помідорів;
  • перекопування городу непогано супроводжувати внесенням гранульованих добрив в грунті. Ідеально, якщо це зроблено під зиму, оскільки до весни увесь фосфор встигне повною мірою засвоїтися.

Важливо! Особливу увагу варто приділити кислим грунтам. Такий грунт перед внесенням фосфорвмісних препаратів треба вапнувати, знижуючи кислотність.

Вапно можна просто розсипати по грядках в довільному порядку, внісши золу (на квадратний метр-200 г) або додавати вапно з розрахунку на один квадратний метр півкіло препарату. Є такі препарати, які самі в деякій мірі знижують грунтову кислотність. Це, наприклад, суперфосфат.

Народні засоби

Чи завжди слід удобрювати грунт готовими хімічними речовинами? Не постраждає при цьому сам помідор? Можливо, фосфору вистачає в грунті і вона не завжди потребує додаткового внесення?

Внесення добрива в теплиці

Яєчна шкаралупа як добриво для розсади помідор

Фосфору в грунті і взагалі в природі в чистому вигляді досить мало. Усе тому, що він має високу хімічну активність. Тому якщо він і є, то зовсім небагато-в самому грунті і в гірських породах. А ось в м’язовій тканині і скелеті тварин і рослин, як і людини, фосфор є присутнім. Є він і в рослинах.

Зверніть увагу! Ообразуется і закріплюється в грунті фосфор в результаті гниття залишків рослинної і тваринної маси.

Народний досвід підказує, що покращувати грунт і насичувати його фосфором можна не лише мінеральними добривами. Люди, займаючись обробітком землі, і раніше цікавилися, фосфор для томатів в чому міститься в природних умовах. З’ясувалося, що, окрім кісткового борошна, фосфор міститься також в органіці-це компост, який утворюється в результаті перепрівання рослин. Таких багатих фосфором рослин належить, наприклад, полин і ковила.

Що стосується улюбленого дачниками добрива-гною, він теж містить фосфор, але не в дуже великих кількостях. Так, в рослинній підстилці тварин є в середньому 0,25% фосфору. І, звичайно, істотно збільшується ця доля в гної що перепріло. А ось компостне з’єднання гною з фосфоритной борошном відчутно збільшує ефективність обох компонентів.

Знаючи, як застосовується фосфор для розсади томатів і в чому він міститься, можна істотно підвищити врожайність. Зрозуміло, що одні народні засоби не розв’яжуть проблему нестачі цього елементу в грунті. На допомогу городникам приходять готові суміші добрив. Вони зміцнюють томати, роблять їх плодоноснішими і покращують смакові якості готової продукції.

Фосфорне добриво для розсади томатів

Фосфор входить до складу тріади елементів, життєво необхідних для рослин. На відміну від двох інших – азоту і калію, які відповідають за ріст і смакові якості продукції, фосфор контролює постійні обмінні процеси, будучи джерелом енергії. Він входить до складу ДНК і РНК, а також багатьох інших речовин, які відіграють головну роль в житті рослинної флори.

Фосфорні добрива – необхідне джерело живлення для садових і городніх культур. Деяким з них потрібно більшу кількість цього елемента, деяким – менше, але без нього рослинне життя скінчиться і зупиниться. Якщо фосфоритів надходить досить, обмінні реакції в тілі рослини йдуть швидше, воно краще розвивається, росте і плодоносить. Найцікавіше, що навіть якщо добриво внесено в грунт з надлишком, воно не завдає шкоди посадкам, так як засвоюється тільки в необхідній кількості, і не молем більше.

Недолік цього елементу може самим згубним чином позначитися на рослині. Якщо з грунтового комплексу зникне весь фосфор, світ позбутися майбутнього. Дефіцит даного компонента самим негативним чином позначається на роботі репродуктивних функцій всієї земної флори. У рослин перестають розвиватися насіння, у деяких видів зупиняється або сповільнюється зростання, а злакові культури, чиї поля завжди були покриті стрункими рядами одиночних колосків, перетворюються в дернини, на яких ростуть невисокі трав’янисті кущики жита або пшениці.

Ефективність впливу фосфорних добрив залежить від виду грунту. Фосфор прекрасно працює в комплексі з азотом. Завдяки їх поєднанню в чорноземах, коренева система розвивається набагато швидше і стає міцнішою, а рослини не вимагають рясного поливу. В умовах лісових грунтів використовуються тільки комплексні добрива, оскільки при нестачі азоту відразу зменшується позитивний вплив фосфору. Комплекси вносяться в землі з низьким показником родючості і збільшеним рівнем кислотності.

Недолік фосфорних мінеральних добрив проявляється наступним чином:

Надземні частини рослин забарвлюються спочатку в темно зелений, а потім – в багряно-фіолетовий колір;
Змінюються форма листя, вони передчасно опадають;
На нижніх листках утворюються некротичні зміни, з’являються темні плями.
Рослина стає низьким і кущистим;
Коренева система розвивається слабо, стебло «випадають» із землі.
Всіх цих ознак, явно вказують на деградацію рослин, можна уникнути при своєчасному застосуванні фосфорних добрив, які заповнять недолік цього елементу в грунті. Але, перш, ніж вносити агрохімікатів на грядки, необхідно розібратися, чому виник такий сильний дефіцит.

Причини нестачі фосфору

Фіксація його в грунтово-утримує комплексі (перехід в важко засвоювані з’єднання);
Неправильне внесення фосфорно-калійних добрив;
Слабка робота мікрофлори землі, як результат інтенсивного землеробства;
Винос фосфору з отриманої продукцією, без подальшого відновлення;
Неорганічний тип культивування землі;
Для усунення різних причин фосфорного голодування необхідно вносити добрива, найкращим чином підходять для вирішення проблеми. Фосфорити – основа виробництва мінеральних агротуков з різними властивостями, з широкого асортименту яких можна вибрати саме той, який підійде в даному конкретному випадку.

Види і застосування фосфорних добрив

Фосфорні мінеральні добрива рекомендується вносити восени, так як у багатьох з них основний елемент міститься в важко засвоюваній формі. За зиму вони встигнуть перейти в грунтово-утримує комплекс, і влітку почнуть повноцінно живити коріння рослин.

Навесні фосфор вносять в грунт теж, але використовують для цього добрива, до складу яких входять швидкодіючі з’єднання. Для того, щоб правильно підібрати добриво, необхідно знати, що воно з себе представляє. Зазвичай назва дається агрохімікатів за елементами його складу.

Суперфосфат

Це найпоширеніше добриво, що складається з монокальційфосфат (Ca (Н2РО4) 2), фосфорної кислоти, з доповненнями мікроелементів, таких, як магній і сірка. Близько 20% P2О2 знаходиться в складі добрива в водорозчинній формі, яка легко засвоюється рослинами.

Спектр застосування суперфосфату дуже широкий. Його використовують для створення живильного середовища для будь-яких культур. За вибором грунтів, для яких рекомендований цей тук, теж немає обмежень – він буде працювати при будь-якому складі.

Суперфосфат застосовують як індивідуально, так і в складі сумішей. Він дуже позитивно впливає на динаміку розвитку рослин, підвищуючи їх стійкість до низьких температур і допомагаючи розвивати власний імунітет. Завдяки цьому врожайність плодових, овочевих і злакових культур значно зростає.

Особливо люблять фосфор помідори. Після його застосування вони перетворюються, збільшуючи швидкість росту і зав’язі плодів. При внесенні фосфоритів в лунки при посадці (15-20 г під одну рослину), помідори відразу ростуть бодрячком. Якщо така підживлення не зроблена, то для томатів, які збираються цвісти, необхідно провести рідку підгодівлю. Суперфосфат розводять в теплій воді (100 г на 10 л), і вносять цю суміш в пристовбурні кола, по 0,5 л під один кущ.

Подвійний суперфосфат

Це добриво містить в своєму складі концентрований фосфор. Іноді його зміст може досягати 40 і більше відсотків. Найчастіше його застосовують восени, рідше – для пріпосадочного внесення і кореневих підгодівель. Дозу, рекомендовану для використання, необхідно розділити на два, інакше концентрат може просто спалити коріння.

Ціна на подвійний суперфосфат вище, ніж на простий. Це пояснюється більшою концентрацією основного елемента в складі лою. В результаті подвійний суперфосфат все одно виявляється вигідніше, так як він надає більш потужний вплив при менших кількостях.

Даний тук часто застосовують для плодових дерев і чагарників. Вносять його восени, в добре розпушений і очищений від трави пристовбурні кола, в наступних дозах:

Молода яблуня (до 3-х років) – 60-75 г;
Доросла яблуня (5-10 років) – 170-220 г;
Вишня, слива, абрикос – 50-70 г;
Агрус, смородина – 35-50г;
Малина – 20 г на 1 метр.
Простий суперфосфат також застосовується для цих чагарників, але його кількість при внесенні необхідно збільшити вдвічі.

Амофос

Це добриво отримують в процесі нейтралізації ортофосфорної кислоти за участю аміаку. Азоту, який виробляється при реакції, залишається в кінцевому складі набагато менше, ніж фосфору. Обидва ці елементи зберігаються в легко засвоюваній формі.

Амофос найкраще використовувати для огірків, які люблять таке співвідношення елементів NPK – комплексу. Дана баштанних культур, отримавши своєчасну підгодівлю, краще переносить перепади температури. Так як в амофоска немає хлору, то вона не викликає різних «алергічних» реакцій на листках огірків, типу хлороза або борошнистої роси. Ще одним плюсом цього мінерального комплексу є відсутність в ньому нітратних сполук.

Застосовувати агротук можна на будь-якому етапі вегетації садових і городніх культур. Але найкраще додавати фосфорні добрива або восени, під зяблеву оранку, або навесні, при посадці. В останньому випадку рекомендуються такі пропорції:

Овочі – 15-25 г на 1 м.кв;
Плодові дерева – 20-35 г на 1 м.кв;
Газон, декоративні рослини – 20 г на 1 м.кв.
Для квітів рекомендується вносити амофос восени, з розрахунку 15-25 г на 1 м.кв. Дозування залежить від перспективних розмірів рослини. Для великих, м’ясистих півоній або гладіолусів бажано підсипати побільше гранул, а для тонких і витончених гвоздик, лютиков і примул бажано зменшувати дозу.

Діамофос

Друга назва цього агрохімікату – гідрофосфат амонію. Основний елемент міститься в його складі в висококонцентрованих вигляді, що дозволяє економічно використовувати дане добриво, що володіє цілим рядом корисних властивостей. Діамофос підвищує основність, і знижує кислотність ґрунту. Як і більшість фосфорних добрив, його можна застосовувати спільно з тваринної органікою, наприклад, з гноєм або пташиним послідом. Останній варіант суміші необхідно довго наполягати, і добре розбавляти, інакше вона вийде занадто пекучої.

Діамофос використовують в якості припосівного добрива під більшу частину городніх культур. Під картоплю його можна вносити прямо в процесі посадки, кидаючи в кожну лунку чайну ложку гранул речовини.

Для томатів і огірків цей агрохімікатів теж актуальне. Його вносять тільки один раз, або перед посадкою, в лунку, добре перемішавши із землею, або під час цвітіння, в рідкому вигляді під корінь.

Кісткове борошно

Фосфор можна отримати і з органіки. Кісткове борошно – яскравий тому приклад. Цей продукт переробки кісток домашньої худоби містить в своєму складі близько 60% Ca3 (PO4) 2. Для тих, хто упереджено ставиться до агротукам, фосфорна мука – відмінний спосіб приготувати повноцінний компост без хімікатів.

Це натуральне добриво застосовують практично для всіх городніх культур. Воно служить прекрасною фосфорної підгодівлею для томатів, огірків, картоплі. Для домашніх рослин кісткове борошно застосовується частіше, ніж інші фосфоритові підгодівлі. Особливо добре на неї реагують діжкові культури – пальми, ліани, фікуси. Для квітів, які ростуть в горщиках на підвіконні, кісткове борошно теж підходить. Щоб не помилитися, її кількість розраховують, виходячи з величини горщика в літрах, і вносять близько 0,3 ч. Ложки на 1 літр.

Удобрюючи свої посадки, ніколи не варто забувати про фосфор, так як цей елемент потрібен рослині також, як повітря, вода і грунт. Виробляючи своєчасні підгодівлі, можна уникнути різних неприємних наслідків, і виростити відмінний урожай.

Нормоване внесення фосфорних добрив ніколи не принесе шкоди вашим рослинам. При внесенні підгодівлі можна забувати про дозування і спосіб підживлення бо, перестаралася можна нашкодити рослинам. Дотримуйтеся всіх правил, удобрюйте і збирайте щороку прекрасні врожаї.

Поиск
Продукція
  • Прайс-лист
  • Азотні добрива
    • Карбамід
    • Аміачна селітра
    • Карбамідно-аміачна суміш (КАС)
    • Аміачна вода
    • Подвійний суперфосфат
    • Нітроамофоска
    • Рідкі комплексні добріва
    • Тукосуміш “СТІМУЛ”
    • Органо-мінеральне добриво “Агролайф”
    • Монофосфат калія
    • Амофос
    • Каустик (натр їдкий)
    • Гіпохлорит натрію
    • Сода кальцинована
    • Борна кислота

    Фосфорні добрива для томатів

    Фосфорні добрива для томатів: види, назви, застосування

    Фосфорні добрива відіграють одну з ключових ролей у розвитку рослин, в тому числі і томатів. Вони дають енергію, необхідну для обмінних процесів. В результаті томати краще ростуть, формують міцну кореневу систему, зелену масу, утворюють якісне насіння, а також добре плодоносять.

    Характерною особливістю фосфору є те, що рослини беруть з грунту тільки необхідну кількість добрива. Перевищення дозування при внесенні не стане згубним, а ось недолік фосфору призведе до зупинки всіх процесів розвитку.

    Ознаки нестачі фосфору

    Ознаками того, що томатам не вистачає фосфору, є:

    • забарвлення листя в фіолетовий колір;
    • зміна форми листя з подальшим їх обпаданням;
    • появи плям темного кольору на нижніх листках куща;
    • пригнічення росту культур, в результаті чого кущі ростуть низькі;
    • слабка коренева система погано утримує рослини в грунті.

    Правила внесення фосфорних добрив

    При внесенні фосфорних добрив керуються такими правилами:

    1. Добрива в гранульованої формі вносяться в безпосередній близькості до коріння. Розсипати їх по грядках зверху можна, оскільки в верхніх шарах землі фосфор розчиняється. Краще вносити під перекопування городу або у вигляді рідкого настою при поливі.
    2. Найбільший ефект дасть осіннє внесення фосфору: за зиму він встигне повністю засвоїться.
    3. При постійному внесенні фосфорних добрив результат з’явиться на третій рік.
    4. При застосуванні фосфору на кислих грунтах їх необхідно попередньо вапнувати. Для цього за 1 місяць до внесення фосфорних добрив на грядках розсипають вапно (500 г на 1 кв. М.) Або золу (200 г на 1 кв. М.)

    Види фосфорних добрив для томатів, їх застосування

    Залежно від складу фосфорні добрива можна розділити на три види: мінеральні, комплексні та органічні.

    При вирощуванні томатів застосовуються такі фосфорні добрива:

    1. Суперфосфат. Вносять при висадці розсади томатів з розрахунку на 1 лунку 20 г препарату. Або роблять рідку підгодівлю на початку періоду цвітіння розчином, що складається з 100 г суперфосфату і 10 л води. На один кущ досить півлітра розчину. Читайте: добриво суперфосфат застосування на городі!
    2. Діамофос. Містить до 52% фосфору і до 23% азоту. Вноситься один раз або в лунку при посадці розсади, або у вигляді рідкого розчину під час цвітіння.
    3. Монофосфат калію. Містить 50% фосфору і 34% калію. За сезон досить двох підгодівлі. Використовується для позакореневого підживлення (15 г на 1 кв. М.).
    4. Нітрофоска . Розчином з 1 ч. Л. препарату на 1 л води поливають розсаду через два тижні після висадки.
    5. Кісткове борошно. Містить до 35% фосфору. Вносять при посадці розсади томатів (2 ст. Л. В лунку).

    В якості органічного фосфорного добрива городники застосовують компост, приготовлений з додаванням певних рослин, що містять фосфор (полин, ковила).

    Фосфорні добрива: застосування для культурних рослин — відео

    Противники
    минерального удобрения приводят доводы о нарушении естественного
    биоценоза почвы, накоплении в плодах нитратов и уменьшении сахаров. Да,
    такое возможно, но только при неразумном применении. Поэтому дачникам
    лучше самим разобраться в правилах внесения фосфорных удобрений.

    Види фосфорних добрив

    Фосфорні добрива діляться на швидкорозчинні і важкорозчинні. Застосовуються і комплексні — з суміщенням 2-3 елементів і додаванням мікроелементів.

    водорозчинні

    Самий легко засвоюваний овочевими культурами вид. Доступний для рослин при кислотності ґрунтового розчину pH 6,2-7,5. Оскільки помідори вирощуються в основному на нейтральних по кислотності ґрунтах, рекомендується використовувати саме цю форму.

    Випускаються у вигляді гранул і порошку. Кількість елемента у всіх добривах вимірюється в перерахунку на оксиди фосфору (Р 2 Про 5 ).

    • суперфосфат (вміст фосфору в порошкової формі 19%, в гранульованої більше 20%, додатково містить сірку 50%; основне внесення: на 1 м² окультуреній грунту 30-50 г, неокультуреної — 60-70 г, для підгодівлі: 1,5-3 г на 1 л води);
    • подвійний суперфосфат (містить 43-49% фосфору, не містить сірку, характеристика схожа з суперфосфатом, при внесенні дози зменшують в 2 рази);
    • суперфос (вміст фосфору 38-40%, по ефективності і тривалості дії перевершує суперфосфат).

    Ці добрива практично не подкисляют грунт. Вносяться в грунт до посіву насіння і застосовуються для додаткових підгодівлі під час вегетації.

    Гранули мають ряд переваг перед порошком: містять більше фосфору, що не злежуються при зберіганні, не утворюють нерозчинні сполуки в грунті.

    Лимонно і важкорозчинні добрива

    Найбільша ефективність цих добрив досягається в кислих грунтах. Використовують тільки для передпосівного внесення. На нейтральній по кислотності грунту вносять спільно з кислими добривами: з усіма видами гною, сульфатом амонію, сечовиною.

    Містять фосфору 20-30% в лимонно-розчинній формі. Вносяться тільки в грунт по 50-80 г на 1 м², для підгодівлі і локального застосування не підходять.

    Це фосфат кальцію, містить 27-35% фосфору. Випускається у вигляді порошку, не злежується і добре розсіюється. За ефективністю не поступається подвійному суперфосфату, а в кислих грунтах відрізняється більш тривалою дією.

    Існує 4 сорти фосфоритного борошна з різним вмістом фосфору: 30%, 25%, 22%, 19%. Фосфор доступний для рослин тільки в кислих грунтах. Оптимальна норма 300-500 г на 1 м² (залежить від рівня закислення грунту).

    Зміст фосфору 30-35%. Вноситься в дозі 100-200 г на 1 м².

    Фосфор всіх цих добрив засвоюється томатами після впливу кислоти землі, кореневих виділень рослин і бактерій. Внесення в завищених дозах насичує грунт елементом на кілька років.

    комплексні підгодівлі

    Це складні добрива, містять 2-3 і більше елементів. Вони сильніше концентровані, відрізняються рівномірним розподілом на поверхні грунту і доступністю всіх елементів для рослин. Застосовуються для передпосівних і локальних підгодівлі.

    • диаммофос (містить 50% фосфору, 18% азоту);
    • аммофосфат (містить 44-46% фосфору, 6% азоту);
    • нітрофоска (містить фосфор, калій і азот (NPK), елементи можуть бути в різному співвідношенні);
    • монофосфат калію (містить фосфор 23% і калій 28%);
    • амофос (містить 11% азоту, 50% фосфору).

    Це лише мала частина комплексних добрив з вмістом фосфору. Існує безліч різновидів добрив з різним співвідношенням NPK і з додаванням мікроелементів. З часом і досвідом кожен садівник визначається зі «своїм» видом підгодівлі для томатів, підбираючи їх, виходячи з вимог культури в різні фази розвитку.

    Схема внесення фосфору для томатів

    Внесення розрахункової кількості фосфору для томатів проводиться в два етапи: допосівне внесення в грунт і внесення під час вегетації з поливної водою (фертигація).

    допосівне добриво

    Основне внесення фосфору проводиться восени або навесні, за 3-4 тижні до висадки рослин. Для цього підходять всі види добрив. Найбільш часто використовуються: суперфосфат, нітрофоска, амофос. Для кислих грунтів застосовують фосфоритную або кісткове борошно, фосфат-шлаки.

    Підживлення під час вегетації

    Для фертигації бажано використовувати повністю розчинні добрива без домішок хлору, натрію та інших шкідливих речовин. Кращі варіанти: монофосфат калію, суперфосфат, нітрофоска.

    1. Через два тижні після висаджування розсади. Вносяться фосфор і азот.
    2. Через 14 днів після першої підгодівлі, після розпускання другого суцвіття. Вносяться фосфор і азот.
    3. В середині цвітіння, в період утворення перших плодів. Вносяться фосфор і калій.
    4. У період плодоношення. Вносяться фосфор і калій.

    Приклад на конкретних добривах.

    • 1-2 підживлення. Нітрофоска (1 ст. Л.) Розлучається в 10 л води, витрата на одну рослину — 1 л.
    • 3-4 підживлення. Сульфат калію (1 ч. Л.), Суперфосфат (1 ст. Л.) Розлучаються в 10 л води. Норма для рослини — 1 л.

    Розчини добрив вносяться тільки після поливу рослин по колу на відстані 5 -7 см від стебла.

    підживлення розсади

    Додавання фосфору в грунтосуміш для розсади збільшує схожість, сприяє активному розвитку сіянців і формування міцної кореневої системи.

    Для цього в 10 л будь-якої домашньої почвосмеси вносять 20 г суперфосфату спільно з іншими добривами. В подальшому фосфор вносять в складі комплексних рідких добрив для розсади.

    Поєднання фосфору з іншими добривами

    Практично завжди в грунт вноситься відразу кілька добрив. Для економії часу і сил їх часто змішують, розрахувавши необхідну кількість. Але не будь-яке поєднання призводить до необхідних результатів.

    З чим не можна змішувати фосфорні добрива:

    • суперфосфат: з аміачною селітрою, синтетичної сечовиною, кальцієвої селітрою, вапняними добривами, золою, сульфатом амонію, фосфоритного борошном, фосфат-шлаками;
    • фосфоритную і кісткову муку: з суперфосфату, суперфос, вапняними добривами, кальцієвої селітрою;
    • преципитат: з вапняними добривами, золою, крейдою, гноєм, курячим послідом;
    • фосфат-шлаки: з сульфатом амонію, аммофосом, діамофос, нітрофоскою, аміачною селітрою, суперфосфатом, гноєм, послідом;
    • комплексні добрива: з вапном, золою, гноєм, курячим послідом.

    Перед вирощуванням томатів треба дізнатися всі його вимоги до мінерального живлення, застосовувати добрив рівно стільки, скільки потрібно в сезон. А ще краще підходити комплексно, поєднуючи мінеральне і органічне харчування. Але однієї лише органікою заповнити всі необхідні для культури мінерали неможливо.

    Як впливають фосфорно-калійні добрива на врожайність томатів

    Щоб виростити хороший урожай помідорів, недостатньо просто поливати їх і обробляти грунт. Для росту і розвитку розсади потрібні мікроелементи, які не завжди присутні в необхідній кількості на наших городах. Збільшити врожайність допоможуть фосфорно-калійні добрива для томатів.

    Переваги і недоліки

    Підживлення ФКУ (фосфорно-калійними добривами) важлива протягом усього циклу зростання. Наявність калію і фосфору забезпечує розсаду міцною кореневою системою, міцним стеблом, збільшується кількість і якість плодів (помідори великі, м’ясисті). Рослини стійкі до несприятливих зовнішніх факторів, менше хворіють і витримують нашестя комах.

    Крім переваг, є і мінуси. Добриво потрібно використовувати правильно, дотримуючись дозування. Надлишок мікро і макроелементів призведе до хвороби рослин, з’являються плями, нове листя ростуть тонкими і слабкими, знижується врожайність.

    Фосфорно-калійні добрива допоможуть збільшити врожайність томатів

    ознаки нестачі

    Недолік важливих поживних речовин можна розгледіти неозброєним поглядом.

    Основні ознаки:

    • сповільнюється зростання рослини;
    • змінюється колір листя з зеленого на темно-зелений, блакитний, з’являється фіолетовий відтінок;
    • якщо ситуація запущена, листя скручується і обпадає;
    • пагони стають дрібними;
    • на держаках утворюються червоні вкраплення і бурі плями на листі;
    • томати скидають суцвіття;
    • є затримка цвітіння, плоди дозрівають повільно.

    Види і класифікація фосфорних добрив

    Добрива бувають:

    1. Водорозчинні.
    2. Слаборозчинні.
    3. Нерозчинні.

    Випускаються гранульовані і в порошкоподібні добавки. Гранула вноситься під час перекопування, а сипучі матеріали використовуються в якості рідкої підгодівлі.

    Водорозчинні фосфати зміцнюють кореневу систему, стимулює її розростання.

    Нерозчинні фосфати (цитратнорастворімих) компенсують нестачу фосфору в землі. Використовують при Висів насіння і посадки розсади.

    Для кислих грунтів застосовується фосфат важкорозчинний. Добре працює з азотними добривами і має тривалу дію. Їх вносять у землю під час осінньої обробки ділянки.

    Групи фосфатних добрив:

    Розглянемо докладніше фосфорні добрива для томатів, їх види і назви.

    Мінеральні склади (монокомпонентні)

    «Суперфосфат» (кількість фосфору — 20-26%). Водорозчинний. Підходить для всіх типів грунтів. Використовується в сухому вигляді при посадці розсади (15 гр. В лунку), і в якості рідкої підгодівлі. Розводять розчин за інструкцією — 30-40 грам на кв. метр. Застосовується самостійно і з іншими мінеральними добавками.

    «Подвійний суперфосфат» (38-50%). Концентрат містить подвійну фосфорну дозу, підходить для виснажених ділянок. Вносять суміш під час осінньої оранки. Витрата для помідорів вдвічі менше, ніж суперфосфату. Якщо переборщити з дозуванням — коренева система згорить.

    «Фосфоритне борошно» (19-30%). Нерозчинний порошок, вноситься тільки перед перекопування. Результат підгодівлі помітний через пару років.

    «Преципітат» (20-30%). Нерозчинний порошок, який застосовується для кислих грунтів. Використовують як підгодівлю спільно з іншими добривами для кущів або самостійно, під час перекопування земельної ділянки.

    «Вівіаніт (28%)». Синій порошок. За своїми якостями схожий з фосфоритного борошном.

    «Термофосфати» (фосфор — 15-38%). Це група добавок:

    • томасшлак — фосфору 14%;
    • мартенівський шлак — до 16% фосфору;
    • обесфторенний фосфат — лимонно-розчинний фосфор 30%.

    Підійде для чорноземів. Його характеристики відповідають принципу дії суперфосфатів.

    двокомпонентні

    «Амофос» (амоній фосфорнокислий). склад:

    Використовувати краще з осені або при пересадці розсади. Швидко засвоюється і застосовується, коли помітний недолік мікроелементів.

    «Діамофос», гідрофосфат амонію (46-52% — фосфор, 18-23% — азот). Гранульована сіль, яку використовують для всіх етапів вегетаційного періоду томатів. Добре поєднується з органічними добавками (пташиним послідом, гноєм). Допускається одне внесення за сезон.

    «Метафосфат калію» (монокалій фосфат). Складається з калію — 34% і фосфору — 50%. Вважається найкращим томатним добривом. Підійде для кислих грунтів. Застосовують двічі на сезон.

    Добрива на натуральній основі

    комплексні склади

    «Нитроаммофоска». В основі фосфор, азот і калій.

    Існує три типи добрив:

    1. «Азофоска» (крім фосфору, азоту та калію є сірка).
    2. «Нітрофоска» (та ж основа + магній).
    3. «Аммофоскі» (основні компоненти і сірка від 14%).

    Добавки в короткий період покращують зростання кущів томатів. Оптимальний спосіб підгодовування — прикореневій. Це зміцнює імунітет рослини, воно рідше уражається фітофторою, гнилями і паршею. Вистачає 1-2 підгодівлі на сезон.

    «Суперфос». Складається з фосфору, кальцію, сірки і магнію. За допомогою сірки засвоюється азот, магній стимулює зростання саджанця, кальцій — знизить кислотність грунту. Застосовується під час посадки розсади. У період зростання і розвитку рослини підживлюють коріння слабким розчином.

    Склади органічного походження

    Кісткове борошно (фосфоазотін, трехкальциевого фосфат). Порошок, отриманий з кісток ВРХ. Крім фосфору, містить важливі мікроелементи (залізо, кальцій і т.д.). Погано розчиняється, довго засвоюється і має тривалим ефектом. Додається в лунки.

    Комплексне натуральне добриво

    народні рецепти

    Купувати фосфорне добриво для томатів необов’язково. Можна приготувати добавку самостійно. У деревної золи міститься фосфор, а хлор відсутній. Значить, вона відмінно підійде для підгодівлі.

    «Суперфосфат» роблять в домашніх умовах. Кістки прогартовуються вогнем. Органічні речовини випалюються, і залишається тільки фосфат кальцію. Кісточки подрібнюються, змішуються з крейдою, до них додається розчин води і сірки. Отримуємо густу масу, яка згодом перетвориться в білий порошок. Це і є добриво для томатів.

    Правила вибору

    Якщо грунт виснажена, то добрива краще вносити з осені, під час перекопування. Для цього підійдуть нерозчинні або слаборозчинні добрива, які мають тривалу дію.

    На період вегетації томатів підійде розчинна підгодовування, яку використовують в сухому і рідкому вигляді.

    При виборі добрива враховують характеристики грунту. Якщо грунт кислий, то використовувати комплексні добрива не рекомендується, тому що в них міститься хлор. Краще підібрати засоби з сірчанокислим калієм.

    Характеристики грунту враховують при виборі добрива

    строки внесення

    Фосфор важливий на кожному етапі вегетації томатів:

    1. Під час посіву насіння обробляються стимуляторами росту з фосфором. Це забезпечує майбутньому паростку стійкість до комах і хвороб.
    2. Коли з’являються перші листочки і проводиться пікіровка, над паростками розпорошується розчин води і нітроамофоски марки А. Коріння швидко розвиваються, стебло зміцнюється.
    3. Розсаду висаджують в підготовлений грунт (нього попередньо вносять фосфорсодержащие склади). Роблять це в осінній період або під час формування грядки. Коли рослини висаджують, в лунку підсипається суха добавка або використовується рідкий розчин.
    4. Через 21 день проводиться підгодівля фосфорним розчином.
    5. Під час цвітіння можна використовувати пташиний послід, гній або нітрофоску. Це сприяє більшій кількості зав’язі.

    Неудобренной грунт перед висадкою підгодовують рідким розчином. Добриво підливають під кущі, як прикореневу підживлення. Це активує зростання помідорів.

    Як підгодувати помідори фосфорними добривами?

    Фосфорне добриво для розсади томатів використовують при висадці паростків в землю. Сухі гранули засипають в лунки (1-2 ложки).

    Рідкі фосфорні добрива для томатів, точніше — рідкі розчини, підливають під кожен кущ, для зміцнення кореневої системи. Розчин суперфосфату готується з 20 ст. ложок добрива, які заливають 3 л. гарячої води. Суміш настоюють добу.

    Фосфорні добрива для томатів в домашніх умовах готуються з деревної золи і кісток (технологія описана в підрозділі «Народні рецепти»). Корисні елементи містяться в гної, але кількість фосфору там невелике, тому радять змішувати його з фосфоритного борошном. Для добрива органікою використовують компост (перепріли листя). Цей матеріал вносять у грунт перед осінньої оранкою або залишають його на ділянках на всю зиму, а навесні перекопують ділянку. З обережністю використовують пташиний послід, щоб не спалити кореневу систему.

    Поєднання з іншими підгодівлею

    Щоб підвищити врожайність, агрохімікати комбінують. Калієва селітра поєднується з борошном фосфоритного, вапняними складами, з хлористим калієм і сульфатами калію. Застосовують фосфорне добриво для томатів з народними засобами — деревним вугіллям, пташиним послідом. Гній часто застосовують з суперфосфату, фосфоритного борошном і хлористим калієм.

    Чим небезпечний дефіцит фосфорного добрива для томатів? Опис народних і хімічних видів засобів

    Фосфор — один з найважливіших елементів для отримання хорошого врожаю помідорів. Для заповнення потреби в ньому рослин були створені як промислові добрива, так і домашні рецепти. Якщо вносити його правильно і в міру, томати щедро віддячать городника.

    Значення для помідорів

    Компонент необхідний для повноцінного росту кущів, зав’язі і розвитку плодів. Завдяки йому клітинний обмін речовин в листках і інших частинах рослин проходить без збоїв, він забезпечує томати енергією. Серед переваг речовини:

    • зміцнює імунітет рослин, знижує ризик захворювань;
    • забезпечує гарний розвиток коренів;
    • сприяє рясному цвітінню і утворення зав’язі;
    • допомагають куща виростити великі м’ясисті томати з хорошим смаком;
    • забезпечує життєздатність і схожість насіння.

    Ознаки нестачі в теплиці і відкритому грунті

    Городники часто цікавляться, не вистачає фосфору помідорів — чим підгодувати? Ось за якими ознаками можна діагностувати дефіцит:

    • листя набувають фіолетового відтінку або стають сіруватими, у них фіолетові прожилки;
    • на нижніх листках виникають бурі плями;
    • листя дрібніє, скручується, горнеться до стебел;
    • коріння погано розвинені, досить злегка смикнути за кущик і можна вирвати його;
    • рослини погано і слабо цвітуть, зав’язують мало плодів;
    • томати, яким вдалося дозріти, виходять дрібними і не мають вираженого смаку.

    Види і класифікація

    Фосфорні добрива по видам і назв бувають мінеральними і органічними. Дізнавшись, що необхідна комплексна підгодівля помідорів фосфором і калієм, городники шукають найкраще калійно-фосфорне середовищ теплиць і ок. Їм знадобиться двухкомпонентное або комплексне добриво, яке містить необхідні речовини в потрібній пропорції. Існують рідкі підгодівлі, азотно-фосфорно калійні в порошку, дуже популярний суперфосфат калію та інші. Можливі коренева і позакореневе підживлення фосфором.

    Фосфорне добриво для розсади томатів

    Навіть у досвідчених городників урожай томатів не завжди виходить вдалим. І одна з умов гарного збору — правильне і своєчасне внесення добрив. Підживлення потрібні різні, в залежності від того, яка на ділянці грунт, які кліматичні та інші умови. Одне з найнеобхідніших для зростання — фосфорне добриво для розсади томатів.

    Про те, як правильно підгодувати розсаду помідорів фосфором, який вибрати вид добрив і чи можна обійтися без хімікатів, розповість ця стаття.

    Фосфорні добрива: види, особливості, спосіб внесення

    Фосфор для помідорів вкрай важливий на всіх етапах розвитку рослини. Це добриво необхідно для зростання, воно розганяє у саджанці обмінні процеси і сприяє виробленню життєвої енергії. Добре удобрені томати краще розвиваються, швидше ростуть, формуючи міцну кореневу систему і соковиту, міцну зелену масу. У них м’ясисті плоди, а також якісне насіння.

    Розсада дуже чуйна на внесення добрив

    Хоча мінеральне добриво потрібно рослині протягом усього періоду вегетації, особливо необхідний фосфор для розсади помідорів, тому що застосування фосфору дає ще багато переваг формується рослині. А саме:

    • підвищує стійкість до різного роду захворювань;
    • покращує приживлюваність рослини на новому місці;
    • в подальшому підвищує органолептичні показники плодів і покращує їх збереження.

    Зверніть увагу! Брак фосфору проявляється по-різному. Найчастіше дачники помічають, що листочки помідорів набувають невластивим їм фіолетовий колір, листя можуть міняти свою форму, а незабаром і зовсім опадають. Коренева система розвивається повільно, в цілому відбувається затримка росту куща. Фосфор для розсади томатів і дорослих рослин зазвичай міститься в складі комплексних добрив, куди, крім основного компонента, входять і інші важливі мікроелементи і речовини.

    Розрізняють добрива в залежності від процентного співвідношення компонентів суміші. Ось що представляють собою основні фосфорні мінеральні добрива для томатів — види і назви:

    • суперфосфат — поширене добриво і перевірений засіб, який вноситься безпосередньо перед посадкою розсади в лунку. Досить економне: на один кущ достатньо 15 грамів речовини. Продається у вигляді гранул, але часто вживається як рідка підгодівля. Розводять його з розрахунку 50 г добрива на 5 літрів води, поливають по половинці літра на один томатний кущ;
    • аммофоскі, або амофос — дуже концентрований препарат, в якому більше половини речовини становить фосфор. Можна сказати, що це різновид попереднього препарату, так як амофос теж моноудобреніе, адже в ньому, крім фосфору міститься лише 12%, азоту Його теж вносять в момент висадки розсади, більше внесення не буде потрібно. Якщо ж добриво не вносилося, то удобрити помідори можна і в момент поливу. Краще це робити під час цвітіння;

    Фосфорні добрива це найчастіше гранульовані мінеральні підгодівлі, які вносяться в грунт

    Як вносити добрива

    Важливо! Мінеральний фосфорний препарат може бути сухим і рідким. При цьому рідкі добрива для розсади використовувати і простіше, і краще. Так, суперфосфат відносяться до групи водорозчинних препаратів фосфору, прецітати, — нерозчинні. А ось фосфоритне борошно можна назвати важко розчинною речовиною.

    Як же правильно удобрювати розсаду фосфором? Якщо з тим, як підгодувати розсаду безпосередньо перед пересадкою, все відносно зрозуміло, то як поліпшити в цілому якість грунту? Тут треба зазначити, що якщо для вирощування томатів використовується теплиця, то грунт в ній, як правило, буває збідненого. В цьому випадку вносити, наприклад, суперфосфату слід вдвічі більше, ніж при звичайній прикореневій підгодівлі.

    Зазвичай у продажу можна знайти сухі гранульовані препарати в упаковці

    Є ще кілька правил внесення підгодівлі з фосфору:

    • гранульовані добрива не варто давати розсипом по грядці, так як гранули погано або зовсім не розчиняються у верхньому шарі грунту. Краще вносити їх ближче до коріння, коли висаджується саджанець;
    • добре працює розчинена у воді добриво при поливі — полив перед висівом також покращує всход помідорів;
    • перекопування городу непогано супроводжувати внесенням гранульованих добрив в грунті. Ідеально, якщо це зроблено під зиму, так як до весни весь фосфор встигне повною мірою засвоїтися.

    Важливо! Особливу увагу варто приділити кислим грунтам. Такий грунт перед внесенням фосфоровмісних препаратів потрібно вапнувати, знижуючи кислотність.

    Вапно можна просто розсипати по грядках в довільному порядку, внісши золу (на квадратний метр — 200 г) або додавати вапно з розрахунку на один квадратний метр півкіло препарату. Є такі препарати, які самі в деякій мірі знижують грунтову кислотність. Це, наприклад, суперфосфат.

    Народні засоби

    Чи завжди слід удобрювати грунт готовими хімічними речовинами? Чи не постраждає при цьому сам помідор? Бути може, фосфору досить в грунті і вона не завжди потребує додаткового внесення?

    Внесення добрива в теплиці

    Фосфору в грунті і взагалі в природі в чистому вигляді досить мало. Все тому, що він має високу хімічну активність. Тому якщо він і є, то зовсім небагато — в самому грунті і в гірських породах. А ось в м’язовій тканині і скелеті тварин і рослин, як і людини, фосфор присутній. Є він і в рослинах.

    Зверніть увагу! Ообразом і закріплюється в грунті фосфор в результаті гниття залишків рослинної і тваринної маси.

    Народний досвід підказує, що покращувати грунт і насичувати її фосфором можна не тільки мінеральними добривами. Люди, займаючись обробітком землі, і раніше цікавилися, фосфор для томатів в чому полягає в природних умовах. З’ясувалося, що, крім кісткового борошна, фосфор міститься також в органіці — це компост, який утворюється в результаті перепревания рослин. До числа таких багатих фосфором рослин відноситься, наприклад, полин і ковила.

    Що стосується улюбленого дачниками добрива — гною, він теж містить фосфор, але не в дуже великих кількостях. Так, в рослинній підстилці тварин є в середньому 0,25% фосфору. І, звичайно, істотно збільшується ця частка в гної перепрілий. А ось компостну з’єднання гною з фосфоритного борошном відчутно збільшує ефективність обох компонентів.

    Знаючи, як застосовується фосфор для розсади томатів і в чому він полягає, можна істотно підвищити врожайність. Зрозуміло, що одні народні кошти не вирішать проблему нестачі цього елемента в грунті. На допомогу городникам приходять готові суміші добрив. Вони зміцнюють томати, роблять їх більш плодоносними і покращують смакові якості готової продукції.

    Leave a Comment Отменить ответ

    Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Про автора

admin administrator