Фуксія як цвіте у домашніх умовах

Авторadmin

Фуксія як цвіте у домашніх умовах

Зміст:

Фуксія: догляд, розмноження, пересадка, труднощі вирощування

Вже 200 років різноманітні сорти та гібриди цієї квітки вирощуються квітникарями – фуксія проста в догляді, відрізняється жизнестойкостью, хоча і може покапризничать через нестачу уваги. Головна особливість рослини – його декоративність. Яскраві фарби цвітіння радують господарів і гостей протягом довгого часу. Чим ще цікавий цей квітка?

особливості квітки

Фуксія (Fuchsia) – вічнозелений багаторічник з сімейства кіпрейних (Onagraceae). Вона прийшла в світ квітництва з країн Центральної і Південної Америки, деякі її види зустрічаються в Новій Зеландії. Рослина являє собою чагарник з гнучкими гілками, на яких супротивно розташовані зелене листя з зубчастими краями. Довжина листа – близько 5 см, форма – овальна, із загостреним кінчиком. У домашніх умовах вирощується гібридна, або так звана кімнатна фуксія (Fuchsia hybrida), що має безліч сортів. Деякі види рослини широко поширені в садівництві і ландшафтному дизайні.

Пониклі квіти фуксії – найцінніше в рослині. Вони можуть бути різних форм, а різноманіття відтінків вражає уяву. Цвітуть фуксії в різні пори року, але частіше з весни по осінь (це залежить від сорту). Деякі квітникарі вирощують колекції фуксій: цвітіння одного сорту змінюється цвітінням іншого, і в підсумку виходить цілий квітучий домашній сад.

Гібридні форми фуксії вирощуються просто. Багато різновидів легко погоджуються прийняти будь-яку форму: ампельную або деревинна. Будова квітки викликає безліч асоціацій, за що фуксія отримала цікаві прізвиська. Це вінчиковидною чашечка з трубчастим віночком, з якого визирають довгі тичинки. Квітка фуксії нагадує спідницю балерини, з-під якої стирчать акуратні ніжки в пуантах.

Цвіте рослина протягом тривалого часу. Квіти бувають дрібні і великі, махрові і гладкі, одиночні і зібрані в кисті. Вони розташовуються на довгих квітконіжках. Відтінки квітки найрізноманітніші: зустрічаються як монотонні, так і двоколірні гібриди, є сорти з трьома відтінками відразу. Колірна гамма фуксії: білий, кремовий, оранжевий, рожевий, ліловий, червоний, фіолетовий і інші.

сортове різноманіття

У квітникарстві налічується близько ста різновидів фуксій. Селекціонерами отримано понад 20 тисяч сортів і гібридів квітки, але на цьому робота по виведенню нових не припиняється. І всі вони прекрасно вирощуються будинку.

За типом росту виділяється три основні групи:

  • кущові – пагони рівні і тягнуться вгору;
  • ампельні – вільно звисають гнучкі стебла;
  • ампельних-кущові – довгі стебла, які мають потребу в опорі.

Найбільш популярні сорти, придатні для кімнатного вирощування:

  1. Армбро кемпбел – сорт з зимовим цвітінням. Квіти махрові. Чашолистки – червоні, пелюстки – ніжно-рожеві. Невибагливий у догляді, легко розмножується.
  2. Аліссон Белл – володар напівмахрових квітів червоно-фіолетового відтінку.
  3. Генрієтта Ернст – фуксія з великими махровими квітами. Поєднання червоних чашолистків і світло-бузкової спіднички притягує погляд.
  4. Талія – кущ до 60 см у висоту. Квіти – насичені помаранчеві. Період цвітіння – з весни до осені. Підходить для створення квіткових композицій.
  5. Імперіал кроун – квітки подовжені, рожево-червоні, зібрані в кисті.
  6. Блю міраж – фуксія з махровими контрастно забарвленими квітами: чашолистки білі з зеленими кінчиками, а округла спідничка – фіолетова. Буває як кущова, так і ампельна.
  7. Холліз б’юті – сорт з довгими квітами. Бутони пофарбовані в ніжно-ліловий (спідничка) і білий (чашолистки).
  8. Принс ів піс – своєрідне забарвлення квітів: білі чашолистки вигідно підкреслюють червону спідничку.
  9. Болівійська – сорт з квітами, зібраними в грона. Вважається одним з найкрасивіших видів фуксії. У квітки довгі квітконоси – до 30 см, до них кріпляться витончено звисають вниз кисті з червоних або білих квітів. Період цвітіння невеликий – з березня по квітень. Болівійська фуксія теплолюбива.
  10. Магелланскій – дуже ошатний сорт, червоно-фіолетові квіти нагадують ялинкову іграшку. У висоту кущ може досягати 3 м. Ця фуксія використовується в основному для оформлення інтер’єру: арок, вікон, вітрин. Цвітіння – з березня по жовтень.
  11. Балерина – владарка пишної ніжно-рожевого спіднички і витончених червоних чашолистків.
  12. Сяюча (блискуча) – сорт, який гарний не тільки квітами, але і зелено-пурпуровими листям. З весни до осені радує витягнутими багряними квітами.
  13. Аннабель – величезні махрові квіти чистого білого відтінку.

Фуксію вирощують не тільки в закритому приміщенні. Сорти для балконів і підвісних карнизів: каскад, еліс ештон; сорту анита і каролина вирощуються в контейнерах, які зберігаються на вулиці в теплу пору року. Фуксія успішно вирощується і в відкритому грунті. Сад, прикрашений фуксіями, – не міф: влітку рослину активно цвіте, а на зиму його слід викопувати і зберігати в прохолодному приміщенні.

Садівники вважають за краще такі сорти:

  • капрі, ультрамарин, дарк сикрет (квіти з білими, блакитними і фіолетовими відтінками, так звана група сапфіри і діаманти);
  • матильда, Вальсінгам (високорослі сорти австралійської групи);
  • екзотичні махрові сорти: Флорентина, сара Джейн.

Проживання в будинку

У догляді за фуксією потрібно враховувати її сезонність. Вегетаційний період триває з початку весни і до середини осені. Взимку рослині необхідний відпочинок. Висновок: в різні періоди року квітки необхідно різну кількість світла, тепла, води та добрив.

Кущові фуксії вирощують в підлогових вазонах. Для ампельних сортів призначаються підвісні кашпо і кошики. Горщик бажано вибирати керамічний з товстими стінками, щоб коренева система не перегрівалася. Колір горщика теж має значення: світлі тони відштовхують сонячне проміння, а темні накопичують тепло, що небажано для рослини. На дні ємності обов’язково повинні бути дренажні отвори.

Вибираючи місце для вазона, віддайте перевагу північному, західному або східному вікна. Фуксія – не любитель яскравого освітлення. Забезпечте їй розсіяне світло. Для зростаючого на північній стороні квітки рекомендується невелика підсвічування лампою.

Фуксії погано переносять спеку. Їм комфортно в прохолодних приміщеннях, з температурою повітря до + 20⁰ C влітку і до +15 взимку. Якщо температура піднімається вище +25, то квітка блідне і скидає бутони. В таких умовах він найбільше схильний до хвороб. Потрібно захистити рослину від літньої духоти, виносячи його на балкон або лоджію в ранкові години. Вдень і ввечері краще організувати півтінь.

Вологість, полив, підживлення

Регулярний полив потрібен протягом усього вегетаційного періоду. Воду краще брати відстояну або профільтровану.

Порада
У спекотні дні обприскуйте листя фуксії м’якою водою, це захистить квітка від перегріву. Щоб повітря постійно зволожувати, налийте в піддон воду або покладіть вологу гальку.

Що робити, якщо ви недогледіли і листя фуксії подвяли? Ці дії допоможуть повернути кроні пружність, а всій рослині – здоровий вигляд:

  • рясно полийте грунт;
  • обприскати кущ з пульверизатора;
  • накрийте нетканим матеріалом.

Грунт не повинен пересихати між поливами. Досить дочекатися висихання його верхнього шару – 1-2 см. Надлишок води, яка застоюється біля коріння, згубний для квітки. З настанням осені кількість води зменшується.

З весни до осені саме час для вносити добрив – активно розвивається рослина потребує поживних речовинах. Ознака того, що квітці не вистачає підгодівлі – це Обмельчаніе листя і повільний розвиток. Протягом вегетаційного періоду добрива вносяться 1 раз в 2 тижні. Фукс підійде комплексне добриво для квітучих рослин з невеликим вмістом азоту. Журнал «Міс Чистота» нагадує, що полив добривом проводиться по злегка зволоженій грунту, а позакореневе підживлення – по тильній стороні аркуша.

Цвітіння і період спокою

У період цвітіння рослина бажано не турбувати: не переставляти вазони і не повертайте їх, тим більше, не пересаджують фуксію. Коли вона цвіте, на неї погано впливають будь-які зміни в догляді. У «подяку» рослина може скинути бутони.

З того дня, як квіти зав’язалися, і поки вони тримаються, фуксія потребує калії і фосфорі – виберіть відповідне рідке добриво, давайте його разом з поливом раз в тиждень.

Після комфортної зимівлі фуксія добре цвіте. Забезпечте їй належні умови:

  • температура – від +8 д +15 градусів;
  • допускається винести вазон на утеплений балкон;
  • полив – 1-2 рази на місяць;
  • ніяких підгодівлі;
  • видалення шкідників, якщо вони є.

Пересадка, обрізка

Щорічно фуксію переселяють в новий горщик. До переїзду на нове місце проживання фуксію потрібно підготувати заздалегідь. Для цього проводиться профілактична обрізка: видаляються старі, підсохлі і витягнуті пагони, здорові коротшають на третину. Перед тим, як висадити фуксію, переконайтеся, що її коренева система не вражена хворобою. Якщо виявлена гниль, то її зрізують до здорової тканини.

Підібрати грунт для фуксії легко. Вона добре росте в універсальному субстраті для кімнатних рослин. Кращий пухкий грунт з вмістом торфу, піску і золи. Щоб самостійно виготовити субстрат для вирощування фуксії, візьміть:

  • листова грунт – 3 частини;
  • торф – 2 частини;
  • пісок – 1 частина.

Не забувайте про дренажному шарі. Він повинен займати не менше 1/5 горщика. Пересаджену фуксію не поливають близько трьох тижнів.

Порада
Ідеальний час для пересадки – початок весни.

Процедура обрізання буде корисна не тільки перед пересадкою. Періодичне коригування куща забезпечить рослині красиву форму і рясне цвітіння. Першу прищіпку можна робити вже після вкорінення живця. Потім обрізку роблять кожну весну до початку цвітіння. Бічні пагони обрізають над кожній другій або четвертою парою листів. Можна сформувати штамбовий кущ, закріпивши центральний втечу на опорі і видаливши бічні пагони.

розмноження

Розмноження насінням – процес важкий, рідко приносять хороші результати. Рослина, вирощена з насіння, часто вже не зберігає всі властивості свого батька. Вегетативний спосіб розмноження використовується частіше і успішніше. Такі саджанці швидше розвиваються і раніше починають цвісти.

Держак завдовжки 10-20 см відрізають гострим ножем і залишають на ньому тільки верхню пару листя. Верхівкові і стеблові живці відокремлюють протягом весни і літа. Стебла повинні бути трохи дерев’яніють, а нирки – зрілі. Якщо довелося відокремлювати держак восени або взимку, то саджанця потрібно забезпечити умови, близькі до літніх.

Черешок відмінно вкорінюється можна як у воді, так і в піщано-торф’яної суміші. Через 2 тижні повинні утворитися перші корінці – саджанець готовий до переселення в невеликий контейнер.

Порада
Не чекайте, коли коріння підростуть, відразу висаджуйте фуксію в грунт. Якщо ємність досить об’ємна, в неї дозволяється висадити відразу кілька живців на невеликій відстані.

труднощі вирощування

Шкідники і хвороби – наслідок неправильного догляду. Якщо ви будете уважні до свого квітки, то уникнете безлічі проблем. Головною причиною захворювання є надмірна вологість грунту. Не менш рідко хвороби провокує нестача поживних речовин і світла.

Хвороби і шкідники фуксії:

  1. Іржа – коричневі округлі плями на нижній частині листа. Хворі листя видаляються, рослина обробляється препаратом «Топаз».
  2. Білі мухи. Личинки шкідника харчуються соком рослини. Обробіть листя мильним розчином, при необхідності використовуйте інсектициди.
  3. Хлороз – листя жовтіє і сохне. Скоротіть полив в зимовий період. Пожовтіння прожилок листа говорить про дефіцит марганцю.
  4. Борошниста роса на листках виникає від переувлаженія грунту. Буде потрібно обробка препаратом «Топаз» або «Фундазол».
  5. Якщо рослина повільно розвивається, швидко відцвітає і має млявий вигляд, спробуйте збільшити кількість світла і поживних речовин.

Поради

Як вибрати саджанці фуксії в магазині:

  1. Перевірте, чи не стирчать з дренажних отворів коріння.
  2. Листя повинні бути великими. Навіть добротні саджанці з дрібним листям довго приймають потрібний декоративний вигляд.
  3. Розсада в магазині повинна зберігатися в добре освітленому місці.
  4. Перевірте, чи здійснюється полив в належній кількості. Пересушене грунт – це початок захворювань квітки.
  5. Огляньте нижні сторони листів на наявність шкідників. Якщо точки і плями відсутні, сміливо купуйте рослина. Для повної впевненості злегка струсіть кущ: раптом з нього вилетять белокрилкі “/>

загадки фуксії

  1. Квітникарі називають фуксію «балеринки», «циганськими сережками» або «японським (китайським) ліхтариком».
  2. Колір «фуксія» – це одне з найменувань відтінку пурпурного в світі моди і дизайну. Деякі стверджують, що назва кольору «фуксія» включає в себе всі відтінки від світло-малинового до темно-фіолетового.
  3. Багато видів квітів були іменуються в честь якого-небудь ботаніка або дослідника світу дикої природи. Фуксія не є винятком, своєю назвою вона зобов’язана ні багато ні мало «батькові ботаніки» – німецькому лікарю Леонарду фон Фуксу.
  4. Плід фуксії – ягода. Вона їстівна.
  5. Родич фуксії – корисне для людини рослина кипрей, або іван-чай. Це відмінний медонос, джерело дубильних речовин і вітаміну C.
  6. Народні прикмети говорять, що фуксія має магічні властивості. Її часто рекомендують вирощувати людям творчих професій. Рослина пробуджує інтуїцію, допомагає знаходити нестандартні рішення. Квітка гармонізує простір навколо себе, сприяє припливу енергії. Вважається, що росте в будинку фуксія згладжує конфлікти, допомагає прийти до взаєморозуміння різних поколінь.
  7. Фуксія – підходяще рослина для людей з проблемними ШКТ і ендокринною системою.
  8. Є версія, що фуксія, що росте в будинку самотньої жінки, відштовхує чоловіків. Але це лише домисли: у багатьох щасливих сім’ях підвіконня прикрашають пишні спіднички фуксії.

Різноманітність сортів дозволяє підібрати фуксію на будь-який смак. Ви не помилитеся, якщо візьмете в якості подарунка для квітникаря одну з витончених «балерин» рослинного світу. З фуксії легко і приємно почати вивчення квітництва. Але будьте обережні: цілком ймовірно, вам захочеться прикрасити її витонченими квітами весь простір.

Рослина фуксія (40 фото): опис окремих видів та особливості догляду

Як доглядати фуксію? Як зробити так, щоб вона цвіла довго, і радувала господаря своїм виглядом? Про це, і багато іншого, що пов’язано з фуксіями — наша чергова стаття.

  1. Декілька слів для знайомства
  2. Ботанічний опис фуксії
  3. Опис окультурених видів та сортів фуксії
  4. Фуксія блискуча (Fuchsia fulgens)
  5. Фуксія блискуча (Fuchsia splendens)
  6. Фуксія магелланська (Fuchsia Magellanica)
  7. Фуксія болівійська (Fuchsia boliviana)
  8. Фуксія трилиста (Fuchsia triphylla)
  9. Особливості вирощування домашньої фуксії
  10. Висвітлення та місце
  11. Температура
  12. Вологість повітря
  13. Полив та підживлення
  14. Яким має бути ґрунт для фуксії
  15. Обрізання фуксії
  16. Як організувати зимовий спокій фуксії
  17. Пересадка та розмноження фуксії
  18. Хвороби та шкідники фуксії
  19. Фуксія не цвіте: чому?

Декілька слів для знайомства

Фуксії – одні з тих кімнатних квітів, які прийнято називати «бабусиними»: за їх широке поширення та простоту у догляді. Ще кілька десятиліть тому, здавалося, не було жодного сільського будинку чи підвіконня у міській квартирі, де не стояв би горщик із фуксією.

Наразі асортимент популярних кімнатних квітів незмірно виріс. З’явилися нові, невідомі раніше види. Але, на честь фуксії, вона серед них не загубилася! Щоправда, отримала «друге дихання» за рахунок сучасних цікавих сортів.

Історична батьківщина всіх фуксій – Центральна та Південна Америка. Тут перші її екземпляри виявив Шарль Плюм’є, під час експедиції до Домінікану, наприкінці 17 століття.

Плюм’є – цікава особистість. Офіційно він був придворним ботаніком французького «короля Сонця» — Людовіка XIV, хоч глибоко вивчив математику та фізику, був чудовим креслярем, писав картини. Крім фуксії, відкрив європейській ботаніці магнолію та бегонію. Був щедрий: давав новим рослинам імена відомих вчених. Фуксію назвав на честь Леонарда фон Фукса, німецького вченого, одного із засновників сучасної ботаніки.

Але, до речі, його ім’я все ж таки увічнено в ботанічній науці. На честь Плюм’є названо Плюмерію: вишукану кімнатну рослину, яку рідко зустрінеш у наших будинках.

Згідно з наявними відомостями, крім Південної Америки, фуксії здавна росли на островах Нової Зеландії. Тут знайдено найдавніше насіння цього роду, яким понад 30 мільйонів років! Можливо, саме острови Тихого океану — справжня прабатьківщина фуксій?

Ботанічний опис фуксії

У народі ці квіти нерідко називали “циганськими сережками”, або “японськими парасольками”. Все через незвичайну, помітну форму квіток. Вони завжди пониклі, що складаються з двох частин: довгої чашечки, що нагадує дійсно витончений парасольку, що висить, і коротких, відігнутих догори пелюсток. Чашечка завжди довша за пелюстки, але з неї виростають великі тичинки, які, у свою чергу, довші за чашечки. Вся ця «конструкція» висить на тонкій, довгій квітконіжці.

Мало того, що квітки настільки незвичайної форми, то вони ще й яскраві: рожеві, червоні, лілові, білі, фіолетові! І це ще не повний список. Буває, що на одній рослині одночасно висять квітки трьох різних відтінків. До того ж чашечка і віночок часто пофарбовані в різні кольори. Побачивши таку строкатість, мимоволі подумаєш: справді, циганські сережки!

Сучасні довідники наводять цифру: у роді Фуксія (Fuchsia) , що належить великому сімейству Кіпрійних, виділяють 113 різних видів. Квітка, описана вище, характерна всім без винятку, інші частини рослин можуть відрізнятися. Зовні деякі види нагадують невеликі деревця, інші ж — чагарники середнього або навіть невеликого зросту. Загалом розрізняють форми:

  • деревоподібні;
  • чагарникові;
  • з прямостоячими гілками;
  • з поникаючими гілками.

Листя за кольором зелене, в молодості червонувате; як і молоді черешки та гілочки. Вони розташовані на пагонах супротивно, іноді мутовчасто, мають округлу, трохи витягнуту форму із загостреним кінцем. Краї листя, особливо ближче до кінця, зазвичай злегка зазубрені.

Цвітіння рясне, пишне, тривале, що повторюється. На місці квітки утворюється плід — невелика ягода, багато видів їстівна.

Як дикороси, всі фуксії займали прохолодні гірські схили у тропіках та субтропіках. Вони звикли до вічного тепла, але для них важлива різниця сезонних температур. У більш прохолодний час рослини відпочивають, не скидаючи листя. Цей факт важливий для розуміння особливостей догляду за ними як домашні.

Опис окультурених видів та сортів фуксії

Кімнатними рослинами в будинках європейців фуксії стали понад два сторіччя тому. Квітникари-селекціонери відразу оцінили красу, податливість і пластичність деяких природних видів. На основі створили перші гібриди, пристосовані розвиватися в неволі. І до сьогодні такі культивари, особливо Fuchsia hybrida , залишаються родоначальниками переважної більшості штучних декоративних сортів.

Fuchsia hybrida – результат схрещування двох природних видів: блискучою та блискучою. Стисло опишемо їх, а також кілька інших видів фуксій, значущих для формування сучасного сортового асортименту.

Фуксія блискуча (Fuchsia fulgens)

У природі це вічнозелений чагарник із середньою висотою близько 1,5 метра. Для нього характерні густі, але голі гілки, з червоними стеблами. Квітки яскраво-червоні, червоні, густо ростуть на кінцях гілок Листя велике, довгасте, до 20 см. в довжину і 10-12 завширшки, по краях з дрібними зубчиками.

Цвіте упродовж літніх місяців. Плід-ягода, вживають у їжу. Ареал поширення – гірські регіони Мексики.

Фуксія блискуча (Fuchsia splendens)

Кущ невисокий, слабо розгалужений, колоноподібний. Листя еліптичне, зубчасте. Навіть у старого листя зберігається червонуватий відтінок, тому вони здаються темно-темно-зеленими.

Переважне забарвлення трубчастих квіток – червоно-жовтогарячий.

Фуксія магелланська (Fuchsia Magellanica)

Її батьківщина – гірські схили чилійських Анд. Один із самих холодостійких видів у роді. Її «кров» є у багатьох сортів, які можна вирощувати на вулиці у середземноморському кліматі. У природі це чагарник, що досягає 3-х метрів, з тонкими, трохи опушеними, червонуватими гілками, що поступово схиляються до землі.

Листя списоподібне, дрібне (до 5 см. в діну і 12 мм. в ширину). Нижня частина листової пластини трохи червона, верхня зелена, але опушена. Квітки дрібні, пониклі, зібрані в численні кисті. Пелюстки фіолетові, чашка пурпурна, з дуже довгими тичинками.

Вирізняють три декоративні форми цього виду:

  • Ф. тонка, з дуже довгими, але тонкими, «плакучими» пагонами;
  • Ф. витончена. Кущ нижчий, але вузьке листя трохи довше. На листі виразні червоні прожилки. Чашолистки яскраво-червоні, віночок фіолетовий, з червонуватим відтінком.
  • Ф. Рікартоні. Невисокий напівчагарник, до 50 см., із напівмахровими, частково махровими квітками. Краї чашолистків червоні, загнуті верх, а пелюстки можуть мати інше забарвлення.

Кожна з цих форм вирощується як самостійна декоративна рослина, але на їх основі створені й інші сорти, що відрізняються від батьків.

Фуксія болівійська (Fuchsia boliviana)

Виростає високо у горах Центральної Америки. Виглядає як широкий чагарник, висотою від одного метра до 1,3 м. Листя гостре, еліптичне, до 15 см завдовжки, з великими зубцями по краях. Цвіте весною великими, темно-червоними квітками.

Цей вид має свої сортоформи, але може вирощуватись у теплих приміщеннях та «безпосередньо».

Фуксія трилиста (Fuchsia triphylla)

Стоїть біля витоків великої групи сортів, про «трифіла-гібридів». Історичний ареал виду – острів Гаїті. Зовні виглядає як низькорослий, близько півметра, чагарник: розлогий, зі злегка ворсистими гілками. Листя дрібне і середнє, зеленувато-червоне зверху, і майже коричневе знизу. Жилки яскраво виражені, вздовж них йде опушення. Квітки дрібні, нагадують крихітні яскраво-червоні спіднички, зібрані в численні пухкі кисті по 10-15 штук. Відрізняється рясним і незвичайно тривалим цвітінням.

Сорти цього виду прийнято вирощувати в кашпо, тому що їх пагони охоче розростаються завширшки і звисають вниз, утворюючи ампельні форми. Також вид використовували для створення гібридів, особливо схрещуючи з фуксією блискучою та щиткоподібною.

Список окультурених видів можна було б і продовжити, хоча практика показує, що квіткарі-аматори більше цікавляться не вихідними видами, а вже відомими, розкрученими сортами. На цей час виведено понад 2 тис. сортів та гібридів фуксій! І щорічно з’являються нові й нові. Встежити за цією різноманітністю важко.

Але варто зазначити, що всі сорти умовно поділяють на 5 груп. Вкажемо їх назви, і наведемо для кожної групи по 3 відомих сорти.

  1. Ампельні форми . Golden Marinka: червоні квітки та варієгатні, строкате листя. Pink Galore: рожевий сорт. Red Ribbons: у вигляді квіток змішані білий і червоний колір.
  2. Сорти з простими квітками . Bon Accord: чашолистки білого кольору поєднуються з ліловими пелюстками. Brutus: чашолистки червоні, пелюстки фіолетові. Aintree: чашолистки білі, пелюстки червоні.
  3. Сорти з напівмахровими квітками . Snowcap: чашолистки червоні, пелюстки білі. Whirlaway: і чашолистки, і пелюстки білі. Tennessee Waltz: чашолистки рожеві, поєднуються з ліловими пелюстками.
  4. Махрові сорти . Midge: пелюстки рожеві, чашолистки теж, але з виразним жовтуватим відтінком. Swingtimen: чашолистки червоні, пелюстки білі. Brigadoon: чашолистки теж червоні, але пелюстки фіолетові.
  5. Гібриди кистевидні. Swanley Yellow: чашолистки оранжеві. Thalia: чашолистки темно-рожеві. Leverkusen: чашолистки червоні.
  • Golden Marinka
  • Pink Galore
  • Bon Accord
  • Brutus
  • Aintree
  • Snowcap
  • Whirlaway
  • Tennessee Waltz
  • Swingtimen
  • Brigadoon
  • Swanley Yellow
  • Thalia
  • Leverkusen

Особливості вирощування домашньої фуксії

Враховуючи інформацію, отриману раніше, немає нічого дивного в тому, що в умовах України всі види та форми фуксій можуть вижити лише в домашніх умовах чи оранжереях. Нашу зиму їм не пережити, адже навіть найхолодостійкіші сорти гинуть, коли температура падає нижче +5°.

Нерідко фуксії містять на вулиці: у садах, на клумбах, на відкритих балконах, у кашпо та горщиках. Але завжди це екземпляри, висаджені або виставлені просто неба вже тоді, коли встановилася тепла погода. Восени, з настанням холодів, їх або заносять у будинок, або вони гинуть, виконавши роль ефектного однолітника.

У цілому нині фуксії у культурі — легкі, не примхливі рослини. Не дарма ж вони були такі популярні навіть у простих, сільських людей. І зараз із придбання фуксії можна розпочинати свій шлях у кімнатному квітникарстві. Вона не вимагатиме від вас глибоких знань, на ній можна, як то кажуть, потренувати і відточити свої навички.

При цьому, ви отримаєте дуже красиве, і універсальне, рослина! Адже її можна виростити у звичайному горщику та у підвісному кошику, формувати з неї гарний кущик, а то й витончене деревце! А які з фуксій виходять чудові бонсаї!

Підбираючи відповідні сорти та форми, із фуксій можна створити справжній ансамбль: різнокольоровий, строкатий, квітучий у кімнаті з ранньої весни та до пізньої осені. Але, звичайно, таке під силу вже досвідченішим квітникарам, не новачкам.

Отже, розберемо за пунктами, які умови потрібні цій культурі, щоб вона добре розвивалася в квартирі.

Висвітлення та місце

Всі види люблять велику кількість світла, але не яскраве, пекуче сонце, а трохи притінене. Тому найкращий варіант — східне чи західне підвіконня. На північному буде темно, на південному доведеться притіняти в полуденний годинник. І слідкуйте, щоб на підвіконні не було протягів: від них рослина може втратити квіти! При хронічній нестачі світла кущик негарно витягуватиметься, і погано цвістиме.

Фуксія, особливо квітуча, погано реагує зміну свого постійного місця.

Температура

Хоча наша героїня родом із «південних країв», вона не любить високої температури. Ідеальна, особливо в період цвітіння – від 20 до 24°. Пізньої осені та взимку, коли фуксії входять у період спокою, їм потрібна температура нижча, до 15, або 12°.

«Фуксія, що заснула», переживе навіть короткочасне падіння температури до +5°, але за умови, що в період спокою вона була введена правильно. Як це зробити – розповімо трохи пізніше.

Вологість повітря

Фуксії непогано витримують посуху. Але влітку, у спекотні дні, намагайтеся підняти навколо них вологість повітря. Для цього використовуйте різні прийоми: регулярно обприскуйте, включайте зволожувач повітря, помістіть горщик на широкий піддон із мокрим керамзитом або піском.

Іноді поливайте теплим душем. Якщо в будинку спекотно, непоганим виходом буде винести горщик на відкритий балкон або в сад. Але в цьому місці не повинно бути ні протягів, ні сонця!

Полив та підживлення

Під час активного росту та цвітіння поливати слід помірно: так, щоб земля встигала трохи підсохнути зверху, але залишалася вологою у зоні коріння. Слідкуйте, щоб у горщику був хороший дренаж, і зайва волога в нижній частині не застоювалася. Приблизно двічі на місяць у поливу додайте комплексні мінеральні добрива для квітучих кімнатних рослин.

У добривах, які використовуєте, не повинно бути багато азоту. Інакше рослина почне «жирувати» на шкоду цвітінню.

Яким має бути ґрунт для фуксії

За відсутності досвіду, можете придбати у квітковому магазині звичайну універсальну суміш. Для дорослих рослин її можна покращити додаванням біогумусу (приблизно 20% всього обсягу). Але в цілому культура більш вимоглива до структури ґрунту, ніж до її родючості . Тому, якщо вирішите зробити грунтову суміш самостійно, орієнтуйтеся на те, щоб у ній була приблизно половина верхового торфу і крупнозернистого піску. Другу половину складає гарна листова земля, бажано з-під берези, липи або зібрана під кропивою.

Обрізання фуксії

Доглядаючи квітку, цю процедуру ігнорувати не можна, оскільки вона впливає на якість цвітіння. Фахівці рекомендують провести два обрізки за сезон.

  1. Осінню , перед самим відходом рослини на зимовий спокій. У цей час усі пагони обрізають, як мінімум, на третину довжини, а то й наполовину. Якщо форма ампельна, підрізати так, щоб гілки ледь звисали за край горщика.
  2. Весняне. Під час пробудження квітки видаляють всі гілки, що підсохли, погано перезимували. Інші підрізають на 2-3 пари листя. Крім того, протягом вегетації необхідно час від часу прищипувати молоді верхівки. Так стимулюють появу нових бічних пагонів.

Особливий випадок – формування фуксії у вигляді красивого штамбового деревця . По-перше, для цього потрібно підібрати відповідний сорт, із прямостоячими, а не плакучими гілками. Дійте згідно з наступною схемою.

  1. Укореніть живець вертикально зростаючого сорту.
  2. У міру його зростання видаляйте всі бічні гілочки, поки основний стволик не досягне потрібної вам висоти.
  3. Після цього зріжте основну верхівку, стимулюючи розвиток трьох-чотирьох бічних. Поступово вони сформують своєрідні скелетні гілки крони. Але для цього наберіться терпіння: подоба гарного деревця почне виявлятися лише через три сезони!

Як організувати зимовий спокій фуксії

Ми вже кілька разів згадували про цей важливий період у житті рослини. Не буде перебільшенням сказати, що зимівля – найскладніший момент у догляді. Решта, як можна було переконатися, досить просто.

Отже, приблизно з середини чи кінця вересня починайте поступово скорочувати поливи. У цей час року також різко зменшується кількість сонячного світла. Рослина помітить ці два фактори, перестане цвісти, і почне трохи скидати старе листя.

До початку листопада, а то й трохи раніше, проведіть обрізку, про яке згадувалося вище. Заберіть горщик у таке місце, де температура всю зиму перебуватиме в межах 10-15 °. Грунт при цьому повинен бути вже лише злегка вологим у глибині, і зовсім сухим зверху.

Якщо у вас немає відповідного приміщення, можна віднести горщик у підвал. Там, у темряві, фуксія втратить все листя, але це не проблема: навесні вони швидко відростуть.

Багато квітникарів містять фуксії у квартирі всю зиму. Це припустимо, але за такого змісту гілочки сильно витягуються, а рослина повноцінно не відпочиває. Потім це обов’язково негативно впливає на якість цвітіння.

Наші бабусі так і вирощували свої фуксії, не виносячи їх нікуди з дому. Але тут слід згадати, що раніше у селянських хатах узимку було зовсім не так тепло, як у сучасних квартирах. На широких, прохолодних та вологих підвіконнях створювалися непогані зимові умови для цієї квітки.

Виводити кущик зі стану зимового відпочинку можна вже на початку лютого. Для цього його потрібно занести в тепле приміщення і починати поливати. Якщо є можливість, у перші місяць-півтора корисно додатково досвічувати.

Пересадка та розмноження фуксії

Щорічно рослину слід пересаджувати, а точніше, перевалювати, із частковою заміною землі на нову. Зазвичай це роблять, закінчуючи період зимового відпочинку та починаючи полив. При перевалці видаляють частину старої землі, особливо її верхній шар, а також, по можливості, бічні ділянки земляної грудки, намагаючись менше зачіпати коріння. Горщик для перевалки беруть на 2-3 см більшого діаметру, ніж попередній.

Розмножують квітку переважно вегетативним способом: живцюванням. Живиться він легко, найчастіше просто у воді. Хоча, звичайно, можна вкорінювати і в легкому субстраті: наприклад, у торфі чи вологому піску, змішаному з невеликою кількістю землі. Живцювання вигідно провести ранньою весною, і тоді до кінця літа молоденький кущик вже зацвіте.

Беріть молоді живці, довжиною близько 10-15 см. При укоріненні у воді видаліть нижнє листя, інакше вони загниють, а слідом за ними – і сам черешок.

Іноді застосовують насіннєве розмноження, але воно не гарантує нової рослини повторення материнських якостей.

Хвороби та шкідники фуксії

Ці квіти хворіють рідко, зате легко і часто їх «ощасливлюють» своєю присутністю найпоширеніші шкідники кімнатних квітів: попелиці, білокрилки, павутинні кліщі. Вони можуть завдати кущику великої шкоди, а то й зовсім занапастити його

Попелиці з’являються зазвичай у суху та спекотну погоду, а кліщики — коли фуксія зимує у квартирі: у цей час включено опалення, і повітря пересушене. Білокрилки найчастіше розмножуються в оранжереях та на утеплених балконах, де багато рослин. Там підвищена вологість та тепло.

Для знищення попелиці та білокрилки застосовують одно-дворазову обробку інсектицидами: Актарою, Фуфаноном, Біотліном тощо. Щоб перевести кліща, необхідні препарати з групи акарицидів: наприклад, Енвідор, Фітоверм або Ніссоран. Причому обробляти доведеться три рази, керуючись інструкцією на упаковці.

Фуксія не цвіте: чому?

Ми вже не раз підкреслювали невибагливість цієї культури та простоту її змісту. Тим не менш, є одна поширена проблема, яка турбує багатьох власників квітки: вона або зовсім не цвіте, або цвіте слабо, не виправдовує очікувань.

Майже завжди причина криється у неналежному зимовому відпочинку . Фуксії не дають заснути, містять у теплій квартирі, поливають регулярно, як і влітку. У результаті рослина марно витрачає сили на вирощування тоненьких, кволих пагонів, і потім навесні на ньому утворюється всього кілька жалюгідних квіток.

Можуть бути й інші причини слабкого цвітіння:

  • Зайва перегодовування. Грунт багатий азотом: листя пишне і соковите, але квіток мало.
  • Грунт бідний, виснажений. Можливо, давно не було пересаджування.
  • Горщик стоїть у темному місці. При недостатньому освітленні цвітіння не буде або воно слабке.
  • Під час закладки бутонів, а також при їх розпусканні різко змінили місце розташування рослини, особливо по відношенню до сонячного світла. Фуксію не можна переставляти, коли вона цвіте!
  • У спекотний день зробили рясний полив холодною водою. Це може спровокувати обпадання бутонів та квіток.
  • Рослина потрапила на сильний протяг. Теж скидання бутонів та осипання квіток.
  • Повітря надмірно сухе і жарке.

Іноді спостерігається млявість і навіть опадання листя в розпал вегетації. Як і у разі слабкого цвітіння, причини можуть бути різні, але всі вони, як правило, пов’язані з помилками у догляді. Зазвичай це:

  • неправильний режим поливу: надмірний чи недостатній;
  • невідповідна вологість повітря;
  • Зайве щільна земля, що веде до застою вологи в горщику. У такій ситуації коріння «задихається», може гнити.
  • Взимку, при утриманні у квартирі – переохолодження ґрунту в горщику. Зверніть увагу, що навіть у теплій кімнаті температура на підвіконні може бути низькою. У поєднанні з вологою землею, це призводить до гниття коріння та в’янення листя.

Погодьтеся: у догляді за фуксією немає нічого складного, технічно складного. Просто подаруйте їй трохи свого часу, уваги та кохання. У відповідь вона обдарує довгим, яскравим цвітінням, прикрасить вашу кімнату чи лоджію. Зрештою, навчить вас бути відповідальним; пам’ятати про тих, «кого ми приручили», і хто залежить від нас.

Про автора

admin administrator