Галінзога як з нею боротися

Авторadmin

Галінзога як з нею боротися

Як позбутися від бур’яну галінзоги (американки): корисні поради

Середньостатистичний дачник знає “у обличчя” десяток (добре якщо два) найпоширеніших у наших широтах бур’янів. Перевірте себе — кульбаба, осот, лобода, кропива, берізка, пирій, хвощ, ромашка, золотарник, буркун, подорожник, щириця, грицики. назвете одразу щось ще?

І якщо з цими представниками флори більшість городників хоча б уявляють заходи боротьби і профілактики, то безліч інших бур’янів, особливо якщо вони не відрізняються гігантським зростом або яскравими квітками, залишаються часом просто непоміченими. Яку шкоду городу може заподіяти така непоказна крихітка? Ну вирвемо, якщо під руку потрапить, ну під паркан викинемо…

І дуже даремно. Багато таких “крихіток” є не меншими (а то і більш злісними) бур’янами, ніж ті ж кульбаби або осот. І все через особливості своєї життєдіяльності, про які мало хто знає, інформує Ukr.Media.

Сьогодні поговоримо про вкрай витривалий і такий непоказний бур’ян. Знайомтеся — галінзога, вона ж “американка” (іноді рослину називають і “кубинкою”).

Що являє собою бур’ян галінзога

Галінзога — трав’янистий однорічник сімейства Айстрові з прямостоячим та дуже розгалуженим опушеним стеблом заввишки у 10-80 см і мочкуватою, дуже розгалуженою кореневою системою. У нього просте листя середнього розміру, що супротивно сидить, із зубчастими краями, і дрібні жовто-білі суцвіття-кошики, зібрані у пухкі парасольки.

Галінзога — інвазивний бур’ян, тобто занесений на наші території ззовні. До кінця ХVIII століття у Європі таку рослину не знали, тому що батьківщина її — Південна Америка (звідси й друга назва). І завезли на новий материк галінзогу цілком усвідомлено — як цікавий вид для ботанічних садів, спочатку Англії та Німеччини, пізніше решти Європи.

Наукова назва роду дана саме на честь охоронця ботанічного саду у Мадриді Мартінеса Галінсогі.

Але не минуло й пари десятків років, як завдяки своїй неймовірній життєздатності і пристосованості нова рослина просто “втекла” за межі ботанічних садів. Та почала свою переможну ходу новим континентом, та не одним — через сотню років дісталася і до Австралії, і до Африки, і до Нової Зеландії, широко охоплюючи ландшафти помірного і субтропічного поясів.

Втім, був ще один шлях поширення нової рослини світом — з засміченими його насінням зерновими культурами, імпортованими з Америки.

Оселитися на вашій ділянці можуть відразу кілька видів галінзоги — чотирипроменева, дрібноквіткова, війчаста. Розрізнити їх візуально нефахівцю досить складно, та й особливо немає для чого — усі вони є однотипними швидкозростаючими бур’янами.

Вибухове ж поширення “американки” почалося у 1980-х роках, коли вона стала справжнім домінантом бур’янів рослинних спільнот у Східній Європі. Чому їй це вдалося? Завдяки винятковій конкурентоспроможності. Робіть висновки самі.

Галінзога — рослина самозапилювана, тобто не залежить від примх природи і наявності комах. Квітне бур’ян у липні-жовтні, плодоносить з липня до заморозків. Одна рослина виробляє 5-30 тис. сім’янок (за умови середньої заселеності ділянки це 600 тис. сім’янок на 1 кв. м!). Схожість насіння “американки” зберігається протягом 5-10 років, а поширюється воно на великі відстані переважно вітром і водою за допомогою чубчиків-летючок.

Насіння галінзога дає у тому числі і після збору основної культури, тому ніщо не заважає їй заселити грядки, поки ті є порожніми. До того ж бур’ян цей виключно швидкозростаючий — за сприятливої обстановки він може дати до трьох поколінь протягом сезону.

І насіння галінзоги, і сама рослина відмінно переносять несприятливі кліматичні та погодні умови — їм практично не страшні тривалі дощі, посуха, заморозки. Крім цього, бур’ян практично не вражають хвороби і шкідники, властиві європейським культурам.

Зрізані і залишені на поверхні землі (наприклад, у складі мульчі), неглибоко у ґрунті і навіть у компостній купі стебла та уламки коріння галінзоги навіть у зів’ялому стані залишаються життєздатними й можуть дати початок новим рослинам. Ловити й зберігати вологу (наприклад, з дощових крапель або роси) у такому стані бур’яну допомагає опушення на стеблах і листі, а зі стеблових міжвузлів “американка” за необхідності здатна формувати додаткове повітряне коріння.

Крім того, що галінзога, якщо ви дасте їй волю оселитися на родючому зволоженому ґрунті ваших грядок, легко і швидко заглушить культурні посіви, вона ще є господарем-переносником деяких нематод і комах-шкідників, що негативно впливають на городні і квіткові культури.

Особливо сприятливі для галінзоги вегетаційні сезони, що характеризуються достатньою кількістю опадів. Також сприяють швидкому розростанню бур’яну тепло і родючі пухкі ґрунти (супіщані, суглинні).

Чи є користь від галінзоги

Невже від цієї рослини тільки шкода дачнику? Зрозуміло, не все є настільки однозначним — деяка користь є і від бур’яну-“американки”.

Наприклад, галінзогу можна використовувати у їжу, як охоче роблять на її батьківщині — рослина багата на білок і кальцій. Молоде свіже листя бур’яну зі слабким трав’янистим смаком можна використовувати у салатах і супах, а висушене і подрібнене — у якості приправи-ароматизатора.

Хоча у офіційній фармацевтиці зелень галінзоги не використовується, народна медицина пропонує безліч рецептів з її додаванням.

З листя і квітів “американки” готують настої і відвари, що застосовуються зовнішньо за наявності радикуліту, екзем, дерматитів, для загоєння ран і всередину — за наявності бронхітів, гіпертензії, асциту, для нормалізації роботи імунної системи людини.

Як боротися з галінзогою

Попри деякі вищевказані корисні властивості галінзоги, для більшості дачників рослина залишається, у першу чергу, злісним бур’яном, з яким можна і потрібно боротися. Як це зробити?

У якості профілактичних заходів появи “американки” на ділянці можна порадити дотримуватися сівозміни, вчасно прополювати посадки, не забувати регулярно розпушувати землю (для заглиблення насіння бур’яну) або використовувати мульчу (на грядках і пристовбурових колах — траву або солому, у міжряддях — чорну плівку), не давати грядкам бути порожніми (з настанням весни або під час пізнього літа на місці зібраного врожаю можна посадити інші швидкостиглі культури або сидерати з густою зеленою масою).

Вже існуючі зарості галінзоги потрібно спробувати виполоти, не даючи їй квітнути і утворювати насіння. Робити це доведеться регулярно і уважно, при цьому не можна забувати, що вона легко розмножується навіть шматочками стебел, тому після прополки вилами потрібно підняти і просіяти ґрунт, щоб не залишати у ньому навіть дрібних частин бур’яну. Не за одну прополку і навіть не через тиждень, але з часом вам вдасться значно знизити кількість бур’яну. Не забувайте — для компостної купи ця рослина не підходить!

Для тієї ж мети — поступового виснаження бур’яну — служить регулярна обробка ґрунту (систематичне підрізання кореневої системи сходів “американки”, що з’являються) за допомогою плоскоріза або ручного культиватора.

Можна спробувати боротися з галінзогою за допомогою дозволених гербіцидів. Це, наприклад, Напалм, Файтер, Спрут Екстра, Глібест (обприскування вегетуючих бур’янів до посіву культур, за 2-5 днів до появи сходів культури або восени у період після збору врожаю). На жаль, цей бур’ян дуже швидко розвиває несприйнятливість до хімікатів, тож для обробок щоразу доведеться підвищувати їх дозу, що недоцільно робити на ділянці з культурними рослинами.

“Американка”- галінзога — невибагливий, дуже життєздатний і швидкозростаючий бур’ян. Щоб весь вегетаційний сезон не доводилося витрачати сили на регулярну боротьбу з цією рослиною на ділянці, краще заздалегідь подбати про профілактику її появи.

Бур’яни Галінзога (“Американець”): Як позбутися саду та в саду саду

Середній літній житель знає “на обличчя” Десяток (ну, якщо два) найпоширеніші бур’яни в наших широтах. Перевірте для себе, посіву, хіноа, кропив’янка, зв`язування, пшениця, їзда, ромашка, золотистий, Донник, подорожник, Шиттл, Шепердська сумка . Ви закликаєте рух чогось іншого?

І якщо більшість садівників з цими представниками флори представляють принаймні заходи боротьби та профілактики, то багато інших бур’янів “Стент” Рослини, особливо якщо вони не відрізняються у гігантському росту чи яскравих квітках, іноді просто непомітно. Подумайте про те, яка шкода в саду може спричинити таку ненсекрипт? Давай, якщо ми впадемо під руку, ну ми кидаємо його під паркан ..

І дуже даремно. Багато з них “крихти” не менш (або навіть шкідливіші) бур’яни, ніж ті ж кульбаби або посіву. І все через характеристики свого життя, про які мало хто знає.

Ми вже розповідали вам про таку непомітну зірку. Сьогодні ми поговоримо про ще один надзвичайно живий та такі непомітні бур’яни. Зустрітися – Галінзога, вона є “Американський” (Іноді рослину називають a “Кавказ”).

Які бур’яни Галінцоги

Галінзога-трав`яна голова родини Астро з вертикальним, сильно опублікованим штамом у висоту 10-80 см і сотами, сильно розгалуженою кореневою системою. Він має просте, граничне листя середнього розміру, вбрання вздовж краю та маленького жовтого -білого суцвіття, зібраного у вільних парасольках.

Galinzoga – інвазивні бур’яни, т.Е. винесені на наші території ззовні. До кінця XVIII століття в Європі така рослина не знала, t.до. Його батьківщина – Південна Америка (звідси друге ім`я). І привів Галінцогу на новий материк дуже обізнаний – як цікавий вид для ботанічних садів, Першої Англії та Німеччини, пізніше решта Європи.

Наукова назва роду дається саме на честь опікуна ботанічного саду в Мадриді Мартинес Галінога.

Але навіть кілька десятиліть минуло, оскільки через неймовірне виживання та пристосованість – це нова рослина “Запущений” поза межами та огорожами ботанічних садів. І початок виграшного параду на новому континенті, але не один за одним – через сто років вони дісталися.

Однак був ще один спосіб поширити нову рослину по всьому світу – з його зернами, забиті насіння, імпортовані з Америки.

Кілька типів Галінцогі можуть оселитися на вашому веб -сайті -styri -luchi, малого, циліарії. Досить важко розрізнити їх візуально не -спеціаліст.

Вибухонебезпечне розподіл “Американський” Це почалося з 80. роки, коли це стало справді домінуючими бур’янами у Східній Європі. Чому їй вдалося? Завдяки винятковій конкурентоспроможності. Судити себе.

Галінзога – це рослина з окремо, t, t.Е. не залежить від невизначеностей природи та наявності комах. Бур’яни бур’янів у липні по жовтень приносять плоди з липня для замерзання. Одна рослина виробляє 5-30 тисяч. Насіння (із середнім рівнем розташування – 600 тисяч. Насіння на 1 квадрат.м!). Проростання насіння “Американський” Він залишається 5-10 років і розповсюджується на великі відстані переважно вітром та водою, використовуючи хребти.

Насіння галінзога також дає після збирання основної культури, тому нічого не заважає наповнювати грядки, коли вони порожні. Крім того, цей бур’ян зростає надзвичайно швидко – під час сприятливого середовища може відмовитися від трьох поколінь на сезон.

. Крім того, на бур’яни практично не впливають на захворювання та шкідники, пов`язані з європейськими культурами.

Вирізати і залишити на поверхні землі (наприклад, як частина мульчі), неглибокі в ґрунті і навіть у стебелах компосту та фрагментів коренів Галінзогі, навіть у стані Галії, залишаються життєздатними і можуть призвести до нових рослини або продовжують страждати. Захоплення та підтримання вологи (наприклад, з дощових крапель або роси) у цьому стані допомагає публікувати на стеблах та листках та від міжвуків стовбурів “Американський”При необхідності це може утворювати додаткові коріння повітря.

За винятком того, що Галінзога, якщо ви дасте їй волю осідати на родючому зволоженому ґрунті ваших грядців, легко і швидко заглушує культурні культури, також є господарем деяких немод і комах з шкідників, які негативно впливають на садові та квіткові культури.

Вейг -період, що характеризується достатньою кількістю опадів, також сприяє швидкому зростанню бур’янів та родючих вивільнених ґрунтів (піщана глина, суглини).

Чи є якісь переваги Галінзогі

Це дійсно просто шкода літнього жителя з цього заводу? Звичайно, не все так зрозуміло – бур’яни мають певну користь-“Американський”.

Наприклад, Галінзогу можна використовувати для їжі, як на батьківщині – рослина багата білком та кальцієм. Молоді свіжі бур’янисті листя зі слабким смаком трави можна використовувати в салатах і супах, висушені та подрібнюють як спеційне амроматизатор.

Хоча зелень Galinzogi не використовується в офіційних фармацевтичних продуктах, традиційна медицина пропонує багато вмісту, що містить вміст.

З листя і квітів “Американський” Інфузії та відвар готують, зовні застосовуються для радикуліту, екземи, дерматиту, загоєння ран та внутрішньо – з бронхітом, гіпертонією, асцитом, для нормалізації роботи імунної системи людини.

Як боротися з Галінзогою

Незважаючи на деякі з вищезазначених корисних особливостей Галінзогі, для більшості літніх жителів бур’яни, які можуть і боротися з більшістю літніх жителів, залишаються. Як це зробити?

Як профілактичний показник зовнішності “Американський” В Інтернеті ви можете порадити спостерігати за обертанням культур, вчасно видавши торгові точки, не забувайте регулярно випускати землю (щоб поглибити насіння бур’янів) або використовувати мульчу (на грядках і стовбурах кіл – трава або солома, У проходах – чорна плівка) (рання весна або кінець літа, на місці зібраного врожаю, ви можете швидко посадити ще один з урожаями або божевільними з грубим зеленим вагою).

Вже існуючі щільності Галінзогі повинні спробувати вийти, захищаючи його у цвітінні та формуванні насіння. Це доведеться робити регулярно і обережно, хоча ми не повинні забувати, що він легко розповсюджується шматочками стебла, тому після виделки бур’янів вам доведеться підняти і засипати ґрунт, щоб залишити навіть невеликі частини в цьому. Не для одного бур’яну чи навіть тижня, але з часом ви зможете значно зменшити кількість бур’янів. Пам`ятайте – ця рослина не підходить для купи компосту!

Така ж мета – поступове виснаження бур’янів – це регулярна обробка ґрунту (систематичне різання кореневої системи нових саджанців “Американський”) Використання плоского різака або ручного культиватора.

Ви можете спробувати боротися з Галінзогою за допомогою дозволених гербіцидів. Це, наприклад, лазули, вогонь, сварки, легенди (обприскування вегетативних бур’янів перед культурами, за 2-5 днів до появи культури чи осені в поштовому періоді). На жаль, цей бур’ян дуже швидко розвиває імунітет до хімічних речовин.

Пестициди Roundup, Thornado та урагану, рекомендовані в багатьох джерелах для цієї мети, заборонені для використання на територіях HPX через їх високу токсичність!

“Американський”-Галінзога – невибагливі, дуже життєздатні та швидко зростаючі бур’яни. Тож весь вегетаційний період не повинен витрачати владу, регулярно бореться з нею в Інтернеті, краще доглядати за запобіганням її появі заздалегідь.

Що таке мова ворожнечі та як з нею боротися?

Стаття була опублікована на nv.ua 13 листопада 2021 року.

Що таке мова ворожнечі?

Мова ворожнечі – це будь-яка комунікація, зокрема, у вигляді зображень, відео, пісень тощо, у мові, письмі чи поведінці, що є агресивною або такою, що використовує принизливі чи дискримінаційні висловлювання стосовно особи чи групи просто на основі того, ким вони є. Дискримінація буває за ознакою релігійної чи етнічної належності, національності, раси, кольору шкіри, походження, статі, стану здоров’я, сексуальній орієнтації, гендерної ідентичності чи за іншими ознаками.

А онлайн?

Мова ворожнечі також існує в Інтернеті, соціальних мережах та інших формах онлайн-ЗМІ. В Україні більшість випадків мови ворожнечі можна знайти в Facebook, у телеграм-групах та інших онлайн-медіа.

Мова ворожнечі нелегальна за міжнародним правом?

Будь-яка мова ворожнечі є шкідливою, оскільки вона підриває соціальну згуртованість, спричиняє дискримінацію, розколює суспільство та може призвести до насильства, що є кроком назад для справи миру, стабільності, сталого розвитку та реалізації прав людини для всіх. Саме тому Держави мають вживати всіх можливих заходів для боротьби з мовою ворожнечі.

Якщо мова ворожнечі підбурює до насильства, то вона заборонена міжнародним правом. Зокрема, стаття 20 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права зобов’язує Держави законом заборонити будь-який виступ на користь національної, расової чи релігійної ненависті, що являє собою підбурювання до дискримінації, ворожнечі або насильства. На практиці це означає, що Держави повинні розробити законодавство, що встановлює кримінальне та інше покарання за такі протиправні форми висловлювання. Однак ці закони не повинні використовуватися, щоб придушити голоси незгодних і обмежити вільний потік інформації та думок.

У травні 2019 року для боротьби з мовою ворожнечі та підвищення обізнаності щодо потенційної шкоди від неї Генеральний секретар ООН затвердив Стратегію та План дій ООН щодо боротьби з мовою ворожнечі. Він спрямований на активізацію зусиль ООН з усунення першопричин і рушійних чинників мови ворожнечі, створення умов для ефективного реагування ООН на вплив мови ворожнечі на суспільства, а також на підтримку Урядів у реагуванні на мову ворожнечі та боротьбі з нею.

Де проходить межа між образою та мовою ворожнечі?

Характерною рисою мови ворожнечі є те, що вона застосовується до особи чи групи на основі того, ким вони є. Приміром, якщо одна людина грубо відповіла іншій у громадському транспорті, бо її штовхнули, це є образою. Але якщо в тій саме ситуації людина вживає дискримінаційні вислови стосовно ідентичності цієї людини чи групи, до якої вона належить, або підбурює інших до дискримінації цієї людини або її групи, то це вже є мовою ворожнечі.

А як щодо свободи слова та вираження поглядів? Хіба боротьба з мовою ворожнечі не порушує право людини вільно висловлювати свої погляди та переконання?

Важливо розуміти, що караються не всі прояви мови ворожнечі, і не кожен прояв мови ворожнечі має бути заборонений. Утім, будь-який випадок мови ворожнечі є шкідливим, і з кожним із них потрібно боротися.

Якщо мова ворожнечі не підбурює до насильства, її не слід забороняти, але її можна критикувати і знеохочувати, оскільки вона шкодить жертвам і суспільству. Їй можна протидіяти через освітні та інформаційні кампанії. З нею можна боротися через усунення першопричин, включно зі стереотипами та дискримінацією.

Водночас важливо захищати свободу вираження поглядів, включно з правом на вираження непопулярних думок. Іноді важко визначити, коли мова ворожнечі переходить межу і стає забороненою формою мови, що підбурює до насильства чи дискримінації. У Рабатському плані дій експерти/-ки з прав людини розробили низку критеріїв, які можуть допомогти визначити, чи слід забороняти мову ворожнечі. Для розуміння, чи ви маєте справу з підбурюванням, важливо зважити контекст, статус автора, намір, саму мову, обсяги її поширення та вірогідність шкоди.

Що каже українське законодавство?

Українське законодавство не передбачає кримінальної відповідальності за мову ворожнечі, яка підбурює до насильства.

Однак стаття 161 Кримінального кодексу – Порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками – може використовуватися для кримінального переслідування за мову ворожнечі. На практиці кримінальне переслідування за мову ворожнечі, яка підбурює до насильства, відбувається в Україні рідко.

Стаття 161 може застосовуватися до злочинів на ґрунті ненависті – кримінальних дій, що вчиняються через упередження чи негативне стереотипне ставлення до певних груп. Злочин на ґрунті ненависті має дві обов’язкові ознаки: діяння має являти собою злочин відповідно до кримінального законодавства і завдавати фізичної, матеріальної чи моральної шкоди (наприклад, умисне пошкодження майна, напади, побиття тощо) і діяння повинно бути вмотивоване упередженням.

Що робити, якщо я став/ла жертвою мови ворожнечі чи злочину на ґрунті ненависті?

Якщо ви стали жертвою нападу на основі того, ким ви є, обов’язково зверніться до поліції та подайте заяву про злочин у усній чи письмовій формі. Після цього працівники поліції повинні зафіксувати цю інформацію в протоколі. Обов’язково отримайте поліцейський талон-повідомлення, який підтверджує подання заяви й реєстрацію протоколу.

Заява в поліцію та складений протокол повинні містити детальну інформацію про злочин: дата, місце, обставини, відмінні риси порушників та порушниць, як-от стать, вік, статура, одяг. Надайте також детальну інформацію про ознаки дискримінації, наприклад, чи використовувались під час нападів чи погроз упереджені коментарі. Будь-який контекст, що вказує на мотив упередження або ненависті до певної групи, буде запорукою належної кваліфікації злочину.

Якщо ви стали жертвою мови ворожнечі в соціальних мережах, важливо повідомити адміністраторів соціальних мереж про неприйнятний зміст. Подайте скаргу на публікацію. Крім того, якщо публікація чи повідомлення містить прямі погрози або заклики до насильства, слід зробити скріншот публікації та звернутися до поліції. Ви також можете повідомити про це Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, правозахисників/-ць, активістів/-ок або правозахисні організації, які опікуються цими питаннями, особливо якщо реакція адміністраторів і поліції була недостатньою для захисту ваших прав.

Де можна знайти більше інформації про це?

Детальнішу інформацію про протидію та боротьбу з мовою ворожнечі можна знайти в інформаційному довіднику ОБСЄ, у брошурі Європейського суду з прав людини та у спеціальному довіднику ЮНЕСКО.

Якщо ви стали жертвою злочину на ґрунті ненависті — дізнайтесь, що робити, тут.

Про автора

admin administrator