Гас проти бурянів

Авторadmin

Гас проти бурянів

Топ-5 кращих засобів від бур’янів

Протягом останніх років умови вирощування сільськогосподарських культур змінилися, а захист посівів від бур’янів стає ще більш актуальним. Зі свого боку, видовий ряд шкідливих рослин урізноманітнився. І часто одному препарату впоратися з цим різномаїттям важко.

Як правильно підібрати засіб від бур’янів?

Тип, склад ґрунту та інші природно-кліматичні особливості зони вирощування суттєво впливають на те, який гербіцид купити, щоб ефективно захистити посіви. Поширеною є класифікація препаратів за методом впливу: ґрунтові, системні, контактні.

Хімія від бур’янів, що призначена для ґрунту, діє на шкідливі рослини через кореневу систему. Чим посівна поверхня є легшою, тим нижча норма використання таких препаратів. На легкому ґрунті, рівень гумусу якого нижчий 1 %, не рекомендовано застосовувати досходові гербіциди. Адже з огляду на низьку поглинальну здатність ґрунтової поверхні препарати для боротьби з бур’янами проявляють сильну дію на посіви зернових культур. Якщо вміст гумусу вищий, ніж 5–6 % гербіциди можуть абсорбуватися, тому варто збільшити витратну норму.

Системні пестициди проникають у клітини рослини та поширюються по всіх частинах шкідливого організму. Така дія активних речовин у результаті викликає загибель бур’янів. Зі свого боку, контактні гербіциди впливають лише на ту частину рослини, яка оброблена препаратом. Наприклад, на листкову поверхню чи стебло, у такому разі підземна частина рослини продовжує вегетувати та відновлює ріст бур’янів.

Природно-кліматичні особливості зони вирощування вагомо впливають на ефективність гербіцидів. За достатнього рівня вологи й підвищених температур препарати для знищення бур’янів починають діяти швидше. Якщо внесення гербіциду відбулося після сходів культури, можна частково нехтувати характеристиками ґрунту. Післясходову обробку, що впливає через листковий апарат, найефективніше організувати на стадії активного росту шкідливої рослини за температури вище +10 °C та високої вологості повітря. Проте за температурного режиму вище, ніж +23–25 °C не рекомендується вносити препарати від бур’янів вдень, оскільки є висока вірогідність випаровування, тому обробку краще здійснити ввечері. Впродовж останніх років агрономи віддають перевагу післясходовому застосуванню гербіцидів. Серед таких препаратів — Слаш, Тітус, Євро-Лайтнінг, Квелекс, Стомп 330.

Слаш

Селективним післясходовим гербіцидом широкого спектра дії є Слаш. Препаратом обробляють посіви озимого ріпаку у весняний період. В основі препаративної форми новітня молекула Arylex active. Гербіцид відмінно контролює однорічні та багаторічні широколисті бур’яни. Крім того, Слаш можна застосовувати протягом тривалого періоду вегетації культур.

Обробка гербіцидом Слаш — ефективний захист посівів озимого ріпаку від різних видів дводольних рослин-шкідників. Препарат також пригнічує на ранніх фазах розвиток представників роду капустяних (талабану польового, грициків звичайних, кучерявця Софії). Гербіцид є недієвим проти злакових видів бур’янів. Препарат контролює рослини-шкідники, які наявні в момент обприскування, а також ті, що проростають.

Механізм дії

В основі Слаш є високотехнологічна формуляція двох активних компонентів — галауксифен-метил і клопіралід. Діючі речовини миттєво поглинаються через листя й коріння, системно переміщаючись через ксилему і флоему, накопичуються в клітинах меристеми та діють під час метаболізму. Внаслідок цих процесів чутливі бур’яни сповільнюють активний ріст. Вони вже не конкурують із культурами за корисні речовини, воду і світло.

Галауксифен-метил (клас синтетичних ауксинів) створює постійний штучний ефект високого рівня ауксину. Ця діюча речовина викликає суперстимуляцію регульованих гормоном генів, і, у результаті, порушується ріст рослини. Інший компонент препарату — клопіралід. Він складається із синтетичної форми натурального гормона. Клопіралід заміщує і блокує гормональні функції. У результаті порушуються ростові процеси й рослина зупиняє вегетацію.

Чутливі бур’яни реагують на препарат через добу після обробки, їх активні ростові процеси зупиняються. Рослини-шкідники остаточно гинуть через два чи три тижні після обприскування. Такий діапазон пояснюється видовим складом, стадіями розвитку небажаної рослинності, ступенем забур’яненості та кліматичними умовами до, під час і після обприскування.

Переваги й недоліки

Унікальна молекула Arylex active допомагає контролювати значний спектр широколистих рослин-шкідників, таких як: підмаренник чіпкий, волошка синя, мак польовий, лобода біла, різні види осоту та інші. Здатний захищати від деяких хрестоцвітих видів: кучерявець Софії, талабан, грицики.

Серед інших переваг:

  • тривалий період весняної обробки;
  • високотехнологічна й рідка форма;
  • у готовий розчин не потрібно додавати прилипачі;
  • без обмежень щодо сівозміни;
  • безпечний до культурних посівів;
  • сумісний з іншими ЗЗР для ріпаку;
  • ефективний за прохолодних умов.

Інструкція щодо застосування

Не рекомендовано використовувати Слаш за стресового стану посівів ріпаку (пошкодження шкідливими комахами, збудниками хвороб, нестача живлення, спека, посуха, надмірна вологість, холодна погода тощо). Варто уникати потрапляння готового розчину на сусідні посіви. Опади, які були протягом першої години після обприскування, можуть знизити дію гербіциду. Засіб для знищення бур’янів можна використовувати тільки коли комахи, які запилюють посіви є неактивними, а саме вранці чи ввечері.

Якщо змішувати з іншими ЗЗР, потрібно дотримуватися рекомендацій щодо застосування: протестувати на сумісність і перевірити вплив готової суміші на невеликій частині посіву. Гербіцид можна одночасно застосовувати з регуляторами росту, фунгіцидами, інсектицидами (крім фосфорорганічних) та рідкими добривами, в основі яких азот.

Тітус

Контроль різних видів злакових та двосім’ядольних шкідливих рослин здійснює післясходовий системний засіб Тітус. Він захищає посадки помідорів та картоплі. Препарат ефективний проти злісних видів бур’янів.

У складі препарату римсульфурон. Період розпаду діючої речовини в ґрунті порівняно швидкий. Римсульфурон розкладається без залишків. Тривалість напіврозпаду становить від 10 до 14 днів. Проте за прохолодної чи помірно теплої погоди та за високого показника вологості, препарат в ґрунті може проявити активність. Таким способом Тітус контролює появу нових рослин-шкідників упродовж декількох тижнів після обприскування. Це стає дуже помітно за дощової погоди чи поливу.

Механізм дії

Діюча речовина потрапляє в організм шкідника переважно через листки, а потім транспортується до ростової точки рослини-шкідника. Гербіцид блокує клітинний поділ у місці росту пагону та кореня. Таким способом піддатливі бур’яни перестають рости вже через кілька годин після використання препарату. Проте перші ознаки видно тільки через кілька діб, а повна загибель настає через 15, максимум 25 днів.

Переваги й недоліки

Тітус є унікальним гербіцидом, який застосовують на розсадних чи висівних помідорах на початкових стадіях росту культури. Даний засіб проти бур’янів демонструє високу селективність, навіть якщо використовувати до посіву, за появи сім’ядоль і на пізніх фазах розвитку. Тому препарат можна вносити тривалий час, що гарантує безпечність для культур і реалізацію потенціалу врожайності.

В окремих випадках на молодій листковій поверхні картоплі певних сортів можуть бути пожовтіння або мармуровість. Проте такі ознаки впродовж тижня зникають, і не мають впливу на врожай чи якість майбутнього насіння.

На менш чутливі рослини-шкідники на пізніх фазах розвитку препарат може слабко подіяти, але точно знизиться їх конкурентоздатність щодо споживання корисних речовин та води.

Інструкція щодо застосування

Тепла погода з високою вологістю сприяє підвищенню ефективності гербіциду, а холодна — зниженню. Застосовувати засоби від бур’янів варто за сухих погодних умов. Опади, які були через 2–3 години після обприскування можуть знизити дієвість гербіциду. Обприскування варто здійснювати ввечері чи вночі.

За одноразової післясходової обробки картоплі засіб для боротьби з бур’янами Тітус застосовують у нормі 40–50 грам на гектар (+ПАР) після окучування, якщо висота культури — від 5 до 20 см.

Витратна норма визначається відповідно виду рослини-шкідника. Як боротися з травою злаковою? Поля забур’янені пирієм рекомендується обробляти максимальною нормою Тітусу — 50 г/га, також додати 0,15 % ПАР.

Євро-Лайтнінг

Євро-Лайтнінг розроблений для комплексної системи виробництва Clearfield, яка включає правильне поєднання гібрида та гербіциду. Препарат системно діє на різні види дводольних та злакових бур’янів. Євро-Лайтнінг у спеціально розробленій системі націлений на ефективний захист посівів соняшнику від злісних шкідливих рослин, наприклад, від вовчка.

Унікальною можливістю як знищити бур’яни з допомогою післясходового гербіциду з гнучким періодом застосування є комплекс Clearfield. За даною системою використовується тільки стійкий гібрид соняшнику до Євро-Лайтнінг.

Механізм дії

Механізм впливу гербіциду Євро-Лайтнінг є системним, діючі речовини потрапляють у клітини бур’янів через листкову поверхню та через кореневу систему. Імазапір й імазамокс, потрапляючи на шкодочинну рослину, швидко всмоктуються через ксилему та флоему, які виконують функції інгібіторів ензиму АLS. Після блокується утворення цих незамінних амінокислот та не відбувається синтезу білка. Таким способом, ці процеси пагубно відображаються на вегетації небажаної рослинності.

Переваги й недоліки

Це унікальний та перший гербіцид для соняшнику, який застосовують після появи сходів на різних видах однорічних та багаторічних шкідливих рослин. Лише одне обприскування за всю вегетацію здатне знищити найпроблемніші бур’яни. Так, препарат бореться з вовчком, осотом, амброзією та іншими злісними рослинами.

На гербіцидну дію не впливають опади, адже Євро-Лайтнінг швидко проникає через листкову поверхню та підземну частину бур’яну. За стандартного застосування препарат стійкий до змивання вже через 1 годину після застосування.

Гербіцидом можна обробляти посіви соняшнику, який вирощують за мінімальною чи нульовою технологіями обробітку ґрунту.

Інструкція щодо застосування

Гербіцид із групи імідазолінонів не рекомендовано застосовувати на одній ділянці частіше, ніж один раз на три роки. Період обробки Євро-Лайтнінгом — активний ріст та початкові фази розвитку бур’янів (для однодольних — 1–3 справжні листки, для дводольних — 2–4).

Найвища ефективність досягається за сприятливої для активного розвитку рослин-шкідників температури. Не рекомендовано здійснювати обробку, коли середньодобовий температурний показник є нижчим, ніж +10°С. Також за різкої зміни денної та нічної температур більше, ніж на 15°С, обприскування не рекомендується.

Метод обробки посівів — лише наземний. Хімікати від бур’янів потрібно рівномірно наносити на всю площу. Перекриття проходу обприскувача необхідно мінімізувати. Не допускайте потрапляння робочого розчину на сусідні посіви.

Квелекс

Квелекс створений захищати посіви від бур’янів по-новому. Це інноваційний препарат, який ефективно контролює широкий спектр двосім’ядольних рослин-шкідників. Гербіцид захищає посіви зернових культур.

Квелекс — сучасний засіб, в основі якого три активні речовини системного впливу. Препарат знищує широкий спектр двосім’ядольних рослин-шкідників, особливо злісних: амброзія полинолиста, різні види падалиці, волошка синя, мак дикий, лобода, капустяні види та інші. Квелекс також по-новому та надійно захищає посіви від підмаренника чіпкого. Це унікальний препарат, щоби контролювати появу бур’янів, які стійкі до АЛС інгібіторів.

Механізм дії

Квелекс — високотехнологічна формуляція (GoDRI RDT) активних речовин, які мають різний механізм дії. Одна з них — галауксифен-метил, який входить до хімічного класу арилопіколінатів, група синтетичних ауксинів. Діє за низької норми використання. Миттєво потрапляє в організм бур’янів і проявляє симптоматику.

Інша діюча речовина — флорасулам із групи триазолпіримідинів, що інгибують синтез АЛС. Він проникає в клітини рослини через наземну та підземну частини та рухається флоемою і ксилемою до точки росту. Речовина метаболізується в тканинах бур’яну та розкладається в ґрунті.

До складу гербіциду входить також антидот, завдяки якому препарат має покращену селективність до культур, особливо за несприятливих умов.

Переваги й недоліки

У складі препарату новітня молекула Арилекс Актив, завдяки якій виникає підвищений контроль підмаренника чіпкого. Гербіцид захищає посіви, не провокуючи появу резистентності. Дуже швидко розчиняється у воді, навіть холодній.

Серед інших переваг препарату:

  • захист від різних видів двосім’ядольних шкідливих рослин, у тому числі найпроблемніших;
  • інноваційна дія проти підмаренника чіпкого;
  • унікальна формуляція;
  • незначні норми використання;
  • діє за низької температури;
  • тривалий період обробки;
  • не обмежує сівозміни.

Завдяки спеціалізованим активним речовинам та антидоту Квелекс є високоселективним до пшениці та ячменю. Це забезпечує максимальну реалізацію потенціалу культур та зберігає їх урожай.

Інструкція щодо застосування

Оптимальною температурою під час обробки є показник від +5 до +25 °С. Якщо очікуються опади, застосовувати Квелекс можна не раніше, ніж за годину до початку дощу. Обприскувати препаратом рекомендовано у фазу активної вегетації рослин-шкідників, а також якщо вони не перебувають у стресовому стані.

Квелекс є високосумісним засобом з іншими пестицидами. З ним можна застосовувати грамініциди, фунгіциди, інсектициди, рідкі азотні добрива й регулятори росту. Квелекс не можна змішувати з інсектицидами з групи фосфорорганіки. Для посиленого захисту від падалиці рекомендовано додавати ад’ювант. Перед змішуванням з іншими препаратами варто зважати на інструкцію щодо поєднання речовин бакових сумішей. Воду для приготування розчину потрібно використовувати з нейтральним або слаболужним pH.

Стомп 330

Стомп 330 є високоефективним ґрунтовим гербіцидом, який знищує широкий спектр дводольних та злакових видів бур’янів. У його основі — динітроанілін, який захищає посіви багатьох сільськогосподарських культур від широколистої шкідливої рослинності. Це відмінний засіб від трави злакової, яка поширена на культурних посівах.

Стомп 330 інгібуюче діє на паростки чутливих рослин-шкідників на початкових фазах їх росту. Бур’яни гинуть після проростання чи появи перших сходів.

Механізм дії

Стомп 330 діє системно, всмоктується через кореневу систему та листя проростків, сповільнюючи поділ клітин. Діюча речовина препарату є інгібітором подовження паростків та коренів чутливих рослин. Після її поглинання пригальмовується розвиток кореневої системи та пагону. У чутливих рослин виникає вторинний ефект, адже переміщення від кореневої системи до паростків є обмеженим.

Ріст бур’яна пригнічується відразу після потрапляння через пагін (однодольні) або підсім’ядольне коліно, або гіпокотиль (дводольні). Рослини, які піддавались обробці гинуть після появи сходів із ґрунту. Саме проростання не інгібується.

Переваги й недоліки

Обробка гербіцидом Стомп 330 допомагає підвищити захисну дію проти однодольних рослин-шкідників, якщо обробляти ґрунт. Препарат також ефективний за післясходового внесення, коли стадія бур’янів — 1–5 листки, а для широколистих — 2 справжні листки.

Гербіцид не бореться проти багаторічної чи дуже вкоріненої шкідливої рослинності. Проте дводольні види бур’янів повністю припиняють ріст. Крім того, іншими перевагами гербіциду є:

  • універсальний препарат для більшості с/г культур;
  • ґрунтовий гербіцид проти найширшого спектра впливу;
  • не потрібно негайно заробляти препарат у ґрунт та здійснювати механічну обробку міжрядь;
  • ефективний засіб для знищення трави злакової.

Інструкція щодо застосування

Ґрунт потрібно добре підготувати. Витратна норма встановлюється залежно від механічного ґрунтового складу та рівня родючості. На полях із високим вмістом гумусу за жарких умов, де є ймовірність випадання опадів, потрібно використовувати максимальну норму гербіциду. На легкому ґрунті, де низький рівень родючості, об’єм розчину треба знизити, водночас ефективність залишиться високою. Щоби визначити оптимальну норму гербіциду, необхідно враховувати і видовий склад шкідливої рослинності, оскільки бур’яни по-різному чутливі до діючих речовин препарату.

Обробку рослин краще проводити в суху безвітряну погоду, у ранковий час. Це забезпечує ефективну дію препарату. Витратна норма готової рідини становить від 200 до 400 л/га.

Щоб отримати найвищу ефективність гербіцидної дії, потрібно якісно обробити посіви захисним засобом. У такому разі необхідно дотримуватися встановлених виробником вимог щодо застосування препарату. Насамперед, щоби підвищити технологічну ефективність гербіцидів, які діють на різні види бур’янів, рекомендується здійснювати обробку тільки за сприятливих зовнішніх умов.

Прогноз щодо застосування засобів захисту на посівах культурних рослин очевидний. У найближчій перспективі тенденція буде незмінною. Так, обробка гербіцидами залишиться високоефективним та найдієвішим методом контролю чистоти посівів від бур’янів. Тому, незважаючи на розширення посівних площ, селекцію нових стійких гібридів чи сортів, перспективи біологічного захисту та інші агротехнологічні заходи, пестициди проти рослин-шкідників будуть користуватися зростаючим попитом.

Підводні камені гербіцидного захисту — критерії вибору під культури та умови

Кожна культура має частину вегетаційного періоду, коли наявність бур’янів у посіві завдає їй найбільшої шкоди. Ця частина зветься гербокритичним періодом, і чим він довший, тим більша шкода від бур’янів. Бур’яни конкурують за світло, вологу й елементи живлення з сільгоспкультурами, внаслідок чого аграрії можуть зазнати значних втрат врожаю. В цьому матеріалі ми розберемо, які культури потребують найбільшої уваги до гербіцидного захисту та якими є критерії його вибору на прикладі засобів захисту компанії «VITAGRO PARTNER».

Вплив на врожайність

Деякі бур’яни настільки пристосувалися до умов оброблюваного ґрунту, що поза посівами і не зустрічаються. Це кукіль звичайний, редька дика, вівсюг, стоколос житній, лобода біла, грицики звичайні, гірчиця польова, волошка синя, живокіст польовий та ін. Такі бур’яни одержали назву антропохори — «поширені людиною».

Взагалі, за середньої засміченості бур’янами, в полі, де вирощується одна культура, часто можна нарахувати понад 15-20 видів бур’янів. Такі бур’яни, як редька дика, лобода біла, ромашка непахуча, будяк польовий, розвиваючи потужну вегетативну масу і піднімаючись над посівом, затінюють культурні рослини. Багато бур’янів, зокрема гірчиця польова, жабрій польовий, вівсюг, волошка синя, амброзія полинова поглинають вологу в окремі періоди вегетації в 1,5-2 рази більше, ніж культурні посіви і підсилюють ґрунтову посуху. На засмічених полях вологість ґрунту в кореневмісному шарі під посівом знижується на 2-5%. У ряду бур’янів коренева система розвивається швидше і проникає у ґрунт глибше, ніж у культурних рослин. Наприклад, корені вівсюга досягають глибини 2 м, буркуна жовтого — 5,5 м, корені будяка польового на третій рік життя – 7 м.

Культурні рослини, особливо просо та кукурудза, більше страждають від затінення в ранньому віці. При затіненні зернових подовжуються нижні міжвузля, знижується міцність нижньої частини стебла і культура вилягає. Проблема вилягання додатково збільшується при засміченні посівів бур’янами, що обвивають стебла рослин.

Є ще один, дуже шкідливий для культурних рослин чинник присутності бур’янів, який проявляється з моменту проростання насіння і протягом усього вегетаційного періоду — алелопатичний.

Рослини бур’янів виділяють фізіологічно активні речовини (коліни), які негативно впливають на ріст і розвиток культурних рослин.

Коліни накопичуються у верхньому шарі ґрунту, внаслідок чого виявляється ефект алелопатичної післядії. Яскравим прикладом бур’яну, що володіє сильною алелопатичною дією, є гірчак повзучий. На ділянках, де гірчак росте багато років, висіяне насіння культурних рослин не сходить.

Критерії вибору якісного гербіциду

У змаганні «хто кого» культурна рослина виграє у бур’яну, якщо на її боці буде якісний гербіцид. Обираючи такий засіб захисту, потрібно враховувати видовий склад бур’янів кожного поля (однодольні однорічні, дводольні багаторічні, кореневласні багаторічні бур’яни). Знаючи історію поля за минулі роки та враховуючи попередника, можна краще підібрати діючу речовину гербіциду або суміш. Обов’язково також потрібно зважати на температурний режим, у якому буде працювати препарат, та фазу вегетації культури.

Зернові культури

Якщо говорити про зернові культури, в останні десятиліття з’явились види бур’янів, стійкі до найпоширеніших сульфонілсечовин. Це фіалка польова, підмаренник чіпкий, лобода біла, види кропиви глухої, горобейник польовий, сокирки, осоти, хвощ польовий, молочай лозяний та інші. Під час проходження періоду кінець кущення — вихід у трубку у рослини інтенсивно росте вегетативна маса, формуються генеративні органи. Тому дуже важливо, щоб у цей період росту пшениця та ячмінь отримали необхідні поживні речовини та воду, за які вони будуть конкурувати на засмічених посівах.

Для гербіцидного захисту озимої пшениці першочергово беремо до уваги температурний режим: внесення гербіцидів проводиться лише при середньодобовій температурі +5 °C і вище. Так, при коливанні температури вночі від -2-3 °C, а вдень до +7-8 °C варто почекати з внесенням гербіцидів.

За середньодобової температури +5 °C можна працювати препаратами на основі вже згаданих сульфонілсечовин (трибенурон-метил) та триазолпіримідинів (флорасулам). Наприклад, у лінійці «VITAGRO PARTNER» це препарати Bayton Тамерлон та Bayton Флорус.

Купити гербіциди на SuperAgronom.com

Якщо є проблема з падалицею соняшника або багаторічними бур’янами, слід зважати на стадію вегетації пшениці, а не бур’яну. За переростання пшениці (період вегетації від фази кущення до другого міжвузля) вікно використання гербіцидів звужується, і тут актуально використати препарат Bayton Прайд на основі діючих речовин 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д і флорасулам.

На допустимій фазі застосування гербіцидів — стадії викидання прапорцевого листа також можна працювати препаратами з д.р. трибенурон-метил та флорасулам. Допускається внесення їх у чистому вигляді, проте вони чудово працюють в синергії у баковій суміші.

Наприклад, суміш Bayton Тамерлон та Bayton Флорус з нормою внесення по 15-20 г кожного продукту має гарну захисну дію від широкого спектру бур’янів.

Кукурудза

За недостатньої кількості вологи у ґрунті, відсутності опадів та сильних вітрів на посівах кукурудзи доцільно вносити ґрунтовий гербіцид із діючою речовиною пропізохлор. Для цього «VITAGRO PARTNER» рекомендує препарат Bayton Дарк, гербіцидна дія якого не залежить від погодних умов. Пропізохлор поєднує у собі кращі властивості як ґрунтових, так і страхових гербіцидів: високу селективність і ефективність дії, універсальність застосування та тривалу захисну дію.

На посівах кукурудзи окремої уваги заслуговує комбінація діючих речовин S-метолахлору та тербутилазину — Bayton Скрін Голд), дана комбінація ефективна не тільки за умови внесення під час посіву та після посіву до появи сходів культури, але й по сходах до 3-4 листка культури в ранні фази розвитку бур’янів (злакові — проростання — 1-й листок, дводольні — сім’ядолі).

Для кукурудзи гербокритичний період починається з фази третього листка, до цього часу вона не реагує на сусідів. А от з третього по восьмий листок присутність бур’янів суттєво б’є по врожайності. Тому з фази третього листка потрібно, щоб поле було ідеально чистим, адже через перший тиждень після появи сходів кукурудзи кожен день спільної вегетації з бур’янами — це мінус 0,18 т/га.

Можна використовувати американський досвід — працювати по сходах кукурудзи у фазі 1-2 листка, при наявності великої кількості злакових бур’янів та деяких дводольних, препаратами на основі нікосульфурону — у «VITAGRO PARTNER» це препарат Bayton Кінг. Нікосульфурон допомагає «вбити одразу двох зайців»: забезпечується незначна, але важлива для культури ґрунтова дія без шкоди для культури та знищується бур’ян, що почав вегетацію.

Найпоширенішим же страховим гербіцидом є препарат, до складу якого входять дві діючі речовини: 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д і флорасулам — Bayton Прайд, які належать до різних хімічних класів і мають різні механізми дії на бур’яни. Завдяки цьому препарат має широкий спектр гербіцидної активності проти дводольних бур’янів. Комбінація швидко діє на бур’яни і знищує падалицю соняшнику, як класичного, так і стійкого до імідазолінонів (IMI) та до трибенурон-метилу (SU). При застосуванні Bayton Прайд в баковій суміші з препаратом на основі нікосульфурону — Bayton Кінг, залежно від погоди та сходів бур’янів отримуємо ефективний захист від злакових та дводольних бур’янів.

У випадку значної забур’яненості посівів кукурудзи після появи 4-го до 8-го листка актуальним рішенням буде суміш з д.р. мезотріон + нікосульфурон — Bayton Морган.

Ріпак

За весняної гербіцидної обробки ріпаку важливо використати часовий проміжок, коли оптимальний температурний режим буде співпадати з фазою розвитку рослини. При весняному відновленні вегетації від фази 6-8 листка до викидання стрілки проходить в середньому 10-15 днів. І саме цей проміжок вважається найкращим для внесення ЗЗР. Весняний тип забур’яненості на ріпаку в більшості випадків характеризується наявністю зимуючих хрестоцвітих видів бур’янів та осотів. В окремих випадках проблемою може стати падалиця озимої пшениці чи озимого ячменю, які не були проконтрольовані ґрунтовими гербіцидами.

Якщо з осені не вносили страховий гербіцид на основі д.р. клопіралід+піклорам — Bayton Аліда, навесні допускається його внесення до фази бутонізації. Він проконтролює амброзію полинолисту, волошку синю, гірчак почечуйний, рутку лікарську, жовтозілля звичайне, конюшину (види), нагідки звичайні, осот (види), паслін чорний, підмаренник чіпкий (3-5 кілець), ромашку (види).

Проти злакових бур’янів ефективним буде препарат Bayton Аделіт з д.р. хізалофоп-п-етил.

Соняшник

Гербіцидний захист соняшника буде залежати від того, який вид даної культури ми обрали для вирощування: класичний або гібрид, стійкий до імідазолінів та трибенурон-метилу. Звісно, за умови вирощування класичного соняшника головним критерієм буде вибір ґрунтового гербіцида. Найкращу ефективність тут демонструють ґрунтові гербіциди Bayton Клінер з д.р. прометрин, Bayton Дарк з д.р. пропізохлор, Bayton Трамп з д.р. пендиметалін.

Якщо не спрацює ґрунтовий гербіцид, то є всі шанси отримати «зелений апокаліпсис». Тоді доведеться хапатись за препарати з діючою речовиною аклоніфен, який може жорстко «підпалити» вегетативну масу культури.

Потрібно пам’ятати, що група діючих речовин хлорацетаміди, наприклад, ацетохлор, пропізохлор чи метолахлор, мають високу розчинність, яка вимірюється уже в грамах на літр. Тому за дощової погоди ці речовини іноді промиваються значно нижче глибини, з якої «стартує» бур’ян, та нижче тої зони, в якій знаходиться коренева система молодої рослини у перші тижні розвитку. Тому при обіцяних дощах і вологій весні є сенс робити ставку на препарати з мінімальною розчинністю, які погано промиваються, (наприклад, у прометрину розчинність становить приблизно 50 мг/л. У тербутилазину розчинність ще менша — 5-8 мг/л). І навпаки, якщо весна буде посушливою, то препарати з високою розчинністю будуть більш активними щодо бур’янів.

Оптимальні умови внесення

Гліфосати

Боротьбу з бур’янами аграрії ведуть і після збору врожаю та восени. Особливо актуально це на полях, засмічених багаторічними коренепаростковими та кореневищними бур’янами. Зазвичай для їх знищення в цей період використовують гербіциди суцільної дії, переважно на основі гліфосату. Серед препаратів гліфосатної групи є різноманітні солі гліфосної кислоти, які суттєво відрізняються за своїми властивостями — це амонійна, ізопропіламінна і калійна солі. Проте найбільш поширені препарати на основі ізопропіламінної солі. Найбільшою ж ефективністю володіють саме гербіциди на основі калійної солі — Bayton Баклер Форте, яка характеризується найвищою розчинністю, набагато активніше вбирається і розноситься по рослині. При застосуванні препаратів, діючою речовиною яких є калійна сіль гліфосату, бур’яни гинуть через 7-10 днів після внесення.

Слід пам’ятати, що зниження температури до +10 ˚С і посуха уповільнюють дію гербіцидів на основі гліфосату. У період обприскування бур’яни повинні знаходитися в стані біологічної активності, а погодні умови мають бути оптимальними для їх розвитку протягом всього періоду дії препаратів. Прохолодна і хмарна погода затримує прояв фітотоксичності гербіцида, а опади, які випали через 2 години після обприскування, знижують ефективність обробки.

Деякі види бур’яну мають підвищену стійкість до гліфосату, наприклад: осот рожевий і жовтий, березка (різновиди), кучерявець Софії, молочай (різновиди), жовтушник, гірчак (різновиди), кульбаба лікарська, талабан польовий, горошок (різновиди) та конюшина повзуча. Для боротьби з ними найкраще використовувати суміш 2,4-Д або 2,4-Д + дикамба з гліфосатом. Водночас знищуються і стерньові бур’яни, адже не можуть сформувати насіння і, відповідно, підвищити забур’яненість цих полів на наступні роки.

Найбільш шкодочинним з таких бур’янів є амброзія полинолиста, яка швидко відростає при скошуванні та дає нові сходи за достатньої вологості і після збору культури. Ця карантинна рослина, завдяки своїй плодючості, пристосованості до різних умов та недбалості людей, поширилася по всій Україні і становить високу загрозу для посівів сільськогосподарських культур.

Вплив на ефективність гліфосату має також якість води, зокрема такі її показники, як жорсткість, кислотність-рН, наявність механічних домішок та температура. Жорсткість води зумовлюється наявністю в ній солей калію, натрію, кальцію, магнію, заліза. З іонами кальцію, магнію та заліза з’єднуються іони сульфату (SO4 2- ), тому для пом’якшення води слід добавляти сульфат амонію. Вода повинна бути по кислотності в межах рН 6,5-8. У лужній воді при рН>8 проходить процес лужного гідролізу, а в кислому середовищі втрачається стабільність та змінюються якості препарату.

Для приготування робочих розчинів гліфосатів господарства часто використовують воду з природних водойм. Тут потрібно пам’ятати, що гліфосати поглинаються органічними речовинами та глиною, тому наявність в воді ґрунту, мулу, глини та органічних решток знижує його концентрацію в робочому розчині, а відповідно, й ефективність. Також треба слідкувати за температурою води, для приготування робочого розчину вона повинна бути не нижче +10-12 °C.

Ґрунтові гербіциди

Якщо ж говорити про внесення ґрунтових гербіцидів, є правила, порушення яких зведе нанівець усі зусилля по боротьбі з бур’янами. Перше базове правило ефективної дії ґрунтового гербіциду — препарат має бути внесений саме тоді, коли сходи бур’янів будуть на початку проростання. Потрібно синхронізувати сходи насіння бур’янів із внесенням ґрунтових гербіцидів.

Досягти цього можна шляхом провокації проростання бур’янів поверхневою обробкою ґрунту. Вона проводиться на 2-4 см, хоча є бур’яни, наприклад, амброзія чи нетреба звичайна, які можуть проростати і з глибини 8-10 см, та все ж більшість однорічних ярих бур’янів починають проростати саме з малої глибини, тому що за проростання з більш глибоких шарів у бур’яну може не вистачити сил вибратись на поверхню.

Канал для реальних фермерів

Агроновини, лайфхаки, секрети високих врожаїв, інновації у сільському господарстві

Підписуйтесь та першими дізнавайтесь все про світ агро

Тому внесення гербіцидів доречно поєднувати з поверхневою заробкою в ґрунт на глибину до 4 см. У цьому випадку краще використовувати пружинні чи зубові борони або культиватор, який регулюється так, щоб він лише «чесав» верхній шар ґрунту. Ще однією ключовою вимогою внесення ґрунтових гербіцидів є наявність вологи. Опади та ґрунтова волога необхідні як для проникнення розчину в більш глибокі шари, де знаходиться насіння бур’янів, так і для провокації проростання цього насіння. Якщо вологи недостатньо, то потрібно провести заробку легкими боронами на глибину 2-3 см або внести гербіцид разом із передпосівною культивацією на глибину 3-4 см. Якщо очікуються сильні дощі (понад 15 мм опадів на добу), варто відкласти внесення гербіцида або ж заробити препарат у ґрунт, щоб запобігти поверхневому стіканню чи промиванню в нижні шари ґрунту.

Також на окрему увагу заслуговує стан ґрунту. Площа обробки перед внесенням гербіцида повинна мати дрібногрудкувату структуру (розмір грудки після обробок не повинен перевищувати 2 см у діаметрі, і таких грудок має бути не більше ніж 20–30% від загальної площі). Зрозуміло, що чим менші грудки, тим кращий контакт гербіцида з поверхнею і, відповідно, вища ефективність препарату.

Доцільність використання страхових гербіцидів

Якщо ґрунтова схема не спрацювала, тоді потрібно використовувати страхові гербіциди. Звичайно, невеликі фермерські господарства можуть планово собі дозволити відмовитись від ґрунтових гербіцидів і проводити 2 обробки страховими. Також доцільно відмовитись від ґрунтової схеми на малородючих, бідних піщаних ґрунтах де, наприклад, кукурудза отримує значний стрес від ґрунтового гербіцида.

Для агрохолдингів та великих господарств з обмеженим часовим ресурсом – обов’язкове планування ґрунтової схеми. У кожному господарстві відштовхуються від сівозміни та необхідності в обприскувачах: чи вистачає їх, щоб вчасно обробити ту чи іншу культуру. Тут саме ґрунтовий гербіцид дасть запас часу та чинник чистого поля під час раннього розвитку культури.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2021 р.

Про автора

admin administrator