Гідрогелеві кульки для кімнатних рослин

Авторadmin

Гідрогелеві кульки для кімнатних рослин

Використання кульок гідрогелю для кімнатних рослин

Останнім часом стрімко набирають популярність нестандартні субстрати для рослин, що дозволяють не тільки відійти від традиційних методів вирощування, а й створити на підвіконнях справжні витвори інтер`єрного мистецтва. Найбільш затребуваним з декоративних субстратів є гідрогель – оригінальний матеріал, успішно заміняє стандартний грунт і має безліч переваг.

Опис і різновиди

Гідрогель є гранульовані зшиті сополімери, що випускаються у формі кульок або порошку.

Сухі полімерні ланцюжки перебувають в згорнутому стані, а при попаданні рідини розкриваються, активно поглинаючи її і збільшуючись в десятки разів.

Полімери здатні утримувати величезну кількість води – 1 грам сухої речовини може поглинати до 300 мл рідини.

Гідрогелеві кульки для квітів можна розділити на два види:

  • Щільні (часто звані Аквагрунт) – пірамідки або гранули, які використовуються в якості декоративного матеріалу для вирощування кімнатних рослин і вкорінення живців. Випускаються в різноманітних колірних варіаціях. Культури вельми охоче ростуть в такому субстраті, але тільки за умови регулярного внесення поживних речовин.
  • М`які – дрібні прозорі гранули, що застосовуються головним чином для пророщування насіння і внесення в грунт, яка потребує підвищення вологоємності.

Використовувати гідрогелеві кульки можна як в сухому, так і в набряклому вигляді. Перший варіант зазвичай застосовується для садових рослин, а другий – в кімнатному квітникарстві. Потрібні пропорції визначаються безліччю факторів, зокрема:

  • станом грунту;
  • умовами посадки рослин;
  • передбачуваної періодичністю поливу.

Цілком допустимо використання чистого гідрогелю, що не змішаного з будь-яким іншим субстратом – це один з варіантів гідропонного вирощування.

Крім того, вологоємність кульки часто застосовуються для продовження життя зрізаних рослин.

Достоїнства і недоліки

Основною перевагою гідрогелевих гранул є те, що рослини, які ростуть в них, практично неможливо залити, оскільки волога, що накопичується в кульках, надходить до коріння поступово. При надлишку води гранули вбирають надлишки, звільняючи воздухопроводящіе пори і сприяючи хорошою аерації кореневої системи.

Отже, квітка отримує рівно стільки рідини, скільки йому необхідно на даному етапі розвитку, не що від застою вологи.

Внесені в гідрогель добрива теж надходять до рослини поступово, у міру необхідності.

Також серед переваг субстрату можна згадати:

  • відсутність токсичності і абсолютну безпеку для навколишнього середовища;
  • стерильність, що запобігає розмноженню патогенних мікроорганізмів;
  • декоративний вигляд кольорових кульок;
  • скорочення кількості поливів;
  • економію коштів, які витрачаються на добрива.

Культури, що ростуть в гідрошаріках, швидко розвиваються, формують потужну кореневу систему і рясно цвітуть.

При правильному застосуванні субстрат прослужить близько п`яти років, фактично не змінюючи своїх властивостей і зберігаючи первинну структуру навіть при неодноразовому промерзании і подальшому відтаванні гідрогелю. Кульки, у яких закінчився термін придатності, розкладаються на воду, амоній і вуглекислий газ.

Одним з головних недоліків гідрогелю є досить швидка втрата декоративності, але ця проблема легко вирішується підфарбовування субстрату харчовими барвниками. При цьому навіть гранули, остаточно втратили естетичну привабливість, викидати не треба – їх можна продовжувати використовувати, закопавши під будь-садова рослина.

Інструкція із застосування

Щоб гідрошарікі прослужили якомога довше, зберігши при цьому всі корисні властивості, ними необхідно правильно користуватись. Перед застосуванням гранул їх слід замочити у воді (300 мл рідини на 1 г сухого субстрату) і залишити на 8-12 годин для набухання. Якщо кульки різнокольорові, для кожного кольору необхідно взяти окремий посуд.

Коли полімери заповняться водою, їх відкидають на друшляк, зливаючи тим самим надлишки рідини. Подальші інструкції до гідрогелевий кулькам залежать від мети їх застосування:

  • Для пророщування насіння 3-4 частини грунтової суміші з`єднують з 1 частиною набряклих гранул. Субстрат поміщають в підготовлені ємності і укладають зверху шар гідрогелю, подрібненого за допомогою блендера. Зверху викладають насіння, попередньо замочені у воді або живильному розчині, після чого обприскують їх водою і накривають зверху харчовою плівкою.
  • Для вкорінення живців заповнюють горщик чистим набряклим гідрогелем і заглиблюють в нього підготовлене рослина. Щоб прискорити процес коренеутворення, нижню частину черешка можна перед посадкою потримати в розчині Корневином або гетероауксину.
  • Для перекладу дорослих рослин на гідропонних вирощування їх витягають зі звичного субстрату, ретельно промивають коріння проточною водою і поміщають в гідрогелеві кульки.
  • Щоб продовжити життя живої квітки, слід промити нижню частину стебла, зробити на ньому косий зріз гострим ножем і поставити в вазу, заповнену набряклими кульками.

Надалі гранули поливають у міру висихання – приблизно раз в 2-3 тижні. Необхідно проводити полив чистою водою і періодично розводити в ній мінеральні добрива по інструкції. Підгодовувати рослини слід в 3-4 рази рідше, ніж при звичайному методі вирощування, оскільки гідрогель дуже довго утримує поживні елементи, надлишок яких може призвести до серйозними опіками кореневої системи.

Гранули, які були замочені, але не використовувалися, відмінно зберігаються в холодильнику, якщо помістити їх в герметичну упаковку. Зберігання при кімнатній температурі призводить до зменшення розмірів і кристалізації субстрату.

Різнокольорові кульки з водою для квітів є досить оригінальною альтернативою стандартної грунтосуміші і припадуть до смаку більшості вологолюбних рослин.

Коли господарі у від’їзді: як забезпечити полив рослинам під час своєї відсутності

Важко знайти будинок, у якому немає кімнатних рослин. Але бувають моменти, коли хазяї надовго їдуть з дому й потрібно перекласти догляд за зеленими друзями на когось іншого.

Щоб не просити подругу або сусідку, можна скористатися досить простим способом зволоження земляної грудки. У цьому допоможуть гідрогелеві кулі.

ЯК ВИГЛЯДАЮТЬ І ПРАЦЮЮТЬ ГІДРОГЕЛЕВІ КУЛІ?

Для виготовлення гідрогелевих кульок використовуються матеріали, які схожі з тими, що застосовуються в дитячих підгузках. Найчастіше капсули мають невеликий розмір – усього 3 міліметра, але можуть бути й більшими.

Гідрогелева кулька гарна тим, що завдяки волозі вона здатна збільшитися в розмірах до 10 або навіть до 30 разів. При цьому вона не тільки вбирає вологу, а також утримує, а потім поступово її віддає.

Особливо примітний той факт, що кульки з гідрогелю можна використовувати не один раз, вони багаторазові. Кожна гідрогелева капсула здатна прослужити своєму власникові вірою й правдою 5 років.

До того ж гідрогелеві кулі прості у догляді. Вони дуже легко миються, досить підставити їх під струмінь води або кинути в друшляк і промити.

ДЕ І ЯК ЗАСТОСОВУЮТЬ ГІДРОГЕЛЕВІ КУЛІ?

Широко поширене застосування цього продукту в жарких країнах для догляду за газонною травою або квітучими клумбами. Гідрогелеві кульки додають у ґрунт, щоб підтримувати його зволоження. Дощі, що пройшли, дозволяють кулькам всотати воду, яка після рівномірно розподіляється в ґрунті. У такий спосіб земля залишається зволоженою до наступних опадів.

Нерідко гідрогелеві кулі виконують декоративну функцію. Квіткарі-аматори додають незначну кількість кульок, розподіляючи їх зверху вазона. Іноді гідрогель застосується замість ґрунту й квітка росте прямо серед наповнених водою кульок. Цей прийом як найкраще розкриває все різноманіття й красу гідрогелевих капсул. Адже вони можуть бути різних розмірів і кольорів.

Природно, що при наявності гідрогелевого продукту, його можна сміло застосовувати для поливу рослин при від’їзді з дому. Завдяки тривалій дії «кулькового зволожувача», господарям квартири не доведеться нікого просити поливати квіти, не переживати із приводу сторонніх осіб у будинку. Гідрогелеві кульки прекрасно впораються зі зволоженням ґрунту й дозволять рослинам залишатися живими до вашого повернення.

ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ ГІДРОГЕЛЬ ПРИ ПОЛИВІ ГОРЩИКОВИХ РОСЛИН?

Процедура застосування гідрогелевих капсул зрозуміла й проста. Перед від’їздом вам потрібно буде виконати нескладні маніпуляції.

По-перше, запастися гідрогелевими кульками.

По-друге, опустити капсули в миску з водою.

По-третє, дочекатися набрякання кульок. Вони повинні збільшиться в 10-30 разів.

Залишилося покласти нагодовані вологою кульки в горщики з рослинами.

Кількість капсул необхідно варіювати залежно від розмірів рослини і її вимог до поливу.

Після приїзду кульки можна зібрати й промити у воді.

Гідрогелеві капсули бажано тримати подалі від дітей до трьох років і домашніх вихованців, які запросто можуть з’їсти кольорову кульку. Варто зауважити, що гідрогелеві капсули – це суміш води й речовини, схожої з желатином. Якщо дитина випадково проковтне капсулу, то вона вийде природно, не наносячи шкоди.

Схожі статті

Кульки для кольорів гідрогелеві як користуватися

Однією з головних умов нормального розвитку кімнатних рослин і квітів є достатній рівень вологості ґрунту. Контролювати дане питання при насиченому робочому графіку досить складно, тому доводиться відчувати різні способи. Насправді вирішити дане питання набагато легше, варто всього лише придбати гідрогель і навчитися ним користуватися.

Що таке гідрогель для квітів?

Гідрогель являє собою полімерний нетоксичний матеріал, що має здатність вбирати велику кількість вологи (поливної води або розчину з добривом) і утримувати її тривалий час. Завдяки унікальній властивості полімеру відбувається своєчасне підживлення кореневої системи.

Випускається гідрогель у вигляді гранул, які зберігають свої якості в широкому діапазоні температур. З часом продукт втрачає свої властивості і розкладається на безпечні речовини. Придбати його можна практично в будь-якому садовому магазині або через інтернет.

Використання гідрогелю у відкритому ґрунті

Види гелевих ґрунтів для рослин

Існує дві модифікації гідрогелю, які мають різну структуру і призначення.

  • М’який полімер призначений для введення в грунт кімнатних кольорів з метою збільшення міжполивного періоду, укорінення черенів і для проростання насіння. Ніжна структура не створює перешкод кореневим відросткам. Засіб, вбираючи велику кількість води, запобігає закисанню ґрунту від рясного поливу. Коріння квітки без зусиль проникає в полімерний матеріал і підживлюється з нього протягом тривалого часу.
  • Щільний декоративний полімер (аквагрунт) використовується для створення композицій. Він має різнокольорове забарвлення з неймовірним блиском, виготовляється у вигляді кульок, кубиків, пірамідок. Аквагрунтом наповнюють прозорі судини, формуючи шари з різних кольорів. У такому субстраті чудово вкорінюються черенки, довго радують око зрізані квіти. Варто зазначити, що в полімері не розмножуються шкідливі бактерії, виключається утворення мошек.

Плюси і мінуси використання аквагрунту

Квітникарі вже встигли повною мірою оцінити переваги використання гідрогелю для кімнатних рослин. Серед основних достоїнств:

  • високий показник вбирання (1 г сухих гранул поглинають 200-300 мл рідини);
  • створюються сприятливі умови для харчування кімнатних культур;
  • ґрунт не перезволожується, що виключає утворення грибкових захворювань;
  • попереджується вимивання корисних речовин;
  • зменшується сипучість піщаного ґрунту, а глиниста стає більш пухким;
  • виключаються мікробіологічні процеси в ґрунті;
  • зниження витрати дорогих водорозчинних добрив.

Як будь-який садовий продукт, гідрогель має мінуси:

  • заповнювати прозорий горщик їм не рекомендується, від впливу сонячного світла гранули зацвітають;
  • гелеві кульки гідрогелеві не зможуть забезпечити повноцінним харчуванням, без добрив не обійтися;
  • раціонально використовувати продукт одноразово через особливість втрачати з часом унікальні якості.

Як використовувати засіб?

Перед використанням придбані гранули слід замочити у воді. Згідно інструкції на 3-х літрову банку потрібно додати 2 столові ложки гідрогелю. Після вбирання вологи (через 10-12 годин) гранули істотно збільшуються в розмірах. Решту води потрібно злити, утримуючи гель дуршлагом.

Для висадки рослини потрібно змішати субстрат з гідрогелем у співвідношенні 3:1 або 5:1 (згідно з прикладеним варіантом інструкцією) і заповнити сумішшю горщик. Рясно поливати в перший час рослину не слід, достатня кількість вологи є в полімерному матеріалі.

Дива в гідрогелі

Для вкорінення черенків достатньо заповнити ємність розмоченими гелевими кульками і розмістити по центру паросток. При цьому змішувати з грунтом розмочені кристали зовсім не обов’язково.

Як зберігати?

Гель, який не довелося використовувати, можна зберігати в прохолодному місці. Для цього ідеально підійде дверцята холодильника. Головна вимога, щоб ємність була герметично закрита. Якщо залишити банку відкриту, то гранули кристалізуються внаслідок випаровування вологи. Їх також можна використовувати після повторного розмочування. Термін зберігання готового гелю становить 1-2 місяці.

Кожна рослина має свій графік поливу. При збагаченні ґрунту гідрогелем інтервали між поливами збільшуються мінімум в 2 рази. Але для точного визначення термінів потрібно перший час поспостерігати за пелюстками. Якщо спостерігається легка ознака в’ядання, необхідні термінові поливні заходи.

Гідрогель для квітів АкваГрунт – це заміна землі в горщику або заміна поливу в кольорах із землею! ВСІ КОЛЬОРИ!

Гідрогель декоративний – замінник ґрунту для кольорів. Різнокольорові кульки з гранульованого полімеру. Виглядає приголомшливо.

Гідрогель – це гранули особливого полімеру поглинаючого воду і розчинні у воді добрива в сотні разів більше ніж власна вага, а потім їх віддає рослинам у міру необхідності.

Гідрогель можна застосовувати для кімнатних рослин замість звичайного ґрунту. Райдужний гідрогель красиво виглядає, має приємний блиск.
У ньому не розмножуються комарики і бактерії.

Крім використання як ґрунт для кімнатних рослин, можна в поєднанні з ароматизаторами застосовувати як декоративний освіжувач повітря.

Можна додавати гідрогель в землю і у рослин з’явиться добрий помічник, який стежить, щоб їм було комфортно (ні сиро, ні сухо) і поживно (всі добрива потраплять за призначенням), але таку красу шкода ховати в землю- по моєму, їй саме місце в красивій скляній вазочці. Ідеальний для зрізаних кольорів і досить естетичний. У гідрогелі добре пророщувати насіння.

Гідрогель – у вигляді кульок, полімерний матеріал, який давно і з успіхом використовується в багатьох країнах, полімер змінюється в розмірах до 10-15 разів від початкового розміру.
Основною особливістю продукту, є здатність вбирати і утримувати у своїй структурі великий обсяг води і згодом віддавати її корінням рослини в міру необхідності.
Кульки можна порвати або порізати що б отримати гранули їх можна поєднувати і з кульками на скільки вам дозволить фантазія.

Пакетик 5-6гр (у готовому вигляді виходить близько 300гр).

Інструкція щодо застосування.

1. Підготуйте необхідну кількість ємностей, для розведення Гідрогеля – кульки. Для кожного кольору краще використовувати окрему ємністю .2
. Вміст упаковки помістити в ємність і залити 400 мл води.3
. Через 8-12 годин полімер вбирає достатню кількість води і готовий до використання. (у воду можна відразу додати трохи добрива для кольорів в ідеалі безбарвне або ароматичне масло) і кожна частинка вийде в діаметрі 1,5 с
м4. Промити від землі коріння рослини. (Я завжди саджу в полімер черенки або без коріння і чекаю коли вони дадуть коріння в самому полімері, або черенки, вкорінені у воді, тому що скільки не пробувала відмити коріння від землі, зрозуміла, що до кінця не відмити. А брудні корені виглядають негарно.)
5. Помістити кульки в підготовлену посудину. Для отримання різнокольорової композиції, аквагрунт можна викласти шарами рослину і розбухлий полімер в прозору вазочку
.6. При висиханні Гідрогель – кульки приймає початкову форму, ви можете його прибрати назад в пакет до наступного застосування, а можете знову залити водою тощо.

При цьому він досить економічний, з одного пакетика виходить – до 400 міліграм готового ґрунту, що більш ніж достатньо для невеликого горщика або вузької вази.

Гідрогель – це нове покоління матеріалів, що володіють унікальною здатністю поглинати і утримувати при набуханні до 2-х л дистильованої води на 10 г полімеру або близько 0,11 л поживного розчину на 1 г препарату. Найбільш поширені гелі на основі поліакриламіду
. Вони інертні, не токсичні, зберігають свої властивості при високих і низьких температурах у ґрунті протягом п’яти років і, врешті-решт, розпадаються на вуглекислий газ, воду і аміак.

Наведемо деякі практичні поради щодо пересадки, вирощування та догляду за рослинами в Гідрогелі. Перед
посадкою в гідрогель коріння рослини треба ретельно відмити від землі. Чим гуще і тонше корінці у пересаджуваної рослини, тим складніше підготувати її до пересадки, не травмуючи кореневу систему. Тому ми рекомендуємо, до набуття певного досвіду, почати з рослин, що мають товсті основні корені або вирощених із застосуванням гідропоніки.
У жодному разі не можна заливати гідрогель водою, оскільки це перешкоджає надходженню повітря між гранулами і погіршує умови аерації.
Структура гідрогелю повинна являти собою чітко виражені гранули. Для зменшення випаровування з поверхні гідрогелю і, отже, більш рідкісного поливу корисно затягнути горловину судини прозорою плівкою з харчового поліетилену, залишивши невеликий отвір навколо стовбура рослини. При поливах, а так ліше в результаті дифузії з часом відбувається змішування кольору післяйно пофарбованого гелю. чи композиція в результаті зміни кольору стала виглядати менш ефектно, необхідно акуратно витягти рослину з гідрогелю, відряхнути кореневий ком і промити Гідрогель в легкому мильному розчині або в гарячій воді, яку можна довести до кипіння.
При цьому гідрогель знецвітиться і його молено знову пофарбувати харчовим барвником. Використання Гідрогелю – безвідходна технологія. Коли зовнішній вигляд гідрогелю втратить свої естетичні якості, а це відбувається зазвичай через рік, його потрібно замінити новим або пересадити рослину в звичайний ґрунт. Старий гідрогель можна помістити в землю, де він ще послужить накопичувачем вологи і розпадеться на нешкідливі компоненти. Ми впевнені, що застосування Гідрогеля принесе задоволення як початківцям, так і досвідченим любителям рослин і відкриє нові перспективи в їх захопленнях.

Гідрогель ідеально підходить для вирощування будь-якої розсади.

Світова практика показала, що досить ефективно застосування Гідрогеля для пророщування насіння в домашніх умовах. Гідрогель сприяє посиленню надходження води в насіння, в результаті чого прискорюється їх набухання і проростання, підвищується всхожість. У м’якому середовищі гідрогелю не травмується корінець рослини, що зазвичай вхоплює гранулу і разом з нею пересаджується в грунт, чим значно знижується «пересадочний шок» при пікіруванні. Швидше розростається коренева система, прискорюється зростання і розвиток рослин, знижується уражуваність хворобами, оскільки гранули абсолютно стерильні.

Вже в Лютому починають висаджувати насіння баклажанів, перцю, селера, томатів. Всі вони вимагають великої кількості вологи для нормального зростання і розвитку, але при переполиві або починає загнивати коренева система, або розсада надмірно витягується і виходить неякісною.

Як бачимо з першого фото, всхожість насіння Астрофітумів, посаджених гідрогель, дорівнює практично 100%

А на другому фото, всхожість тих же насіння астрофітумів, при контрольному посіві, посадженим, як в старовину в грунт не тягне і на 30%

Розсаду краще садити в гелеву крихту – для отримання гелевої крихти потрібно подрібнити кульки руками. Якщо гідрогель планується використовувати для пророщування насіння, слід врахувати, що сам по собі він – субстанція інертна, в ньому немає поживних речовин, які потрібні рослинам для розвитку і зростання. У такому разі можна додавати у воду для замочування водорозчинні добрива (наприклад, комплексну суміш Кемира) або стимулятори росту (наприклад, НВ101).

Якщо гель зверху підсихає, потрібно підсохлі гранули дістати, покласти на 1 годину у воду і вони відновлюються або побрізгати з пульверизатора.
Коли полімер вичерпує свій естетичний ресурс (приблизно 1-2 роки), починає розпадатися і втрачає яскравість, його разом з рослиною переносимо в горщик із землею, де він продовжує допомагати рослині рости і розвиватися. Додавши в землю гідрогель, ви створюєте доступний для коріння запас води і добрив.
При цьому Ви скоротите частоту і обсяг поливу, а добрива більше не будуть обпалювати коріння рослинам!

У НАЯВНОСТІ ВСІХ КОЛЬОРІВ

П’ять грам гідрогелю вбирає об’єм води до одного літра, і ви отримуєте не тільки незвичайну і яскраву прикрасу інтер’єру у вигляді кольорових і прозорих кульок, але і грунт для ваших улюблених рослин і свіжозрізаних кольорів які ви тепер зможете ростити і тримати в скляних горщиках і вазах. Рослини посаджені в малозйомний посуд – горщики, ящики, вазони вимагають набагато більшого догляду порівняно зі зростаючими у відкритому ґрунті. Ґрунт дуже швидко пересихає, рослини погано розвиваються, слабо цвітуть, швидко старіють і в’януть.
• якщо доводиться надовго їхати і нікому поливати квіти
• при оформленні офісів і установ, де догляд за рослинами нерегулярного несення
гідрогелю завжди надає позитивний ефект. Надалі, Ваші рослини можна поливати в 5-6 разів рідше. Ви можете виїхати і спокійно залишити кімнатні квіти на 2-3 тижні без поливу.

Їм можна наповнити скляну вазу і поставити в неї свіжозрізані квіти, погодьтеся це набагато красивіше і цікавіше, ніж поставити квітку в звичайну воду.

Сфера застосування гідрогелю

Спочатку гідрогель являє собою маленькі кульки, схожі на бісер. При додаванні води до сухої речовини відбувається набухання останнього (кристал гідрогелю збільшується в розмірах приблизно в 300 разів) і утворюється жоврідна маса, яку і використовують самостійно або в якості добавки в грунти для рослин. Так кристал стає своєрідним резервуаром з водою, який при нестачі вологи в ґрунті буде віддавати свої запаси корінням рослин, а при надлишку вологи – вбирати її. Тим самим, гідрогель рятує рослини не тільки при пересушуванні ґрунту, але і при її перезволоженні!

Завдяки своїй структурі, кристали гідрогелю покращують характеристики різних ґрунтів: глинисті ґрунти стають більш пухкими, а сипучі – комкуватими. Рослини, що вирощуються з використанням гідрогелю, навіть у найсильнішу спеку достатньо поливати раз на тиждень і рідше.

На сьогоднішній день сфера застосування гідрогелю виглядає так:
* Гідрогель – добавка в грунт для утримання вологи,
* Гідрогель – середовище для вмісту рослин
, * Гідрогель – засіб для транспортування рослин.

Гідрогель – ідеальна вологодержуюча добавка в грунт для вимогливих до режиму поливу рослин. Якщо ви боїтеся пересушити рослини, або змушені бути відсутніми вдома, або взагалі забуваєте поливати своїх вихованців, додайте при пересадці в грунт трохи гідрогелю – рослини скажуть вам спасибі.

Приготування та способи застосування

Перед внесенням гідрогелю в грунт приготуйте його за інструкцією. Зазвичай суху речовину слід залити чистою водою (чим чистіша вода, тим більше виростуть гранули, тим більше води вони ввібрають) і залишити на кілька годин до повного набухання. Надлишки води потрібно злити. На кожен літр ґрунту візьміть 1 грам сухої речовини, або склянку готового гідрогелю. Перемішайте ретельно з ґрунтом, щоб гель розподілився в ньому рівномірно. Далі саджайте рослини як завжди.

Можна внести сухий гель під вже посаджені кімнатні рослини. Для цього спочатку розрахуйте обсяг ґрунту в горщику з рослиною. На кожен літр землі візьміть 1 г сухої речовини (приблизно чверть чайної ложки). Наприклад, у вас горщик на 3 літри – вам знадобиться 3 г гідрогелю. Обережно зробіть проколи по всьому обсягу квіткового горщика, в лунки насипте акуратно гідрогель (не засипайте їх доверху). Як слід полейте рослину. Набухлий гель може видавитися на поверхню ґрунту, обережно змішайте його з верхнім шаром ґрунту в горщику. Коріння рослини знайдуть запаси вологи в ґрунті. Як тільки коріння проросте в гель (зазвичай це займає пару тижнів), рослину можна буде поливати раз на 5-6 рідше.

У суміші гідрогелю і землі дуже зручно вирощувати черенки рослин, пророщувати насіння. Готують таку суміш так само, як суміш для кімнатних рослин. Використовують отриману суміш також традиційним способом. Лише полив можна буде скоротити.

Гідрогель можна використовувати і як самостійний ґрунт для укорінення черенків, як ґрунт для флористичних композицій. Будуть у чистому гелі успішно рости і деякі кімнатні рослини.

Перед використанням традиційно заливаємо суху речовину необхідною кількістю води і забуваємо про неї на певний час (див. інструкцію на упаковці).

У чистий готовий гель садимо черенки рослин. Просто вiдкніть їх у гель. Процес можна контролювати, оскільки крізь прозорий гель все видно неозброєним поглядом. Свіже коріння ви побачите так, як якби вкорінювали череня в склянці з водою.

Гідрогель для посіву

Використовують гідрогель для пророщування насіння різними способами – кожен садовод досвідченим шляхом визначає для себе найбільш відповідний. Крім індивідуальних переваг, вибір може залежати і від розміру насіння.

Можна посіяти в чистий гель. Якщо замочені гранули були великими, набухлий склад краще протерти через сито або подрібнити блендером (міксером), щоб утворилася однорідна жоврідна маса. Цей склад викладають у підготовлені плошки шаром близько 3 см, і по його поверхні розкладають насіння. Іноді великі шматки набухлого гідрогелю не подрібнюють, а нарізають тонкими пластами, поверх яких викладають насіння, злегка втискаючи їх у поверхню пластини кінчиком зубочистки.

Заглиблювати насіння в гель не слід, щоб не позбавити їх доступу повітря, достатньо злегка притиснути, щоб контакт з гелевою масою був більш щільним. Ємність з посівами накривають поліетиленовою плівкою – це допомагає уникнути пересихання; не рідше ніж раз на день плівку потрібно знімати, щоб струсити конденсат і провітрити посіви. Якщо насінню для проростання потрібна темрява, застосовують чорну плівку або прибирають ємності з посівами в шафу (комору). Плошки з розкладеним на гелі насінням зручно застосовувати і для стратифікації.

Можна використовувати гідрогель у суміші з ґрунтом, зазвичай використовуваним для розсади. Оптимальна пропорція: 3 – 4 частини грунтової суміші на 1 частину гелю. Цією сумішшю, злегка утрамбовуючи її, заповнюють ємності для посіву. На поверхні тонким шаром розподіляють протерту (подрібнену) гелеву масу, і в цей шар гелю висівають насіння. Посіви обприскують водою і теж накривають плівкою, яку знімають, коли з’являться паростки. Поверх гелю до паростків можна підсипати трохи ґрунту, щоб сіянці не витягувалися. Такий спосіб пророщування добре підходить для дрібного насіння.

Якщо насіння пророщується в чистому гелі, то у фазі семядольного листя їх зазвичай пересаджують у ґрунт. Щоб не пошкодити корінці, паросток переносять у ґрунт разом зі шматочком гелю. Слід врахувати, що не для всіх насіння придатний такий метод пророщування. У першу чергу він рекомендується для тих рослин, насіння яких потребує тривалої стратифікації, дуже дрібні або потребують особливих умов у період проростання. Такі, наприклад, лобелія, петунія, примули, гейхери.
Використання гідрогелю в посадках

Для вирощування вологолюбних рослин – як у домашніх умовах, так і в саду – можна додавати гель у ґрунтовну суміш або в посадкові лунки. Виручить він і тих садівників, які не можуть часто відвідувати свою ділянку і регулярно поливати квіти – особливо посаджені в контейнерах або підвісних кошиках. Завдяки здатності утримувати і поступово віддавати вологу, гідрогель позбавляє від турботи про постійне зволоження ґрунту.

Гель можна змішувати з грунтом як в сухому вигляді (після поливу він увібрає вологу і набухне), так і після замочування. У саду кращий перший спосіб; для горщічних рослин зручніше додавати в грунт вже набухлий гель – інакше буває складно розрахувати його кількість. Пропорції в цьому випадку підбирають індивідуально – залежно від складу та інших особливостей ґрунту, умов посадки, регулярності поливу та інших факторів.

Так само як і при посіві, слід враховувати особливості рослин: не всі однаково добре відгукуються на його внесення. Використання гелю корисне на сухих піщаних грунтах, де він допомагає утримати не тільки вологу, а й добрива, перешкоджаючи їх вимиванню. У контейнерних посадках гель додають у посадкові лунки або роблять гелевий прошарок: поверх дренажного шару насипають грунт, зверху укладають гель і знову засипають землею. Тут зручніше застосовувати попередньо розмочений гель, щоб після поливу він не почав випирати з контейнера, збільшуючись в обсязі.

Звичайно, гель не може повністю позбавити квітникаря від турбот: якщо ґрунт пересихає, висихає і кристалізується і внесений до нього гідрогель. Але суттєво скоротити частоту поливу таким чином можна.

Догляд за рослиною

Для посадки в чистий гідрогель краще підходять молоді рослини – ще краще черенки рослин, які легше вкорінюються і швидше адаптуються в новому середовищі.

Перед посадкою гідрогель потрібно наситити водою. Воду краще взяти дистильовану, або кип’ячену – дехлоровану. У готовому гідрогелі не повинно бути сухих ділянок, що не наситилися водою. Гранули повинні бути повністю прозорими. Зайву воду потрібно злити. Дуже зручно це робити через дуршлаг. Ще краще розкласти готовий аквагрунт на рівній поверхні і дати йому злегка підсохнути протягом години. Робиться це для того, щоб не втопити коріння рослини у воді – вони повинні дихати.

Потім наповніть скляну посудину гідрогелем на половину, розкладіть акуратно коріння рослини на поверхні ґрунту і засипте об’єм так, щоб рослина трималася в своєму новому житлі впевнено. Якщо посуд зверху має широке горло, краще затягнути його прозорою плівкою, щоб верхній шар гідрогелю не висихав занадто швидко.

Догляд за рослиною в гідрогелі такий же, як за рослиною в звичайному ґрунті. З тією лише різницею, що гідрогель не потрібно поливати так само часто, як землю. Верхній шар гідрогелю може підсихати активніше, ніж нижні шари – просто обприскуйте його з пульверизатора, або, акуратно знявши, замініть на свіжий. Удобрювати рослину в аквагрунті варто акуратно, розчином в більш слабкій концентрації.

Врахуйте, що отриману композицію краще не ставити на пряме сонячне світло – гідрогель може «зацвісти».

Не плутайте посадку в гель з гідропонікою – це зовсім різні технології. Гідрогель сам по собі не є ні живильним середовищем, ні стимулятором зростання рослин. Він нейтральний – у цьому його гідності і недоліки.

Плюси вирощування в гідрогелі *
рослини, посаджені в гідрогель у скляні ємності, виглядають по-новому, незвично
, * гідрогель має різні забарвлення – можна створювати багатобарвні композиції
,* гідрогель в сухому вигляді займає дуже малий обсяг, не потрібно шукати місце для його зберігання, відпадають проблеми з транспортуванням,
* пересадка рослин не доставляє клопоту, вона стає «чистою»
, * гідрогель нейтральний – а тому його можуть використовувати люди з алергічною реакцією на землю
. недоліки вирощування рослин у гідрогелі
* гідрогель як штучний субстрат не забезпечує рослинам нормальних умов для розвитку
,* гідрогель не містить поживних речовин – їх потрібно регулярно вносити
,* гідрогель на сонячному світлі може «зацвести»
, * гідрогель можна використовувати тільки в судинах без дренажного отвору, не всім рослинам це подобається (коріння має дихати)
, * термін вмісту рослин у чистому гідрогелі обмежений 1-2 роками.

Для посадки в чистий гідрогель можна порекомендувати такі рослини: фікуси, дифенбахія, маранти, плющі, драцени, філодендрони, сингоніум, хлорофітум, папороті, бромелієві. Будь-які трав’янисті рослини будуть почувати себе в гелі добре.

Не варто саджати в гідрогель кактуси, суккуленти, орхідеї.

Взагалі ж потрібно сказати, що гідрогель – широке поле для експериментів. Можливо, саме ви знайдете йому нове застосування.

У ньому не розмножуються комарі і бактерії.
Крім використання як ґрунту для кімнатних рослин, також застосуємо до поєднання з ароматизаторами, як декоративний освіжувач повітря. Можна додавати гідрогель в землю і у рослин з’явиться добрий помічник, що стежить, щоб їм було комфортно (ні сиро, ні сухо) і поживно (всі добрива потраплять за призначенням), але таку красу шкода ховати в землю, їй саме місце в красивій скляній вазочці.

Досить ефектно застосування Гідрогеля для кімнатних рослин і створення різноманітних композицій.
Будь-яка прозора посудина, заповнена безбарвними або пофарбованими гранулами гідрогелю, є сама по собі чудовою окрасою, а посаджена в неї квітка набуває абсолютно фантастичного вигляду. Застосування гідрогелю відкриває нові можливості для фітодизайну, створення справжніх творів зі скла, живих рослин і зрізаних квітів.

АкваГрунт не токсичний, зберігає свої властивості при високих і низьких температурах у ґрунті протягом п’яти років. Використання АкваГрунту є безвідходною технологією

Про автора

admin administrator