Голубика підгодувати восени

Авторadmin

Голубика підгодувати восени

Чим і як підгодувати садову голубику восени

Голубика-кущі, які віддають перевагу заболоченій місцевості і кислому грунту. Але це не означає, що поживні мікроелементи їй не потрібні. Адже щоб виростити кущ заввишки в 2 метри потрібні багато сил і енергії не лише самій рослині, але і його хазяїну, що забезпечує оптимальні умови зростання.

Підгодовувати кущі можна в осінній і весняний час. Причому кожен сезон має свої плюси і мінуси. Більше того, деякі комплекси добрив вимагають поетапного внесення, що розтягується на цілий сезон.

Необхідність добрива голубики осінню

Робити добриво голубики осінню рекомендується виключно після щедрого поливу, щоб грунт відрізнявся високою вологістю. Відбувається внесення фосфорних і калійних добрив. Тоді як азотисті підгодівлі цього сезону не варто додавати, краще їх використати навесні. Оскільки в результаті станеться активний ріст зелені. І наші кущі не встигнуть відійти до холодів і підготуватися до зимівлі.

Зверніть увагу, що після обрізання рослини, його рекомендується обробити спеціальними засобами типу “Садовий вар” і “РанНет”, які можна придбати у будь-якому спеціалізованому магазині. Вони дозволять захистити лозу від попадання шкідників і хвороб в структуру рослини. Адже доки воно ослаблене. Щоб голубика приносила хороший урожай, її необхідно удобрюватить

Ознаки нестачі мікроелементів

Якщо голубиці бракує того або іншого мікроелемента по її зовнішньому вигляду відразу стає помітно. А саме:

  • азот – спостерігається уповільнення росту кущів, листя жовтіє, а іноді навіть набуває червоного відтінку;
  • фосфор – листя приживається до стебла, міняючи колір на пурпурний;
  • кальцій – листя деформується, а по краях жовтіють;
  • калій – листя відмирає, а верхівки молодих пабегов сохнуть;
  • магній – листочки всюди набувають червоного відтінку;
  • бор – припиняється ріст пагонів, листя стає блакитного відтінку;
  • залізо – листя стає жовтим в зелену сітку;
  • сірка – листя сіріє, а потім зовсім можуть забарвитися у білий колір.

Одна з ознак нестачі добрив у голубики

Терміни для осінньої підгодівлі

Фахівці радять вносити добрива в грунт у встановлений час. Так, азотисті склади використовуються в три етапи: 40 % під час початкового сокодвижения ранньої весни, 35 %-в травні і 25 % червні.

Чим удобрювати голубику восени

Голубика-досить вимогливі кущі, що потребують повного комплексу корисних мікроелементів.

Кількість поживних речовин, що вносяться в грунт, залежатиме від наступних чинників: віку куща, кислотності землі, графіку поливу, наявності мульчі і зовнішніх ознак нестачі того або іншого компонента.

Якщо голубика плодоносить добре, і кущі виглядають здоровими, робити аналіз грунту не обов’язково. Усе і так ясно. Коли ж урожай псується або зменшується, треба скористатися спеціальними добривами. А якими саме, ми поговоримо далі.

Гранульоване добриво для голубики

Азотосодержащие добрива

Азот-засадничий компонент, що забезпечує ріст і розвиток голубики як кущів. Без нього або при його нестачі у рослини жовтіє листя, ягоди стають дрібними і урожай менший. Найчастіше в якості азотосодержащих комплексів живлення використовують сульфат амонія. Дещо рідше вноситься сечовина і інші різновиди селітри.

Треба розуміти, що використання такого складу повинне робитися правильно. Строго заборонено попадання азотистих добрив на листя кущів і його корінь. Азот розводитися з водою, поливаючи грунт навколо ствола голубики на відстані не менше чим на 0,2 м.

Якщо ж ви придбали добриво у вигляді гранул, його краще вносити спочатку при посадці рослини. А для щорічного добрива шляхом рівномірного розподілу підгодівлі, обов’язково розбавленою водою, не поблизу куща, а дещо далі, щоб не пошкодити кореневу систему культури.

Надлишок азоту згубний для голубики. Саме тому його варто використати грамотно. Азотні добрива дуже корисні для голубикии

Фосфорні і калійні суміші

Для поліпшення стійкості голубики до різних рослинних захворювань і підвищення життєвої стійкості кущів грунт має бути удобрений фосфором. Плюс до усього в цьому випадку покращуватися смакові якості плодів і підвищиться урожай. Коли ж цього мікроелемента бракує, спостерігається притискання листя до стебла, а листя стає пурпурного кольору.

Фосфатосодержащая підгодівля найчастіше це суперфосфат. Щоб підгодувати кущ необхідно внести близько 100 г складу.

Щоб підвищити стійкість рослини до різкого пониження температури і дозволити волозі довше утримуватися в грунті, потрібна достатня кількість калію в грунті. Більше того, калійні добрива роблять рослину сильніше, протистоячи різноманітним захворюванням. Для дорослих кущів голубики треба 30-40 р.

Фосфорні добрива для голубикии

Комплексні варіанти

Азот, калій і фосфати-важливі мікроелементи для будь-якої рослини. Але є і інші не менш необхідні в процесі росту голубики мікроелементи. Це кальцій, залізо, бор і магній, без яких не обійтися. Саме тому фахівці рекомендують вносити щорічно комплексні добрива, що заповнюють нестачу різних корисних поживних речовин.

Хоча варто звернути увагу на те, що без потреби використати підгодівлю не стоїть. Це зайве. А для голубики при необхідності треба купувати комплекси для плодово-ягідних рослин.

Иміновий для голубики застосовувати засоби, що містять хлориди строго заборонено. Кущам це шкідливо.

Коли ж під час підгодівлі застосовують універсальні засоби, нестача певного мікроелемента буде видна. Заповнювати треба саме його недостачу. На вигляд фахівець це відразу визначить.

Застосування Кристалону

Використати Кристалон рекомендується для внекорневого живлення кущів під час вегитационного періоду. При цьому на відро води доводиться близько 40 г речовини, повторюючи процедуру через 2-3 тижні. Це стосується використання Кристалону особливого.

Флоровит для голубики Универсальная підгодівля таргет для застосування на голубиці Удобрение для голубики кристалон

Вже за пару тижнів до збору урожаю радять удобрювати кущі Кристалоном коричневим. Але на одне відро води треба додати 20 г засобу.

Тепер вам добре відомо, як саме і якими засобами варто підгодовувати кущі голубики. Усьому свій час і важливо правильно вносити добрива з корисними мікроелементами в грунт. Інакше можна тільки посилити проблему і навіть знищити рослину. Будьте уважні, добрива-річ корисна і необхідна, але тільки в умілих руках.

Добрива для лохини

–>В останні роки популярність садової чорниці зросла. І в цьому немає нічого дивного, адже рослина характеризується невибагливістю у догляді, відмінною стійкістю до морозів і міцним імунітетом. Однак багато садівники стикаються з проблемою невисокої врожайності культури, причиною якої в більшості випадків є нестача харчування. Чим і коли правильно підгодовувати лохину — докладніше в статті.

Чим підживити лохину

Як будь-яка садова культура, лохина для стабільного і якісного плодоношення потребує хорошому харчуванні. Особливістю вирощування цієї рослини є його потреба в кислих і вологих грунтах. Якщо висадити лохину у звичайну землю з нейтральним або слабким рівнем кислотності, наприклад суглинок чи супісок, то вона буде погано розвиватися і давати мізерний урожай.

Оптимальним варіантом для цієї рослини вважається посадка в торф’яні субстрати, змішані з хвойним опадом і піском в співвідношенні 5:4:1. Однак просто висадити кущі в кислу землю недостатньо. В процесі росту і розвитку необхідно організувати регулярні підгодівлі спеціальними засобами для підтримки необхідного рівня кислотності (3,4–4 pH). Гарне плодоношення культури залежить від якості грунту, зокрема, від наявності у ньому певного набору мінеральних компонентів і хімречовин.

Важливо! Для визначення рівня кислотності ґрунту рекомендується придбати спеціальні тестери — лакмусовими папірці, що показують ступінь кислотності за рахунок зміни кольору.

Оскільки земля навіть в межах однієї ділянки має різний склад, рекомендується штучно вводити в неї потрібні елементи. Слід зазначити, що кисле середовище потрібна не самої голубиці, а специфічному грибка — эрикоидной микоризе, який мешкає на кореневих відростках рослини і допомагає їм засвоювати поживні речовини з грунту.

Для живлення культури застосовують мінеральні засоби на основі азоту, фосфору і калію, в рідкісних випадках — органічні. Для збільшення кислотності ґрунту додатково проводять мульчування пристовбурового кола голками хвойних дерев, тирсою з сосни, перепрілою корою. Будь препарат вносять дозовано, оскільки не тільки дефіцит поживних речовин може нашкодити чагарнику, але і їх надлишок. Дуже важливо спостерігати за тим, як рослина реагує на ту чи іншу підгодівлю, і, при необхідності, коригувати схему дозування внесення добрив.

Різновиди добрив

Щоб зрозуміти, які добрива використовувати для харчування лохини, необхідно знати, як той чи інший елемент впливає на стан рослини. Існує 3 основні групи поживних речовин: органічні, мінеральні і комплексні. Розглянемо докладно дія кожної з них.

Мінеральні добрива

Під кущі чорниці краще застосовувати мінеральні засоби на основі азоту, калію і фосфору. Перші використовують у початковій стадії вегетації, оскільки вони відповідають за ріст зеленої маси рослини і освіта ягід на пагонах. Для підвищення імунітету лохини та її плодоношення доцільно підживлювати фосфорними засобами. Калійні добрива дозволяють підвищити опірність культури до шкідників, хвороб, посухи і холодів.

Важливо! Не всі мінеральні добрива підходять голубиці. Для її живлення категорично не можна застосовувати хлоровмісні і нитратосодержащие препарати.

Азотні добрива

Азотовмісні кошти є одними з головних для підгодовування лохини, оскільки вони відповідають за ріст чагарнику і освіта ягід. При дефіциті азоту рослина гальмує своє повноцінне розвиток, зелена маса жовтіє і засихає, плоди дрібнішають і рідшають. Дані препарати рекомендується вносити вкрай обережно, уважно стежачи за тим, щоб вони не потрапляли на листя.

У розведеному вигляді азотні добрива підливають під кущі на відстані не менше 15 см від стовбура. Гранули акуратно розкидають на деякій відстані від куща. Зазвичай для харчування лохини используюп сульфат амонію, аміачну селітру, амофос та сечовину.

Сульфат амонію

Сульфат амонію, або амоній сірчанокислий, являє собою мінеральне добриво, до складу якого, крім азоту, входить сірка, яка є відмінним подкислителем. Цю підгодівлю фахівці рекомендують використовувати ранньою весною. Для цього слід розсипати порошок навколо кущів, з розрахунку 30 г засобу на 1 м2 ділянки. Через 35-45 днів підживлення потрібно повторити, але застосовуючи вже розчин, розведений згідно інструкції.

Засіб добре розчиняється у воді, не містить токсинів, не вимивається під впливом вологи.

Аміачна селітра

Аміачна селітра, або нітрат амонію, — препарат у вигляді білого або жовтого порошку, який отримують з концентрованої азотної кислоти і аміаку.

  • активізація росту;
  • підвищення врожайності;
  • збільшення стійкості рослини до шкідливих факторів зовнішнього середовища;
  • захист культури від шкідників і хвороб.

Селітра добре розчиняється у воді, не є токсичною. Однак нітрат амонію вогненебезпечний, і зберігати засіб потрібно далеко від легкозаймистих предметів.

Аміачну селітру перед застосуванням розводять водою з розрахунку на 10 л рідини 30-40 г засобу і поливають кущі кілька разів за сезон вегетації.

Сечовина

Лохина відмінно реагує на підживлення сечовиною (карбамідом). Речовина представлено у вигляді гранул, містить 46% азоту, воно не має запаху і добре розчиняється у воді. З усіх видів мінеральних коштів сечовина є найбільш концентрованою.

Підживлення карбамідом дозволяє:

  • істотно збільшити врожайність кущів цієї ягоди;
  • боротися з паразитами і збудниками захворювань;
  • зміцнювати імунітет культури;
  • стимулювати розвиток вегетативної частини.

Засіб використовують у сухому і рідкому вигляді. Для живлення чагарників 20 г речовини розводять 10 л води і розподіляють отриманий розчин на 1 м2 ділянки.

Оскільки добриво активізує ріст зеленої маси, то його радять застосовувати навесні, до фази достигання плодів.

Амофос

Амофос — складне безнітратне засіб, що є результатом реакції нейтралізації аміаком фосфорних кислот. Препарат містить 42-52% водорозчинного фосфору і 10-12% амонійного азоту. Речовина виробляється у вигляді гранул, воно відмінно розчиняється в рідині, не містить солей важких металів, не має запаху, володіє легким окислювальним ефектом.

Знаєте ви? На території США і Канади щорічно проводиться більше 20 фестивалів лохини. В рамках заходів виставляють на продаж різні сорти культури, а також оригінальні страви з плодів.

Амофос надає таку дію на рослину:

  • збільшує врожайність кущів;
  • сприяє кращому розвитку культури;
  • посилює стійкість рослини до несприятливого клімату та ряду недуг.

Для підгодівлі лохини застосовують розчин амофосу — 20-25 г речовини на 10 л води.

Калійні добрива

Добрива на основі калію необхідні чагарнику для захисту від посухи або знижених температур. Дефіцит мінерального речовини викликає відмирання верхівок пагонів, в’янення кущів, пожовтіння листя. При гострій нестачі калію листя культури скручуються в трубочку, на поверхні листової пластини розвивається некроз. Калійні кошти доцільно застосовувати після цвітіння, в період плодоношення, а також восени після збирання врожаю.

Сульфат калію

Сульфат калію — одне з найбільш затребуваних добрив, що застосовуються в якості підгодівлі у вегетаційний період розвитку чагарнику. Найбільшу ефективність засіб надає при використанні його у симбіозі з фосфором і азотом. Калійні препарати добре засвоюються будь-якою частиною рослини, проте фахівці радять підкладати їх під корінь.

Подібні підживлення дозволяють:

  • зміцнити імунітет рослини і підвищити його опірність посухи, морозів;
  • створити захисний бар’єр від паразитів;
  • наповнити плоди вітамінами і мінеральними речовинами.

Калій вносять під кущі щорічно, 1 раз за вегетаційний період — у середині літа. Річна потреба лохини в калійних речовин становить 30-40 г на кущ. Можна внесення добрив розбити на 2 етапи: половину рекомендованої дози внести в середині квітня, другу — в кінці червня.

Сульфат калію дозволяється замінити калієвої селітри, яка містить 16% калію і 13,6% азоту.

Гумат калію

Для живлення чагарників садівники воліють застосовувати натуральні засоби, одним з яких є гумат калію — речовина, отримана із залишків рослинності: бурого вугілля, витяжок з торфу, гною або мулу. Засіб простий у застосуванні, швидко розкладається в грунті, показує швидкий і помітний ефект. Ця підгодівля володіє яскраво вираженою стимулюючою дією, дозволяє молодим саджанцям швидко вкоренитися.

Знаєте ви? Ягоди лохини містять ряд речовин, які стимулюють кровообіг у сітківці ока. Тому регулярне поїдання плодів дозволяє поліпшити зорову функцію.

Гумат застосовують для поливу рослини або для обробки кореневої системи садивного матеріалу з метою стимуляції подальшого зростання. Для замочування готують розчин з 40 мл речовини і 500 мл води, в який на 10-15 годин опускають саджанець. Для поливів 50 мл препарату розводять у 10 л води.

  • перший — на початку весни;
  • другий — через 3 тижні після першого;
  • третій — у стадії утворення бутонів;
  • четвертий — в період цвітіння.

Інші добрива

Крім традиційних добрив, застосовують і інші, альтернативні види поживних коштів. Також підживлення кущів проводять за допомогою вже готових комплексних магазинних засобів — наприклад, «Биопон», «Ліфдрип», «Добра сила» і т. п.

Бурштинова кислота

Досить часто для підгодовування лохини застосовують екологічно чиста речовина — бурштинову кислоту, яка має вигляд білих безбарвних кристалів, добре розчиняються у воді.

Вона позитивно впливає на стан чагарнику:

  • стимулює зростання;
  • приводить в норму життєдіяльність корисних мікроорганізмів, що мешкають в грунті;
  • дозволяє рослині швидше вкоренитися і адаптуватися до умов зовнішнього середовища;
  • прискорює процес коренеутворення;
  • підвищує стійкість культури до посухи, надмірному зволоженню і морозів.

Живити лохину бурштинової кислотою слід кілька разів на рік.

Одна таблетка бурштинової кислоти містить 0,1 г діючої речовини. Щоб підгодовувати рослини, необхідно порошкову форму перетворити в рідину. Для отримання 0,1%-го розчину 10 таблеток розчиняють в 1 л води. Для здійснення кореневих підживлень використовують висококонцентрований 0,1%-й розчин.

В ампулах

Бурштинова кислота дозволяє рослині адаптуватися до умов навколишнього середовища. Крім порошкового препарату, садівники, хоч і нечасто, використовують кислоту в ампулах. Розчин кислоти надає особливу ефективність як реанімуючого кошти для лохини, коли її листя жовтіє, а пагони в’януть. З метою реанімації проводять обприскування кущів слабо концентрованим 0,02%-м розчином.

Важливо! Бурштинова кислота не є добривом як таким і не здатна повністю замінити поживні препарати. Вона служить додатковим речовиною, що дозволяє краще засвоювати вносяться добрива.

Кінський гній

Це природний, екологічно чисте добриво, в склад якого входять азот, калій, кальцій, вода та органіка.

Його застосування дозволяє:

  • підвищити показники врожайності рослини;
  • посилити опірність до хвороб і шкідників;
  • стимулювати зростання корисних мікроорганізмів у ґрунті.

Кінський гній як добриво для лохини не застосовують, оскільки органічні речовини роблять грунт лужним, що абсолютно неприпустимо при культивуванні описуваного рослини.

Крім кінського гною, для живлення кущів також можна використовувати:

З органіки для підгодовування культури доцільно використовувати верховий торф.

Голубиний послід

Відмінним натуральним добривом вважається голубиний послід, дія якого спрямована на стимуляцію росту рослини, захист його від згубних факторів навколишнього середовища, зміцнення імунітету культури. Потрібно відзначити, що концентрація біологічно активних речовин у посліді набагато вище, ніж в інших органічних добривах, зокрема, кінському і коров’ячому гної.

Знаєте ви? Лохина широко використовується в якості натурального харчового барвника.

Як вже зазначалося вище, будь-яка органіка для лохини протипоказана, тому щоб не ризикувати здоров’ям культури, для її підживлення краще застосовувати мінеральні комплекси.

«Биопон»

«Биопон» являє собою комплексне багатокомпонентне добриво, в склад якого входить повний спектр необхідних елементів. Кальцій дозволяє зміцнити імунітет рослини, підвищити його опірність до захворювань і шкідників. Добавка магнію покращує стан зеленої маси, сприяє процесу здерев’яніння пагонів, що створює додатковий захист від морозів.

Спосіб застосування добрива досить простий:

  • гранули рівномірно розкидають навколо чагарнику;
  • препарат розмішують з верхнім шаром грунту;
  • грунт навколо кущів рясно поливають, щоб активізувати компоненти, що містяться в добриві.

«Ліфдрип»

Комплексний водорозчинний препарат «Ліфдрип» складається з високоякісної сировини, яка добре взаємодіє з грунтом, не залишає токсичних або нерозчинних опадів. Добриво містить збалансований набір поживних компонентів — азоту, калію і фосфору, а також інших мінеральних речовин, які забезпечують нормальний розвиток рослини на кожному етапі його вегетації.

Особливу ефективність препарат чинить на початковій стадії росту кущів і у фазі активного розвитку. «Ліфдрип» рекомендується застосовувати двічі в сезон, у весняний час, з інтервалом в 2 тижні.

Для обробки кущів використовують 25 г речовини на 3 л води.

«Добра сила»

«Добра сила» — комплексний препарат, який посилює ріст лохини, прискорює обмін речовин, покращує якість урожаю, сприяє повноцінному формуванню плодів. У своєму складі він має великий набір поживних речовин, зокрема, азот, калій, фосфор, магній, бор, залізо, бурштинову кислоту, вітаміни В1 і РР.

Важливо! Таку підгодівлю не можна вносити в сухий грунт. Перед використанням препарату слід обов’язково провести полив ґрунту.

Перевагою цього препарату є те, що він повністю готовий до застосування. Для кореневого підживлення застосовують 5 мл засобу на 2 л води. Для проведення позакореневого підгодовування розчин готують у співвідношенні 5 мл на 4 л рідини.

Можна підгодувати лохину добривом для хвойних

При внесенні будь-яких поживних речовин під кущі чорниці фахівці рекомендують керуватися правилом «не нашкодь». Рослина дуже вимоглива до дозування, тому як дефіцит добрив, так і їх надлишок може призвести до негативних наслідків.

Кращою середовищем для вирощування лохини є кисла, тому всі засоби для живлення чагарнику мають бути спрямовані на підтримку комфортного мікроклімату. З цією метою можна застосовувати препарати, призначені для хвойних рослин. Справа в тому, що коренева система більшості хвойних культур, так само, як і лохини, живе в симбіозі з грибком микоризой, який комфортно себе почуває при кислотності рН 4,5–6,0.

Гранульовані засоби, призначені для хвойних, вносять під лохину кілька разів на сезон. Гранули використовують у сухому вигляді або розчиняють водою, згідно інструкції, і підливають під кущі.

Ніж поливати лохину

Одночасно з підгодівлею, садівники практикують поливи лохини спеціальними розчинами, що дозволяють підкислити грунт.

З народних засобів особливою популярністю користуються такі:

  1. Лимонний розчин. З 2-3 лимонів вичавити сік і змішати з 10 л води.
  2. Настій кислих трав. Листя і стебла щавлю, кислиці, ревеню дрібно нарізати, залити гарячою водою і залишити настоюватися протягом 2-3 днів. Розчин підливати під корінь.

Знаєте ви? Ягоди лохини володіють помітним омолоджуючу дію — завдяки наявності великої кількості антиоксидантів рослина здатна сповільнювати процес старіння шкіри.

Поливи кислими розчинами здійснюють 1 раз в 2-4 тижні, починаючи з квітня і закінчуючи вереснем.

Також для підкислення грунту використовують:

  • яблучний оцет — 100 г препарату на 10 л води;
  • розчин електроліту або сірчаної кислоти — 10 мл на 10 л рідини.

Обробка лохини

Крім кореневих підживлень, поліпшити стан лохини, її плодоношення, прискорити ріст і розвиток ягід дозволяє обробка чагарнику спеціальними живильними засобами. На початку весни дозволяється обприскати рослину слабо концентрованим розчином азоту, який дасть можливість стимулювати зростання зеленої маси.

Не варто забувати також про обробці лохини від паразитів і грибкових хвороб. Для захисту культури рекомендується двічі в сезон, навесні і восени проводити профопрыскивания спеціальними фунгіцидними («Купрозан», «Топсин М») та інсектицидними («Актара», «Актеллік») препаратами. Важливо враховувати, що недотримання необхідних дозувань може спровокувати розвиток різних захворювань.

Кілька разів в сезон можна обробляти кущі розчином янтарної кислоти, яка захистить кущ від шкідників і хвороб, а також наситити його поживними компонентами.

Отже, лохина хоч і не відрізняється високою вимогливістю у догляді, але при вирощуванні вона потребує якісних, своєчасних, і, головне, дозованих підгодівлі. Для живлення культури абсолютно не підходять органічні засоби, а ось на мінеральні препарати рослина відмінно реагує рясним плодоношенням і високою якістю ягід.

Про автора

admin administrator