Гортензії з чим садити поряд

Авторadmin

Гортензії з чим садити поряд

Зміст:

Гортензія садова

Гортензія (Hydrangea) відноситься до родини гортензієвих. За різними даними, цей рід поєднує близько 70 видів гортензій. Рослини представлені компактними деревцями, ліанами та чагарниками. Найбільше видів гортензій росте в Південній, а також Східній Азії (Китай, Японія), ще цю рослину можна зустріти в Північній Америці та Далекому Сході.

Також гортензії можуть бути листопадні або вічнозелені. Найчастіше рослина має супротивно розташовані листочки великого розміру, овальної форму із загостренням на верхівці. Кромка у листових пластин найчастіше зубчаста, а на їхній поверхні чітко помітне жилкування.

Кущ починає цвісти навесні, а закінчує лише після настання морозів восени. Квітки зібрані у великі суцвіття, які можуть мати щіткоподібну, кулясту або волотисту форму. До складу суцвіть входять 2 типи квіточок. Одні з них невеликі плодючі (фертильні), що розташовуються, як правило, в середній частині суцвіття, а інші великі безплідні, які розміщуються по краю суцвіть.

У більшості гортензій квіточки забарвлені в білий колір. Однак існують види, наприклад, гортензія крупнолистова, які можуть мати квіти різного забарвлення: кремового, білого, синього, рожевого, червоного та бузкового.

Цікаво, що на те, в який колір буде забарвлена ​​квітка, впливає показник рН ґрунту. Так, наприклад, якщо субстрат нейтральний, то квіточки будуть кремовими, якщо лужний – то рожевими або бузковими, а на кислому – синіми.

Плід – коробочка з 2-5 камерами, в якій знаходяться дрібне насіння. У Японії цю рослину називають «адзісай», що означає «квітка – фіолетове сонце».

  1. Що любить гортензія
  2. Як і коли садити
  3. Вирощування з насіння
  4. Розсада гортензії
  5. Як доглядати за гортензією
  6. Чим підживити, щоб цвіла
  7. Обрізання гортензії
  8. Розмноження гортензії живцями
  9. Догляд гортензії після цвітіння
  10. Що робити з гортензією на зиму

Що любить гортензія

  1. Квітка дуже любить вологу, у зв’язку з цим поливати її треба не лише рясно, а й вчасно.
  2. Необхідні прямі промені сонця. Але при цьому варто врахувати, що квітки здатні вигоряти під впливом палючих променів полуденного сонця. У зв’язку з цим потрібно вибрати таке місце для посадки, де опівдні буде невелике затінення.
  3. Також рослину обов’язково потрібно вчасно обрізати.
  4. Не можна вносити багато органічних добрив, тому що на кущиках, можуть не з’явитися квіточки.
  5. Гортензію треба обов’язково добре накривати на зиму, навіть ті види, які вважаються стійкими до морозу.

Як і коли садити

Гортензії можна саджати весною або восени. Найкращий час для посадки – коли земля вже прогрілася, але ще не занадто спекотно. Вибираючи місце для гортензії, слід пам’ятати, що вона любить світле місце з розсіяним сонячним світлом, а також родючий, добре дренований ґрунт з кислим рівнем pH.

Перед посадкою слід розкопати яму ширше і глибше, ніж клубінь гортензії, і заповнити її добре розкладеним компостом або перегноєм. Додайте також декілька грамів універсального добрива. Після посадки слід ретельно полити рослину водою. Якщо вона садиться восени, то слід ще й насипати навколо куща опале листя або соломоу, щоб зберегти тепло і захистити від морозів.

Вирощування з насіння

Насінням, як правило, дуже легко розмножити видові гортензії. Також цей спосіб розмноження найчастіше застосовується селекціонерами у роботі. Висівати насіння потрібно восени. Для цього знадобиться контейнер наповнений пухким грунтом, багатим на поживні речовини, який можна приготувати, з’єднавши торф’яну і листову землю з річковим піском у співвідношенні 2:4:1.

Висіяне на поверхню субстрату насіння, треба присипати тоненьким шаром ґрунту, а потім полити за допомогою пульверизатора. Потім контейнер накрийте зверху прозорою плівкою або склом, укриття кілька разів на добу необхідно забирати, щоб грунт провітрювався.

Слід врахувати, що грунт весь час має бути трохи вологим. Оптимальна температура – від 14 до 20 градусів.

Після того, як з’являться перші сіянці, укриття необхідно прибрати. Пікірування необхідно провести 2 рази. Перший раз у стадії розвитку сім’ядольних часток, а другий у перший місяць весни. При цьому вдруге пікіруючи рослинку потрібно взяти для кожного з них невеликі горщики (діаметр 7 сантиметрів).

Після того як ви вдруге пересадите молоді рослини, їх потрібно почати гартувати. Для цього квіти в літню пору виносять на вулицю і вибирають для них місце, яке захищене від прямих променів сонця, поривів вітру, протягів та опадів. У вечірні часи рослини повертають у приміщення. Протягом 2 років треба вирощувати гортензії в кімнатних умовах, причому взимку їх утримують в досить прохолодній та освітленій кімнаті, а влітку переносять на вулицю.

Розсада гортензії

Гортензію весною можна садити, коли грунт розморожений та підсох. Зазвичай це буває на початку або середині весни, залежно від регіону та погодних умов. Оптимальна температура грунту для посадки гортензії весною становить близько 10-15 градусів. Вибираючи відповідне місце, не варто забувати, що всі види є світлолюбними і потребують прямих променів сонця.

Важливо також підготувати ділянку для посадки, перекопати грунт, додати органічних добрив та забезпечити дренаж. Лужний грунт можна підкислити, при цьому взявши верховий торф або підкислювач.

Поряд з цими квітами не рекомендується садити дерева або чагарники, що мають поверхневу систему коренів, оскільки через якийсь час ці рослини будуть боротися одна з одною за воду та корисні речовини.

Насамперед необхідно викопати ямку, при цьому її величина повинна в 2 рази перевищувати обсяг кореневої системи саджанця. Потім до ямки потрібно внести органічні та мінеральні добрива, а також торф, які слід перемішати із землею. Вийнятий разом із грудкою землі саджанець необхідно добре обтрусити від грунту і вирівняти коріння. Потім його опускають у ямку, яку засипають сумішшю компосту та ґрунту.

Потрібно, щоб система коренів трохи підіймалась над поверхнею грунту.

Грунт слід ущільнити, полити кущика і засипати ділянку корою або хвоєю.

Як доглядати за гортензією

Доглядати рослину, що вирощується у відкритому грунті, не складно, проте робити це потрібно обов’язково правильно. Велике значення для розвитку має правильний полив. Так, у спекотний час її потрібно поливати 2 рази на 7 днів, при цьому на 1 дорослий кущ потрібно виливати 3 десятилітрових відер теплої і обов’язково відстояної води. У тому випадку, коли на ділянці є мульча у вигляді торфу, поливи можна скоротити.

Для того, щоб до коріння надходила більша кількість кисню, потрібно кілька разів за сезон розпушити поверхню ґрунту навколо рослини на глибину приблизно 5 сантиметрів. Також потрібно своєчасно обривати ті стебла, які вже відцвіли.

Чим підживити, щоб цвіла

Для того щоб досягти максимально рясного цвітіння, підгодувати таку квітку потрібно не менше ніж 2 рази на рік. Зробити це потрібно до того, як рослина почне цвісти і після того, як вона відцвіте. На початку весняного періоду для підживлення гортензії використовують розчин сечовини (2 г на 1 л води). На 1 кущик знадобиться 30 л цього розчину.

Коли рослина відцвіте, для її підживлення слід використовувати комплексне мінеральне добриво. Однак не перестарайтеся, тому що у перегодованої гортензії дуже великі суцвіття, які здатні переламати досить тендітні гілки. Щоб цього уникнути, можна кущик підв’язати.

Обрізання гортензії

Обрізати слід кущики старше 3-4 років. Види, які квітнуть на стеблах поточного року, слід обрізати на самому початку весняного періоду, перш ніж почнуть розкриватися бруньки, а також до початку руху соку, в іншому випадку рослина може загинути. Обрізку слід проводити в той час, коли бруньки виглядатимуть живими і трохи набрякнуть.

Найпершою прокидається гортензія деревоподібна, тому її потрібно обрізати в першу чергу. У неї обрізають дуже довгі стебла на висоті 3-4 бруньок. Після цього отриману гілочку можна поділити на живці. Метільчаста гортензія потребує більш обережного обрізання. Так, торішні стебла необхідно укоротити на 1/3 частину, проте з таких відрізків виходять життєздатні живці. Крупнолисту гортензію піддавати сильному обрізу не потрібно. Так, навесні обрізають лише кожне 4-е стебло тим більше, якщо воно росте всередину кущика. А також треба видалити засохлі та пошкоджені гілки.

Розмноження гортензії живцями

Після обрізки гортензії у вас буде велика кількість відрізків стебел, і з них можна зробити живці. На кожному з живців має бути по 2 вузли. При цьому зріз над вузлом, розташованим вгорі, має бути прямим, а під тим, що внизу — косим. При цьому від вузла слід відступити 2-3 сантиметри, а потім зробити зріз.

Наповніть контейнер-тепличку сумішшю торфу і піску і вставте живець на глибину 3 сантиметри, при цьому добре полийте. Після цього тепличку зверху слід накрити поліетиленовою плівкою. Живці потрібно систематично зволожувати з пульверизатора, щоб грунт завжди був злегка вологуватий. Після повного укорінення живця слід висадити у відкритий ґрунт на постійне місце. До зими вони повинні встигнути зміцніти.

Догляд гортензії після цвітіння

Саджанці, які вирощуються у ємностях, потрібно перенести до приміщення. У квітів, що ростуть у відкритому грунті, потрібно обірвати квітки, що зів’яли, намоклі від дощів і снігу, вони стануть дуже важкими і можуть зламати гілки. А ще треба буде досить високо підгорнути основу кущиків, та навколо засипати поверхню ґрунту шаром мульчі. Це допоможе вберегти систему коріння від вимерзання.

Що робити з гортензією на зиму

Як правило накривати кущі починають у жовтні, після того, як пройдуть перші заморозки. Якщо рослини молоденькі, їх слід засипати сухим грунтом. Підрослі кущики потрібно притиснути до поверхні грунту і накрити лутрасилом. На більш дорослі кущики доведеться витратити більше сил. Кущик треба обережно зв’язати і потім укрити спанбондом або лутрасилом.

Після цього навколо слід створити металевий каркас із сітки, який повинен мати циліндричну форму. Стінки конструкції повинні бути віддалені від кущика на 20-25 сантиметрів, також вони повинні підніматися над ним на 10 сантиметрів. Порожнє місце у конструкції слід наповнити сухим листям

У випадку дуже м’якої зими накривати гортензію можна досить легко. А якщо у вас ростуть зимостійкі види, їх можна не накривати зовсім.

Гортензія: вирощування в саду, розмноження, види

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 01 серпня 2023 Опубліковано: 06 лютого 2019 Перша редакція: 06 березня 2015 🕒 13 хвилин 👀 209374 рази 💬 5 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за гортензією
  • Квіти гортензія – опис
  • Вирощування гортензії – особливості
  • Посадка гортензії
    • Гортензія з насіння
    • Саджанці гортензії
    • Як доглядати за гортензією
    • Удобрення гортензії
    • Обрізування гортензії
    • Розмноження гортензії живцями
    • Підготовка гортензії до зими
    • Гортензія взимку
    • Гортензія деревоподібна (Hydrangea arborescens)
    • Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)
    • Крупнолиста гортензія (Hydrangea macrophylla)
    • Гортензія дуболиста (Hydrangea quercifolia)
    • Гортензія ґрунтопокривна (Hydrangea heteromalla)
    • Коментарі

    Завдяки археологам стало відомо, що гортензія вже існувала як мінімум сорок тисяч років тому. В Азії цю рослину культивують давно, а європейці стали проявляти до неї цікавість лише з 1900 року, хоча гортензія була завезена в Європу з Японії мало не на століття раніше. Зараз цей чагарник зустрічається скрізь.

    Гортензія має унікальну властивість накопичувати в собі алюміній, і тоді суцвіття на кущах забарвлюються в блакитний або синій колір.

    • Як виростити гортензію з насіння?
    • Як посадити чагарник?
    • Як доглядати за гортензією протягом усього сезону?

    Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в нашій статті.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за гортензією

    • Посадка: восени посівом насіння на розсаду з подальшою висадкою сіянців у відкритий ґрунт напровесні через два роки. На півдні саджанці можна висаджувати в ґрунт і восени.
    • Цвітіння: з початку літа до пізньої осені.
    • Освітлення: притінок у південній місцевості, яскраве сонячне світло в середній смузі і більш північних регіонах.
    • Ґрунт: багатий і вологий, який не містить вапна (pH 5,0).
    • Полив: щотижневий і рясний, витрата води – від 15 до 20 л на кожну рослину.
    • Підживлення: на початку весни – розчином сечовини, після цвітіння – комплексним мінеральним добривом.
    • Обрізування: щорічно з 3-4 років. Волотисту й деревоподібну – в березні-квітні.
    • Розмноження: насінням, поділом куща, щепленням, відсадками та зеленими живцями.
    • Шкідники: павутинний кліщ.
    • Хвороби: пероноспороз, хлороз.

    Рослина гортензія (лат. Hydrangea) належить до роду квіткових рослин родини гортензієві, в який входить за різними даними від 30 до 80 видів чагарників, ліан і маленьких дерев. У природі найчастіше гортензію можна зустріти у Східній та Південній Азії – в Японії та Китаї. Росте вона також на Далекому Сході і в Північній Америці. Квітка гортензія отримала своє ім’я на честь принцеси Священної Римської імперії, а латинську назву Hydrangea рослині дали вчені-систематики за непомірну вологолюбність (гідрангея перекладається, як «посудина з водою»). Японці ж називають гортензію «адзісай», що японською означає «квітка – фіолетове сонце». З великого різноманіття видів гортензії в кімнатній культурі вирощується тільки гортензія садова, або великолиста, компактних форм, усі інші види і сорти гортензії в наших широтах вирощують у садах.

    Квіти гортензія – опис

    Квіти гортензія в природних умовах бувають чагарниками до 3 м заввишки, невеликими деревами і ліанами, здатними видиратися по стовбурах дерев на висоту до 30 м. Крім того, залежно від виду вони можуть бути як вічнозеленими, так і листопадними рослинами, причому в нашому кліматі квітникарі воліють вирощувати листопадні. Листя гортензії зазвичай велике, супротивне, овальне з гострою верхівкою, часто з зубчастими краями і помітним жилкуванням

    Цвіте гортензія з весни до морозів великими кулястими суцвіттями, щитковидними або волотистими, що складаються з квіток двох типів: дрібних фертильних (плодючих), зазвичай розташованих у середині суцвіття, і великих стерильних (безплідних), квітучих по краях. Щоправда, є види, в яких усі квітки в суцвітті плодючі. Велика частина гортензій цвіте білими квітками, але такий вид, наприклад, як гортензія великолиста (або великолистова гортензія), цвіте не тільки білими і кремовими, а й червоними, синіми, бузковими і рожевими квітками, причому забарвлення безпосередньо залежить від водневого показника ґрунту (рівня рН): на нейтральному ґрунті ростуть гортензії з бежевими і кремовими квітками, на лужному – з бузковими або рожевими, на кислому – з синіми за рахунок алюмінію, що міститься в ґрунті і який здатна вбирати в себе рослина. Плід гортензії – 2-5-камерна коробочка з дрібним насінням. Іноді з гортензією плутають рослини з близького роду Схізофрагмові, але слід знати, що так звана гортензія черешкова насправді є схізофрагмою.

    Вирощування гортензії – особливості

    Ну ось, тепер можна говорити про особливості вирощування гортензії в саду. Отже:

    • забарвлення квіток гортензії великолистої залежить від водневого показника ґрунту, в якому вона зростає: в нейтральному ґрунті квітки будуть білого або кремового кольору, в кислому – блакитні або сині, в нейтральному – рожеві або бузкові. Тому для створення різнокольорових кущів достатньо змінити кислотність ґрунту під кожним із них;
    • гортензія напрочуд вологолюбна, тому ставтеся до поливання рослини сумлінно;
    • дуже важливе для гортензії яскраве світло, але на прямому сонці ніжні пелюстки швидко вигорають, тому краще за все посадити її там, де буде легкий притінок у спекотний полуденний час;
    • найважливішим фактором у догляді за гортензією після режиму поливу є своєчасне правильне обрізування;
    • не перегодовуйте гортензії органікою, інакше вони, бурхливо розростаючись, майже напевне не зацвітуть;
    • навіть холодостійкі сорти гортензії потребують теплого укриття на зиму, але якщо ваша красуня підмерзла – не впадайте у відчай: найімовірніше, вона відновиться протягом вегетаційного періоду;
    • гортензія дуже рідко потерпає від хвороб чи шкідників.

    Посадка гортензії

    Гортензія з насіння

    Насіннєвим способом (генеративним) успішно розмножуються видові гортензії. Застосовують спосіб насіннєвого розмноження і з метою селекційного експерименту. Як виростити гортензію з насіння? Дуже просто, але вам знадобиться час. Посів насіння гортензії здійснюється восени: в поживний пухкий субстрат, що складається з суміші листової і торф’яної землі з річковим піском у співвідношенні 4:2:1, сіють насіння гортензії, яке потім закладають легким шаром цієї ж суміші і зволожують з розпилювача. Посудину накривають склом або плівкою, яку періодично знімають для провітрювання посівів і зволоження субстрату – він має бути злегка вологим весь час. Необхідна для пророщування температура – 14-20 ºC. Як тільки з’являться сходи (трапляється це зазвичай за місяць-півтора), скло можна прибрати. Пікірувати сіянці гортензії потрібно двічі: перший раз у стадії розвитку сім’ядольних листочків, другий – у травні. Причому під час другого пікірування кожен сіянець висаджують в окремий горщик діаметром 7 см. Після другого пікірування молоді гортензії для загартування виставляють вдень на свіже повітря в місці, куди не дістають прямі сонячні промені, дощова волога і протяги. Увечері сіянці вносять у приміщення. У домашніх умовах гортензії підрощують протягом двох років, взимку – у світлому прохолодному приміщенні, а влітку, виставляючи за можливості на свіже повітря і видаляючи бутони, що з’являться, щоб не послаблювати молоді рослини цвітінням.

    Саджанці гортензії

    За два роки ранньою весною (а якщо ви живете в регіоні з холодним кліматом, то восени) підрослі саджанці висаджують у відкритий ґрунт на постійне місце. При виборі місця для гортензії врахуйте, що всі без винятку види цієї рослини люблять сонячні ділянки, але такі види, як гортензія шорсткувата, ґрунтопокривна, деревоподібна і Сарджента добре почуваються і в легкому затінку. Ґрунт краще вибрати нейтральний або злегка кислий, пухкий і багатий на органіку. Підкислити лужний ґрунт можна верховим торфом або підкислювачем «Асид плюс». Простежте, щоб поблизу відведеної під гортензію ділянки не росли чагарники або дерева з такою ж, як і у гортензії, поверхневою кореневою системою, оскільки в майбутньому між ними може виникнути боротьба за вологу і поживні речовини у верхньому шарі ґрунту. Посадка гортензії починається з риття ями, яка повинна бути вдвічі більшою за земляну грудку саджанця гортензії. У готову яму внесіть торф, мінеральні та органічні добрива, змішані з ґрунтом. Вийміть саджанець разом із грудкою з горщика, обережно струсіть ґрунт, розправте коріння, опустіть в яму і засипте ґрунтом, змішаним з компостом, так, щоб коренева грудка злегка виступала над рівнем ділянки. Примніть ґрунт, полийте рослину і замульчуйте ділянку хвоєю або корою.

    Гортензія – догляд у саду

    Як доглядати за гортензією

    Догляд за гортензією в саду зовсім нескладний, але є обов’язкові пункти, які потрібно виконувати неухильно. Найважливішою умовою догляду за гортензією є правильно організований полив – він повинен бути рясним, приблизно по 30-50 літрів теплої відстояної води під кожну дорослу рослину двічі на тиждень у спекотну пору. Якщо ґрунт замульчувати торфом, то можна поливати не так часто, оскільки торф довго залишається вологим.

    Для поліпшення аерації коренів необхідно кілька разів за весняно-літній період розпушувати ґрунт навколо куща на глибину близько 5 см. Не забувайте обрізати відцвілі пагони.

    Удобрення гортензії

    Якщо ви хочете, щоб гортензія цвіла на повну силу, необхідно провести комплексне підживлення хоча б двічі на рік – до періоду цвітіння гортензії і після нього. На початку весни гортензію підживлюють розчином 20 г сечовини на відро води з розрахунку, що на підживлення дорослої рослини знадобиться три відра такого розчину. Після цвітіння гортензію підживлюють комплексними мінеральними добривами. Протягом усього літа можна удобрювати гортензію час від часу гноївкою, але дотримуйтеся міри, щоб не перегодувати рослину, інакше великі суцвіття своєю вагою можуть зламати ламкі гілки. Про всякий випадок підв’яжіть пагони, щоб цього не сталося.

    Обрізування гортензії

    Обрізуванню підлягають гортензії, які досягли три-чотирирічного віку. Ті види, що цвітуть на пагонах поточного року, обрізають ранньою весною, до пробудження і початку сокоруху, щоб рослина не спливла соком і не загинула. Але дуже раннє обрізування робить нежиттєздатними отримані живці, які ви б хотіли укоренити. Тому потрібно вгадати для обрізування такий час, коли бруньки лише трохи набубнявіють і набудуть «живого» вигляду. Першою обрізають гортензію деревоподібну – вона прокидається раніше за інші види. Її довгі пагони обрізуються на висоті трьох-чотирьох бруньок, відрізані частини розрізають на живці. Гортензію волотисту обрізають набагато обережніше: тогорічні пагони – лише на третину, але й із цих відрізків виходять прекрасні живці. Гортензію великолисту практично не обрізають, лише злегка омолоджують, видаляючи щорічно кожен четвертий пагін, особливо якщо він росте всередину куща, і, звичайно, мертві або зламані гілки.

    Розмноження гортензії живцями

    З пагонів, що дісталися вам після обрізування, наріжте шматочки з двома вузлами таким чином, щоб під нижнім вузлом був косий зріз, а над верхнім – прямий. Від вузла до зрізу має бути 2-3 см. Висадіть живці в контейнер-тепличку з торф’яно-піщаним ґрунтом, занурюючи нижню частину в ґрунт на 3 см, добре полийте. Потім накрийте тепличку «будиночком» з поліетилену. Обприскуйте живці з розпилювача, щоб ґрунт завжди залишався вологим. Як тільки живці укореняться, їх висаджують у відкритий ґрунт на постійне місце, де вони до осені встигнуть достатньо підрости, щоб мужньо пережити наступаючу зиму.

    Гортензія після цвітіння

    Коли гортензія відцвіте, настає час підготовки рослини до зими. Молоді саджанці, які підростають у горщиках, переносять у приміщення, а у садових видів гортензії видаляють зів’ялі суцвіття, аби мокрий сніг, що може раптово випасти, не налипнув на них і не поламав ламкі гілки рослини. Крім того, вам потрібно буде високо підгорнути основу кущів гортензії і замульчувати ділянку, на якій вони ростуть, щоб надійно захистити на зиму їх поверхневу кореневу систему. Найбільш холодостійкими з гортензій є волотиста і ґрунтопокривна. Їх пагони до осені дерев’яніють повністю, тому легше зносять зимові холоди навіть без укриття, якщо ви живете не в холодному кліматі. Може знести несувору зиму без укриття і гортензія деревоподібна.

    Зимівля гортензії

    Підготовка гортензії до зими

    У теплі сніжні зими навіть теплолюбні великолиста і пильчаста гортензії можуть зимувати без рукотворного укриття, але ніхто вам напевно не скаже, до якої температури може опуститися взимку стовпчик термометра і якої висоти буде сніговий покрив майбутньої зими. Повірити в припущення і помилитися означає погубити свій сад, тому краще проявити пильність і, можливо, навіть недовірливість до прогнозів, зате спокійно спати морозними ночами, знаючи, що ваші рослини теж міцно сплять під своїм теплим укриттям. Отже, як і коли вкривати гортензії на зиму? Краще це зробити після перших же заморозків, протягом жовтня. Зовсім молоді кущики просто засипають сухою землею доверху. Старші кущі пригинають до землі і вкривають лутрасилом або руберойдом, які придавлюють цеглинами, щоб їх не зірвав вітер. Дорослі кущі вимагатимуть від вас великих зусиль: кущ акуратно зв’язують і укутують лутрасилом або спанбондом. Потім навколо нього споруджують каркас у формі циліндра з металевої сітки на відстані 20-25 см від куща, причому каркас повинен бути вище рослини на 10 см. Простір між сіткою і гортензією заповнюють сухим листям, якого в цю пору року в садах більш ніж достатньо. Навесні, у квітні, каркас із листям можна прибрати, а коли встановиться стабільна плюсова температура, знімають і спанбонд.

    Гортензія взимку

    Вкривати ваші гортензії на зиму чи ні – вирішувати вам. Ми пропонуємо варіанти укриття в разі суворої, а головне – безсніжної зими. Якщо у вашій місцевості сильних морозів не буває, то укриття може бути символічним, а якщо ваша гортензія до того ж належить до зимостійких видів, то, може, і захищати від морозів її не потрібно. Але якщо гортензія у вашому саду не належить до холодостійких видів, а зими у ваших краях непередбачувані, скористайтеся нашими порадами восени, щоб узимку спати спокійно, навесні побачити, як гортензія пробуджується до життя, а влітку милуватись її ні з чим не зрівнянним, прекрасним цвітінням.

    Види гортензії

    Перш ніж розповідати про правила догляду за гортензією, потрібно ознайомити вас із різними видами цієї рослини, оскільки у кожного з них свої вимоги в агротехніці. Вирощування гортензії волотистої, наприклад, у деяких важливих моментах (обрізування, підготовка до зими) відрізняється від вирощування гортензії деревоподібної або великолистої, тому що більше ви будете знати про види, то легше вам буде доглядати за будь-яким з них. Отже.

    Гортензія деревоподібна (Hydrangea arborescens)

    – вид, дуже поширений в садах нашого кліматичного поясу. Древоподібна гортензія – це чагарник, що досягає у висоту від одного до трьох метрів. Суцвіття утворюються на кінцях однорічних пагонів, на початку цвітіння квітки мають зеленуватий відтінок, але коли вони розпускаються, то стають білими або кремовими. Популярними садовими формами вважаються Інвізібл Спірит – гортензія рожева, Стериліс – гортензія біла, що вирізняється рясним цвітінням, гортензія Анабель і гортензія Грандіфлора з великими білими суцвіттями (тільки не плутайте цей сорт гортензії деревоподібної з сортом гортензії волотистої з такою ж назвою).

    Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)

    в природі росте як чагарник або деревце висотою від двох до п’яти метрів. У садовій культурі є одним з найбільш затребуваних видів. На одному місці гортензія волотиста може рости більше сорока років. Її пагони швидко дерев’яніють, що робить цей вид стійким до холоду. Суцвіття утворюються на верхівках пагонів поточного року, тому цвітіння дуже рясне, хоча бутони, що з’являються вже наприкінці червня, розкриваються тільки до серпня або вересня. Суцвіття гортензії волотистої пірамідальної форми, квітки на самому початку цвітіння мають зеленуватий відтінок, потім робляться білими, ближче до осені набувають рожевого забарвлення, потім цегельного і в кінці цвітіння знову набувають зеленуватого відтінку. Найвідоміші садові форми: Грандіфлора, гортензія Ванілла Фрейзе, Куішу, Тардіва.

    Крупнолиста гортензія (Hydrangea macrophylla)

    яку називають садовою, найчастіше і вирощується в саду, але є компактні сорти, які можна вирощувати в контейнерах на терасах і навіть у кімнатних умовах. У цього виду щільне листя яскраво-зеленого кольору, пагони поточного року трав’янисті, тому рослина має дуже низьку холодостійкість. Однак бруньки для пагонів поточного року, на кінцях яких розпускаються суцвіття, закладаються минулої осені, тому вважається, що цвіте гортензія великолиста на тогорічних пагонах. Форма суцвіть зазвичай парасолькова, калиноподібна, яку заведено називати японською, або напівкулястою. Забарвлення квіток залежить від рН рівня ґрунту. Цікаві, наприклад, такі сорти з нещодавно виведених холодостійких: Ендлесс Саммер – гортензія блакитна, якщо зростає на кислому ґрунті, і бузкова, якщо зростає на нейтральному; Рената Стайнгер – синя гортензія; сортоформи з махровими квітками Романс і Експрешн.

    Гортензія дуболиста (Hydrangea quercifolia)

    – дуже привабливий вид, але, на жаль, зовсім не зимостійкий, тому що вимагає ґрунтовного утеплення на зиму. Справляє враження вона не тільки пишним цвітінням, а й листям незвичайної для гортензії гарної форми. Виростає гортензія дуболиста до двох метрів у висоту, має волотисте суцвіття 10-30 см в довжину з білими на початку цвітіння, а з часом пурпуровими квітками, які розпускаються в червні-липні.

    Гортензія ґрунтопокривна (Hydrangea heteromalla)

    , або гортензія різноопушена – морозостійкий вид, що досягає в природі дво-триметрової висоти. У культурі часто використовується для утворення штамбової форми. Темно-зелене листя 20 см завдовжки має гладку поверхню і шерстисту, опушену нижню сторону, суцвіття пухкі, щитковидні, спочатку білі, але до кінця цвітіння рожевіють. Зацвітає в кінці червня або на початку липня. Особливою популярністю користується гортензія ґрунтопокривна Бретшнейдера, яка рясно квітне великими молочно-білими суцвіттями.

    Крім цих, найпопулярніших видів гортензій, зацікавлення у садівників викликають також гортензія промениста, гортензія попеляста, гортензія шорсткувата, гортензія пильчаста, гортензія Сарджента, і лазячий вид гортензія черешкова, яка (ви пам’ятаєте) гортензією є лише умовно.

    Які рослини можна садити поруч з гортензіями, гарне і погане сусідство

    Поряд з гортензією можна посадити багато різних садових рослин. Але підбирати сусідів треба з розумом. І ось чому.

    Гортензія ( гідрангея) – справжня садові принцеса. Вона красива, але дуже примхлива. Особливо вимогливо квітка відноситься до висвітлення, вологості і температури. Сусіди, які сидять поруч, повинні не тільки поєднуватися із зовнішнім виглядом гортензії, але і не погіршувати умови її життя.

    Які культури добре уживаються поруч з цією красунею, ми розповімо в сьогоднішній статті.

    Що люблять гортензії, як вибрати відповідне місце для посадки

    Гортензії – дуже ніжні квіти. Вони люблять спокій, легку півтінь і щедрий полив. Місце для квітів вибирають по суворим критеріям:

    • Клумба повинна знаходитися на відкритому просторі, так, щоб вранці і ввечері її висвітлювало сонце;
    • З південного боку потрібно перешкоду, що дає тінь опівдні;
    • Місце вибирають з підвітряного боку поруч з будинком або створюють штучні перешкоди для вітру – для гортензії згубні сильні пориви і постійні протяги;
    • Земля повинна бути пухкою, родючою, з великою кількістю органіки. Якщо на ділянці земля глиниста з кислою або яскраво вираженої лужної реакцією, слід заздалегідь вносити нейтралізуючі речовини, добрива і рихлити ґрунт;
    • Обов’язковий частий полив – 1-2 рази на тиждень, залежно від погоди і віку кущів. Молоді гортензії поливають частіше, старі – рідше. Якщо недавно посадили, то поливати треба щодня. Вода для поливу – тільки тепла, нагріта на сонці або в чайнику;
    • Грунтові води і калюжі шкідливі для гортензій – така вода завжди холодна. Посадити кущі треба на узвишші.

    Ідеальне місце – невелике піднесення трохи на віддалі від південної стіни будинку, щоб поруч не було господарських будівель і вуличного умивальника, на підготовленому ґрунті.

    Посадити і пересадити кущі можна тільки навесні, восени цього робити не можна. Також не можна залишати без уваги і регулярного поливу.

    Де краще посадити гортензію: в тіні або на сонці

    Щодо освітлення гортензія пред’являє суперечать один одному вимоги. Сонячні промені повинні яскраво висвітлювати її вранці і ввечері, але опівдні (приблизно з 12 до 15 годин) гортензії потрібно тінь.

    Полуденне сонце пошкоджує листя, і квітка може загинути, а недолік світла заважає розпуститися яскравим красивим квітам .

    Ідеальне місце – це південна сторона будинку, на невеликому віддаленні від стін. Відстань залежить від висоти і форми будинку. Так тінь буде падати на клумбу тоді, коли це необхідно, а в решту часу квіти будуть яскраво освітлені.

    УВАГА! Посадити, пересадити або обрізати гідрангія можна тільки навесні в квітні-початку травня. Восени ніяких маніпуляцій краще не робити.

    Якщо розташування будинку не дозволяє посадити гортензії поруч з ним, важливо вибрати відкритий і добре освітлену ділянку, а з південного боку зробити штучний навіс або іншу споруду, яке буде давати тінь в денні години. Створити денний укриття простіше, ніж штучне освітлення, тому відкриті сонячні ділянки завжди краще затінених.

    Що посадити поруч з гортензією, хороші сусіди

    Поряд з Гідрангея добре уживаються багаторічні квіти і низькорослі чагарники. Їх коренева система недостатньо велика, щоб відбирати воду у ніжній квіткової принцеси.

    Якщо рослини не мають різкого запаху і не виділяють їдких речовин – вони прекрасно уживуться поряд з гортензією. Також поруч можна посадити невеликі дерева, які створять тінь, але важливо враховувати, скільки часу їм потрібно, щоб вирости.

    Гортензія волотиста і троянди

    Таке поєднання часто висаджують заради естетики. Яскраві троянди чудово поєднуються з ніжними суцвіттями волотисте гортензії. Але ці чагарники – жорстокі конкуренти. Необхідно створити рослинам достатньо вільного простору, узгодити графік поливу, постійно вносити підживлення. Якщо цього не робити, квіти загинуть.

    Гортензія волотиста і хвойні

    Хвойні – ідеальні сусіди поруч з квітковими кущами. Вони менш вимогливі до догляду, створюють тінь і відмінний фон, на якому гортензія зможе блищати. Для прикраси саду підійде туя, ялівець, карликові сосни.

    Посадити хвойні потрібно тільки з південної сторони від клумби, щоб вони затінювали квіти тільки опівдні. Відстань між двома видами рослин – не менше 1,5 м, можна трохи більше.

    ФАКТ. Виростити гідрангія з насіння вкрай складно. Набагато ефективніше використовувати саджанці.

    Гортензія волотиста і спірея

    Спірея цвіте навесні і на початку літа, а гідрангея – у другій половині літа і восени. Поєднання цих кольорів створить ефект безперервного цвітіння. Вимоги до ґрунту і поливу в обох рослин схожі. Спірея трохи нижче, тому знаходяться в тіні своїх компаньйонів по клумбі.

    Що посадити поруч з деревовидною гортензією, які підходять сусіди

    Деревоподібна гортензія така ж вимоглива і примхлива, як метельчатая. Її головна відмінність – висота пагонів. Деревоподібна різновид квітки – це досить високий чагарник, тому компаньйони йому потрібні більш підходящого розміру.

    Гортензія деревоподібна і плодові дерева

    Краща компанія для деревоподібного чагарнику – плодові дерева, особливо яблуні.

    Дерева потрібно посадити з південного боку від гідрангія, так вони створять тінь в спекотний полудень, а в решту часу не заважатимуть квітам.

    З тією ж метою можна посадити і хвойні – їли і тую. Вони не конкурують з гортензією за вологу і поживні речовини в ґрунті. Головне правило – між кущами і деревами має бути не менше 1,5 м.

    Гортензія деревоподібна і ялівець

    Ялівець стане прекрасним фоном для гортензії, підкреслить її витонченість. Якщо використовувати сорти різної висоти, можна домогтися ефекту багатошарової клумби. Ялівець не цвіте, тому він повинен бути трохи меншою висоти. Для додаткового ефекту його потрібно підрізати.

    Гортензія деревоподібна і бузок

    Бузок близька за кольором до гортензії, а цвіте набагато раніше за неї. Кущі близькі за розмірами, і посадивши їх разом, можна створити ефект переплетених гілок і постійного фіолетово-білого цвітіння. Щоб отримати максимально яскравий результат, потрібно вибирати близькі за кольором сорти.

    Що можна посадити під гортензією?

    Щоб ґрунт під кущами не виглядала голою, варто посадити багаторічні квіти і декоративні трави. Більшість з них менш вимогливі, ніж гідрангея, і нездатні позбавити її вологи через своїх невеликих запитів.

    Іриси

    Іриси і гортензії близькі за кольором. Їх почергове цвітіння створить відчуття, що хвиля бузкового кольору повільно, з кожним днем ​​піднімається від землі до верхівок чагарників. Але варто пам’ятати, що іриси категорично не можна перезволожувати. Якщо чагарник пересаджували в цьому році, посадити під нього іриси можна, потрібно дочекатися наступного сезону.

    Астильби

    Астильба пред’являє такі ж вимоги до ґрунту і поливу, як і гідрангея, але краще переносить тінь своєї високої компаньйонки. Обидва рослини легко уживаються поруч один з одним. Якщо вибрати сорти з тривалим цвітінням, таке поєднання буде прикрашати сад все літо. Загальна особливість цих квітів – здатність змінювати колір суцвіть залежно від кислотності ґрунту. Якщо землю підкислити, вийде насичений фіолетовий колір, якщо додати лужних речовин – ніжний рожевий.

    Злаки

    Злакові рослини невибагливі до умов, в яких ростуть. Вони можуть перебувати в тіні чагарнику, не припиняючи зростання, люблять ті ж ґрунту, що і гортензія, але погано переносять надлишковий полив і заболоченість. Краса декоративних злаків в формі листя і стебел, цвітуть вони неяскраво, тому будуть відтіняти, але не затьмарювати основна рослина.

    Чи можна садити гортензії різних видів поруч?

    Можна поєднувати на одній клумбі різні сорти гідрангія. Зазвичай використовують чагарники, квітучі в різний час або мають різний колір, щоб клумба або доріжка все літо радувала око. Шкоди від такого сусідства не буде, якщо всім кольорам вистачає простору, світла і вологи.

    ФАКТ. Самий довгоквітучі сорт – Нескінченне літо. Він може випускати нові суцвіття на одних і тих же гілках за один сезон. При правильному догляді цвітіння починається в червні і закінчується у вересні.

    Головна відмінність сортів – стійкість до холодів. Все гідрангія погано переносять морози, на зиму їх потрібно вкривати. Сорти, виведені в Україні, витримують до -18 ° без додаткового утеплення, а барвисті європейські та азіатські гинуть при -5 °. Якщо такі сорти поєднуються на одній клумбі, вкривати на зиму потрібно всю рослинність. Якщо температура опускається нижче нуля, а сніг ще не випав, також необхідно укрити кущі, інакше їх пошкодити мороз.

    Які чагарники можна посадити поруч з гортензіями?

    Поєднанням з різних видів чагарнику оформляють доріжки, альтанки та інші малі архітектурні форми, живоплоти. Зимостійкі сорти деревовидної рослинності теж можуть взяти участь в оздобленні саду. Поруч з ними можна посадити:

    • Ялівець або тую – підкреслить красу гідрангеі;
    • Рози або шипшина;
    • Бузок;
    • Глід;
    • Кизильник;
    • Черемуха;
    • Жасмин.

    Всі чагарники потрібно висаджувати одночасно, орієнтуючись на найкапризніший з них. Відстань між сусідніми рослинами – від 1,5. Якщо кущі низькорослі, його можна скоротити, якщо високі і гіллясті – збільшити. Щоб чагарники сформували гарну доріжку або живопліт, буде потрібно 2-3 сезони, до цього вони будуть занадто маленькими. Підрізають кожну рослину окремо в той час, який для нього підходить. Загальну обрізку, яка надає кущам єдиний вид, проводять навесні.

    Що садити поруч з гортензіями не варто, погані сусіди

    Поганими сусідами для гортензій стануть рослини, що віднімають у неї ресурси:

    • Великі дерева – занадто затінюють, не дають цвісти;
    • рослини, що вимагають кислих або сільнощелочних ґрунтів – гортензія не зможе вижити в таких умовах;
    • Вологолюбні рослини, які потребують щоденного поливу – вони сприяють застою вологи в ґрунті;
    • Акація – виділяє шкідливі для гортензії речовини;
    • Часник і цибуля, в тому числі їх дикі різновиди – токсичні для сусідів .

    Шкідливим сусідом може стати будь-яка рослина, якщо посадити його занадто близько до гідрангія. Якщо не вистачає місця, почнеться жорстока конкуренція.

    Часті помилки

    Найчастіші помилки у висадці гідрангія пов’язані з їх розташуванням, поливом і освітленням. Помилки і їх симптоми:

    • Недолік сонця – слабкі тьмяні суцвіття;
    • Надлишок сонця – бліде листя, опіки на листках і пагонах;
    • Пошкодження коренів неправильним розпушуванням – зупинка зростання чагарнику, засихання гілок;
    • Недолік вологи – припинення зростання;
    • Надлишок вологи – поява плям на стеблах, особливо в нижній частині;
    • Невідповідний ґрунт – засихання гілок, опадання листя, відсутність цвітіння;
    • Несвоєчасна посадка і обрізка (не можна робити восени) – загнивання і засихання гілок.

    Якщо рослина виявляє явні ознаки нездоров’я, потрібно виправляти становище якомога раніше. Якщо цього не зробити, чагарник загине.

    Часті питання

    Питання, які, швидше за все, виникнуть у садівника, незнайомого з гортензією:

    Чому рослина не приживається, не дивлячись на всі зусилля?

    Саджанець може бути слабким або пошкодженим. Потрібно викопати кущ, оглянути пагони і коріння, видалити хворі і засохлі ділянки.

    Гниль на листі або стеблах можна прибрати. Якщо гниль з’явилася на коренях, впоратися з нею неможливо, саджанець доведеться утилізувати.

    Що зробити, щоб гортензія довго цвіла?

    Деякі сорту можуть цвісти все літо. Для цього потрібно збирати відцвілі суцвіття, не давати їм опадати самостійно. Саджанці гортензії найкраще брати в перевірених магазинах або у садівників з хорошою репутацією.

    Висновок

    Гортензія прикрасить клумбу, доріжку або живопліт. Вона буде радувати свого власника 50-10 років або більше при правильному догляді. Створити для неї відповідні умови нелегко, але результат порадує садівника.

Про автора

admin administrator