Їдальня при цукровому діабеті

Авторadmin

Їдальня при цукровому діабеті

Зміст:

Дієта при цукровому діабеті

Їжа, яку ви їсте, може мати великий вплив на діабет і рівень цукру в крові. Ось 16 продуктів, які допоможуть вам на шляху до лікування діабету.

На основі доказів Ця стаття заснована на наукових доказах, написаних експертами та перевірених фактами. Ми дивимось на обидві сторони суперечки і прагнемо бути об’єктивними, неупередженими та чесними.

Останнє оновлення 4 лютий 2023 р. та останній огляд експерта 4 січень 2022 р.

Визначити, які продукти краще їсти, коли у вас діабет, не повинно бути складним.

Щоб все було просто, вашою основною метою має бути контроль рівня цукру в крові.

Також важливо вживати продукти, які допомагають запобігти ускладненням цукрового діабету, як-от серцево-судинні захворювання.

Ваша дієта може відігравати важливу роль у запобіганні та лікуванні діабету.

Ось 16 найкращих продуктів харчування для людей, які живуть з діабетом, як 1, так і 2 типу.

Найкраща їжа для людей, які живуть з цукровим діабетом

1. Жирна риба

Лосось, сардини, оселедець, анчоуси та скумбрія є чудовими джерелами омега-3 жирних кислот DHA та EPA, які мають значні переваги для здоров’я серця.

Регулярне отримання достатньої кількості цих жирів особливо важливо для людей з цукровим діабетом, які мають підвищений ризик серцевих захворювань та інсульту.

DHA і EPA захищають клітини, які вистилають ваші кровоносні судини, зменшують маркери запалення і можуть допомогти покращити роботу ваших артерій.

Дослідження показують, що люди, які регулярно їдять жирну рибу, мають менший ризик розвитку гострих коронарних синдромів, таких як серцеві напади, і менше шансів померти від серцево-судинних захворювань.

Дослідження показують, що вживання жирної риби також може допомогти регулювати рівень цукру в крові.

Дослідження за участю 68 дорослих із зайвою вагою або ожирінням показало, що учасники, які споживали жирну рибу, мали значне покращення рівня цукру в крові після їжі, ніж ті, хто споживав нежирну рибу.

Риба також є чудовим джерелом високоякісного білка, який допомагає вам відчувати ситість і допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.

Резюме: Жирна риба містить омега-3 жири, які можуть допомогти зменшити запалення та інші фактори ризику серцевих захворювань та інсульту. Крім того, це чудове джерело білка, який важливий для контролю рівня цукру в крові.

2. Листова зелень

Зелені листові овочі надзвичайно поживні та низькокалорійні.

У них також дуже мало засвоюваних вуглеводів або вуглеводів, які засвоюються організмом, тому вони не впливатимуть істотно на рівень цукру в крові.

Шпинат, капуста та інші листові зелені є хорошими джерелами багатьох вітамінів і мінералів, включаючи вітамін С.

Для вас пропонується: 16 продуктів, які слід їсти на кетогенній дієті

Деякі дані свідчать про те, що у людей з діабетом рівень вітаміну С нижчий, ніж у людей без діабету, і вони можуть мати більшу потребу у вітаміні С.

Вітамін С діє як потужний антиоксидант, а також має протизапальні властивості.

Збільшення споживання продуктів, багатих на вітамін С, може допомогти людям з діабетом підвищити рівень вітаміну С у сироватці крові, зменшуючи запалення та пошкодження клітин.

Резюме: листові зелені овочі багаті поживними речовинами, такими як вітамін С, а також антиоксидантами, які захищають ваше серце та здоров’я очей.

3. Авокадо

Авокадо містить менше 1 грама цукру, мало вуглеводів, високий вміст клітковини і корисні жири, тому вам не доведеться турбуватися про те, що вони підвищать рівень цукру в крові.

Споживання авокадо також пов’язане з покращенням загальної якості дієти та значно меншою масою тіла та індексом маси тіла (ІМТ).

Це робить авокадо ідеальною закускою для людей з цукровим діабетом, тим більше, що ожиріння збільшує шанси розвитку діабету.

Авокадо може мати властивості, специфічні для запобігання діабету.

Дослідження 2019 року на мишах показало, що авокатин B (AvoB), молекула жиру, яка міститься тільки в авокадо, пригнічує неповне окислення в скелетних м’язах і підшлунковій залозі, що знижує резистентність до інсуліну.

Потрібні додаткові дослідження на людях, щоб встановити зв’язок між авокадо та профілактикою діабету.

Резюме: авокадо містить менше 1 грама цукру і пов’язано з покращенням загальної якості дієти. Авокадо також може мати властивості, специфічні для профілактики діабету.

4. Яйця

Регулярне вживання яєць може знизити ризик серцевих захворювань кількома способами.

Яйця можуть зменшити запалення, покращити чутливість до інсуліну, підвищити рівень холестерину ЛПВЩ (хорошого) і змінити розмір і форму холестерину ЛПНЩ (поганого).

Дослідження 2019 року показало, що сніданок з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів з яєць може допомогти людям з діабетом контролювати рівень цукру в крові протягом дня.

Старіші дослідження пов’язують споживання яєць із серцевими захворюваннями у людей з цукровим діабетом.

Але останній огляд контрольованих досліджень показав, що вживання від 6 до 12 яєць на тиждень як частина поживної дієти не збільшує фактори ризику серцево-судинних захворювань у людей з діабетом.

Більше того, деякі дослідження показують, що вживання яєць може знизити ризик інсульту.

Резюме: яйця можуть покращити фактори ризику серцево-судинних захворювань, сприяти контролю рівня цукру в крові, захищати здоров’я очей і підтримувати відчуття ситості.

5. Насіння Чіа

Насіння чіа – чудова їжа для людей з цукровим діабетом.

У них надзвичайно багато клітковини, але мало засвоюваних вуглеводів.

11 з 12 грамів вуглеводів у 28-грамовій (1 унції) порції насіння чіа є клітковиною, яка не підвищує рівень цукру в крові.

В’язка клітковина в насінні чіа може знизити рівень цукру в крові, сповільнюючи швидкість, з якою їжа рухається через кишечник і всмоктується.

Насіння чіа може допомогти вам досягти помірної ваги, оскільки клітковина зменшує відчуття голоду і змушує вас відчувати ситість. Насіння Чіа також може допомогти підтримувати глікемічний контроль у людей з цукровим діабетом.

Дослідження, в якому взяли участь 77 дорослих із зайвою вагою або ожирінням та діагнозом діабету 2 типу, показало, що вживання насіння чіа сприяє втраті ваги та допомагає підтримувати хороший глікемічний контроль.

Крім того, було показано, що насіння чіа сприяють зниженню артеріального тиску та маркерів запалення.

Резюме: насіння Чіа містять велику кількість клітковини, яка може допомогти вам схуднути. Вони також допомагають підтримувати рівень глюкози в крові.

6. Квасоля

Квасоля доступна за ціною, поживна та надзвичайно корисна.

Квасоля — це вид бобових, багатий вітамінами групи В, корисними мінералами (кальцій, калій і магній) і клітковиною.

Вони також мають дуже низький глікемічний індекс, що важливо для лікування діабету.

Квасоля також може допомогти запобігти цукровому діабету.

У дослідженні, в якому взяли участь понад 3000 учасників з високим ризиком серцево-судинних захворювань, у тих, хто споживав більше бобових, був знижений шанс розвитку діабету 2 типу.

Резюме: квасоля дешева, поживна та має низький глікемічний індекс, що робить її здоровим варіантом для людей з діабетом.

7. Грецький йогурт

Довгострокове дослідження з даними про стан здоров’я понад 100 000 учасників показало, що щоденна порція йогурту була пов’язана з на 18 відсотків меншим ризиком розвитку діабету 2 типу.

Це також може допомогти вам схуднути, якщо це ваша особиста мета.

Дослідження показують, що йогурт та інші молочні продукти можуть призвести до втрати ваги та покращення складу тіла у людей з діабетом 2 типу.

Високий рівень кальцію, білка та спеціального типу жиру, який називається кон’югованою лінолевою кислотою (CLA), що міститься в йогурті, може допомогти вам залишатися ситими довше.

Більше того, грецький йогурт містить лише 6-8 грамів вуглеводів на порцію, що менше, ніж у звичайному йогурті.

Він також містить більше білка, що може сприяти втраті ваги, зменшуючи апетит і, таким чином, зменшуючи споживання калорій.

Резюме: йогурт може сприяти здоровому рівню цукру в крові, зменшувати фактори ризику серцево-судинних захворювань і допомагає контролювати вагу.

8. Горіхи

Горіхи смачні і поживні.

Більшість видів горіхів містять клітковину і мають низький вміст чистих вуглеводів, хоча в деяких їх більше, ніж в інших.

Дослідження різноманітних горіхів показали, що регулярне вживання може зменшити запалення та знизити рівень цукру в крові, HbA1c (маркер для довгострокового контролю рівня цукру в крові) і рівень ЛПНЩ (поганого) холестерину.

Горіхи також можуть допомогти людям з діабетом покращити здоров’я серця.

Дослідження 2019 року, в якому взяли участь понад 16 000 учасників з цукровим діабетом 2 типу, показало, що вживання в їжу деревних горіхів, таких як волоські горіхи, мигдаль, фундук і фісташки, знижує ризик серцево-судинних захворювань і смерті.

Дослідження також показують, що горіхи покращують рівень глюкози в крові.

Дослідження за участю людей з діабетом 2 типу показало, що щоденне вживання олії волоського горіха покращує рівень глюкози в крові.

Цей висновок важливий, оскільки люди з цукровим діабетом 2 типу часто мають підвищений рівень інсуліну, який пов’язаний з ожирінням.

Резюме: Горіхи є здоровим доповненням до збалансованої дієти. Вони містять багато клітковини і можуть допомогти знизити рівень цукру в крові та рівень ЛПНЩ (поганого) холестерину.

9. Брокколі

Брокколі – один з найбільш поживних овочів.

Півчашки вареної брокколі містить лише 27 калорій і 3 грами засвоюваних вуглеводів, а також важливі поживні речовини, такі як вітамін С і магній.

Брокколі також може допомогти контролювати рівень цукру в крові.

Одне дослідження показало, що споживання паростків брокколі призвело до зниження рівня глюкози в крові у людей з цукровим діабетом.

Це зниження рівня глюкози в крові, ймовірно, пов’язане з сульфорафаном, хімічною речовиною, що міститься в хрестоцвітих овочах, таких як брокколі та паростки.

Резюме: Брокколі — це низькокалорійна їжа з низьким вмістом вуглеводів і високою поживною цінністю. Він насичений корисними рослинними сполуками, які можуть допомогти захистити від різних захворювань.

10. Оливкова олія першого віджиму

Оливкова олія Extra Virgin містить олеїнову кислоту, тип мононенасиченого жиру, який може покращити глікемічний контроль, знизити рівень тригліцеридів натще та після їжі, а також має антиоксидантні властивості.

Це важливо, оскільки люди з цукровим діабетом, як правило, мають проблеми з контролем рівня цукру в крові і мають високий рівень тригліцеридів.

Олеїнова кислота може також стимулювати гормон повноти GLP-1.

У великому аналізі 32 досліджень, що вивчали різні типи жирів, оливкова олія була єдиною, що знижує ризик серцево-судинних захворювань.

Оливкова олія також містить антиоксиданти, які називаються поліфенолами.

Для вас пропонується: Вегетаріанська дієта для схуднення: список продуктів і план харчування

Поліфеноли зменшують запалення, захищають клітини, що вистилають ваші кровоносні судини, запобігають окисленню від пошкодження ЛПНЩ (поганого) холестерину та знижують кров’яний тиск.

Оливкова олія першого віджиму є нерафінованою, тому вона зберігає антиоксиданти та інші властивості, які роблять його таким здоровим.

Обов’язково вибирайте оливкову олію першого віджиму з авторитетного джерела, оскільки багато оливкової олії змішуються з більш дешевими оліями, такими як кукурудзяна та соєва.

Резюме: оливкова олія Extra Virgin містить корисну олеїнову кислоту. Він корисний для артеріального тиску та здоров’я серця.

11. Насіння льону

Також відомі як звичайний льон або насіння льону, насіння льону мають високий вміст корисних для серця омега-3 жирів, клітковини та інших унікальних рослинних сполук.

Частина їх нерозчинної клітковини складається з лігнанів, які можуть допомогти знизити ризик серцево-судинних захворювань і покращити контроль рівня цукру в крові.

Огляд, що аналізує 25 рандомізованих клінічних досліджень, виявив значний зв’язок між добавками цільного насіння льону та зниженням рівня глюкози в крові.

Насіння льону також може допомогти знизити кров’яний тиск.

Дослідження 2016 року за участю учасників з преддіабетом показало, що щоденне вживання порошку насіння льону знижує кров’яний тиск, але це не покращує глікемічний контроль або резистентність до інсуліну.

Потрібні додаткові дослідження, щоб дослідити, як насіння льону може допомогти запобігти діабету або керувати ним.

Але в цілому лляне насіння корисно для вашого серця і здоров’я кишечника.

Крім того, насіння льону містять дуже багато в’язкої клітковини, яка покращує здоров’я кишечника, чутливість до інсуліну та відчуття ситості.

Резюме: лляне насіння може допомогти зменшити запалення, знизити ризик серцево-судинних захворювань, знизити рівень цукру в крові та покращити чутливість до інсуліну.

12. Яблучний оцет і оцет

Яблучний оцет і звичайний оцет мають багато переваг для здоров’я.

Хоча він виготовлений з яблук, цукор у фруктах ферментується в оцтову кислоту. Отриманий продукт містить менше 1 грама вуглеводів на столову ложку.

Згідно з мета-аналізом шести досліджень, у тому числі 317 людей з цукровим діабетом 2 типу, оцет має сприятливий вплив на рівень цукру в крові натще та HbA1c.

Яблучний оцет може мати багато інших корисних властивостей, включаючи антимікробну та антиоксидантну дію. Але необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити його користь для здоров’я.

Щоб включити яблучний оцет у свій раціон, почніть з 4 чайних ложок, змішаних у склянці води щодня перед кожним прийомом їжі. Зверніть увагу, що ви можете покласти 1 чайну ложку на склянку води, щоб смак був не таким сильним. Збільште максимум до 4 столових ложок на день.

Резюме: яблучний оцет може допомогти підвищити рівень цукру в крові натщесерце, але необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити його користь для здоров’я.

13. Полуниця

Полуниця містить багато антиоксидантів, відомих як антоціани, які надають їй червоний колір.

Вони також містять поліфеноли, які є корисними рослинними сполуками з антиоксидантними властивостями.

Дослідження 2017 року показало, що 6-тижневе споживання поліфенолів із полуниці та журавлини покращило чутливість до інсуліну у дорослих із зайвою вагою та ожирінням, які не мали діабету.

Це важливо, оскільки низька чутливість до інсуліну може призвести до занадто високого рівня цукру в крові.

Порція полуниці на 1 склянку містить близько 53,1 калорій і 12,7 грамів вуглеводів, три з яких є клітковиною.

Ця порція також забезпечує понад 100% еталонної добової норми вітаміну С, що забезпечує додаткові протизапальні переваги для здоров’я серця.

Резюме: полуниця — це фрукти з низьким вмістом цукру, які мають сильні протизапальні властивості і можуть допомогти покращити резистентність до інсуліну.

14. Часник

Через свій крихітний розмір і низьку кількість калорій часник неймовірно поживний.

Один зубчик (3 грами) сирого часнику, що становить приблизно 4 калорії, містить:

  • Марганець: 2% від добової норми
  • Вітамін В6: 2% добової норми
  • Вітамін С: 1% добової норми
  • Селен: 1% від добової норми
  • Клітковина: 0,06 г

Дослідження показують, що часник сприяє поліпшенню контролю рівня глюкози в крові і може допомогти регулювати рівень холестерину.

Хоча багато досліджень, які визначають, що часник є доведеним здоровим варіантом для людей, які живуть з діабетом, включають ненормальну кількість часнику в дієті, мета-аналіз, процитований вище, включав лише порції від 0,05–1,5 грама.

Для контексту, один зубчик часнику становить приблизно 3 грами.

Дослідження також показують, що часник може допомогти знизити кров’яний тиск і регулювати рівень холестерину.

Резюме: часник допомагає знизити рівень цукру в крові, запалення, холестерин ЛПНЩ і кров’яний тиск у людей з діабетом.

15. Кабачок

Кабачок, який має багато різновидів, є одним із найкорисніших овочів.

Щільна, ситна їжа досить низькокалорійна і має низький глікемічний індекс.

Зимові сорти мають тверду оболонку і включають жолудь, гарбуз і горіх.

Літній гарбуз має м’яку шкірку, яку можна їсти. Найпоширенішими видами є кабачки та італійські кабачки.

Як і більшість овочів, кабачки містять корисні антиоксиданти. Сквош також містить менше цукру, ніж солодка картопля, що робить його чудовою альтернативою.

Дослідження показують, що полісахариди гарбуза, які також містяться в кабачках, покращують толерантність до інсуліну та знижують рівень глюкози в сироватці крові у щурів.

Хоча на людях проведено дуже мало досліджень, невелике дослідження на людях показало, що кабачок швидко та ефективно знижував високий рівень глюкози в крові у людей з цукровим діабетом, які були в критичному стані.

Щоб підтвердити користь кабачків для здоров’я, потрібні додаткові дослідження на людях.

Але користь для здоров’я гарбуза робить його прекрасним доповненням до будь-якої їжі.

Резюме: літні та зимові кабачки містять корисні антиоксиданти і можуть допомогти знизити рівень цукру в крові.

16. Локшина Ширатакі

Локшина Ширатакі чудово підходить для лікування діабету та контролю ваги.

Ця локшина містить багато клітковини глюкоманану, яка витягується з кореня коньяку.

Цю рослину вирощують в Японії і переробляють у форму локшини або рису, відому як ширатакі.

Глюкоманнан – це тип в’язкого волокна, який допомагає вам відчувати себе ситим і задоволеним.

Більше того, було показано, що він знижує рівень цукру в крові після їжі та покращує фактори ризику серцево-судинних захворювань у людей з діабетом та метаболічним синдромом.

В одному дослідженні глюкоманан значно знижував рівень глюкози в крові натще, інсуліну та холестерину у щурів з цукровим діабетом.

Порція локшини ширатакі вагою 3,5 унції (100 грам) також містить лише 3 грами засвоюваних вуглеводів і лише 10 калорій на порцію.

Однак ця локшина, як правило, упакована з рідиною з рибним запахом, і перед використанням її потрібно дуже добре промити.

Потім, щоб отримати консистенцію, схожу на локшину, варіть локшину кілька хвилин у сковороді на сильному вогні без додавання жиру.

Резюме: глюкоманан в локшині ширатакі сприяє почуттю ситості і може покращити контроль цукру в крові та рівень холестерину.

Продукти, яких слід уникати

Так само важливо, як з’ясувати, які продукти ви повинні включити в дієту для діабету, так само важливо зрозуміти, які продукти ви повинні обмежити.

Це пов’язано з тим, що багато продуктів і напоїв містять багато вуглеводів і цукру, що може призвести до різкого підвищення рівня цукру в крові. Інші продукти можуть негативно вплинути на здоров’я серця або сприяти збільшенню ваги.

Ось кілька продуктів, які ви повинні обмежити або уникати, якщо у вас діабет.

1. Очищені зерна

Рафіновані зерна, такі як білий хліб, макарони та рис, містять багато вуглеводів, але з низьким вмістом клітковини, що може підвищити рівень цукру в крові швидше, ніж їх цільнозернові аналоги.

Згідно з одним оглядом досліджень, цільнозерновий рис був значно ефективнішим для стабілізації рівня цукру в крові після їжі, ніж білий рис.

2. Підсолоджені цукром напої

Підсолодженим напоям, таким як газовані напої, солодкий чай та енергетичні напої, не тільки не вистачає важливих поживних речовин, але вони також містять концентровану кількість цукру в кожній порції, що може призвести до різкого підвищення рівня цукру в крові.

Для вас пропонується: 15 неймовірно корисних для серця продуктів

3. Смажені страви

Смажена їжа містить багато транс-жирів, тип жиру, який пов’язаний з підвищеним ризиком серцевих захворювань. Більше того, смажені продукти, такі як картопляні чіпси, картопля фрі та палички моцарелли, також, як правило, містять багато калорій, що може сприяти набору ваги.

4. Алкоголь

Людям з цукровим діабетом зазвичай рекомендується обмежити вживання алкоголю. Це пояснюється тим, що алкоголь може підвищити ризик низького рівня цукру в крові, особливо якщо його вживати натщесерце.

5. Сухий сніданок

Більшість різновидів пластівців для сніданку мають дуже високий вміст цукру. Деякі бренди упаковують в одну порцію стільки ж цукру, скільки й деякі десерти.

Купуючи зернові, уважно перевірте етикетку харчових продуктів і виберіть сорт з низьким вмістом цукру. Крім того, виберіть вівсяну кашу і підсолодіть її природним чином трохи свіжих фруктів.

6. Цукерки

Цукерка містить велику кількість цукру в кожній порції. Зазвичай він має високий глікемічний індекс, що означає, що він, ймовірно, спричинить скачки та падіння рівня цукру в крові після їжі.

7. Оброблене м’ясо

Оброблене м’ясо, як-от бекон, хот-доги, салямі та холодне м’ясо, містить високий вміст натрію, консервантів та інших шкідливих сполук. Крім того, оброблене м’ясо було пов’язано з підвищеним ризиком серцевих захворювань.

8. Фруктовий сік

Хоча 100% фруктовим соком можна насолоджуватися час від часу в помірних кількостях, якщо у вас цукровий діабет, краще дотримуватися цілих фруктів.

Це тому, що фруктовий сік містить усі вуглеводи та цукор, які містяться у свіжих фруктах, але йому не вистачає клітковини, необхідної для стабілізації рівня цукру в крові.

Створення плану

Існує кілька стратегій, які можна використовувати, щоб спланувати здорову, повноцінну дієту при діабеті.

Пластинчастий метод

Метод пластин — це простий та ефективний спосіб підтримувати здоровий рівень цукру в крові без відстеження чи вимірювання вашої їжі. Це вимагає від вас коригувати порції певних груп продуктів у вашій тарілці, щоб створити збалансовану поживну їжу.

Для початку просто заповніть половину тарілки некрохмалистими овочами, такими як листова зелень, брокколі, кабачки або цвітна капуста.

Одна чверть вашої тарілки повинна складатися з білків, таких як курка, індичка, яйця, риба, тофу і нежирні шматочки яловичини або свинини.

Чверть тарілки, що залишилася, має містити гарне джерело вуглеводів, включаючи цільні зерна, бобові, крохмалисті овочі, фрукти або молочні продукти.

Нарешті, обов’язково поєднуйте свою їжу з низькокалорійним напоєм, який допоможе вам залишатися зволоженим, таким як вода, несолодкий чай, чорна кава або газована вода.

Глікемічний індекс

Глікемічний індекс може бути ефективним інструментом для підтримки рівня цукру в крові. Він використовується для вимірювання того, наскільки певні продукти підвищують рівень цукру в крові, і класифікує їх як продукти з високим, низьким або середнім ГІ на основі їх глікемічного індексу.

Якщо ви використовуєте цей метод, по можливості дотримуйтеся продуктів з низьким або середнім глікемічним індексом і обмежте споживання продуктів з високим глікемічним індексом.

Додаткову інформацію про глікемічний індекс і про те, як його використовувати для покращення контролю цукру в крові, можна знайти в цій статті:

Для вас пропонується: Глікемічний індекс: що це таке і як його використовувати

Підрахунок вуглеводів

Підрахунок вуглеводів – популярний метод, який використовується для контролю рівня цукру в крові шляхом моніторингу кількості вуглеводів, які ви споживаєте протягом дня.

Він включає відстеження грамів вуглеводів у продуктах, які ви їсте. У деяких випадках вам також може знадобитися коригувати дозу інсуліну залежно від кількості вуглеводів, які ви споживаєте.

Кількість вуглеводів, які ви повинні їсти для кожного прийому їжі та перекусу, може значно відрізнятися в залежності від таких факторів, як ваш вік, розмір та рівень активності.

Тому зареєстрований дієтолог або лікар може допомогти вам створити індивідуальний план підрахунку вуглеводів на основі ваших потреб.

Зразкове меню

Здорове харчування при діабеті не повинно бути складним або тривалим.

Ось зразок меню на 1 день з деякими простими ідеями їжі, які допоможуть вам почати:

  • Сніданок: омлет з брокколі, грибами та перцем
  • Ранковий перекус: жменя мигдалю
  • Обід: салат з курки гриль зі шпинатом, помідорами, авокадо, цибулею, огірком і бальзамічним вінегретом
  • Полудень: грецький йогурт з нарізаною полуницею та волоськими горіхами
  • Вечеря: запечений лосось із зеленню кіноа та спаржею
  • Вечірній перекус: нарізані овочі та хумус

Суть

Якщо цукровий діабет не керувати належним чином, це підвищує ризик розвитку кількох серйозних захворювань.

Але вживання продуктів, які допомагають контролювати рівень цукру в крові, інсуліну та запалення, може різко знизити ризик ускладнень.

Просто пам’ятайте, хоча ці продукти можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові, найважливішим фактором здорового контролю рівня цукру в крові є дотримання загальної поживної, збалансованої дієти.

Більше статей, які можуть вам сподобатися

Люди, які читають “Дієта при цукровому діабеті: продукти харчування для діабетиків”, також люблять такі статті:

Дієта при діабеті: основні принципи харчування

Лікар-дієтолог Інна Король назвала принципи харчування при діабеті.

1. Прийоми їжі повинні бути регулярними, в один і той же час. Неприпустимо голодувати, адже це може привести до гіпоглікемії, і навіть до коми

2. Перекуси при діабеті під забороною. Кількість прийомів їжі повинно бути 4-6, щоб уникнути різких стрибків рівня глюкози

3. Виключаємо продукти харчової промисловості:

• ковбаса
• консерви
• в’ялене
• копчене м’ясо
• напівфабрикати

Залишаємо мінімально оброблене і максимально органічне.

4. Дієта повинна бути зеленою, овочі варто вживати лише за колірною ознакою:

1. броколі
2. капуста
3. салат
4. огірки
5. кабачки

5. Звичні крупи замінюємо на бобові:

• горошок
• соя
• нут

Можна їсти бурий рис і вівсянку.

6. М’ясо можна тільки дієтичне:

1. курка
2. індичка
3. нежирна яловичина
4. кролятина

Вживати необхідно тільки варене, тушковане або приготоване на пару. Смажене під забороною.⠀

7. Яйця – 2 штуки в день у вигляді омлету.

8. Фрукти краще замінити ягодами.

9. Риба:

• лосось
• тунець
• тріска
• палтус

Вони наситять організм білком і корисними ненасиченими жирними кислотами. Рибу готуємо на пару, варимо.

У жодному разі не смажимо, і не варто використовувати панірування. Риба в тісті, сухарях – глікемічна бомба.

10. Горіхи можна їсти. Жменя горіхів – джерело вітамінів, корисних жирів. Гарантує ситість.

11. Хліб – тільки цільнозерновий. Ніяких булочок, випічки, білого хліба.

12. Молочні продукти можна в обмежених кількостях. Можна нежирний йогурт без додатків або ж стакан молока.

13. Соуси до страв повинні бути нежирними і простими. Найкраще робити соуси самостійно, до прикладу, перемеліть помідори.

14. Кофеїн можна вживати тільки при симптомах гіпоглікемії.

Кава нехай і не містить цукрів, але піднімає рівень кортизолу, який призводить до підвищення глюкози в крові.

За словами лікаря, така дієта протягом 8 тижнів дає позитивний ефект.

Пам’ятайте! Дієту при діабеті може призначити лише ендокринолог або діабетолог після вивчення стану здоров’я.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров’я .

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Дієта при цукровому діабеті 2 типу, меню на тиждень, дозволені та заборонені продукти

Хвороба цукровий діабет порушує роботу ендокринної системи, несприятливо позначається на обміні речовин, і вимагає постійного лікарського контролю та дотримання певного режиму харчування. Саме строгий раціон вважається основною рекомендацією, адже правильна дієта здатна зменшити прояв хвороби і поліпшити загальний стан здоров’я хворого.

При цукровому діабеті другого типу прописують спеціальну дієту, якої потрібно дотримуватися завжди. Щоб правильно харчуватися, на початку дієти рекомендується вести щоденник з харчування, куди записуються всі продукти, вжиті протягом дня.

Поширена точка зору про те, що одна цукерка або кілька грамів спиртного не здатні заподіяти шкоди, є помилковою. Навіть такий невеликий зрив у раціоні може призвести до негативних наслідків. У кращому випадку, пацієнт зведе до нуля всі докладені раніше зусилля по зміцненню здоров’я, а в гіршому йому доведеться звернутися за медичною допомогою в лікарню.

Особливості раціону харчування для діабетиків

II тип цукрового діабету – це спосіб життя, який в основному зводиться до правильного харчування. Воно має деякі особливості:

  • не Можна допускати голодування або великих інтервалів між прийомами їжі
  • Пацієнту завжди потрібно снідати
  • Вживана їжа повинна бути кімнатної температури (не можна їсти холодну або гарячу їжу)
  • Потрібно дотримуватися певного порядку під час їжі: спочатку вживають овочі, а потім продукти, багаті білком (наприклад, м’ясо чи рибу)
  • Останній прийом їжі – за дві години до сну
  • Воду або інші напої, включені в меню при цукровому діабеті 2 типу, потрібно пити тільки до їжі, але не в процесі прийому їжі
  • котлети можна додавати батон, його слід замінити овочами або вівсяними пластівцями
  • Якщо їжа багата на вуглеводи, порція обов’язково повинна включати білки і жири для більш швидкого розщеплення вуглеводів
  • Не допускається підвищення глікемічного індексу продуктів з допомогою смаження, додавання борошна, панірування в сухарях або клярі або заправки маслом
  • Їжу треба їсти повільно, ретельно пережовуючи її, а порції повинні бути невеликими
  • Обов’язково потрібно припиняти прийом їжі, якщо є відчуття практично повної насиченості (80%)
  • Якщо пацієнт погано переносить сирі овочі, їх потрібно відварювати, вживати у вигляді паштетів або пасти.

Поняття про глікемічний індекс (ГІ)

Глікемічний індекс продукту, або ГІ, це здатність тієї або іншої їжі викликати стрибки цукру в крові. Даний показник вимагає особливої уваги пацієнтів з тяжкою формою діабету або залежністю від інсуліну.

У кожного продукту свій показник ГІ, і від його рівня залежить швидкість збільшення цукру в крові. Існує особлива градація продуктів, які поділяються на їжу з високим (понад 70 одиниць), середнім (41-70) і низьким (менше 40) ГІ. Щоб визначити глікемічний індекс певного продукту, можна скористатися спеціальними таблицями або онлайн-калькуляторами, які є на тематичних форумах, присвячених цукрового діабету.

Продукти з високим ГІ заборонені при цукровому діабеті 2 типу. Винятком є тільки мед. При вживанні цього корисного продукту рівень ГІ знижується шляхом виключення з раціону продуктів, багатих вуглеводами. Звичайне меню на тиждень при цукровому діабеті 2 типу має включати тільки їжу з низьким рівнем ГІ і невелика кількість продуктів з середнім рівнем глікемічного індексу.

Показник ХО і методи його розрахунку

ХО або Хлібна Одиниця, що використовується для обчислення кількості вуглеводів в їжі. Назва одиниці походить від шматочка хліба-«цеглинки». Стандартний шматок хліба, розділений навпіл, важить 25 грамів і містить 1 ХО.

Вуглеводи є в багатьох продуктах, але вся їжа відрізняється за складом і калорійністю. В цьому і полягає вся складність складання раціону для пацієнтів з залежністю від інсуліну: кількість вуглеводів має повністю відповідати обсягу введеного інсуліну.

Система підрахунку кількості вуглеводів з допомогою ХО є міжнародною і дозволяє точно визначити потрібну дозу інсуліну на добу. Завдяки використанню ХО, дізнатися кількість вуглеводів дуже легко, при цьому продукти не треба зважувати. Вимірювання відбувається «на око», з використанням звичних заходів обсягу (шматок, ложка, склянку). Підрахувавши, скільки ХО буде з’їдено за одну трапезу, і вимірявши рівень цукру, пацієнт зможе самостійно визначити дозу інсуліну, використовуючи наступні підказки:

  • Засвоєння 1 ХО вимагає двох одиниць інсуліну
  • 1 ХО містить 15 грам вуглеводів
  • Вживання 1 ХО збільшує рівень цукру на 2,8 ммоль/л
  • 1 ХО є в таких продуктах: 30 г чорного хліба, 25 г білого, 0,5 склянки вівсяної або гречаної крупи, два чорносливу, одне середнє яблуко
  • Денна норма ХО становить 18-25 одиниць. Цю кількість потрібно розподілити на шість частин. На основні прийоми їжі має припадати 3-5 ХО, а на невеликі перекуси 1-2 одиниці.

Основні принципи харчування

У пацієнтів, які пізно дізналися про наявність цукрового діабету, або не дотримувалися дієти, клітини організму перестають бути чутливими до інсуліну. З-за цього рівень глюкози в крові швидко зростає і ці показники довго зберігаються. Дієта і меню при цукровому діабеті 2 типу допомагає відновити втрачену чутливість, і клітини починають краще засвоювати цукор.

Харчування для пацієнтів з цукровим діабетом керується такими правилами:

  • Вживані продукти повинні бути низькокалорійними, але при цьому раціон повинен бути енергетично повноцінним;
  • Дотримуватися чіткий часовий графік харчування для коректної роботи органів травлення і гарного обміну речовин;
  • Енергетична цінність продуктів повинна повністю відповідати енерговитратам;
  • Багату вуглеводами їжу потрібно їсти в першій половині дня, а основні прийоми їжі повинні бути приблизно однаковими по калорійності;
  • Їсти потрібно в 5-6 прийомів, а між основними прийомами їжі обов’язково роблять легкі перекуски (ця умова особливо актуально для пацієнтів з залежністю від інсуліну);
  • Асортимент вживаних продуктів повинен бути максимально великим, без постійного вживання однієї і тієї ж їжі;
  • Замість цукру вживають спеціальні замінники;
  • В раціон включаються свіжі продукти з великою кількістю клітковини. Це дозволяє прискорити процес насичення і уповільнити всмоктування простих цукрів;
  • Солодощі можна вживати тільки при основному прийомі їжі, так як десерти в якості перекусу можуть привести до різкого стрибка цукру;
  • Легкозасвоювані і складні вуглеводи повністю виключаються з раціону або вживаються обмежено;
  • В якості десерту можна вживати продукти з рослинними жирами (наприклад, горіхи або йогурти). Розщеплення жирів дозволяє уповільнити процес всмоктування цукру;
  • З раціону виключаються або сильно обмежуються тваринні жири і сіль;
  • не Можна перевантажувати органи травлення (переїдати);
  • Всі страви готуються тільки дієтичними способами;
  • не Можна їсти відразу після сильного фізичного навантаження;
  • Спиртне повністю виключається з раціону, або значно обмежується. Максимум, що можна собі дозволити – одну порцію спиртного в день. Не допускається вживання алкоголю натщесерце;
  • На добу потрібно випивати півтора літра чистої води.

Рекомендації по розробці меню

Для людей з діабетом існують окремі списки дозволених і заборонених продуктів. Дозволена їжа вживається без обмежень, а от до заборонених потрібно ставитися з обережністю. Наприклад, рафінований цукор має середній показник ГІ, який наближається до максимуму. Він викликає стрімкий стрибок глюкози, і треба або сильно обмежити або повністю прибрати його з раціону.

При цукровому діабеті 2 типу потрібно дотримуватися харчування під назвою «стіл 9». Ця дієта використовується і вдома, і при лікуванні в лікарняному стаціонарі. Можна розробити меню не тиждень, яке буде досить поживним і різноманітним.

Існує певний перелік продуктів, які обов’язково включають в раціон пацієнтів з діабетом:

    Стевія . Це харчова добавка, для виробництва якої використовують листя однойменного рослини. Вона повністю замінює цукор і не містить калорій. У рослині міститься особлива речовина стевизоид, яке і надає листю солодкий смак. При цьому, стевія не впливає на рівень цукру в крові, допомагає виробляти інсулін і стимулює роботу підшлункової залози. Її можна додавати в готові страви, і використовувати при приготуванні їжі. Придбати добавку можна у вигляді порошку, концентрованого сиропу або рідкого екстракту.

Згідно рекомендації ВООЗ від 2004 року, добова норма стевії становить столову ложку. Передозування харчовою добавкою може викликати алергію або токсикоз.

  • Цукрозамінники . Їх вживання досі викликає суперечки, так як особливої фізіологічної потреби в цукрозамінники для людей з діабетом немає. Їх використовують для того, щоб зробити страви більш смачними для пацієнта. На даний момент не існує повністю безпечного цукрозамінника, але перевагу треба віддавати тим продуктам, які не здатні підвищити рівень цукру в крові, або призводять лише до незначного підвищення глюкози. Найбільш популярними цукрозамінниками вважаються мед, фруктоза, і описана вище стевія.
  • Мед . Чи можна вживати мед при цукровому діабеті 2 типу? Це питання хвилює багатьох пацієнтів. У натуральному продукті міститься фруктоза, глюкоза і невелика кількість сахарози. Саме для розщеплення останньою і потрібен інсулін. Але оскільки в меду дуже невелика кількість сахарози, її розщеплення не несе велике навантаження на травний тракт. Крім того, мед містить безліч вітамінів і біологічно активних речовин, які зміцнюють організм і підвищують імунітет. Однак, слід враховувати, що мед належить до висококалорійних продуктів з високим ГІ (приблизно 85 одиниць). Якщо у пацієнта легка форма діабету, в добу можна вживати не більше двох чайних ложок меду, просто розсмоктуючи його, але не додаючи в гарячі напої.
  • Фруктоза . Вона розщеплюється без участі інсуліну, тому пацієнти з діабетом і використовують його замість цукру. Калорійність фруктози в два рази менше цукор, а солодкість добавки в півтора рази вище. При цьому вона володіє низьким показником ГІ і не здатна збільшити вміст цукру в крові. Але і цю безпечну добавку вживають у невеликих дозах: добова норма не повинна перевищувати 50 грамів. При передозуванні знижується чутливість печінки до інсуліну.

Раніше диабетчикам дозволяли використовувати сахарин, сукламат, аспартам та ксиліт, але зараз їх вживання не рекомендується із-за великої кількості побічних ефектів.

Важливо пам’ятати, що скачки рівня глюкози залежать від індивідуальних характеристик кожної людини, тому потрібно обов’язково вести харчовий щоденник і вимірювати рівень цукру перед прийомом їжі і через дві години після нього.

Cтаттю про дієту при цукровому діабеті 2 типу також можна прочитати російською мовою: «Сахарный диабет 2 типа: диета, разрешенные и запрещенные продукты».

Про автора

admin administrator