Інша назва материнки

Авторadmin

Інша назва материнки

Зміст:

Материнка звичайна – які лікувальні властивості та протипоказання?

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов’язаних зі здоров’ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Зміст: ➦ Що таке материнка звичайна? ➦ Корисні властивості материнки ? ➦ Як застосовують материнку? ➦ У косметології ➦ У кулінарії ➦ У народній медицині ➦ Протипоказання материнки Потужний аромат орегано невіддільний від піци, томатних соусів, м’яса на грилі та інших страв італійської кухні. Використовується у свіжому чи сушеному вигляді, він є частиною традиційного букета прованських трав. А ви знаєте, що орегано – це та сама материнка, якою здавна лікувалися наші предки? Про високі терапевтичні властивості цієї лікарської рослини наша нова стаття на Фітоблозі.

Що таке материнка звичайна?

Материнка звичайна (Origanum vulgare), інша назва орегано, душиця, ладанка, мацердушка, душниця, зеновка, матрьошка, — багаторічна медоносна трав’яниста рослина з роду Материнка сімейства Ясноткових. Її батьківщина – Греція, а сьогодні як у дикому, так і в культурному вигляді її можна зустріти по всій Європі на галявинах, узліссях, серед чагарників та по схилах пагорбів. Численні лікарські властивості та яскравий аромат визначили широке застосування материнки у фітотерапії, кулінарії та ароматерапії.

Біологічний опис

Материнка має коротке кореневище. Чотиригранний тонкі стебла висотою до 40 см із темно-зеленими яйцеподібними листочками закінчуються щиткоподібними волотями. Квітка материнки, дрібна, рожево-фіолетова, з пряним запахом, забезпечує їй гідне місце в класі ароматичних засобів та декоративних рослин.

Корисні властивості материнки

  • протизапальну
  • протиінфекційну
  • протипаразитарну
  • антисептичну
  • сечогінну
  • потогінну
  • відхаркувальну
  • дезінфекційну.

Багата антиоксидантами

Флавоноїди материнки, зокрема елагова кислота – мають потужну антиоксидантну здатність, допомагаючи в боротьбі з окислювальним стресом і старінням, виявляючи гіпоглікемічну дію (хоча дослідження ще не підтверджені). Висушене листя має високий індекс TAC (загальна антиоксидантна здатність), близько 2000 мкмоль, що більше, ніж у полуниці або апельсина.

Може допомогти у боротьбі з бактеріями

Антибактеріальні властивості материнки та її ефірної олії були продемонстровані проти бактерій Escherichia coli, Helicobacter pylori та трьох дуже поширених мікроорганізмів (метицилін-резистентний Staphylococcus aureus, Stenotrophomonas maltophilia та Achromobacter xylosoxidans) при муковисцидозі.

В одному італійському дослідженні in vitro, опублікованому в Natural Product Communications у 2016 році, материнка ефективно інгібувала зростання цих мікробів. Таким чином, ефірна олія цієї рослини може бути цікавою людям з муковісцидозом. При цьому захворюванні антибіотики не можуть зупинити інфекцію, оскільки в бактерій швидко виробляється резистентність.

Материнка також дуже ефективна проти полірезистентних мікробів, таких як стафілокок, і допомагає боротися з розвитком грибкових інфекцій, вірусів та інших бактерій.

Може зменшити запалення

Материнка багата дубильними речовинами, фенолами (апігенін і лютеолін), які надають їй протизапальні та протиінфекційні властивості. Ефірна олія містить тимол і карвакрол, що мають дезінфекційний та протиглистовий ефект. Інші компоненти: монотерпени (альфа-і бета-пінени, ліналоол) – також зменшують запалення. Наявність елагової кислоти забезпечує протизапальні та кровоспинні властивості трави.

У гінекології

Лікарська материнка давно використовується для зміцнення жіночого здоров’я. Сама назва рослини свідчить про це. Шляхом вмісту естрогенів вона корисна жінкам у клімактеричний період, оскільки полегшує неприємні та болючі відчуття.

Рослина стимулює гладку мускулатуру матки та застосовується для лікування наступних патологій:

➧ аменорея та різні порушення менструального циклу

➧ відставання розвитку молочних залоз у дівчат у період статевого дозрівання

➧ запальні захворювання жіночої репродуктивної системи (цервіцит, кольпіт).

Вона допомагає у профілактиці доброякісних та ракових пухлин, при лікуванні ерозії та запалення придатків на фоні поліпозу чи кістозних уражень. У складі зборів її застосовують у період планування вагітності для підвищення шансу на зачаття. Материнка сприяє вирівнюванню менструального циклу, зниження об’єму виділень. Міцний настій здатний викликати настання місячних у найкоротший термін.

Інші переваги для здоров’я

Травний та вітрогінний. Орегано усуває гази та венозність. Полегшує проблеми з кишківником, покращує транзит та усуває коліки. Поліпшує апетит у хворих людей.

Гепатопротекторний. Захищає клітини печінки від шкідливого впливу вірусів, вільних радикалів та деяких токсинів.

Протикашльовий та протизастудний. Застосовується при хронічному бронхіті та кашлі, астмі та кашлюку. Покращує стан дихальних шляхів при астмі, застуді та ринофарингіті.

Протидіабетичний. Ефективна проти діабету 1 типу завдяки антиоксидантним, протизапальним, антиапоптотичним властивістям (протидіє дегенерації підшлункової залози) і проти діабету 2 типу, зокрема шляхом інгібування ДДП-4, ферменту, який також є мішенню деяких протидіабетичних препаратів.

Протинабряковий. У вигляді діуретика рослина допомагає усунути набряклість при різних захворюваннях, ефективна при захворюваннях нирок та сечового міхура, використовується для лікування циститу та уретриту. Шляхом своїх сечогінних властивостей трава материнки може також знижувати тиск.

Анальгетик та спазмолітик. Значно зменшує запальний біль, мігрень, ревматизм, зубний біль. Її застосовують при хворобливих менструаціях, кольках, шлункових та стравохідних спазмах.

Стимулює та збуджує. Материнка надає тонізувальну дію на серце й допомагає при втомі або астенії.

Захищає шкіру. Загоює рани, укуси та опіки, усуває свербіж шкіри (грибки, екземи, шкірні подразнення).

Заспокоює нервову систему. Використання трави знижує тривожність, дратівливість, покращує сон, знімає ознаки втоми.

Як застосовують материнку?

Використання материнки як ліків походить від Стародавньої Греції, де її призначали проти шлункових розладів, для стимулювання лінивого шлунку та боротьби із запорами.

У дванадцятому столітті у своїй «Книзі простих ліків» італійський лікар Маттеус Платаріус рекомендував її додавати в сидячу ванну, щоб «змусити квіти текти», тобто повернути місячні, а також для лікування астми та кашлю.

Материнку здавна використовували для нормалізації травлення, при проблемах з печінкою та нирками. Її прописувають хворим, які страждають на метеоризм і шлункові розлади, застосовуюсть як засіб від кашлю, ангіни та бронхіту та як легке снодійне для покращення сну. Рослиною лікують гіпертонію, діабет, мігрень, різні жіночі проблеми.

У кулінарії вона відома як складова пряних сумішей. Ефірну олію застосовують у парфумерно-косметичній промисловості як ароматизатор. Красива квітка забезпечує рослині декоративні якості, а також славу гарного нектароносу. У бджільництві за допомогою висушеної трави борються з восковою міллю та мурахами.

У фітотерапії використовуються квітучі верхівки та листя материнки, з яких готують різні препарати: настої, відвари, квіткові води, ефірні олії, капсули, маткові настоянки.

У косметології

Настій рослини застосовують для боротьби з вугровим висипом та прищами. Умивання і парові ванни відваром материнки очищають пори, допомагають знезаразити висип і запобігти його поширенню на здорові ділянки шкіри.

Дія материнки на епідерміс:

☘ покращує колір обличчя

У вигляді примочок материнка є профілактичним засобом від старіння шкіри, оскільки допомагає зволожити епідерміс, зберегти його еластичність, здоровий зовнішній вигляд. Настій додають у ванну, щоб підвищити пружність шкіри. При целюліті розтирають проблемні місця сумішшю настою з натуральною олією.

Трава материнки прискорює ріст волосся, протидіє випаданню, допомагає від лупи та себореї.

У кулінарії

Завдяки яскравому пряному аромату материнка використовується у вигляді популярної приправи орегано. Вона відмінно поєднується з сиром, овочами, м’ясними та рибними стравами, чорними оливками та томатами, є обов’язковим інгредієнтом неаполітанської піци, широко застосовується для ароматизації напоїв, а також при консервуванні.

Материнка використовується в колбасних виробах для надання аромату ковбасам та сосискам. Вона також допомагає ароматизувати оливкову олію. Гілочка рослини, опущена в пляшку, розкриватиме весь свій аромат протягом кількох днів, додаючи декоративний штрих.

Нарешті, можна приготувати свій власний ароматний оцет. Для цього вимиту та висушену траву потрібно скласти в скляну банку або пляшку та залити злегка нагрітим оцтом. Виставте її у закритому вигляді на сонці та перемішуйте щодня протягом двох тижнів. Після цього оцет потрібно профільтрувати та перелити в іншу гарну пляшечку, додавши всередину гілочку.

У народній медицині

Через високу антибактеріальну активність, траву застосовують для боротьби з патогенними мікроорганізмами у вигляді екстрактів, настоянок, відварів та ефірної олії.

Дієтична добавка до раціону харчування, яка може бути рекомендована як джерело кверцитину. Сприяє нормалізації функціонування шлунково-кишкового тракту, запобігає виникненню метеоризму та спазмів кишківника, має м’які проносні та заспокійливі властивості.

Рецепти з материнкою від Фітомаркету

Від застуди, ангіни, бронхіту, хронічного тонзиліту, стоматиту та гінгівіту

☞ Настій. Одну столову ложку сухої трави материнки залити 400 мл окропу. Дати настоятися 30 хвилин, процідити та приймати через кожні 4 години по 30 – 50 мл за 1 годину до їди або між їдою. Цім настоєм можна також полоскати горло та рот.

☞ Відвар. Одну столову ложку сировини залити склянкою кип’яченої гарячої води, довести до кипіння на водяній бані та варити півгодини. Потім відвар зняти з вогню, залишити під кришкою до охолодження, процідити крізь сито в темну ємність. Приймати по 30 мл до їжі тричі на день. Курс лікування не менше 7 днів. Відвар зберігати у холодильнику не більш як 4 — 5 діб.

☞ Чай. Одну чайну ложку сухої трави заварити окропом і настояти 5 хвилин. Потім процідити, додати до смаку мед чи цукор. Як чай можна використовувати збір материнки з м’ятою у співвідношенні 1:1, а також з додаванням листя малини: 1 ст. ложці всіх трав залити 1 л окропу та настоювати 20 хвилин. Такий напій зміцнює імунітет, нормалізує травлення, допомагає при лікуванні застуди, знімає напругу після важкого дня.

При нерегулярних місячних, для відновлення менструального циклу та для зняття симптомів ПМС

Півсклянки міцного відвару материнки (1 ст. л. на склянку окропу) у чистому вигляді приймають за півгодини до їди 2-3 рази на день.

Для полегшення болю при мігрені

Розведіть 2 краплі ефірної олії материнки в кількох краплях оливкової олії та помасажуйте цією сумішшю віскі та шию протягом 3 хвилин. Уникайте потрапляння у вічі, після процедури мийте руки.

При сверблячці та екземі

Змішайте 20 крапель ефірної олії материнки зі столовою ложкою вазеліну, однією ложкою ланоліну та однією окиса цинку. Отриманою маззю змащувати уражені місця.

При бактеріальній діареї

По 2 краплі ефірної олії материнки капати на цукор і вживати 3 рази на день.

Протипоказання материнки

Материнка класифікується у списку лікарських рослин, як така, що традиційно використовується у фармакології та фітотерапії. Однак завжди краще проконсультуватися з лікарем, перш ніж використовувати її з терапевтичною метою.

Траву материнки категорично заборонено приймати при вагітності, оскільки вона має абортивну дію. Також не варто використовувати лікувальні склади материнки при годуванні груддю через ризик алергії. Дітям допускається лише зовнішнє застосування. З обережністю призначають материнку чоловікам, оскільки рослина містить фітоестрогени та знижує вироблення тестостерону.

Список протипоказань

✘ дітям до 18 років (зовнішнє застосування з 3 років, місцеве – з 12 років)

✘ алергія на рослини сімейства Ясноткових

✘ підвищений артеріальний тиск

✘ вагітність та грудне годування

✘ антикоагулянтна терапія (через вміст вітаміну К у складі рослини)

Передозування ефірних олій може призвести до утруднення дихання або проблем із серцем.

Важливо! Довго застосовувати ефірну олію материнки не можна, тому що це може спровокувати збої менструального циклу в жинок, а у чоловіків – еректильну дисфункцію.

Визнані переваги

Материнка є однією з рослин, що широко використовуються у фітотерапії. Її болезаспокійливі, протиінфекційні, антисептичні, антибактеріальні, антиоксидантні властивості, зокрема, для боротьби з патогенними мікробами, визнані численними клінічними дослідженнями.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Материнка (орегано): користь і шкода, застосування, опис, фото рослини

Використовувати різні рослини як приправи придумали ще наші далекі предки! Але і ми – люди сучасного світу – не змінюємо традиції: додаємо в нашу їжу різні пряні листочки, насіння, стебла, плоди та коріння рослин. Адже ці нехитрі добавки докорінно змінюють смак і аромат страви. А ще вносять ноту користі до складу кулінарної композиції. Ось, наприклад, така рослина, як орегано, – це дуже популярна приправа для овочевих, злакових та інших страв. Наші бабусі знали цю приправу під назвою «материнка». І ця простенька, здавалося б, рослинна добавка цікавить як з погляду кулінарії, а й медицини. Яку користь несе ця рослина нашому організму і чи можлива шкода від його вживання, розберемося у цій статті.

Як виглядає і де росте материнка

Материнка, інша назва орегано, культивується любителями народної медицини. Росте у лісах, на галявинах, в Україні зустрічається скрізь, крім Крайньої Півночі, у дикому вигляді. При садінні в саду особливих умов не вимагає. У Європі та США росте лише в окультуреному вигляді.

Користь і шкода материнки відомі вченим, аматорам, що цікавляться. Рослина досягає у висоту 70 см, має розгалужене стебло. Цвіте у червні та липні. При спекотному літі можливе повторне цвітіння після зрізання. Суцвіття рожево-лілові, знаходяться в пазухах листя верхівки основного та бічних пагонів.

Види та сорти

Хоча в роду материнки більше 50 видів, найчастіше використовують різні сорти. Створюючи їх, селекціонери закладають стійкість до природних умов або певні смакові та ароматичні якості.

Материнка звичайна. Трав’яниста багаторічна рослина виростає на 50-70 см заввишки. Воно має гіллясте повзуче коріння і прямостоячі стебла. Пагони внизу вкриті м’яким ворсом, а зверху сильно гілкуються. На них ростуть супротивні черешкові листочки овальної або яйцеподібної форми. Довжина темно-зеленого листа становить 1-4 см. У червні-липні на верхівці стебел і в пазухах верхнього листя розпускаються щільні щиткові суцвіття. Квіти з темно-фіолетовою чашкою та світло-рожевими пелюстками випромінюють приємний аромат. Сорти:

  • біла материнка – рясно покривається густими білими суцвіттями;
  • карамелька – відрізняється приємним смаком та сильним ароматом;
  • запашний пучок – рослина висотою до 30 см випромінює інтенсивний аромат і цвіте блідо-пурпурними суцвіттями;
  • веселка – чагарник до 60-70 см у висоту відрізняється яскраво-фіолетовим листям і містить велику кількість корисних антоціанів;
  • gold tip – карликові кущики (10-15 см заввишки) покриті дрібними зеленими листочками з жовтими кінчиками. Вони зацвітають світло-рожевими суцвіттями;
  • ауреум – на кущі до 25 см у висоту розпускаються золотисте листя і жовті квіти.

Материнка звичайна Материнка критська (dictamnus). Середня висота цього багаторічника становить 20-30 см, хоча іноді він виростає до 1 м. Щільні пагони вкриті овальними, майже круглими листочками із сріблястим опушенням. Суцвіття з дрібними світло-рожевими квітами приховані під більшими приквітками зеленувато-рожевого відтінку. Вони ростуть на гнучкому квітконосі і дуже нагадують шишечки хмелю. Сік цього різновиду містить активні речовини з протимікробною дією. Ще за часів Гіппократа його приймали при шлункових болях.

Склад та харчова цінність материнки

Корисна дія материнки пояснюється хімічним складом соку рослини. У рослині багато вітамінів С, К, А, Е, дубильних речовин до 1,2% ефірної олії. До нього входять тимол та карваклол. Високий вміст останнього робить масло сильним антигістаміном та природним антибіотиком.

До складу рослини входять також:

  • калій;
  • магній;
  • залізо;
  • марганець;
  • кальцію.

Калорійність 100 г – 265 ккал. Харчова цінність:

Важливо! Материнка лікарська приваблює бджіл. Тому при зборі дотримуються обережності. Комахи можуть нападати без попередження.

Склад, заготівля сировини

Трава материнки містить:

  • дубильні речовини;
  • ефірні масла;
  • аскорбінову кислоту;
  • флавоноїди;
  • фенольні кислоти.

Збирання сировини проводять з другого року життя на піку цвітіння. Для цього обрізають верхівки пагонів із висоти 15-20 см від землі. Найбільш цінуються листя та суцвіття, але не стебла. Спочатку гілочки пов’язують невеликими пучками. Їх підвішують або розкладають під навісом та сушать. Після висихання листя та квіти обривають, а стебла знищують.

Для заготівлі насіння літню обрізку не проводять. У вересні обрізають коробочки та сушать. Потім їх протирають через сито.

Чим корисна материнка для організму

Корисний ефект, який рослина материнка надає на організм, помітний з першого вживання. Трава впливає на здоров’я, приносить користь як засіб для краси. Рослина по-різному діє чоловіків і жінок. Шкоди від трави мало, особливо дівчатам.

Властивості материнки для жінок

Користь материнки для жінок не поширюється на період вагітності. В інших випадках рослина:

  • стимулює менструацію;
  • регулює гормональне тло;
  • стимулює утворення молока;
  • корисно при ерозії шийки матки;
  • при клімаксі материнка позбавляє дратівливості, полегшує припливи.

Важливо! Надмірне вживання відвару замість користі завдасть шкоди, особливо людям із зниженим тиском. Але при гіпертонії корисно вживати чай регулярно.

Користь материнки для чоловіків

Материнка негативно впливає на потенцію, не варто зловживати, особливо разом з нездоровим способом життя та курінням. Для зміцнення імунітету та лікування застуд допустимо приймати екстракти, препарати з рослини, не перевищуючи певну лікарем дозу, шкоди трава тоді не принесе.

Догляд у відкритому ґрунті

Хоча материнка відносно невибаглива, першого року їй знадобиться набагато більше уваги, ніж надалі. Посадку проводять на відкритій, добре освітленій ділянці з проникним родючим грунтом. Близьке залягання ґрунтових вод неприпустимо.

Материнка може страждати від посухи, тому поливи проводять регулярно. Грунт повинен просихати лише у верхніх шарах. Якщо ж погода надто дощова, то кущі страждають від перезволоження. Для профілактики довкола грядок викопують канавки для стоку води.

Двічі чи тричі на рік, починаючи з ранньої весни, проводять підживлення. Якщо ґрунт при посадці був досить родючим, внесення добрив починають з другого року. Для цього біля коріння розсипають селітру або поливають рослини розчином коров’яку. Літнє підживлення проводять після збирання врожаю. Декоративні сорти не удобрюють або роблять це дуже мізерно, інакше пагони занадто розростуться і втратять красу.

Не слід забувати про прополки та розпушування ґрунту. Маленькі рослини швидко забивають бур’яни, а щільна кірка землі перешкоджає доступу повітря до коріння. Зробити прополки рідше допомагає мульчування ґрунту подрібненим соломою.

Першого року рослини зазвичай нарощують зелену масу і майже цвітуть. Якщо ж суцвіття сформувалися, їх рекомендується зрізати. Обрізання кущів проводять навесні, видаляючи старі порослі майже повністю. Це стимулює утворення молодих гілочок. Зростати на одному місці материнка може не більше 3 років, після цього необхідно проводити пересадку разом із розподілом.

Сучасні сорти материнки непогано переносять зимівлю у відкритому ґрунті. Навіть у морозну зиму рослини зберігаються під снігом разом із зеленим листям. Додаткове укриття не потрібне. Якщо наземна частина замерзне, ранньою весною від кореня пустяться нові пагони.

Чи корисна материнка для дітей

Вважається, що від внутрішнього застосування трави дітям лише шкода. Причина – ймовірність впливу на гормональне тло, прискорення статевого дозрівання у дівчаток, затримка у хлопчиків.

Однак після консультації терапевта чаї, препарати на основі рослини, ванни, інгаляції корисні при:

  • алергіях;
  • застуди;
  • порушення сну;
  • здуття живота.

Під наглядом педіатра нічого очікувати шкоди, але проявиться корисні властивості.

Важливо! Ефірна олія для дитячої шкіри у чистому вигляді шкідлива. Материнка в такому вигляді занадто концентрована.

Властивості настоїв, масляних витяжок із рослини дітям корисніші.

Жіноча трава

Крім перелічених вище випадків, орегано використовується під час лікування жіночих захворювань. Тому її часто називають материнкою.

Жодних відмінностей у травах, відомих як орегано, материнка, немає. Вплив цих рослин на жіночу статеву сферу відомий давно. Завдяки своїм спазмолітичним властивостям материнка сприяє скороченню матки після пологів. Ця трава:

  • знімає больові відчуття у критичні дні;
  • полегшує перебіг важкої форми клімаксу;
  • нормалізуючи гормональний фон жінки;
  • стимулює лактацію молока у післяпологовий період.

Які хвороби лікує материнка

Трава орегано допомагає при хворобах різного типу, починаючи із проблем органів дихання, закінчуючи алергіями.

  1. Материною лікують від кашлю. Настойками та відварами полощуть горло.
  2. Ванни з трави материнки застосовують при алергії, особливо при зовнішніх проявах. В інших випадках використовують чай.
  3. Напади гіпертонії знімаються відварами. Материнка знижує тиск.
  4. Настій допомагає від болю – головного, зубного, м’язового.
  5. Відварами лікують депресію, істерію, безсоння.
  6. При астмі застосовують інгаляцію, п’ють чай.
  7. З облисінням теж борються за допомогою рослини, ополіскуються настоями та відварами.

Важливо! Орегано має сечогінну властивість. У деяких випадках це корисно, в інших випадках – лише шкода.

Чай з материнки

Приємний аромат має чай, приготований із орегано. Втома допоможе зняти філіжанку такого відвару, а також наповнити організм корисними речовинами. Приготувати такий напій можна так:

  • 1 ст.ложку подрібненої трави;
  • залити 1 склянкою окропу;
  • залишити наполягати на 10 хвилин.

Вживати такий чай слід лише у теплому вигляді. Також рекомендується використовувати його для зняття нервової напруги, при ревматизмі та хвороби печінки.

Порада! Цей розчин корисний при бронхіті.

Також його потрібно вживати при гінекологічних хворобах. Відвар має сечогінну і потогінну дію, допомагає виводити зайву воду з організму і впоратися з інфекцією в нирках.

Регулярне вживання настою сприяє покращенню апетиту, зміцненню імунітету, а також позбавляє неприємного запаху з рота.

Рецепти народної медицини з материнкою

Заварювати чай із материнкою – давня народна традиція. Користь та шкода орегано для здоров’я відомі так давно, що перший випадок застосування губиться в історії.

Чай із материнкою

Заварка робиться із сухого листя рослини, змішаного з чорним або зеленим чаєм або повністю з трави з невеликим доповненням прянощів. Напій корисний при:

Рекомендуємо до прочитання: Чай з м’ятою: корисні властивості та протипоказання, як зробити

  • застуди;
  • підвищену температуру;
  • депресії;
  • нервових зривах;
  • тривожності;
  • безсоння;
  • мігрені;
  • знижений імунітет.

Один із рецептів чаю при застуді:

Рекомендуємо до прочитання: Чим корисний болгарський перець?

  1. 1 ч. л. сухий материнки кладеться в чайник.
  2. До неї додають ч. л. сухі квіти липи.
  3. Насипають 2 ч. л. чорний чай.
  4. Заливають 1 ст. окропу.
  5. Наполягають, покривши рушником, 5 хв.

За смаком додають мед, корицю, запашний перець.

Рекомендуємо до прочитання: Перець чилі: користь та шкода, властивості, як їдять

Настій материнки

Користь настою материнки проявляється не тільки при внутрішньому застосуванні. З нього роблять ополіскування для волосся, воду для вмивання. Він концентрованіший за чай, але слабший за відвар.

  1. 4 ст. л сухої сировини заливають 500 мл окропу.
  2. Суміш наполягають 1,5 години.
  3. Проціджують, застосовують протягом 1-2 місяців.

Рецепт корисний для зовнішнього застосування, ополіскування волосся, умивання, примочок.

Інший рецепт, концентрованіший, де замість 4-х ложок на таку ж кількість води кладуть 6, сприятливий для прийому всередину, по 1 ст. л. 3 рази на день.

Настої холодним способом готують лише із свіжої трави, іноді додають до неї м’яту перцеву чи лимон. Такі напої готують дві чи три години у холодильнику, п’ють із льодом. При вживанні слід пам’ятати – рослина має сечогінні властивості, зловживати напоями з травою не варто, особливо збираючись кудись їхати.

Важливо! Настій та настойка – різні речі. Перше – засіб зі спиртом. Настій робиться лише на воді. Спиртові витяжки бажано готувати із свіжої трави, водяні – по-різному.

Відвар материнки

Корисні властивості відвару більш виражені, ніж у настоїв чи чаїв. Через спосіб приготування екстракція у воду сильніша і в засіб потрапляє більше речовин.

Відвар материнки принесе користь за таких хвороб, пов’язаних:

  • із порушеннями менструального циклу;
  • із проблемами травлення;
  • з нервовими розладами: безсонням, депресією, неврозом, панічними станами.

При шкірних захворюваннях корисно робити примочки із відваром. Шкода проявиться лише у разі алергії на рослину.

  1. 1 ст. л сировини заливають 250 мл води.
  2. На слабкому вогні суміш варять 15 хв.
  3. Остуджують, проціджують.
  4. Приймають по 1 ст. л.

Важливо! Вранці користь може бути нейтралізована властивістю заспокоювати, знижувати тиск.

Лікувальний збір з материнкою

Збори з материнкою принесуть користь для здоров’я при застуді. З трави роблять композиції з листком або плодами малини, матір-і-мачухою, коренем алтею, липовим кольором.

  1. 20 г материнки, 40 г ягід малини, 2 ст. л. мати-й-мачухи заливають 500 мл окропу.
  2. Настоюють від 15 хв до 2 год.
  3. П’ють гарячим концентрованим або розбавляючи холодною водою.
  1. 40 г орегано, 80 г мати-і-мачухи, стільки ж кореня алтею заливають 1 л окропу.
  2. Наполягають від 30 хв до 1,5 години.
  3. П’ють із медом для пом’якшення смаку алтею. Цукор додавати припустимо при алергії на продукти бджільництва.

Збір корисний не лише при застуді, а й щоб полегшити стан під час відмови від куріння.

Важливо! Наполягати трави слід у термосах або керамічних чайниках, укутаних рушником.

Чим повільніше остигає вода, тим краще. Так вийде якісніший водний екстракт. Корисні властивості розкриються повніше.

Корисні властивості орегано

У народній медицині за століття застосування визначилося широке коло властивостей цієї рослини. Листя і квітки материнки допомагають при:

  • порушення сну;
  • інфекції дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія);
  • порушенні менструального циклу;
  • камінні в сечовому міхурі;
  • проблемах із травленням.

Вважається, що настої з орегано зміцнюють нервову систему . Ще материнка входить до складу урологічної фітопасти «Уролесан».

Застосування материнки в домашній косметології

Користь буде не тільки від чаю з материнкою та іншого внутрішнього застосування. У домашніх засобах для краси властивостями орегано також активно користуються. Така популярність пояснюється приємним запахом та відносною нешкідливістю.

Материнка для шкіри обличчя

Користь для жінок від материнки проявиться при зовнішньому застосуванні. Для краси обличчя використовують розведений відвар, щоб вмиватися, масло додають маски та креми. Кошти підходять для проблемної або комбінованої, схильної до жирності шкіри.

  1. 2 ст. л. свіжої сировини розтирають у кашку.
  2. Змішують із 1 білком яйця.
  3. Суміш наносять на особу на 25 хв.
  4. Змивають теплою водою.

Важливо! Суху рослину попередньо розпарюють у окропі, тільки потім змішують із яйцем і використовують.

Від вугрів роблять маску з алое:

  1. 1 ст. л. рослини заливають 0,5 ст. окропу.
  2. 1 лист алое розрізають, дістають м’якоть.
  3. М’якуш змішують з настоєм.
  4. Суміш наносять на вугри, тримають 20 хв.
  5. Змивають теплою водою.

Корисні властивості масок розкриються, коли вони нанесені на чисту шкіру. Після масок можна скористатися зволожуючим кремом. Коли після застосування виникає свербіж, печіння, з’являється висипання – маски виключають зі списків косметичних процедур, інакше шкоди вийде більше.

Материнка для ополіскування волосся

Волосся обполіскують настоями, розбавленими відварами. Водні екстракти запобігають випаданню волосся, стимулює зростання нових. Ополіскування надають блиску, силу ослабленим пасмам.

Крім настоїв для волосся, використовують ефірну олію. 1-2 краплі додають у 1 л теплої води, обливаються розчином. Після процедури не використовують фен, лише рушник.

З одного боку, материнка корисна жирному волоссю, шкірі голови, лупи. З іншого – ополіскування корисно сухим волоссям, що січеться. Якщо сухість посилюється, слід припинити використання.

Чим цікава рослина

Насамперед, ароматом. Високий вміст ефірних олій визначає сферу його застосування. Материнку і похідні з неї продукти використовують у косметичній промисловості, у кулінарії, у медицині. Нагоді може вся рослина від квітів до листя і стебла. З квітів роблять прянощі, а решту маси використовують для приготування олії або сушать і застосовують у кулінарії.

Материнка має трохи нудотний смак з легким гіркуватим відтінком. Аромат у неї дуже приємний, легкий, ненав’язливий. Але оскільки аромат досить стійкий і при термообробці не зменшується, додавати в їжу траву треба в обмеженій кількості хвилин за 5 до готовності страви.

Завдяки дубильним властивостям можна зберегти листя орегано у свіжому вигляді на зиму. Для цього треба перемолоти листя, скласти в простерилізовану банку та залити невеликою кількістю оливкової олії. Зберігати таку заготівлю треба у прохолодному місці.

Ефірна олія материнки: властивості та застосування

Це концентрований продукт. Його не наносять на шкіру у чистому вигляді, хоча корисні властивості виражені сильніше, ніж у настоях, відварах.

Хоча материнка безпосередньо для схуднення не використовують, очищаючі та заспокійливі властивості допомагають під час дієт та детоксикацій. Крім того, масло корисне для:

  • інгаляцій при астмі, бронхітах, кашлі;
  • лікування грибка, вугрового висипу;
  • полегшення болю у спині, м’язах, артриту;
  • примочок при екземі.

В аромалампи додають 1-2 краплі, масло має дуже сильний запах. Передозування при вдиханні може спричинити запаморочення.

З маслом роблять маски для волосся, що стимулюють зростання, що регулюють роботу сальних залоз. Регулярні процедури корисна профілактика зараження вошами.

Важливо! Синтетичні імітації замість користі завдадуть шкоди, якщо наносити їх на шкіру навіть у розведеному вигляді. Висипання, свербіння, печіння – привід звернеться до дерматолога.

Способи розмноження

Про те, як розмножити материнку насіннєвим (генеративним) методом, було дуже докладно розказано вище. Однак для розмноження цієї рослини використовують і вегетативні засоби.

Поділ куща

Вийміть дорослий кущ з ґрунту, що розрісся, і розділіть його на пару частин. Будьте дуже акуратні, тому що пагони після розподілу повинні залишитися цілими, а також кореневої системі не можна завдати великої шкоди.

Відведеннями

Якщо вам потрібні відведення материнки, то протягом усього вегетаційного періоду вибирайте окремі потужні стебла, пригинайте їх до поверхні ґрунту та прикопуйте. Згодом вони всі повинні дати власне коріння. З настанням наступної весни обрубайте новий кущик гострою лопатою і висадіть його на нове місце.

Хоч відведення, хоч ділянки пересаджувати на нове місце рекомендується навесні або в перші тижні осені. В цьому випадку кущикам вистачить часу добре укорінитися на новому місці до морозів.

Материнка в кулінарії

Користь для організму людини материнка принесе не лише у чистому вигляді. Її вживають у їжу як пряність, не замислюючись, наскільки рослина сприятлива.

  1. Орегано додають у м’ясні, рибні страви як приправу.
  2. Материнку кладуть у соуси для несолодких гарячих страв.
  3. Сушеним листям приправляють супи та рагу.
  4. У м’ясні, рибні чи яєчні начинки пирогів додають порошок із сухої трави.
  5. При консервуванні овочів, грибів материнку теж використовують як приправу.
  6. Свіжі пагони нарізають у салати.
  7. З материнки роблять сиропи, помірно додають у варення.

Користь материнки проявляється і після термічної обробки, і коли їдять сиру. Шкідливість трави, при вживанні в їжу, не виражена. Це змінює наявність протипоказань. Коли не тільки їсти, навіть нюхати квіти небезпечно. Як приправа орегано поєднується з базиліком, чорним перцем, чебрецем, розмарином, майораном.

Як зберігати та заготовити на зиму?

Зберігають висушені приправи в холстяних мішечках або банках з непрозорого скла. Можна заморозити рослину в морозильнику, ретельно перебравши пагони, вимив і просушивши рушником.

Свіжу рослину можна поставити в ємність із водою та прибрати на нижню полицю холодильника. Так материнка залишиться свіжою ще кілька днів.

Отже, ми розповіли все найцікавіше про орегано – цю унікальну траву, яка має масу корисних властивостей. Її характерний аромат додасть страв свою родзинку. Як приправа відмінно поєднується з багатьма пряними травами та підходить практично для всіх страв, включаючи напої. Його лікувальні властивості відомі з давніх часів і досі використовуються у народній медицині. Ця рослина заслуговує на те, щоб посадити його на своїй грядці.

Побічні дії материнки та протипоказання

Материнку шкідливо вживати в таких випадках:

  • алергія;
  • гіпотонія;
  • виразка шлунку;
  • гастрит;
  • захворювання сечостатевої системи, нирок;
  • вагітність;
  • порушення роботи серця;
  • проблеми із судинами.

Відносне протипоказання – ранній вік. Але під наглядом терапевта можна давати материнку та дітям.

Передозування орегано призводить до запаморочення, головного болю, млявості, апатії, нападів нудоти. У схильних до алергії облич вона може викликати напад, корисні якості губляться.

Через властивості заспокоювати орегано шкідливо вживати перед заняттями, що вимагають концентрації уваги – керування автомобілем, роботою на верстатах, відвідуванням занять, під час походів.

Місця зростання

Латиною повна назва цієї пряності – «Ориганум вульгарі». Тому в багатьох країнах світу використовують саме латинську назву материнки і знають її як орегано, що у перекладі означає «прикрасу гір». Материнка росте практично скрізь, у тому числі і в горах, вона абсолютно невибаглива до умов зростання. У деяких країнах, знаючи про це, культивують орегано у промислових масштабах.

Така відома рослина має дуже скромний зовнішній вигляд. Це прямостояча рослина з невеликим листям висотою приблизно 70см. Прикрашають орегано зібрані в дрібні суцвіття квіти бузково-рожевого відтінку.

Коли збирати і як сушити материнку

Щоб сировина зберегла корисні властивості без шкоди, її збирають, висушують за певною схемою.

  1. Під час цвітіння, з липня до серпня, іноді з червня, збирають квіти, верхню частину стебла. У культивованих рослин теплим літом можна зібрати 2 врожаї: у червні та серпні.
  2. Збір дикої сировини має бути у лісі, луках, але не поруч із дорогами. У садах і городах така умова не завжди можна дотриматись.
  3. Зрізану материнку рівномірно тонким шаром укладають у добре провітрюваному приміщенні. Сушити на сонці або в духовці не рекомендують, щоб не загубилися корисні властивості та смакові якості. Шкоди від неправильно висушеної сировини не буде, користі рослина також не принесе.
  4. Коли стебла стануть тендітними і почнуть легко ламатися, розтиратися в пальцях – настав час прибирати на зберігання.

Після готовності сухий продукт зберігають у полотняних мішках або паперових пакетах, у темному місці, далеко від продуктів із сильним запахом. Допускається розмолоти сировину та зберігати у щільно закритих скляних банках. На відміну від м’яти або меліси, орегано шкідливо зберігати у металевих банках, навіть із щільними кришками.

Важливо! Для заготівлі беруть здорові пагони, які не уражені шкідниками, без слідів гнилі, висихання.

Неякісна сировина не зберігатиметься і зіпсує все, що лежить поруч. Корисних властивостей заготівля низької якості не має.

Як обробляти?

Ця рослина любить сонце і добре переносить нестачу вологи, тому для посадки вибирають сонячні ділянки. Грунт – з нейтральним рівнем кислотності, супіщаний. Добре виглядає материнка серед інших багаторічників на альпінарії.

Розмножується рослина насінням та діленням куща. На вулицю насіння висаджують під осінь у закриті парники. Глибина посадки 1-1,5 см. На розсаду насіння висівають наприкінці березня. Потім підрослі рослини висаджують на відкритий ґрунт наприкінці травня, укривши від нічних заморозків.

Материнка відмінно розмножується розподілом кореневища та відведеннями. Кущ може зацвісти і на перший рік життя, але молоді нирки слід видалити, щоб рослина не втрачала сили на квіти.

Про автора

admin administrator