Інжир як правильно посадити

Авторadmin

Інжир як правильно посадити

Інжир: посадка, догляд і вирощування в домашніх умовах

Як тільки не називають інжир: смоковниця, фіга, винна ягода, бодхи. Рослина це – одна з найдавніших культур, що вирощуються людиною. Саме з листя біблійної смоковниці Адам і Єва, згідно з легендою, зробили собі одяг.

  • Який сорт вибрати
  • Як виростити фігове дерево в домашніх умовах
    • посадка
    • Посадка і розмноження насінням
    • живцювання
    • Посадка і розмноження відводками.
    • Грунт
    • особливості догляду
    • полив
    • Як і коли підгодовувати домашній інжир
    • Обрізка домашнього інжиру

    Фіга, або фігове дерево – родом із субтропіків. Інжир в природі виростає до 10 метрів заввишки і може прожити до 300 років. Це листопадне дерево з великим листям-лопатями і пишною розлогою кроною.

    Природний ареол зростання смоковниці – Середземномор`ї, Узбережжя Криму і Кавказу, Індія, Іран, Афганістан – всі країни з теплим і вологим кліматом.

    Дерево інжиру є жіноче і чоловіче. У чоловічих рослин квіти називаються капріфігі, а у жіночих – фіги. Зовні вони мало відрізняються, ось тільки плоди виростають виключно на жіночих деревах. Запилюють їх маленькі оси-бластофаги, для яких є спеціальні отвори в суцвіттях. Таким чином дерева сприяють розмноженню ос.

    У інжиру дуже солодкі, соковиті плоди, трохи витягнутої, грушоподібної форми. Усередині нього безліч дрібних насіння. До речі, стверджують, що якщо більше насіння всередині, то більш ніжний і солодкий інжир (налічують понад 900).

    У складі інжиру знаходиться величезна кількість корисних мікроелементів. Завдяки унікальному складу, інжир використовують як лікарський препарат при лікуванні різних недуг. Навіть деякі форми раку на ранній стадії лікують за допомогою смокви. Адже лікувальні властивості притаманні не тільки плодам, вони знайдені в усіх частинах рослини – і в насінні, і листі, і в соку цього дивного дерева.

    Завдяки своїй високій калорійності інжир, особливо в сушеному вигляді, цілком може замінити цукерки та шоколад. Стверджують, що Клеопатра любила інжир, вважаючи за краще його інших солодощів.

    Інжир має родичів – це шовковиця і кімнатний фікус. Довгий час вчені намагалися вивести морозостійкий сорт фіги, схрестивши його з холодостійких шовковицею. І в результаті кропіткої роботи в 1950 році в Криму з`явився перший гібрид, якому вдалося вижити при холоді в -20 градусів.

    Це теплолюбна рослина, але навіть якщо в морозну зиму воно підмерзне, то навесні може відійти і дати плоди.

    У природі фіга плодоносить майже цілий рік. Однак, чим північніше регіон, тим менше сонця для дозрівання плодів. У більш суворих кліматичних умовах плоди інжиру взагалі не встигнуть визріти.

    Якщо вирощувати інжир в холодних районах, то краще віддати перевагу умовам теплиці або квартири. Якщо дерево вирощувати в горщику, то літо воно може проводити на свіжому повітрі, а зиму пережити в теплому приміщенні.

    Навіть в більш південних регіонах в порівнянні з середньою смугою Росії (наприклад, в Україні), де цілком сприятливий клімат для вирощування інжиру, все одно на зиму дерево треба вкривати.

    Який сорт вибрати

    Кімнатний інжир схожий на фікус – пишний і невисокий, він виростає до 2-3 метрів у висоту. Для нього не потрібні оси-бластофаги, цей інжир самозапилюється і плодоносить в домашніх умовах.
    Йому не потрібні особливі умови і вирощування в квартирі не доставить особливих турбот. Фіги люблять тепло, але і при деякому похолоданні нормально себе почуває.

    Кімнатних сортів смокви виведено безліч

    • Сочинський 7 і Сочинський 8. Назва цього сорту говори саме за себе. Цей сорт має дуже хороші характеристики. Плодоносить раз на рік без штучного запилення. Плоди дуже соковиті і смачні, невеликі, вагою близько 60 грам. Добре підходять для домашнього вирощування.
    • Сорт далматики. Це чудовий сорт для розведення. Дерево плодоносить двічі на рік, причому без капріфікаціі. Ягоди у нього великі, близько 130 грам, зеленого кольору, всередині з червоною соковитою м`якоттю. Перший урожай приносить більші плоди, ніж другий.
    • Сорт Білий адріатичний. Інжир цього сорту плодоносить на початку і наприкінці літа. Плоди яскраві, жовто-зеленого кольору. Вони невеликі за розміром, вагою до 60 грам, дуже солодкі. Цей домашній сорт плодоносить без запилення.

    Сорт Сеянецоглоблінскій. Цей сорт отримав назву на честь вченого, який його вивів з інших домашніх сортів смокви.

    Він цікавий тим, що на ньому плоди з`являються восени. Всю зиму вони просто сидять на дереві, не зрушуючи в зростання і чекають весни.

    З початком теплих днів плоди починають розвиватися, а до літа дозріває урожай.

    Як виростити фігове дерево в домашніх умовах

    Виростити будинку інжир ані трохи не складніше фікуса. Зовсім трохи зусиль по догляду за деревцем обов`язково будуть винагороджені. Хороший урожай солодких плодів буде нагородою.

    Насамперед треба уточнити, як правильно виростити це дивовижне дерево, щоб воно прижилося і комфортно себе почувала, радуючи плодами два рази в рік.

    посадка

    Вибравши сподобався сорт фігового дерева, треба знати певні правила по його посадці.

    Садити інжир найкраще навесні, до початку активної фази зростання. Стаканчик для розсади або маленький горщик наповнюють сумішшю торфу з піском в співвідношенні 1: 1, додавши трохи сфагнуму.

    Посадковим матеріалом для вирощування смокви може служити коренева поросль, насіння і живці.

    Посадка і розмноження насінням

    В один горщик можна визначити кілька насіння, щоб згодом відібрати з них найсильніший паросток. Насіння трохи присипають вологим грунтом, що не утрамбовуючи, а зверху ємність накривають плівкою або склом. Отриманий парничок ставлять в тепле місце для проростання.

    Вже через пару тижнів з`являються сходи, а ще через півтора місяці сіянці можна розсадити.

    Таким чином вирощена смоква почне плодоносити не раніше, ніж через п`ять років. Тому набагато швидше спробувати виростити деревце з допомогою живцювання.

    Якщо ж насіння взяті від фіги, вирощеної в розпліднику, то з них нічого виростити не вийде, оскільки там поруч немає чоловічих рослин, а ростуть тільки жіночі. Таке насіння нежиттєздатні і не годяться до вирощування.

    живцювання

    Найчастіше для вирощування дерева фіги користуються методом живцювання. При цьому плоди з`являються вже на другий рік після посадки.

    Держак при цьому заготовлюється звичайним способом. Гілочку інжиру вибирають ту, на якій не менше 3-4 нирок.

    Знизу держак зрізають під кутом 45 градусів на 2 сантиметри нижче останньої нирки, а зверху роблять прямий зріз вище першої нирки на 1 сантиметр.

    Для прискорення утворення корінців на держаках можна зробити кілька подряпин на нижній частині черешка, прикритої землею, а листя можна обрізати.

    Косий зріз живця для швидкого вкорінення треба обробити Корневином, стимулятором коренеутворення. Після чого держак заглиблюють в грунт до другої нирки знизу. Після чого землю злегка ущільнюють і прикривають держак пляшкою або плівкою. Очікувати освіти коренів треба через три тижні.

    Посадка і розмноження відводками.

    Коли від кореня з`явився паросток, то з нього цілком може вирости дерево. Для вкорінення цей відводок пригинають до землі, а потім присипають грунтом і закріплюють. При такому способі корінці утворюються приблизно через місяць. Такий саджанець можна буде відокремити від маточного дерева і пересадити в горщик.

    Грунт

    При підготовці грунту обов`язково необхідно зробити хороший дренаж. І тільки потім зверху насипають шар грунту. Для цього можна взяти звичайну садову землю, додавши до неї компост, пісок і перліт, щоб зробити її більш влагопроницаемой.

    особливості догляду

    Головною умовою для теплолюбивой фіги є наявність сонця, тепла і достатню кількість води. Гарне освітлення і тепла кімната (22-25 градусів) – оптимальні умови для своєчасного цвітіння і плодоношення цього деревця.

    Домашній інжир починає плодоносити перший раз в червні, а потім – в жовтні. Потім дерево йде на спочинок, скидаючи листя. При цьому бажано підтримувати температуру в приміщенні близько 10 градусів.

    полив

    Щоб домашня фіга давала плоди, їй необхідний своєчасний полив. Поливати деревце треба рясно. Тільки доросла рослина може пережити без ризику довгу засуху, а для молоденьких рослин недолік води приведе до загибелі.

    У зимовий період спокою полив треба скоротити. Найголовніше – необхідно спостерігати за грунтом в горщику і не давати їй пересихати.

    Якщо до початку спокою листя на дереві ще зелені, то рекомендується трохи просушити грунт, в результаті чого листя почнуть жовтіти і опадати.

    Коли ж знову почнеться рух соку і зростання інжиру, то полив знову проводять частіше.

    Хоча смоковниця і любить багато води, сильне перезволоження загрожує загниванням коренів.

    Як і коли підгодовувати домашній інжир

    Особливо потребує підгодівлі дерево під час цвітіння і плодоношення. Тут треба використовувати комплексні органічні та мінеральні підгодівлі. Кілька разів до кінця вегетації дерево удобрюють калійними мінеральними добривами. Дуже хороша також листкове підживлення.

    Обрізка домашнього інжиру

    Для дерева дуже важлива обрізка. І не тільки для того, щоб воно було естетично привабливим, але головне – це необхідно для подальшого розвитку і плодоношення інжиру. Обрізку проводять ранньою весною, а восени прибирають недозрілі плоди.

    Інжирне (фігове) дерево або смоківниця: як виростити в домашніх умовах?

    – улюблені ласощі багатьох ласунів. Для нас це екзотичний фрукт, тому найчастіше він доступний не в свіжому, а сушеному або іншому переробленому вигляді. Але є сорти інжиру, які ростуть і плодоносять навіть в квартирі, і можуть порадувати любителів і солодощів, і домашньої флори.

    опис

    Інжир, або фіга, фігове дерево, смоківниця – субтропічна листопадне дерево з широкою розлогою кроною і великими лопатевими листям. У природі виростає до 10 м і живе до 300 років. Є чоловічі і жіночі дерева: чоловічі суцвіття називаються капріфігі, жіночі – фіги. На вигляд суцвіття схожі, але тільки фіги (жіночі) перетворюються в плоди. Запилення здійснюється тільки дрібними осами-бластофаг. Саме для них призначені отвори в порожніх суцвіттях. Дерева в свою чергу допомагають осам розмножуватися. Плід інжиру грушоподібної форми, солодкий і соковитий, з безліччю насіння всередині. Вважається, що чим більше насіння всередині (більше 900), тим краще і ніжніше плід. Цей фрукт сушать, консервують, з нього готують варення, джем і навіть роблять вино (Інжир називають винної ягодою).

    Дізнайтеся більше про те як засушити: яблука, сливи, груші і абрикос.

    Завдяки багатому хімічному складу смокви мають багато корисних для здоров`я властивостей. Вони входять до складу деяких лікарських препаратів. Їх вживають при лікуванні багатьох захворювань, навіть раку на ранній стадії. Лікувальними є також насіння, листя і сік дерева. Фіги дуже калорійні, особливо сушені, і добре втамовують голод. Вони замінюють шоколад і цукерки. Не дарма знаменита Клеопатра любила фіги більше інших солодощів.

    У дикій природі фігове дерево росте в теплих країнах c вологим кліматом: в Середземномор`ї, Малій Азії, Індії, Ірані, Афганістані, Грузії, Вірменії, Азербайджані, на чорноморському узбережжі Криму і Кавказу. Вже виведені і холодостійкі сорти, які можуть виростати в більш холодному кліматі.

    Чи знаєте ви? У фігового дерева є родичі – кімнатний фікус і шовковиця. Вчені довго намагалися схрестити теплолюбних фігу з морозостійкого шовковицею. Це вийшло в 1950-х, коли виведений в Криму гібрид пережив мороз -20 ° С.

    Відкритий грунт або домашні умови?

    Щоб вирішити, де садити фігове дерево, у відкритий грунт на вулиці або в горщик в квартирі, необхідно враховувати особливості своєї кліматичної зони і то, як росте інжир. Хоча це теплолюбива рослина, деякі види витримують і сильні морози. Дерево може підмерзнути, але навесні воно відійде і дасть плоди. У природних умовах смоківниця плодоносить майже цілий рік: навесні, влітку і восени. Чим північніше регіон, тим коротше теплий сезон, через що плоди не встигають визрівати. У холодних районах найкраще ростити фігу, якщо не в квартирі, то в теплиці, на заскленій терасі або лоджії (там тепліше, ніж на вулиці). якщо дерево росте не в відкритому грунті, а в горщику, його можна на літо виносити на вулицю, а на зиму заносити в приміщення. У теплих ж регіонах інжир благополучно росте у відкритому грунті і не потребує особливих умовах.

    важливо! В Україні клімат прекрасно підходить для вирощування фіги у відкритому грунті, але на зиму все одно їх треба вкривати від морозів.

    Сорти для домашнього вирощування

    Кімнатний інжир зовні нагадує свого родича – фікус, пишне і невисока рослина заввишки в 2-3 м. На відміну від диких сортів, кімнатні фіги не потребують послуг ос-бластофаг, так як вони самозапильних і дають смачні плоди навіть в квартирі. Інжир – невибаглива рослина, тому його вирощування в домашніх умовах не вимагає особливих зусиль. Воно любить тепло, але прохолоду теж витримує. У квартирі влітку горщик найкраще ставити біля вікна зі східного боку, а взимку – з південної. Кімнатних сортів інжиру велика різноманітність.

    Сочинський 7 і Сочинський 8

    Як видно з назви ці два сорти інжиру виведені в місті Сочі і мають схожі характеристики. Без штучного запилення плодоносять раз на рік і дають соковиті солодкі плоди вагою 60 г. Рекомендується для вирощування в квартирі.

    далматика

    Цей чудовий сорт приносить урожай двічі на рік, влітку і восени, при чому без капріфікаціі. Плоди зеленого кольору з червоною м`якоттю, великі, до 130 г, при першому врожаї вони крупніше, ніж при другому.

    білий адріатичний

    Цей сорт смоковниці спочатку і в кінці літа приносить дуже солодкі плоди жовто-зеленого кольору., Невеликого розміру, вагою 60 г. Обходиться без штучного запилення.

    Сеянецоглоблінскій

    Сорт названий ім`ям ученого, який його вивів з інших домашніх сортів інжиру. Він відрізняється тим, що плоди на ньому з`являються восени, взимку зростання зупиняється і плоди зимують на дереві маленькими зеленими ягодами, а навесні вони знову йдуть в зростання, і влітку урожай готовий.

    Вирощування і догляд

    Вирощувати фігове дерево в квартирі так само легко, як і фікус. Незначні зусилля по догляду за ним будуть обов`язково винагороджені рясним врожаєм. Для початку потрібно дізнатися, як правильно виростити інжир, щоб в домашніх умовах він добре прижився і приносив смачні плоди два рази в рік.

    посадка

    Є певні правила того, як посадити інжир. Посадку потрібно здійснювати навесні, поки не почався активний ріст. Стаканчик для розсади або невеликий квітковий горщик (максимум півлітра) потрібно наповнити субстратом з піску і торфу (1: 1) з додаванням сфагнуму. А можна в листову землю додати крупний пісок, трохи золи і торфу і перемішати. Вихідним матеріалом для посадки фіги можуть бути насіння, живці і коренева поросль. В одну посуд можна посіяти кілька насіння, щоб потім з них вибрати найміцніший. Насіннячко досить присипати вологою землею, що не ущільнюючи, потім накрити склом і залишити в теплі. Через 2-3 тижні зійдуть паростки. А почекавши ще 5 тижнів, сіянці вже можна буде пересаджувати. Посаджений таким чином інжир дасть перші плоди лише через п`ять років, тому вирощування дерева в домашніх умовах з насіння застосовується тільки при відсутності живців.

    Якщо від кореня пішов паросток, він теж може стати новим деревом. Для цього його потрібно нагнути до землі, присипати грунтом і так закріпити його. Коріння з`являться через 3-4 тижні, і саджанець вже готовий для посадки в горшок.Чаще всього посадковим матеріалом є живці. Дерева, посаджені таким способом, плодоносять вже на другий рік. Для цього потрібно слідувати деяким рекомендаціям про те, як найкраще виростити інжир з держака. На ньому має бути не менше 3-4 нирок. Знизу треба зробити косий зріз на 2 см нижче останньої нирки, зверху – прямий зріз на 1 см вище першої. Щоб прискорити появу коренів, листя можна зрізати і зробити кілька подряпин на нижній частині черешка, яка буде покрита землею. Бажано змочити косий зріз в Корневином, стимулятор коренеутворення, і занурити держак у вологий грунт по другу знизу нирку. Землю треба ущільнити і накрити стаканчик пластиковою пляшкою або прозорим пакетом. Коріння з`являться приблизно через 3 тижні.

    Радимо дізнатися більше про таких стимуляторах коренеутворення як: «Корнер», «Кремезний», «Етамон» і «Гетероауксин».

    Грунт

    На дно горщика обов`язково слід укласти шар дренажу, а зверху засипати грунтом. Можна використовувати покупну землю і змішувати її з попелом і піском. А можна взяти звичайну грунт з саду, щедро додати компост, пісок і перліт, щоб поліпшити водопроникність.

    розмноження

    Розмноження інжиру здійснюється так само, як і посадка: живцями і кореневими порослями. Укореняти прикореневі відростки можна в будь-який час. Але виростити нову фігу з насіння неможливо, якщо вони взяті від саджанця з розплідника. Там вирощують жіночі рослини. Якщо поруч не було чоловічого дерева, то запилення не відбулося, і насіння безплідні. З них нічого не виросте.

    Також живцями розмножуються такі дерев`я як: слива, туя, ялина блакитна, глід,

    особливості догляду

    Щоб визначити, як доглядати за інжиром в домашніх умовах, потрібно пам`ятати, що дерево любить тепло, світло і вологу. Сонячне освітлення і теплий клімат (температура повітря в межах 22-25 ° С) потрібні для правильного цвітіння і своєчасного визрівання плодів. Домашнє фігове дерево плодоносить в червні і жовтні. Після цього рослина скидає листя і «відпочиває» взимку при температурі не вище 10 ° С.

    полив

    Інжир кімнатний – рослина плодоносить. Щоб не втрачати цієї здатності, йому потрібен рясний і регулярний полив. Дорослі рослини можуть перенести довга перерва в поливі, а для молодих дерев це згубно. Взимку, в період спокою, навпаки, потрібно менше поливати. Головне – стежити, щоб земля в горщику не пересихала. Якщо в цей час на дереві листя ще зелені, потрібно грунт підсушити, щоб листя пожовкло і опало. В кінці лютого знову починається ріст, і слід відновити частий полив.

    важливо! Хоча смоковниця і любить багато води, сильне перезволоження загрожує загниванням коренів.

    підживлення

    У період цвітіння і утворення плодів, фіга потребує підгодівлі органічними і мінеральними добривами. До кінця плодоношення бажано кілька разів підгодувати її калійними добривами (для плодових дерев, томатів і квітучих чагарників). Підійде також листкове підживлення.

    обрізка

    Велике значення має обрізка не тільки для естетичного вигляду, але і для нормального розвитку дерева і плодоношення. Потрібно видалити всі пошкоджені, що переплітаються і всередину зростаючі гілки, а також довгі нові пагони. Це роблять ранньою весною. А восени, перед початком зимового спокою обрізаються все не дозріли плоди. Правильна обрізка йде дереву на користь.

    Хвороби і шкідники

    Кімнатний інжир, перебуваючи вдома в теплі, піддається шкідників і хвороб:

    павутинний кліщ активно розмножується в теплому, сухому приміщенні, коли працює опалення. У цей період потрібно кожен день обприскувати дерево холодною водою з метою профілактики. Якщо воно вже уражено, то хворе місце треба промити сильним струменем холодної води, а потім обробити стовбур і гілки інсектицидом.

    коралова плямистість – грибкова хвороба, з`являється у вигляді червоних крапок на стеблі. Хворі місця слід вирізати і обробити все дерево розчином марганцівки або бордосской суміші.

    Чи знаєте ви? Смоківниця – дерево, відоме ще в далекій давнині. За біблійними переказами, саме з його листя Адам і Єва пошили собі пов`язки на стегнах.

    Якщо кімнатному інжиру забезпечити правильний догляд в домашніх умовах, то він красиво виглядає, рясно плодоносить і рідше хворіє.

Про автора

admin administrator